L*S GEZONDHEID NIET EERSTE BLAD WAAG UW SCHOOL [IDSONDERWIJS inschrijving VRIJDAG 18 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 217 DE KABINETSFORMATIE. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws K141 1LEURG. loemde inrichting rden gevraagd, om a.s, in dienst te ^.R in vakteekenen V.H in vakteekenen |e aan werktuig- 4R in vakteekenen aan drukkers. bgdheid vereischt. lijksregeling. Solli- hkken) in te zen- rgemeester vóór 1 fcrstrekt de Direc- [ENBEEK. itant: in de boomgaar- |nge: a/d Zomerweg L) lekken annex Jon- (reserve 40 K.G.) feosch in Abbekin- 120 K.G.) len boomgaard in 1 (reserve 10 K.G.) [ten boomgaard al- K.G.) ten boomgaard al io K.G.) [IRAS, als: Leidingstuk; ret Witte Hekken iBoomgaard; ]de Lange wenden; lattendijke tegen- Ikinders; Abtskerke, in den Weel en Schen- ravenpolder; Zwaakschen Dijk Grooten Dijk te en 's-H. Arends- Dt en met 21 Juni J van Notaris VAN lalwaar tevens in- bekomen. |r de kersen moe als aangeslote- fn 6.409.30 per 25 p. stuk; 100 stuks; Kip- iS. ling van 16 Juni. }.20—14.50, Ma- 10. ^ien 6, Kruisbes- ig- LERBERICHT. |md van 18 Juni: vellicht krachtige blijk bewolkt, nog linig verandering Iddag 3 uur: CP I lag 3 u.: 770. fietsen; Uiig.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Einorgo" tor exploitatie van hot blad „De Zeeuw" Bureaux Lango Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnoinonton voor Middelburg, Goes en VIlMsingen f0.20. Losso nummers 5 cent. Advortcntitin 30 cent per regel. Ingezonden inedodeclingen 60 cent per regel. Kleine Advcrtontiön Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De poging van Dr Colljn om een kabinet op breede basis te vormen als mlslukl beschouwd. Nader overleg met Mr Goseling. Dr Colijn heeft gistermiddag weder eenige besprekingen gevoerd in verband met de kabinetsformatie. De formateur heeft eerst geconfereerd met den R.K.- fractieleider Mr Goseling en daarna bet katholieke Eerste-Kamerlid Prof. Mr G. P. M. R o m m e ontvangen. De N. R. Grt. weet te melden, dat de pogingen van Dr Colijn om een Kabinet op breede basis te vormen als mislukt be schouwd moeten worden. Het blad schrijft o.m.: De driehoeksconferentie tusschen minis ter Colijn, minister van Lidth de Jeude en Mr Goseling, die gisteren zou worden gehouden, beeft niet plaats gehad. Dit was reeds een veeg teeken,, omdat het er op wees, dat bet resultaat van een voor afgegaan onderhoud tusschen minister Colijn en Mr Goseling wat betreft het nul van een bijeenkomst waarbij ook de heer van Lidth de Jeude aanwezig zou zijn, negatief was. Naar ons namelijk ter oore komt, moet men het thans waarschijnlijk achten, dal Dr Colijn's poging tot vorming van een kabinet op breede basis mislukt is. Ten gevolge van tegenstand van roomsch- katholieke zijde zou de formateur er niei in geslaagd zijn, zijn voornemen te ver wezenlijken om in een nieuw te vormen kabinet drie van de vrijzinnige ministers van het huidige kabinet te weten de heeren van Lidth de Jeude, Oud en de Graeff opgenomen te krijgen. Wij hebben gegronde reden om aan te nemen, dat minister van Lidth de Jeude gisteren kenbaar heeft gemaakt niet be reid te zijn een portefeuille te aanvaar den in een ministerie, waarin niet tevens nog twee andere bewindsleden van vrij zinnige opvatting een plaats zouden in nemen en dat zijnerzijds minister de Graeff op een vraag van den formateur of hij (jhr mr. de Graeff) bij zijn reeds eerder kenbaar gemaakte standpunt bleef, aan Dr Colijn medegedeeld heeft een por tefeuille te weigeren, indien minister van Lidth de Jeude geen deel van een nieuw ministerie zou uitmaken. Het schijnt, dat bet onderhoud, het welk de formateur gisteren (Donderdag middag), nadat hij zich nog eens ver gewist had van de zienswijze van de hee ren van Lidth de Jeude en de Graeff, met Mr Goseling heeft gehad, heeft uitgewe zen, dat van die zijde (R.K. Staatspartij) een dusdanig verzet tegen het denkbeeld van drie vrijzinnige ministers in de nieu we combinatie aanwezig was, dat verwe zenlijking van deze gedachte momenteel uitgesloten te achten valt. Een en ander geeft dan ook grond om aan te nemen, dat het resultaat van het onderling overleg op dit oogenblik zou zijn, dat men niet kan '(wil) komen toi de samenstelling van een kabinet op breede basis. Intusschen is de poging dan ten slotte niet gestrand op bet program, waarom trent Dr Colijn en de R.-K. Staatspartij niet ongenegen waren de van liberalen kant verlangde concessie in te willigen, maar op het aantal van drie vrijzinnige ministers, dat 'van liberale zijde als ab solute eisch was gesteld. (Van het demis sionaire kabinet maken thans vier vrij zinnige ministers deel uit.) Indien de heer Oud wiens rede te Leeuwarden hem ook door andere partijen dan de R.K. was kwalijk genomen zou worden geweerd, beteekende die eisch, dat er, be halve de liberaal van Lidth de Jeude en de partijlooze de Graeff, nog een tweede liberaal in het ministerie zitting zou moe ten nemen en hiertoe waren de roomsch- katholieken (ook) niet bereid. (Het spreekt vanzelf, dat deze 'beschou wingen geheel voor rekening bleven van het blad waaraan wij ze ontleenen.) Goes M. