De Politieke torpedo's. NIJTENGO V EERSTE BLAD BEZOEKT STAND Stand van het Ned. Fabrikaat i Stofzniger- fahriek }ema VRIJDAG 2 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 219 Buitenland. De Oorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws Hoe lang nog? Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Tolefoonnummcr 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. - Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Hit nummer bestaat uit 2 bladen. Mr W. C, Wendelaar, de leider van den Vrijheidsbond, heeft te Amsterdam een rede gehouden over: de torpedo in de na tionale samenwerking. Na de verkiezingen, zoo betoogde hij1, moest het streven van de vrijzinnigen zijn te voorkomen, dat de coalitie en daarmee de antithese zou herleven, 's Lands be lang eischte ook thans nog een samen werken op zoo breed mogelijke basis. Merkwaardige verklaring van den lei der van een partij- die toch waarlijk niet heeft nagelaten gedurende de verkiezings campagne o-p de antithese de aandacht te vestigen. Maar goed, de heer Wendelaar wilde dan duidelijk maken, op welke wijze de samenwerking op breede basis getorpe deerd werd. De eerste torpedo, zoo betoogde hij, werd afgeschoten do-or den heer Oud in zijn bekende rede te Leeuwarden. Deze opvatting schijnt o-ns juist Intusschen bleven de liberalen tot sa menwerking bereid, mits minstens drie vrijzinnige ministers in het Kabinet zou den opgenomen worden en de formulee ring van de basis waarop bet Kabinet rust, zóó zou zijn, dat ook de vrijzin nige ministers daarmee hun instemming zouden -kunnen betuigen. Maar toen kwam, volgens Mr Wende laar, een tweede torpedo, in den vorm van een artikel in de „Standaard", om trent den grondslag van de door het Ka binet te voeren po-litiek, een verklaring die in strijd zou zijn met de aanvanke lijke bedoelingen van Dr Golijn. Deze voorstelling van zaken is echter onjuist. Wie naast elkaar legt de redevoeiingen van Dr Co-lijn in de Staten-Generaal, de door hem gehouden deputatenrede en zijn uitspraken gedurende de verkiezingscam pagne, zal moeten toestemmen dat Dr Golijn zichzelf gelijk is gebleven, dat hij steeds o-p versterking van de Christelijke levensbeginselen o-p het terrein van de staatkunde volle nadruk heeft gelegd. Maar dat wilde Mr Oud blijkens de door hem te Leeuwarden gehouden rede niet. En dat wilden bij- nader inzien ook de liberale ministers niet. Hun bedoeling was, wijl hebben daar reeds meer op gewezen en Mr Wendelaar komt dit nu bevestigen, dat de kleine gro-ep vrijzinnigen niet alleen een oneven redig groot aantal zetels in het Kabinet zou innemen, maar -dat zij ook bet karakter van het Kabinet zou bepalen. En zoo kwam de tweede torpedo op de breedere samenwerking niet van de zijde van de Standaard, maar van libera len kant. De derde torpedo ziet Mr Wendelaar in de vo-rming van bet thans bestaande Kabinet. Een opvatting die er al eveneens naast is. Want stel dat Dr Colijh voor de eischen van de liberalen gebukt was, en de opdracht had geweigerd, wat zou er dan gebeurd zijn! Zou dan een Kabinet o-p breede basis zijn gevormd? Niemand die zich de po-litieke situatie van dit O-ogenblik indenkt, zal o-p die vraag eèn bevestigend antwoord geven. Als we bet geheel overzien, dan blijft geen andere conclusie over, dan dat de breedere samenwerking door de vrijzinni gen onmogelijk is gemaakt, omdat zij-, toen het er op> aankwam, een Kabinet he geerden, dat in den geest van Tho-rbecke een Christendom hoven geloofsverdeeld heid zou huldigen, een Christendom zon der den Christus, waarvan voor de hand having en de versterking van de Christe lijke grondslagen van o-ns volksleven ook op staatkundig gebied, geen kracht kan uitgaan. O-p die basis was in de gegeven om standigheden geen kabinetsformatie mo gelijk. Het zou op den duur een al te wankele basis zij1n. De