IBIS SHAG Dohbelmann lekker-man? Ds S.D.A.P. en het Koningschap. LOUTERING. Moe! Ge examen doen? Binnenland Uit de Provincie Bittere tranen drupten neer langs Pa- reoord voor een vlucht in rechte lijn staat op naam, van de Fransohen Godos en Ross met 9104 km. Onlusien In Johnitown. In Johnstown, in den Amerikaanschen ataat Pennsylvania, ia de staat van be leg afgekondigd in verband met de sta king in de fabrieken der Bethlehem Steel Cy. 40.000 mijnwerkers zouden giste ren een opmarsch maken, om aldaar ten gunste der stakers te demonstreeren. Op het laatste oogenblik is echter de betoo ging door de arbeidersleiders afgelast. Honderden betoogers, voor het meeren- deel vrouwen van stakers, hebben echter de werkwilligen, die de fabriek wilden binnengaan, aangevallen. De politie heeft onder gebruikmaking van traangas inge grepen. Verscheidene vrouwen hebben brandwonden opgeloopen. Zij moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Een betooger is aan de bekomen wonden be zweken, vier en vijftig werden ernstig ge wond. Een politie-agent werd door een revolverschot gewond. De Christelijke vakbonden protesteeren tegen de benoeming van den Bussischen arbeidersvertegenwoordiger te Genève. Tegen de benoeming van den Russi- schen arbeidersgedelegeerde op de 23e Internationale Arbeidersconferentie werd door het Internationaal Christelijk Vak verbond bezwaar gemaakt. De commissie tot onderzoek van de ge loofsbrieven concludeerde tot afwijzing van het protest. Met officieele bewijzen werd door den secretaris van het Internationaal Christe lijk Vakverbond, het N e d e r 1 a n d s o h e Kamerlid Serrarens, aangetoond, dat de zoogenaamde vakbonden van Sowj et- Rusland geheel in handen zijn van de commuistische partij en haar leider. De heer Markus de Russische regee- ringsvertegenwoordiger, wien blijkbaar hetere argumenten ontbraken, volstond er mede de Christelijke vakbonden te ver wijten, dat zij cadavers in handen van de werkgevers zouden zijn. Het departement van de Somme eet legerbrood. Het departement van de Somme dat kort na den wereldoorlog gedurende ver scheidene maanden door het leger van brood werd voorzien, eet thans opnieuw legerrantsoen. De bakkersstaking, welke eerst plaatse lijk was, heeft zich thans tot het geheele departement uitgebreid. De militaire autoriteiten te Amiens hebben veldkeu kens ingesteld en de legerhakkers uit de garnizoenen van het tweede legercorps opgeroepen. Groote voorraden brood, zoo- als in het leger wordt gegeten, worden gebakken en gedistribueerd. Russische leening voer bewapening. Naar officieel uit Moskou medegedeeld wordt, heeft de raad van volkscommis sarissen in beginsel tot uitgifte van de nieuwe bewapeningsleening besloten en den volkscommissaris van financiën met het opstellen van een daartoe strekkend wetsontwerp belast. Korte Berichten, De nationale begrafenis van Dou- mergue zal morgen plaats vinden te Aigues Vivea (departement Gard). DE JAARBEURS EN PRINS BERNHARD. Naar aanleiding van een bericht, dal er gegronde verwachtingen bestaan om aan te nemen, dat Z.K.H. Prins Bern- hard de eerstvolgende Jaarbeurs zal ope nen, deelt de Raad van Beheer der Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs mede, dat het Jaarbeurshestuur dit bericht niet kan bevestigen. Zooals bekend verondersteld mag wor den, is het de gewoonte om de opening van de Jaarbeurzen zonder eenig ceremo nieel te doen plaats hebben en het ligt niet in de bedoeling voor de komende na- jaarsbeurs hierin verandering te bren gen. FEUILLETOrÏT 45) o— Verschrikt stond de oude vrouw op en vlug legde ze 'het voorwerp weg, dat zoo Patricia's aandacht trok. Het was een zwarte hoed, die aan een haak, achter de deur hing en die zoo modderig en ge