De verdeeling van het volksinkomen over de provinciën. De Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie De Landdag van den B.V.L. MAANDAG 28 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Na, 225 Buitenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. STERK UITEENLOOPENDE DAL)NOEN. Aan een artikel In de N. R. Grt. Is het volgende ontleend Nu de afnemende werkloosheidscijfers tezamen met enkele andere symptomen van industrieels opleving, schijnen te be vestigen, dat de periode van constanten neergang is afgesloten en ons oecono- misch leven zich weer in opwaartsche richting beweegt, is het interessant om na te gaan welk een verschillenden in vloed de crisis gehad heeft op de finan- cieele positie der bevolking in de elf Ne- derlandsche provinciën. Een en ander laat zich becijferen met behulp van eenige oude en enkele recente publicaties van het Centraal Bureau voor de 'Statistiek. Gaan wij eerst na, hoe de verbreiding van den welstand afnam. In onderstaande becijferingen wordt alles uitgedrukt per tienduizend inwo ners. De eerste cijferkolom geeft aam hoeveel aangeslagenen in de rijksinkomstenbelas ting in bet rijk en in elke provincie per tienduizend inwoners voorkwamen bij den aanvang der crisis; de tweede kolom geeft het huidige cijfer aan, terwijl ten slotte de derde kolom de procentueele da ling vermeldt. De provincies rangschikten wij naar deze daling, in opklimmende volgorde. Aantal aangesl. per 10.000 inw. Daling Begin peroents- Gebied crisis Thans gewijs Utrecht 2520 1860 26.1 Groningen2035 1440 29.2 Noord-Holland 3102 2171 30 Limburg 2031 1421 30 Zeeland 1995 1381 30.8 Gelderland 1998 1347 32.5 Drente 1283 865 32.5 Nederland 2385 1598 33 Zuid-Holland.. 2673 1760 34.1 Noord-Brabant 1882 1202 36.1 Friesland 1975 1201 39.1 Overijsel 2202 1233 44 De afwijkingen van het rijksgemiddelde en nog sterker dus de onderlinge afwij kingen tusschen de provincies zijn wel zéér belangrijk. Het minst werd de (be trekkelijke) welstand in zijn verbreidheid beperkt in Utrecht, het meest in Overijsel, dat van de vierde naar de achtste plaats afdaalde. Op deze overwegend-industri- eele provincie volgt echter het agrarische Friesland, terwijl van onze andere agra rische provincie, Zeeland, het da- lingsperoentage juist aanmerkelijk bene den het rijfcsgemiddelde ligt. D© uitwer king van de crisis op deze provinciale cijfers is dus wel in hooge mate grillig geweest. Daling van het gemid delde inkomen. De financieels achteruitgang in de groepen, wier inko men ook thans nog meer of minder ver boven de minimumgrens van den belas tingplicht uitsteekt, kon in deze cijfers niet tot uitdrukking komen. Ten deele ia deze wel af te leiden uit de bedragen, die bet gemiddeld inkomen per aangeslagene afzonderlijk aan geven, welke bedragen wij hieronder, met hun procentueele daling laten volgen: Gemidd. ink.: Daling Aanvang percents- crisis Tbans gewijs f 1982 f 1929 2.6 - 1860 - 1811 2.6 Groningen - 2117 - 2055 2.9 Friesland - 1915 - 1846 3.6 Noord-Brabant - 1975 - 1896 4 Limburg - 1860 - 1748 6 Gelderland - 2195 - 2005 8.6 - 2117 - 1916 9.5 Nederland - 2308 - 2087 9.5 Zuid-Holland - 2539 - 2251 11.3 Utrecht - 2505 - 2212 11.6 Noord-Holland - 2480 - 2164 12.7 Ook deze dalingspercentagc s loopen vèr uiteen. De provincies met het hoogste ge middelde inkomen de beide Hollanden en Utrecht moesten de grootste ver mindering boeken. Andere provincies met een lager gemiddeld inkomen, ondervon den slechts een geringe daling, hetgeen echter toe te schrijven is aan het wegval len uit de groep belastingplichtigen van een breeders laag van voorheen, reeds kleine inkomens. Nauwkeuriger inzicht in den financi- eelen teruggang in de provincies dan uit de reeds geproduceerde cijfers verworven kan worden, verkrijgt men daarom door acht te slaan op de daling van het belastbaar inkomen per hoofd der bevolking, zooals deze uit het