DE ZEEDW victoria Hevige SNIJWOND IN.DEN VINGER KLOOSTERBALSEM (fcoiis- l TWEEDE BLAD Voor den Zondag LOUTERING. De moeilijkheden hij de Kabinetsformatie. Wat er deze week voorviel VAN Verlaat U op mijn goede raad. Koopt slechts BISCUITS en CHOCOLAAT), indien op de verpakking staat: FEUILLETON BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uur Zij, die zich met Ingang van 1 Juli 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In Juni verschijnende nummers GRATIS. ZATERDAG 19 JUNI 1937, Nr 218. GODVRUCHTIG EERGEVOEL Want ik schaamde mij van den koning een heir en ruiters te hegeeren. Elzra 3:22. Ezra was de tweede die zich na Zerub- babel opmaakte om aan het hoofd van een deel der Babylonische ballingen terug te keeren naar Jeruzalem. Bij de voorbereiding van den tocht denkt hij ook aan de gevaren die op de lange reis, hen, weerloos als ze zijn, kun nen bedreigen. Wat zal hjj doen? Koning Arthasasta, die hem zeer gezind was, om gewapend geleide verzoeken? Op zichzelf zou daax toch niets tegen zijn. Maar Ezra doet het niet. Hij denkt er aan hoe hij en zijn helpers voor den ko ning stonden en hoe zij toen deze hen wees op de bezwaren van den tocht met fieren moed gesproken hadden van hun God, D'ie machtig is tegen alle vijanden te beschermen. Ik schaamde mij, zegt hij, van den ko ning een heir en ruiters te begeeren, om ons te helpen tegen den vijand op den weg, omdat we tot den koning hadden gesproken, zeggende: „De hand onzes Gods is ten goede over allen die Hem zoeken". Dat was godvruchtig eergevoel. Eergevoel, dat onder hen die den Naam des Heeren belijden veel te weinig gevon den wordt. Ach, de woorden klinken vaak geloo- vig en moedig. Maar als het leed en de strijd en de moeiten op ons afkomen, hoe gemakkelijk werpen we dan soms onze eere als Chris tenen weg, door onze toevlucht te nemen tot dezelfde middelen, waarmee ook de wereld zich zoekt te behelpen. Met een beroep op de tijdsomstandig heden of wat dan ook, kan er dan heel wat mee door. Het gaat toch om onze zaak, onze positie, onze boterham, om ons gezin? Ein zoo, inplaats van uit de werken de bcteekenis van ons geloof te toonen, ver smijten wij met onze eigen eer, de eere van het geloof, de eere van den God, Die wij met onze woorden belijden. Zij er dan ook bij ons de heilige, de godvruchtige schaamte die er was bij'Ezra en leven wij uit het geloof dat Gods hand ten goede is over allen die Hem zoeken- en dat Hij machtig ia tegen alle kwaad ons te beschermen. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Het verkeersvraagstuk neemt ook reeds in het kinderleven een groote plaats in. Van jongsaf moeten de verkeersregels en dwingende voorschriften worden onder wezen, en in practijk gebracht. In dat onderricht begint de school een voor name plaats in te nemen. Op den duur komt het als leervak op den lesrooster voor en vermelden de rapporten in cijfers de vorderingen der leerlingen op dit ge bied. Bij de vele dorre schoolkennis, die nog steeds aangebracht wordt, kan dit een bij uitstek practische aangelegenheid worden genoemd. Het aantal slachtoffers van het mo derne verkeer in de kind@rwe.rsld is nog steeds groot, Niet iedere verkeersovertre ding wordt gestraft, men kan zelfs zeg gen, procentisch zeer weinige van het groot aantal, dat dagelijksch gepleegd wordt. En toch is het aantal slachtoffers en helaas vaak jeugdige, dat al direct zwaar gestraft wordt door de noodlottige gevolgen van gepleegde verkeersfouten, nog zeer groot. Toegejuicht moet dan ook het streven de kinderen zoo jong mogelijk geschikt te maken aan het wegverkeer