DINSDAG 29 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG m, 226 Een minderheidskabinet? Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws t Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Toloroonnummor 11. Postchöque en Girorckoning 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 sent. AdvortontilSn 80 cent por regol, Ingssonüsn modcdcollngon 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Foto Ziegler, Den Haag. Z. K. H. Prins Bernhard der Neder landen viert vandaag zijn 26sten verjaar dag. De Prins, die een jaar geleden nog totaal onbekend was in ons land, heeft zich in den korten tijd dat hij in het mid den van ons volk vertoeft populair en bemind weten te maken. Het ia vandaag voor ons Vorstenhuis, waar thans na de jaren van afsterving en vereenzaming hoopvolle verwachting heerscht een bijzondere feestdag. En de vreugde van het Hof is tevens de vreug de van ons volk. Moge het God behagen Prins Bernhard vele jaren te sparen 'en hem tot een zegen te stellen voor Vorstenhuis en volk. „Cijfers, zegt de „Avondpost" (Lib.) laten zich nu eenmaal heel aardig groe- peeren. Maar wij meenen, dat tegen het onder staande toch niet zoo heel veel te zeg gen valt. De rechterzijde heeft 56 zetels in de Tweede Kamer. Maar D'r Colijn zei in Amsterdam in den nacht der verkiezin gen: wij, anti-revolutionairen, hebben nu wel 17 zetels behaald, maar feitelijk zijn we van-ons-zelf niet sterker dan 12 zetels. Trek zeggen wij weer die 5 niet- anti-revolutionaire zetels van de 56 af, en ge houdt er slechts 51, als men niet alleen telt, maar ook weegt. De „meer derheid" nog. Maar: achter die 56 zetels staan slechts 52.7 pet. van het aantal stemmen. Trek hiervan af het percentage, vertegenwoor digd door de 5 bovenbedoelde zetels, on geveer 200.000 stemmen, en ge houdt niet meer dan ongeveer 47 of 48 pet. over. Zelfs al zou men een gedeelte van deze stemmen nog als rechtsch beschouwen (bijv. afkomstig van christelijk-histori- schen) dan nog blijft ge beneden de 50 pet. rechtsche stemmen. Minderheids-kabinet." De „Avondpost" meent, dat tegen dit betoog niet zoo heel veel te zeggen valt. Het kan zijn. Maar toch in elk geval genoeg om de conclusie waartoe zij komt, omver te werpen. Om te beginnen is er het feit, dat het kabinet 1 aangenomen dat het op cordinale wijze door de drie rechtsche fracties gesteund wordt over een ste vige meerderheid beschikt. Wil men echter redeneeren als de „Avondpost" doet, dan mag men, wan neer men de A.R. op 12 pet. stelt, de C.H. op 10 pet. stellen, waardoor de drie rechtsche partijen op een percentage van 50.85 komen. Maar dan mag men ook buiten beschouwing laten het stemmen percentage (3.23) van de partijen, die geen zetel kregen. De verhouding wordt dan: de drie rechtsche partijen 50.83, tegen de overige groepen 45.94. Daartoe behooren dan niet alleen de Liberalen en de Vrijz.-Dem. met de Socialisten, maar ook de Chr.- Dem., de Nat.-Socialisten, de Communis ten en de S.G.P. En die zal de „Avond post" toch zeker niet alle tot links reke nen 1 Dus hoe men de zaak ook wendt of keert: Meerderheidskabinetl DE STRIJD IN SPANJE. Sagunto beschoten. Twee Duitsche kruisers vertrokken. Aan het front van de Jarama hebben de opstandelingen een aanval ondernomen op de stellingen der regeeringstroepen. Op beide vleugels hielden de regeerings troepen echter stand. Er werd met veel materiaal gestreden. Zondagnacht heeft een kruiser van de rechtschen, naar men meent de „Cana- rias", een 15-tal granaten afgeschoten op de haven van Sagunto, gelegen op 25 km ten noorden van Valencia. D'e projectie len schijnen evenwel geen slachtoffers te hebben gemaakt. De kust'batterijen beant woordden het vuur, waarna bet schip en kele minuten later in de richting van de Balearen verdween. De Duitsche