deukt was, dat het wel leek, alsof men er op had staan dansen. Het gerimpelde, oude gezicht van Dina had donkerder kleur gekregen, toen ze naar haar plaats terugkeerde, maar vrij moedig blikte ze haar bezoekster in het gezicht en op zaohten, «enigszins gejaag- den toon verklaarde ze: „U hebt gelijk, juffrouw Patricia; dat is mijn hoed niet, maar hij behoort toe aan een dame, die bij mij inwoont." „Wat, Dina, ik dacht, dat jij het zoo verschrikkelijk vond om menschen bij je in hui® te nemen!" „Ja, dat vond ik het vroeger ook ©enigszins. Maar 't is toch niet zoo een zaam als dat je zoo alleen in huis bent." Toen probeerde ze, zenuwachtig, van on derwerp te veranderen en plotseling zei ze: „Maar u hebt toch belangrijker din- NIEUWE OORLOGSSCHEPEN. Aangevraagde gelden op de Indische begrooting. Aan de toelichting van de Indische be- grooting voor Indië ontleent een telegram van Aneta uit Batavia nog, dat behalve eenige tweede termijnen voor den afbouw van onderzeebooten, o.a. ook nog de eerste termijn voor den aanbouw van de jagers 11 en 12 en de eerste termijn voor den aanbouw van de onderzeebooten K 25, K 26 en K 27 wordt aangevraagd. NIEUWE TELEFOONKABEL NEDERLAND-ENGELAND. De thans in gebruik zijnde drie tele foonkabels voor het verkeer tusschen EngelandNederland en met verder lig gende 'landen werden gelegd in de jaren 1922—1926 en boden aanvankelijk ge legenheid tot het tot stand brengen van 27 verbindingen. Al spoedig bleek deze capaciteit onvol doende. Het lukte echter door toepassing van nieuwe technische middelen de capaci teit van het bestaande kabelsysteem op te voeren, zoodat men thans beschikt over 39 verbindingen. Ook met deze uitbreiding kon op den duur niet worden volstaan, zoodat aan het leggen van een vierden zeekabel ten slotte niet te ontkomen viel, te meer, om dat zeehabels snel verouderen en de oud ste der bestaande kabels dermate in kwa liteit is achteruitgegaan, dat deze thans moet worden opgeruimd. De nieuwe kabelverbinding bestaat uit twee 'kabels, waarvan de een dient voor de heenrichting en de andere voor de terugrichting van een gesprek. Een der kabels komt met een lengte van 148 km. te liggen op de plaats van den ouden kabel, die wordt opgeruimd, de andere kabel komt Noordelijker daarvan. Wanneer de nieuwe kabels zijn gelegd en de oude is opgeruimd, zullen er 47, onder gunstige omstandigheden 48, ver bindingen tot stand kunnen worden ge bracht. Nadat de kabels zijn gelegd, zal nog geruimen tijd gemoeid zijn met kabelme tingen, zoodat de indienststelhng eerst in dit najaar kan worden tegemoet gezien. HERVORMDE RADIO-OMROEP. Naar wij in „De Nederlander" lezen, had dezer dagen te Amsterdam een ver gadering plaats van leden en correspon denten der Ned. Herv. Radio-omroep. De vergadering stond onder leiding van Dr Ph. Idenburg, die een openingswoord sprak, waarna Ds G. van Yperen te Wa terlandkerkje sprak over: „Waarom een Hervormde Omroep?*' Nadat spr. had aangetoond het groote belang van de Ned. Herv. Kerk voor ons volksleven, wees 'hij er op, dat het ont wakend besef van de behoefte aan God ook in de Ned. Herv. Kerk, door de lei ders en leden dier kerk moet worden ge dragen en versterkt. Wij missen echter het machtige middel: de Radio-omroep, om deze taak te vervullen naar eigen op vatting, en onder en door eigen leiding, wijl in geen enkele der bestaande omroe pen daarvoor een plaats is. Deze gedachte werd nader uitgewerkt en toegelicht. Het gaat om héél andere dingen dan men oppervlakkig denkt. Spr. behandelde verder de kwestie van den grondslag der vereeniging, en gaf eenige leiding aan, wat voor de propaganda en uitbouw der zaak noodig is, om binnen afzienbaren tijd een respectabel aantal leden te werven en een definitieve