volgende staatje 'kan blijken: Belastb. ink. per hoofd Deding Aanvang percents crisis Thans gewijs Groningen f 430 f 296 31.1 Zeeland - 395 - 266 32.8 Limburg- 377 - 248 34.2 Drente - 238 - 156 34.4 Utrecht - 631 - 412 34.7 Gelderland - 438 - 270 38.3 Noord-Brabant - 371 - 227 38.8 Noord-Holland - 769 - 469 39 Nederland - 550 - 333 39.4 Friesland - 378 - 222 41.2 Zuid-dlolland - 678 - 396 41.5 Overijsel- 466' - 236 49.3 Het belastbaar volksinkomen per hoofd blijkt dus verreweg het meest gedaald te zijn in Overijsel, terwijl Z e e 1 a n d op één na de laagste daling te zien geeft. BE OORLOG IN SPANJE. Spaansch vrachtschip getorpedeerd. Van de oorlogsfronten in Spanje is er weinig nieuws. De Franco-troepen zijn op weg naar Santander. Zaterdag hebben ziji zich meester gemaakt van de kruitfa briek te Magdaleua de San Fuentes, ten noordwesten van San Pedro de Galcames. Veel munitie en oorlogsmateriaal is buit gemaakt. Het stadje Valmageda, een industrie centrum, dat bovendien strategische waarde heeft doordat het een verkeers knooppunt vormt, schijnt thans het doel dezer troepen te vormen. In Bilbao komen veel vluchtelingen aan, zoodat de huisvesting en ravitail leering moeilijkheden opleveren. In Santander is de toestand vermoede lijk nog heel wat ernstiger. Minister gefusilleerd? Uit Santander meldt Reuter: In officieele kringen wordt medege deeld, dat de Baskische minister van ge zondheid, die in de handen van de troe pen van Franco is gevallen, door een noodlanding van zijn vliegtuig, is gefusi- leerd te zamen met de beide andere pas sagiers van zijn toestel. Men gelooft verder, dat een aantal doodvonnissen is geveld tegen Basken, die door de opstandelingen te Bilbao ge vangen zijn genomen. Het vrachtschip der Spaansche regee ring, „Coba Palos", dat van Alicante naar Valencia was uitgevaren met een la ding voedingsmiddelen aan boord, is op 26 Juni j.l. op 28 mijl van Alicante door een torpedo van een niet geïdentificeerde duikboot tot zinken gebracht. Vijf leden van de uit 49 koppen bestaande beman ning verdronken. De andere 44, benevens een aan boord zijinde verpleegster, wer den gered. Het ministerie van Valencia deelt al weer mee, dat vliegtuigen, welke verken ningsvluchten ten Zuiden van de plaats waar de „Cabo Palos" werd getorpe deerd maakten, vijf Duitsche oorlogssche pen hebben waargenomen. Duitschland heeft thans 19 oorlogsschepen in de buurt der Spaansche wa teren, w.o. vrijwel alle mo derne eenheden. Daaron der z iji n. vier onderzeeërs. KRIJGSZUCHTIGE TAAL IN ITALIë Naar officieel wordt medegedeeld, is het sub-comité der niet-inmengingscom- missie tegen morgenochtend bijeengeroe pen, teneinde de kwestie der controle aan de Spaansche kusten te bespreken. Te Londen is een mededeeling ontvan gen van de Tortugeesche regeering, waar in het heet, dat genoemde regeering wel licht haar houding zal moeten herzien ten aanzien van het controle-systeem aan de i ortugeesche grenzen. Vrijdag constateerde de Duitsche pers zekere ontspanning in den internationa len toestand, als gevolg van de redevoe ringen van Chamberlain en Eden in bet Lagerhuis. Zaterdag was de Duitsche pers weer een en al felheid naar aanleiding van de gebeurtenissen rond Spanje. Een zeer merkwaardig artikel is ver sohenen in het Italiaansche „Regime Fascists". Het artikel is van Roberto Fa- rinacci. Hij eischt „dat de relaties met Londen en Parijs verbroken worden en dat bijl het eerste het beste incident krach tige repressailles genomen worden tegen de regeering van Valencia; repressailles, die het karakter moeten hebben van een uitdaging aan Frankrijk en Engeland. De schrijver besluit met de meening uit te spreken dat oorlog de gewenschte oplossing zou zijn van de huidige spanning HITLERJEUGD EN DE KERK. Jongens en meisjes, die lid zijn van de Hitlerjeugd in Duitsohland, zullen voor taan minstens veertien dagen van te vo ren schriftelijke