Het Russische Schrikbewind. GEENSE'S BRILLEN. ao g1 BismaRex EERSTE BLAD ZATERDAG 19 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 218 Deze krant leze men rustig met Buitenland. Binnenland RexaU HAAGPOEDER Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Buroaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10,20. Losse nummers 5 cent, AUvertcntiën 30 cent per regol. Ingezonden mcdedccllngcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Niet zonder huivering neemt men ken nis van wat de laatste weken in Rusland gebeurt. Terecht wordt gesproken van den Moe digen Tzaar Stalin, die een waar schrik bewind uitoefent en van wien misschien met recht gezegd kan worden, dat zijn bloedroes die van Robespierre vèr over treft. Het eene proces volgt het andere en het resultaat is altijd weer: de kogei. Nie mand, en dit geldt met name van hen, die een leidende positie 'bekleeden, is zijn leven ook maar één oogenblik zeker. Men heeft getracht een verklaring voor deze gruwelijke gebeurtenissen te vinden. IDe meening is geopperd, dat we hier te doen hebben met uitingen van vrees van den tyran in bet Kremlin en van zijn ziekelijke angst voor het verlies van zijn leven en macht. Anderen hebben gedacht aan onderlinge naijver met het gevolg, dat de leiders elkaar gaan beschuldigen van pogingen van landverraad enz. Het kan leerzaam zijn, in verband bier mede te luisteren, naar wat Groen van Prinsterer heeft geschreven omtrent het Schrikbewind aan het einde van de 18e eeuw in Frankrijk. Groen was 'het niet eenis met hen, die het Schrikbewind voorstelden als een on verklaarbaar verschijnsel of die de ter roristen beschouwden als zedelijke wan gedrochten. Men heeft Robespierre geschilderd als een losbandig en zedeloos mensch, wreed volksmenner, godloochenaar, die, door vertooning van zedelijkheid en stoïcijn- scihe onverwrikbaarbeid zoowel als door schitterende talenten, den rang verkreeg, welken misdaad, vereenigd met genie, in dagen van -verwarring en van opgewon denheid der hartstochten bereikte. Groen is echter van oordeel, dat geen- enkele trek van dit portret gelijkt. „Robespierre zegt hij, was niet een ze deloos mensch. Vergelijkenderwijs muntte hij door ingetogenheid uit. Zijne onbaat zuchtigheid was voorbeeldig. Hij' werd te recht de onomkoopbare genoemd; de na latenschap van den dictator beliep 460 fianken. Hij geloofde aan de deugd, aan de onsterfelijkheid, aan God; hij was dëist. Er is geen grond om te ondersteilen dat hij wreed van inborst is geweest Maar hoe kon dan zulk een man een dergelijk bloedig schrikbewind uitoefe nen? Het antwoord is volgens Groen te zoe ken in het geloof van Robespierre aan de revolutionaire theorie, aan zijn wereldbe schouwing, die naar hij geloofde niet alleen waar en goed en zegenrijk was, maar die het eenige en onfeilbare mid del was om spoedig en overal het einde van ramp en onheil en het begin van on weerstaanbaar geluk te bewerken. De revolutionaire volksmenners be oogden de weldoeners te zijn van het Va derland, van Europa, van de wereld. „De mannen van het Schrikbewind wer den door vergelijkenderwijs edele beweeg redenen geleid." Er was wat men kan noemen philantropische onmenschelijk- heid. Wreedheid is niet altijd wreedaardig heid; strengheid is dikwerf onmisbaar. D'e heelmeester moet een vaste hand heb ben ter genezing van de wond; vooral niet, uit onzinnig medelijden, een bedor ven lid sparen, bedeivend voor het gan- sche lichaam. Kortstondig en heilzaam is de smart. Robespierre zeide: „het is nog geen tijd om het goede te verrichten", later, later, later; eenmaal althans zou het Fransche volk uitmunten door ver- eeniging van zachtmoedigheid en kracht." Groen wijst dan verder op de treffende overeenkomst die er is tusschen de han delingen van Robespierre en de wijsbe geerte van Rousseau, op de nauwe over eenkomst die er tijdens het Schrikbewind bestond tusschen revolutionaire gedachte en revolutionaire daad. Eu zoo komt hij dan ook tot de conclu