DE ZEEUW Een goed examen LOUTERING. TWEEDE BLAD Indië's handel met het Buitenland. Uit de Provincie FEUILLETON Gemeenteraad van Middelburg. VAN WOENSDAG 30 JUNI 1937, Nr 227. Export naar Zuid-Afrika bijna verdrie voudigd. Blijkens het economisch verslag van de afdeeling buitenlandsche handelspoli tiek van het departement van Economi sche Zaken, is het handelsverkeer tus- schen Ned.-Indië en Zuid-Afrika aan zienlijk gegroeid. Gedurende de afgeloopen vier jaar is deze export bijna verdrievoudigd, terwijl voor 1937 zonder veel optimisme wordt verwacht, dat dit cijfer nog verder zal toenemen, vooral daar de concurrentie- mogelijkheid voor Indische producten aanzienlijk verbeterd is door de depre ciatie van den gulden. Voor crèpe-rubber bleef Indië de be langrijkste importeur. Het leverde 'n 1936 vrijwel de geheele behoefte van Zuid-Afrika. In de toekomst wordt een toenemende import van ruwe rubber uit Indië verwacht. Middelburg. Stadhuisbelich ting. Vrijdag a.s. van 10 tot 11 uur zal de Stadhuisbelichting ontstoken worden ter gelegenheid van een bezoek van de leden van het Nationaal Verbond van Ge meenteambtenaren, dat in „Brittannia" te Vlissingen zijn jaarvergadering houdt. Volgende week Woensdag zal de eerste der geregelde Woensdagavondbelichtin gen in dit seizoen plaats hebben. De verkeers dagen. Tijdens de verkeersdagen op 1, 2 en 3 Juli zal de politie alhier een speciale controle hou den over de auto's en wel met name over de deugdelijkheid van de remmen. Het plan om Zaterdag de diploma's van de onlangs gehouden verkeers-exa- mens uit te reiken, kan door oorzaken buiten de schuld van het bestuur van V. V. dien dag niet doorgaan en is nu uit gesteld tot 10 Juli. Er zijn van de 200 geëxamineerden 72 afgewezen, want de 'commissie heeft serieus geëxamineerd, omdat zij terecht meent, dat het diploma ook eenige waarde moet hebben. Bij' de uitreiking zal ook een filmvertooning voor kinderen plaats hebben. Het ligt nu in de bedoeling in het komende najaar personen van 14 tot 18 jaar in de gelegen heid te stellen examen te doen. Tijdens de verkeersdagen zullen een 7000 verkeerscouranten worden ver spreid, waarin o.a. een foto van het ver- 'k eerslokaal alhier is opgenomen. Kapelle. De Kapelsche Voetbalvereeni- ging kwam in algemeene ledenvergade ring bijeen, in verband met het feit, dat dhr van Raay met ingang van 1 Juli de gemeente Kapelle verlaat. De voorz. schetste de groote verdien sten van dhr van Raay voor de sport in het algemeen, maar in hoofdzaak voor Kapelle en bood hem als blijvend aan denken een boekenkast aan, benevens het eere-voorzitterschap van de vereeniging. Diep geroerd dankte dhr Van Raay voor deze blijken van belangstelling. doet Ge, als Ge rustig kunt nadenken, zónder angst-gevoel, zónder gejaagdheid, zónder hoofdpijn. Neem daarvoor 'n „AKKERTJE". Zoo'n metalen zakdoosje mei 3 stuks voor slechts 20 cent is voor U bijzonder geschikt. Overal verkrijgbaar. 51.) o— „Een vriendelijke buurvrouw zorgt voor baar, omdat ik bet niet verdragen kon, haar smart om mij te moeten hoo- ren. Ze was stilletjes weggeslopen en ik wilde haar juist gaan zoeken, toen die motorfiets me op den grond smeet; nu heeft ze bet zich in baar hoofd gezet, dat ziji daarvan de schuld draagt! Maar laat ze daar toch vooral niet over tobben, boor! Nu hen ik moe zoo moe, en en Een ontzettende pijnaanval verstikte de bevende atem en Patricia stond vlug op om de verpleegster te waarschuwen. Plot seling werd de 'deur zacht geopend en stond ze tegenover Raymond T'empe&t, die op den voet gevolgd werd door den dok ter en de verpleegster. Deze ontmoeting was zoo absoluut onverwacht, dat Patricia bijna haar zelfbeheersching verloor. Ze voelde, dat, als er geen vreemden in de kamer waren geweest, ze zich in de ar men van haar vroegeren verloofde zou ge worpen hebben om daar sterkte en be schutting te zoeken. Ze bedwong zich echter nog en rustig lersske. Dinsdagavond grf het fanfare- gezelschsp „Mozart" ter eere van den verjaardag van Z, K. H. Prins