t&Z&il Besprekingen te Londen zonder resultaat afgebroken. De nederlaag van de N. S. B. Buitenland. DE KABINETSFORMATIE. Binnenland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 23 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. §21 ZIJ, die zich met Ingang van 1 Juli 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In Juni verschijnende nummers GRATIS. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0-20- Losse nummers 5 cojit, Advertcntiën 30 cent por regel. Ingezonden medcdeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Wij zijn bedrogen uitgekomen In „Het Nationale Dagblad" vonden wij 'zegt „Het Centrum" een verslag van een N. S. B.-appèl in den Haagsehen Dierentuin, waarop de al gemeens propagandaleider van de N. S. B., de op 1 Dec. 1936 ontslagen directeur van de Chamottefabriek, Ir Koster, -die zijn Kamerzetel voor zijn aangewezen op volger vrij moest laten oin zich geheel aan de beweging te kunnen wijden, een woord van bezinning namens den algemeenen leider Ir A. Mussert heeft laten hooren. Na de daverend onbezonnen verkiezings campagne van de N. S. B., welke tot een even daverend échec leidde', komt de be zinning rijkelijk laat. Maar, beter laat 'dan nooit, zal men zeggen. De heer Koster verklaarde, dat de N. S. B.-ers vol hoop en vertrouwen den ver kiezingsstrijd zijn ingegaan, in de over tuiging een 'belangrijk stuk van de ziel van het Nederlandsche volk te hebben vervuld. B'eze hoop en vertrouwen zijn beschaamd en die overtuiging is een waan gebleken. Wij zijn bedrogen uitgekomen, aldus erkende 'hij. Met deze bekentenis velt de heer Kos^ ter namens den algemeenen leider een vernietigend vonnis over de N. S. B. - leiding zelf, welke zich dhs aan een waan blijkt te hebben overgegeven en een hoop en vertrouwen heeft aangekweekt, welke allerminst door de realiteit gerechtvaardigd werden, ter wijl zij zich in de ziel van het Neder landsche volk, dat de N. S. B. exclusief beweerde te vertegenwoordigen, totaal heeft vergist. Yoor zulk een leider en zulk een leiding nog het volstrekte leidersbeginsel te dur ven opeischen, gelijk Ir Koster dat na mens Mussert deed, getuigt overigens nog van meer moed dan bezinning. De openbare zondenbelijdenis, welke in den Haagsehen Dierentuin door Ir Kos ter verder werd afgelegd, was niet onin teressant. D'at het Nederlandsche volk on toegankelijk voor de N. S. B.-„waarheid" is gebleken, schreef hij althans voor een belangrijk gedeelte toe aan de schuld van de Beweging en haar leden zelf. „Ondanks het verbazend veel en hard werken, dat de N. S. B. gedaan heeft, is zij er niet in geslaagd, den mensohen haar beginselen bij te brengen. We hebben deze beginselen niet voldoende uitgedragen en zijn verdwaald geraakt in allerlei politiek gedoe. Zooals een Gewestelijk Commis saris heeft uitgedrukt: We hebben op een eiland geleefd en daar steeds elkaar ge zien. Toen vonden we dat het ep het eiland druk was en dat het erg goed ging. Maar intusschen maakte men op het vas teland de zaak tegen ons gereed en wij hebben dat niet bemerkt, daar niet vol doende aandacht aan besteed. Ook verklaarde de 'heer Koster, dat de N. S. B.-ers door hun critiek zelf de vij anden op een hoop hebben gedreven en daardoor de vijanden gelegenheid gaven hun eigen wapens uit het N. S. B.-arse- naal weg te kapen. Met groote „knaphan digheid" hebben de vijanden van de N. S. B. buitenlandsche toestanden tegen haar uitgebuit en de leidersgedachte heb ben ze geëxploiteerd in een vereering van Colijn, in „het doen ontstaan van een Colijn-mythe", waarbij over aanpassing, devaluatie en verwaarloozing der defen sie niet werd gepraat. De N. S. B. heeft te veel gepraat, te veelpa- pier gebruikt en te veel c r i t i e 'k op dat papier gezet. Maar Leidend Beginsel en programma heeft zij niet tot gemeengoed gemaakt". Zoo ongeveer luidde de boete-preek van den algemeenen propagandaleider". De heer Koster zoekt de schuld van de nederlaag der N. S. B. dus in de eerste plaats bij de gebrekkige leiding. Dit 'klopt met wat 'buitenstaanders ook reeds hebbten kunnen constateeren en wat een bekend N. S. B.