Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand laatste Berichten Marktberichten „NEDERLAND WAAKZAAM". Het Moderamen van het Centraal Co mité van Antirevolutionaire Kiesvereni gingen verzoekt ons plaatsing van de hier volgende mededeeling: In verband met een tweetal circulaires met betrekking tot het voornemen, zoo eenigszins mogelijk, de uitgave van het propagandablad „Nederland Waakzaam" te bestendigen, welke circulaires bereids aan de besturen der centrale en plaatse lijke kiesverenigingen werden toegezon den, werd in de vorige week besloten, het nummer dat naar den regel der 14-daag- sche uitgave moest verschijnen, in een verkleinde oplage toe te zenden aan de adressen, welke voorhanden waren van de expeditie gedurende de verkiezingswe ken. Als maatstaf voor deze toezending werd genomen l/20e deel van de aantal len der laatst verschenen verkiezings nummers. Tot dezen maatregel werd besloten, omdat in antwoord op de bovenvermelde circulaires van onderscheidene kiesver- eenigingen het verzoek inkwam een aan tal exemplaren te ontvangen tei ver spreiding, bepaaldelijk met het oog op de wenschelijkheid om daarmede als propa gandamateriaal te werken. Het werd toen aanbevelenswaardig ge acht, een zoodanige zending algemeen te doen geschieden. Hiermede is dus de ont vangst der pakketten, voor wie dat niet begrepen, verklaard. De bedoeling is alzoo, dat de kiesver- eenigingen daarmede allereerst zullen werken, ten einde te verkrijgen wat in de circulaire als basis voor de voortgezette uitgave werd gesteld, terwijl overigens een eventueel restant kan worden ge bruikt voor gratisverspreiding aan adres sen, waar het nuttig wordt geoordeeld. Deze pakketten werden dus kosteloos ontvangen. Het Centraal Comité zal trachten middelen te vinden om nog en kele nummers op gelijken voet gratis be schikbaar te stellen in de verwachting, dat de kiesvereenigingen harerzijds dan ook alle krachten zullen inspannen om ervoor te zorgen, dat in het najaar de basis bereikt is, waarop de instandhou ding van het orgaan als verzekerd kan worden aangenomen. Oponthoud van Prins Bernhard te Hillegom. De bewoners van Hillegom hebben gis ternamiddag op onverwachte wijze van dichtbij kennis gemaakt met Prins Bern hard en hem spontaan en 'hartelijk toe gejuicht. Het was omstreeks half vijf, dat op den Rijksstraatweg tusschen die gemeente en Vogelenzang een hofauto stopte een waged van H. M. de Koningin. Blijkbaar haperde er wat aan den motor, want de chauffeur en een lakei lichtten de motor kap op en probeerden den auto op gang te brengen. Toen enkele voorbijgangers nieuwsgie rig naderbij kwamen, bleek hun, dat Prins Bernhard zich in den auto bevond met Jihr. Röell. De Prins stapte even later ook uit en inmiddels was ook de heer Guilloteaux van 't Service-station Brink man naderbij gekomen, die zijn diensten aanbood. De Prins zeide hiervan gaarne gebruik te zullen maken; de auto werd naar het station geduwd, waarbij ook de Prins een handje meehielp en bij onderzoek bleek spoedig, dat de benzineleiding doorgebla zen moest worden. Het mankement had dus niet veel te beteekenen, maar het oponthoud bleef onaangenaam. Het nieuwtje verspreidde zich zóó snel, dat in een ommezien een groote menigte zich voor den winkel van den heer G. verdrong. Binnen had de Prins zich wel verdekt opgesteld achter een paar re clameplaten, maar tóch wist men, dat Hij in den