kruisers „Leipzig" en „Koeln vergezeld door vier torpedoboo ten, zijn het Nauw van Calais gepasseerd in Oostelijke richting. Een Duitsche on derzeeër is buiten Devonshire gezien. NIEUWE EXECUTIES IN DE SOVJET-UNIE. Nogi 37 personen in het Verre Oosten terechtgesteld. In het Verre Oosten van de Sovjet-Unie zijn nog 37 personen geëxecuteerd als „Trotziky-isten, Japansehe spionnen en spooxwegsaboteurs". Het aantal in dit gebied terechtgestelden stijgt biermede tot 161 personen. Het betreffende bericht met de lijst van geëxecuteerde personen eindigt laconiek met de woorden: „alle vonnissen zijn vol trokken". CHAUTEMPS HEDEN VOOR DE KAMER. Een flinke meerderheid verwacht. Het kabinet-Chautemps zal zich van daag aan het parlement voorstellen. Het schijnt, dat alle formaties van het volksfront, waaronder de communisten, voor het Kabinet zullen stemmen. Men is algemeen van meening, dat de motie van vertrouwen, waarmede het de bat zal beëindigd worden, door een, ver geleken bij die van de vorige stemming aanzienlijk toegenomen meerderheid zal worden gesteund. Dë regeering zal bet volmachten-ont werp aan de Kamer voorleggen, onmid dellijk na het aflezen van de regeerings- verklaring, zoodat het debat reeds in de avondzitting kan beginnen en de Senaat Woensdag of Donderdag de behandeling kan doen plaats hebben. ENGELAND EN ITALIË. Toon in de Italiaansche radio verbeterd. In bet Lagerhuis verklaarde minister Eden in antwoord op een vraag van den Labour-afgevaardigde Fletcher, dat de Britsche regeering de anti-Engelsche pro paganda van de Italianen in Palestina en in Arabië zeer ernstig opnam. Fletcher vroeg daarop, of Eden bij de Italiaansche regeering zou protesteeren. Eden antwoordde, dat de Britsche am bassadeur te Rome op zijn instructies ver scheidene malen bezwaren tegen bedoelde propaganda bad gemaakt en hij zelf een veertien dagen geleden de zaak bij den Italiaanschen ambassadeur te Londen ter sprake had^gebracht. Morgan Jones (Labour): „En beeft de Italiaansche regeering eenige belofte in dit verband gedaan?" Eden: „Ja, bet doet mij genoegen te kunnen mededeelen aan bet Huis, dat de toon van de uitzendingen van Bari in den laatsten tijd verbeterd is". Sir Percy Harris (lib.): D'ruiscbt bet niet tegen de internationale gebruiken in, dat een land, waarmee wij op voet van vrede leven, zich aan zulke propaganda te buiten gaat?" Eden: „Ja". Voorts heeft Eden desgevraagd weder om bevestigd, dat Engeland en Frankrijk het voornemen hebben de opengevallen plaats in de controle ter zee langs de Spaansohe kusten in te nemen. Vandaag zal het subcomité voor de niet-inmen- gingscommisisie bijeenkomen. Het is mogelijk, dat zich heden in dezo bijeenkomst der subcommissie verschil van meening zal voordoen over bet voor stel, dat Frankrijk en Groot-Brittannië de geheele zee-controle in de Spaajische wateren op zich zullen nemen. D'e vertegenwoordigers die deel uitma ken van de sub-commissie zouden er met bun regeeringen ruggespraak over wen- schen te plegen. In de „Giornale dTtalia" verwerpt Vir gin! o Gayda uit naam van Duitsohland en Italië de gedachte aan een uitsluitend Fransch-Britsehe controle der Spaansche kusten. De Italiaansch-Duitsche houding te dien aanzien laat geen twijfel meer. D'e schrijver merkt op, dat niets gedaan kan worden zonder de goedkeuring van Italië en Duitsohland. DE STRIJD TEGEN DE KERK IN DUITSOHLAND. Zondag hebben de evangelische predi kanten in de volle kerken de gebeurte nissen van de afgeloopen week bespro ken. Dis Niemöller zeide vanaf den preek stoel te D'ablem: „Woensdag j.l. zijn vijf tien of twintig man van de geheime po litie de Friedriob Wilhelm kerk binnen gedrongen en hebben acht leden van den kerkeraad, zes vrouwen en een manne lijke geloovige gearresteerd. De preekstoel van de Sankt Annen- kirche staat leeg, aangezien ds Müller met 47 broeders en zusters is gearres teerd. STAKING IN AMERIKAANSCHE STAALINDUSTRIE GEHEEL GEBROKEN GEACHT. De stakingssituatie in de staalin dustrie is opnieuw verbeterd. Alle vier de onafhankelijke staalmaatschappijen, bij wie gestaakt werd, treffen voorberei dingen voor de heropening van hun fa brieken. Dë „Youngstown Sheet and Tube Gy." deelde mede, dat bet aantal arbeiders, dat te Youngstown bet werk beeft hervat grooter is dan op het oogenblik voor de werkzaamheden noodzakelijk is. Dë „Bethlehem Steel Corp." heeft een soort gelijke verklaring afgelegd, Taft, de voorzitter van de federale ar bitragecommissie zal naar Washington reizen om president Roosevelt en miss Perkins, de minister van arbeid, rapport uit te brengen over de door hem go- voerde besprekingen. Taft is van plan vervolgens Woensdag scheep te gaan naar Londen. In Wallstreet leidt men hieruit af, dat de staking thans gebroken is, meldt bet „Hdbld.". Duitsche belijdeniskerk niet naar Oxford en Edinburgh. Dë D'uitsobe belijdeniskerk beeft bekend gemaakt, dat in verband met de kerke lijke situatie in Duitscbland geen offi- cieele delegatie naar de te Oxford en Edinburgh te houden conferenties zal worden gezonden. Er waren reeds toebereidselen door ver schillende predikanten getroffen om bet oecumenisch congres te Oxford en Edin burgh bij te wonen, doch de geheime staatspolitie is tusscbenbeide gekomen en heeft hun de paspoorten ontnomen. Korte Berichten. Boven het vliegveld Hamburg1 Fuhlsbuettel zijn drie sportvliegtuigen bij een oefening met elkaar in botsing ge komen en omlaag gestort. D'e drie be stuurders zijn om bet leven gekomen. MAAK ZELF JAM MET NATUUR-9<"eerm'a IN 10 MINUTEN Ntd. OpiH» MIJ Sin j.l 400, UM 57059 AmMtatm-C GASTEN TEN PALEIZE SOESTDIJK. Prins Bernhard op Schiphol. Gistermiddag om ongeveer kwart voor drie beeft Prins Bernhard een kort be zoek aan Schiphol gebacht, om een fa milielid van hem, baron von Gramm, die uit Londen kwam gevlogen aan boord van een gewoon lijntoestel, af te balen. Prins Bernhard vertrok na korten tijd met zijn gast in zijn groene auto naar bet Paleis Soestdijk, waar, zooals men weet, thans ook Prinses Armgard logeert. Gisteravond zijn met den D-trein, wel ke om 7 u. 24 te Amersfoort binnenkomt, uit Duitscbland aangekomen baron von Gramm met zijn echtgenoote, om ten pa- leize Soestdijk den verjaardag van Prins Bernhard te vieren. De hooge gasten werden aan het sta tion Amersfoort door een 'hofauto afge haald en naar Soestdijk gebracht. Voor den Soestervleugel van het paleis werden zij door Prinses Juliana en Prins Bern hard 'begroet. LUITENANT AALDERS IN NEDER LAND TERUG. Politie-barbaren sloegen hem met een ossenzweep. Schandelijke toestanden in Duitschland. Wij hebben reeds gemeld, dat de res. luitenant-vlieger G. Aalders, die, zooals bekend, door het Volksgerecht te Essen, wegens het verleenen van hulp aan land verraders, veroordeeld is tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met af trek de preventieve hechtenis, in ons land is teruggekeerd. Wat hem zooal is overkomen: Men leze Op 8 September 1935 begaf Aalders zich met zijn oom van Munster naar Keulen. Hij was in 't bezit van plm. R.M. 2000, die hij ter hand moest stellen aan een Duitscher, die hij reeds in Amster dam had gezien. Het geld was hem gegeven door zijn overleden meisje en Aalders zeide niet anders te weten, dan dat dit geld voor de familie-betrekkingen van emigranten was bestemd. Op het afgesproken uur trof Aalders den Duitschen kennis Böckling gehee- ten in hotel Komödiënhof te Keulen aan. Hij zou met dezen onderhandelen over den verkoop van een auto. Ook zou er een zekere Richtmann komen, dien hij reeds in Amsterdam had ontmoet en aan wien de 2000 Marken zouden worden