3.193 P. LOUISSE EERSTE BLAD ZATERDAG 26 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51 e JAARGANG No, 224 De les van Frankrijk. HEEFT AL HAAR RECORDS VERBETERD 1.168.570 koopers Daarom koop met zekerheid AUTOHANDEL EN GARAGE GOES - MIDDELBURG Buitenland. STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTELS' opfokvoeder c.o. BERTELS' „kunstkorrel1' N- RFPTEI Q' OUEFABRIEKEH A'h AM v. DtKIELO AFD. KUNSTKORREL UAI^ Belangrijkste Nieuws Binnenland Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van hot blad „De Zeeuw" Buroaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Aüvortontiün 30 cent per regel. Ingebonden mcdcdeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Pit nummer bestaat uit 2 bladen Wat zich den laatsten tijd in Frankrijk afspeelde mag niet zonder meer aan ons voorbijgaan. Men had daar sinds Juni van het vo rige jaar een z.g. Volksfront-Kabinet, d.w. z. een ministerie steunende in hoofd zaak op de socialisten en communisten. Dit Kabinet beeft gedaan wat sommige partijen ook in ons land noodig achten: het beeft gepoogd de binnenlandscho markt te activeeren, teneinde op die ma nier de koopkracht te bevorderen. Toepassing dus van de z.g. koop kracht-theorie, door het uitvoeren van openbare werken, het ongedaan ma ken van loonsverlagingen, het verkorten van den werktijd enz. Het leek zoo eenvoudig. Door de bin- nenlandsche markt te activeeren, door te dwingen meer loon te betalen, z.ou de koopkracht'toenemen; er zou meer vraag komen naar goederen, de werkloosheid zou verminderen, het op deze wijze ver diende loon zou weer gebruikt worden voor den aankoop van nieuwe goederen en zoo zou een tijdperk van welvaart en voorspoed aanbreken. Over de toepassing van deze theorieën merkte het „Vaderland" terecht o.m. het volgende op: „Een massale loonsverhooging brengt wel hier en daar meer geld in omloop, maar maakt het uitzicht niet beter. Door alleen maar meer millioenen te doen storten in het „loonfonds" kan er geen verbetering komen; het nationale inko men wordt tijdelijk eenigszins anders verdeeld, maar de productie wordt niet geactiveerd en het totale inkomen blijft dus op laag peil. Het vooideel voor de massa is ook slechts tijdelijk: de prij zen stijgen: de nieuwe koopkracht blijkt al heel spoedig slechts van papier te zijn; de oude verhoudingen herstellen, wellicht met nog iets meer wantrouwen tegenover de toekomst: er is meer geld, maar geen grootere productie; het geld is minder waard, Intusschen hebben de overheidsfinan ciën zwaar geleden onder de nuttelooze, althans volkomen resultaatlooze, operatie. Lb staatsinkomsten kunnen zich niet zoo vlug'aanpassen als de inkomsten van een of ander bedrijf, dat de prijzen van zijn product verhoogen kan. Daar de staat dwingt tot verhooging van loon, kan hij echter ook niet al te zeer achterwege blij ven. En daar het systeem aanstuurt op volledige opheffing der werkeloosheid en de particuliere onderneming wantrouwig afzijdig blijft staan, moeten er wel open bare werken ondernomen worden De staatsfinanciën raken wanhopig in de war." Zoo is het iderdaad gegaan in Frank rijk. Met de financiën is het hopeloos vast- geloopen. Toen de koopkrachttheorie nauwelijks in werking was, moest men noodgedwon gen devalueeren. Dat bracht aanvankelijk eenige verade ming, maar na een paar maanden was het al weer mis, met het gevolg, dat het vertrouwen totaal verdween en een kapi- taalvlucht op groote schaal inzette. De regeering gaf echter den moed niet op, of liever, zij kwam door alles wat ge beurde niet tot beter inzicht. Zelfs aar zelde zij niet een regeling der ouderdoms pensioenen aan te kondigen die een paar milliard zou kosten. Was het wonder dat de Senaat wei gerde aan dit Kabinet uitgebreide vol machten te verleenen? Hoe kan men nu een Kabinet een blijk van vertrouwen geven, terwijl het door heel zijn optreden getoond heeft geen ver trouwen te verdienen? Het Kabinet-Blum is nu afgetreden. En het nieuwe Kabinet zal de handen vol hebben niet alleen om wat de finan ciën betreft orde op zaken te stellen, maar ook om voor Frankrijk op den duur 'het parlementaire stelsel te redden. Ziende op wat in Frankrijk gebeurde prijzen we ons gelukkig dat we in ons land een Kabinet hadden dat onder lei ding van Dr Colijn zooveel heeft mogen doen ter gezondmaking van de financiën, tot herstel van het economische en sociale leven, ter versterking van het constitu tioneel parlementaire stelsel. Ziende op Frankrijk