orga nisatie te verkrijgen. Tot 't laatste moet het vrij spoedig ko men, zal de technische ikant der zaak bezien kunnen worden. Er werden nog heel wat vragen en op merkingen gemaakt, die door Ds v. Ype ren werden beantwoord. Eenparig was men van oordeel, dat een Herv. Omroep Vereeniging er moet komen. Zorg dan zoo'n metalen zakdoosje met S KERTJES" van 20 cent bij U te hebben. gen om over te praten. Zullen we niet in mijn huiskamer gaan? Daar is het wel klein, maar tenminste schoon en netjes." „Zooals je wilt," stemde Patricia toe. ,,'t Is maar het voornaamste, dat we even ongestoord kunnen praten." Zoo gingen ze dus naar de kleine, maar keurige woonkamer, waar op de venster banken vroolijk een paar mooie gerar niums stonden te bloeien en waar zich ook veel dingen bevonden, die eens had den toebehoord aan Patricia's mooie jonge moeder. Toen ze binnentraden, ving Patricia's oor nog juist het geluid op van een sleutel, die in een slot werd ge draaid, maar ze zei er tegenover Dina niets van. Ze liet zich in een lagen stoel neervallen en terwijl ze <le gerimpelde handen van de oude vrouw omvatte, vroeg ze onstuimig: „Dina, waarom heb je mij nooit de waarheid verteld omtrent mijn moeder? Jij moet wel alles hebben geweten betref fende haar smartelijk leven en toch heb je mij in onwetendheid gehouden," „Ik imocht het u niet vertellen, juf frouw Patricia," antwoordde de oude getrouwe ademloos. „Ik moest uw vader zweren, dat ik het aan geen sterveling zou vertellen en ik heb mijn eed gehou den. Indien ik dat geweigerd had, zou ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De nieuwste autobus van de N. V. Stoomtram Walcheren, die nog niet in gewonen dienst is opgenomen, bracht ons Zaterdagmorgen met andere bezoekers der algemeene vergadering van den Zeeuwsohen Polder- en Waterschapöbond naar Rilland. Daar bleek, dat men ter elfder ure, ge zien het groot aantal te verwachten be- zoekens, had moeten uitzien naar een grootere localiteit dan „Het Wapen van Rilland" biedt en zoo was er een groot VOOR DE PIJP Kees WJ, schoollokaal voor de bijeenkomst in ordo gebracht, doch ook dit bleek aanvankelijk nog te klein te zijn. De voorzitter, Mr P. Ddelenian, kon on geveer 200 personen het welkom toeroe pen, in het hijzonder de leden van Ged. Staten, dhrn Vogelaar en Van der Wart en den griffier der Staten. Verder den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat en andere ingenieurs van Rijks- en Prov. Waterstaat; B. en W. van Rilland, d'hr Soheele als vertegen woordiger der Z. L. M. en Ir Marktvoort, inspecteur der Rijkswerkversohaffing in Zeeland. Zoo is men dan nu bijeen gekomen in het riet van Rilland; van dit riet is even wel niet veel meer te vinden; nu ziet men er vruchtbare landen, die de heerlijkste vruchten voortbrengen. Men vergadert aan den rand van Zeeland en dit doet denken aan de polders, die tegen den Bra- bantsohen oever aan liggen, maar feitelijk bij Zeeland' hooren. Door die polders en de vruchtbare Belgische polders zal men straks in de richting van Antwerpen rij den. Ten slotte hoopt men de gast te mo gen zijn van Jhr J. van Vredenburoh te Capellen. Spr. heette thans ook „Jonker Jan'' welkom en niet minder Ir J. J. Hop mans, die ook het zoo belangrijk onder werp: „Het afvalwater" zou behandelen. Een tweede belangrijke zaak is die der tertiaire wegen. Spr. zegt, dat deze wegen alom op peil moeten komen. Dergelijke werken kunnen niet worden bekostigd door kleine gemeenschappen en dit moet dan ook algemeen worden behartigd. Daarvoor zijn ook aanslagen op het ge bouwd volkomen billijk. Goed is ook een finke sociale gemeenschap. Het komt voor dat kleine polders soms zware dijken te verzorgen hebben en 'dat men o.a. daar mede in verband