THEE .ysendyk JAVA heel fjjn KARAVANEN VERSTOPPING MAAKT OUD AVSS.-Cachets Blijft U jong voelen Neemt daarvoor M.S.S.-Cachets MSS. beteekentMaak SchoonSchip Houdt Uw bloed zuiver met qoed en toch, u goedkoop Zetmachines en dum-dum kogels. Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. Heden (Zaterdag) morgen kwam de Zeeuwache Polder- en Waterschapsboud in jaarvergadering bijeen in „Het Wapen van Rilland'' te Rilland, onder voorzitter- sahap van Mr P. Dieleman. De secretaris-penningmeester, Jhr Mr A. P. de Casembroot, bracht 'het jaarver- elag over 1936 uit, waarin hij allereerst herinnert aan de tot stand koming van ■voorschriften, die alle poldera moesten vast stellen inzake de regeling van de rechtspositie 'hunner ambtenaren, zulks in verband met het polderamibtenarenre- glement Zeeland 1931. Daar alle poldera en waterschappen, de kleinste inbegrepen, dergelijke ambtenarenreglementen zouden moeten maken, benoemde het Bondsbe- stuur een commissie tot het samenstellen van een ontwerp-reglement. Tengevolge van het vlugge werken der commissie en de groote medewerking van de Provinci ale griffie, kon, niettegenstaande de com missie eerst op 3 Juni was benoemd, reeds voor de bondsvergadering van 25 Juli aan alle leden een concept-ambte narenreglement worden toegezonden en ■hield de voorzitter, Mr Br R. W. Graaf van Lynden, een 'hoogst belangwekkende lessing er over op die vergadering. Nadat Ged. Staten er him opmerkingen over hadden gemaakt, is het ontwerp in een speciaal nummer van „De Zeeuwsche Polder" opgenomen en aan alle polders toegezonden met opwekking tot de niet- aangesloten polders om alsnog toe te tre den. Het aantal leden van den Polderbond nam toe van 198 tot 202, n.l. 89 leden polders en 113 persoonlijke leden. Na afhandeling van de verdere 'huis houdelijke zaken, waarop wij in het vol gende nummer hopen terug te komen, kwam aan de orde het onderwerp: „H e t afwateringsvraagstuk in 'tbijzonder in betrekking tot bet polderwate r". Dhr Ir J. J. Hopmans uit Den Haag 'hield hierover een lezing. Spr. gaf in de eerste plaats een over zicht van de meer algemeene belangen, welke door waterverontreiniging kunnen worden geschaad, aooals die der drink watervoorziening, de bedrijfswatervoor- ziening, de watersport, de visscherij, als mede de hygiënische en aesthetische of cultureele belangen. Waterverontreiniging heeft dikwijls stankverspreiding ten ge volge. Ook aesthetische overwegingen ver- oordeelen ten strengste de waterveront reiniging. 'De cultuur spreekt hier een stevig woordje mee. Zij schrijdt voort en kan op haar pad wel worden vertraagd, maar niet worden tegengehouden; zij ver langt verbetering ten aanzien van de wij ze van afvoer van het afvalwater. Ook de meer specifieke polderbelangen kunnen door waterverontreiniging sterk in 'het gedrang komen. Genoemd werden verondieping van watergangen, onbruik baar of minder geschikt maken van 'het slootwater als drinkwater voor vee, de natureering van het openbare water voor besproeiing voor allerlei cultures, hinder voor de schippers e.d. In het kort besprak Ir Hopmans de ge schiedenis van de wijze van vloeibare vuilverwijdering en de oorzaken van het sedert eenige decennia actueel worden van het afvalwaterprobleem. Aanleg van drinkwaterleidingen en van meer syste matische rioleeringen, alsmede de toene mende industrialisatie, althans de uit breiding in soort en aantal van vuilwa- terloozende industrieën, hebben geleid tot een belasting van het openbare water met verontreinigingen, die niet meer door het zelfreinigend vermogen 'kunnen worden verwerkt, zonder tot allerlei bezwaren aanleiding te geven. Van het natuurlijke zelfreinigend vermogen der openbare wa teren gaf Spr. een korte uiteenzetting. Vervolgens werden enkele woorden ge wijd aan de samenstelling van rioolwater en aan de wijze waarop verschillende stoffen daarin kunnen voorkomen, terwijl daarna de techniek der afvalwaterreini ging in vogelvlucht werd bekeken. De ver schillende reinigingsmethoden