Het nieuwe Kabinet. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen Bruin, óók zonder zon, r 435 -J' (had behalve een nat pak een blauw oog DEN HAAG. Naar wij vernemen heeft Dr ColIJn de opdracht tot formatie van een Kabinet aanvaard. Voorgedragen schijnen te worden Dr H. COLIJN, (A.R.) Buitenlandsche Zaken a.i. Mr C. M. J. F. GOSELING, (R.K.) Justitie. H. VAN BOEYEN, (C.H.) Binnenlandsche Zaken. Prof. Dr J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE, (C.H.) Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr J. A. DE WILDE, (A.R.) Financiën. Ir Mr Dr J. A. M. v. BUUREN, (Vrijz.) Waterstaat. Mr M. P. L. STEENBERGHE, (R.K.) Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Mr M. P. L. STEENBERGHE, (R.K.) Landbouw en Visscherij a.i. Prof. Mr C. P. M. ROMME, (R.K.) Sociale Zaken. CH. J. J. M. WELTER, (R.K.) Koloniën. J. J. C. VAN DIJK, (A.R.) Defensie. Er wordt voorgesteld een departement van Algemeene Zaken in te stellen, dat zal worden beheerd door den Minister-President. Na de totstandkoming zal een nieuwe functionaris voor Buitenlandsche Zaken worden benoemd. Verder zullen de departementen voor Handel, Nijverheid en Scheepvaart eni voor Landbouw en Visscherij binnenkort worden samengevoegd tot één departe ment van Economische Zaken. Hoek. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam gisteren bijeen. Met kennisgeving 'afwezig dhrn J. A. Meer- tens en Joz. de Kraker. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van den Moder nen Bestuurdersbond om te trachten het loon in de werkverschaffing voor land arbeiders te brengen op 24 en voor bouw vakarbeiders op 26 cent per uur. Hier over werd lang gediscussieerd. Medege deeld werd, dat van de zijde van B. en W. hieraan gedaan was wat gedaan ken wor den. Het verzoek werd dan ook voor 'ken nisgeving aangenomen. Eveneens een verzoek van dezen bond om wat de arbeidsbemiddeling betreft aan te sluiten 'bij Tarneuzen. Door de afd, Oost-Zeeuwsoh-Vlaande- ren van het Nederl. Onderwijzersgenoot schap was een verzoek ingediend om over te gaan tot het aanstellen van een school arts. B. en W. stelden voor hierop niet in te gaan. Dhr Den Hamer (S. D.) was er voor om te trachten wel een schoolarts te krij gen. Spr. dacht hierbij aan tuberculose- gevallen en aan ondervoede kinderen, die de scholen bezoeken. Na eenige discussie werd besloten dit punt aan te houden tot een volgende vergadeing. Door dhr W. G. van Petegem was ont slag gevraagd als agent der Arbeidsbe middeling. Met alg. st. werd besloten hem met ingang van 1 Juli eervol onts'lag te verleenen. B. en W. stelden voor om op arbeids contract voor tijdelijk te benoemen dhr J. A. A. Jurry, kantoorhouder bij de poste rijen alhier. Een voorstel van één der le den om hiervoor sollicitanten op te roe pen werd niet voldoende ondersteund. Met 4 st. werd benoemd dhr J. A. A. Jurry. Eén stem was 'blanco. Bij de rondvraag deelde dhr J. D. Haalk (wethouder) mede, dat de voorzitter en ■hijzelf onlangs een huis hadden gekocht op de Markt. Zij wilden dit afbreken en het terrein effenen, zoodat dit een le klas terrein zou wezen voor het plaatsen van een muziektent. De gemeente zou 'dit dan door jaarlijks de som van f 50 te betalen langzamerhand in eigendom kunnen krij gen. Eigenaars rekenen 4 pet. van de ge maakte kosten, terwijl de rest gerekend wordt als afschrijving op de koopsom. Nadat hierover wat gesproken was werd het voorstel van d'hr Haak, dat de ge meente op 'deze wijze aan dit terrein zal komen met al>'st. aangenomen. Hierna sluiting. Goedkocpe trein. Op Woensdag 30 Juni rijdt weer een goedkoope trein van verschillende Zeeuw- sche stations naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Men zie de annonce in dit