zich los moet maken van het achterlijke van het idee, dat men al leen kleine belangen moet behartigen. Men moet geen particulier belang op den voor grond stellen en geen verdachtmakingen lanceeren. Veel meer moeten de polderbe sturen gebruik maken van de adviezen van den polderbond. Het reeds vermelde jaarverslag van den secretaris, Jhr Mr A. F. G. de Casem- broot, werd met dank aan 'hem goedge keurd. Hetzelfde gebeurde met zijn verslag als hiji mij op staanden voet ontslagen heb ben en ik dacht, dat ik uw lieve moeder beter kon helpen door te blijven en voor haar huishouding te zorgen en zoo mo gelijk ook, wanneer ik daartoe de gelegen heid zou hebben, voor haar kinderen. Maar wie heeft het u verteld? Daar be grijp ik niets van." Met kloppend hart en tranende oogen legde Patricia haar dat uit. Verlangend vroeg ze toen „Wat is er daarna gebeurd? Heb 'je er ooit iets van gehoord of moeder ge storven is?" Met moeite bedwong Dina zich om toch niet te laten merken, hoezeer die vraag haar aangreep. Schreiend antwoordde ze: „Neen, lieveling, daar heb ik nooit iets van gehoord. Maar waarom wil je dat weten nu er toch al zooveel jaren over verloopen zijn?" „Omdat ik zoolang haar zoeken wil, totdat ik haar gevonden heb, indien ze tenminste nog in leven is," klonk het hartstochtelijk antwoord van het meisje. „En jij moet me daartoe helpen, door me alles te vertellen, wat je weet." „Maar, lieve, dat is een onmogelijke taak, die veel te zwaar voor je is. „Maar ik kan haar toch niet laten om komen, zonder haar gezocht te hebben en getracht te hebben, haar te redden", penningm., waaruit bleek dat ontvan- f gen is f 1603,441/« ea uitgegeven f 1543,87, alzoo een goed slot van f 58,57 hr. De voorzitter deed mededeeling, dat men weer zal trachten een tocht onder leiding van d!hr Jac. de Dreu te organi- seeren naar de Belgische steengroeven. Als het een tweedaagsohe reis wordt, zul len ook de hoogovens kunnen worden be zocht. Spr. deelde verder mede, dat men wil komen tot de Stichting Landontginning, die men wil oprichten voor Zeeland en waaraan zouden medewerken de Provin cie, de Landbouworganisaties, de Veree niging van Nederlandsche Gemeenten enz. Spr. stelde voor, dat bij de oprichting ook de Polderbond zal toetreden en deel zal nemen in het kapitaal met een be scheiden bedrag. De vergadering veree- nigde zich z. 'h. st. met dit voorstel. De voorzitter bracht woorden van waar deering aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, dhr W. M. Kloet. De vergadering herkoos tot bestuursle den Mr P. Dieleman te Middelburg en Mr H. F. Lantsheer te Oostkapelle en koos in de vao.-Kloet dhr G. Steendijk Gz. te Stavenisse. De vertegenwoordiger der Z. L. M., dhr Scheele, getuigde van de groote waardee- i ring in den kring dier Maatschappij voor het werken van den Polderbond. Dhr De Waard sprak als vertegenwoor diger van den Noord-Brabantschen Bond Dhr Vogelaar verzekerde zoo noodig nog eens de groote belangstelling van Ged. Staten voor alles wat de Polders en Waterschappen betreft. Dhr Mr Dr Dolk sprak nawens de Unie van Waterschappen en zeide, dat Bond en Unie samen kunnen werken in het belang der Waterschappen. Ten slotte verzekerde burgemeester Do- minicus, dat Rilland de komst der vele poldermenschen op hoogen prijs stelt en het alleen jammer vond, dat men geen betere zaal ter beschikking kon stellen. Na de lezing van Ir Hopmans sloot de voorzitter de vergadering. Onmiddellijk namen de aanwezigen in de autobussen en auto's plaats, die in een zacht regentje 'bij de school stonden te wachten en ging het direct in de richting van den Scheldedain. Daar gekomen bleef men ter Zuiden er van om de groote pol ders aan die zijde in oogenschouw te ne men en door de mooie