werden door een groot aantal lantaarnplaatjes verduidelijkt. Ten slotte wees Ir Hopmans er op, dat de toestand in Zeeland op dit gebied van dien aard is, dat 'de strijd met, succes daartegen kam worden aangebonden, waarvoor het Provinciaal Reglement op de Polders en Waterschappen in Zeeland aan de waterschapsbesturen de wapens ■verstrekt. De algemeens mentaliteit is volgens sprekers ervaring zoodanig, dat de verschillende instanties die met den vuilwaterafvoer te maken hebben, wel de gelijk belangstelling voor dit vraagstuk hebben en zeer wel inzien, dat men moet trachten de gevolgen der afvalwaterloo- zing binnen redelijke perken te houden. In het algemeen is men dan ook in Zee land wel bereid om in overleg en samen werking tot een oplossing te komen. Middelburg. Een nieuwe ver- keersaanduiding. Gisteren is in de Stationsstraat even voor de verkeers- streep aan het einde der straat bij den hoek van den Blauwendijk een bord ge plaatst, waarop staat, dat bij open zijn van de Kanaalbrug men daar moet wach ten en wel het snelverkeer links, het overige rijverkeer rechts. Sommigen dachten, dat men de auto's aan de linker zijde van de straat wilde doen plaats ne men. Dit is geenzins het geval. Het snel verkeer moet op de rechterhelft van den weg blijven, doch van die helft het lin kerdeel, zoodat voor het andere verkeer (bespannen voertuigen en handkarren) het deel tegen het trottoir dan vrij blijft. Vlissingen. Uitbreidingsplan. Van de gelegenheid om bezwaar te ma ken tegen het ontwerp voor hel uitbrei dingsplan der gemeente is door twee per sonen gebruik gemaakt. Ten eerste na mens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente tegen het doortrekken van de Scheldestraat naar de Leliënlaan over een aan haar toebehoorend perceel grond aan den Singel, waardoor daarop geen kerk meer kan worden gesticht. Volgens B. en W. is gemakkelijk aan de bezwaren der kerkvoogdij tegemoet te komen, want zoo wel aan de Oost- als aan de Westzijde van het perceel der Kerkvoogdij, is het terrein nog geheel vrij, zoodat door op schuiving ruimte genoeg beschikbaar komt om de kerk aan den Singel te bou wen. Een tweede verzoek was van D. G. van Besten te Rotterdam, beheerend ven noot eener onverdeelde nalatenschap om alsnog eenige perceelen in bet uitbrei dingsplan op te nemen. B. en W. her halen, dat voor de naaste toekomst de grootte der stad moet worden begrensd, opdat de stad zich binnen getrokken gren zen zal ontwikkelen. Opbrengst collecte. De op brengst der voor „Jong Holland snakt naar werk" alhier gehouden collecte be droeg f 527.13. (Belangeloos bericht.) Bureau voor Beroepskeu ze. Gisteravond hield de Vereen, voor Beroepskeuze alhier haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer J. Butler, herinnerde er aan, dat dit de 10e jaar vergadering is. In een breedvoerig overzicht schetste de voorzitter Ie lotgevallen van de Ver- eeniging, en wees op het belangrijke werk door het Bureau in deze jaren verricht. Meer dan 200 adviezen werden verstrekt, een getal, dat zeker veel grooter kon zijn. Spr. bracht dank aan B. en W. voor het gedurende deze 10 jaren gratis be schikbaar stellen der benoodigde lokalen, aan Dr A. P. Smitt, die medische ad viezen verstrekte en verder aan alle be stuursleden en aangesloten vereenigingen, die het werk steunden. Uit het financieel overzicht van den penningmeester, den heer J. Marijs, 'bleek dat de ontvangsten met het batig saldo vorig jaar, bedroegen f410.27, de uitga ven f 192.26, batig saldo f218.01. Hierna werd door den secretaris, den heer J. Blanken, het jaarverslag uitge bracht. In het afgeloopen jaar werden in totaal 17 adviezen verstrekt, n.l. aan 15 jongens en 2 meisjes. Na afhandeling van het meer officieele gedeelte werden door den Kruithof te Souburg een 4-tal technische films ver toond. Het terrein acht er de Wil lem Drie. B. en W. stellen den Raad voor een som van f 1700 uit te trekken voor het verbeteren der afwatering en egaliseering van het terrein achter