sie dat de schuld van de bloedroes lag' bij hen, door wie hot geloof aan de Open baring geschokt werd; dat de zwaarste verantwoordelijkheid rust niet op hen die voor droombeelden hebben geijverd, maar op hen, die deze 'hersenschimmen der waanwijsheid hebben doen ontstaan; die in het volle genot van den Evangelie- zegen zich tot de afgoden eener eigen schepping hebben gewend. Wij zullen verstandig doen deze les van Groen van Prinsterer goed in het oog te houden. Wat thans in- Rusland gebeurt onder het gruwelijke bewind van Stalin; in Dhitschland waar de belijders van den Naam des Heeren worden vervolgd; in Spanje waar onzalige machten zijn losge broken, staat niet op zichzelf, maar het is de ijzeren consequentie van beleden be ginselen. Wij mogen dankbaar zijn dat ons volk getoond heeft van de toepassing zoowel der communistische als der nationaal- socialistische beginselen afkeerig te zijn. Maar nu rust ook op ons de taak die heillooze beginselen zelf te bestrijden en tegen de Revolutie te blijven stellen bet E'vangelie. DE „DEUTSCHLAND" WAS GEREED SPAANSCHE VLIEGERS TE BESCHIETEN. Bij de begrafenis van de manschappen der „Deutsohland", die bij het incident van Ibiza werden gedood, heeft admiraal Rader, zooals gemeld, een rede gehouden, waarin hij nog eens een beschrijving gaf van de omstandigheden, waaronder de „Deutschland" werd gebombardeerd, e n waarbij hij voor het eerst er kende, dat op de „Deutschlan d" bevel was gegeven de Spaan- sche vliegtuigen te beschieten vóór deze hun bommen hadden laten vallen. „Ondanks de ongunstige omstandighe den werden de vliegtuigen vóór de bom men 'vielen door den uitkijk opgemerkt en ook dadelijk gemeld, hoewel er nog twijfel bestond, of het niet om witte vliegtuigen ging, daar aan den voorkant geen rood kenteeken was te onderscheiden. De com mandant, die zich op zijn post bevond, beval na deze mededeeling onmiddellijk „luchtalarm" en „het vuur openen". „Onmiddellijk daarop vielen de bom men. Toen de vliegtuigen wegvlogen,, kon den zij niet meer onder vuur worden ge nomen, daar de rook van de branden, die op het dek waren ontstaan, de vliegtui gen aan het gezicht der manschappen van het luchtdoelgeschut onttrok." Het is opmerkelijk dat deze passage van admiraal Rader's rede niet in alle Duitsche bladen voorkomt. Naar Reuter uit Berlijn meldt, zijn ver scheidene wijzigingen aangekondigd in de bevelvoering op de voornaamste Duitsche oorlogsschepen. Kapitein ter zee Fanger, die het hevel voerde op het pantserschip „Deutsch land", is tot commandant van de fortifi caties op de Noord-Friesche eilanden, langs de westkust van Sleeswijk-Holstein benoemd. Ais commandant van de „Deutschland" wordt hij opgevolgd door kapitein ter zee Wenneker, oud-marine-attaché in Tokio. Ook het pantserschip „Admiraal Graf Spee", het linischip „Schlesien" en de kruiser „Karlsruhe" hebben nieuwe com mandanten gekregen. BILBAO STRIJDT TOT HET UITERSTE. De stad op tal van plaatsen ondermijnd. Alle belangrijke punten van Bilbao, o.a. de bruggen, zijn ondermijnd en gereed om tot ontploffing te'worden gebracht. In verscheidene straten zij'n barricades op^- igericht. De Baskische troepen zouden O'runa hebben prijsgegeven. Rechtsche patrouil les zijn de plaats binnengedrongen. Uit mededeelingen van uit Bilboa ont snapte burgers zou bevestigd worden, dat de regeeringsmilitie zich er op voor bereidt, de verdediging tot in de stad zelf voort te zetten. De artillerie der opstandelingen blijkt zeer beweeglijk. Wederom bevonden zich gisteren zware stukken geschut in stel ling, op plaatsen waar den vorigen dag nog niets anders waar te nemen viel dan korenvelden. Een heel net van veldtelefoons volgt de bewegingen van de infanterie. Vliegtuigen der opstandelingen daal - den gistermorgen tot onmiddellijk boren de Baskische loopgraven en bestookten ze met een doodelij'k vuur uit hun ma chinegeweren. Ziji werden hierin door de Baskische luchtvloot, welke zich niet liet zien, niet belemmerd. Gisteren