toestemming moeten vragen tot het bijwonen van bijzondere godsdienstoefeningen. Die toestemming zal altijd worden gegeven, indien de af wezigheid der leden den dienst niet sohaadt. Overtredingen zullen gestraft worden. De kerk komt dus op het tweede plan. HOTELSLUITING IN FRANKRIJK. Het comité van actie in het Franse ie hotelbedrijf heeft inderdaad besloten tot sluiting van hotels, café's, restaurants en tapperijen in geheel Frankrijk als protest tegen het invoeren van de veertigurige werkweek en wel met ingang van Zater- 3 Juli a.s. WAT GEBEURT ER IN RUSLAND? Met vacantie of in de gevangenis? De lijst dergenen, die in de Sovjetunie als „volksvijanden" gearresteerd of van hun functie ontheven worden, wordt met den dag langer. Thans is ook Josef Unschlicht, gewe zen volkscommissaris en thans secretaris van het centrale executieve comité der Sovjetunie, als „vijand des volks" in hechtenis genomen. Wat de „zuivering" in journalisten kringen betreft, doen in de Russische hoofdstad geruchten de ronde, volgens welke zich onder de gearresteerden ook een aantal redacteuren van de „Iswestija" bevinden. D'aar het thans echter de tijd der vacanties is, valt niet na te gaan, of de afwezigheid van zekere redacteuren een gevolg is van vacantie, ziekte of ar restatie. DE HITTE IN AMERIKA. 82 dooden in vier dagen tijds. De hittegolf in het Midden-Westen der Vereenigde Staten, die nu reeds vier da gen geduurd heeft, heeft 82 dooden ge- eischt. Van deze slachtoffers zijn er 31 gestor ven door zonnesteek en 41 door verdrin- kring, terwijl ze in rivieren en andere wateren verkoeling zochten. In verscheidene staten van het Midden- Westen is wat regen gevallen en is het tot tijdelijke afkoeling gekomen. Het is echter nog' niet zeker, dat de hitte hiermee voorgoed ten einde is. De maisoogst in de staten van het Midden-Westen heeft onder de groote hitte ten zeerste geleden. EERSTE KAMER. Naar gemeld wordt, zal de heer T. Nauta, (A.R.) burgemeester van de ge meente D'antumadeel, die bij1 de jongste verkiezing voor de Eerste Kamer tot lid van dit college benoemd is, deze benoe ming niet aannemen. Zijn opvolger op de A.R. lijst is prof mr P. S. Gerbrandy, te Amsterdam. BEZOEK UIT ZUID-AFRIKA AAN FRIESLAND. Minister Havenga en dr Van Broekhuizen in gezelschap van den Zuid-Afrikaanschen minister van financiën, de heer Havenga, in gezelschap van den Zuid-Afrikaanschen gezant te 's Gravenbage, dr H. D. van Broekhuizen te Leeuwarden aangekomen. In den vooravond hebben de bezoekers een autotocht gemaakt door een deel van Friesland. De heer Havenga, die zelf landbouwman is, toonde zich zeer inge nomen met hetgeen hij1 zag. Hij vond het heerlijk door een der vruchtbaarste land bouwgebieden te rijden en roemde zeer hetgeen hij aanschouwde. Zaterdag hebben de heeren geruimen tijd vertoefd op de boerderij van den vee fokker, den beer J. N. Wassenaar te Jel- sum, waar het vrije beslagvee is bezich tigd. Nadat een bezoek was gebracht aan den secretaris van het rundveestamboek, dr E. van Weideren baron Rengers in het stamboekhuis te Leeuwarden, reden mi nister Havenga en de gezant naar Dei- num, waar zij het fokkerij-bedrijf van den beer Smeding bezochten. Ook over het Friesche vee liet de minister zich zeer waardeerend uit. In den middag zijn de heeren naar 's Gravenhage teruggekeerd. RIJKSBETREKKINGEN VOOR WERK- LOOZE ONDERWIJZERS. Een regeling op komst. Naar men verneemt zal dezer dagen in de Staatscourant een regeling tot plaat sing van weiklooze onderwijzers in dienst van het Rijk, worden bekend ge maakt. Op grond van deze regeling zullen man nelijke Nederlanders, die in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als onder- Radlo-conferentle ie Ouchy. Te Ouchy ia thans de halfjaarlljksche vergadering begonnen van de Union In ternationale de Radiodiffualon. Van Ne derland zijn aanwezig een der hoofdamb tenaren van de P. T. T., Prof. Gerbrandy en Ir. Dubois. De verwachting is, volgens het Hdbl., dat te Ouohy de Nederlandsche delegatie, zij het officieus, de kwestie van de mi sère op onze lange golf onder de aan dacht van de radio-wereld zal brengen, al weet men, dat de conferentie ten deze niets kan uitrichten. Inmiddels wordt dan toch bereikt, dat men internationaal tot het inzicht komt, dat Nederland wei gert op den duur genoegen te nemen met een practisch onbruikbare lange golf, onbruikbaar, naar men weet, tenge volge van de storingen, ondervonden van Bod (Roemenië), welk station eveneens op 1875 m. werkt. Zoodra de zomer ten einde loopt, worden die storingen weer zoo hinderlijk, dat een goede en zuivere ontvangst der omroep-programma's op die golf hier te lande vaak tot de on mogelijkheden gaat behooren. In 1938 zal te Kaïro een wereld-confe rentie inzake „de radio" worden gehou den, waarop alle landen officieel verte genwoordigd zullen zijn. Deze conferentie zal zoo noodig, de richtlijnen aangeven voor een herziening van het thans vigee- rende plan van Luzern inzake de ver deeling der golflengten, welke herziening dan verder door de Union tot stand moet worden gebracht. Ook met het oog op Kaïro is 't dus zaak, dat reeds nu te Ouchy opnieuw duidelijk blijkt, dat Ne derland niet in den buidigen toestand kan berusten. Want het staat wel vast, dat alle inter nationale onderhandelingen om Neder land uit de impasse te helpen, zijn d o o d- geloopen. De Haagsche conferentie van April van dit jaar, is, naar men zich herinneren zal, zonder resulaat gebleven. Het destijds geopperde plan om Kootwijk wat te laten opschuiven evenals Oslo en Lahti, is mislukt, vooral tengevolge van de tegenwerking van Duitschland. Ook andere plannen, destijds te berde ge bracht en later internationaal getoetst, hebben tot niets geleid; de door Noor wegen vrijgegeven golflengte van 1186 m. bleek al evenmin voor ons land waarde te hebben. Tegen de noodige verschuivin gen kwamen bezwaren èn van Duitsch land èn van Amerika, Lahti wenschte niet te verhuizen en zoodoende kon Ne derland noch op 1186 m, noch op plm. 1800 m. de noodige ruimte vinden. En Roemenië bleef zwijgen in duizend talen en is dus niet van plan ons ook maar eenigszins tegemoet te komen. wijzer, en die deze akte hebben behaald vóór 1 April 1937, voorzoover zij niet als onderwijzer in vasten dienst zijn ge plaatst of geplaatst geweest en zij" den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, doch hun 36e levensjaar nog niet zijn inge gaan, desgewenscht zooveel doenlijk in voor hen geschikte betrekkingen in over heidsdienst buiten het onderwijs worden geplaatst. De besturen van provinciën en gemeen ten worden uitgenoodigd op overeenkom stige wijze te handelen. Degenen, die van deze regeling gebruik zouden wenschen te maken, kunnen zich uitsluitend schriftelijk wenden tot den di recteur van het Centraal capitulanten bureau te 's Gravenhage, Raamweg 3. R. C. VERWEYCK. f Op 78-jarigen leeftijd is Zondagavond- te Amsterdam overleden, de heer R. C. Verweyck, oud-redacteur van de „Stan daard" en oud-adjunct-secretaris van hel Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigin- gen. De overledene heeft jarenlang de „Standaard" en de A.R. partij met eere gediend. Bij de lezers van de „Standaard" genoot hij: inzonderheid bekendheid door zijn „Brieven van Bijltje". Hij was sinds eenige jaren honorair secretaris van de A.R. partij. De verjaardag van den Prins. Dé minister van Defensie heeft bij le gerorder bekend gemaakt, dat de ver jaardag van Prins Bernhard op dezelfde wijze zal worden gevierd als gebruikelijk is voor dien van Prinses Juliana. Aan het rijkspersoneel kan derhalve op dien dag, voor zoover de dienst zulks toe laat, des middags vrijaf worden gegeven. Burgemeesters. Op 63-jarigen leeftijd is te Bergen (N.H). overleden de heer P. Slot A.Pz., burge meester van Broek op Langendijk. Binnenland. De landdag van den R.V.L. te Goes. Rijksbetrekkingen voor werklooze onder wijzers. 