de voormalige kazerne „Koning Willem UI", waarna een deel van een klinker- en een deel van een tegelbedekking zal worden voorzien. Hierdoor zal het voor speel plaats voor school E en de school der Vlissingsche Schoolvereeniging in orde zijn. Ongevraagd eervol ont slag. B. en W. stellen den raad voor aan den heer W. de Wolf, directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs (bekend uit de zaken, die verleden jaar veel opzien baar den) ongevraagd eervol ontslag te verlee- nen met ingang van 1 Juni. Goes. Reciasseeringsdag. Op verzoek vestigen wij de aandacht op de op Dinsdag 22 Juni a.s. te houden col lecte voor de reclasseering voor gevan genen. Deze collecte vindt men per adverten tie in dit nummer aangekondigd. Een re- classeeringscourant, die aan alle huizen bezorgd is, gaf allerlei inlichtingen over dit werk. Alle vereenigingen van weldadigheid, die zich het lot der gevangenen aantrek ken, deelen in de opbrengst der collecte mede. Daarom hopen wij, dat allen naar vermogen mede zullen werken. i In de gisteren gehouden vergade ring van stemhebbende ingelanden van den „De Perponcherpolder" is de reke ning over het dienstjaar 1936-'37 vast gesteld in ontvang op f2959.011/! en in uitgaaf op f 1701.99 met een goed slot van f 1257.021/*. De begrooting voor het dienstjaar 1937- 1938 is in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 2953.38 met een post onvoor ziene uitgaven ad f 1016.001/!, terwijl het dijkgeschot bepaald is op f 12 per fa.a. (vorjg dienstjaar f 13 per ha.). Schore. Benoemd tot brandspuitmees ter de heeren B. Nieuwenhuyse en A. Anemaet. Bij hen, die aan verstopping lijden, zijn de ingewan den een fabriek van vergiften, die hel lichaam verontreinigen en de oorzaak kunnen zijn van tallooze kwalen, die ontslaan door ophooping van vergiftige afvalstoffen in het menschelijk lichaam, die niet tijdig worden verwijderd. Men voelt zich moe, prikkelbaar, zenuwachtig en humeurig, krijgt een vale gelaatskleur en wordt oud voor zijn tijd. Zorg er altijd voor Uw lichaam van binnen te reinigen, zooals ge het van buiten reinigt. Dan werken alle organen op de juiste, natuurlijke wiize, ge voelt U weer jong en opgewekt, herwint Uw werkkracht en werklust. En dat geeft de werking weer van deze nieuwste vinding van Apotheker Dumont, want ae M.S.S. Cachets maken "Schoon Schip" in Uw lichaam, doordat zij i het bloed zuiveren de bloedsomloop bevorderen de leverwerking aanzetten de gal afdrijven de ingewanden tijdig ledigen de gelaatskleur vertrisachen M.S.S. CACHETS zijn geen purgeer-middel, dat Uw ingewanden leegperst en nieuwe verstopping veroorzaakt. Zij herstellen de werking van Uw in gewanden en na enkele dagen zult ge U als verjongd gevoelen, doordat de afvalstoffen tijdig uit Uw lichaam verdwijnen, waardoor Uw gestel verbetert. Per 12 stuks 60 cent ëi koker verpakt) veral verkrijgbaar. Qudelande. Gisteren maakte de Ver. van Oud-leerlingen van land- en tuin- bouwcursussen een welgeslaagde tocht naar Zuid-Limburg. Onder de bekwame leiding van een tweetal ingenieurs werd het Stikstofbindingsbedrijf te Luttera.de bekeken. Daarna werd een tocht gemaakt door Zuid-Limburg en werden verschil lende boomgaarden bezocht. Het was voor de deelnemers een leerrijke dag. Vrouwenpolder. Door Burgemeester en "Wethouders is eervol ontslag verleend aan den heer W. Vos, als onder-brand meester in de afd. Gapinge. In diens plaats is tot onder-brandmeester benoemd de heer H. Luitwieler. Tholen. Gisteren vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig met kennisge ving, de heer Potappel. Een verzoek van gebr. Meeuwsen al hier, om, daar zij1 den oesterput en lood sen van de firma Moelker hebben overge nomen, te mogen treden in dezelfde rech ten en plichten als voornoemde heeren, Wfordt met alg. st. toegestaan, terwijl de concessie aan de firma Moel'ker wordt ingetrokken. Dhr Overbeeke merkt op, dat deze concessie niet is voor het gratis overzetten van familie, daar dit ontdui king van de bruggelden is. De