deel te nemen. De kortelings alhier gehouden verkeersexamens voor de schooljeugd be wijzen, dat men ook in onze stad op dit terrein paraat is. Ik sympathiseer meer met deze „nieu wigheid" op de scholen dan b.v. de melk- verstrekking gedurende de schooluren. Met bijna volledige instemming las ik dan ook een artikeltje in het maand blad „Tegen de kwakzalverij" over de officiëele belangstelling rond het kind. Na vooraf openlijke en oprechte waar deering en hulde gebracht te hebben voor alles wat ten bate van de gezonde ontwik keling van bet kind door of met hulp van officiëele inrichtingen, werd en wordt verwezenlijkt en bekomen, gaat genoemd blad verder: „Dat belet echter niet, dat onder de schaduw van dien schoonen boom weer paddestoeltjes opgeschoten zijn, meestal ontstaan uit officiëelen ijver, aanstelle rige voorstellenmakerij en demagogisch opbod. In dit opzicht, om maar een voor beeld te geven, is er de kop melk, in den morgen op school. Enkele kinderen die ze hoog noodig hebben, komen beter niet op school, en kele anderen kunnen ze nuttig gebruiken, de overgroote meerderheid is er noch bij gebaat, noob bijl geschaad en voor een laatste deel is ze vrijwel nadeelig." Eln even later: „op zijd zachtst gezegd, een nuttelooze uitgave". Ondertusschen verovert deze nieuwig heid grooter terrein en toen deze week ook Gouda op plechtige wijize bet melk- glas op de schoolbanken deponeerde, was een aantal van 13 scboolmelkverstrekken- de gemeenten bereikt. Om weer tot mijn eigen stad en het aangesneden onderwerp terug te keeren, het is mij meermalen opgevallen, dat er zooveel scholen vlak aan de straat gebouwd zijn en geen ander speelterrein bezitten dan de straat. Dat dit uit ver- keersoogpunt reeds lang tot ergerlijke wantoestanden leidde, laat zich gemak kelijk begrijpen. Trouwens, met allen lof voor de reeds toegepaste verkeersregeling, ontbreekt er nog wel een en ander aan. O.a. op vele gevaarlijke kruispunten, de verkeersstrepen, voor vreemde toeristen de duidelijke aanwijzingen om het cen trum der stad te bereiken en te verlaten en bij doorgaand verkeer te vermijden. Zoo is mij opgevallen, dat nog steeds niet voldaan is aan een zeer billijken wensch, door den heer Lambermont in de laatste raadsvergadering geuit, die daarmee de gevoelens van velen vertolk te, om althans op een bepaald punt een duidelijke wegsaanduiding te plaatsen. Maar och, alle goede dingen komen langzaam. En daar troost zich ook mee uw toegenegen STENTOR. iè BISCUIT- ÉS CHÖCOLAI>EFABJttIEK 44.) o Zijn gedachten werden door iets geheel anders in beslag genomen en telkens weer zag bij voor zich een bleek, door smart vertrokken gezichtje; blikte hij in die diepe oogen, donker door pijn en staarde bij op dat fiere figuurtje, dat zich kromde onder een te zware zorg en last. Bijna was bij blij, dat Patricia door ziekte verhinderd was, tegenwoor dig te zijn, want immers dan zou de be proeving te wreed en ondragelijk geweest zijn. Hun geluk was zoo volkomen geweest en 't scheen zoo duurzaam, bet toppunt van hun vreugde scheen bijna hereikt en zie, plotseling was alles, door een onbe kende macht, als een zeepbel uiteenge slagen. Vooral door bet geheimzinnige in dit alles voelde bij ziob zeer terneerge drukt. Wanhoop woonde in zijn ziel, om dat bij voelde, niet tegen een onziobt- taren vijand te kunnen strijden en met ontzetting blikte hij in een toekomst, waaruit voor hem elke lichtstraal was weggenomen. Toch was dat alles niet in DOBDBECHT staat zijn liefde voor haar, die hij aan bad, te dooden. Niets of niemand zou hem doen kunnen twijfelen