Het „neen" van He Kerk. MAANDAG 5 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 231 Buitenland. Binnenland 0e derde herhalings oefening. Schip met Spaansche schatten te Vlissingen in beslag genomen. Belangrijkste Nieuws Uw voeten stukgeloopen Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolefoonnummcr 11. Postchèque èn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissiagon f0.20. Losse nummers 5 eest. Advcrtentiön -30 cent per tegel. Ingescndan mededcelingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter oi motto 0,35. Bij contract belangrijke korting. De strijd tegen de kerk gaat in Duitsch land nog altijd door. Zoo nu an dan scheen het, dat de vrede getee'kend zou worden en dat de nationaal socialistische machthebbers de vrijheid van de kerk zouden erkennen, maar de gebeurtenissen van den laatsten tijd heb ben wel bewezen, dat dit niet meer dan schijn was. Met spanning wordt het verdere ver loop van dezen strijd afgewacht. De eind-uitkomst staat vast. De poorten der hel zullen de Gemeente des ïïeeren niet overweldigen. Als de namen van de tegenwoordige kerkvervol- gers reeds lang zullen zijn vergeten, dan nog zal de Kerk standhouden. Maar al staat de eind-uitslag vast, daarmee is niet gezegd, dat de verdruk king en vervolging niet veel scherper vor men kunnen aannemen. Kardinaal Faulhaber heeft er in een gisteren te Munchen gehouden preek de aandaoht op gevestigd, dat onlangs door een hooge staalsautoriteit werd uitgespro ken, dat de kerk in Duitschland thans het eenige ontbrekende element vormt in de eenheid van het Duitsohe volk. Die woorden, voegde Faulhaber hieraan toe, hebben ons de schellen van de oogen doen vallen. „Er iis thans blijkbaar nog maar één vijand en dat is de Kerk. Niets wordt meer gezegd over bolsjewisme en staats vijand no. 1". Wonderlijke loop van za'ken. We zouden het kunnen verstaan, als de Duitsohe regeering een strijd op leven en dood had te voeren met het tot voor korte jaren zoo machtige Socialisme of Communisme. Van die zijde komt echter geen verzet. Maarwat nu juist in Duitschland niet verwacht werd, het is de kerk, die tegenover het „ja"' van het nationaal-so- cialisme, haar „neen" durft stellen. Dit begint ook in buiten-kerkelijke krin gen de aandacht te trekken. Zoo verklaarde kort geleden de heer Thomassen, de secretaris van de aid. Am sterdam van de roode A. J. C.: „Onze (dat zijn de Soo.-democratische) jongens vragen naar de kerk. Veelal zijn zij zich er niet bewust van, want zij ken nen deze gemeenschap niet, omdat zij bui ten elke kerk, 'buiten allen godsdienst zijn opgegroeid. Het gemis werd niet gevoeld, zoolang de nafef-optimistische beschouwing: wij geloo-ven, dat de mensch goed is, stand kon houden. Maar het leven heeft deze beschouwing stuk geslagen, men heeft ge zien, dat het ontoereikend is, dat dit in laatste instantie geen stand houdt. E n tegelijk zagen de jonge menschen, hoe in Duitsch land de socialistische jeugdbeweging, alles wat het socialisme had opge bouwd en geleerd, met één streek kon worden wegge vaagd, maar dat die oude kerk getrouw bleef, dat zij de eenige was die „neen" zei op de menschenvergo- ding, op het absolutisme. Toen werd het hun duidelijk, dat er in die kerk waarden moesten liggen, die zij niet 'bevroedden, maar die waard waren gekend te worden". Merkwaardige uitspraak. Waaruit blijkt, dat de strijd die thans in Duitschland gestreden wordt, niet te vergeefs is. Als alles buigt, dan staat nog de kerk. Als alles op hoog bevel „ja" zegt, dan zegt de kerk als het moet „neen'' en zij kan dat doen en zij kan het blijven doen, omdat Gods Woord „neen" zegt. Want niet aan een Führer of welke machthebber ook, maar aan Christus, de Koning der Kerk is gegeven alle macht in hemel en op aarde. DE OORLOG IN SPANJE. Schepen aangehouden. De rogeeringstroepen bij! Bilbao bieden geen weerstand meer en men verwacht, dat de regeering haar troepen in de on middellijke omgeving van Santander her groepeert. Aan het Sierra front voor Madrid is weer een zekere activiteit te bespeuren. Sedert twee dagen oefenen de regeerings- troepen druk uit