WRIGLEY tfcatU t&ze**! MAANDAG 21 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 219 ZIJ, die zich met ingang van 1 Juli 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In Juni verschijnende nummers GRATIS. VERKIEZINGS-CIJFERS. DEKABINETSFORMATIE. Buitenland. De crisis in Frankrijk verscherpt. Belangrijkste Nieuws M EIKEN MAALTIJD L Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cont per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Mr W. C. "Wendelaar, de door een groot deel der liberale pers gedisqualificeerde leider van den Vrijheidsbond, geeft in het „Liberale Weekblad" een beschouwing over de Kabinetsformatie. Het verwondert hem niet, dat de rech terzijde en in 't bijzonder de Katholieken op een rechtsch Kabinet willen aanstu ren. „Uit en ter na hebben wij de kiezers, die niet tot de geestverwanten van Dr Colijn behooren, gewaarschuwd tegen de gevolgen der politieke onkunde, welke sprak uit hun voornemen hunne stem uit te brengen op de anti-revolutionaire lijst. Onze voorspelling kwam nog vroeger uit dan wij verwachtten. Terstond na den verkiezingsuitslag trachtte rechts te ope- reeren met een rechtsche meerderheid, welke klaarblijkelijk door een overmatig stemmental van niet-rechtsche kiezers was versterkt. Hadden velen niet hard nekkig dien raad in den wind geslagen, dan zou een veel krachtiger vrijzinnige groep uit de stembus zijn te voorschijn gekomen, en zou er veel minder kans ge weest zijn, dat coalitie-moeilijkheden een gereede kabinetsvorming op nationalen grondslag hadden verzwaard. Men heeft Dr Colijn, door hem een steun te geven, dien hij niet noodig had, belemmerd in het tot stand brengen van de oplossing, welke men het meest achtte in 's lands belang." Mr. Wendelaar eindigt met als het libe rale standpunt aan te geven: „Maar één ding staat vast. Wij zijn geen schip dat vaart in het kielzog deT coalitie. Het instituut der vak-ministers, waarheen een voor minister van Lidth de Jeude waardeerend artikel in „De Tele graaf" heimelijk wees, kennen wij niet. Wij kennnen alleen ministers die de vrij zinnige denkwijze representeeren in een kabinet van nationaal karakter. Over den vorm der samenwerking is te onderhan delen, maar nimmer over het beginsel!" Wanneer men dit leest krijgt men niet den indruk, dat hier aan 't woord is de leider van een partij, die nog geen 4 pet. van het totaal aantal stemmen op zich vereenigde. Vermoedelijk is dit uit het oog verliezen van de werkelijke verhou dingen bij de vrijzinnigen niet zonder in vloed op de moeilijkheden, die Dr Colijn ondervindt. Wij gaan hierop nu niet verder in. Wij hebben niet de minste behoefte en gevoe len ons ook allerminst capabel om „mee te formeeren". Wèl echter willen wij onder de oogen zien de vraag of het inderdaad juist is, dat de rechtsche meerderheid door „een overmatig stemmental van niet-rechtsche kiezers" is versterkt. Wij betwijfelen dit. Ongetwijfeld heeft een aantal linksche kiezers ditmaal op Dr Colijn gestemd. Maar of hun getal zoo groot is als het door Dr Wendelaar wordt voorgesteld, meenen wij te mogen betwijfelen. De rechtsche Protestantsche partijen behaalden in: 1933 1937 16.40 pet. 7.48 1.94 0.60 0.50 26.92 pet. A. R. C. H. S. G. P. H. G. S. C. N. A. 13.43 pet. 9.13 2.51 0.91 25.98 pet. De linksche partijen 1933 V. B. 6.95 pet. V. D. 5.08 Boeren en Tuin ders enz. 1.28 1937 3.95 pot. 5.90 0.17 13.31 pot. 10.02 pot. Het gros der kiezers dat het liberale vaandel in den steek liet, is blijkbaar niet naar Colijn, maar naar de N.S.B. over- geloopen. Het artikel in „De Standaard" mag, zegt de Maasbode, wel beschouwd worden als een cri de coeur van Dr Colijn. Duidelijk is, dat deze zich bij de formatie gehandicapt voelt door de link sche pers, die, zooals „De Standaard" te recht constateert, een toon aanslaat als of zij over 51 zetels in de Kamer beschikt. Een feit is, dat de heer Colijn het mo gelijke heeft gedaan om ook een paar mannen