nummer alsmede de aanplak- en strooi biljetten. In vrijheid. Zekere P. V., slagersknecht te Middel burg, die eenige dagen geleden door de politie te Middelburg werd aangehouden, als verdacht van diefstal, en ter beschik king van de Justitie, werd gesteld, is thans wederom op vrije voeten gesteld. door de snelle huidbruinende werking van AMlLDA-zonnebruincrême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) versiteit en werd in 1896 candidaat, 12 September 1897 aanvaardde hij zijn ambt bij de Geref, Kerk te Purmerend. In 1905 vertrok hij naar Berlikum (Fr.) en sinds 6 Juli 1913 arbeidde hij in de Geref. Kerk te Leiden. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS Zaterdagmiddag 1.1. werd in het Schut tershof te Goes onder leiding van Ds P. J. 'Steinz een vergadering gehouden, waarin de heer J. Hoogwerf, oud-hoofd eener Ghr. School te Rotterdam het be lang bepleitte van de stichting eener school voor Buitengewoon Lager Onder wijs voor Goes en omstreken. In gevoelvolle woorden schetste spre ker het leed van die kinderen, die recht hebben op individueel onderwijs, omdat ze het sterk versneld tempo van 't tegen woordige Lager Onderwijs moeilijk of niet kunnen volgen. Niet alleen, dat hun jeugd bedorven wordt, maar ook hun toekomst is in gevaar, omdat ze bij een goede be handeling veel meer kunnen bereiken. Spreker wees op de roeping, die met name het Chr. Onderwijs heeft, om voor deze kinderen iets te doen en drong er op aan, dat ook in Zuid-Beveland pogin gen in 't werk zouden gesteld worden, om te komen tot oprichting van een B.L.- school. Na eenige discussie werd enkelen ge vraagd een voorloopig comité te vormen om het voorgestelde nader onder de oogen te zien, contact te zoeken met de scholen in de omgeving en de zaak verder uit te werken. Hiervoor stelden zich beschikbaar de 'heeren J. Hommes te Nieuwdorp, W. Houders te Ierseke, A. J. v. Wijck te Wolfaartsdijk en W. 't Hooft te Goes, terwijl de heer Kuiper, inspecteur van het L.O. in de Insp. Goes zich bereid ver klaarde het comité met zijn ervaring en raad te dienen. Geslaagd te Oostburg voor eindexa men Rijkskweekschool de heeren G. J. Goethals, Schoondijke; J. Haartsen en J. A. Tiersen te Breskens; R. 0. Spinnewijn te Hoofdplaat. R.K. Ver. tot Bevordering van het Industrie -Onderwijs voor Meisjes „St. Anna". Aan den cursus uitgaande van de R.K. Ver. tot bevordering van industrie-onderwijs voor meisjes „St. Anna" te M'hurg slaagden van de afdeeling lingerie: G. de Brant, J. Nijsen, M. Bijl, A. v. d. Hurk, N. M. Everaard, M. Lampert, L. van Laarschot, L. Jansen, allen te Middelburg en L. Minderhout te Souburg en voor de af deeling costumière J. Geerse, M. Sies, G. Hartwioh. B. Sukkee, G. Rijkse, A. van Keulen allen MiddelburgG. Garlier, Souburg, L. de Visser, 't Zand. en N. Rijkse, Nieuwland. Voor het eindexamen der Rijks kweekschool te Oostburg werden geëxa mineerd 3 candidaten. Geslaagd de hee ren: G. J. Udo te Terneuzen, P. J. de Visser te Breskens en H. L. Willemsen te Biervliet. Te 'sGravenhage slaagde voor het 2e deel notarieel examen de heer P. D. S'anderse te Grijpskerke; voor het le deel slaagde de heer J. Kwekkeboom te Aag- tekerke. Geslaagd te Rotterdam voor het candidaatsexamen handelswetenschap, de heer J. Wisse, geboren te Middelburg. 