VERSTOPPING MAAKT OUD MSS-Cachets Blijft U jong voelen Neemt daarvoor M.S.S.-Cachets MSS. beteekentMaak SchoonSchip Houdt Uw bloed zuiver met Belasting wegens goederen in de doode hand. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws Tegen vacclnatiedwang. Land- en Tuinbouw tea, leden ran het Eere-Comité, van de Nationale Landstorm-commissie, van het College van Ged. Staten en van de Gewes telijke Landstormcommissie. (De Goeaohe 'burgerij waardeert het, dat zij het voorrecht heeft binnen hare mu ren te mogen hebben hen, wier aller stre ven is, van 'hoog tot 'laag, om, met volle overtuiging en overgave van de gansche persoonlijkheid, den B. V. L. en daarmede tevens Koningin en Vaderland te dienen. Zij leeft detaen dag in eensgezindheid van gedachten met u allen mede. Dat gij u hier bevindt, dankt Goes aan haar bij uitstek gunstige ligging, aan het feit, dat izij is het geografisch hart van Zeeland. Hoe verdeeld ook door de wateren, Zeeland is gansch eensgezind in alles waarin een gewest maar een van zin kan en moet zijn en wel in het bijzonder in verknochtheid aan Vorstin en Oranje. Mijn ambtelijke functie echter veroor looft mij slechts te spreken namens mijn gemeente, een zeer beperkt deel dezer Zeeuwen, doch men wete wel, dat dezelf de gevoelens, waarvan wij in Goes zijn vervuld, opwellen in de harten van alle Zeeuwen. Plaatselijk Chauvinisme, in het alge meen reeds verwerpelijk, is in dit op zicht onbestaanbaar. Heeft aldus de Goesche burgerij alle reden om iiw aanwezigheid te begroeten met groote hartelijkheid, diepe genegen heid en oprechten dank in het hart voor den steun, welken gij wilt bieden om te gen mogelijk opstekende stormen te be schermen onzen welbeproefden, in de historie gegroeiden staatsvorm, het ge meentebestuur is zoo mogelijk met nog grooteren dank vervuld. Immers wij ervaren dagelijks bij1 onze werkzaamheden, bij de vaststelling van ons algemeen beleid, de zegeningen van een krachtig, stabiel en met vaste hand geleid landsbestuur. Een gemeentebestuur, dat dagelijks heeft te worstelen met de moeilijkheden, die het gevolg zijn van de oeconomisohe ont wrichting, heeft noodig de zekerheid van bestendiging van den Staatsvorm voor een reeks van jaren, tot aanpassing aan en zoo mogelijk tot overwinning van deze moeilijkheden. Uw aller streven is steeds gericht ge weest en zal er steeds op gericht blijven om alle pogingen, welke zouden worden ondernomen om deze grondslagen langs illegalen weg te ondergraven, om den staatsvorm op andere dan de grondwet tige wijze te veranderen, te verhinderen en hiermede H. M. de Koningin te die nen op een wijze als ieder trouw onder daan past. Uit hetgeen ik zoo juist sprak, zult gij hegrijpen, in welke mate dit gemeente bestuur U sympathie toedraagt en wij van oordeel zijn dat ieder gouvernementeel ge zind burger en ieder aan een bestendig en krachtig overheidsgezag toegewijd va derlander, U dank verschuldigd moet zijn voor Uwe diensten aan Koningin en Va derland gegeven, vrijwillig en zonder eenig materieel voordeel, slechts volgend den drang van het hart en geweten. U, Voorzitter van de Nationale Landstorm Commissie, verzoeken wij den dank van het gemeentebestuur van Goes te aanvaarden. Bovenal echter gaat onze dank ootmoe dig tot God. Tot Hem richten wij tevens onze bede, dat Hij, in Zijne Almacht, Zijn onmisbaren zegen, welke Hij zoo kennelijk en in zoo ruime mate heeft geschonken, aan Vorstin en Vaderland wil bestendigen. Moge Hij U allen sterken bij de ver vulling van Uw schoone taak in dienst van den B.V.L. Wij willen deze woorden van welkom niet eindigen, zonder dat wij getuigenis hebben afgelegd van de onwankelbare trouw jegens onze geliefde en geëerbie digde Koningin. Wij blijven ons scharen rondom Haar, de draagster van onze schoonste natio nale tradities, in bewondering en ver eering voor Wie de eenheid van ons volk zich op ondubbelzinnige wijze bij voortduring demonstreert, de Verdedigster van de eer en waardigheid van ons land, in Wier handen het Gezag en tevens de vrijheden van geweten en geloof veilig zijn en zullen blijven. God zegene en behoede Koningin, Prin ses en Prins. Leve de Koningin!! Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf van den Adriaanpolder, C. P. Kallewaard te Kortgene; van den Bor- renbroodpolder, G. Gast te Brouwers haven; tot lid van het bestuur der wa- terkeering van den calamiteuzen Willem- Annapolder, N. de Regt te Kapelle; met ingang van 1 Augustus tot gezworene van het waterschap Stavenisse, G. M. A. Steendijfk te Stavenisse; aan D. H. van Zuijen te Breskens is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap Groot en Klein Baar- zande. Bij Kon. besluit vam23 Juni zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Middelburg: mr H. van der Beke Callenfels; in het kanton Oostburg: P. Erasmus. Goes, Heden nam d'hr J. Kruithof af scheid als chef de bureau ter Inspectie der Directe Belastingen alhier. Voor deze gelegenheid werd de schei dende chef met zijn eobtgenoote door een lid van het personeel per auto afgehaald. Bij aankomst bood een vrouwelijk lid van het personeel hen bloemen aan. Vele be langstellenden, die met dhr Kruithof sa men gediend hebben waren aanwezig. Dhr Van den Bovenkamp, voorheen In specteur te Hansweert, thans Directeur te Utrecht, voerde het woord namens de Inspeoteura. Namens het tegenwoordige personeel der Inspectie sprak het oudste lid van het personeel den scheidenden chef toe. Verder waren aanwezig vele oud-colle ga's, personeel van het kantoor der direc te belastingen alhier en vele assistenten. Namens de hoofdambtenaren bood dhr Van den Bovenkamp den scheidende een fauteuil aan. Het personeel der Inspec tie bood hem samen met de assistenten een boekenkast met leeslamp aan. Het personeel van het ontvangkantoor gaf een daarbij passende kunstvaas. Namens de oud-collega's werd een lectuurbak en een tweetal 'bloemstukken aangeboden. Boven dien werden nog vele bloemstukken over handigd. Ontroerd dankte dhr Kruithof, mede namens zijn vrouw. Een pijpersavond. Op een vergadering van afgevaardigden der drie Zeeuwsche Pijpercorpsen t.w. „Juliana" Middelburg, „Jonge Kracht" Biezelinge en „Excelsior" Goes, is besloten te Goes een Pijpersavond te organiseeren, op Vrijdagavond 16 Juli e.k. Dien avond wordt door de 3 corpsen gezamenlijk een marsch door -de stad gemaakt, waarna in den tuin van het Schuttershof door elk der corpsen enkele nummers gespeeld zullen worden. Met een taptoe wordt deze avond besloten. i Aan het Buigerlijk Armbestuur is door een ingezetene gelegateerd de som van f500 vrij van successierechten. lerseke. Maandag 28 Juni a.s. zal Bel gië wederom opengesteld worden voor den export van mosselen. Van Brussel en Antwerpen is reeds groote vraag. De on derhandelingen over heffing enz. zijn nog gaande. Hierin zal later een beslissing worden genomen. Voorloopig zal gehan deld worden op den ouden grondslag: van iedere 100 kg mosselen zal aan de Ver- mosin, de Belgische vereeniging die het roer in handen heeft, 10 francs moeten worden betaald. Vrijdagmiddag is de pas gebouwde steiger van de firma Bom-Pikaar aan den Breedschen dijk door den grooten gronddruk bezweken. Over een afstand van ongeveer 10 meter zijn de palen ge woon weggeduwd en de planken geknakt. Voor de betrokken firma een groote scha depost. Vrijdagmiddag is de eerste lading gekalkte oesterpannen door de firma A. Pekaar in het water gebracht. Het be gin van een zeer drukke maand voor de oesterkweekers. Nisse. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden aan wezig. De politieverordening werd gewij zigd en opnieuw vastgesteld. De rekening van het burg. armbestuur over het jaar 1936 werd goedgekeurd op f 6497,80 in ontv. en f4600,78 in uitgaaf, alzoo een goed slot van f 1897,02. Aan de muziekvereen. „Ons Genoegen" werd een bijdrage verleend over 1937 groot f 50. Besloten werd de wenschelijkheid uit te spreken tot opheffing van alle voet paden in deze gemeente. Bijt het waterschap „De Breede Wate ring Bew. lerseke" zal aangedrongen worden op verharding van een gedeelte van den Koedijk tot het Eschendijkje. Daarna sluiting. O.- en W.-Souburg. Ontslag van den Burgemeester. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft Jhr H. A. van Doorn, sedert 1925 burgemeester van deze gemeente, aan den gemeenteraad medegeedeld, dat hij tegen 30 September eervol ontslag als zoodanig heeft aan gevraagd. Jhr. van Doorn is van 1901 tot 1917 burgemeester geweest der gemeenten Veere en Vrouwenpolder. Van 1917 tot 1925 woonde hij als amb teloos burger te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hellendoorn, J. van Kui ken te Uithuizermeeden. Te Asten (toez.), E. R. O. Richard, cand. te Utrecht. Te Halfweg, H. O. Molenaar te St. Pancras. Geref. Kerken. Aangenomen naar Halle, EL Zijlstra, cand. en hulppr. aldaar. Opheffing predikants plaats. Het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft het besluit van het classicaal bestuur van Amsterdam, waarbij op verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, de 30ste predikantsplaats dezer gemeente met ingang van 1 Juli 1937 opgeheven is, goedgekeurd. Zondag 27 Juni 1937. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm, ds Steinz, av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm, cand. v. d. Mast, n.m. geen dienst. Oost-Souburg, 9.30 u. ds Van der Giesen, vlootpredikant te Vlissingen; 2 u. ds Spijkerboer. West-Souburg, 10 u. ds Vossers van Vlis singen. Geref. Kerken. Wissekerke, vm. leesd., n.m. ds Veenstra. Nieuwdorp, vm. leesd. n.m. ds v. Heinin gen Bij hen, die aan verstopping lijden, zijn de ingewan den een fabriek van vergiften, die hel lichaam verontreinigen en de oorzaak kunnen zijn van lallooze kwalen, die ontstaan door ophooping van vergiftige afvalstoffen in het menschelijk lichaam, die niet tijdig worden verwijderd. Men voelt zich moe, prikkelbaar, zenuwachtig en humeurig, krijgt een vale gelaatskleur en wordt oud voor zijn tijd. Zorg er altijd voor Uw lichaam van binnen te reinigen, zooals ge het van builen reinigt. Dan werken alle organen op de juiste, natuurlijke wiize, ge voelt U weer jong en opgewekt, herwint Uw werkkracht en werklust. En dal geeft de werking weer van deze nieuwste vinding van Apotheker Dumont, want de M.S.S. Cachets maken "Schoon Schip" in Uw lichaam, doordat zij i het bloed zuiveren de bloedsomloop bevorderen de leverwerking aanzeilen de gal afdrijven de ingewanden tijdig ledigen de gelaatskleur verlrisschen M.S.S. CACHETS zijn geen purgeer-middel, dat Uw ingewanden leegperst en nieuwe verstopping veroorzaakt. Zij herstellen de werking van Uw in gewanden en na enkele dagen zult ge U als verjongd gevoelen, doordat de aivalstoiien tijdig uit Uw lichaam verdwijnen, waardoor Uw gestel verbetert. Per 12 stuks 60 cent (in koker verpakt) Overal verkrijgbaar. Aan de universiteit te Utrecht slaag de voor het candidaatsexamen genees kunde de heer J. I. de Bruijne te Middel burg. Geslaagd voor Notarieel examen, deel H, W. L. Schenk, Middelburg. Geslaagd voor examen Acte L. 0. te Bergen op Zoom (R.K. Kweekschool): mej. M. Ch. A. Klijberg te Vlissingen. Geslaagd voor Machiniisten-examen, voorloopig diploma, de heer J. J. Feij te Vlissingen. Handenarbeid. Voor het examen handenarbeid slaag den aan de Rijkskweekschool voor Onder wijzers te Middelburg de dames: J. M. Bouman, Terneuzen; I. M. J. Doornbos, Vlissingen; L. van den Driest, Middel burg; J. G. Geldof, Middelburg; A. Schaar, Vlissingen; G, M. Slot, Vlissingen; A. J. van de Velde, Dteischor en P. M. van Wezel, Middelburg. EU de beeren: J. K. W. Arnolbus, Middelburg; L. van Donge, Brouwershaven; L. Francois, Middelburg; W. Giljamse, Haamstede; W. Haaijman, Vlissingen; L. Hack, Ouwerkerk; L. A. Jongepier, Middelburg; J. Krug, Vlissin gen; A. Markusse, Kortgene en J. Pille, Veere. Teruggetrokken twee candidaten. Afgewezen geen. Ernstig motorongeluk. Gis teravond heeft zich te Soesterberg 'n ern stig motorongeluk voorgedaan. Door tot dusverre onopgehelderde oorzaak is daar een uit Tilburg afkomstige motorrijder in botsing gekomen met een uit de tegenover gestelde richting komende auto, bestuurd door iemand uit Amersfoort. Door de bot sing sloeg de auto over den kop, doch de bestuurder kwam er wonder boven wonder ongedeerd