Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten fen van 43 schoolbanken, Ingevolge art. 72 L.O.-wet 1920. Dhr de Priester (s.d.a.p.) komt er tegen op, dat de 46 banken voor deze school ineens worden toegestaan. Voor de open bare school moet dit krachtens het be- zuinigingsbesluit over 2 jaren worden verdeeld. Zijn fractie zal echter niet tegen stemmen. Weth. Suurmond (A.R.) toont aan, dat reeds in 1932 behoefte was aan banken, maar het schoolbestuur heeft toen ge meend, gezien de financiëele moeilijk heden, het alsnog met de oude te moe ten doen. Dhr de Priester: Wat heeft dit er nu mede te maken. Weth. Suurmond: niets. Maar dat ge zegde van u ook niet. Maar er zit meer achter. Dhr de Priester: Ja zeker, dat is nu de gelijkstelling. Weth. Cijsouw (C.H.): Als het bijzon der onderwijs iets niet zoo vlug krijgt als het openbaar, dan zijn er geen hee- ren van het openbaar onderwijs, die daar over vallen. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Aankoop grond van den Polder Wal cheren. B. en W. stellen voor hier nog niet op in te gaan. Dhr van Soelen (C.H.) kan met het voorstel van B. en W. niet meegaan. Hij zag liever, dat men dezen grond over nam van den Polder Walcheren. Zooals het nu is hebben we over dezen grond niets te zeggen. Weth. Suurmond: B. en W. meenen gezien het bedrag van f745,50, dat er geen reden is voor deze uitgaaf. Dhr van Soelen (C.H.) stelt voor om den grond te koopen van den Polder Walcheren en dit te verdeelen over 2 of 3 jaar. Dit wordt aangenomen met 6 st. voor en 5 tegen. Tot lid der commissie voor toezicht op het L.O. wordt benoemd dhr Kasse. Verbetering Wegen. B. en W. stellen voor den Noordbeekschen, Zuidbeekschen en Blauwen Zandweg te verbeteren, zulks als object voor werkverschaffing. Dhr Jacques had gaarne gezien, dat dit werd bekostigd uit het Werkfonds. Dhr de Priester is voor het voorstel van B. en W., maar hierbij zou hij gaarne opdracht willen geven om te onderzoe ken wat de kosten moeten zijn bij par ticuliere uitvoering. Weth. Cijsouw (C.H.) zegt, hier is geen sprake van wegverharding, maar om dezen weg te verbeteren zooals het maar mogelijk is. Dhr de Priester (s.d.a.p) maakt er een voorstel van om toch B. en W. opdracht te geven tot onderzoek naar particuliere uitvoering. Zonder stemming aange nomen. Rondvraag. Dhr Jansen (s.d.a.p.) komt nog eens terug op de controle der straatverlichting. Hij vindt het treurig, dat sommige lantaarns avond aan avond niet branden en vindt het meer dan tijd dat de persoon, die hiervoor is aange wezen, op zijn plicht wordt gewezen. Dhr Jacques (S.B.) vraagt of het waar is, dat er op den Nieuwen Vlissingschen weg zooveel water verloren gaat. De voor zitter zegt onderzoek toe. Dhr de Priester (s.d.a.p.) wijst op het feit, dat op den zelfden dag twee speld jes werden aangeboden. De voorzitter zegt dat zulks door omstandigheden heeft plaats gehad. Tenslotte deelt de voorzitter mede tegen 30 September zijn ontslag aan H. M. de Koningin te hebben aangevraagd als bur gemeester dezer gemeente. Hierna ging men over tot vergadering met gesloten deuren. Qostkapelle. Vervolg Raadsvergadering. (Slot.) Alsnu kwam aan de orde het uitbreidingsplan voor deze gemeente. De voorz. gaf eerst een overzicht van de voorgeschiedenis van het plan, hoe op 5 Juni 1936 de Raad een uitnoodiging kreeg van Ged. Staten om de bouw verordening te wijzigen, en men er toen tot overgegaan is om een plan voor Hoog duin vast te stellen, maar Ged. Staten bleven aandringen op wijziging van de- geheele verordening, aangezien zij bij e.v. weigering de bevoegdheid bezaten om zelf de verordening te wijzigen, waar om men is overgegaan tot het maken van een uitbreidingsplan voor de geheele ge meente, aangezien anders de bouw- gelegenheid stopgezet was. Dit plan heeft vanaf 24 Febr. ter in zage gelegen en hiertegen zijn verschil lende bezwaarschriften ingekomen, wel ke nu in behandeling werden genomen. Het eerste bezwaarschrift was