Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtszaken. Het Vrouwenhoekje Voor de jeugd. DE KLEINE KAPITEIN. X. illusies omtrent directe resultaten te koes teren. Maar de sfeer blijkt, om welke re denen dan ook: of Duitsohland zich uit zijn isolement wil bevrijden, of wijl men ongerust over Rusland is, aanmerkelijk gunstiger te zijn geworden. Von Neuratb zal ongetwijfeld het ge- heele veld der Europeesohe politiek sa men met Eden onderzoeken. Eden heeft er onlangs op geweizen, dat 'hij teekenen van ontspanning in Europa waarneemt. De komst van Von Neurath naar Londen kan men als één dezer teekenen beschou wen. Inbraken in scholen. Dten laatsten tijd hebben onderscheidene scho len in Amersfoort bezoek gehad van in brekers. Gisternacht heeft zich dat her haald. Waarschijnlijk door middel van een valschen sleutel heeft men zich toe gang weten te verschaffen tot de U.L.O.- schoo] en de Ambachtsschool, beide aan den Leusderweg. In de U.L.O.-school werd alles over hoop gehaald, doch hier wordt tot dusver niets vermist; maar in de Ambachtsschool werd uit een geld kistje een bedrag van ongeveer f 60 ont vreemd. Een jeugdige fantast. Een dertienjarige jongen te Hilveisum heeft het bestaan een deel van het poli tiecorps te mobiliseeren voor de opspo ring en achtervolging van twee inbrekers, die getracht zouden hebben bij' zijn ouders in te breken. Deze week kwam hij bij de politie aan gifte doen, dat, terwijl hij alleen thuis was twee mannen poogden in te breken, maar door zijn onverschrokkenheid hij had gedaan alsof er meer menschen in huis waren waren ze gevlucht. Het verhaal leek niet ongeloofwaardig en de politie stelde dan ook een onderzoek in, dat echter niets opleverde Een paar dagen later kwam hij weer bij de politie met de mededeeling, dat hij de beide indringers gezien had op straat. Hij gaf daarbij' een zeer nauwkeurige persoonsbeschrijving en de politie geloof de hem nogmaals. De motor werd voor gereden en de jongen mocht plaats nemen in het zijspan. Drie uren lang doorkruiste men Hil versum van Noord naar Zuid en van Oost naar West, doch men zag de mannen niet weer. Gisteren kwam de jongen nogmaals op het bureau, maar ditmaal overdreef hij gedreven door het succes van de beide vorige malen zóó, dat men zijn verhaal met den besten wil van de wereld niet meer kon gelooven. De beide mannen hadden hem opge wacht en onder bedreiging van twee re volvers meegenomen naar een bosch bui ten Hilversum. Daar hadden ze gezegd: „Je geld of je leven". Het beetje zakgeld dat hij had gaf hij toen af, nog steeds met twee revolverloo- pen op de borst. Men nam hem toen ook nog zijn fiets af en vervolgens werd hij meegenomen naar Amsterdam, waar hij tenslotte vrijgelaten werd. Gelukkig had hij in een verborgen zakje nog zooveel geld, dat hij terug kon reizen naar Hil versum. Dit verhaal werd natuurlijk niet meer geaccepteerd. De jongen werd nu geducht aan den tand gevoeld en bekende ten slotte dat hiji de politie maar wat had wijsgemaakt. Belangrijk tekort ont dekt. Sedert geruimen tijd liepen te Lei den geruchten, dat het geldelijk beheer van de stichting Erven G. Sprongh, ook wel genaamd Stichting „Heerlijkheid Hoogmade", niet geheel in orde was. Deze stichting is omstreeks 1600 in het leven geroepen door een vermogen den, Leidschen patriciër G. Sprongh, die destijds in zijn testament heeft bepaald, dat zijn