hebben de opstandelingen een stormaanval op het radiostation Bilboa gedaan. De roodón hadden zich in 't biji- zonder in een op dezelfde hoogte gelegen casino, waarnaar een zweefspoor omhoog voert van de stad, verschanst en in bijna elk venster een machinegeweer opgesteld. De stellingen waren door de rooden ondermijnd; na de bestorming werden de mijnen tot explosie gebracht. Naar verhouding waren de nationale verliezen daardoor aanzienlijk, in totaal ongeveer 100 man. Toch behielden zij de stelling.. Waarschijnlijk is de Westelijke stelling van den berg tot aan den rand van de stad in meerdere sectoren ver deeld, die alle ondermijnd zijn. Het moeilijkste hebben de troepen dus nog voor zich; Ook volgens berichten van overloopers zijn de huizen van de heele rand van de stad, tot machinegeweernesten gemaakt. WEER DUITSCHE PREDIKANTEN GEARRESTEERD. Reuter meldt uit Berlijn, dat de geheime politie nu haar actie schijnt te hebben gericht tegen de Evangelische Kerk in de provincie. Allerwegen worden predikan ten van de oppositie aan verhooren on derworpen en opnieuw zijn twee predi kanten gearresteerd, namelijk Midden- dorf uit Oldenburg en Heinen uit Schei- demühl. Sinds Kerstmis heeft het Nazi-bewind ongeveer vijfhonderd predikanten en ker kelijke ambtenaren in gevangenissen of concentratiekampen geplaatst. DE CRISIS IN FRANKRIJK. In de wandelgangen van de Fransche kamer worden de berichten welke van dt=n senaat worden ontvangen, druk be sproken. Men hoopt, dat dit regeeringslichaam zijn onverzoenlijke houding niet zal hand haven en dat men tot een compromis zal komen. De Senaatscommissie blijft echter op haar stuk staan. Zij is bereid de regee ring de wapens te verschaffen, welke zij zal vragen voor den strijd tegen de specu lanten en de vluchtelingen voor den fis cus, maar is tegen het geven van vol machten. Slaagt men er voor vanmiddag drie uur niet in een compromis te vinden, dan is het niet duidelijk hoe de regeering een échec vermijden moet. BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN DUITSCHLAND. Mussolini heeft een uitnoodiging van Hitier aangenomen om van 20 tot 23 Juli een bezoek aan Munchen te brengen tij dens de feesten van de Duitsche Kunst- week. De uitnoodiging werd namens Hitier overgebracht door veldmaarschalk Von Blomberg hij diens bezoek onlangs aan Rome. Het bezoek wordt officieel van particulieren aaid genoemd. De DUce zal niet naar Berlijn komen. In Duitschland zal hij volgens den cor respondent verblijf houden op het roman tische kasteel Neuschwanstein, door ko ning Ludwig II van Beieren gebouwd. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Mussolini, als de politieke toestand dit veroorlooft, het volgende jaar een offi cieel bezoek aan Duitschland zal brengen. Nader wordt gemeld, dat de datum van het bezoek van Mussolini nog niet vast staat. TROTZKI SEINT AAN MOSKOU. Trotzki heeft het centraal uitvoerend comité van de sovjet-unie het volgende telegram gericht: „De politiek van Stalin voert naar een algeheelen ondergang, zoowel in het bin nen- als het buitenland. Het eenig heil is te vinden in een radi cale hervorming tot een sovjet-democra tie, te beginnen bij een openbare herzie ning van de laatste processen. Op dezen weg bied ik u mijn volle dige medewerking aan." w.g. TROTZKI. Korte Berichten. - Dd niet-inmengingscommissie te Lon den is het eens geworden over den tekst van den oproep, welke tot de beide in Spanje strijdende partijen zal worden ge richt tot humaniseering van den burger krijg. Het stoffelijk overschot van den Franschen ex-president D'oumergue zal op staatskosten begraven worden. DE NEDERLANDSCHE MARINE SCHEPEN IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR. De O 15 zai naar Nederland terugkeeren. In verband met de zich geleidelijk ge wijzigd hebbende omstandigheden in de Straat van 'Gibraltar, heeft de comman dant van Hr Ms Johan Maurits van Nas- san, na door den minister van defensie daartoe gemachtigd te zijn, aan de hem toegevoegde duikboot O 15 opdracht ge geven naar Nederland terug te keeren. Hr Ma Hertog Hendrik blijft gedurende haar oefeningsreis in de buurt der Atlan tische eilanden, reserve voor den con- vooidienst in de Straat van Gibraltar. NIEUWE GEÏLLUSTREERDE BRIEF KAARTEN. Door den P.T.T.