voorz. zegt, dat zoo noodig proces-verbaal zal wor den opgemaakt. Een verzoek van den landarbeiders- bond om over te gaan tot steunverle ning omdat armoe wordt geleden, wordt op voorstel van den voorz. ter zijde gelegd wegens onvoldoende zegeling. Het salaris van den gemeente-secreta ris wordt vastgesteld op f2300, waarbij f 100 voor archivaris. Aan de heeren Blaas en Kramer wordt een bedrag van f 150 toegestaan voor het opmaken van een wegenlegger. Besloten wordt met het bureau van verificatie van de vereen, van Ned. Ge meenten een overeenkomst aan te gaan voor de som van f 20 per jaar, waarvan het fonds zelf f 10 betaalt en de rest de gemeente, voor comptabele controle van het Pot-Meyer-Fonds. In behandeling komt de door B. en W. opgestelde precarioverordening. De heer Moelker heeft bezwaar dat gesproken wordt van een etmaal of gedeelte hiervan, daar een minuut ook een gedeelte kan worden genoemd en dit niet de bedoeling zal zijn. De voorz. is niet voor het vast stellen van een minimumtijd, doch merkt op, 'dat dit soepel zal worden toegepast. De heer Overbeeke acht, nu voor alles en nog wat moet worden betaald, dat mén ook de vlaggestokken, die toch een groot stuk over de straat hangen, hierin op moet nemen. De heer Moelker vindt het verkeerd, waar men vlagt voor ons Vorstenhuis enz. dit te gaan belemmeren, terwijl het te vens kosten meebrengt voor diegenen welke een vaste stok hebben aan hun huis, om deze telkens te laten verwijde ren. De voorz. zou het bejammeren, dat zooiets door den raad wordt aangenomen. Dergelijke uitingen van liefde voor ons Vorstenhuis mag men niet belemmeren of belasten. De heer Overbeeke zegt; tegen de ge- beele verordening te zijn, daar deze hoofdzakelijk den middenstand zal tref fen. De voorz. zegt, dat ook anderen hieron der vallen. De heer Bogert aoht een en ander ook te ver gaande, b.v. bij' den voorz. hangt een bordje aan den muur; Mr. A. J. v. d. Hoeven, Advocaat, en by meer anderen als coiffeurs enz. moot hiervoor worden betaald. De voorz. merkt op, dat 99 van de 100 vervallen. De ver ordening wordt hierna met de stem van den heer Overbeeke tegen aangenomen. Bij: de rondvraag zegt de heer Moelker, dat in de vorige vergadering een plakver- bod is aangenomen. Nu wil spr. weten of dit ook geldt voor zakenmenschen, voor verkoopingen en verpachtingen. Hij spreekt hierover, omdat hem is gebleken dat laatst eenige biljetten van het vis- scherijbestuur niet geplakt mochten wor den, en acht dit veel te ver gaande. De voorz. zegt, dat dit geenszins de bedoeling is. Zulke dingen mogen worden geplakt en hierin is men te ver gegaan. Het is alleen de bedoeling om te voorkomen dat men overal plakt. Colijnsplaat. Donderdagavond kwam de afdeeling Vrederust in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van Ds M. Bons. Uit het verslag van den penningmeesn bleek, dat er een klein batig slot is. Afgevaardigd werden naar de verga dering in Bergen op Zoom dhrn J. J. de Krijger, Mar. de Regt Mz. en G. Prince. Ds Bons verklaarde zich bereid in de maand November voor de afdeeling te spreken. Kortgene. Vrijdagavond vergaderde de Coop, kolenvereen. „Helpt Elkander" on der voorzitterschap van dhr P. Hollestelle De ontvangsten over 1936'1937 be droegen f 9373, de uitgaven f 8429. Saldo f944. De vereen, heeft aangekocht: 812 hl stuk- en 5270 hl eierkolen, alsmede 1191 hl anthraciet. Afgeleverd zijn 581 hl stuik- 5483 hl eierkolen en 1013 hl anthraciet. Er werd besloten tot oprichting van een reservefonds. Het entreegeld werd op f 1 bepaald. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Niekerk en Vliedorp, H. L. Goudt, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Ernst, W. Hop, cand. te Ermelo. Bedankt voor Ooltgensplaat, J. C. van Ioperen te Leerbroek. Voor Maasdam-Cil- laarshoek, D. van der Ent Braat, cand. te Voorschoten. Voor Meeuwen, L. Bras ser, cand. te Huizen. Dat schijnt zoo op 't eerste gezicht een wonderlijke combinatie. Zetmachines en dum-dumkogels, zou men zoo zeggen, zijn dingen, die niets met elkaar gemeen hebben. Zetmachines zijn toch bij uitstek vreed zame instrumenten. Wanneer de zetter de toetsen van de zetmachine aanraakt, dan rijen zich de matrijzen, waarin de letterafdrukken, aaneen tot een regel vol is, waarna het gesmolten lood tegen de letterbeelden ge spoten wordt. Op die wijze krijgt men een regel, gereed om in den vorm van krant of boek te worden gezet. Een dum-dumkogel daarentegen heeft een geheel ander doel. 