winkel was en men wist ook, dat Hij er eens weer uit moest komen! Terwijl de chauffeur en de lakei een kopje thee dronken, zat Prins Bernhard rustig in een armstoel. Plotseling ont dekte hij een krant: Ha, is het avond blad er ook al weer! en even later was Hij verdiept in de krant. Toen kwam er onverwacht redding in den nood. Een passeerend automobilist stopte en bood den Prins zijn wagen aan, die deze attentie dankbaar aanvaardde. Het personeel bleef bijl de Hofauto achter, evenals het reisgezelschap van den auto mobilist, die zelf weer in zijn wagen plaats nam en den Prins en jhr Roëll naar Aerdenhout bracht. Uit bet gejuich van de toeschouwers op den weg heeft de Prins wel kunnen opmaken hoe men dit korte hoewel voor Hemzelf minder aangename bezoek op prijs bad ge steld. E'en half uur later kon de inmiddels herstelde hofauto volgen. (Telegr.) Scheepsramp in de Middellandsche Zee. Havas seint uit OranGistermorgen beeft men op het strand van Saida wrak stukken gevonden van bet Britsche, 15.000 ton groote, s.s. „Strathmore", dat op 6 dezer met talrijke passagiers van Malta was vertrokken voor een kruistocht in de Middellandsche Zee. Op een af stand van drie mijl was de zee over een groote oppervlakte met olie 'bedekt. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Uit Londen wordt geseind: Naar men bier verklaart, bevindt bet s.s. „Strath more", dat volgens 'bovenstaand bericht nabij Oran zou zijn vergaan, zich te Sou thampton. De op het strand van Saida gevonden wrakstukken zijn dus afkomstig van een ander schip, waarvan men de identiteit thans tracht vast te stellen. Autotegen een boom. Vrijdag middag reed op den Bosschenweg onder Berkel-Enschot een luxe auto, bestuurd door Mr L. Baudoin, advocaat en procu reur te Den Bosch. Tengevolge van de gladheid van het wegdek begon de wagern plotseling te slippen. Tevergeefs trachtte dhr B. het stuur meester te blijven. Met een hevigen slag vloog de auto tegen een langs den weg staanden boom. De bestuurder bekwam o.a. een hersenschud ding en een gebroken arm en moest naar het gasthuis in Den Bosch worden over gebracht. Vergiftigebessengegeten? Donderdagmiddag kwam het zes-jarige zoontje van de familie V., wonende te Hilversum, ziek thuis. In den avond ging het kind braken. Men waarschuwde een dokter, doch toen deze kwam bleek het knaapje reeds overleden te zijn. Men vermoedt, dat de jongen vergif tige bessen heeft gegeten van een struik, welke in het plantsoen staat. Doodelijk ongeluk. In de Piusstraat te Tilburg vond gistermiddag een doodelijk ongeluk plaats. Aldaar fiet ste de 11-jarige J. v. d. B. uit Goirle, met op den bagagedrager zijn achtjarig zusje. Achter hem reed een zware met zand beladen vrachtauto. De bestuurder van deze auto moest op een gegeven moment (juist toen hij de kinderen zou passee- ren), allerlei manoeuvres maken om een hem tegemoetkomende luxe-auto te ont wijken. De ruimte tusschen het trottoir en de vrachtauto werd daardoor zeer klein. Vermoedelijk is de knaap door een en ander zenuwachtig geworden; hij verloor het evenwicht en viel van zijn fiets. Met het hoofd kwam het ventje voor het achterwiel van de auto terecht, dat over hem heen reed. De jongen was op slag dood. Het meisje viel ook, doch kreeg geen letsel. Inbraken in Haarlem en omgeving. Do Haarlemsche politie heeft de laatste dagen tien personen ge arresteerd, die verdacht worden zich schuldig