Brabantsche pol ders via Ossendrecht naar Putte te rijden. Nadat verschillende douane-formali teiten waren verricht, werd de reis voort gezet over den mooi begroeiden weg langs Capellen naar Antwerpen, waar men ook in den regen aan kwam. De tafels stonden gedekt in hotel Allan- tique en 168 personen namen er aan plaats. Onder 'hen bevond zich de oonsul-gene- raal van Nederland te Antwerpen, dhr A. Ruijs, wien de voorzitter verwelkomde en wien hij dank bracht voor zijn aanwe zigheid. Het goed verzorgde maal liet zich uit stekend smaken. Toen men weer buiten kwam was het droog, maar een zware bui 'hing boven de stad en nog voor de mees ten zioh weer naar de bussen hadden be geven, brak een hevige onweersbui los. Toen de tocht werd voortgezet zijn de meeste bussen eerst den tunnel heen en weer gereden, wat voor vele deelnemers een openbaring was. Vervolgens ging 'het in de richting van Capellen en reed men daar „Beukenhof" op, de prachtige bui tenplaats van Jhr J. van Vredenburoh. Het goot nog water en dit was de oorzaak dat van de ontvangst aldaar, waarvoor alles buiten gereed zou hebben gestaan, niets kon komen. Het was zoowel voor gastheer en gastvrouw als voor de gasten een groote teleurstelling. Men reed dus maar door en nam in Putte afscheid, waarna de bussen en de auto's ieder weer huiswaarts brachten. Vrederust. De 33ste jaarvergadering van de Ver eeniging tot 'Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland zal dit jaar gehouden worden op Maandag 5 Juli a.s. op de stichting „Vrederust'' te Bergen op Zoom. De voorafgaande bidstond zal geleid worden door D's W. F. M. Lindeboom te Serooskerke. Nadat in de vergadering de huishou- klaagde Patricia. „Zeg me nu eens eer lijk, lieve Dina, denk jij, dat moeder ge storven is?" Dina's gezicht was bleek en smartelijk vertrokken en ze durfde niet den onder zoekenden blik dier gepijnde oogen ont moeten. Ontwijkend stamelde ze: „Ik kan het niet zeggen, lieve, ik kan het niet. Hoe kun je eigenlijk nog hopen na zooveel jaren? Nog langen tijd, nadat ze verdwenen was, heb ik eiken nacht wakker gelegen en heb ik naar ieder ge luid liggen luisteren. Ik hoopte zoo, dat ze in den nacht en in de duisternis terug- keeren zou naar haar huis, wat ze toch zoo zeer liefhad. Maar ze kwam niet." „Toen hield je toch van haar en zou je haar toch gered hebben, indien dat je mogelijk geweest was!" „O ik hield zoo ontzettend veel van haar en ik zou mijn eigen leven gegeven hebben, om het hare te redden. Och, juf frouw Patricia, nooit zag ik een lievere, mooiere en reinere vrouw dan uw dier bare moeder was. Nooit zon ze zonde of schande gekend hebben, indien uw vader haar niet daaitoe verleid 'had. Maar hij plukte later de wrange vruchten van zijn slechte daden en toen vei liet hij haar en liet haar wreed aan haar lot over. Arme lieveling, wat moet ze wel geleden heb ben!" De vorige week maakten wij melding van de waardeerende wijze, waarop de beer Ankersimit in „Het Volk" schreef over de monarchie. Thans schrijft in „De Sociaal-Demo craat" de heer E. Boekman in denzelfden geest: „Het Blauwe ZandHet is de buurt in AmsterdamrNoord die door het eigenaardige optreden van den heer Mas sert voor eenigen tijd, een zekere bekend heid heeft verkregen. Het is de buurt ook waar bij de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer de N. S. B. nog geen twee procent van de stemmen op zich veree- nigde, de S. D. A. P. veertig procent en de Communistische partij twee en dertig procent. En het is in deze huurt ook, waarvan wij in een verslag van „Het Volk" over het bezoek van de Koninklijke Familie aan Amsterdam lezen: „Bij den ingang van het Blauwe Zand stond een dichte menigte, welke in geestdrift geenszins onderdeed voor die