krijgsverrichtingen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de op- marsch der opstandelingen in de richting van Santander voortduurt, zonder dat -de troepen van Franco veel tegenstand on dervinden. Men gelooft, dat de regee- ringstro-epen weinig verzet kunnen bie den. In den secto-r van den weg naar Estre- madura hebben de regeeringsbatierjjen M. Polderman Electroiechnicua Goes Erkend Philips' Service de twee-de linie der opstandelingen ge bombardeerd om te verhinderen, dat de voorhoede, die met het oog op de steeds moeilijker wordende positie de versterkte linie begint te verlaten, versterking krijgt. Een aanval der opstandelingen op de stellingen bij1 Argallanes ten zuiden van den Taag is afgeslagen. Bij1 Granada zijn de regeeringstro-epen zeven kilo-meter opgerukt. SEVILLA DOOR DE REGEERINGS- VLIEGTUIGEN GEBOMBARDEERD. Tal van personen gedood of gewond. Naar de nationalistische zender van Salamanca mededeelde, is de stad Sevilla gistermorgen door twaalf vliegtuigen van de roodjn gebombardeerd. Zes volwassen personen en tal van kin deren werden het slachtoffer van de bom explosies. Bovendien werden vele perso nen gewond. In verscheidene stadswijken werden groote verwoestingen aangericht. ITALIë ACHT TERUGROEPING DER VRIJWILLIGERS ONMOGELIJK. In een ongeteekend artikel in de „Po- polo d'Italia" getiteld „De vrijwilligers en Londen", dat reeds 24 uur tevoren door de geheele Italiaansche pers was aangekondigd en dat niet onmogelijk van 'hooger hand is geïnspireerd, wordt het Italiaansche standpunt ten aanzien van de terugroeping -der vrijwilligers uit Spanje uiteengezet. Terugroepen wordt voor onmogelijk verklaard, daar de Italiaansche vrijwilligers niet van de Italiaansche regeering afhankelijk zijn. Volgens de „Popo-lo d'Italia" is het aantal vrijwilligers, dat tij-dens -de twee de helft van 1936 uit geheel Europa, en v.n.l. uit Frankrijk naar Spanje is- geko men niet minder dan 50.000 man. Het blad voegt eraan toe, dat de eerste Ita liaansche vrijwilligers eerst tegen het einde van 1936 naar Spanje zijn vertrok ken. Na Februari 1937, toen de no-n- interventie-commissie tot het verbod van •het zenden van vrijwilligers bad besloten, is Italië -dit besluit zorgvuldig nageko men, terwijl in het bijzonder Frankrijk dit accoord heeft geschonden. Volgens het blad zouden thans- -de bui- tenlandscbe vrijwilligers aan elk der bei de kanten tot op ongeveer 20 a 25.000 man zijn teruggebracht. Practisch, aldus vervolgt de „Popoio d'Italia" is de terugroeping van vrijwil ligers onmogelijk. De regeering heeft niet de middelen om hen terug te roepen. Sedert den dag waarop zij' in Spanje aan land zijn ge gaan, en zich bij- de strijdkrachten van Franco hebben gevoegd, hangen zij van dezen af. WORDT NON-INTERVENTIE OPGEGEVEN? Naar van gezaghebbende zijde verluidt, heeft de Britsche regeering defi nitief besloten, de geheele po-litiek van niet-inmen- ging in Spanje op te ge ven, ingeval Duitschland en Italië vandaag in de zitting van de no n-i n t e r - ventie-co-mmissie 'tFransch B ritsche plan tot voort zetting van de controle der Spaansche kusten door Fransche enEngelsche oor logsschepen van de hand zouden wijzen. Engeland zal een laatste po-ging doen om Duitschland en Italië tot aanneming van het FransohBritsche voorstel te bewegen. Zou deze laatste Britsche poging mis lukken, dan zal Engeland, naar verwacht wordt, binnenkort zijn neutraliteit in het Spaansche conflict bekend maken en te gelijkertijd beide strijdende partijen als oorlogvoerende partijen erkennen. Bovendien zou dan het verbod van wa- penuitvo-er naar Spanje door Engeland worden opgeheven. Het heet dat dit Britsche besluit geba seerd is o-p de meening, dat een gedeelte lijke niet-inmengingscontrole ten voor- deele van Franco zou werken. Berichten uit Berlijm en Rome duiden er op dat de Italiaansche en Duitsche regeeringen