te hebben gemaakt aan inbraken in Haarlem en omgeving. Een hunner, de 31-jarige Haarlemmer van Z., heeft reeds bekend de dader te zijn van een zestal te Haarlem gepleegde inbraken. De overige aangehoudenen hebben in totaal vijftien inbraken gepleegd in Haar lem, Haarlemmermeer en Heemstede. Motorfiets en vrachtauto. Gistermiddag is op den weg Wessem- Thorn een motorfiets in botsing geko men met een vrachtauto. De bestuurder van het motorrijwiel bekwam een ern stige hersenschudding, terwijl de duo-pas- sagiere een hoofdwonde opliep. De toestand van den bestuurder is levensgevaarlijk. Autodiefstal. De marechaussee te Wezep (Gld.) heeft den 22-jarigen A. B. te Kampen aangehouden, die te Wezep in een gestolen auto reed en op vordering van de marechaussee geen papieren kon toonen. De wagen was Donderdag gestolen van een inwoner van Harderwijk, die een bruiloft te Kampen bijwoonde en zijn auto die hij in zijn woonplaats had gehuurd, voor een huis aan de Wilhelminalaan had laten staan. Hij had daarbij de on voorzichtigheid begaan het contactstleu- teltje er in te laten steken, waardoor het B. wel zeer gemakkelijk werd gemaakt. Toch zou onbekendheid met het feit, dat de papieren in een der tasschen van de auto waren geborgen, den dief noodlot tig worden, want hij wist ze niet te too nen, reden waarom de marechaussee hem vasthield. Intusschen was het bericht van den diefstal ingekomen. De man is met wen wagen, die in beslag genomen is, weer naar Kampen gebracht. Bij fouillee ring werd er bovendien een dolk op hem bevonden, zoodat hij zich ook nog te ver antwoorden zal hebben wegens het dra gen van een verboden wapen. Kind invlammen. Het negen jarig dochtertje van Fr. v. d. H. te Volkel was bezig met stroo in de kachel te sto ken, toen potseling haar kleertjes vlam vatten. Het kind liep huilend naar buiten om 'haar moeder te roepen, doch hier werden de vlammen door den wind aan gewakkerd, en het kind liep hierdoor ern stige brandwonden op. De toestand van het meisje is zorvwekkend. Relletjes tijdens een kerk dienst te Berlijn. Ds Niemöller, een der voornaamste leiders van de Belijden de kerk heeft tijdens een specialen dienst te Berlijn voor een talrijke menigte op nieuw het woord gevoerd over den ge spannen toestand tusschen Kerk en Duitsche regeering. De dienst werd zoo druk bezocht, dat het noodig bleek voor de anderen, die geen plaats konden krijgen, een tweeden dienst te houden. Toen deze laatste dienst bijna ten einde was, drongen leden van de Hitlerjeugd in uniform het kerkge bouw binnen en riepen er „Duitschland ontwaak". Na den dienst kwam het buiten de kerk op straat tot heftige woordenwisse lingen tusschen voor- en tegenstanders van de Belijdende kerk, waaraan de po litie een eind maakte door de menigte te verspreiden en tien personen te arres teeren. Ansjovis plotseling ver schenen. Terwijl bet zeer laat in het jaar is, is de ansjovis plotseling in groote 'hoeveelheden in de weervisscherijen nabij Bergen op Zoom gevangen. De prijs is snel gestegen. Werd er voor eenigen tijd nog maar f0.25 per kg. betaald, nu is deze prijs reeds f0.42 per kg. Wanneer dit weer zoo blijft aanhouden, zullen de onkosten van de laatste jaren er uit gehaald kunnen worden. (Telegr.) DE VERKEERSREGELS. Het geven van voorrang. Blijkens verschillende brieven en be richten, die de K. N. A. C. 'bereikten, is het nog niet algemeen bekend, dat bij de wijzigingen van het Motor- en Rijwiel- j reglement, die op 1 November 1936 van kracht werden, behalve de plicht tot het 1 geven van voorrang aan verkeer op voor rangswegen, wélke plicht op de zijwegen door duidelijke borden (de „omgekeerde" driehoek) wordt aangegeyen, ook andere gevallen zijn aangewezen, waarin men voorrang moet verleenen, zoowel aan van links ais van rechts komend verkeer. Daarvoor kan het aanbeveling verdie nen, schrijft de K. N. A. C., deze gevallen nog eens naar voren te brengen. In de eerste plaats moet het verkeer op onverharde wegen bij, een kruising met verharde wegen aan alle verkeer op de zen laatsten weg voorrang verleenen. Tengevolge van deze bepaling is bet niet noodig, dat bij een .kruising met een voorrangsweg op den onverharden zijweg waarschuwingsborden worden ge plaatst. D'eze borden zullen dan ook niet worden aangebracht. In de tweede plaats moet het verkeer komende uit uitritten „niet zijnde wegen in den zin van het M. en R.-reglement" voorrang verleenen aan alle verkeer op den weg. Behalve uitritten van garages en fa brieksterreinen, particuliere uitritten voor villa's enz. enz. behooren biertoe in het algemeen ook de uitritten van de terzijde van den weg gelegen benzinestations. Men zij dus uiterst voorzichtig, wan neer men, na brandstof ingenomen te hebben 'bij een dezer service-stations, we der op den openbaren weg wil terugkee- ren; de regel „rechts gaat voor" is hier niet geldig. Deze zelfde regel „rechts gaat voor" is overigens een bron van misverstand en daardoor tevens van ongevallen. Nog maals wijst de K. N. A. G. er op, dat deze regel alléén geldt bij de kruising van twee of meer verschillende wegen. Op een en denzelfden weg beeft het doorgaande ver keer dus immer voorrang op het verkeer dat linksaf slaat, dan wel op het verkeer dat terzijde van den weg heeft stil ge staan en zich weer in den verkeersstroom wil begeven. Ook bij de oversteekpunten voor wielrijders (bij eenzijdig van den weg gelegen rijwielpaden) geldt de regel „rechts gaat voor" niet. Immers behoo ren de rijwielpaden tot „den weg" en kan hier dus niet worden gesproken van de kruising of samenkomst van twee wegen. Voor de goede orde zij er tevens nog eens aan herinnerd, dat nochtans de be stuurders of geleiders van voertuigen, rijwielen, vee, enz. wien ingevolge de hierboven besproken bepalingen de voor rang moeten worden gelaten, niet zijn ontheven van de verplichting om een zoo danige voorzichtigheid in acht te nemen dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer door hen niet worden belem merd of in gevaar gebracht. OVERPRODUCTIE IN DEN TUINBOUW. Enkele jaren geleden, het was in 1929, werd in een vergadering van landbou wers in Zeeland de vraag gesteld of er geen gevaar bestond voor overproductie in den tuinbouw. Die vraag werd ontkennend beant woord. En de redactie van „De Tuin bouw" bleek er niet anders over te den ken. Voor overproductie bestond niet het minste gevaar, mits gezorgd werd voor goede waar, uitstekende verpakking en doeltreffende reclame. Aan de voorwaarden hier gesteld is volle aandacht geschonken. En toch is 't met onze tuinbouwpro ducten misgeloopen en bleek bet de laat ste jaren meermalen niet mogelijk be hoorlijk afzetgebied te vinden. De ontwikkeling van bet wereldleven is een andere geweest dan men zich had voorgesteld. De berekening, naar men meende op goede gronden gemaakt, bleek