9 CV, bVscutt» M pood V Tateifco* t,eS on, n V,l' 1» T^ee p Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam (vac. P. J. Roscam Abbing), H. G. Touw te Elerbeek; (vac. K. Bahr), J. H. R. Fischer, cand. en 'hulpprediker te Amsterdam. Te Doorn spijk, J, van Amstel te Lage Vuursche. Aangenomen naar Oosterend (Fr.), P. ten Have te Noordlaren. Bedankt voor Broek op Langendijk, H. J. Groenewegen te Wateringen. Ds H. Thomas f. Gisteravond is in het Diaconessenhuis te Leiden over leden ds H. Thomas, predikant bij de Geref. Kerk aldaar. De overledene, die 1 September 1868 was geboren, studeerde aan de Vrije Uni Bij een twist te water ge worpen. Te Amsterdam kregen giste ren een 32-jarige bankwerker en een 40- jarige coupeur, die elkaar in een rijwiel stalling ontmoetten en die reeds eenigen tijd op gespannen voet leefden, ruzie. Aanvankelijk scheen de twist kalm af te loopen. De oudste ging heen, doch kwam na eenigen tijd terug. Thans bleef het niet bij woorden. Beide mannen raak ten op straat handgemeen; de bankwer ker deelde links en rechts- vuistslagen uit en wist den coupeur ten slotte in het wa ter van de gracht te werpen. Omstanders trokken den drenkeling op het droge. Hij en een ontwrichten schouder opgeloopen. Aangifte bij de politie volgde. De bank werker is gearresteerd. Balcon naar beneden ge stort. Gisteravond is een gedeelte van het balcon van een perceel in de Lepel straat te Amsterdam naar beneden ge stort. Eén 42-jarige dame is door de brokstukken getroffen en met een ern stige hoofdwonde naar het ziekenhuis ver voerd. Noodlottigeval. De 67-jarige A. P. F. te Rotterdam is aldaar over den trottoirband gestruikeld. Dé man kwam te vallen en sloeg met het hoofd tegen een juist passeerende auto. Hij liep een schedelbreuk op en is in zeer ern- stigen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Aanrijding met doodelijken afloop te Schiedam. Gisteravond heeft in de Hoofdstraat te Schiedam een ernstige aanrijding plaats gehad. Mevr. H. gob. B. reed op de fiets toen van de te genovergestelde zijde een bus kwam. De wielrijdster werd gegrepen door het linker voorwiel van de bus en geraakte onder den wagen. Nadat een onmiddellijk ontboden kraanwagen de bus had opgevijzeld, werd de ernstig gewonde vrouw uit haar be narde positie bevrijd. Eenige oogenblik- ken later is zij aan de bekomen verwon dingen overleden. De politie heeft zoowel het lijk als de bus in beslag genomen. Naar de schuld vraag wordt een onderzoek ingesteld. Jongetje verdronken. Het 5-jarig zoontje van den heer N. te Veen- sluis is bij' het visschen in de Sohoter- landséheoompagnonsvaart te water ge raakt en verdronken. Bliksem in een kabelkast geslagen, Tijdens het korte, doch he vige onweer, dat gisteren boven Den Bosch en omgeving woedde is de bliksem in een kabelkast van het telefoonbedrijf, welke staat langs de spoorlijn Den Bosch'Waalwijk, geslagen. Een buurtbe woner zag vlammen uit de kast slaan Hij waarschuwde direct den chef-mon teur der P.T.T., die met een snelblusch- apparaat oogenblikkelijk de blussching ter hand nam. Aan dit vlugge optreden is hot te danken, dat geen groote schade werd aangericht en dat een langdurige telefoonstoring werd voorkomen. Het bleek, dat vele zekeringen en draden wa ren doorgebrand. Tengevolge van den blikseminslag en den daarna ontstanen brand was het telefoonverkeer tusscheu Den Bosch en de Langstraat gestoord. Direct is men met de herstelling begon nen. T'egen drie uur gistermiddag was het telefoonverkeer weer normaal. Van een steiger gestort. Gisterochtend heeft ie Leidschendam een ongeluk met doodelijken afloop plaats ge had. De 62-jarige schoorsteenbouwer 0. uit Leiden, die bezig was werkzaamheden te verrichten aan een fabrieksschoorsteen bevond zich op een op 36 meter hoogte aangebrachten steiger. Plotseling liet een der baken, waaraan de steiger hing, los waardoor deze kantelde en de man neer stortte. Een dokter kon slechts den dooi constateeren. Brand te Tilburg. Dinsdag voormiddag omstreeks tien uur ontstond door onbekende oorzaak brand in het be nedengedeelte van bet kinderwagenhuis der firma v. d. S. aan de Gasthuisstraat te Tilburg. De