van linkschen huize in zijn nieuwe kabinet op te nemen. Hij heeft dit gewild, ofschoon hij over een sterke rechtsche meerderheid beschikte iets, dat voor de verkiezingen niet vaststond. Hij heeft aan de heeren het volle pond wil len geven; twee portefeuilles. Aan meer heeft hij nooit gedacht. Het is bekend, dat de Vrijzinnig-Demo craten in 1933 twee portefeuilles kregen om de eenvoudige reden, dat de forma teur den toenmaligen leider der Vrijzin nig-Democratische partij niet kon pas- seeren, terwijl hij een ander lid dier par tij als minister naast zich wenschte. Ten overvloede kreeg toen ook de Vrijheids bond een portefeuille. Er waren dus drie linkschen in het kabinet vertegenwoor digd van twee fracties, die toen tezamen 11 leden telden. De heer de Graeff was aangediend als Christelijk-Historisch. Ofschoon de Vrijheidsbond geducht ge knauwd werd, heeft de formateur toch nog een portefeuille beschikbaar willen stellen voor een man van liberalen huize en ook voor anderen zeer wel aanvaard baar. Het is wel sterk dat de linksche pers nu nog aan Colijn „gebrek aan rugge- graat" verwijt. Deze heeft den meesten last van de twee kleine fracties, die nu tezamen 10 leden tellen en die tenmin ste drie portefeuilles in het kabinet op eis chen! Het is een feit, dat de katholieken Dr Colijn loyaal willen helpen en hem ook niet wilden hinderen in zijn verlangen een paar linksche heeren in het ministe rie op te nemen. Voor zoover ons bekend staan de Christelijke partijen op hetzelf de standpunt. Maar het is bij de linkerzijde, dat Dr Colijn stuit op stelselmatige weigering tot medewerking bij de door hem uitge- noodigde mannen van links. Er wordt be weerd, dat linksche leiders daarbij hun invloed hebben doen gelden. Vast staat, dat Dr Colijn Zaterdag ook een weigerend antwoord heeft ontvangen van de heeren Patijn en Blackstone. Het schijnt de bedoeling van de linkerzijde te zijn Dr Colijn te dwingen aan hun eischen te voldoen. De heeren spelen daarbij hoog spel. Het dient vastgelegd, aan wie de eventueele mislukking van den eersten opzet van Dr Colijn te wijten is. Het blad voegt hieraan nog toe, dat de geruchten, als zou Dr Colijn zijn op dracht neerleggen, eiken grond schijnen te missen en dat het schijnt vast te staan, dat de formateur de hem gegeven op dracht vervullen zal. Dr Colijn heeft Zaterdag nog gecon fereerd met Minister de Graeff. BILBAO DOOR DE OPSTANDELINGEN GENOMEN. Het Raadhuis bezet. De opmarsch naar Santander wordt voortgezet. De troepen van Franco zijn Zaterdag middag half twee Bilbao binnengetrokken. Die opmarsch werd Zaterdag nog voortge zet in de richting van den weg van Bil bao naar Santander. Donderdagavond reeds was de stad van het Zuiden en Zuid-Westen volkomen in gesloten. Op de omliggende heuveltoppen bevond zich geen enkele Bask meer. De opstan delingen wisten hun opmarsch volgens het opgestelde plan te voltooien. Sinds vier dagen was de stad zondei water en sinds Vrijdag was zij ook ver stoken van electriciteit. Omtrent den val van de stad wordt na der vernomen, dat de troepen van Franco de stad bestormden van de Oostelijke en Zuidelijke hoogten, welke eerst Vrijdag j.l. bezet waren. D'e troepen bezetten de voorsteden in het Noorden, Oosten en Zuiden der stad en maakten zich meester van de hier gevestigde groote fabrieken. Het stadhuis was het eerste der open bare gebouwen welke door de opstande lingen werden bezet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de directeur van de gevangenis van Bilbao 1500 gevangenen, aanhangers van Franco vrijgelaten. Zij trokken naar Der- rio. Hier verschafte men hen kleeren en levensmiddelen; zij hadden in de gevan genis veel geleden. Bilbao, de Baskische hoofdstad en als het ware het zwaartepunt van het republi- keinsche „eiland", dat in het Noorden van Spanje, zijn geïsoleerden tegenstand tegen de nationalen handhaaft, is duo thans in handen van Franco gevallen. De stad, die 