-er in Zeeland enkele dagen na de verkiezingen ook reeds verklaarde. De heer Mussert en zijn mede-leiders in Utrecht en in de verschillende Provin cies hebben zich als „leiders" hopeloos geblameerd. Wij behoeven slechts te her inneren aan het landsgevaarlijk optreden bij het loslaten van den gouden standaard, aan de on-vaderlandsche campagne bij de verloving van Prinses Juliana, en het meer dan schandelijk optreden tegen een man als Minister Colijn. Uit wat de heer Koster opmerkt kan worden afgeleid, dat de N. S. B. voortaan zal pogen haar beginselen uit te dragen. Zóó komen we op den goeden weg. Doordat de Christelijke pers niet heeft nagelaten voortdurend op het gevaarlijke van de beginselen der N. S. B. de aan dacht te vestigen, is haar aanhang in hoofdzaak tot vrijzinnige kringen beperkt gebleven. Gaat zij nu haar beginselen nader for muleeren en propageeren, dan zal haar aanhang misschien niet toenemen, maar dan zal zij toch bij een volgende neder laag misschien met éére kunnen vallen. Intusschen blijkt, dat de straatjongens, die hier en daar het „Mussert wint" in „Mussert wind" veranderden, nog niet zo'o'n slechte kijk op de zaak hebben ge- bad. Welke repressaille-maatregelen zal Duitschland treffen? In de nieuwe bijeenkomst, die Eden en de ambassadeurs van Frankrijk, Duitsch land en Italië te Londen hebben gehou den om het incident van de „Leipzig" te bespreken is het helaas onmogelijk geble ken tot overeenstemming te geraken ten aanzien van de te nemen maatregelen. Eënerzijds was men van meening dat een onderzoek naar de omstandigheden van het incident diende vooraf te gaan aan eenigen maatregel tegen de betrokken partij in Spanje, van andere zijd© achtte men de feiten duidelijk en vaststaand en was men van oordeel, dat de incidenten onmiddellijke krachtige maatregelen ver- eischten, ten einde de solidariteit der mo gendheden te handhaven en een herha ling dezer incidenten te voorkomen. Het voorstel, waarom trent geen overeenstem ming kon worden bereikt, was, dat ter hoogte van de kust voor Valencia onmid- dellijk een vloot demon stratie, Waarbij' de vlaggen der vier mogendheden zou den worden getoond, zou worden gehouden. Engeland en Frankrijk verlangden, dat ten aanzien van den aanval, die op de „Leipzig" zou zijn gepleegd, een onder zoek werd ingesteld, alvorens zich te ver plichten deel te nemen aan eenige demon stratie. DUitschland en Italië wensohten daarentegen een onmiddellijke uiting van solidariteit der vier mogendheden. Men verwacht niet, dat het mislukken der besprekingen vèr-strekkenide gevol gen zal hebben. Desgevraagd zei Eden in het Lager huis: „Ik kan definitief mededeelen, dat de Britsche regeering geenszins voorne mens is, deel te nemen aan vlootdemon- straties ter hoogte van Valencia". Wat zal Duitschland nu doen? Gistermorgen heeft Hitier den minister van oorlog, maarschalk Von Blomberg, den minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, den minister van lucht vaart, generaal Goering, en den opperbe velhebber der Duitsche vloot, admiraal Raeder, ontvangen. Het gericht gaat te Berlijn, dat Hitier besloten 'heeft, na het raadplegen van deze burgerlijke en militaire autoriteiten, be den een ministerraad bijeen te roepen, ter bespreking van den algemeenen poli- tiefcen toestand. In politieke kringen geeft men te ver staan, dat Duitschland thans; met in acht nemen van de overeenkomst van 11 Juni zijn vrijheid van handelen zal hernemen en de maatregelen zal treffen welke het dienstig acht om te antwoorden op den aanval op den kruiser „Leipzig". Men verwacht thans min stens een indrukwekken de demonstratie van de Duitse 'he vloot in de Mid del 1 an d s c h e Zee. 