prijzen we ons ge lukkig dat de groepen die ook in ons land met de z.g. koopkracht-theorie zouden willen experimenteeren, geen kans krij gen hunne beloften in daden om te zetten. Frankrijk is ook voor ons land een waarschuwend voor beeld. met een gemiddelden verkoop nieuwe voertuigen per dag gedurende de 366 dagen van 1936. hebben dus voor U de proef genomen met Chevrolet ACCOORD TUSSCHEN PARIJS EN LONDEN. Zal Italië zich verzetten Naar in welingelichte krin gen vernomen wordt, zijn Frankrijk en Engeland in be ginsel overeengekomen, de bewaking van alle Spaansche kusten op zich te nemen, ten einde aldus de non-interven tie-controle voort te zetten. In politieke kringen meent men, dat dit FranschEngelsch accoord wellicht een nieuwe indeeling der zones tenge volge zal hebben en dat Engeland Span- je's Middellandsche zee-kust en Frankrijk de Atlantische kust voor zijn rekening zal nemen. Men wijst er evenwel op, dat deze schikkingen nog de goedkeuring moeten verwerven van de mogendheden, die in de Londensche commissie zitting hebben, dus ook van Italië en Duitse h- land. De Britsche regeering is bereid, het voorstel, om neutrale waarnemers aan boord van de controle-schepen toe te la ten, in gunstige overweging te nemen. Lloyd George besprak in het Lagerhuis de zoogenaamde non-interventie-politiek. Spreker is niet gerustgesteld door de rede van Chamberlain. „Het is groote zwak heid, maar aldoor te blijven verklaren, dat, wat er ook gebeurt, de Engelsche re geering nooit haar toevlucht tot een oor log zal nemen." Spreker is van oordeel, dat in Duitschland de oorsprong gezocht moet wor den van alle moei lij k h e den in Europa. Hij verwijt de regeering, dat zij1 de Basken aan hun lot heeft overgelaten, terwijl men toch wist, dat Duitsche mu nitie en Italiaansche troepen tegen hen werden gebruikt. Spreker 'bestrijdt niet, dat ook Rusland manschappen en oorlogsmateriaal naar Spanje zond, maar toch in veel mindere mate dan Duitschland en Italië. De Fran- sche regeering had gemakkelijk voldoen de oorlogsmateriaal naar het Spaansche land kunnen vervoeren om den aanvoer van elders te neutraliseeren; Frankrijk heeft echter geen materiaal gestuurd. Spreker besluit met een dringend beroep op de regee ring, om even krachtige taal te spreken, als de dictators in Europa. Daarna nam Eden het woord. In ant woord op een tegen de Britsche regee ring ingebrachte beschuldiging van laf heid, verklaarde hij, dat, hoewel hij niet gelooft, dat bij den huidigen stand der Engelsche bewapening en die van zekere zijner vrienden, Engeland 'steeds terug moet trekken en er van af zien, een vitaal Britsch belang te verdedigen, op de Britsche regeering de ontzaglijke ver antwoordelijkheid rust, er voor te waken, dat geen enkele maatregel wordt geno men, die een conflict zou kunnen uit lokken. Het was, zoo vervolgde de minister, niet slechts de wensch van het Britsche volk, niet in den Spaanschen oorlog te worden gemengd, doch ook de wensch van andere democratieën. Sprekend over de situatie in centraal Europa zeide Eden: Wij kunnen er niet aan denken, onze belangstelling voor de gebeurtenissen in midden-Europa te ver minderen, evenmin als voor de gebeurte nissen overal elders ter wereld. „Lloyd George vergeet, wat de geheele wereld weet, dat Rusland aanzienlijke hoeveelheden oorlogs-materiaal, vliegtui gen en tanks naar de Valencia-regeering zond." De „Intransigeant" verneemt te Berlijn, dat de Duitsche regeering be sloten heeft, een aantal oor logsbodems, die naar de Mid dellandsche Zee waren ge zonden na het incident met de „De u t s c h 1 a n d", terug te trek- Ik e n. Vier onderzeeërs, die op het o ogenblik voor de 'Spaansche kust patrouilleeren, zouden teruggeroepen worden en ook de „Leipzig" zal binnenkort weer gevoegd worden hij het Noordzee-eskader. Om zijn 'belangen in de Spaansche wa teren te verdedigen zou Duitschland dan hier de kruisers „Nürnberg", „Koeln" en „Karlsruhe" handhaven, met drie tor pedojagers en enkele gewapende vis- schersvaartuigen. Het blad beschouwt het terugroepen van -de onderzeeërs uit de Spaansche wa teren als zeer geruststellend en als een bewijs van goede bedoelingen van Duitschland. Volgens officieele en semi- oficieele indicaties zou Ita lië 'zich krachtig verzetten te gen het Britsch-Fransch be sluit, om de controle over te nemen in de sect or en, die voor heen aan de Italianen en Duit- schers waren toegewezen. DE STRIJD IN SPANJE. Franco in den aanval. Ondanks den regen zetten de troepen van Franco bun opmarsch in Biskaje voort. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt, dat bij het bekend worden van den val van Bilbao aan het front van Aragon on lusten zijn ontstaan, die tot ernstige inci denten hebben geleid. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver der meldt, hebben aan het front van Al- maria Baskische troepenafdeelingen elkaar aangevallen. Volgens berichten uit Madrid heeft men daar den indruk, dat Franco aan het front van Jarama tot eiken prijs de troe pen wil ontzetten, die te Maranosa vrij wel omsingeld zijn. Dagelijks onderne men de rechtschen in dezen sector aan vallen, die afstuiten op het spervuur van de automatische wapens van de Volks fronttroepen. Maranosa is een stelling van onschatbare strategische waarde. Volgens een bericht uit Barcelona heeft gisteren een oorlogsschip der rechtschen de Katalaansche kust beschoten en groote schade aangericht. D'e Katalaansche politie heeft een uit gebreid spionnage- en hoogverraadscom- plex ontdekt, waarbij bepaalde persoon lijkheden betrokken zouden zijn. „TOESTAND ERNSTIG, MAAR NIET HOPELOOS". Chamberlain over de Spaansche kwestie. In het Lagerhuis 'heeft minister-presi dent Chamberlain gesproken over de Spaansche kwestie. Hij zeide o.a.: „D e toestand is ernstig, maar niet hopeloos. Geen enkele regeering en geen enkel land, dat een Europee- s c h e n oorlog wil. 'Daarom moeten wij trachten kalm te blijven en niets te zeggen of doen dat een ramp zou kunnen veroorzaken, die ieder een wil voorkomen". Ik moet zeggen, dat de Duitsche regee ring door haar schepen terug te trekken en de incidenten als gesloten te beschou wen een gematigdheid betoond 'heeft, die wij allen waardeeren. Door het terugnemen van de Duitsche en Italiaansche vaartigen uit de controle bestaat er geen gevaar meer voor nieuwe incidenten van dien aard. Naar mijn meening aldus Chamber lain is het het beste, dat wij ons thans wijlden aan twee practische maatregelen, die genomen moeten worden: Het opvul len van de bres in het toezicht in de Spaansche wateren en het hernieuwen van de poging tot het bereiken van het terugtrekken der vrijwilligers. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend i Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeel!- ger en betere voeding I Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KO 10 KG 50 KQ Beriels' Opfokvoeder C.O. f. 1.05 1.80 7.45 Beitels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f.0.90 1.50 5.75 Ratio Supentondsord Kunstkorrel (loskopende kippen) f. 5.20 A'ls wij allen voorzichtigheid, geduld en zelfbeheersohing toonen, geloof ik, dat wij in staat zullen zijn den Europeeschen vre de te redden". DE ARRESTATIE VAN DUITSCHE PREDIKANTEN. Berlijn verstrekt een officieele mededeelingi. Officieel wordt medegedeeld: De z.g. raad der oqd-Pruisische unie heeft in een vergadering van den broe- derraad besloten, in strijd met de veror dening van den minister van binnenland- sche zaken voor het rijk en Pruisen d.d. 18 Febr. 1937, er bij de predikanten op aan te dringen, mededeeling te doen van ne namen dergenen die uit de kerk treden. Op grond van deze handeling werd te gen vier personen, die aan de totstandko ming van het desbetreffende besluit hun medewerking hebben verleend, n.l. de predikanten Jacobi en Niesel, assessor dr Ehlers en von Arnim-Luetzow, allen te Berlijn, bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd. Tegen twee andere Berlijnsche geeste lijken, die Zondag 20 Juni op grond van dit besluit en in strijd met het verbod me- dedeelingen hadden gedaan over uittre dingen, werd eveneens bevel tot in hech tenisneming uitgevaardigd, terwijl een zevende voortvluchtig is. DE BELASTING-ONTDUIKING IN AMERIKA. Vooraanstaande persoonlijkheden erbij betrokken. Het Amerikaansche ministerie van fi nanciën heeft de parlementaire enquête commissie een nieuwe lijst van veertig personen, schuldig aan ontduiking der inkomsten-belasting, doen toekomen. Op deze lijst kome o.a. de volgende namen voor: Mellon, voormalig' minister van financiën, de heer en mevrouw Dd- pont, wapenfabriek Dupont, de bankiers Thomas Lamont, Sloan, president der General Motors, Scripps, dagbladeige naar. Het ministerie van financiën schat het- budrag der ontduikingen voor het vorig dienstjaar op 9 millioen 237 duizend dol lars. HOTELSLUITING IN HEEL FRANKRIJK? Het uitvoerend comité van de hotel- en restaurant-eigenaren en drankslijters