vermogen geheel zou worden aangewend voor het stichten van een hofje voor oude vrouwen. De regenten zouden worden benoemd uit leden van bepaald aangewezen families en steeds moesten er twee regenten zijn. Dit laatste is niet altijd het geval geweest. Eerst se dert kort, na een voor de Haagsche rechtbank gevoerde procedure, is 't aan tal ïegenten weer gebracht op twee. De inkomsten der stichting bestaan voornamelijk uit de opbrengst van de hu ren van boerderijen, gelegen te Hoogma de. Behalve de regenten is er ook een rentmeester. De tegenwoordige function- naris is als zoodanig reeds ongeveer 18 jaar werkzaam. Naar de Msb. verneemt, heeft de Haag sche justitie in de loopende geruchten aanleiding gevonden een onderzoek naar de gestes bij: deze stichting in te stellen. Daarbij' zou gebleken zijn, dat in den loop der laatste jaren een belangrijk bedrag men spreekt van meer dan een ton verdwenen is. De gerechtelijke instructie in deze zaak is gesloten en de zaak is naar den rech- ter-commissaris verwezen. Van andere zijde wordt dit bericht te gengesproken. Een smokkelende chauf feur. Dezer dagen maakten wij' melding van de aanhouding nabij Mook van een Amsterdamschen chauffeur wegens bet smokkelen van ongebanderolleerd siga rettenpapier in de vrachtauto van zijn werkgever. Bij1 de aanhouding ging de chauffeur aan den haal met achterlating van auto en inhoud. De smokkelaar is na derhand te Amsterdam aangehouden en naar Mook overgebracht. Bij1 onderzoek is gebleken, dat de chauffeur door deze ongeoorloofde handelingen zijn firma voor ongeveer 7000 gulden heeft bena deeld. De firma, die van deze smokkel- zaak in het geheel niet op de hoogte was, wordt n.l. verplioht tot het betalen van invoerrechten en boete, terwijl de auto verbeurd is verklaard. De chauffeur blijkt een geraffineerd smokkelaar te zijn, die zich reeds vroeger aan verschillende smokkelarijen heeft schuldig gemaakt, daarbij gebruik ma kend van den goeden naam van de transportfirma, waarbij hij in dienst was. De verbouw van de pepermuntplant. Men meldt uit Alphen a. d. Rijn: Dezen zomer wordt in de gemeente Ter Aar (Z.-H.) voor het eerst in Nederland een proef genomen met het verbouwen van de pepermuntplant. Sedert eenige weken zijn tienduizenden pepermuntplanten op den grond van verschillende tuinders, over het algemeen rond de plassen, uitgepoot. Liet het zich aanvankelijk aanzien dat de planten eerst laat tot ontwikkeling zouden ko men, daar het koude weer den groei ernstig belemmerde, de laatste weken zijn de planten uitstékend gegroeid, zoodat er alle hoop bestaat op een behoorlijken oogst. De kweek van dit nieuwe product staat onder voortdurend toezicht van den rijkstuinbouwconsulent en het laat zich begrijpen, dat het resultaat van de proef in kweekerskringen met buitengewone be langstelling tegemoet wordt gezien. Misgewas aardbeien. De tuinbouw te Roelofarendsveen, waar men zich voornamelijk bezig houdt met de teelt van aardbeien onder glas, is door een totaal mislukten oogst zoodanig ge troffen, dat de L. T. B. zich genoodzaakt heeft gezien een spoedvergadering bijeen te roepen om den noodtoestand, welke voor tal van tuinders ia ontstaan, onder de oogen te zien. In deze vergadering werd o.m. mee gedeeld, dat de veilingsomzet, welke het vorige jaar nog f 104.759 bedroeg, thans slechts een bedrag van f 65.873 heeft kun nen bereiken, niettegenstaande