Bern- hard dar Nederlanden een goed pglaagd 'concert op de tent op de Paardenmarkt. Er wag veel belangstelling. Riiland-Bath. Onze vroegere dorpsge noot, dhr N, Minnaard, tijdelijk Rijks veldwachter te Amsterdam, is met ingang van 1 Juli benoemd tot Rijksveldwachter in vasten dienst met als standplaats Zuid- Beijerland. Wolphaartsdijk. Dinsdagavond ter ge legenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard maakte de muziek vereniging „Advendo" onder groote be langstelling van het publiek een rond gang door een deel van de gemeente. Heinkenszand, Gisterenavond bracht bet muziekgezelschap „Euterpe" alhier haar directeur dhr L. Boonman een se renade biji zijn 60sten jaardag. Namens de vereeniging werd hem een ruststoel aangeboden door den voorzitter. De di recteur dankte voor de aan hem bewezen eer door bestuur en leden. Daarna mar cheerde „Euterpe" naar de muziektent, waar een concert werd gegeven in ver band met den jaardag van Prins Bern- hard, Een en ander bracht veel volk op de been. Hoedekenskerke. D'e Raad vergaderde Maandagmiddag onder voorzitterschap van den Burgemeester voltallig. Na ope ning der vergadeiing, voorlezing en goed keuring der notulen geschiedtmededee- ling der koninklijke goedkeuring op de verordening tot heffing van schoolgeld, van heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting en van rechten inzake be smettelijke ziekten. Verder dat Gedepu teerden goedkeurden de onderbandsche verpachting van gemeentegrond en de wijziging der begrooting 1936, eindelijk dat afwijzend is beschikt op bet verzoek van den Raad om het uurloon in werk verschaffing van 20 op 22 cent te bren gen. Nog geschiedt voorlezing van bet K.B., waarbij bet besluit van den Raad d.d. 21 December j.l. tot benoeming van P. A. Westdijk te Heinkenszand tot con troleur der steunverleening is vernietigd. Vervolgens worden wederom voor 4 jaar benoemd de stembureaux voor de beide stemdistricten in de gemeente. Vastgesteld wordt bet le suppletoir Ko hier Hondenbelasting met 4 aanslagen ad f 21. Na toelichting door den voorzitter wordt vastgesteld een rooilijn voor ver dere te bouwen buizen aan den weg naar 's Gravenpolder, zulks aan de hand van een ter tafel aanwezige situatiekaart. Ingekomen is een verzoek van de be woners van het Lange Weegtje en meer dere belanghebbenden om over te gaan tot het teeren van dien weg, wegens den binder die van bet stof aldaar wordt on dervonden. B. en W. stellen voor, alhoewel erken nende de juistheid der aangehaalde mo tieven, om finantieele redenen afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen aldus besloten. D'e rondvraag levert niets van beteeke- nis op, waarna sluiting. Arnemuiden. Maandagnamiddag verga derde de gemeentel aad, bij afwezigheid van den burgemeester onder leiding van den eersten wethouder den heer B. Franse. Medegedeeld wordt, dat door Gedep. Staten zijn goedgekeuid de besluiten van 3 Mei 1937: a. tot wyziging der begroo ting voor 1936; b. tot wijziging der be grooting voor 1937; dat door de Kroon is goedgekeurd bet besluit van 15 Febr. 1937 tot wijziging van de verordening op de beffing van gelden ingevolge de be smettelijke ziektewet. D'e boeken en kas van den gemeente ontvanger zijn op 21 Juni j.l. opgenomen en blijkens het daarvan opgemaakt pro ces-verbaal in orde bevonden. Nogmaals komt vervolgens in behan deling het verzoek gedaan door L. Scheele om vei mindering van pacht voor het weitje bij den Noorddijk. D'oor B. en W. wordt voorgesteld deze pacht te verminderen tot f 54.50, zoodat in drie jaar tijds een vermindering gege ven wordt van f 50. Dhr Puijpe zegt hier niet mede tevre den te zijn daar besloten was, dat de drukte ze de hand, die hij haar toestak. Ze zag de plotselinge vreugdeglans, die zijn vermoeid gezicht overtoog en één kort oogenblik beantwoordden haar oogen zijn strakken, verlangenden blik. Toen wendde ze zich af, en keerde zich, in ang stig vragen naar den dokter, om van hem het oordeel over de ziekte te hooren. Veelbetekenend schudde deze