150.000 inwoners telt is, door haar Baskische universiteit een cul tureel en door de belangrijke ijzer- en erts- lagen aan de linkeroever van de Nervion een industrieel en commercieel centrum van Spanje. In het bijzonder als haven stad voor de verscheping van ijzererts naar Rotterdam en hot Ruhrgebied heeft zij groote beteekenis verworven, vooral sinds in 1876 de haven ook voor meer dan 4000 ton metende zeeschepen toe gankelijk werd gemaakt. Madrid over den val van Bilbao. In Madrid heeft men den val van Bil bao kalm opgenomen. Het officiëele be richt is Zondagmorgen uit Valencia ont vangen. In militaire kringen toont men zich vastbesloten den strijd heviger te voeren. Men toont zich vastbesloten de 'krijgs verrichtingen te versnellen en te ant woorden met een aanval, teneinde de uit werking van het verlies van Bilbao te verminderen. Volgens de laatste berichten uit Bil bao zal de strijd worden voortgezet in het mijngebied, dat de bron voor den rijkdom van Bilbao vormt. Men verwacht dat de spoorlijn, die van Triana in het zuid-oos ten naar San Julian Musquets loopt, de linie der 'krijgsverrichtingen zal vormen. De activiteit aan het front bij Madrid wordt inmiddels sterker. De regeerings- troepen zijn opgerukt langs den weg naar Goruna en den weg naar Estremadura. Aan 'het front van Carabanchel hebben de regeeringstroepen een gebouw van zes verdiepingen door middel van dynamiet laten springen. Uit dit gebouw beheersch- ten de opstandelingen een groot deel van het land achter het front van de regee ringstroepen. TORPEDO-AANVALLEN OP DE „LEIPZIG". Hitler in allerijl naar Berlijn. '0p den Duitschen kruiser „Leipzig" welke deelneemt aan de internationale controle rond Spanje, is tot viermaal toe een duikboot-aanval gedaan. Op den morgen van den 15den Juni werd driemaal achtereen een torpedo op het schip afgevuurd, terwijl Vrijdag voor de vierde maal een torpedo op de „Leip zig", werd afgeschoten. Het Duitsche oorlogsschip werd echter door geen van de afgevuurde torpedo's getroffen. Te Berlijn wordt hieromtrent officieel het volgende medegedeeld „Op den 15den Juni werd in zekere buitenlandsche kringen het gerucht ver spreid, dat de „Leipzig" getorpedeerd en gezonken zou zijn. In feite meldde de commandant van het schip op 15 Juni, dat de „Leipzig" Noordelijk van Oran des morgens om 9.35, 9.46 en 9.58 uur door een torpedo werd bedreigd. De loop der projectielen werd met behulp van luisterinstrumen ten gevolgd. Daar het schip echter niet getroffen werd, leek het voor het doen van verdere stappen doelmatig, eerst een onderzoek in te stellen naar de geruch ten, die reeds van een torpedeering spra ken, ofschoon van Duitsche zijde over het voorval gezwegen was. Het vermoeden, dat ontstaan was uil de overeenstemming dezer geruchten met de mededeeling van den commandant, werd versterkt door een nieuw voorval op 18 Juni. Op dezen dag namelijk werd op de „Leipzig" wederom duidelijk waargeno men, dat voor de vierde maal een duik- bootaanval op het schip werd gedaan. Verscheidene personen hebben de torpe- dobaan gezien en door het luistertoestel kon men waarnemen, hoe een der tor pedo's langs den boeg ging. Ook deze vierde aanval mislukte dus. Het zal de taak. der vier controle-mo- gendheden te Londen zijn, thans de maatregelen te nemen, die noodig en in overeenstemming met de gesloten over eenkomsten zijn. De Duitsche regeering is in ieder geval niet bereid, zoolang werkeloos toe te zien bij de pogingen der Spaanseh-Bolsjewistische duikboot-pka- ten, tot tenslotte wellicht een treffer ge lost wordt. Rijkskanselier Hitler is Vrijdagnacht om 12 uur in al lerijl per vliegtuig van Godes- berg aan den Rijn naar Berlijn teruggekeerd. Op verzoek van den Duitschen ambas sadeur te Londen, von Ri'bbentrop, zijn de vertegenwoordigers van de vier mo gendheden, welke de internationale con trole rond Spanje uitoefenen, 'bijeenge komen, om de kwestie met de „Leipzig" te