af, terwijl de auto vrij wel niet werd beschadigd. Ernstiger was het met den motorrijder gesteld. Hij liep een schedelbreuk op en is in vrijwel hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Amersfoort overge bracht. Driejarig ventje op slag gedood. In de Bussumschestraat te 's-Gravenhage is gistermiddag een 3-jarig knaapje door een vrachtauto overreden. Hoewel het ventje reeds herhaalde ma len door den chauffeur gewaarschuwd was, was het toch achterop de auto ge klommen, met het gevolg, dat, toen de vrachtwagen zich in beweging zette, het kind er af viel en onder het rechter- achterwiel terecht kwam. Het jeugdige slachtoffer was vrijwel op slag dood. Het gevaarlijke overste ken. Gistermiddag reed de 17-jarige W. K. te Ferwerd per fiets achter een auto. Plotseling stak hij zonder zich te over tuigen of de weg veilig was, over. Op hetzelfde oogenblik naderde echter uit de tegenovergestelde richting een vee auto. De jongen werd door dezen wagen gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij was bijna op slag dood. Een ongewenscht gevolg. Een kort krantenberichtje, een mede- deeling in twaalf regels over het jaarver slag van de Zuid-Hollandsche Maatschap pij tot Redding van Drenkelingen, ver meldend, dat de belasting wegens goede ren in de doode hand in dit jaar f 3206 heeft bedragen voor deze maatschappij. Dat is alles, maar, zegt het Hdbl, het is ook genoeg, voor den lezer om zich voor de zooveelste maal te verbazen over de vrijmoedigheid, waarmee de Staat van „de doode hand" spreekt, wanneer het onze reddingmaatschappijen 'betreft. Is werkelijk de hand die schipbreuke lingen en drenkelingen wordt toegestoken een doode hand? Zijn werkelijk de red dingbooten, die in nacht en ontij dwars door de kokende branding in een vliegen den storm uitvaren, om daarbuiten op zee menschenlevens te redden, „goederen in de doode hand"? Kan men zich dan een lichaam voor stellen, dat meer levenbrengend werk ver richt en dat minder verdient gedrukt te worden door belasting op „goederen in de doode hand", dan een reddingmaat schappij:? En toch, de Staat gaat rustig voort deze belasting te heffen van particuliere ondernemingen, die uit menschenliefde een deel van de taak op zich hebben ge nomen, die de Staat behoorde uit te voe ren. Immers in ons waterland met zijn gevaarlijke kusten, zeegaten en ondiepten is het reddingwezen ongetwijfeld een functie van den Staat. Toch is het goed, dat bij ons, evenals in Engeland, dit nobel werk niet in handen is gelegd van een apparaat van den Staat, dat uit den aard der zaak als ambtelijke instantie zijn taaJk niet met die liefde en zelfverlooche ning en vooral ook niet met dien drang naar zuinigheid zou kunnen uitvoeren, welke het optreden van 'hen kenmerken, die zich ala particulieren geven aan dit menschlievend bedrijf. Maar juist dat is een reden te meer om het Reddingswezen te ontheffen van een belastingdruk, die het schoone doel van deze maatschappijen miskent en den Staat, die haar heft, onwaardig is, even onwaardig als de benaming „doode hand" voor het materieel en bezit van een lichaam, dat slechts menschenlevens wenscht te redden. Over de vaccinatie tegen de pokken schrijft Sch. St. in de Nederlander: Het moeilijkste punt vaü principieelen aard is en blijft zonder twijfel de vraag in hoeverre de overheid dwingend mag ingrijpen in de ongereptheid van het men schelijk lichaam, het evenbeeld en de tempel Gods? Wij kunnen heel goed begrijpen en waardeeren de meening, dat dat onder alle omstandigheden ongeoorloofd is. Wij kunnen ook verstaan hen, die meenen dat de overheid ook dit zwaard niet te ver geefs gekregen heeft om nood te keeren! En nood breekt nu eenmaal vele wetten. Toch rijst zoo bezien bovenal de vraag, of inderdaad „nood" onvermijdelijk is als men het volk vrijlaat zich al dan niet aan de kunstbewerking te onderwerpen? Middeleeuwsche verhalen brengen hier de oplossing niet. De hygiëne is met groote schreden gevorderd, de gezondheidsorga nisatie is veel verbeterd. Een pokken epidemie heeft vrij veel tijd noodig om zich te ontwikkelen en men heeft