het hoofd toen hij die vraag in haar oogen las. „Op zijn hoogst nog twee uur", zei hij zacht, toen ze hem naar de deur volgde. „De dood zal voor haar een genadige verlossing zijn." Toen de arts vertrokken was; zonk Pa tricia met haar hoofd in de handen en te vergeefs trachtte ze er niet aan te den ken, wie aan den anderen kant van het bed zat. Als in een droom hoorde ze de zwakke stem gebroken stamelen: „Heer lijk, dat u gekomen bent, dominee. Bid nog eenmaal voor mij'." Eerbiedig gehoorzaamde Raymond en Patricia luisterde met ingehouden adem. Voor haar was het de eerste maal, dat ze zóó die diepe mannenstem hoorde spre ken. Ze voelde zich aangegrepen tot in het binnenste van haar ziel en zijn gebed voerde ook baar mee in hoogere sferen. Wat was ze de stervende dankbaar, dat ze dit nog gevraagd bad. Want daardoor werd haar een gewijde blik vergund in één der teerste oogenblikken uit 't ambts- j geheele raad dit weitje zou taxeeren en dit is niet geschied. Weth. Schuit stelt voor dit voorstel van B. en W. terug te nemen; de raad moet dan maar eens overeenkomstig het raadsbesluit de weide taxeeren; hoewel hij zelf niet mee zal gaan verklaart hij, daf. dhr Puijpe gelijk heeft. Aldus wordt besloten. Voor het schoonhouden der O.L. school wordt thans een nieuwe regeling ge maakt en worden de voorwaarden door B. en W. voorgesteld goedgekeurd even- als de voorwaarden voor het schoonhou den van het vergaderlokaal. Daarna wordt de voordracht van B. en W. met gesloten deuren besproken; na heropening wordt dan voor een jaar be noemd dhr H. Boone met 5 stemmen. Mej. Gravenmade-v. B elzen verwierf 2 stemmen. Daarna komt in behandeling de nieuwe verkeersregeling; deze wordt ar- tikelsgewijze besproken en met algemeene stemmen vastgesteld. D'e landerijen der gemeente zullen voor drie jaar in het openbaar worden ver pacht, doch de begraafplaats zal onder speciale voorwaarden verpacht worden aan geitenhouders; ook zal het weitje bij ■de mestvaalt buiten verpachting blijven, dit zal bestemd worden tot speelterrein voor de jeugd. D'e voorwaarden voor een arbeiders- overeenkomst ingevolge de ambtenaren wet worden met algemeene stemmen goedgekeurd. D'aar de gemeente een tweetal maanden zonder veldwachter was door het vertrek van dhr P. Detiger en deze dienst, tot groote tevredenheid van den Burgemees ter, is waargenomen door den rijksveld wachter G. Schippers wordt hiervoor een gratificatie toegestaan van f 50. E'en wijziging in de begrooting in hoofdzaak van administratieven aard wordt goedgekeurd. Ook wordt goedgekeurd de overschrij ving van een concessie destijds verleend aan de Goöp. weegbrug aan de beheer ders der oude weegbrug. Eveneens een gemeenschappelijke regeling inzake toe lating van leerlingen op openbare scho len in andere gemeenten. Bij de rondvraag klaagt dhr Janse over het lange gras aan het voetpad naar Kleverskerke. Hierna sluiting. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Middelburg onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig Mevr. Weijl en de heer Van der Feltz, beide met kennisgeving. Na de opening der vergadering wijdt de voorzitter enkele woorden aan den jaar dag van Z. K. H. Prins Bernhard. Op voorstel van den voorzitter wordt bet volgende telegram van gelukwensch aan Prins Bernhard gezonden. „De Raad der gemeente Middelburg, in openbare vergadering bijeen, biedt Uwe Koninklijke Hoogheid en Hare Konink lijke Hoogheid de Prinses; zijne eerbie dige gelukwenschen aan en beveelt Uw beider geluk in Gods heilige lioc-de en bescherming aan". FERNHOUT, Voorzitter. De voorzitter stelt voor het adres van den heer Kambier inzake aankoop van grond naar B. en W. te zenden om prae-advies. De heeren Hart hoorn en Den Hollander zien daarvan de nood zaak niet in. B. en W. hebben reeds een bepaalde houding aangenomen. Er kan nu wel een besluit worden genomen. Dhr Paul meent, dat prae-advies van B. en W. wèl noodig is. D'e voorzitter is van dezelfde mee ning. D© commissie van bijstand moet ook gehoord worden. Dhr Mondeel zou toch graag een oplossing willen zoeken om verzoekschrif ten wat spoediger af te doen. De voorzitter ziet daarvoor geen kans. En dit punt is ook niet aan de orde. Het voorstel van den voorzitter wordt z. 