er boven dien nog 12,000 ramen meer waren. De gemiddelde opbrengst bedroeg, tengevolge van het zeer ongunstige voorjaar, waar door men met de glasaardbeien pas zeer laat aan de markt kon komen, slechts 47 cent per raam. Wanneer men weet, dat de produktiekosten 95 cent per raam zijn, dat laat het zich begrijpen, dat de toe stand voor verschillende gezinnen, die reeds zoovele ongunstige jaren hebben meegemaakt, thans zoodanig is geworden, dat men binnenkort zonder brood in huis dreigt te zullen komen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Juni 1937. G. B., 35 jaar, arbeider te Middelburg, stond terecht terzake, dat hij in 1936 en 1937 te Middelburg op 18 verschil lende tijdstippen een 18-tal kaarten van opgave van gezinsinkomsten over de week waarop die kaarten betrekking hadden, valschelijk had opgemaakt, door op die kaarten te vermelden dat hij geen in komsten had gehad, terwijl hij in al die weken f 2 per week had ontvangen. De Officier van Justitie eischte 1 maand ge vangenisstraf. J. v. d. L., 31 jaar, werkman te Re- tranchement had zich te verantwoorden wegens oplichting doordat hij omstreeks 16 Januari 1.1. te Retranchement gekomen was bij zekere A. de Clercq, wien hij valschelijk mededeelde, dat hij, verdachte, beboet was wegens smokkelen; dat hij deswege was veroordeeld tot een geld boete van f25; dat hij dat bedrag niet kon voldoen en hij daarom 25 dagen hechtenis zou moeten ondergaan. Door al deze mededeelingen welke in strijd met de waarheid waren, is de C. bewogen een geldsbedrag van f20 aan verdachte af te geven. De Officier van Justitie eischte een geldboete van f 25 of 15 d. h. A. van H., 33 'jaar, koopman te Ber gen op Zoom, was door den Kantonrech ter te Zierikzee wegens het venten zon der vergunning te Haamstede, veroor deeld tot een geldboete van f 5 of 3 d. h., tegen welk vonnis H. cassatie aanteeken- de. De Hooge Raad der Nederlanden ver wees de zaak naar de Rechtbank te Mid delburg ter berechting en afdoening. De Officier van Justitie eischte thans een geldboete van f5 of 3 d. h. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Overtreding van de „Motor- en Rij- wielwet" of van het „Motor- en Rijwiel reglement" A. M. te Vlissingen, vrij spraak; L. F. v. G. te Hoogerheide f 1 b. of 1 d. h.; J. de W. te Goes f3 b. of 3 d. h.; S. J. te Nieuw- en Sint Joosland f2.50 b. of 2 d. 'h; J. R. te Westkapelle f3 b. of 3 d. h.; J. J. H. te Middelburg f3 b. of 3 d. h.; J. A. G. te Nieuwdorp f3 'b. of 3 d. h.; W. A. S. te 's-Graven- hage f 5 b. of 5 d. h.; J. v. N. te Krui- ningen f5 b of 5 d. h.; E. M. H. W. te Bergen op Zoom f 10 b of 5 d. h.; J. v. S. te Wolfaartsdijk f3 b. of 3 d. h.; W. S. te 's-Gravenhage f3 b. of 3 d. h.; J. S. te Oostkapelle f3 b. of 3 d. h.; J. H. S. te Vlissingen f2 'b. of 2 d. h.; L. E. te Vlissingen f 2 b. of 2 d. h.; J. F. te Krab- bendijke f 1 b. of 1 d. h.; J. G. te Krui- ningen f0.50 b .of 1 d. h.; M. M. W. te Bergen op Zoom f5 b. of 5 d. h.; A. T. te Westkapelle f3 b of 3 d. h.; F. A. G. te Kieldrecht f 10 b. of 10 d. h.; H. H. te Middelburg f 1 b. of 1 d. h.; F. H. te Vlissingen f 2 b. of 2 d. h. Rumoer verwekken waardoor de nacht rust kan worden gestoord: J, S. te 's-Her- togenbosoh fö b. of 5 d. h. Straatschenderij: A. de K. te Goes f2 b, of 1 week tuchtsohool; A. v. W. te Nieuw- en St. Joosland, vrijspraak. Dronkenschap op den openbaren