hij1 Alto de Leon op de stellingen van de opstandelingen. De vloot van Franco heeft het Fran- sche schip Tregastel aangehouden op het oogenblik, dat het poogde de haven van Santander binnen te loopen. De Almi- rante Cervera loste vier kanonschoten op de Tregastel, waarna het schip bijdraai de. Vervolgens werd het naar Bilbao ge leid. De Spaansche regeering smeekt om steun. De minister-president van de Spaan sche regeering, Negrin, heeft van Vrijdag tot Zaterdagmorgen te Parijs vertoefd. Zijn bezoek aan de Fransche hoofdstad werd zorgvuldig geheim gehouden, doch is thans toch bekend geworden. Tijdens besprekingen met den Fran- sqhen premier, Ghautemps, den minister van buitenlandsche zaken, Delbos, en vele partijleiders van de Fransche linkerzijde, heeft Negrin dezen heeren aan het ver stand trachten te brengen, dat de Valen- cia-regeering den burgeroorlog niet lang meer zal kunnen voortzetten, tenzij zij1 uit het buitenland wapens en munitie ont vangt. IHiij deelde den Franschen politieken leiders mede, dat Valencia geen gebrek aan manschappen had. Daarentegen ver keerde de roode regeering wat vliegtuigen en machinegeweren betreft ten opzichte van de strijdkrachten van Franco in een hopelooze situatie. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Na de arrestatie van ds Niemöller. Gisterochtend ia te D'ahlem (Berlijn) een kerkdienst gehouden, waar speciale gebeden zijn uitgesproken voor ds Nie möller, die dezer dagen is gearresteerd. Eén diepe ontroering maakte zich van de aanwezigen meester, toen de super-in- tendant-generaal Otto D'ibelius den kansel betrad, van waar af ds Niemöller, de voorvechter van de belijdende kerk, nog zoo onlangs met zooveel vuur en wel sprekendheid heeft gepredikt. De predikant las een verklaring vooi van den broederraad der Evangelische kerk van de oud-Pruisische Unie, waarin betoogd wordt, dat Martin Niemöller en de andere door de Gestapo gearresteerde dominees slechts het christelijke geloof hebben verdedigd. De tegen hen in de pers geuite beschul digingen, aldus de verklaring, zijn slechts zuivere laster. Nooit heeft Niemöller tot rebellie tegen den staat opgehitst. Hij eischte voor de kerk slechts het recht voortbestaan volgens het Evangelie en da Schrift. Superintendant D'ibelius sprak vervol gens naar aanleiding van Psalm 126: „Zij die in tranen zaaien, zullen met gejuich maaien". Spr. las hierna -den tweeden brief voor van Paulus aan Timotheus, waarin Pau- lus zijn lijden in de gevangenis te Tarse beschrijft. Hij vergeleek Ds Niemöller bij den goeden soldaat van Jezus Christus. Na de pridicatie werd gecollecteerd. Professor Pachnin, de deken van de parochie, las aan het einde van den dienst een resolutie voor, waarin opnieuw wordt betoogd, dat ds Niemöller nimmer tot rebellie tegen den staat heeft opgezet, maar dat hij gestreden heeft om hei Lüitsche volk voor den Ghristelijken godsdienst te behouden. Deze resolutie zal worden overhandigd aan den rijksminister van justitie Guert- ner. VERKEERSVLIEGEN OVER DEN OCEAAN. Vandaag de eerste vluchten. Al geruimen tijd bestaan er plannen om te komen tot een regelmatig verkeer over het Noordelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan met verkeersvliegtuigen tusschen Engeland en Amerika. Zoowel van Engelsche, als van Amerikaansche zijde worden deze plannen voorbereid. Twee vluchten met enorme verkeers- machines, vliegbooten, zullen vandaag beginnen; een vlucht van Ierland naar Amerika en een vlucht van New Found- land naar E'ngeland. In de laatste jaren is de vlucht nauw keurig voorbereid. Daarbij' heeft men zeer uitvoerige gegevens over de weersom standigheden verzameld. Met beide zijden in den Oceaan zullen de vliegtuigen steeds in contact zijn. Voortdurend zullen weerberichten wor den gegeven en tevens zal het draadlooze contact er voor zorgen, dat de vliegboot precies haar koers blijft volgen. Zeer binnenkort zullen, als deze eerste proefvluchten geslaagd zijn, door de Im perial Airways en de Pan-American re gelmatige diensten, in combinatie, over den Oceaan gaan uitvoeren. SPOORWEGONGELUK TE GENT Gistermorgen te