van dhr van Waveren namens dhr Somerhoff, eigenaar van Hoogduin, en van de N.V. „Eigen Huis en Tuin", een bouwonder neming uit Haarlem, welke Hoogduin als bouwterrein zou exploiteeren. Volgens het plan kunnen in Hoogduin slechts 8 wo ningen worden gebouwd, waarom adres santen verzoeken om een nauwere be bouwing toe te staan. B. en W. stellen voor om hierop afwijzend te beschikken, aangezien zij het natuurschoon van Hoog duin willen behouden. Dhr Zwemer ziet in het plan een ern stige belemmering van de bouwgelegen- heid en zou nauwere bebouwing willen zien toegestaan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 6 tegen 1 stem (dhr Zwemer). Het tweede bezwaarschrift was van K. Francke, welke vergunning had ver kregen om aan den Duinweg twee hui zen te bouwen naast andere daar ge bouwde huizen. Aangezien er op het plan aldaar juist een nieuwe Rijksweg gepro jecteerd is, zouden deze huizen, waar voor reeds voorbereidende werkzaam heden waren verricht, opgeschoven moe ten worden. B. en W, stellen voor om den nieuwen weg te laten komen In het thans bestaande wegeling, zoodat de hul zen op dezelfde lijn van de andere ge bouwd kunnen worden, Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Het derde bezwaarschrift was van den Kerkeraad van de Geref. Gemeente, wel ke een perceel bouwgrond had gekocht aan den Noordweg, om hierop zoo noodig een pastorie te bouwen. B. en W. stellen voor om hiervoor de gelegenheid alsnog open te stellen. Aangenomen met alg. stemmen. Het vierde bezwaarschrift was van den Staat der Nederlanden, welke zich be dreigd ziet met de derving van een be drag van f300, wanneer B. en W., zoo als het plan de mogelijkheid biedt, geen vergunning zouden geven voor het plaat sen van strandhuisjes op het strand. De voorz. noemt dit een zonderling bezwaar schrift, aangezien men van hoogerhand wordt Opgelegd om deze maatregelen, welke voor velen groot nadeel opleveren, te nemen, en men nu tegen een mogelijke financiëele derving bezwaar gaat maken. Op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen afgewezen. Het vijfde bezwaarschrift was van de Cultuur-Mij „Loverendale", welke nog 10 woningen wilde bouwen op het terrein voor het kasteel Westhove. B. en W. stel len voor om het plan te handhaven, het welk slechts voor drie woningen gelegen heid geeft. Dhr Brand zegt, dat hij er zich voor Hoogduin bij neer kon leggen, omdat dit een bosch is, dat het natuurschoon zeer helpt verhoogen. Voor de andere bezwaar schriften, welke op vlak terrein betrek king hebben, acht hij den afstand tus- schen de woningen te groot. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (dhrn Brand en Zwe mer). Het zesde bezwaarschrift is van S. Louwerse, welke verzocht a. op het per ceel boomgaard aan den Duinbeekschen weg nog twee woningen te mogen bou wen; b. op het perceel bouwterrein naast dhr W. Louws ook twee woningen te mogen bouwen; en c. op andere perceelen aan den Domburgschen weg een nauwere bebouwing toe te staan. Het voorstel van B. en W. is om voor a. toe te staan, dat daar een woning, b.v. een villa, gebouwd wordt; b. in te willigen omdat dit toch bijna volgebouwd is, en c. niet toe te staan, omdat anders het geheele uitbreidingsplan komt te ver vallen; a. wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem (dhr Zwemer); b. wordt aange nomen met alg. stemmen; c. wordt aan genomen met 5 tegen 2 stemmen (dhrn Brand en Zwemer). Het volgende bezwaarschrift is van C. Brand, welke verzoekt aan den Domb. weg den afstand tusschen beide zijgevels vast te stellen op 75 M. inplaats van op 150 M. tusschen eind of zijgevel. B. en W. stellen voor om afwijzend te beschikken, omdat nu in het plan ruimte is gelaten voor eenige verschuiving, als er maar niet meer woningen op denzelfden grond komen te staan. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (dhrn Brand en Zwe mer). Het volgende was van J. en Andr. de Visser, welke ook nauwere bebouwing verzoeken, omreden men dan zoo weinig bouwgrond kan verkoopen. B. en W. stel len voor om afwijzend te beschikken. Aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (dhrn Brand en Zwemer). Het volgende van K. Francke, welke in het groene wegje nog 3 huizen wil bouwen. Op voorstel van B. en W. af gewezen met 5 tegen 2 stemmen (dhrn Brand en Zwemer). Het laatste was van Mr van Deinse, welke op het weiland, genaamd „het haantje", achter Hoogduin een villapark wilde stichten. B. en W. stellen voor om daar in afwijking van het plan een wo ning te laten bouwen zonder dat dit Hoogduin beïnvloedt. Aangenomen met 6 tegen 1 stem (dhr Zwemer). De voorz. stelt nu het geheele plan aan de orde met de daarbij behoorende be bouwingsvoorschriften en de bepaling, dat B. en W. het recht hebben om ver schillende bepalingen soepeler toe te passen. Dhr Brand zegt, dat het moeilijk voor hem is om zijn stem aan het plan te geven, omdat er gedeelten in zijn, waar hij zich goed mee kan vereenigen, maar andere weer niet, o.a. de groote afstand waarop gebouwd moet worden. Dit be lemmert het bouwen en is voor velen schadelijk. Jhr van Adrichem Bogaert vraagt een soepele toepassing van de bepaling, dat bestaande gebouwen in duin en bosch- gebied niet mogen worden veranderd, zonder toestemming van B. en W. De voorz. en ook Weth. Maljaars wijzen er op, dat door dit plan al veel verruiming van de bouwgelegenheid gekomen is. Het bouwen van boeren hofsteden en van daarbij behoorende arbeiderswoningen, is geheel vrij. Dhr Brand zegt nog moeilijk hier de groote lijn te kunnen zien, wat blijkt o.a. uit het bezwaarschrift van den Staat der Nederlanden. Het uitbreidingsplan met de daarbij behoorende voorschriften werd aangeno men met 5 tegen 2 stemmen (dhrn Brand en Zwemer). De bepaling, dat B. en W. aan sommige voorschriften een soepele toepassing kunnen geven, werd aangeno men met alg. stemmen. Ben kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenf bi] vooruitbetaling. Res.-luitenant Aalders In vrijheid gesteld. De Nederlandsche reserve-luitenant vlieger G. H, Aalders, die in September 1935 in Duitschland werd gearresteerd verdacht van verraden van militaire ge heimen en communistische propaganda, is naar de „Telegraaf" meedeelt, gisteren door het Volksgerecht te Essen veroor deeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf, met aftrek van denzelf den tijd voorarrest, zoodat hij na de uit spraak op vrije voeten werd gesteld. Hij werd veroordeeld wegens het ver- leenen van hulp bij een poging tot land verraad onder ernstige omstandigheden. Auto tegen een boom gere den. Gistermiddag is tusschen Winsum en Onderdendam de automobilist Schoga- nis Jr. uit Harlingen tegen een boom ge reden. Hij en zijn medepassagier de beer V. uit Haren werden door de voorruit ge slingerd. Zij bleken een ernstige hoofd wonde te hebben bekomen en werden naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Doove vrouw overreden. Gistermiddag is te Nijkerk een doodelijk ongeluk gebeurd. Een 68-jarige doove vrouw stak met haar fiets, zonder een teeken te geven den weg over en werd door een juist passeerende auto gegre pen. De vrouw bleef ernstig gewond op den weg liggen. Zij werd naar haar wo ning vervoerd, waar zij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen is overle den. Auto in den Hollandschen IJssel gereden. Woensdagavond ge laakte tusschen Jutphaas en IJsselsteiu, vermoedelijk tengevolge van een stuur- breuk een auto, bestuurd door den heer ten Hout, directeur van de gasfabriek van IJsselstein in het water van den Hol landschen IJssel. Het gelukte den heer ten Hout aanstonds de beide portieren van den wagen te openen, zoodat hij en zijn dochtertje, die naast hem zat zich gemakkelijk uit den wagen konden be vrijden. Zijn echtgenoote, die achterin den wagen had plaats genomen, verkeer de evenwel in een moeilijker positie. Toch gelukte het den heer ten Hout zijn vrouw, alhoewel bewusteloos, op de kap van de auto te krijgen. Met een zuurstofapparaat gelukte het mevr. ten Hout wederom bij te brengen. i Schutting omgevallen. Drie passeerende vrouwen ge wond. Të Delft is gistermiddag de schut ting voor eenige op de Verversdijk in aanbouw zijnde panden over een lengte van ruim 20 meter omgevallen en op straat gesmakt, terwijl juist eenige da mes passeerden. Zij werden door het val lende hout getroffen en min of meer ern stig gewond. De 63-jarige mevrouw V. klaagde over pijn in het onderlijf, de 43-jarige mej. van W. werd licht gewond, en de 60-ja- rige mevrouw R. aan een enkel verwond. Het ongeluk zou te wijten zijn aan onvol doende bevestiging van de schutting aan de in aanbouw zijnde perceelen. Motorschip gezonken. Schipper en dochtertje ver dronken. Gistermorgen omstreeks half zes is het tachtig ton metende motor vrachtschip „Eben Haëzer" in het Mer- wedekanaal juist op de grens tusschen de gemeenten Vreeswijk en Jutfaas ge zonken, De 48-jarige schipper J. van Dam en zijn 10-jarig dochtertje Cornelia zijn hierbij om het leven gekomen. De „Eben Haëzer", thuis behoorende te Vreeswijk, voer, diep geladen met een la ding zand, op het Merwedekanaal in de richting Utrecht. Van tegenovergestelde richting naderde een motor-mosselvis- schersvaartuig uit Z i e r i k z e e. Beide schepen hielden goed stuurboord. Even voordat zij1 elkaar hadden bereikt werd de „Eben Haëzer" opgeloopen door het ongeveer 300 ton metende motorvaar tuig „De Schelde" uit V 1 i s s i n g e n. Tengevolge van zuiging liep het kleine mo torschip uit zijn roer, botste nog even te gen „D!e Schelde" en stootte toen tegen den wal. Het schip maakte iet of wal slagzij en liep tengevolge daarvan onmid dellijk vol water. De schipper greep zijn 10-jarig dochtertje en sprong met haar tu water. Hoewel hij' goed kon zwemmen, verdween hij met het kind in de diepte Een 18-jarige zoon van den schipper wist op de „Schelde" over te springen. De vrouw van den schipper en een 8- jarig dochtertje waren eveneens te water gesprongen, doch konden gelukkig door den 18-jarigen zoon aan boord van de „Schelde" worden getrokken. Een 16-ja- rige zoon van den schipper wist even eens op de „Schelde" te springen. Hij probeerde zijn vader nog te grijpen doch pakte alleen diens pet. Tegen 6 uur zijn de lijken van de twee slachtoffers opgehaald. Zij zijn naar de woning van den schipper te Vreeswijk vervoerd. Het motorschip „Schelde" en het mo- tormosselvisschersvaartuig stopten na het ongeval onmiddellijk en de opvarenden trachtten den schipper en zijn dochtertje te redden. Dit mocht echter, zooals ge meld, niet meer baten. Hollandsche familie in België verongelukt. De familie Tak, wonende te Gouda en bestaande uit het echtpaar Tak, den zoon P. en diens verloofde, de 20-jarige G. Dasselaar, den 20-jarigen zoon K., die met den heer G. Heesen, garagehouder te Gouda een auto tochtje door België maakte, is in de buurt van Vervierg tusschen Henri Chapel en Batice met de auto tegen een boom gebotBt en in een greppel langs den weg terecht gekomen, waarbij de auto nagenoeg ver nield werd, Het echtpaar Tak bekwam ernstige hoofdwonden, en de anderen kregen verwondingen van minder ernsti- gen aard. In het sanatorium St. Elisa beth te Hensy zijn de gewonden verbon den; het echtpaar Tak is daar ter verple ging opgenomen. Van Gouda uit heeft men met een andere auto het gezelschap weer naar Gouda gebracht. De heer en mevr. Tak zullen nog eenige dagen in België moeten blijven. Het ongeluk kwam doordat een bij1 op de kleeren van den heer Heesen ging zitten. Hij sloeg haar weg, maar verloor daardoor de aandacht voor den weg met het gemelde gevolg. Faillissementen. Het faillis sement van D. den Haan, kaashande laar, wonende te Neuzen, curator Mr G. Tichelman te Terneuzen, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uit- deelingslijst met een uitkeering van 9.359 pet. aan de concurrente schuld- eischers. Idem van F. Janssens, manufactu- rier, wonende te Terneuzen, curator