af gedragen. Richtmann kwam echter aan vankelijk niet opdagen, doch arriveerde eerst eenigen tijd later. Hij ging drie tafels verder zitten en deed alsof hij Aalders niet kende. Deze vroeg hem bij hem te komen, waaraan de man slechts schoorvoetend gevolg gaf. Aalders over handigde hem toen het geld, dat hij ge woon op tafel uitspreidde, daar hij van oordeel was, dat hij in dezen niets te verbergen bad. Achteraf is gebleken, dat aan alle tafeltjes in de omge ving beambten van de Gestapo zaten. Hem werd gelast mede te gaan naar bet politiebureau. Inmiddels waren ook andere personen, eveneens beambten van de Gestapo, naderbij gekomen. Op bet politiebureau werd Aalders medegedeeld, dat bij naar Keulen was gekomen om te spreken met leiders van de R.K. jeugdbeweging met wie bij staatsgevaarlijke overeenkomsten wilde sluiten. Aalders verklaarde stomverbaasd niets van dien aard te hebben geweten. Achteraf bleek hem, dat Richtmann dit verteld moest hebben, blijkbaar om de zaak interessant te maken. Per auto ging bet naar Düsseldorf, waar Aalders een verboor werd afgeno men. Toen Aalders op een der vragen een antwoord gaf, dat niet bevredigde, trad een der aanwezige mannen die tot de Gestapo en de S.S. behoorden op hem toe en terwijl hij een schampere opmer king maakte, sloeg deze bem volgens alle regelen der bokskunst op bet gezicht. Hij gaf Aalders, wien bet bloed uit den neus sprong, zes slagen, waardoor deze ook twee blauwe oogen opliep. Het „verboor" was daarmede beëin digd. Dinsdag d.a.v. werd Aalders verhoord. Men deelde bem mede er zeker van te zijn, dat de 2000 Mark afkomstig waren óf van de Internationale Arbeidershulp óf van bet hoofdbestuur der Communis tische Partij. Het zou dienen om in Duitschland illegale vlugschriften te ver vaardigen. Aalders antwoordde daarop, dat dit z.i. aan de fantasie van de beeren was ontsproten. Toen stond commissaris Vogt op en zeide tot de men seden: „Dieser Mann muss mal ausgeklopft werden'". Hij ver- wij derde zich daarop, waarna zijn handlangers Aalders vastgrepen. Ze honden zijn polsen met ijzeren kettingen, ze trokken hem zijn broek uit en legden hem op een bank, waarna ze hem met 'n soort ossenzweep, waarvan het on dereind stuk was, afransel de n. „De derde, aldus Aalders' mededeelin- gen, nam een handdoek en hield die strak om mijn nek, waardoor ik mij niet bewe gen kon. Men heeft mij daarop twee a drie keer telkens met eenige tusschenpoozen, geweldig geslagen, waardoor mijn onder broek stukgeranseld werd. Ik bloedde overal en het vleesch was blauw geslagen. Ik verloor hierbij bijna het bewustzijn." „Tenslotte dacht ik," vervolgde Aal ders, „er is bier een waanzinnige bende aan de gang 'en toen heb ik verklaard, wat de heeren graag wilden hebben. Ik werd in een stoel gezet, waarna commis saris Vogt weer binnenkwam. Tevens ver scheen er een meisje met een schrijfma chine om de verklaring op te nemen. Zij bad blijkbaar medelijden met bet arme slachtoffer en gaf mij een glas water. Dit alles gebeurde midden in den nacht. Ik heb toen verklaard er was geen woord van waar dat bet geld af komstig was van de G.P.H. en de I.H.A. Het zou dienen voor bet maken van ille gale geschriften. Er werd een protocol gemaakt, dat ik onderteekende. Ik kreeg daarna papier en potlood in de cel om alles op te schrijven wat ik wist. Men liet mij toen verder met rust." Vooral later, toen de Nederlandsche bla den zich met het geval gingen bemoeien, werd men voorzichtiger. Over de behan deling in de gevangenis te Essen was Aalders een en al lof; de behandeling was daar meer dan voorbeeldig. Wat het proces te Essen zelf betrof, dit werd zonder eenige ophef gevoerd. Dui delijk was te merken, dat de voorafge- Binnenland. Het geschil inzake aftapping Maaswater. De handel met België. Buitenland. De Fransche effecten- en goederenbeur zen gesloten. De kerkstrijd in Duitschland. Nieuwe excecuties in Rusland. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling. gane publicaties van Nederlandsche en Engelsche couranten den noodigen indruk hadden gemaakt. De betrokkenen werden beschuldigd van landverraad of bet verleenen van medewerking aan dit misdrijf. De hoofd- beklaagden waren Dr Wegerbeff en Böckling. Tegen Böckling werd de doodstraf ge- eischt. Het vonnis van dezen luidde twaalf jaar tuchthuisstraf. De behandeling van hst pros®? t® Es sen geschiedde met groots nauwkeurig heid. Hiervoor bad Aalders niets dan lof. Ook de dingen, welke in bet voordeel van de verdachten waren, werden in den breede nagegaan. Tegen Aalders werd een tuchthuisstraf van vijf jaar geëischt. Zijn verdediger, Dr Lenz, hield een vrij droog, maar scherp betoog, waarin bij de argumenten van den openbaren aanklager zeer goed weerlegde. Daarna beeft Aalders zelf nog een pleidooi gehouden, waarmede bij veel succes beeft gehad. HANDEL TUSSCHEN BELG IE, LUXEMBURG EN NEDERLAND. Nederlandsche land- en tuinbouwproducten. Naar men weet, ia dezer dagen het op 30 April j.l. afgeloopen handelsaccoord tusschen Nederland en de Belgisch-Lu- xemburgsohe tol-unie hernieuwd. Naar we vernemen, komt bet nieuwe handelsverdrag in groote trekken vrijwel met het oude overeen. Wijzigingen van ingrijpende beteekenis zijn er niet in aan gebracht. Slechts hebben beide landen, rekening houdend met de tot nieuw leven gewekte Oslo-gedachte, zich bereid ver klaard, mede te werken tot een uitbrei ding van bet onderlinge handelsverkeer, door bepaalde invoercontingenten te ver ruimen. Met name beeft België de con tingenten voor den invoer van keukenzout, beenderlijm, bepaalde textielproducten, rijwielbanden en leeren schoeisel uit Ne derland verruimd, terwijl Nederland an derzijds zijn grenzen wijder openzet voor den invoer van porcelein, glaswerk, bin nen- en buitenbanden, textielgoederen, zacht leder en lederwerk uit België. Het delicaatste punt van de besprekin gen vormde de regeling van den invoer van Nederlandscheland en tuin'bouwproducten, wel ke ook in het afgeloopen jaar aanleiding heeft gegeven tot tal van klachten van de Belgische belanghebbenden. De Neder landsche regeering heeft er zich, zooals uit het bovenstaande blijkt, accoord mee verklaard, dat bepaalde contingenten aan de behoeften van de Belgische markt zul len worden aangepast, ten einde al te heftige prijsschommelingen op deze markt te voorkomen. Te dien behoeve is men overeen geko men een gemengde Belgisoh-Nederland- sche oommissie in het leven te roepen, die tot taak zal hebben de belangen van de heide landen op dit speciale gebied tegen elkander af te wegen en met elkan der in oveeenstemming te brengen. CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERSBOND. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond m Nederland vertoont niet de trek ken van een wonderboom. Meer van een eik. Langzame groei, maar stevig gewor teld. Blijkens het pas verschenen verslag over 1936 bedroeg op 1 Januari 1937 het aantal plaatselijke afdeelingen 361 met in totaal 15967 leden. Er was in 1936 een toename van 17 plaatselijke af deelingen met 831 leden. Dit zijn op zichzelf genomen geen groote getallen. Maar als we er mee re kenen, dat sinds 1930 het individueele ledental meer dan verviervoudigd is, dan is er toch wel reden tot dankbaarheid. In Zeeland bedraagt het aantal ge westelijke afdeelingen 6 en het aantal plaatselijke afdeelingen 17, met in totaal 1107 leden. Een cijfer dat zeker nog wel voor verbetering vatbaar is. Het verslag geeft een breed overzicht van den velen en velerlei arbeid van den C. B. T. B. Het is niet weinig. Wie nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1