een misrekening. Wat nu op dit gebied de toekomst zal 'brengen, valt niet te voorspellen. Er blijft altijd nog de hoop, dat de po gingen om den afzet naar andere landen te vermeerderen, tenslotte zoo> niet geheel, dan toch ten deele tot bet gewenscbte doel zullen leiden. Maar al die pogingen zullen alleen een kans van slagen hebben als wordt vast gehouden aan de reeds vroeger gestelde eischengoede waar en uitstekende ver pakking. Het stemt tot blijdschap dat de tuin bouw in Zeeland hierin niet achterstaat. Zoo blijft er ook de hoop, dat onder Gods zegen, tijden van nieuwe bloei voor onzen tuinbouw zullen aanbreken. Steun aan koolzaad. D© Minister van Landbouw en Vissche- rij beeft goedgekeurd dat steun zal wor den verleend over een opbrengst van ten hoogste 3800 H.A. met koolzaad beteelde oppervlakte. Aan iederen teler zal als steun worden uitgekeerd een bedrag per 100 kg. door de Akkerbouwcentrale vast te stellen aan de hand van den richtprijs van f 13.50 per 100 kg. en de waarde van binnen- üandsch koolzaad. Het steunbedrag zal een door den Re- geeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij te bepalen maximum niet mogen overschrijden. Bewerkingspremie vlas. De bewerkingspremie voor vlas van oogst 1937, dat overeenkomstig de bepa lingen van het reglement steun vlas oogst 1937 is verkocht, zal tot nadere aankon diging gemiddeld f40 pot ha. bedragen, voor waterroot-bewerking, klasse 1. Voor andere bewerkingsmethoden zal de bewerkingspremie worden berekend op grondslag 'van de 'bekende verhoudingen. AVERECHTSCHE WERKING. De beeren Kersten en Lingbeék ageeren tegen „Rome". Zij zien in „Rome" het gevaar voor de wereld en zij verbeelden zich met hun actie „Rome" te schaden. Maar, aldus de N. Pr. Gr. Crt., het omgekeerde is bet geval. Dat blijkt ook weer uit den uitslag van de jongste stem bus. Wij letten nu alleen maar op de stemmen, die verloren gingen tengevolge van de actie van Prof. Visscher, die dan speciaal de Hervormde Kerk ook zou steunen, en van Ds Lingbeek. Het valt te berekenen, dat wanneer de kiezers, die zich door deze heeren lieten vangen, der anti-revolutionaire of der christelijk-historische partij waren toe gevallen, deze groepen sterker uit de bus waren gekomen en „Rome" één zetel minder had geboekt. Het kwam er dus opnieuw op neer, dat deze acties slechts dienden om de R.K. Staatspartij te steunen. Wij' kunnen het dan ook wel verstaan, dat de Roomscb-Katholieke pers indertijd zoo vriendelijk was tegenover Ds Ling beek, toen die jubileerde. Het was hulde voor den vijand, die een vriend is. Van 1417 Juni. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. G. Dob belaar, 28 j. en P. J. de Nooijer, 29 j.; C. J. Merison, 31 j. en J. König, 30 j.; G. Stavast, 26 j. en G. van Fenennaam, 19 j. Bevallen: M. M. Stikkers geb. van der Velden d.; E. Jansen geb. Warman, z.; W. M. L. Brosens geb. Scheepers, d.; G. Kuijper geb. Rosier, d. Overleden: G. L. Koolwijk, 10 j. (V. G.) O.- EN W.