winkel en de daarachter gelegen kantoor- en opbergruimte gingen geheel in vlammen op. De voorraden kin derwagens en speelgoed gingen verloren. Verzekering dekt de schade. De „lamme" De Vries uitgeleverd. Gisterochtend, aldus het „D. v. Z.", werd aan het grenskantoor te Nispen de beruchte De Vries bekend als de „lamme" De Vries de hoofdda der van de geruchtmakende affaire der postwissfelvervaisching, welke zaak eenige maanden geleden voor de Amsterdum- sche Rechtbank werd behandeld, aan de Nederlandsohe Justitie uitgeleverd. Hoofdinspecteur De Jong uit Rotter dam was bij zijn nasporingen in Parijs de bende op hét spoor gekomen. De Vries woonde te Parijs. Maar toen hij er lucht van kreeg, dat zijn vrijheid gevaar liep, werd hij plotseling lam en voorgevende, dat hij aan een ernstige aandoening van de ruggegraat leed, liet hij zich opnemen in een,'dér Parjjsohe ziekenhuizen. Hier 'werd hij gearresteerd en vervol gens overgebracht naar de ziekeninrioh- ting van een gevangenis waar hij negen maanden plat te bed bleef liggen. Langzaam aan scheen hij wat op te knappen en kon zich zelfs met behulp van krukken eenigszins voortbewegen. Hij mocht daarom af en toe even op de bin nenplaats der inrichting zich wat vertre den, en hierin 'zag hij op een gegeven mo ment een opgelegde kans om te ontsnap pen. Met een bewaker op de binnenplaats rondstrompelende, gebeurde het, dat de bewaker werd geroepen. Deze, in de mee ning, dat De Vries te hulpbehoevend was om ook maar iets te kunnen doen, begaf zich naar binnen, en liet den „lamme" alleen. Dit was meer dan genoeg en De Vries was in een oogwenk over den 3 m hoogen scheidingsmuur verdwenen. De verlam ming was verdwenen, maar De Vries ook, en alle nasporingen mochten geruimen tijd geen succes hebben. Tot hij in Brussel opnieuw werd gear resteerdwederom in een ziekenhuis en wederom lam. In dit verband is nog interessant, dat dit een speciale methode was van den patiënt om deviezen te smokkelen. Hij hield zich lam, liet zich vervoeren en tij dens dit vervoer had hij de noodige de viezen op zijn rug gebonden. In Brussel werd hij opnieuw in de zie- kenafdeeling van de gevangenis onder gebracht, om daar het tijdstip van zijn uitlevering af te wachten. 'Gisteren werd hij dan aan het grens kantoor door de gendarmen aan de Ne derlandsohe Marechausee's overgeleverd. Per ziekenauto, en in gezelschap van twee gendarmen en een verpleger werd omstreeks 7 uur uit Brussel vertrokken. Om ongeveer half 10 was men aan het grenskantoor, waarna de reis werd voort gezet onder bewaking van twee mare chaussees en een verpleger. Om 3 uur ar riveerde men te Amsterdam aan de Cen trale Strafgevangenis aldaar. D'at men hier met een buitengewoon hardnekkig en brutaal simulant te doen heeft, wees de reis naar Amsterdam wel uit. Met een vaart van 6070 'km werd geregeld aan gereden, ook over slechte en hobbelige wegen. Een patiënt die werkelijk aan een rug- gemerg-aandoening lijdt moet hiervan de hevigste pijnen ondervinden. Maar De Vries gaf geen kik. Te Nispen verklaarde hij met een zwak ke zachte stem, erg moe te zijn. Maar te Amsterdam was hij zoo weinig moe dat hij veel beter dan de chauffeur den weg wist en precies aangaf hoe men moest rijden om op de Prinsengracht te komen. Ook het overladen in de ziekenauto en 'het uitladen geschiedde op een zoodanige manier, dat een lijder aan ruggemerg- aandoening vrijwel onmiddellijk had moe ten sterven. Maar wie er hinder van had, De Vries niet. Zoo sterk was het zelfs, dat een dokter hem opzettelijk verkeerd opnam en cfp een andere brancard legde, zoodat de man bijna dubbelgevouwen werd, maar de Vries had er geen hinder van. De verpleging in België was hem niet goed bevallen, vertelde hij. Hij was dan ook zoo mager als een lat en was blij weer in Nederland te zijn. Bij de 'behandeling van deze zaak voor de Amsterdamsche Rechtbank werd, zoo- als men zich herinneren zal, tegen De Vries 6 jaar en tegen de niet-lamme me debroeders 5 jaar geëischt. Groote belangstelling voor Schiphol. De K. L. M.