weg: H, L. te Middelburg f 10 b. of 10 d. h. Idem bij herhaling na gedaan verzet: P. A. B. te Veere f 5 b. of 5 d. h. on voorwaardelijk en 3 d. h. voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar, Loopen over eenig hooiland: J. H. te Koudekerke f0.50 b. of 1 d. h.; Ma. Aa. en Ja. Ma. S., beiden te Middelburg, ieder f 0.50 b. of 1 d. h. Handelen in strijd met een voorwaarde als bedoeld in de Landbouw-Grisiswet (Crisis-Zuivel-Besluit: E. J. te Middel burg f 1 b. of 1 d. h.; J. de B. te Mid delburg f 1 b. of 1 d. h.; H. D. te Mid delburg f 1 b. of 1 d. h.; W. R. te Goes f 1 b. of 1 d. h.; J. B. te Vlissingen f 1 b. of 1 d. h., alles met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen spijsvet. Als eigenaar tusschen 1 April en 1 Oc tober iepenhout laten 'liggen: W. D. te Serooskerke f5 b. of 5 d. h.; A. G. te Serooskerke f 10 b. of 5 d. h. Het voorhanden hebben van twee ge wichten voorzien van het afkeurings- merk: J. C. te Domburg 2 maal f 1 b. of 1 d. h. voor iedere boete, met verbeurd verklaring van de gewichten. Aan den voet der dijken kreukels ra pen: G. R. te Wolfaartsdijk f0.50 b. of 1 d. h.F. J. v. W. te Wolfaartsdijk f 0.50 b. of 1 d. h. Overtreding leerplichtwet: W. W. te St. Laurens f 5 b. of 5 d. h. Van een in beweging zijnde tram springen: J. G. te Vlissingen f2 b. of 2 d. h. Als eigenaar van een merrie, die een veulen heeft geworpen en dat nog niet gespeend is, niet op de eerste vordering van een opsporingsambtenaar het dekbe- wijs vertoonen: J. K. te Zoutelande f 5 b. of 5 d. h.; A. T. te Zoutelande f 3 b. of 3 d. h. Loopen over een spoorweg: W. G. te Kruiningen f3 b. of 3 d. h. Overtreding ventverbod te Kapella: Aa. Ja. v. B. te Breda f2 b. of 2 d. h. Zich niet verwijderen uit een volksver zameling nadat door de politie daartoe last is gegeven: A. G. te Vlissingen f5 b. of 5 d. h. Te Rilland-Bath zonder vergunning van den burgemeester plaatsen, althans doen plaatsen van een voor een openbare vermakelijkheid bestemd toestel: J. L. J H. te Amsterdam, vrijspraak. Sla aanmaken. Hebt u wél eens opgemerkt, 'hoe ver schillend van smaak dezelfde soort sla kan zijn gewone kropsla b.v. al naarmate ze u wordt voorgezet door de ééne of door de andere gastvrouw? Het gaat er mee als met thee of met koffie: van hetzelfde merk schenkt de één een onberispelijk kopje, terwijl bij de ander alle smaak en geur ontbreekt. Toch kan met een beetje goeden wil ieder zich de kunst wel eigen maken. Olie en azijn vormen in de slasaus de hoofdbestanddeelen; maarwie een werkelijk lekkere sla wil klaarmaken, die giet maar niet „in 't wilde weg" een scheutje ol'ie en een flinke scheut 'azijn over de groente een heel veel voorko mende gewoon'tel maar die meet op den slalepel de juiste 'hoeveelheid af, zóó, dat de azijn slechts weinig de olie over- heerscht of zelfs zoo wil het de Fran- sohe keuken even in de minderheid blijft. We mengen door de olie en azijn wat Maggi's Aroma, of wél, we zetten 'het Aroma-flesohje op tafel. Wie op scherpe kruiderijen gesteld is, kan 'bovendien nog wat mosterd of wat peper door het slasausje roeren; in een 'huishouden met kinderen verdient dit echter geen aanbeveling. Of al dan niet in de sla nog een hard gekookt ei zal worden gebruikt, hangt in hoofdzaak af van de zuinigheidsopvattin gen der huisvrouw. Ter verduidelijking volgen een paar recepten van veel gebruikte sla's. K r o p s 1 a (4 personen). 