aan baar on gerepte eer. Plotseling werd hij aan zijn gedachten ontrukt, doordat bij den geestelijke de ze genbede boorde uitspreken, en de druk van Loveday's band op zijn arm hem duidelijk maakte, dat de plechtigheid een einde bad genomen. Ze begaven zich naar de consistoriekamer waar het feit van bet huwelijk in de kerkregisters werd opgenomen en onderteekend. Raymond boog zich en kuste ernstig bet levendige gezichtje van de bruid. Hij wilde haar omhelzen, maar met een wenk beduidde ze hem, dat hij' haar mooie bruidstoilet niet mocht bederven. Oogenblikkleijk gehoorzaamde bij1 en daarna zette de trouwstoet ziob ruisehend in beweging. Raymond voerde Loveday aan zijn arm door de kerk, alsof ook zij1, als bruid en bruidegom bij elkander be hoorden. HOOFDSTUK XVIII. Dina's moeilijkbeden. Weinige weken later voelde Patricia zich weer ki ach tig genoeg om gevolg te geven aan baar voornemen om Dina al De Haagse he redacteur van „De Stan daard" wteijft: Toen Dr Golijn in 1933 met de vorming vas esc. Kabinet belast werd, zocht bij, gezien de internationale verwarring en lettend op den critieken toestand in eigen vaderland de samenwerking van hen, die, hoezeer in bet verleden eikaars politieke tegenstanders ook, zich wilden opmaken om de moeilijkheden bet hoofd te bieden. En hoewel bet onder zijn leiding staande crisis-Kabinet de principieele verschillen tusschen de onderscheidene richtingen eerbiedigde, sprak de Minister-President onder meer bij de behandeling van de Rijksbegrooting 1937, in bet bijzijn en blijkbaar onder instemming van de vrij zinnige Ministers onbewimpeld' uit, dat Nederland een Christelijke natie is en de mAls moeder van een groot gezin, had tk het ongeluk mtj bij 't brood sneden, een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van m(fn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." R D Gn filfVED'C ORIGINEEL TEH INZAG. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snfjwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten i 62'/j ct. en f 1.04 grondbeginselen van het Christendom haar erkenning behooren te vinden in het Staatsbestuur. Wel werden zij, die krachtens traditie aan de openbaring van de levenswaarden van het Christendom vastbonden niet uit gesloten, tooh werd het Christelijk begin sel door den leider van het Kabinet on bewimpeld gehandhaafd. Bij de poging tot vorming van een nieuw Kabinet stond het dus vast, dat de formateur opnieuw van de positief Chris telijke grondslagen onzer samenleving zou uitgaan, al bleef ook in de toekomst de medewerking van vrijzinnige ministers wenschelijk. Een zuiver coalitie-kabinet viel van hem niet te verwachten. Bij de vorming van bet nieuwe Kabinet bleef Dr Golijn ziob zel'f gelijk en streefde bij, op de basis in de Tweede en Eerste Kamer aangege ven, naar een oplossing. Het program van den formateur ging, naar wij mogen aan nemen, hiervan uit. Bij de verschijnselen van verwarring, ook in ons volksleven nog merkbaar, weniscihte hij het beleid van het door hem te vormen Kabinet in de eerste plaats ge richt te zien op beveiliging van die posi tief Christelijke grondslagen, met dien verstande, dat dit beleid rust op de Staat kundige toepassing van de groote grond waarbeden van het Christendom. Wij meenen al weer niet ver mis te tasten als eenige daarbij nader geformu leerde punten betrekking 'hadden op de krachtige handhaving van het gezag, de eerbiediging v. de vrijheid van Godsdienst en geweten, de bewaring van den recht- matigen volksinvloed op het landsbestuur en zorg voor de gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, de