aciht uur is een per sonentrein op het station Gent-St Pieters gederailleerd. Het ongeluk geschiedde met een trein die uit Oostende kwam. Er zijn 12 perso nen gewond; twee hunner hebben zware verwondingen bekomen. WEER EEN AANTAL HOOGE FUNCTIONARISSEN IN RUSLAND UIT HUN AMBT ONTZET. Volgens nieuwe berichten uit Moskou duurt de zuivering in de kringen der cen trale regeering, alsmede in wetenschap pelijke, letterkundige en journalistieke kringen voort. Zoo zijn thans Yakowagranof, de plaatsvervangende commissaris van bin- nenlandscbe zaken en commissaris van de staatsveiligheidspolitie, en Georgi Pro- kofief, plaatsvervangend-commissaris van het post- en electriciteitsbedrijf, alsmede de volkscommissaris van den buitenland- schen handel. Arkadi Rosenholz, uit hun ambt ontzet. Verder zijn nog verschei dene andere functionarissen afgezet, Aanslag op den burgemeester van Bethlehem. De vrouw en beide dochters van dén bur gemeester van Bethlehem zijn ernstig ge wond door schoten, welke op de deur en ramen van haar huis werden gelost. De burgemeester zelf bleef ongedeerd. Aanslag op Minister van Portugal. Op het oogenblik, dat de Portugeesche minister-president, Salazar, voor de wo ning van een vriend te Lissabon uit zijn auto stapte, ontplofte gistermorgen een bom, welke in een riool was geplaatst. Het trottoir werd vernield. Men verzeker de, dat Salazar ongedeerd is. Minister-president Salazar nam een oogenblik de aangerichte schade op en ging vervolgens naar binnen. Korte Berichten. 11 Bij een demonstratie van het Duit sohe arbeidersfront in Kölndeutsch op 30 Juni heeft dr Robert Ley een spoedige opheffing van de R.K. gezellenvereeni- gingen en van de arbeidersverenigingen alsmede van alles wat nog bij1 gods dienstige vereenigingen behoort aange kondigd. Tijdens een nationalen feestdag, die gisteren te New York is gevierd zijn 140 personen om het leven gekomen. Zaterdagavond is een verkeersvlieg tuig, dat plaats biedt aan zes passagiers, neergestort op den Patrickheuvel nabij Morris. Het toestel vloog in brand. De vier inzittenden kwamen om het leven. PRINS BERNHARD EN DE JOHANNITERORDE. De installatie als eereridder en rechtsridder. Zaterdag is Prins Bernhard op kasteel Doorwerth als eere-ridder en rechtsridder van de Johanniterorde geïnstalleerd. Er waren reeds vroeg in den morgen vele belangstellenden. De politie had de toegangswegen naar -het kasteel, waarvan de vlaggen wapperden, afgezet. Vijftig kinderen van het huis Heelsum van het Centrale Genootschap hadden een plaats je gekregen om den hoogen gast te kun nen zien. Prins Bernhard kwam om half twaalf met zijn Maibach aan, die door een chauf feur werd bestuurd. De Prins werd ver welkomd door Jhr E. H. van Loon, die de overige leden van het convent der coinmenderij Nederland aan Z. K. H. voorstelde. In het kasteel volgde daarop de instal latie, waarbij de, waarnemende commen- dator, Mr W. J. baron van Lynden, de instal'latierede uitsprak en aan den Prins het eere-teeken van de orde uitreikte. Na de plechtigheid is een noenmaal ge houden in het kasteel. EEN BEDRIJFSRAAD VOOR HET BOUWBEDRIJF. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de minister van sociale zaken thans aam de werknemers- en werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf een schrijven gezon den, waarin hij mededeelt, dat hij over weegt over te gaan tot instelling van een bedrijfsraad voor het bouwbedrijf. D'e bewindsman heeft de organisaties verzocht hem te berichten, wie harerzijds als lid en plaatsvervangend lid in den raad kunnen worden benoemd. Nieuw Tweede Kamerlid. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr Steenberghe, be noemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer den heer J. C. M. Sweens te Gilze-Rijen. Arbeiders naar Duitschland. Uit Oost-Groningen is in de laatste maanden een groo-te trek van arbeiders naar Duitschland geweest. Door bemidde ling van de districtsarbeidsbeurs te Win schoten zijn in het tweede kwartaal van dit jaar 317 personen uit elf Oost-Gro- ningsche gemeenten over de grens te werk gesteld; hiervan waren 199 veen arbeiders, die in de Oidenburgsche venen en in de venen bij Bremen werk hebben gevonden, terwijl 118 landarbeiders ge plaatst zijn op landbouwbedrijven in Mecklenburg. Opkomst van de lichtingen 1923 tot en met 1927. Naar „D'e Maasbode" vernam, zullen de manschappen, onderofficieren en officie ren van de lichtingen 1923 tot en met 1927 in de maand October in verband met de organisatie der strategisch© veiligheid enkele dagen onder dienst geroepen wor den. De oproepen daartoe zijn reeds uit gegaan. De manschappen komen in totaal voor drie dagen en de onderofficieren voor tien dagen in dienst. (De bestemmingsplaatsen zijn de mobi lisatiebestemmingen zooals die in 't zak boekje zijn aangegeven. Ter plaatse zul len dus de verschillende regimenten ge formeerd worden. Op 30 September komen de onder-offi cieren, 4 October de reserve-officieren, 7 October de manschappen. Op 9 October is de oefening weer afge- loopen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door den officier van justitie te Mid delburg in beslag genomen het Engelsche stoomschip „Thorpehall", welk schip op de reede van Vlissingen lag en een lading in had van kisten met waardegeld en ju- weelen, welke door de regeeringstroepen in Spanje in beslag waren genomen in particuliere banken in Bilbao, voordat deze stad door de troepen van Franco was ingenomen. In deze banken waren ook Engelsche en Fransche belangen vertegenwoordigd. Deze schatten waren in drie schepen ge laden welke schepen hebben zee gekozen met onbekende bestemming. Twee dezer schepen zijn intusschen in de haven vau Larocherre, in Frankrijk, in beslag geno men, doch het derde schip, namelijk het onder Engelsche vlag varende Spaansche schip „Thorpehall", heeft kans gezien,, te ontsnappen en kwam Vrijdagmiddag aan op de reede van Vlissingen, alzoo op ter ritoriaal gebied. Hier wachtte het schip op orders, waar heen het de schatten moest vervoeren. In tusschen waren de bewegingen van het schip goed nagegaan, met het gevolg, dat Vrijdagavond op het bureau van politie te Vlissingen een conferentie werd gehou den tusschen den officier van justitie te Middelburg, baron Van der Feltz en den commissaris van politie te Vlissingen, den heer Gasinjet, terwijl mede aanwezig waren een Fransche advocaat, ter ver dediging van de belangen van de banken van Bilbao, die terzijde werd gestaan door een Nederlandsche collega, mr Van der Beke Callenfels. Besloten werd, beslag te leggen op de „Thorpehall". Daar de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat het schip zich niel aan 't Nederlandsche gezag zou onder werpen, is door de justitie de hulp inge roepen van de militaire autoriteiten, waarna de ondercommandant van de ma rine te Vlissingen, kapitein ter zee Van der Stad, H. M.'s „Brinio" ter beschik king stelde, onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse, Van Nieu- wenhuizen. D'e officier van justie en commissaris van politie en de Britsche consul zijn daarop tegen middernacht met de zee- sleepboot „Goliath" naar het schip geva ren, aan boord waarvan geconfereerd is met den Enge-lschen kapitein. Intusschen voer H. M.'s „Brinio" rond het schip, zoo nu en dan haar felle zoek lichten op 't schip richtende voor even- tueele gevallen van tegenstand en ter be veiliging van de aan boord zijnde autori teiten. Door een deurwaarder is daarop beslag op het schip gelegd en is dit door twee sleepbooten onder begeleiding van de „Brinio" naar de buitenhaven te Vlis singen gesleept, waarna het schip naar één der binnenhavens is overgebracht, 't Schip is aldaar onder strenge bewaking van de politie gesteld, D'e „Thorpehall" heeft een Engelsche kapitein, maar een Spaansche beman ning, die tot de regeeringsaanhangtrs be hoort. D'e politie wenscht deze Spanjaar den niet op Nederlandsch grondgebied toe te laten en in afwachting van hetgeen verder staat te gebeuren blijft het schip onder voortdurende politiebewaking. Bij onderzoek is gebleken, dat de „Thorpehall" geen nationaliteitspapieren bezit. D'eze zouden, naar men verklaarde, in Spanje zijn achtergebleven, een bewe ring, waaraan de autoriteiten niet veel