23 krop pen sla (afhankelijk van de grootte), 2 eetlepels slaolie, 23 eetlepels azijn, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 hard gekookt ei (niet strikt noodig), 1 preitje, 1 thee lepel zout, misschien wat mosterd en peper. Maak de uit elkaar geplukte, zorgvul dig gewassChen sla goed droog (door uit schudden, hetzij in een slamiandje of in een schoenen doek). Wrijf met de slavork het ©i (in plaats daarvan ook wel een kou- den gekookten aardappel) op een diep ■bord fijn, en roer er de Maggi's Aroma, het zout en misschien den mosterd en de peper door en verdun dit alles eerst met de olie en vervolgen® den azijn. Meng in den slabak het sausje grondig door de sla. Komkommersla (4 personen). 2 'groote of 3 kleine komkommers, 2 eet lepels slaolie, 23 eetlepels azijn, 2 thee lepels Maggi's Aroma, 1 theelepel zout, 1 preitje of wat gehakte peterselie. Sohil de komkommers, schaaf ze in plakjes en maak ze in den slabak aan met de door elkaar geroerde olie, azijn, Maggi's Aroma en zout. Strooi er de fijn gehakte peterselie of de gesnipperde prei over. Volg vooral niet de ouderwetsche methode, die voorschrijft, dat komkom mers eenige uren van te voren met zout moeten worden bestrooid en dat het uit getrokken vocht dan moet worden afgego ten: daardoor gaat het grootste deel van de komkommers waardeloos verloren. Maak veel liever de komkommersla klaar op hot laatste oogenblik vóórdat ze zal worden gebruikt. Aardbeientijd. Aardbeienjam: Zorg bij het ko ken van jam voor een goede, dikke pan, besmeer hem voor het gebruik met een stukje boter, zoodat de pan vet is, de vruchtenmassa brandt dan niet zoo gauw aan. 2Va pond aardbeien, 1 Ya pond suiker, sap van 2 citroenen. Maak de aardbeien goed schoon, en doe ze in de pan met de suiker. Breng ze zonder deksel al roeren de aan de kook, laat ze koken tot ze dik genoeg is, d.w.z, een druppel mag in een beetje water niet meer uitvloeien, maar als 't ware naar den bodem zakken. Schep met een platte lepel het schuim er af, roer er van het vuur het citroensap door, vul met de massa de potjes. Deze moeten met sodawater uitgekookt, en in schoon water nagespoeld zij'n; leg boven op de jam een rond stukje perkament, hierop een laagje suiker, zoodat de oppervlakte bedekt is. Sluit de potjes zorgvuldig met schroefsluiting en een stukje perkament. Bereiding van jams met Pen-Jel voor aardbeien, roode, witte of zwarte bessen, boschbessen, bramen, frambozen, kersen, kruisbessen, pruimen. Benoodigdheden: Voor 2 potten jam: 1 pond vruchten, 1 pakje Pen-Jel nr 1, 4'/« ons suiker. Voor 4 potten jam: 2 pond vruchten, 1 doosje Pen-Jel nr 2 of 2 pakjes nr 1, 1 pond en 4 ons suiker. Kooktijd: Vruchten en Pen-Jel 1 min. bruisend koken, dan de suiker doorroe ren en opnieuw aan den kook brengen, daarna: voor 2 potten 5 min. bruisend koken; voor 4 potten 7 minuten. Wasch goed rijpe, maar gave vruchten en laat ze op een vergiet uitlekken. Ver wijder groene dopjes en steeltjes en pit ten. Weeg de schoongemaakte vruchten precies af en doe ze in een wijde pan. Maak de vruchten met een houten lepel of stamper tot een breiachtige massa. Snijd pruimen en kersen fijn. Strooi de Pen-Jel langzaam onder ge lijkmatig flink roeren in de massa. Breng de massa aan de kook en laat de massa 1 min. bruisend meekoken. Doe de heete jam onmiddellijk in de schoone uitge kookte