hand having van de publieke eerbaarheid, de onthouding van overheidswege van alles wat tot ontheiliging van den wekelijk- haar zorgen toe te vertrouwen voordat ze meer definitief met haar onderzoek be gon! Het was een heerlijke, gouden morgen. Dfe herfst had zijn rijkdom en vroolijke kleurenpracht over het land uitgespreid, maar al die bonte vreugde vond geen enkelen toon van weerklank in Patricia's eenzame hart. Onopgemerkt trachtte ze baar weg te vervolgen en ze hoopte en bad, dat haar het pijnlijke van een ont moeting met baar verloofde, gespaard zou blijven. In haar droeve oogen pijnde het ver langen om zijn kerk eens te zien en zijn pastorie, zijn eigen dierbaar en heilig te huis. Maar ze durfde niet voldoen aan dat hunkeren van haar hart, want ze vreesde, dat men haar dan zou ontdek ken eu vastbesloten maakte ze dus een omweg om zoodoende onopgemeikt te blijven. Het bevreemdde, ja smartte baar eenigszins, toen ze den verschrikten blik zag, waarmee Dina haar onverwachte be zoekster de deur opende. Maar het vol gende oogenblik voelde ze een paar trouwe armen om zich been geslagen en in haar ooren klonken woorden van hartelijk wel kom. „Maar lieveling, waarom heb je me vooruit niet even bericht, dat je komen schen rustdag aanleiding geeft en 'hand having dezer beginselen ook in bet Soci aal-economisch leven. Op dezen grondslag is de medewerking van de Vrijzinnig-Democraten en Libera len, wil men, van de thans zittende Mi nisters Oud en van Lidth de Jeude, niet verkregen. Men zou zich kunnen voorstellen, dat met name de Vrijzinnig-democraten moei lijkheden te overwinnen hadden op het stuk van de defensie, doch dat men zich niet kon oonformeeren met een omschrij ving van den grondslag, die zeker niet scherper geformuleerd was dan die, wel ke bij de Rijksbegrooting was aangewezen, valt te verwonderen en te betreuren. Wij laten in het midden, welke over wegingen hen geleid hebben tot dit af wijzend standpunt. Doch de weigering van de heeren Oud en Van Lidth de Jeude en ook van den heer De Graeff, die destijds als Christelijk Historisch man in het Kabinet werd opgenomen, is zeker niet te wijten aan de houding van den forma teur, wiens positie helder en klaar is. In de felle critiek, die in sommige or ganen nu reeds aan het woord kwam, en waarbij liberale schrijvers een toon aan sloegen alsof zij over 51 zetels in de Twee de Kamer beschikken, is o.m. ook 'be zwaar gemaakt tegen de metbode, die Dr Golijn gevolgd heeft. Hij toch zou met de leiders der drie rechtsohe fracties overleg gepleegd heb ben en eerst later met de anderen. Afge zien van bet feit, dat de formateur toch moeilijk het rec'ht ontzegd kan worden te spreken met diegenen, met wie hij over leg gewenscht acht, is het toch ook denk baar, dat andere redenen tot dit contact leidden. Het is bekend, dat de adviezen aan de Kroon uitgebracht, schriftelijk worden vastgelegd en ter kennis gebracht van deu formateur. Is het nu onlogisch te veronderstellen, ■dat enkele van die adviezen, doch niet alle, aanleiding gaven tot nader overleg? De toekomst zal het verloop van de Kabinetsformatie wel nader ophelderen. Duidelijk zal daarbij wel blijken, wie aangenomen dat D'r Golijn niet slaagt, wat thans nog niet vast staat de schuld dragen voor de teleurstelling, die ons volk wordt bereid. Aan „De Maasbode" is nog het vol gende ontleend: Uit de herhaalde besprekingen met de heeren Goseling, Steenberghe en Welter mag wel worden afgeleid, dat deze voor een portefeuille en dan wel van Justi tie, Economische Zaken en Koloniën in aanmerking komen. Reeds aanstonds na de opdracht aan Dr Golijn werd ook de naam genoemd van Prof. G. Rourme Thans komt ook het bericht, dat deze met Dr Colijn heeft geconfereerd. Vermoede lijk zal deze conferentie de bezetting van het Departement van „Sociale Zaken" hebben betroffen. Als vaststaand mag worden aangeno men, dat Minister De Wilde blijft. Het ■ericht, voor eenigen tijd in de pers ver schenen, dat deze mogelijk zou optreden als hoofd van het Departement van Fi nanciën, lijkt niet geheel onwaarschijn lijk. Verder kan men wel als vaststaand aannemen, d'at „Landbouw" als afzon derlijk departement verdwijnen zal. Verder wordt nog gemeld, dat D'r 'Golijn Hr Ms gezant 'te Brussel, Mr J. A. N. Patijn, met wien hij gisteren een lang durig onderhoud had, heeft gepolst voor Buitenlandsiche Zaken en Ir J. Blackstone voorzitter van de stichting Nationaal Luchtvaart-laboratorium voor een ander departement. Beide heeren zouden echter geweigerd hebben. Gisteravond beeft Dr Golijn nog gecon fereerd met de heeren J. A. de Wilde en J. Schouten. wilde?" riep ze verwijtend uit. Dan zou ik alles schoon en netjes gehad hebben en zou je hier uiet in zoo'n rommel ge komen zijn." Verwonderd keek Particia om zich heen. Werkelijk miste Dina's huisje iets van het keurige en het kraakzindelijke, waarvan vroeger alles blonk en glansde. Dan zei ze zacht: „Dat hindert niets, lieve Dina. Ik kom niet als logé ik kom alleen maar als een arm, vermoeid kind, dat behoefte beeft aan jou steun en raadgeving." „Wel, wat is er dan, juffrouw Patri cia?" vroeg de oude vrouw in plotselinge bezorgdheid, terwijl ze in het bleeke ge zicht van het meisje keek. „U bent ziek geweest, is bet niet zoo? U ziet eruit, als of u zoo neer zult vallen. Ga maar gauw in mijn oude armstoel zitteu en dan zal ik gauw wat lekkers voor u gaan klaar maken." „O nee, ik wil niet eten. Ik heb heele- maal geen trek", protesteerde Patricia, „maar ik heb je ontzettend veel te ver tellen. Heb je tijd om naar me te luiste ren?" „Wel, natuurlijk, lieveling", klonk het innige antwoord. Maar toch scheen Dina ongewoon geagiteerd te zijn. Haastig vroeg ze „Maar, wilt u me dan even een paar We zouden beter eerst de vraag kun nen steller.: wat er deze week nog niet tot stand kwam? Daarmede doelen wij dan op de kabinetsformatie. De taak, waarvoor Dr Colijn zich gesteld ziet, schijnt wel een hoel moeilijke te zijn. Mag men enkele bladen gelooven, dan zijn de pogingen tot vorming van een kabinet op breede basis, met behoud van een drietal ministers uit het tegenwoor dige kabinet, niet gelukt. En van links staat men natuurlijk al gereed met aller lei verwijten aan het adres der recht- sche groepen, speciaal aan dat der Roomsch-Katholieken, die roet in het eten zouden geworpen hebben. Beter dan hierop in te gaan, kan men rustig de resultaten van den arbeid van onzen bekwamen en voorzichtigen premier af wachten. We mogen gelukkig in ons weekover zicht ook weer melding maken van ver heugende feiten. En dan doelen wij niet zoozeer op de weer gunstige opbrengst der rijksmiddelen over Mei en op de optimistische rede van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Oost-Indië, als wel op de blijde mededeeling, die H. K. H. Prinses Juliana Dinsdagavond op zoo kiesche wijze door middel van de radio aan ons volk deed, een mede deeling, die groote vreugde in alle ge ledingen bracht. Ongetwijfeld zullen al lerwegen gebeden tot God worden opge zonden, dat Hij het met onze Prinses wel make, haar zegene en sterke en straks vorstenhuis en volk in Zijn gunst ver blijde. In schril contrast met deze verheugen de gebeurtenissen in eigen land, staan die buiten onze grenzen. In Duitschland werden de R.