welke in andere stads gedeelten deze week is betoond". Met deze simpele mededeeling is de toegenomen waardeering voor het koning schap en de Koninklijke Familie in Ne derland feitelijk volkomen geteekend; zij vervangt lange betoogen en bewijsvoe ringen. Men mag thans veilig oonstateeren, dat de oude vraag van republiek of constitutioneele monar chie, voor Nederlandgeen beteefcenis meer 'heeft, om dat zij verouderd is. Die vraag is voor de tegen woordige generatie opge lost. Verschillende oorzaken, waarover hier reeds vroeger is geschreven, hebben tot die oplossing hijgedragen. Staatsrechtelijk was het eigenlijk toen reeds geen vraagstuk, maar in het denkeu van een belangrijk deel van het volk be stond het nog. Het is, in de laatste jaren vooral, net opdringen van de gedachte van het re- geeren door een Leider, en de daarmede in het buitenland opgedane ervaring, die het koningschap in Nederland een hech ter grondslag hebben gegeven dan liet voordien bezat. Daarbij voegt zich de groeiende waardeering voor de wijze waarop 'de Koningin haar taak vervult. Deze ontwikkeling lijkt mij Voor de Ne derlandsche verhoudingen gelukkig. Niet het minst, omdat zij onwezenlijke ver schillen in het geestelijke en politieke le ven elimineert en een mogelijkheid helpt scheppen de andere juist te waardeeren. Hier voltrekt zich een ontwikkeling als in de Scandinavische landen, in Enge land, in België. En ook hier, als daar, hebben wij uit die ontwikkeling de prac- tische consequenties te trekken". Er is in korten tijd wel véél veranderd bij de S. D. A, P. delijke zaken zijn behandeld (jaarversla gen, verkiezing bestuursleden enz.) zal Prof. Dr W. J. Aalders te Groningen een lezing houden over: „Enkeling en Ge meenschap". Een burgemeester aangereden en aan de gevolgen overleden. Burgemeester F. van Campen te Graauw kwam Zondagmiddag per motorfiets uit de dreef van zijn hofstede gereden, toen op den steenweg uit het dorp een auto na derde, bestuurd door den taxi-chauffeur P. W., uit Hulst. D'aar langs de dreef een haag staat konden beiden elkaar pas zien toen de burgemeester uit de dreef den steenweg kwam oprijden in de richting van de auto. De chauffeur die een hotsing niet meer kon vermijden trachtte zoo veel mogelijk te remmen en uit te wijken naar rechts. Dte motorrijder werd evenwel door de auto gegrepen en met een verbrijzeld been en een zware hoofdwonde in de sloot ge worpen. Burgemeester van Campen moet on middellijk het bewustzijn verloren hebben. Een tweetal geneesheeren die spoedig ter plaatse waren, deden den burgemees- tricia's gezicht en ze trachtte niet ze te verbergen. Door smart gebroken riep ze ui: „En het is mogelijk, dat ze nog lijdt. God weet het. O, dat Hij me toch den weg wilde wijzen, 'dien ik te gaan heb!" „Maar jou eigen leven je eigen ge luk", merkte Dina teeder op. „Kind, kind, vergeet niet, dat een brave man je lief heeft en geen zweem van schande zal zijn uiverkoren vrouw mogen kunnen treffen." „Dat vergeet ik ook niet", kreunde Pa tricia. „Dlaarvoor houdt ik te veel van hem. Mjjn mooie liefdedi'oom is voorbij. Raymond Tempest is vrij." In wanhoop hief Dina haar handen omhoog en ongeloovig riep ze uit: ,Hebt u hem opgegeven, juffrouw Pa tricia? Hem, den oprechten en edelen man, wiens liefde als kostbare gift van God aan jou gegeven was? O, lieveling, lieveling, hoe kon je zóó dwaas zijn?" „Be zag geen anderen weg", antwoord de het meisje kort. „Ik wist nu de heele waarheid en mocht 'haar dus niet meer ontwijken. Hoe zou ik kunnen trouwen en iheelemaal opgaan in overstelpende vreugde terwijl zij omkwam en verloren ging. Ik zou de liefde van mijn man niet waard zdjn, als ik zóó zelfzuchtig was." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2