waarde hechten. Men is nog zeer be nieuwd naar den inhoud van de ruim 130 kisten, die men aan boord heeft aan getroffen en waarin zich de Spaansche schatten moeten bevinden. i Binnenland. D© -derde herhalingsoefening. Spaansch schip te Vlissi .gen in beslag genomen. Duitsche ministers in ons land. Buitenland. Weer arrestaties in Rusland. Verkeersvluchten over den Oceaan. Vraagt de Spaansche regeering om hulp? Purol verzacht en geneest. (Adv.) Het gevolg van deze inbeslagneming zal zijn, dat verscheidene processen zullen worden gevoerd over de vraag, wien do schatten, welke het schip aan boord heeft, zullen worden ter hand gesteld. Een vertegenwoordiger der Baskische regeering deelt mede, dat de in beslag genomen lading van de „Thorpehall", o.a. bestaande uit juweelen en goud, hel eigendom is van de Baskische regeering. Dfe wettige grondslag van dit eigendom berust op het op volkomen normale en legale wijze tot stand gekomen regeerings- decreet van 3 Mei j.l. Dit decreet behelst de verplichting, voor alle Spaansche on derdanen der Baskische regeering, de zich in hun bezit bevindende juweelen en goudswaarden in te leveren, waarna hen door de regeering de tegenwaarde dezer goederen in peseta's is uitbetaald. Op deze wijze is de Baskische regee ring in het bezit der Zaterdag j.l. in be slag genomen voorwerpen gekomen. Deze maatregelen zijn wettelijk en normaal ver antwoord door het feit, dat tengevolge van den oorlogstoestand, die de regeering is opgedrongen, een nijpend gebrek aan deviezen is ontstaan juist op het moment, dat de behoefte aan buitenlandsche beta lingsmiddelen sterk is toegenomen. Inzake een inventarisatie van de zich aan boord bevindende schatten 1 geld, juweelen en waardepapieren is nog geen beslissing genomen. Hiermede zou den zeker vele weken gemoeid zijn. Vol gens een ruwe raming echter zou de la ding van het schip een bedrag van een millioen gulden vertegenwoordigen. Uit het nader onderzoek is gebleken, dat het schip met vijftig vluchtelingen uit Bilbao was vertrokken. D'eze zijn in Frankrijk, in La Falis, de voorhaven van la Rochelle, van boord gegaan. Tot de vluchtelingen behoorde ook een der Bas kische ministers en zijn familie. Men ver moedt, dat te La Falise een gedeelte vau de waardevolle lading het schip verlaten heeft. Van de bemanning maakt ook een Ne derlander deel uit, een 57-jarige hof meester uit Rotterdam, die zes maanden geleden met hetzelfde schip van Rotter dam naar Bilbao was vertrokken. D'e be manning bestond toen uit nog eenige Nederlanders, een aantal Arabieren en ten Engelschman. Het schip had zich te la Falise spoedig uit de voeten gemaakt toen bleek, dat de Fransche politie de beide andere schepen in beslag had ge nomen. De politie zorgt er streng voor, dat de Spaansche opvarenden niet in aanraking komen met menschen op den wal. Aan den hofmeester is echter verlof gegeven het schip te verlaten en huiswaarts te keeren, doch de man wenschte van dit recht geen gebruik te maken en bleef aan boord. Zooals men weet, is het voorloopige beslag van zuiver civielen aard en hou den de politiemaatregelen uitsluitend ver band met de bepalingen der vreemdelin genwet. Op een nadere beslissing van de rechtbank wordt gewacht. De belangen van de tegenpartij zijn in handen gegeven van mr P. Dieleman te Middelburg. EEN SPAANSCHE TREILER TE TERNEUZEN. Een Spaansche treiler, behoorende tot de regeeringspartij, stoomde Zondagmor gen, tot verrassing der wandelaars, die zich op de Scheldekade bevonden, de Middelhaven te Terneuzen binnen. Het vaartuig nam ligplaats bij1 den steiger van den Prov. Stoombootdienst op de "Wes- terschelde. Het houten schip was geschil derd in de bekende grijze oorlogskleur en had geen loods aan boord, terwijl het vaartuig sporen van averij! vertoonde. Aan boord waren 12 opvarenden. Een tweetal hunner, die ruim van bankpapier voorzien waren, togen aan den wal voor inwisseling van eenig geld. Te voren had men echter de nationaliteitsvlag bijgezet, n.l. de kleuren rood, geel en paars. Po gingen, om met de bemanning te con-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1