'Het is evenwel op het oogenblik niet mogelijk een nadere aanduiding te ver krijgen omtrent den aard van deze de monstratie en het is dus op zijn minst genomen voorbarig om te spreken van een bombardement van Valencia, het nemen van een schip der Spaansche regeering of een krachtige blokkade van de Spaan sche Middellandsche Zee-kust. Toch de den al deze geruchten in den middag de ronde te Berlijn. De houding van Italië. Men meent zekere teekenen te zien, welke er op duiden, dat Mussolini van den ernstigen toestand, welke thans is ont-. staan, gebruik zou willen ma ken, om Franco steun te zen den. Zelfs spreekt men van de mogelijkheid, dat Mussolini een openlijke interventie in Spanje voorbereidt. Aanleiding tot deze diplomatieke zor gen is een te Rome circuleerend bericht, waaraan geloof wordt gehecht en vol gens hetwelk, een, zoo niet meer divisie- generaals van het geregelde leger, order heeft ontvangen, zich gereed en marsch- vaardig te houden voor den buitenland- schen dienst. De divisie van bedoelden generaal moet 15.000 man sterk zijn. Wordt het bevel tot vertrek gegeven, dan zou deze di visie zich naar Spanje inschepen. Verder wordt verzekerd, dat de laatste weken wederom talrijke bombardements vliegtuigen van het nieuwste type naar Spanje zijn gezonden. DE STRIJD IN SPANJE. Franco verwacht erkenning als oorlogvoerende partij. In officieele kringen der opstandelin gen verwacht men, dat het Spanje van Franco binnenkort door de meeste mo gendheden zal worden erkend als oorlog voerende partij. Dit is aan alle souvereine mogendheden verzocht, waarbij er op werd gewezen, dat Franco meester is in tweederde van Spanje en de koloniën en protectoraten. Het leven in het door hem beheerschte gebied is normaal, de rechtbanken func- tioneeren en een strenge discipline heerscht in leger en vloot. Zes mogend heden hebben de regeering van Burgos erkend als de eenig wettige regeering en verscheidene landen hebben met deze re geering handelsovereenkomsten gesloten. Vliegtuigen van de luchtmacht van Franco hebben manifesten boven San tander omlaag geworpen, waarin de be volking wordt aangespoord zich over te geven. In het manifest wordt gewezen op de overwinningen van de rechtschen, niette genstaande de sterke verdediging rond Bilbao. D© verdediging van Santander zou dus evenmin succes hebben. DUITSCHLAND BLIJFT BIJ ZIJN BEWERING. Van bevoegde zijde wordt omtrent den duikbootaanval op den kruiser „Leipzig" nog medegedeeld, dat in den middag van den 18en Juni een torpedo in de richting van de Leipzig" werd afgeschoten, het geen door middel van de onder-water- luisterapparaten en door waarneming van de bellenbaan duidelijk kon worden geconstateerd. Het schip veranderde als afweerma- noeuvre onmiddellijk van koers in de lichting van de bellenbaan. Toen over de plaats werd gevaren, waar de torpedo moet zijn gelanceerd, heeft men op drie plaatsen in het schip een harden slag te gen de buitenhuid van het schip gehoord, alsof een metalen voorwerp van voren naar achteren langs den scheepswand schuurde. Een op 20 dezer ingesteld duiker- onderzoek bracht aan het licht, dat de buitenwand van de .Leipzig" een deuk met een doorsnee van ongeveer 15 c.M. vertoonde. Men acht daardoor bewezen dat de kruiser of wel in aanraking is gekomen met den bovenbouw van een onderzee boot, of geraakt is door een niet tot ont ploffing gekomen torpedo, die afgegle den is. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Zondag geen verkiezingen. Volgens een mededeeling van den „Dienst aus Deutsohland" is het door bui tenlandsche bladen genoemde aantal dei- geestelijken, die wegens wetsovertreding zijin gearresteerd, overdreven, en is ook de bewering qpjuist, dat de kerkelijke ver kiezingen a.s. Zondag zullen worden ge houden. DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND. „Kerken zijn er in Duitschland al genoeg, misschien teveel." De Duitsche praatminister Goebbels heeft in bet Olympische Stadion ter ge legenheid van een zonnewendefeest een redevoering uitgesproken waarin hij o.m. zeide, dat in deze plechtigheid een oud gebruik weer opleeft. Kerken zijn er in Duitschland al ge noeg, misschien wel te veel. Wat het standpunt van het nationaal-socialisme tegenover 'de kerken betreft, verklaarde Goebbels o.m.: „Wij willen geen twist met de kerken. Wij