-SOUBURG. Getrouwd: C. M. Kruijsise, 25 j. en T. M. Bakker, 22 j.; T. 0. Stam, 28 j. en J. Brasser, 20 j. Bevallen: C. L. Jasperse geb. Vroegop, z.; J. D. Visser geb, Dorleijn, d.; F. de Nooijer geb. Provoost, d.; B, M. Ovaa geb. Kotvis, d. (Nbl.) Van 12'19 Juni. IERSEKE. Gehuwd: Jacob Fr^derik Ortelee, 33 j. jm. te Goes en Catbarina Adriana Snoep, 27 j. jd. (I. G.) Van 1017 Juni. KRUININGEN. Overleden: Jacob Blok, 1 j. Ondertrouwd: Antbonie Josias van Koeveringe, 28 j. te 'sGravenbage en Jannetje Minnaar, 25 j. (I. G.) GOLIJNSPLAAT. Geboren: 3 Juni Ga- tharina Christina, d. van Marinus Bran- des en Wilhelmina de Feijter; 14 Juni Leendert Gerard, z. van Adriaan Gou- looze en Wilhelmina de Fouw. Getrouwd: 10 Juni Marinus Adriaan Bakker, 29 j. jm. te Wissenkerke en Jan na Kramer, 21 j. jd. (N. B.) WISSENKERKE. Geboren: 10 Juni Anna Magdalena, d. van Jacobus Mar- cusse en Maria Cornelia de Looff. 'Gehuwd: 16 Juni Hendrik Marcus de Looff, 28 j. jm. en Pieternella Johanna van der Moere, 23 j jd, Overleden: 10 Juni Wilhelmina van der Maas, 82 j. wed. van Jan Ver hulst. i(N. B.) Rijkskweekschool te Oost burg. Bij de gisteren gehouden eindexa mens aan de Rijkskweekschool te Oost burg (afdeeling van die te Middelburg), werden geëxamineerd 6 candidaten. Ge slaagd de dames E. Koster te IJzendijke, C. P. Kraaijmes te Draaibrug (Aarden burg), C. Riemens te Schoondijke, K. J. Vercouteren te Retrenchement, C. M. de Visser te Aardenburg en de heer I. M. de Bruijne te Cadzand. MIDDELBURG, 18 Juni. Spitskool 5, Tuinboonen 1114, Spinazie 1419, Pos telein 516, Sla 8, Zuring 23, Andijvie 58, Suikerboonen 5664, Stamsnijboo- nen 47ö3, Stamprincessenboonen 64 70, Doppers 1831, Peulen 1853, Bos- peen 10, Roem van Holland 10, alles per kg.; Peen 3.513, Kroten 48, Selderie 46, Peterselie 3, Rabarber 2—5, Radijs 2.5, Rammenas' 1—2, Sjalotten 25, alles per bos; Bloemkool 2.520, Andijvie 3 3.5, Kropsla 1.54.5, Komkommers 3 7, alles per stuk. Bloemen: Duizendschoon 34, Anjers 12, Lelies 20, alles per pot; Geraniums 68 per bos; Tijgerlelies 10 per 10 stuks; Begonia 7 per pot; Cactus 4 ct. per pot. GOES. Veiling van Vrijdag 18 Juni. Groote veiling. Kruisbessen f 10.70 f 11.50; Aardbeien (Jucunda) f 13.30 f 13.80; Mad. Moutot f 11.10—f 12.80, alles per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien 619; Vroe ge kersen 2127, beide per 100 kg.; Perziken 912 per 100 stuks; Groenten: Dubb. Prinsesseboontjes 3751; Kas- snijboonen 4041; Stamsnijboonen 24 29; Wagenaarsboonen 37; Tuinboonen 8 10; Doperwten 917; Peulen 1921; Spinazie 13; Postelein 711 Groene Sa- voyékool 5; Stoof sla 67; Tomaten 27 30; Eerstelingen groote 68; idem drie lingen 46; idem kriel 24; Oude Aard appelen 1.302, alles per 100 kg.; Bloem kool 216; Kropsla 1.603.30; Kom kommers 25; Andijvie 2.30, alles per 100 stuks; Rabarber 35; Wortelen 0'8; Peterselie 33.20; Selderij 2.903.10; Kroten 6; Sjalotten 2, alles per 100 bos. KAPELLE. Veilingen van 18 Juni. Veiling 10.30 u. vm.: Kruisbessen 10.30 '10.85, Madame Moutot z. dop 11.40, Ju cunda 13.30 alles per 100 kg. Veiling 1 u. n.m.: Aardbeien 816, Vioege Kersen 13—18, Vroege van Wer den 12, Frambozen 5154, Roode Bes sen 40 alles per kg.; Tuinboonen 5.50 per 100 kg.; Doperwten 814 per kg.; Eerste lingen 47.70, Kropsla 0.602.50, bei den per 100 kg.; Komkommers 36 per stuk. KRABBENDÏJKE. Veiling van 18 Juni. Aardbeien Jucunda 13.8014.20, Madam Matot 9.50. Kleine veiling. Aardbeien 10. Alles per 100 kg. THOLEN. Veiling van 18 Juni. Eerste lingen f6.29; Poter 5.70; Krielen 2.99, alles per 100 kg.; Roomboter f0.80 per pond; Boereboter f0.75 per pond; Eieren f3.20 per 100 stuks. Stand van hedenmorgen 10 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 765. Licht op voor fietsen: Zondag en Maandag 9 u. 58 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3