EERSTE BLAD Buitenland. De financieele crisis in Frankrijk. Spanning tusschen Japan en Moskou. Binnenland Het eeuwfeest van „Toonkunst" te Goes. DONDERDAG 1 JULI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 228 Belangrijkste Nieuws lo'sls op dit en men op roedt meer ndweermid- Dver de oor- later ko- brand te er al op onder de Loen. Men beschou- rren dat bij voorkomen, onjuist. Dal geheugen wel eens ik zou der ge- geheel an- leek geen Daarom ook :idere onver- te aarzelen gratis on- irichting te kan door nderzoek di- vooi' ziekte reien zooals rerken en in gestorven, de vleugels voordat de afsterft. Acht ;oed, toen be- voedings- ;en wilden in voortdu- ns. Ze zijn ten 4 tot 8 gaan dan laatst met het lijkt een eetlust, suf- ling. goed, daar- 100 van de atste dagen in het hok heb ik het andore ziekte uit een 'kop- 3eds 100 zijn hijnselen zijn aan de uit- 14 dagen, een koppel oud en van- dood in het vond ik van waren suf en niet glad en e vleugels te kens gekocht, het erf. is voorloo- toonen dat de kan verloopen bladen over ge it voorzichtig elinge ziekte verschijnse len, sufheid, eten, dor in acht. oer de schuld, atsten tijd van .enkt aan voer is of dat ver- voerverande- ongunstig wei- doch meestal voer. nk er om uw ïerie te laten HENNE PE. betreffende, kun- ■den gezonden aadsingel 84 oor antwoord IBERICHT van 1 Juli: wellicht toene- zwaar bewolkt gen in het N egen aanvanke- dag 3 uur: 3 u.: 758. fietsen: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiiin 30 cent por regel. Ingezonden mcdodoclingen 00 cont per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Hit nummer bestaat uit 2 bladen HET VOLMACHTEN-ONTWERP DOOR KAMER EN SENAAT GOEDGEKEURD. Het goudgehalte van den franc. De Fransche kamer heeft de financi eel© volmachten-wet aangenomen met 380 tegen 228 stemmen. Onmiddellijk daarop ging het ontwerp naar den Senaat, die het gisteravond na een kort debat met 167 tegen 82 st. en 40 onthoudingen, heeft goedgekeurd, zoodat de regeering thans bij' decreet de verschillende maatregelen, vervat in haar financiëel herstelplan, ten uitvoer kan leggen. In den gisteravond gehouden minis terraad is een decreet aangenomen, waar bij de wetgevende maatregelen ter vast stelling van het goudgehalte van den franc worden ingetrokken. Later zal een nieuw goudgehalte worden vastgesteld. Het bedrag van de nieuwe voorschot ten, die de B.anque de France aan den staat kan verstrekken, bedraagt 15 mil liard. EEN SCHERPE REDE VAN MINISTER BONNET. De beslissing in de Kamer is vooraf gegaan door een indrukwekkende rede van minister Bonnet. W.at den schatkisttoestand betreft, her innerde hij aan de reeds békende cijfers. De speculanten zullen vervolgd worden, zoo zeide hij. Maar de ware bestrijding van de speculatie ligt in het scheppen van rust in de financiën en de econo mie. Hij wees op het voorbeeld van En geland, dat een super-evenwicht heeft, en Amerika, dat, onder gansch andere mogelijkheden dan Frankrijk levend, zich toch om het begrootingsevenwicht be kommert. „Wij moeten eerlijk de reke ning opmaken en aan de democratie vragen, de krachtsinspanning aan den dag te leggen, om gezonde financiën te bereiken. Voor de toekomst moet men afzien van het voteeren van uitgaven, zonder dat er inkomsten tegenover staan. De minister wilde den franc verdedi gen, doch een mobilere franc, door mid del van een speciaal fonds. In 1933 is men er in geslaagd, door een politiek van vertrouwen 30 milliard te doen te rugvloeien. Zulk een vertrouwen moet ook nu het