geenszins van plan zijn het gat in de controle ter zee te dich ten, doch in tegendeel het voornemen koesteren de geheele controle ter zee te laten vervallen. De niet-inmenging zou dan gehand haafd moeten blijven en aan beide par tijen zo-uden de rechten van oorlogvoeren den moeten worden toegekend. DS NIEMöLLER IN ARREST. Wat lang verwacht werd, is geschied, Ds _Niemöller is gisteren gearresteerd. Ds Niemöller, ex-duikbootcommandant in den wereldoorlog, was één der meest bekende en dapperste leiders van de Duit sche b-elij-deniskerk. Hij is in de gevangenis van Moabit ondergebracht. De beschuldiging, welke tegen hem is ingebracht, is dezelfde als die, welke tot de arrestatie van andere leden van den broederraad geleid beeft, n.l. dat hij van den kansel af de namen heeft bekend ge maakt van uit de Kerk getreden perso- nen, ondanks het verbod, dat door de ministers Kerrl en Frick tegen -zulke be kendmakingen is uitgevaardigd. Het is wel schandelijk I Men beschuldigt hem ook van ophit sende redevoeringen, waarin hij leidende persoonlijkheden van den staat en de be weging in een kwaad daglicht gesteld en onware beweringen over maatregelen van den staat heeft gelanceerd, om de bevol king in onrust te brengen. D-e waarheid is anders. lederen dag heeft de predikant, die zich had -opgeworpen tot kampioen van de belijdende kerk, voor een talrijk en aan dachtig gehoor gepredikt en eischte hij voor de kerk de vrijheid zelfs in de natio- naal-socialistischen staat, het Evangelie en de geboden Gods te volgen. Eënige dagen geleden nog heeft Nie möller van den kansel de vraag gesteld, of het woord van den Führer nog waarde had, gezien de vervolgingen en arresta ties van predikanten der belijdende kerk. Nie-molle-r is de meest bekende en meest populaire leider der belijdende kerk. DE DREIGENDE HOTELSLUITING IN FRANKRIJK. In de staking in het Fransche hotelbe- drijf beeft zich nog geen wijziging voor gedaan welke op een aflasten dezer sta king zou wijzen. Integendeel, de hotel eigenaars kregen in bun strijd tegen de veertigurige werkweek steun van dea voorzitter van den bond van Parijscho slagers, -die mededeelde, dat ook de sla gers morgen zullen sluiten ten teeken van solidariteit met de hoteleigenaren. De dreigende sluiting van de Fransche hotels, café's en restaurants op morgen zal natuurlijk voor velen zeer ernstige ge volgen hebben. D'e sluiting zou b.v. al heel ongelegen komen voor de jonge paren, die a.s. Za terdag een veel gekozen trouwdag in Frankrijk in bet huwelijk treden. Op -de tentoonstelling zijn reeds ver scheidene feestdiners, welke morgen zou den plaats hebben, afgelast. De algemeene bond van kleine winke liers en handwerkslieden welke 40.000 le den telt, waaronder talrijke restaurant-, café- en hoteleigenaren, -heeft al zijn aan hangers te Parijs en in de provincie uit- genoodigd, geen gevolg te geven aan bet door groote hotelhoudersbon-den voor den 3en Juli uitgegeven sluitingsparoo-l. De bond wijst er in bet communiqué o-p, dat een zoo-danige actie den Franscben handel en het geheele land ernstig- nadeel zou berokkenen, en dat ongetwijfeld een groot deel van de openbare meening te gen het hotelbedlijf in opstand zou ko men. DE FRANSCHE FRANC. Driehoeks-overeenkomst vernieuwd. In Londen en ook in Washington werd officieel medegedeeld, dat Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk de drie hoeks monetaire overeenkomst, welke in October van het vorig jaar was afgeslo ten, na de nieuwe devaluatie van den franc vernieuwd hebben. De overeen komst voorziet erin, dat de drie regeerin gen zullen samenwerken en al haar be- söhikbare middelen zullen aanwenden om overdreven verstoringen van de wissel koersen te voorkomen. Dit komt dus practis-cb hierop neer, dat Engeland en Amerika den franc zul len steun-en. Voorwaarde voor dien steun is-, dat de Fransche regeering zich zou bepalen tot een redelijke devaluatie van den franc HET DALENDE GEBOORTECIJFER IN BELGIë. D'o-or het „Oeuvre nationale de l'Eu- fance" is over geheel België een cam pagne ingezet ten einde de aandacht vaQ de autoriteiten en de bevolking te vesti gen op bet gevaar dat besloten ligt in 24 Filiaal: Middelburg, Hearengr. 