maar weinig zeker veel minder tijd noodig om de pokkenhestrijding goed te organi seeren. Tot de hulpmiddelen in epidemietijd 'behoort ook de vaccinatie, als ten minste de ernst van de pokkengevallen genoeg zaam is om daar deze ernstige kunstbe werking op groote schaal tegenover te stellen. Zoo is er ook onder de artsen de laatste jaren een snel in omvang en be- teekenis toenemende strooming die geen bezwaar heeft tegen uitstel van de vac cinatie tot epidemietijd, mits men de pokkenhestrijding maar voldoende organi seert (zooals dat b.v. in Engeland het geval is, waar practisch gesproken de vaccinatie vrijwillig is, omdat iedereen vrijstelling kan krijgen op eigen aangifte). De minder gerusten hebben bovendien de organisatie van de propaganda voor de vrijwillige inenting ter hand genomen en wijzen als leeftijd, waarop de gevaren en bezwaren van de kunstbewerking het ge ringst zouden zijn de beide eerste levens jaren aan. Maar ook ten aanzien van de beweerde mindere schadelijkheid van de pokstof bij kinderen gedurende de beide eerste levensjaren bestaat allerminst eenstem migheid. Weliswaar is in ons land het aantal hersenverwikkelingen 'bij deze kleintjes in vergelijking tot later klein gebleven en zijn er van die enkele geen kinderen overleden, noch blijvende ern stige gevolgen bekend. Maar in het bui tenland zijn tal van kleintjes gedurende de heide eerste levensjaren ernstig ziek geweest, aan dezelfde verwikkelingen zijn er ook overleden, zijn er ook voor de rest van hun leven geestelijk ongelukkig of lichamelijk ongelukkig gebleven (lam, blind, idioot, zwakzinnig). En nu kan men de beteekenis van die op de millioenen inentingen sporadische verwikkelingen wel numeriek gering ach ten; de ernst van het feit der uit het wezen der kunstbewerking voortvloeiende relatieve schadelijkheid blijft en blijft een ernstig bezwaar vormen tegen wettelijke verplichting. Een verplichting, die ter be scherming van de beschermden niet noo dig is en ter bescherming van hen, die er voorkeur aan geven zich niet te be schermen, teveel naar „staatsalmacht" riekt om in onzen kring erg enthousiast te worden ontvangen. Groot is en blijft het aantal twijfelach tige punten, zoowel met betrekking tot de kunstbewerking zelf (als wetenschappe lijk vraagstuk) als met betrekking tot de onmisbaarheid van den dwang in den strijd tegen pokkennood. De gezondheids-autoriteiten van lan den als Amerika, Engeland met name staan op het standpunt, dat zonder dwang bevredigende pokkenhestrijding heel goed mogelijk is. De gezondheids autoriteiten van andere landen, met name Duitschland, ontkennen dat. In ons land zijn de meeningen verdeeld. Merkwaardig is echter het feit, dat het aantal tegenstanders van dwang onder de artsen de laatste jaren sterk is toe genomen. Paardententoonstelling te '9 Hertogenbosch. Behalve de reeds vermelde, werden nog de volgende eerste prijzen toegekend; Hengsten van 5 jaar en ouder, hoogte 1.66 m of meer: Audeux van Eikelenbosch K. 1620, ©ig. G. J. Klompe te Dreisohor en L. J. H. Koopman en J. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk (Zeel.). Hengsten van 5 jaar en ouder, hoog te minder dan 1.66 m: Vainqueur van Herseur K. 1688, eig. H. Kerckhaert en H. de Maat te Stoppeldijk en Gëbr. Dael- man Jzns. te Westdorpe (Zeel.). Hengsten van 4 jaar, hoogte 1.66 m. of meer: Acron van Avenir K. 1684, eig. Corn, de Eeijter Joh.zn te Boschkapelle (Zeel.). Hengsten van 3 jaar, hoogte 1.63 m. of meer: Carlo van 't Kerkje K 1728, eig. H.-V. „Zuid-Beveland" te Waarde (Zeel.) Hengsten van 2 jaar, hoogte 1.59 m of meer: Nico van Melo 77868, eig. J. J. Vereecken—JPateer te Stoppeldijk (Zeel.). Merriën van 3 jaar, hoogte minder dan I.60 m: Mmie d'Ahea K 22182, eig. H. J. Aernaudts te Sluis (Zeel.). Merriën van 2 jaar, hoogte 1.56 m of meer: Hermine 80509, eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke (Zeel.). Merriën van 2 jaar, hoogte minder dan 1.56 m: Hersa van Alstein 79600, eig. H. J. de Waal te Graauw (Zeel.). Hengsten met afstammelingen: Certain

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2