land worden ingestort. Dit nieuwe beroep op het vertrouwen was niet naar den zin van de regeerings- meerderheid, die in verstijvende hou ding moest aanhooren, dat slechts een politieik, welke tegen de plannen van de meerderheid ingaat, de financiën kan redden. De Kamer bood dan ook dit merk waardige beeld, dat alleen bij de Fran sche verhoudingen mogelijk is, dat de minister sprak onder het voortdurend geestdriftig applaus van de oppositie, ter wijl de terneergeslagen meerderheid den minister, die haar zoo hard de waar heid zei, moest steunen; buitengewoon ontroerend was het beroep van den mi nister op de Kamer, om de republifeein- sche vrijheden niet te doen ondergaan, in de slechte1 financiën: „Slechte financiën leiden de volken tot verlies van de vrijheid!" Hij vroeg een heldhaftig herstel, over tuigd als hij was dat men eenmaal recht zou doen wedervaren aan hen, die het land de waarheid zeggen. Zelfs op de ministerbanken heeft men den heer Bonnet niet met applaus of teekenen van instemming gesteund en het was zeer duidelijk, dat Frankrijk zich weer op het punt bevindt, dat de linfcscbe politiek het aan tegenoverget- stelde opvattingen van den minister vah financiën moet overlaten, het land uit het moeras te halen. Na de rede van den minister was de linkerzijde dan ook buitengewoon on rustig geworden en spoedig werd de ver gadering stormachtig. De uiterste rechter zijde en de communisten raakten weldra in conflict, zoodat het lawaai zóó groot werd, dat de vergadering geschorst moest worden. Dit kalmeerde de gemoederen niet, zoadat in de koffiekamer recht- schen__en communisten slaags raakten, waarbij de conservatieve heer Des Ig- nards door een communist werd gewond. Tot twee maal toe poogde de heer JHer- riot de zitting te heropenen, doch moest ze telkens weer sluiten wegens de woe lige tooneelen. Tenslotte kon men verder gaan en had den erikele explicaties van stemmingen plaats, waarna de eindstemming viel. SOVJET-KANONNEERBOOT DOOR JAPANNERS TOT ZINKEN GEBRACHT Japansche troepen hebben ten Zuiden van het in de Amoer, de grensrivier tus schen Siberië en Mandsjoekwo, gelegen eilandje Sennoefa een Russische kanon neerboot tot zinken gebracht. Om het bezit der twee in den Amoer gelegen eilanden Sennoefa en Bolisjio is een vrij scherp conflict tusschen de Sov jet-Unie en Japan gerezen. Russische mi litairen hebben eenige dagen geleden de eilanden bezet en het uit onderdanen van Mandsjoekwo bestaande personeel van een vuurtoren gevangen genomen. Uit Tokio wordt gemeld, dat het thans uit tien kanonneerbooten bestaande Rus sische Amoerflottielje (de elfde kanon neerboot is, zooals bekend, in den grond gehoord) in de onmiddellijke nabijheid der eilanden Sennoefa en Bolisjoi, het tooneel der jongste incidenten, is sa mengetrokken. Het Kwantoengleger publiceert een communiqué, waarin wordt medegedeeld, dat de Japansch-Mandsjoekwo'sche troe pen om drie uur een van de drie Sowjel- Russische kannonneerbooten tot zinken hebben gebracht, die ten Zuiden van het eiland Sennoefa in de Amoer gestation- neerd waren. Dte drie kanonneerbooten, aldus meldi dit communiqué, openden plotseling het vuur op de Japansche troepen, die het beantwoorden. Een kanonneerboot zonk, de tweede werd beschadigd, de derdo nam de vlucht. D'e woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van het tot zinken brengen van een Russische kanonneer boot volgens Domei verklaard, dat de Russen, ondanks de belofte-van Litwinov, een aanvallende houding hebben aange nomen doordat