46, Tel. 202 de aanhoudende sterke daling van de ge boortecijfers sedert het begin dezer eeuw. Terwijl de proportie van de geboorten per 10O inwoners in de jaren 19011905 voo-r bet koninkrijk nog 2.76 pet. bedroeg, is dit cijfer in 19311935 op 1.66 pet. gevallen. In 388 gemeenten nam het aan tal geboorten af met 50 pet. In 95 ge meenten is zelfs niet eens- meer één ge boorte per honderd inwoners. Groote hitte te Moskou. Een groote hitte heerscht reeds sinds 7 dagen te Moskou. De gemiddelde dag temperatuur is ver boven het normale. De hitte doet zich in bijna heel Eiuro- peescb Rusland gevoelen. NEDERLAND—BELGIë. Nieuwe co-ntingienteerings-overeenkomst- Ui-t Brussel wordt aan „De Maasbode" gemeld,: De nieuwe Nederlandsch-Belgische over eenkomst inzake contingenteeringen, wel ke die van 6 Mei 1936 moet vervangen, is te Luik onderteeken-d. Het nieuw acooord is in zijn groote lijnen identiek met de vorige overeen komst, met dit verschil alleen, dat en kele verruimingen in de handelsuitwis selingen voorzien zijn. Zoo zal bijv. Ne derland voortaan een grooter hoeveel heid zout, beenderlijm, verschillende textiel-artikeien, fietsbanden en meer schoenen naar België mogen uitvoeren. NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. Het bestuur van den Nederlandschen slagershond heeft in verband met den noodtoestand in het slagersbedrijf tot den minister van economische zaken het drin gend verzoek gericht, het bedrijf voor verderen ondergang te behoeden, door de lasten op dit bedrijf drukkende te ver minderen, en wel door de tien procent crisisheffing -op rund- en fcalfsvleesch af te schaffen, de crisi-sheffing op gesmol ten vet te verlagen, gelijk die -ook voor de boter is verminderd. Verder -dringt be-t bestuur er bij. den minister op aan, te willen bevorderen, dat het tekort aan slachtvee, hetwelk zich reeds maanden lang demonstreert, w-orde bestreden door de teeltbepeiking af te schaffen of althans -de mestvergun- ningen voor ossen en kalveren belangrijk te verruimen. SLIPGEVAAR OP DE MOERDIJKBRUG Naar aanleiding van enkele ems-tige slipongevallen, welke -kort geleden op -de Moer-dij-kbrug tij-dens het vallen -van een motregen zijn voorgekomen, beeft de K.N.A.C. telegrafisch bij den betreffen- den Rijkswaterstaatsdienst op plaatsing van waarschuwingsborden aangedrongen, in afwachting van het tot stand komen van noodzakelijke verbeteringswerkzaam heden, we-lke, mede op instigatie van -de K.N.A.C. in het voornemen zouden lig gen. Verbetering van bet oppervlak, van het brugdek, zooals op de 'brug te Zalt- B-ommel is toegepast, 'door middel van fraisen en afdekken -van een stroeve bitu- menlaag is bij -de Moerdijkbrug niet goed mogelijk -door -d-e hardheid van de speciale betonlaag. Men overweegt thans de boven laag met zoutzuur te behandelen. Bovendien heeft de K.N.A.C. in een a-drfes d.d. 19 Juni j.l. aan -den Minister van Waterstaat verzocht te willen bevor deren, -dat -de maatregelen ter -bestrijding van bet slipgevaar op de Ne-derlandsche verkeersbruggen -zooveel mogelijk zullen worden bespoedigd en dat in afwachting hiervan terstond zal worden overgegaan tot het aanbrengen 'van duidelijke waar schuwingsborden. EXPLOITATIE VAN WONINGWET WONINGEN. De normen der algemeene onkosten. Bij circulaire van den minister van Sociale Zaken van 23' Maart 1937 werd bepaald, dat de normen voor algemeene Binnenland. De toestand in het slagersbedrij-f. Het nieuwe reglement auto-vervoer. Buitenland. Wordt de controle in de Spaansche wa teren o-pgebeven? Ds Niemöller