'h. st. aangenomen. Regeling nopens ontslag rector gymnasium. B. en W. stellen voor er mee accoord te gaan, dat dezen rector, nog ongeveer een jaar na het pensioengerechtigd worden, in functie blijft. leven van haar geliefde. Dat korte innigu gebed, dat sprak van hoop en vertrouwen en toch trilde van diepe, menschelijke ont roering, was als balsem voor haar ge wond hart, en bracht haar in de onmid dellijke nabijheid van den Koning der Ko ningen. En van die aangrijpende gebedsgaven bad zij nu dag aan dag kunnen genieten; in een zoet en heerlijk gemeenzaam ar beiden met den man, dien ze liefhad, bad ze kunnen leven en dat alles in plaats van Ze huiverde, vol ontzetting, ja bijna met afschuw even terug voor de taak, die haar wachtte; maar dan zocht haar zwakheid hulp en steun bij1 de sterke en toch zoo teedere woorden van geloofsverzekerdheid die nog in baar ooren naklonken. Toen het gebed geëindigd was, lag er een uitdrukking van volmaakten vrede op bet oude, afgetobde gezicht en zachl zei de verpleegster: „Gode zij dank, ze is Zijn rust ingegaan." Onderwijl bevond zich in een aangren zend huis; alleen in de donkerheid van den nacht, een vrouw, wanhopig en ge broken van verdriet, weigerend om ge troost te worden. D'e hysterische heftig heid van haar verdriet was eenigszins tot bedaren gekomen. Ze bad geschreid, tot ze niet meer kon; één enkele snik, één lichte stuiptrekkende beweging doorschok- Dhr K g e 1 e r heeft zich afgevraagd of B, en W. niet al te lichtvaardig zijn heengeloopen over het oordeel van den Raad. We leven nog altijd in abnormale omstandigheden. Ook onder de intellec tuelen is groote werkloosheid. Het is aller plicht daarin zooveel mogelijk te voorzien. Aanneming van bet voorstel van B. en W. is niet zoo voor de hand lig gend. Wanneer men kennis heeft geno men van het advies van den inspecteur en van het curatorium, lijken de gronden daarin ontwikkeld, niet bijzonder sterk. De datum van ingang van den pensioen gerechtigden leeftijd valt slechts een paar dagen na het begin van het schooljaar. Hierin kan dus best worden voorzien. Spr. acht het noodzakelijk, dat zoo spoe dig mogelijk een andere rector wordt be noemd. Dan is er weer iemand van de ellende der werkloosheid bevrijd. Dhr Paul merkt op, dat de Raad hierin formeel weinig kan doen. Ontslag kan worden gegeven, maar is niet ge biedend voorgeschreven. Dhr P o r t h e i n e wijst er op, dat met deze kwestie een groot belang van het onderwijs, speciaal in de hoogere klassen, is gemoeid. Een wisseling van een rector, tijdens het schooljaar is zeer ongewensoht. Wanneer de rector ontslag vraagt tegen 1 October, dan duurt het nog enkele maanden eer de nieuwe titu laris is benoemd en weer enkele maanden eer deze in functie kan treden. Dhr Harthoorn steunt het betoog van den heer Kögeler. Een oproep kan toch vroeg genoeg geschieden. Dhr Lambermontis van dezelfde meening. Het bezwaar van den heer Por- theine kan zich altijd voordoen. Er is toch ook een con-rector. Dhr J eronimusis ook niet vol daan over dit voorstel en deelt in prin cipe de meening van den hoer Kögeler. Maar wc staan voor een voldongen feit. Hoeveel spoed man cok betracht, vóór 1 Nov. of 1 Dec, kan geen nieuwe rector zijn benoemd. Spr, dringt bij B. en W. aan op maatregelen, dat een dergelijk ge val zich in de toekomst niet zal herha len. Voor ditmaal en noode zal Spr. met den heer Portheine accoord gaan. Dte voorzitter: Da's niet erg be moedigend! Dhr Kögeler concludeert, dat pas heel laat is ontdekt, dat de rector bijna pen- sioengeiecbtigd is. Den Raad treft dus geen verwijt, maar wel het curatorium. Spr. deelt de meening niet, dat vóór 1 October geen nieuwe rector kan worden benoemd. Er kan in drie maanden veel gebeuren. De regeering ging zelfs bij het L. O, over tot vervroegde pensionneering en moeten wij nu iemand nog een jaar in functie laten, die met pensioen kan gaan? De voorzitter kan hier principi eel meo accoord gaan, maar het curato rium heeft eenmaal eerst nu deze kwes tie aan de orde geisteld. En nu hebben we te maken met het belang van het onder wijs. Wordt iemand van elders benoemd, dan kan die niet onmiddellijk in dienst treden. Dat wordt wel 1 Januari. Benoe men we iemand uit Middelburg, dan komt er een leeraarsvacature. Verder zegt spr. dat er voor een rector op &5-jaigen leef- WERELD-JAMBOREE. Aanduiding op de A. N. W. B.