drie kanonneerbooten da wateren van Mandsjoekw binnenvoeren en het vuur openden op de Japansch- Mandsjoerijsche soldaten. Hij' voegde hieraan toe, dat de regeeringen van Ja pan en Mandsjoekwo oprecht wenschen, dat de toestand in geen enkel opzicht ern - stiger wordt. TJ'it kan bereikt worden, wanneer de Russen hun woord houden, afzien van hun aanvallende houding en hun troepen van de eilanden in kwes tie terugtrekken. Het ministerie heeft den Jappanschen ambassadeur te Moskou opdracht gege ven, krachtig tegen de aanvallende ac tie van Rusland te protesteeren. DE STRIJD IN SPANJE. Franco dringt door tot de pro vincie Santander. In het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt o.a. het volgende medegedeeld: Noordelijke legers: Wij' zijn in Bis- kaye verder opgerukt en hebben de hoog ten langs den spoorweg in het mijnge- bied bezet. Toen wij Valmaseda binnen rukten gaf een geheel vijandelijk batal jon zich over. Tijdens den voortgezetten opmarsch in Westelijke richting werden verscheidene plaatsen bezet en meer dan 500 krijgsgevangenen gemaakt. Volgens Radio Verdad is ook Gastro Urdiales in de provincie Santander genomen. Zuidelijk leger: wij hebben onze linies verlegd naar de hoogten, die de water reservoirs van Guadalmellato beheer- schen. In een communiqué van de regeering wordt medegedeeld, dat de Baskische troepen zich hadden meester gemaakt van Sierre de la Gruz en andere stellin gen, doch dat zij werden gedwongen deze posities weer prijs te geven. Het centrum van Madrid is wederom door de artillerie van de rechtschen be stookt. Het bombardement eisebte talrijke slachtoffers. SCHEPEN IN NOOD OP DEN OCEAAN Het Noorsche s.s. „Arada" is op 46.30 graden Noorderbreedte en 60.20 graden Westerlengte, dat wil zeggen nabij' Kaap Breton in Nieuw-Schotland, gestrand. Het schip heeft S.O.S.-seinen uitgezonden. D'e „Aranda" meet 1547 bruto-register- ton en is op 11 Juni van Trapani in Italië naar Gasé op New Foundland vertrok ken. Zij is in 1924 van stapel geloopen en behoort toe aan -de reederij A. T. Abra- hamsen te T'jövre in Noorwegen. Ook van een Amerikaansch jacht, de ,Jane II" zijn noodseinen opgevangen. Dit schip bevindt zich in gevaar nabij' Kaap Francis aan de Noordkust van New- Foundland. DE ARRESTATIE-GOLF IN RUSLAND Volgens een bericht van het Poolsche telegraafagentschap uit Moskou zijn de volkscommissaris van financiën van de Tartaarsche sovjet-republiek, Magdjejew, en de Tartaarsche volkscommissaris voor industrie, Ganiejew, gearresteerd. Magdjejew wordt ervan beschuldigd, zijn Tartaarsche landgenooten ten nadeele van de Russen begunstigd te hebben. VLOOTDEMONSTRATIE BIJ MINORCA? Zeven onbekende schepen voor Spaanschc vesting. D'e Raad van Verdediging te Valencia deelt mede, dat de chef van de vlootbasis te Mahon op Minorca, het Balearen- eiland, dat in handen der regeering is, het volgende heeft bericht: „Gisteren om 23 uur hebben zeven oorlogsschepen van onbekende nationali teit een demonstratie uitgevoerd tegen over de vesting La Mola op Minorca. Een der schepen is op 12 mijl uit de kust ge- stationneerd, vier andere begeven zich naar het noordwesten, terwijl twee zich in de richting van de Spaansche kust verwijderen." DE POSITIE VAN DE EVANGELISCHE KERK IN DUITSCHLAND. De financiën onder rijkstoezicht gesteld. Naar het D'. N. B. uit Berlijn meldt, heeft de rijksminister voor kerkelijke za ken voor de toepassing van de wet tot bescherming van de Düitsche Evangeli sche Kerk twee verordeningen uitge vaardigd. Dte