willen ze slechts beper ken tot haar eigen gebied. Niemand belet den predikanten Gods Woord te predi ken, maar het nationaal-socialistische rijk zal niet toelaten, dat de politieke geestelijkheid in Duitschland het buiten land als handlanger oproept om twee spalt in ons volk te brengen". Een Kabinet van rechtsche signatuur. In politieke kringen neemt men als vaststaande aan, zegt de T e 1 e g rdat het kabinet, dat Dr Colijn thans weldra aan H. M. de Koningin zal voordragen, van stellig rechtsche signatuur zal zijn. Zeker acht der ministers zullen behooren tot de drie groote rechtsche partijen. Naast hen zullen twee bewindslieden van niet-politieken huize deel er van uitma ken, n.l. aan Waterstaat (Mr Dr Ir J. A. M. van Buuren) en aan Buitenlandsche Zaken, voor welke portefeuille nog niet een „vakminister" schijnt te zijn gevon den. Men neemt aan, dat minister Colijn voorloopig a d interim Buitenlandsche Zaken zal waarnemen. Dit klopt in hoofdzaak met wat ook van andere zijde wordt gemeld. In elk geval schijnt de oplossing van de Kabinetscrisis thans zeer nabij te zijn. Gemeld wordt nog dat aan Prof. Slote- maker de Bruïne de portefeuille van On derwijs is aangeboden. Voor Justitie wordt Mr Goseling genoemd. Gistermiddag heeft de Kabinetsforma teur een bezoek afgelegd bij den direc teur van het Kabinet der Koningin, Jbr Mr G'. G. W. van Tets van Goudriaan. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. De nationale raad der Socialisten heeft zich met 3972 tegen 1369 stemmen (bij 52 onthoudingen) voor deelneming aan het kabinet Chautemps uitgesproken. Toen dit bekend werd was het duidelijk dat de vorming van het ministerie spoe dig tot stand zou komen. Inderdaad heeft Chautemps zijn kabinet gisteravond om elf uur aan den president der republiek voorgesteld. In de Kamer, ook in meer gematigde kringen, wordt het nieuwe ministerie, ■dat geen communisten bevat, gunstig be oordeeld. Chautemps wordt minister-president zonder portefeuille; Blum vice-premier; Sarraut en Violette, staatsministers; Dalalier krijgt defensie en Bonnet finan ciën. DE ERTSLEVERING VAN SPANJE AAN ENGELAND. De liberale afgevaardigde in bet Eh- gélsche Lagerhuis, Sir Percy Harris, ver klaarde ongerust te zijn over de Britsohe belangen bij de mijnen in het gebied van Bilbao en hij vroeg welke maatregelen de regeering in deze dacht te nemen, opdat het ijlzererts uit deze mijnen niet naar Duitschland of Italië zal worden ver scheept. Oliver Stanley, de minister van handel, antwoordde, dat de Britsohe regeering van generaal Franco de officieuse verze kering had ontvangen, dat het ijzererts naar Engeland zal kunnen worden ver scheept. Korta Berichten. Gisteren is het passagiersvliegtuig van de geregelde lijn van Korea naar Moekden in Noordwest Antoeng veron gelukt. Twee passagiers werden op slag gedood. Zeven anderen werden meer of Vijf vliegtuigen zijn te San José (Costa Rica) opgestegen om in het Zuid- O'ostelijk deel van Costa Rica nasporing te doen naar een toestel, dat sinds Zon dag vermist wordt en aan boord waar van zicb zes menscben moeten bevinden. - Het Engelsche Lagerhuis heeft met 32'5 tegen 17 stemmen het voorstel van Neville Chamberlain aangenomen om de vergoeding voor leden van het Huis te verhoogen van 400 tot 600 pond sterling per jaar. De sneltrein Brussel-Luxemburg is gisteren tegen vier uur in het station van Genval ontspoord. De oorzaak van de ont sporing was het breken van een as van de locomotief. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. WEER EEN TINBAGGERMOLEN NAAR INDIë. Ditmaal wordt de emmerladder niet op de ponton opgesteld. D'e „Doejoeng", een tinbaggermolen, die in afmetingen wijlen de „Kantoeng" overtreft en derhalve met recht aan spraak maakt op den titel „grootste bag germolen ter wereld", is nu op de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk bijna voltooid. In Juli moet het object over zee om in Indië aan de Billiton-maatsehappij te worden afgeleverd. Behoorde de „Kantoeng" toe aan een gouv6rnementsbedrijf, dat als zoodanig de scheepvaartinspectie niet behoefde te kennen in het overbrengen van het werk tuig, de „Doejoeng" behoort aan een par ticulier bedrijf en ditmaal zal het Binnenland. Het nieuwe Kabinet. D'aling van het aantal werkloozen. Naar een rechtsch kabinet? Buitenland. Besprekingen te Londen afgebroken. Wat zal Duitschland doen? Het nieuwe Fransc'he kabinet. De 40-urige werkweek voor het textiel bedrijf te Genève aanvaard. transport dan ook geschieden, zooals deskundigen dat noodig achten. De zware emmerladder van 127 em mers wordt in gedemonteerden toestand aan dek mee vervoerd. E'eze installatie wordt tijdens de reis niet bedrijfsklaar aan dek opgesteld, zooals op de „Kan toeng" is geschied, die daardoor haar stabiliteit verloor en door de hevige wer king van de ponton die er het gevolg van was, lek sloeg. Sleepbooten van L. Smit en Co. zullen met het transport worden belast. PLAATSING VAN ONDERWIJZERS ALS AMBTENAAR. Het rapport bij Minister Colijn ingediend. De commissie '(onder voorzitterschap van den heer C. P. van Ginkel), door Minister Colijn ingesteld tot het beramen van maatregelen ter bevordering van de plaatsing van houders der akte als on derwijzer bij het lager onderwijs in amb tenaarskringen huiten het onderwijs, heeft haar rapport dezer dagen aan den voor zitter van den raad van Ministers inge diend. HET NICHTJE UIT DUITSCHLAND. Verhaal dat op fantasie berustte. Op de vragen van den heer A1 b a r d a betreffende formaliteiten, welke door een Nederlandsohen ingezetene te Utrecht op een bureau van de nationaaal-soeialisti- sche beweging (N. S. B.) moesten war den vervuld, ter verkrijging van toestem ming voor het verleenen van gastvrijheid aan een bloedverwante uit Duitschland, hebben de ministers van buitenlandsche zaken en waterstaat geantwoord, dat de laatstgenoemde minister naar het betrok ken courantenbericht reeds een onderzoek heeft doen instellen. Dit heeft uitgewezen, dat het in het bericht bedoelde verhaal onjuist is en op fantasie berust. DE K. D. P. VERLIEST HAAR VOORZITTER. Reeds op de vergadering van het par tijbestuur van de Katholiek Democrati sche Partij' van 5 Juni j.l., heeft de voor zitter van deze partij, mr A. P. G. Pe ters, medegedeeld, dat indien geen vol doende politieke, organisatorische en fi- nincieele grondslag voor het doorgaan met de actie van de partij werd aan gegeven, hij zijn functie zou neerleggen. Thans heeft mr Peters uitvoering gege ven aan zijn voornemen en aan het be stuur van-de K.D.P. officieel doen weten, dat hij het voorzitterschap van de partij en het redacteurschap van haar weekblad beeft neergelegd. CONVENTIE INZAKE 40-URIGE ARBEIDSWEEK IN DE TEXTIEL INDUSTRIE TE GENEVE AANVAARD. Op de 23ste internationale arbeidscon- ferentie te 'Genève hebben de eindstem mingen plaats gehad over de drie ont- werp-conventies inzake de verkorting van den arbeidstijd in de textiel, de chemi sche- en de grafische industrie. Bij. de stemming over het ontwerp- conventie inzake de 40-urige arbeidsweek in de textielindustrie spande het geducht. Maandag was dit ontwerp-conventie in eerste lezing aangenomen met 72 tegen 42 stemmen en daar bij de eindstemming een meerderheid van minstens twee der den vereischt was, was het weinig waar schijnlijk, dat deze ontwerp-conventie zou worden aangenomen. Het is echter gelukt nog een voldoende aantal regeeringsgede- legeerden, die zich eerst van 'stemming hadden onthouden, op het laatste oogen blik tot voorstemmen te bewegen. Som migen van hen, zooals de regeeringsge- delegeerde van Brazilië, erkenden rond uit, dat hun eigen land echter voorloopig nog niet tot toepassing en ratificatie der conventie zal overgaan. Desniettemin za gen zij geen bezwaar bun stem aan de conventie te geven. Op deze wijze werd het mogelijk, dat ■de conventie over de 40-urige arbeids week in de textielnijverheid nog juist de volstrekte meerderheid van stemmen ver kreeg, en met 88 tegen 41 stemmen bij 38 stemonthoudingen werd het aangeno men.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1