-dienst verkrijgbaar gesteld Met uitbreiding van de bestaande soor ten zal thans een serie van 24 nieuwe ge ïllustreerde briefkaarten op de postkan toren verkrijgbaar worden gesteld. Deze kaarten vertoonen, in tegenstelling tot de tot dusverre gangbare, over de geheele keerzijde een fotogiafische afbeelding van bekende historische gebouwen e.d. in Ne derland, waarvan de omschrijving op de adreszijde zoowel in het Nederlandsch als in het Esperanto is vermeld. Zij zijn door middel van fotodrukprocédé op z.g. broomzilverpapier vervaardigd. D'e kaarten zijn van een zegelafdruk van 7V2 cent voorzien (frankeering voor buitenlandsch verkeer) en worden voor denzelfden prijs verkocht. TEKORT AAN GESCHOOLDE ARBEIDERS? De Vereeniging van Nederlandsche ar beidsbeurzen zal op 22 en 23 Juni a.s. te Eindhoven haar algemeene vergadering houden. In de ochtendvergadering van 23 Juni komen aan de orde de praeadviezen over het onderwerp: „Is reeds in bepaal de bedrijfstakken geMeken dat een tekort aan sommige categoriën van geschoolde arbeideis is te verwachten, en dat zich een dergelijk tekort zal voordoen bij her leving der bedrijvigheid? Zoo ja, welke maatregels# kunnen wor den genomen, zoowel ten aanzien van jeugdige als van volwassen werklooze ar beiders, om tijdig in zoodanig tekort (e voorzien en de werkloozen wederom in het bedrijfsleven te brengen?" Prae-adviseurs zijn de heeren ir L. Th. H. Hesselfeldt, inspecteur van het nijver heidsonderwijs te 's Gravenhage, T. van Lier, referendaris-adviseur bij het depar tement van Sociale Zaken, H. Lindeman, secretaris van het Ned. verbond van vak- vereenigingen, en J. E. van Riet, direc teur vau de gemeentelijke arbeidsbeurs te Rotterdam. WEESINRICHTING TE NEERBÜSCH. Onder voorzitterschap van Dr W. G. Posthumus Meyjes uit Hoogland, werd gisteren de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van de Weesinrichting te Neerbosch. In deze vergadering heeft de predikant-directeur, Ds H. Kluin, het jaarverslag uitgebracht. De achteruitgang van de inkomsten, waarvan vorige jaren reeds melding was gemaaikt, kwam niet tot stilstand. Groo- tere giften werden zeer weinig ontvan gen, terwijl de inkomsten van de druk kerij en andere werkplaatsen eveneens een achteruitgang vertoonden. De ongunst der tijden deed zich ook gevoelen in de mogelijkheid de jongens in een betrek king te plaatsen. Er zijn jongelui van negentien, soms van twintig jaar, die nog steeds moesten blijven wachten. Ondanks de teleurstellingen hield het moreel der jongens zich echter goed. Dat nog voor 36 jongens een plaats kon worden gevon den, stemt tot dankbaarheid, terwijl 23 meisjes in een betrekking geplaatst wer den. Het aantal kinderen was op 31 Decern^ ber 1936 iets teruggeloopen en 'bedroeg 423, terwijl het jaar begonnen was met 446. Er kwamen 39 jongens en 30 meis jes in de inrichting. De gezondheidstoe stand was dit jaar zeer goed; er kwamen twee sterfgevallen voor. De financieele toestand vraagt nog steeds veel zorg. De totale uitgaven be droegen f 304.218.49, tegen een totaal aan ontvangsten van f 177.793.90, derhalve een nadeelig slot van f 126.424.90. DE AUSTRALISCHE MINISTER PRESIDENT NAAR ONS LAND. Naar het A.N.P. verneemt zal de Australische minister-president Lyons, die een kort bezoek aan ons land zal brengen en o.a. een onderhoud zal hebben met dr Golijn, Maandagmiddag omstreeks twaalf uur met een speciale vliegboot van de Imperial Airways uit Engeland te Schellingwoude arriveeren. De premier zal veiguzeld worden door zijn echtge- noote en dochter. Het zou in de bedoeling van den heer Lyons liggen onmiddellijk door te reizen naar Dén Haag. DE NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. De