eerste bepaalt, dat hij de kanselarij van de Duitsche Evangelische Kerk en bij de bestuursautoriteiten van de D'uit- sche Evangelische landskerken een finan cieele afdeeling wordt ingesteld, welke het vermogen der kerken moet beheeren. Zij' zal de begrooting en de belasting, welke de leden moeten betalen, vaststel len. Zij' is den staat verantwoording schuldig over de wijze, waarop de subsi dies en de opbrengsten der kerkelijke be lastingen zijn besteed. D'e tweede verordening betreft het de creet van den rijkskanselier, inzake de bijeenroeping van een constitutioneele generale synode. Zij bepaalt o.m.: 1. Het is verboden kerkgebouwen voor verkiezingsdoeleinden te gebruiken. 2. Voor de verkiezingsdag zal zijn vast gesteld is het verboden openbare bijeen komsten te houden tot voorbereiding der kerkelijke verkiezingen, evenals het ver vaardigen en verspreiden van pamflet ten, welke op verkiezingen betrekking hebben. Gevlogen op I6V2 K.M. hoogte. D'e Britsche vlieger luitenant Adam, heeft boven het vliegveld Farmborough (in Hampshire) een nieuw hoogterecord behaald. Volgens een officieel communi qué van het ministerie van Luchtvaart bereikte hij een hoogte van 16.450 meter. Zijn vlucht duurde twee uur en 15 mi nuten. Voor hem stond het hoogterecord op naam van den Italiaanschen luitenant- kolonel Mario Pitzi, die een hoogte be reikte van circa 15.500 meter hij een vlucht van 135 minuten. PRINS BERNHARD BIJ DE GRENADIERS EN JAGERS. Woensdag 7 Juli bestaat de brigade grenadiers en jagers 108 jaar. Ter gelegenheid van dit feit zal Prin3 Bernhard dien dag een bezoek brengen aan het kamp Waalsdorp en de regimen ten grenadiers en jagers, waarbij inge deeld de Koninklijke militaire kapel, het geheel onder bevel van kolonel O. R. van den Bent, inspecteeren. Prins Bernhard in de Johanniterorde. Naar gemeld wordt zal Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdag a.s, op den ridderdag van de Gommenderij Nederland van do Johanniterorde op kasteel D'oorwerth wor den geïnstalleerd tot eere- en rechts- ridder. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. D'e voorzitter van het Centraal stem bureau heeft als opvolger van minister Slotemaker de Bruïne tot lid van do Tweede Kamer benoemd verklaard den heer mr J. W. H. Rutgers van Rozen burg te Bilthoven en als opvolger van minister Colijn den heer J. Algera te I.eeuwarden. Als opvolgers van de minister de Wilde en van D'ijk zullen thans als Tweede Ka merleden benoemd worden verklaard de •heeren G. Baas Kzn., wethouder van Am sterdam en H. Botterweg, wethouder van Utrecht. HET GOEDERENVERKEER NED.-INDIë MET DUITSCHLAND. Een nieuw verdrag tot stand gekomen. D'e regeeringspersdienst meldt: In ver band met het feit, dat het verdrag no pens het goederenverkeer tusschen Ne- derlandsch-Indië en Düitschland van 6 Juni 1934 morgen afloopt, zijn dezer dagen te Berlijn onderhandelingen ge voerd, welke geleid hebben tot de onder- teekening van een nieuw verdrag op 30 Juni 1937. Dit verdrag is wederom gesloten voor den tijdsduur van drie jaar en zal dus 30 Juni 1940 afloopen. Voor bepaalde Nederlandsch-Indische producten konden de afzetmogelijkheden worden geregeld. Daartegenover werden de invoermogelijkheden van eenige Duit sche producten in Nederlandsch-Indië geregeld. Het verdrag, dat de goedkeuring van de Staten-Generaal behoeft, zal krachtens afzonderlijke notawisseling van heden af voorloopig worden toegepast. VROUWENCOMITé V.U.