Mr G. Tichelman te Terneuzen, met een uit keering aan de concurrente schuld- eischers van 17.57 pet. Idem van J. Bliek Hzn„ werkman, wonende te Arnemuiden, curator Mr J. J. Heyse te Middelburg, met een uitkee ring aan de concurrente schuldeischers van 11.474 pet. Hooger beroep. Door J. van H„ 32 j., koopman, wonende te Bergen op Zoom, tegen een vonnis van den Politie- ïechter te Middelburg van 22 Juni 1937, waarbij hij' wegens wederspannigheid to gen den Opperwachtmeester de Maat te Sas van Gent is veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. Door J. M. S., 40 j., zónder beroep, wonende te 's Gravenhage, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis dei. Rechtbank van 11 Juni 1.1. waarbij hij wegens valschheid in geschrift, 2 maal gepleegd is veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf, De Officier van Justitie teekende eveneens hooger beroep aan. Cassatie. Door A. L„ 52 kleer maker, wonende te Oostburg, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der recht bank van 18 Juni 1.1., waarbij1 hij wegens het besturen van een motorrijtuig op den openbaren weg, terwijl hij onder zoodani- gen invloed van het gebruik van alcohol houdenden drank verkeerde dat hij niet in staat moest worden geacht om het rij tuig naar behooren te besturen, en we gens het niet voldoen aan de vordering van de maréchaussée om met zijn rijtuig stil te houden, is veroordeeld tot zeven dagen hechtenis en f 15 of 10 dagen hechtenis, benevens intrekking van het rijbewijs. Bietenmoeheid. De Rijikslandbouwconsulent, ir C. J. Droogendij'k, schrijft in het Zeeuwsch Landbouwblad van hed'-n over „Bieten moeheid" het volgende: In den laatsten tijd komen er herhaal delijk 'klachten binnen over slecht groei ende bieten. In de meeste gevallen blijkt de oorzaak daarvan te zijn, het voorko men van het bietenaaltje (de z.g. bieten moeheid). Het is opmerkelijk, dat vele landbouwers blijkbaar niet op de hoogte zijn van de verschijnselen dezer aantas ting. Deze komt veelal pleksgewijze voor. Wanneer men de slecht groeiende plan ten uittrekt, neemt men een abnormaal sterke ontwikkeling der zijworteltjes waar (de biet heeft een „baard"). Dik wijls, doch niet op ieder tijdstip, zitten daarop kleine, nog net met het bloote oog zichtbare, witte bolletjes. Dit zijn de wijfjes van het bietenaaltje. Op de aan getaste plekken liggen op warme dagen de bieten eerder flauw dan op gezonde. Men spreekt dan ook wel van „slapers". Bij sterke aantasting, die men meestal vindt op perceelen waar vaak bieten verbouwd zijn, kan de opbrengst in belangrijke mate lijden. Men moet bij voorkeur een jaar of acht met bieten wachten. In dien tijd verbouwe men liever ook geen kruis- bloemigen, als koolzaad of mosterd. Van lucerne, cichorei en uien wordt evenwel beweerd, dat deze gunstig zouden werken tegen het bietenaaltje. Het gebeurt vaak, dat landbouwers de slecht groeiende, aangetaste bieten mee nen te moeten helpen met een extra hoe veelheid stikstof. Dit geeft practisch ech ter geen resultaat, omdat het beschadigde wortelstelsel niet in staat is om groote hoeveelheden stikstof te verwerken. H e t is dus wegge o i d geld. Practische middelen ter bestrijding van het bietenaaltje zijln helaas niet bekend. N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg. Aan het verslag over het 39ste boek jaar van de N.V. Zeeuwsche Hypotheek bank te Middelburg ontleenen wijl het volgende: Bij den aanvang van het jaar waren de moeilijkheden in het hypotheekbank-be drijf nog dezelfde als voorheen. Zoowel de uitgifte van pandbrieven als het ver strekken van hypotheken stond volkomen stil. Na de verwerping van het „Vaste Las- ten-ontwerp" ondervonden de koersen der pandbrieven een lichte stijging, welke intusschen voor de hypotheekbanken van ondergeschikte beteekenis was. Het is wel zeker, dat weinig gebeurte nissen voor het Nederlandsche hypo theekbankwezen van zoo exceptioneele beteekenis zijn geweest en zoo ingrijpende