'De malversaties bij' den Vrijw. Landstorm in Zeeland. Buitenland. D'reigende taal In Italië. Hotelsluiting in Frankrijk. Arrestaties in Rusland. De hitte in Amerika. Groote belangstelling. Uit stekend geslaagd. De Landdag van den Zeeuwschen Bijz. Vrijw. Landstorm, die Zaterdag te Goes ia gehouden, is in alle opzichten een suc ces geworden en mag uitstekend geslaagd worden genoemd. De regeling was keurig in orde, zoodat het geheel© programma re gelmatig en op de aangegeven uren werd afgewerkt. Het bezoek was druk, zoadat er op het terrein (en in de stad tot 's avonds laat) een groote levendigheid heerschte. D'e vele vlaggen van de Goesche huizen uitgestoken waren een be wijs, dat de B.V.L.'ers in de Ganzestad hartelijk welkom waren. Precies op den aangekondigden tijd had de officieele ontvangst in de Raadzaal ten Stadhuize plaats. Van de vele autoritei ten daarbij aanwezig noemen wij: den Commissaris der Koningin in deze pro vincie, jhr mr J. W. Quarles van Ufford; den voorzitter van de Nat. Landstorm Commissie, luit. gen. b. d. L. F. Duymaer van Twist; den militairen bevelhebber van Zeeland Gen. Majoor J. F. v. d. Vij ver; H. de Jongh, res. Gen. Majoor, insp, B. V. L.; den onder-commandant der ma rine te Vlissingen H. J. v. d. Stad; over ste H. Bierman, voorzitter van het ver band Zeeland, Kol. G. P. Bruckel, comm. 6e infanterie Brigade; overste G. Berg- huijs, garnizoens-commandant te Middel burg; overste Th. Boeree, garnizoenscom mandant van Bergen op Zoom; vele burgemeesters uit omliggende gemeen ten; de beeren Stieger en v. d. Wart, leden van Ged. Staten enz. Ook mevrouw Be Wilde, echtgenoote van den minister van Financiën was aan wezig. Na de rede van den burgemeester volg de een driewerf hoera voor H. M. de Ko ningin. De voorzitter van de Nationale Land storm-commissie, generaal Duymaer van Twist, beantwoordde deze rede met een gemoedelijk speechje. Eerst druk te Spr. er zijn spijt over uit, dat Minis ter de Wilde hier niet aanwezig was, om na des burgemeesters rede het woord te voeren. We weten, dat deze Minister met zooveel enthousiasme spreekt van het mooie Goesche land waaraan hij zoo nauw is verbonden. Maar tot onze groote te leurstelling is hij verhinderd, al verblijdt het ons, dat Mevr. de Wilde hier wel aanwezig is. Spr. dankte verder voor de vriendelijke ontvangst in het aardige Goes, het cen trale punt van Zeeland. Het is een goed gedachte geweest van de Gewestel. Landstorm-Commissie om hier een landddag te organiseeren. Spr. zegde den burgemeester dank voor zijn sympathieke woorden voor den B.V.L. die inderdaad veel goeds brengt en veel kwaads tegen houdt. Wij weten, aldus eindigde Spr.„dat in Zeeland warme Oran jeliefde wordt gevonden. God geve, dat Goes moge blijven een centraal punt van bloei, waarin het wettig gezag wordt hoog gehouden. Nadat de eerewijn was aangeboden be gaven de aanwezigen zich naar hotel de Korenbeurs of hotel Centraal, om de lunch te gebruiken. Het défilé. Klokslag half 2 ving het défilé aan. Voor het Stadhuis stonden de burgerlijke en militaire autoriteiten opgesteld. Vóór hen trokken 1 terwijl een tweetal mili taire muziekkorpsen en Hosanna terzijde op het marktplein stonden opgesteld de landstormafdeelingen, waarvan de meeste voorzien van vaandels, uit de ver schillende deelen der provincie voorbij1, We zagen ze van allerlei leeftijd, jonge mannen en oud-gedienden, maar allen den B.V.L. trouw gebleven. Een keurigen indruk maakten ook de matrozen, die in kwieken pas voorbij marcheerden, en de onder-officieren van „de veld" uit Ber gen op Zoom te paard. Ongezadeld reden ook de Zeeuwsche boeren op hun stevige paarden in den stoet mee. Toen allen op bet ruime en hiervoor zoo uitstekend geschikte terrein aan den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1