gearresteerd. Sevilla gebombardeerd. Oud-Minister Marchant neemt in „-Ons Noorden" terecht een loopje met een door het departement van Justitie verzonden schrijven, waarin namens den minister goedkeuring op gewijzigde statuten voor- loopig werd geweigerd omdat inzake spel ling het Kon. Besluit van 18 Juli 1936 niet was nagekomen, hetwelk verordon neert dat„ten aanzien van woorden, welke een kennelijk mannelijke zelfstan digheid aanduiden, het taalgeslacht vol gens de woordenlijst 'van de Vries en Te Winkel behoort te worden in acht ge nomen." Het is inderdaad een vreemde figuur, zegt de Maasbode, dat terwijl de regee ring den moed blijkbaar mist om ge lijk zij gelukkig ten langen leste ten op zichte van de vlag deed den knoop ook op epellinggebied kordaat door te bakken en terwijl zij een nieuwe schrijf wijze aan het onderwijs dicteert niet al leen zelf rustig aan -de oude regels blijft, vasthouden, doch deze nog extra gaat op leggen aan -ontwerpers van statuten. Afgezien van de dubieuze formuleering, die gewaagt van „woorden welke een kennelijk mannelijke zelfstandigheid aan duiden", moet zulke bemoeienis van over heidswege wel bijzonder opvallen. Zij- mar keert eens te meer, dat het werkelijk hoog tijd wordt inzake de spelling nu eens spijkers met -koppen te slaan, waardoor aan de bestaande regelloosheid een ein de komt. onkosten, ten behoeve van woningwet woningen te declareeren, met ingang van 1 Juli 1937 eenige wijzigingen zouden ondergaan. Teneinde de daartegen gerezen be zwaren te onderzoeken, beeft de regee ring den datum van ingang der wijziging voorloopig nader bepaald op 1 Octo ber a.s. TIJDELIJKE INGENIEURS EN OP ZICHTERS BIJ's RIJKS WATERSTAAT De directeur-generaal van den Rijks waterstaat heeft in opdracht van den mi nister van Waterstaat, in afwachting van nadere definitieve berichten, in een cir culaire mededeeling gedaan van 's mi nisters voornemens ten aanzien van de tijdelijke ingenieurs ^en opzichters, dat eerlang zal worden onderzocht, welke in genieurs en opzichters met een tijdelijke aanstelling, die o-p 1 Jan. 1938 ten min ste tien dienstjaren hebben, in aanmer king kunnen worden gebracht voor een vaste aanstelling, omdat zdj' aan gestelde of te stellen eischen voldoen. Voor zoover bij' dit onderzoek mocht blijken, dat zij niet aan die eischen voldoen, kunnen zij voorshands als tijdelijk ambtenaar met aanstelling in dienst blijVen. De ingenieurs en opzichters met een tijdelijke aanstelling, -die op 1 Jan. 1938 nog geen tien -dienstjaren hebben, zullen, aldus de circulaire, als zoodanig wo-rden ontslagen, doch in de gelegenheid worden gesteld, voorloopig o-p arbeidscontract in dienst te blijven o-p gewijzigde voorwaar den. Wat de ingenieurs en de opzichters op arbeidsovereenkomst betreft, zal op 1 Ja nuari 1938 hun overeenkomst eindigen. Zij zullen dan echter, vo-or zoover de dienst dit noodig maakt, in de gelegen heid worden gesteld een nieuw contract op gewijzigde voorwaarden aan te gaan. Begrafenis R. C. Verweyck. Op „Zorgviiedte Amsterdam is gister middag onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer R. C. Verweyck, oud-directeur redacteur van „De Standaard" ter ruste gelegd. Onder het spelen van de melodie van Ps. 42 op het orgel werd 'de haar de aula binnengedragen. Ds J. D. Boerkoel uit Watergraafsmeer ving aan met voorle zing van een gedeelte van Ps. 116 en maakte daarna gewag van een brief van mej. Kuyper, dochter van Dr Abr. Kuy per, die in dankbare herinnering bracht, welken steun haar vader aan den heer Verweyck bij het slagen van zijn levens taak had gehad. In aansluiting op -dezen brief karakte riseerde spr. -den overledene als een gro-o- ten strijdmakker van Kuyper. Hij- was een man van groote trouw. De dood heeft hem zijn voornemen om zijn laatsten brief aan „Bijltje" te wijden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1