't Zijn, we herinne ren ons dat uit den Boerenoorlog geweer kogels die, doordat de punt is afgeslepen, de vreeselijkste wonden veroorzaken. Er is dus weinig reden om zetmachines en dum-dumkogels in één adem te noe men. En toch is 't gedaan. Toch is en dat op goede gronden de stelling ver dedigd, dat het lood in een zetmachine soms gevaarlijker is dan het lood in een dum-dumkogel. Wanneer boeken en kranten haat pre diken en tot den oorlog ophitsen, dan kunnen ze het oorlogsgevaar ongemeen vergrooten en vormen ze een gevaar groo ter dan de meest gevaarlijke kogels. En dat is dan nog slechts één kant van de zaak. Boeken en kranten, voortbrengselen van de zoo vreedzaam uitziende zetmachines kunnen nog veel meer doen. Zij kunnen prediken en zij doen het dag aan dag opstand tegen God, ondermijning van het gezag. Zij kunnen de zielen van de lezers, oud en jong, ver giftigen en verscheuren. Zij kunnen oorzaak zijn, dat de grond slagen van het huwelijk worden onder mijnd, dat de gezinshanden worden kapot gemaakt; dat jonge mensoben, zoo goed als ouderen, worden afgevoerd op den verkeerden weg, dat zedelijke en geeste lijke verwoestingen worden aangericht, veel erger dan door dum-dumkogels kan worden gedaan. Maar nu is d i t het merkwaardige, dat velen die niet anders dan met afschuw spreken over hen die van dergelijke ge vaarlijke kogels gebruik maken, er geen bezwaar in zien om zichzelf en het liefste wat zij hebben, hunne kinderen, altijd weer aan de veel grootere gevaren van al lerlei persproducten bloot te stellen. 't Is onbegrijpelijk maar helaas waar. Wie nagaat welke bladen en boeken vaak in onze Christelijke gezinnen gele zen worden, zal het onvoorwaardelijk toe stemmen. Herst. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac. Ds C. F. Westermann), W. J. Manger te Tiel, W. F. ten Rouwelaar te Zwolle en V. W. F. B. Schmidt te Schiedam. Emeritaat. Ds J. Ossewaar- de, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Vlijmen en Hedikhuizen is voornemens tegen 1 November a.s. eervol emeritaat te vragen. "—Predikanten op Art. 8 K. 0. In de Geref. Kerken worden de predikanten die op art. 8 der Kerkenorde (singuliere gaven) tot het predikambt werden toegelaten, schier niet meer ge vonden. De Part. Synode der Geref. Kerken van Drenthe heeft aan den heer J. Ver meer, na gehouden onderzoek, toestem ming verleend om toegelaten te worden tot het praeparaloir examen naar art. 8 K. 0. Zondag 20 Juni 1937. Ned. Herv. Kerk. Goes, v.m. Ds Luuring te Oudwoude, av. Ds Boersma te Kloetinge. Hansweert, 9.30 en 6.30 u. Ds Plagge- mars. Geref. Kerken. Wissekerke, v.m. leesdienst, n.m. Ds Veen- stra van Colijnsplaat. Benoemd tot leeraar te Winterswijk (Ambachtsschool), H. J. Bal te Tholen (electrotechniek) Aan de universiteit te Amsterdam slaagde, cum laude, voor het candidaats- examen geneeskunde de heer W. J. van Hoek, vroeger te Vlissingen. Voor het notarieel examen voor deel II, slaagde te 's Gravenhage de heer H. Ittmann te Haarlem, vroeger te Mid delburg. Geslaagd voor examen gem.-admini- stratie: N. J. de Regt te Borsselen en J. A. van de Sande te Axel. Geslaagd voor het examen gem.-finan- ciën: G. O. Veenendaal te Ierseke. Eindexamen Gymnasium. Voor het eindexamen gymnasium te Middelburg, diploma A, slaagden al de 6 candidaten en wel de dames Elesebeth van Berlekom, Vlissingen en Nel S. J. Koole te Middelburg en de heeren W. J. J. Koole, A. H. Kuipers, A. Looten en R. G. A. van Voorst Vader allen te Middel burg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2