bespreken. Aangezien de kruiser geen schade heeft opgeloopen, schijnt de te ondernemen stap niet verder behoeven te gaan dan een protest bij de schuldige partij. Duitschland zal zeker geen represailles verzoeken zooals bij Almeria het geval was, doch in welingelichte kringen wordt vernomen, dat garanties zullen worden gevraagd tegen een herhaling van een dergeliiken aanval. Felle verontwaardiging In Duitschland. Alle Duitsche bladen wijzen op het zonderlinge feit, dat de eerste poging tot het plegen van een torpedo-aanval op de „Leipzig" op hetzelfde moment bekend was, waarop zij plaats vond en dat de on dergang van de „Leipzig" reeds den 15 den Juni in zekere Europeesche 'krin gen bij geruchte gemeld werd. De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft naar aanleiding hiervan: „Wij stellen vast, dat er dus lieden zijn in Europa, die reeds tevoren van de daad wisten en dus van het plan op de hoogte waren, dat het derhalve hier gaat om een voor bereide, bewuste onderneming." De Leipzig niet aangevallen? De Spaansche minister van defensie, Prieto, ontkent ten stelligste, dat het Duitsche oorlogsschip „Leipzig" in Juni twee keer door onderzeebooten der re geering van Valencia is aangevallen. Op 15 en 18 Juni waren alle duikbooten der regeering binnen, hetgeen, naar hij ver klaarde, gemakkelijk bewezen kan wor den. Het kabinet afgtreden. De Fransche senaat stemt tegen de regeering. De Fransche Senaat heeft het reeds door de Kamer aangenomen wetsontwerp inzake de financiëele volmachten voor de regeering besproken. De fin. commissie verklaarde, dat de senaat de controle niet mag prijsgeven. Daarom heeft de commissie den tekst van het ontwerp gewijzigd. De minister van financiën, Vincent Aurdol, zette uiteen, dat de regeering het land weer financiëel en economisch ge zond wil maken, waartoe een veelomvat tend plan moest worden opgesteld, het kwaad is diep geworteld en ver vertakt. De tekst, welke door de commissie is opgesteld, geeft de regeering een gebon den vrijheid en de minister vraagt, waar toe het dienstig is een strijd aan te gaan, welken men van te voren verloren weet, aangezien de vrijheid van handelen ver boden is. De voorzitter van de financiëele com missie Caillaux zeide, dat hij het in vele gevallen met den minister-president in theorie eens is. De commissie wilde de regeering ook volgen, doch zij stippelde een programma uit. Het is niet mogelijk, het land steeds weer offers te vragen, nadat het door den oorlog is verarmd. De schuld is gestegen van 347 milliard tot 369 milliard en Caillaux vroeg, of dit zoo voort moest gaan. De uitgaven moe ten verminderen. Na de rede van Caillaux ging de se naat over tot stemming. De tekst, welke door de Kamer was goedgekeurd en door de regeering was aangenomen, is door den senaat in open bare stemming verworpen met 188 tegen 72 stemmen. Vervolgens nam de senaat met 238 tegen 52 stemmen den tekst aan, zooals door de financiëele commissie is opge steld. Alle pogingen tot een compromis zijn dus afgestuit. De kans van de regeering om een vol macht van beteekenis te krijgen is vol komen verdwenen. Ook in tweede lezing leed de regeering de nederlaag. De Minister van Financiën zei o.a. met ontroering „Ik heb mijn plicht gedaan. Ik heb er naar gestreefd een beroep te doen op in ternationale medewerking. Ik heb er de laatste dagen naar gestreefd een plan voor de toekomst op te stellen tegenover het gevaar. Ik kan noch wantrouwen, noch een beperkend vertrouwen aanvaar den. Ik ben in den steek gelaten in deze dagen onder netelige omstandigheden door mannen, die misschien hadden kun nen aarzelen." Caillaux hield ook nog een rede en zei o.a.: „Wij; willen, dat ons een financieel program wordt gegeven, dat geen enkele geheimzinnigheid laat ten aanzien van bedoelingen der regeering en dat zij het land de waarheid zegt." Na deze rede van Caillaux ging de Se naat over tot stemming. Met 168 tegen 96 stemmen werd het amendement-Périer verworpen en met 198 tegen 82 stemmen werd de tekst van de commissie voor de financiën aangenomen. Na deze nederlaag kwam het Kabinet bijeen. Het slot was, dat Blum besloot het ontslag van de re geering aan den president der republiek aan te bieden. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Ds Niemöller in actie. Den laatsten tijd is in Duitschland een krachtige actie waar te nemen tegen de Belijdende Kerk. Eén aantal predikanten Binnenland. De kabinetsformatie. Buitenland. Bilba door de troepen van Franco bezet. Het Fransche kabinet afgetreden. Van Zeeland te New-York aangekomen. Torpedo-aanvallen op de Leipzig? 1 PER PAKJE 5 CT. I DE VOLMAAKTE KAUWGOM HR-24 en leden van den broederraad zijn zoo als reeds gemeld gearresteerd. De Berlijnsche leider der belijdende kerk, de bekende predikant, ds Niemöl ler heeft thans bet plan opgevat in vijf evangelische kerken van de Duitsche hoofdstad den toestand in deze kerkge meente uiteen te zetten. Reeds heeft hij in één kerk zijn aan gekondigde rede gehouden. De avond dienst werd echter naar men meent op last van de overheid afgezegd. In zijn ochtendrede verklaarde ds Niemöller dat een politiek ministerie zich de leiding der evangelische kerk heeft aangematigd. Studenten der uni versiteiten worden met uitsluiting be- dieigd, als zij de diensten der belijdende ktrk bijwonen, de bureaux van de Prui sische broederraden zijn op boog bevel gesloten; tal van collectes zijn verboden. In kringen der belijdende kerk vreest" men dat maatregelen genomen zullen worden om de actie van dr Niemöller met alle mogelijke middelen te beletten. ENGELAND OVERWEEGT UIT WIJZING ITALIAANSCHE ZENDELINGEN De Britsche regeering heeft naar aan leiding van de weigering van de Italiaan- sche regeering om buitenlandsche zende lingen in Abessynië toe te laten thans in overweging genomen Italiaansehe zende lingen op Britsch gebied of in Britsche protectoraten uit te wijzen. Zooals bekend heeft Eden onlangs in bet Lagerhuis medegedeeld, dat de Ita liaansehe regeering den Britscben am bassadeur te Rome had laten weten, dat geen toestemming zou worden verleend aan buitenlandsche zendelingen om in Abessynië scholen te stichten. VAN ZEELAND TE NEW YORK AANGEKOMEN. De Belgische minister-president en Mevr. Van Zeeland zijn te New York aan komen. Van Zeeland verklaarde aan de jour nalisten, dat hij verheugd was Roosevell en zijn raadgevers te mogen ontmoeten. Hij wees op het economisch herstel in de Vereenigde Staten. Op de vraag of de Engelsche en de Fransche regeering hem een bepaalde taak hadden toevertrouwd, antwoordde Van Zeeland: de taak die Engeland en Frankrijk mij hebben toevertrouwt! en mijn bezoek aan dit land zijn twee op zichzelf staande kwesties, die m,en niet mag verwarren. Sommige Amerikaanscbe bladen schrij ven, dat indien de Vereenigde Staten wil len medewerken tot den opbouw van den Europeesehen vrede, zij eerder moeten samenwerken met de neutrale Os'logroep dan de zich herbewapenende Westersche democratiën. De „Washington Star" verklaart, dat er ©en toenemende sympathie bestaat voor een nauwere samenwerking met de Oslostaten. Het be'zoek van Van Zeeland geeft 'hiertoe de gelegenheid. Van Moskou naar Vancouver. De sovjet-Russische vliegers die te Moskou zijn opgestegen voor een vlucht via de Noordpool naar San Francisco, hebben, tengevolge van zwaren tegen wind, op hun tocht langs de Noordelijke kuststrook aan den Stillen Oceaan, hun doel niet bereikt, maar wel zijn ze er in geslaagd het grondgebied van de Vereen. Staten te bereiken. Te 4.25 uur G.wich tijd zijn ze op 18 mijl van Portland bij Vancouver in den staat Washington geland. Nog slechts minder dan 1000 km scheid den hen van San Francisco toen benzin e- gebrek noopte tot dalen. Ze hadden 8700 km afgelegd en waren meer dan twee etmalen in de lucht gebleven. Het wereld-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1