potten, voeg er 1 eetl. citroensap op 1 pond vruchten door, niet bijt zure vruchten als bramen, aalbessen e.a. Ci troensap' enkele seconden mee laten ko ken. (Rott.) Béste Nichtjes en Neefjesl Daar jullie de vorige maal maar een klein stukje verhaal hebben gehad, zal ik deze keer maar vlug aan de raadsels be ginnen. Het groote raadsel slaat op een herden king waar jullie misschien ook wel over hebt hooren spreken of iets van gelezen hebt. Meer vertel ik er niet van, los eerst het raadsel meer eens op. Ik geloof niet dat het voor jullie bij zonder moeilijkheden mee zal brengen. Hier volgen de prijsraadsels. 1. Voor de grooteren. Het geheel bestaat uit 57 letters. In 32. 6. 51. 20. 2. 47. 27. 5. 44. werd besloten tot vertaling van den Bijbel. De 26. 52. 13. 44. 9. 40. 36. 35. 34. 24. 54. is een bekende uitgave. De Bijbel kunnen we lezen in veel 52. 14. 38. 4. 22. Het N.T. bestaat uit verschillende 34. 15. 3. 42. 49. 21. 7. 17. 43. 46. 28. 50. 25. is een boek uit het 0. T. 39. 43. 10. 53. 29. 18. is een bekend volk uit het '0. T. I Elia sliep onder een 12. 30. 48. 19. 23. 4. 51. boom. 11. 45. 23. 39. 1. was een dichter. Aan 16. 55. 41. 33. 6. 31. verscheen de Engel des Heeren. 8. 14. 57. 6. 56. was een afgod der Filistijnen. 37. 49. 13. bewoonde de schoonste plaats op aarde. 2. Voor de kleineren. Vul de onderstaande hokjes zoo in dat de letters op de stipjes van boven naar onder ge lezen één woord vor men. Ieder in te vullen woord bestaat uit 3 let ters. Ie regelis niet vast, 2e: speelgoed, 3e: vlug, 4e: een soort teekening, 5e: een klein getal, 6e: in een kippenhok, 7e: luidt voor schooltijd, 8e: een plakmiddel, 9 e: een fijn weefsel van een dier,10e: een ander woord voor nauw, 11e: tegenovergestelde van niet. Allen hartelijk gegroet van, TANTE DOLLIE I Achter in een tuin vol bloeiende hees ters en rozenstruiken zat aan een tafeltje een jong meisje. Op het met bloemen geborduurde kleed je lagen een paar schriften en boeken, de andere tuinstoelen waren leeg. Haar steil, blond 'haar glansde in de zon, de donkergrijze oogen keiken niet op van het schrift, waarin ze sommen zat te maken; nog een paar, dan waren ze af. Het puntje van haar tong wipte van het eene hoekje van haar mond naar het andere, telkens als ze weer een moeilijke som uit moest rekenen. Nu nog een ake lige breukensom, dan was ze klaar. Niet één keer meer mocht ze naar de schutting kijken, voor het schrift dicht was, had ze met zichzelf afgesproken, en dus deed ze het ook niet. Och, weer een haartje aan haar pen, maar zonder er ook maar bij na te den ken, veegde ze de pen aan haar bonte schort af. O, die nare schort, daar had ze al wat om gehuild, een schort met lange mou wen, van dat leelijke harde goed, blauw met een wit streepje. En altijd als ze in den tuin was moest ze van tante Fie de verafschuwde schort aandoen. Maar vandaag was de schort toch niet zooiets minderwaardigs als anders. De ischort moest haar nu helpen met een fijn plannetje. Gisteren waren de nieuwe buren geko men. Natuurlijk 's middags onder school tijd, maar Wiet was toch aan de weet gekomen, dat er een jongen bij was. Van allies 'had ze nu al bedacht. Als ze in den tuin was zou die jongen over de schutting klimmen en bij haar komen, natuurlijk zonder dat tante het merkte, want die zou het vast niet goed vinden als ze met een jongen speelde, dat hoorde niet voor een