-PLAN 1937. Woensdagmiddag' heeft bovengenoemd comité onder leiding van Mevr. S. Ver damOkma, zijn jaarlijksche samen komst gehouden. D'e secretaresse van het V.U.-plan me juffrouw A. G. van Oversteeg, van Am sterdam, herinnerde er aan, dat verleden jaar in de samenkomst te Haarlem de wensch is te kennen gegeven, dat de vrouwen-actie zou worden voortgezet. In een moderamenvergadering met vertegen woordigers uit de provincies werd deze wensch een besluit en thans zijn plannen voor de nieuwe actie reeds nader uitge werkt. Spr. deed daarover mededeelingen en onderstreepte, dat, hoewel voortaan tusschen heeren- en damesactie samen werking zal zijn, het middel (de busjes) en het doel (de Medische en de Wis- en Natuurkundige Faculteit) streng geschei den zal blijven van de propaganda voor het winnen van contribuanten. Al viel bij de laatste lichtingen ach teruitgang te constateer en, dit ontmoedigt niet, want toch kwam met dubbeltjes en centen een bedrag van f 300.000 bijeen. Spr. wekte vooral de moeders op tot sparen, opdat straks de zonen en doch- teren niet zullen vragen: Waarom hebt gij voor ons de Vrije Universiteit niet vastgehouden? WERK VOOR SCHEEPSWERVEN. Aan de N.V. Industrieele Mij. „De Noort" te Alblasserdam is voor Ehgelsche rekening opdracht gegeven voor den bouw van twee zeemotorschepen van 850 ton elk van het shelterdektppe. Voorts is aan de Scheepswerf De Haan en Oerlemans te Heusden voor Portu- geesche rekening opdracht gegeven voor den bouw van een zeemotorschip van 540 ton. CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Geen instelling van een pensioenfonds. Toespraak van Minister Colijn. In de voortgezette 18de algemeene ver gadering van het Ghr. Nat. Vakverbond zijn de heeren G. Hordijk en J. Nauta als leden van het dagel. bestuur herkozen. Overeenkomstig het prae-advies van het alg. bestuur werd verworpen een voorstel van den Ned. Ghr. Bond in de Kleeding- industrie om het dagel. bestuur te ver zoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van oprichting van een pensioenfonds. Een voorstel van dezelfde organisatie tot herziening van de contributie-rege ling werd eveneens verworpen. Op voor stel van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zal het bestuur in overweging nemen de oprichting van een fonds, waaruit de kosten kunnen worden bestreden voor het houden van sociale cursussen. Aan het slot van de vergadering heeft Minister Colijn enkele oogenblikken het woord gevoerd. De heer Colijn bepaalde zich in zijn korte toespraak, die slechts ongeveer tien minuten in beslag nam, tot een getuigenis van de belangstelling der regeering in het werk der arbeidersorganisaties in het algemeen en van het G. N. V. in het bij1- zonder en tot een uiting van dankbaar heid jegens de besturen van deze organi saties om hun wijs beleid, dat tot gevolg heeft gehad, dat in 1936 toch altijd nog een moeilijk jaar het aantal sta kingen in het bedrijfsleven geringer is geweest dan in eenig ander jaar sedert 1890. De minister hoopte, dat ook in het ver volg de georganiseerde arbeiders blijk zullen geven van deze wij'sheid, die zij in het verleden hebben getoond, waarbijl zij' zich richten naar de werkelijkheid en daaraan hun motieven ontleenen. Wan neer we nu in de wereld om ons rond zien, en letten op wat er gebeurt als men niet dit wijze beleid voert, dan kan dat Binnenland. De uitspraak over het Maaswater. Het eeuwfeest van Toonkunst te Goes. Vergadering van de Prov. afd. van den Buitenland. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De financiiëele crisis in Frankrijk. Spanning tusschen Japan en Rusland. De strijd in Spanje. een aanwijzing ervoor zijn, dat de weg, die de georganiseerde arbeid hier bewan delt, de eenige weg is, die tot practische resultaten leidt. Sprekers hoop reikte echter verder. We hebben eenige jaren van ongekende crisismoeilijkheden achter den rug en we mogen eenige hoop koesteren, dat de toe standen in ons land en in de wereld ver beteren. Daarbij' groeit ook de hoop, dat we op den ingeslagen weg kunnen voort schrijden, die leidt tot een verbetering van den toestand voor de arbeidersbevol king. Verder dan het uitspreken van deze hoop kan men niet gaan. Er zijn nog zooveel politieke en oeconomische onze kerheden, dat het onverstandig zou zijn, verder te gaan. Ik wil u ten slotte dit toewenschen en bidden, besloot de heer Colijn, dat Hij', Die het lot van landen en volken bestuurt, Die ook gaat over het lot van de arbei dersbevolking, ons aller arbeid, de uwe en de mijne, wil bekronen met Zijn zegen, opdat we samen, regeering en volk, weer den weg van den vooruitgang kunnen op gaan. J. A. Amesz. f Op 54-jarigen leeftijd is te Rotterdam plotseling overleden de heer J. A. Amesz, die vooral bekend was als pen ningmeester van het Ned. Jongelings Verbond. In dit Verbond heeft hij in den loop der jaren tal van belangrijke func ties bekleed. „De Vrijheidsbond". Naar men verneemt, heeft mr H. L. van Zanten te Rotterdam, oud-voorzitter van den Bond van jong-liberalen, dezer dagen ontslag genomen als lid van het hoofdbestuur va de liberale staatspartij „D'e Vrijheidsbond". Intrekking consumptie-garnale- beschikking:. D'e minister van landbouw en visscherij a.i. heeft met ingang van 1 Juli 1937 de consumptie-garnalenbeschikking 1936 II ingetrokken. Rijkslandbouwconsulent. Bij Kon. besluit van 21 Mei is met in gang van 1 Juli op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan ir H. E. Huizenga te Breda als rijkslandbouwconsulent, on der dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Db viering van het eeuwfeest van de afd. Goes der Mij', tot bevordering der Toonkunst is gisteravond ingezet met een feestelijk concert, waarvan wij elders in dit nummer verslag geven. De heer Joh. Pilaar, voorzitter der afd., heeft een historisch overzicht gege ven van de lotgevallen der afd. in de afgeloopen 100 jaar. Daaraan ontleenen wij; het volgende: D'en 19' April 1829 kwamen op uitnoo- diging van den heer A. 'G. G. Vermeulen te Rotterdam eenige personen bijeen, waarbij voor Zeeland de heer J. J. de Kanter te Middelburg', om te komen tot oprichting van een Maatschappij', die zich de bevordering der toonkunst zou ten doel stellen. Overtuigd van het groote nut eener dergelijke maatschappij door de gloed volle rede van den heer Vermeulen, werd dien dag de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst opgericht. In Zeeland trad onmiddellijk Middel burg als afdeeling toe. In September 1837 werd te Goes door de heeren I. G. J. van den Bosch, J. W. van Kerkwijk, M. P. Blaubeen en Dr R. B. van den Bosch een oproeping aan vele ingezetenen der stad gedaan, om tot op richting van een afdeeling van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst te geraken. Van al degenen, die tot de oprichting medewerkten, leven alleen de namen Db Witt Hamer, Kakebeeke en Pilaar nog onder de tegenwoordige leden van de af deeling te Goes voort Een woord van groote hulde zij hier ge bracht aan de heeren I. G. J. van den Bosch en Dr R. B. van den Bosch, dio

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1