- wegwijzers. Ter gelegenheid van de te Vogelenzang (N.-H.) van 31 Juli tot en met 9 Augus tus te houden Internationale Padvinders Jamboree zullen, ter verwijzing daarheen, alle -weg wijzers van den Koninklijken Ne- derl'andschen Toeristenbond A. N. W. B. langs de boofdverbindingswegen worden voorzien van groen gekleurde opzetbord- jes, met in oranje letters 't woord „Jam boree". Alle hoofdwegen, op bijgaand kaartje aangegeven, zullen van de grenzen af tot aan Vogelenzang van deze aanwijzingen worden voorzien. Met de plaatsing van de ruim 700 bordjes zal de wegwijzerdienst van den A. N. W. B. op 19 Juli a.s. 'beginnen, waarbij padvinders behulpzaam zullen zijn. Deze opzetbordjes zijn een navolging van de aanwijzing in 1928 op de Bonds- wegwijzers naar bet Olympisch Stadion te Amsterdam, ter gelegenheid van de Olympische Spelen, een regeling, welke toen zeer gewaardeerd werd, ook door 'buitenlanders; die per auto naar bier kwamen en die al dadelijk van de grens af den weg naar hun doel op de A. N. W. B.-wegwijzers vonden aangegeven. te zoo nu en dan nog haar tengere ge stalte. Ze was klein en sierlijk gebouwd. Eens was ze erg mooi geweest, maar zonde ontroofde haar die heerlijke schoonheid en verdofte die gouden schittering, die eens bad geschenen uit die zachte, brui ne oogen. Het overvloedige, roodgouden haar was nu met zilverdraden doorwe ven, hoewel ze toch nog betrekkelijk jong was. Als een glinsterende sluier viel het langs baar schouders' neer, maar het ge zicht, dat er door beschaduwd werd, was door verdriet en smart grauwig getint en door haar onmatig leven waren de trek ken grof en leelijk geworden. Ze vroeg zioh af in baar ellende, waar om nu baar nutteloos leven gespaard was en 'dat andere leven, dat zoo rijk was. aan liefde en goede werken, afgesneden. Zij zou zoo blij geweest zijn als ze had mo gen uitgaan in de duisternis als al haar strijd en worsteling, de bittere ver zoeking en het altoos weer daarvoor be zwijken, die vreeselijke schande en ver nedering en bet wreede zelfverwijt, als dat alles, wat voor baar het leven tot één langdurige marteling maakte, een eind genomen bad. Zoo dikwijls reeds had ze verlangd te sterven en dit zou zoo'n gemakkelijke ma nier geweest zijn. Nu deze vreeselijke ge beurtenis ook nog bijgeschreven werd op haar zon'denregister, hunkerde ze meer dan ooit naar verlossing uit haar ellende. Want Dina had zichzelf opgeofferd, om dat ze haar vo-or onheil 'beschermen wil de. Hoe zou ze deze nieuwe schuld er nog bij kunnen dragen? Hoe zou ze verder kunnen leven, 'alleen, onbemind en onver zorgd; zij, die eens verleid en daarna overgelaten was aan haar lot? Nu zou bet weer zoo zijn als in die donkere da gen vóór dat ze een schuilplaats gevon- had bij Dina's trouwe, beschermende lief de. Maar zou eigenlijk de dood haar wel die zoo vurig begeerde verlossing schen ken? In haar gelukkigen meisjestijd, toen ze zoo geloovig vertrouwen kon, had ze in een eeuwig leven geloofd en een zekere hoop daarop 'had haar hart met de in nigste vreugde vervuld. Maar nu - nul Huiverend schrok ze terug, als ze er aan dacht wat nu die onsterfelijkheid voor haar zou kunnen beteekenen, nu ze door uitspattende zonden gescheiden van God leefde, ze Zijn gunst verbeurd had en Zijn rechtvaardig oordeel verdiende. Was er dan nergens 'hulp' of uitredding, niet bij het lerven en niet bij den. dood? (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5