-K. en belijdende Protestant- sche kerken weer hevig bemoeilijkt. Het wordt daar voor het positieve Christen dom, dat zich verzet tegen het heiden dom, steeds donkerder. Alle recht wordt hun ontnomen. In Frankrijk dreigen niet geringe finan- ciëele moeilijkheden. De regeering-Blum staat op het oogenblik voor een schijn baar hopeloos geval; zij heeft een tekort van tien- en tientallen milliarden francs binnen een periode van zes maanden aan te vullen. Zij moet dus de belasting- schroef aandraaien en vroeg bovendien op korten termijn vérstrekkende machti gingen. De Kamer gaf die haar, maar of de Senaat daartoe bereid zal zijn, is de vraag. Een crisis, mét al de gevolgen daarvan, ook voor andere landen, is niet onmogelijk. In Rusland gebeurt ook iets, maar wat er precies gaande is, is niet te zeggen. Tal van hooge officieren zijn terechtge steld en het Sovjet-regiem schijnt hier en daar te kraken. In Amerika wordt het economisch leven hoe langer boe meer 'door stakingen ont redderd. President Roosevelt zial nu ein delijk probeeren te bemiddelen. In Spanje woedt de burgeroorlog in alle hevigheid, voort. Bilbao schijnt voor de regeering verloren te zijn. Nu Duitschland en Italië weer bereid zijn in de non-inter- ventieconamisisie terug te keeren, kan do wacht rond Spanje weer betrokken wor den. De vrede is uiterlijk hersteld, maar de atmosfeer is nog niet geheel gezuiverd Ten slotte een meer hoopvol bericht. Groote belangstelling bestaat voor het .bericht, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Neuratb zich Woensdag 23 Juni a.s. op uitnoodiging van de Britsche regeering naar. Londen zal begeven. En die interesse is nog ver denkt door dat andere bericht, dat de .■hef van den Duitsoben gene-ralen staf, de generaal van de artillerie Beek zeer binnenkort naar Parijs zal vertrekken, waar hij onderhandelingen met generaal Gemelin, den chef van den Fransehen generalen staf zal voeren. Alle Duitsche bladen wijzen er wel op, dat de reis naar Londen in geen enkel opzicht he teekent, dat Duitschland ook maar het minste van de as Berlijn-Rome afwijkt, integendeel, zij zou juist in de lijn van het gemeenschappelijk Duitsch- Italiaansc'he streven naar een Europee- sohe ontspanning liggen, maar de En- gelsöhe pers is toch een en al voldoening over 'het bezoek van Yen Neurath aan Londen. Het is natuurlijk voorbarig al te groote minuten verontschuldigen. Ga gemakke lijk zitten en rust maar goed uit. Ik kom zóó terug". Patricia gehoorzaamde en het was haar, alsof ze het geluid van stemmen onderscheidde in een kamer boven baar. Terwijl ze eens om zich heen keek, nam haar verbazing nog meer toe, toen ze verschillende kleedingstukken zag, die hier en daar waren neergeworpen en die zeker niet aan Dina toebehoorden. De eenige oplossing van dat alles was, dat deze bezoek bad en indien dat bet geval was, zou er wel niet veel kans bestaan, dat ze rustig haar geheim aan haar oude vriendin zou kunnen toevertrouwen. Terwijl Patricia zoo over dat alles zat na te denken, kwam Dina weer terug met een sneeuwwit tafellaken over haar arm, dat ze over de tafel legde en ge biedend zei ze „Ziezoo, lieve kind, nu moet u eerst wat eten en dan kunt u uw hart voor me uitstorten. Als ik geweten had, dat u van plan was te komen,zou ik wel wat lekkerders klaar gemaakt hebben." Terwijl Patricia bet eenvoudige maal nuttigde, vroeg ze, flauw glimlachend „■Sinds wanneer draag je zulke boeden als deze, Dina?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5