jongedame, maar dat was het nu juist; Wiet wilde liever een jongen zijn dan een jongedame. En nu, vanmiddag voor ze aan haar huiswerk begon, had ze eerst even door oen gaatje in de schutting gekeken. Niets ta zien. Maar een poosje later, daar hoorde ze voetstappen; sst, zou dat hem zijn? De al half afgekloven penhouder kwam weer tusschen haar kiezen terecht, 'twas iemand, die langzaam liep, dat kón 'haast geen jongen zijn, die zou vast veel har der loopen; het klonk zoo vreemd of 't Was misschien wel een saaie piet, daar had ze heelemaal niet aan gedacht, ze had zicth voorgesteld, dat het een leuke jongen was, maar het 'kon net zoo goed anders zijn. Meteen stond ze al boven op haar stoel, één oogenblik zag ze een leuk bruin jon genshoofd, met donker haar enja, wat voor oogen, dat wist ze niet, ze zat alweer, hij had juist een andere kant opgekeken; erg vroolijk zag hij er niet uit, maar 'hij vond het misschien wel saai zoo in z'n eentje in den tuin. Wacht maar straks zou ze hem eens opvroolijken. Haar pen vloog alweer over het papier, steeds meer getallen kwamen er, en on derwijl luisterde ze gespannen naar de voetstappen in het grint. Ze 'hielden op, ja, nou dan was ie ze ker in het gras bij de jasmijnstruiken gaan zitten. De laatste som kwam niet uit, dat zou je nu altijd zien, als je gauw (klaar wilde zijn. Eindelijk Hapte ze haar schrift dicht; ze stond op, deed haar schort af en hing die over de stoel, waar ze zooeven op ge zeten 'had, even zat ze er achter met haar hoofd er 'boven uit en tuurde naar het huis, ja 'hoor, door de struiken heen zou tante haar schort zien en denken dat ze er zelf zat. D'at had ze toch maar mooi bedaoht, en ze knikte eens tegen de schort die nu toch zoo leelijk niet meer leek. Nu in 'haar fijn roze jurkje liep ze naar de schutting en tuurde door het gaatje; precies zooals -ze gedacht had, 'hier kon ze hem niet zien. D'an maar verder naar achter, maar daar waren geen gaatjes meer, dus nam ze een stoel mee, om er op te gaan staan. Op haar teenen sloop ze, die jongen behoefde haar niet dadelijk te hooren, en plantte de stoel ergens tusschen de strui ken. Ze wipte er 'boven op en spiedde nieuws gierig rond in den tuin van de buren en bleef toen verstijfd van schrik staan. O, wat vreeselijlk, naast de jongen, die languit in 'het gras lag te lezen, zag ze een stok liggen, een soort kruk was het, zooëen als ze ongelukkige menschen wel meer 'had zien dragen; zou hij.maar nee, ze zag toch twee beeneu, ja, maar het eene leek wel dtmner dan het andere. Wat vond ze dat erg; tranen brandden in haar oogen, en nu wist ze ook meteen hoe het kwam, dat de voetstappen zoo vreemd 'hadden geklonken. Wat moest ze nu doen, roepen of niet, Maar voor ze een besluit had kunnen ne- nen, keek de jongen haar ineens aan met net zoo'n verbaasd gezicht als zij 'hem. Even bleef het stil, toen schoten ze alle bei in de lach. Verveel jij je ook zoo? vroeg Wiet. Ja, ik heb hier nog geen vrienden, nou lees ik maar een beetje, maar dit boek ken ik al. Ooh...t Ik heb niet eens een boek, alleen maar een handwerkje en daar heb ik zoo'n hekel aan. Zal ik maar een beetje bij jou komen spelen? Wout rekte zich eens uit, wel ja, dat is wel leuk, zei hij tegen het hoofd boven de schutting, en hij dacht: als de jongens dat eens zagen, dat hij met een meisje ging spelen I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6