gevolgen hebben gehad als het loslaten van den gouden standaard in September 1936. Terstond na deze gebeurtenis open baarde zich een zoodanige ruimte van geld, beschikbaar voor belegging op lan gen termijn, dat de koersen van vrijwel alle soorten obligaties snel stegen, waar bij de pandbrieven nog in het bijzonder profiteerden van de algemeene opinie, dat de waardedaling van het onroerend goed thans tot het verleden zou behooren. In de maand November kon de N.V. de uit gifte van 4 pet. pandbrieven hervatten, terwijl tevens wederom werd aangevan gen met de aflossing van 5 pet. pand brieven. De vervanging van laatstge noemde pandbrieven door stukken van het 4 pet. type had een zeer vlot verloop (mede dank zij1 de vrijwillige conversie), zoodat het bedrag aan uitstaande 4 pet. pandbrieven in twee maanden steeg van f3.067.100 tot f 10.436.300 en de gemid delde pandbriefrente daalde van 4,58 pet, tot 4.32 pet. De directie deelt mede, dat in den aan vang van het nieuwe boekjaar alle 5 pet. pandbrieven zijn afgelost, terwijl ook de algeheele aflossing der 4,5 pet. pandbrie ven is aangekondigd. In hoeverre de verwachtingen ten aan zien van het onroerend goed gegrond zul len blijken te zijn, laat zich nog niet vol doende beoordeelen. Ongetwijfeld is de huurdaling in de meeste gevallen tot staan gekomen en openbaart zich bij pu blieke verknopingen wederom eenige kooplust. Onbevredigend blijft de toestand ech ter ten aanzien van den zwaren druk der belastingen; vooral ook ten opzichte van den erfpachtscanon is voorziening in vele gevallen dringend gewenscht. Van de aanpassing, die in zoo velerlei geval len in de richting van evenwichtsherstel heeft gewerkt, is hier tot dusverre geen sprake geweest. Het zijn voornamelijk de groote gemeenten, die verhoudingen blij ven handhaven, welke èn economisch èn sociaal niet juist zijn. Voor dividenduitkeering acht de direc tie de tijd nog niet gekomen. De aandacht moet voorloopig nog allereerst gericht zijn op de interne versterking der Bank, zulks zoowel in het belang van de paud- briefhouders als van aandeelhouders. Ook moet rekening gehouden worden met de kosten der enorme conversies, welke uiteraard biji de omzetting van het overgroote gedeelte der portefeuille in enkele maanden tijids onvermijdelijk zijn. Het geplaatste maatschappelijk kapi taal bedraagt f2.250.000 waarop ver plicht is gestort 10 pet. Vier en zeventig aandeelen zijn volgestort, waarvan elf in den loop van dit jaar. Het kapitaal is verdeeld over 676 aandeelhouders met 2250 aandeelen. Inzake de hypotheken wordt gemeld, dat tot 1 Maart 1936 waren afgesloten 3955 leeningen tot een bedrag van f 58.509.421,20; in het verslagjaar wer den 16 leeningen afgesloten tot een bedrag van f 303.825, totaal 3971 leeningen voor f58.813.246,20 Tot 1 Maart 1936 was afgelost f 38.680.782,20 en in het betrok ken boekjaar f 1.106.349, waardoor res ten 1199 leeningen tot een bedrag van f 19.026.115 of vermeerderd met 4 leenin gen der Maas-Hypotheekbank 1203 lee ningen ad f 19.052,075 De gemiddelde rente der in het boek jaar gesloten leeningen bedraagt 4,9981 pet., dat van alle leeningen 5,1524 pet., althans bij' het einde van het boekjaar. Gedurende het afgeloopen jaar is men in 20 gevallen tot executie moeten over gaan, 15 maal wegens wanbetaling, 4 maal tengevolge van faillissement en één maal wegens overlijden van den schulde naar. Er werd bij deze executies per saldo een verlies geleden van f2.011,68 De gemiddelde pandbriefrente bedroeg op 28 Febr. 1937 4,3207 pet., dus een marge met de gemiddelde hypotheekrente van 0,8317 pet. Het reservefonds steeg van f 657.353,16 tot f 700 206,83. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 26 Juni: Zwakke tot matige in het N„ N. tot ~W. in het Z., N.-O. tot N.-W. wind, aan vankelijk licht bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 761. Licht op voor fietsen: Zaterdag 9 u. 53 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6