in Frankrijk en koloniën publiceert een com muniqué, waarin verklaard wordt, dat ter uitvoering van de resoluties, welke in April j.l. en daarna in Juni aangenomen zijn door den nationalen 'bond van drank- slijters, en hotel- en restauranteigenaren, zoo juist een uitvoerend comité is ge vormd dat thans permanent zitting houdt. Het heeft besloten, onmiddellijk tot een actie over te gaan en regelt op het oogen- b'lik de bijzonderheden van de sluiting der hotels, café's en restaurants in geheel Frankrijk. De nationale organisaties herinneren eraan, dat alle etablissementen tot deze sluiting gedwongen zijn, daar zij in de onmogelijkheid verkeeren, de nieuwe las ten te dragen, welke voor 'hen voortvloei en uit de toepassing van het decreet, dat de 40-urige werkweek in hun bedrijf re gelt. Hittegolf in Amerika's Midden-Westen, De staten van het Midden-Westen van j Amerika, van Texas tot de groote meren, Binnenland. Afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer over de grondwetsherziening. Benoeming van een gezant te Londen. Buitenland. Engeland en Frankrijk willen de controle in de Spaansche wateren van Duitsch land en Italië overnemen. D'e verdere opmarsch van Franco's troe pen. Scherpe debatten in het Engelsche Lager huis. hebben op het oogen'blik van de eerste hittegolf van dit jaar te lijden. Temperaturen tot 42 gr. C. zijn gecon stateerd. 15 personen zijn tengevolge van de hit te om het leven gekomen, van wie acht te Chicago. De hittegolf verplaatst zich in Ooste lijke richting. MEXICAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR H. M. DE KONINGIN. Generaal Lazaro Gardenas, president van de Vereenigde Staten van Mexico, heeft aan H. M. de Koningin het „Grand collier" in de orde van den Aztekischen Adelaar aangeboden, welke onderschei ding de hoogste is waarover de Mexi- caansche Regeering beschikt. De Mexicaansche Regeering heeft haar diplomatieken vertegenwoordiger in Den Haag opgedragen, de eereteekenen van het Grand collier aan H. M. ter hand te stellen. ONZE GEZANT TE LONDEN. Bij' K. B. is aan jhr. mr R. de Marees van Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister bij het Britsche hof, met ingang van 15 Juli op zijn ver zoek eervol ontslag als zoodanig verleend en is met ingang van 16 Juli benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Londen, mr J. P. Graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister ter beschikking. WIJZIGING IN DE DEPARTEMEN TALE STRUCTUUR. Volksgezondheid en Volkshuisvesting naar Binnenl. Zaken? Naar geméld wordt, ligt het in het voornemen, dat de binnenscheepvaart, welke thans onder het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart res sorteert, zal overgaan naar het Departe ment van Waterstaat. Zooals men weet heeft de afgetreden minister van Water staat, jhr. Van Lidth de Jeude, onlangs sprekende over de verkeersordening en de evenredige vrachtverdeeling, reeds op deze wijziging gezinspeeld. Verder zullen de afdeeling volksge zondheid en volkshuisvesting van het De partement van Sociale Zaken worden overgebracht naar dat van Binnenland- sche Zaken. BELANGRIJKE OPDRACHTEN. Groot aantal autobussen. De N.V. Carrosseriefabriek te Wad- dinxveen heeft deze week de volgende groote opdrachten gekregen: twintig stuks trambus-carrosserieën voor 48 personen voor de Haagsche Tramweg Mij'-, tien trambus-cari osserieën voor 40 personen voor de Geldersche Tramwegen te Doe- tinchem, acht stuks voor 50 personen voor de gemeentetram te Amsterdam. Het totaal der thans nog af te leveren wagens is hierdoor tot 102 gestegen, waaronder zestien stuks voor de Rotter- damsche Electrische Tram Rotterdam, tien stuks voor den Stadsdienst te Haar lem en 34 stuks voor de Haagsche Tram weg Mij. LANDSTORMDAiG TE GOES. De land'dag van den B. V. L. in Zee land, die vandaag te Goes wordt gehou den en daar een levendige drukte zal te weeg brengen, werd vanmorgen te 'half elf geopend met een concert op de Groote Markt -door een militair muziekkorps, dat reeds te acht uur een muzikale wandeling door de stad had gemaakt. In de morgen uren kwamen de landstormers uit alle doelen der provincie met -allerlei reisge- legen'hed ennaar Goes. Het weer belooft mooi te zullen blijVen. Te kwart over elf had de officieele ont vangst plaats ten Stad'huize. De burgemeester, de heer M r Van D u s s e '1 d o r p, verwelkomde 'hartelijk de vele burgerlijke en militaire autoritei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1