-rondleiding-afdeeling op Schiphol heeft het druk! Bijna twee maal zooveel personen als in de eerste helft van 1936 hébben tot en met Mei van dit jaar een bezoek ge bracht aan het vliegveld, om door de rondleiders van chef Tan te worden rond geleid. En vooral gedurende de laatste weken vertoont zich een groote stijging van hét bezoek. Duizenden en nog eens duizenden schoolkinderen komen gedurende hunne schoolreisjes naar Schiphol, vooral van de provincie uit, en hieruit blijkt de steeds groeiende belangstelling, thans ook van de zijde van de plattelands-bevolking voor ons nationaal luchtvaartbedrijf. Ondanks het slechte weer brachten de vorige week niet minder dan 100 gezel schappen met ongeveer 2500 scholieren tezamen een bezoek aan het Amsterdam- sChe vliegveld, zoadat de heer Tax terecht van een „jeugd-invasie" kan spreken. Het is voor de jeugdige luchtvaart-ent housiasten dan ook wel de moeite waard een bezoek aan het vliegveld te brengen. Niet minder dan 80 vliegtuigen komen en gaan iederen dag naar en van Schip hol, naar alle deelen van Europa. Douglas DE 3 en DE 2 vliegtuigen, Lochheeds, Potez, Fokkers, Fiats enz. staan op het platvorm; een bedrijf dat in vollen gang is, is zeker een interessant bedrijf. En daarom verwacht men op Schiphol dat het bezoek van dit jaar, de 300.000 van 1936 ver zal overtreffen. Misschien zal het 500.000 worden, maar op 400.000 wordt vast gerekend! VERBLIJDENDE CIJFERS. Wij lezen in de „Standaard": Naast de verbloedende cijfers, dezer da gen gepubliceerd over verminderde werk loosheid, uitbreidend handelsverkeer, verhoogde belastingopbrengst mag wel bij_ zonder worden genoemd de pas gepubli ceerde statistiek van werkstakingen en uitsluitingen in 1936. Een record-cijfer wordt daarin gemeld. Eén record-cijfer wat betreft den ge ingen omvang der arbeidsconflicten in 1936. Geen enkele uitsluiting behoefde over het vorig jaar te worden geboekt en slechts 96 werkstakingen, waarbij 178 on dernemingen en 9100 arbeiders betrok ken waren. Voor de ondernemingen zijn als gevolg van deze stakingen 77.400, voor de arbeiders 94.800 werkdagen verloren gegaan. Het felst pakte ecg aan de staking in het visschersbedrijf te IJmuiden, die van 10 Juni tot 9 Juli duurde en een verlies van 32.000 arbeidsdagen veroorzaakte. Verblijdend is dat 'dit gelukkige resul taat kan worden geboekt over een jaar, waarin de oplevende conjunctuur zich toch reeds duidelijk begon af te teekenen. Het pleit voor den goeden geest die ons vakvereenigingsleven beheerscht. Ongetwijfeld toch moeten daaraan, evenals aan de gunstige werking van de voortreffelijke Arbeidsgeschillenwet, het rustig en vreedzaam verloop van de ar beidsverhoudingen worden toegeschreven. Meisje verdronken. MEPPEL. Gisteren is te Rouveen het 13-jarig dochtertje van schipper Z., dat op den weg fietste, plotseling in het wa ter gereden. Na een 'half uur kon het lijkje worden opgehaald. 34 hoofdsteden door de rechtschen bezet. SALAMANCA. Radio Nationaal deelt mee, dat de rechtschen de hoofdsteden van 34 provincies hebben bezet, terwijl de regeering van Valencia er nog 16 be zet. Het nieuwe Kabinet in Frankrijk. PARIJS. Chautemps deelt mede, dat de nieuwe regeering op Dinsdag a.s. aan de Kamer zal worden voorgesteld. Dé Minister van Financiën Bonnet is op bet oogenblik onderweg naar Frankrijk, daar zijn aanwezigheid is vereischt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3