Nederlandsche Slagershond heeft zijn 46e jaarvergadering gehouden te Hilversum. Scherp heeft de bondsvoorzitter, de heer E. Wei ma uit Leeuwarden, den toe stand en den noodlottigen invloed van de overheidslasten op het slagersbedrijf geteekend. De strijd om het bestaan, zoo zei spr., lepeltje BISMA- zal onmk REX zal onmiddellijk het beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- v Hseeren. Het bestrijdt oprisping en .Indigestie en beschermt den maag- ^wand. Gebruik eenigen tijd BIS- V-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U zich jarenlang heeft moe ten ontzeggen. U kunt het probeeren met een groefflacon van 25 ct. 'e groote flacon k f. 1.25 is voordeeliger voor regelmatig ge bruik. I Bi) Apothekers en Drogisten. Verkrijgbaar o.a. te Goes: A. G. v. d. Rest, Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat, Fa Gebr. Mulder, Korte Kerkstraat, Fa J. M. den Herder, Kade; en te Middelburg: Fa Sohulte T'hieme, Lange Delft, Fa F. H. J. D'amen, Korte Noordstraat, Fa P. van Sluijs, Vlasmarkt. (Ingez. Med.) Binnenland. Moeilijkheden bij de kabinetsformatie. Australische minister-president naar ons land. Buitenland. Mussolini naar Duitschland? Db dreigende crisis in Frankrijk. Zware strijd in Bilbao te wachten. Weer predikanten in Duitschland gearres teerd. nam in het afgeloopen jaar afmetingen aan als nooit te voren. Noodzakelijke ver beteringen, zooals de accijnswet, vleesch- keuringswet, lieten op zich wachten. De crisis, de overbezetting, de dalende koop kracht, de Regeeringsmaatregelen, de moordende concurrentie, zij alle vorm den een nameloos leed en verscheurden ons bedrijf totaal. Het vleeschverbruik liep opnieuw be langrijk terug. Vergeleken bij de eerste twee maanden van 1936 was over Jan. en Februari 1937 de teruggang voor Am sterdam 323.301 kg of 7.6 procent, voor Den Haag 156.380 kg of 6 procent, voor Utrecht 60.207 kg of 5.6 pet. Sindsdien is de toestand nog verergerd. Spr. betoogde verder, de beteekenis van den landbouw, waarvoor de Regeering maatregelen heeft getroffen, niet te on derschatten en genegen te zijn daarvoor een offer te brengen, maar er bezwaar tegen te hebben aan de landbouwbelan gen geheel te worden opgeofferd. Voorts besprak de heer Weima de ach terstelling van het middenstandsbedrijf van den slager bij de distributie van overheidswege van goedkoope levensmid delen aan werkeloozen en armlastigen en deed hij een beroep op de Regeering om het ook den slagersstand, omvatten de 11000 gezinnen met pl.m. 20.000 man personeel, weer mogelijk te maken het dagelijksch brood te verdienen. Na de pauze werd een aanvang ge maakt met de behandeling van het zeer uitgebreide aantal afdeelingsvoorstellen. Over de vraag wat gedaan moet wor den om van de 10 procent crisishef fing op het rundvleesch bevrijd te raken, ontwikkelde zich een breede discussie. Tenslotte ging de vergadering met 214 tegen 14 stemmen accoord met het prae- advies van het bondsbestuur, waarbij dit verklaart den strijd voor afschaffing der crisisheffing op rundvleesch met den meesten ernst te zullen blijven voeren, omdat deze heffing als een ramp voor het slagersbedrijf moet worden be schouwd. Eveneens ging de vergadering accoord met het prae-advies van het bondsbestuur met betrekking tot de voorstellen der af- deelingen, waarin op afschaffing der omzetbelasting werd aange drongen. Het bondsbestuur is het er vol komen mee eens, dat ook deze belasting zoo spoedig mogelijk dient te verdwijnen en zal hiervoor ook blijven ijveren; even wel wees het er op, dat einde 1938 deze belasting automatisch afloopt. Burgemeesters. Bij K. B. van 17 Juni 1937, is met in gang van 1 Juli 1937 benoemd tot bur gemeester der gemeente Pannerden: G. L. G. M. Cremers, volontair ter secretarie te Westervoort. Met ingang van 1 Juli 1937 is benoemd tot burgemeester der gemeente Eijsden: mr W. H. M. J. Lambooy, thans werk zaam op een notariskantoor te Hilver sum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1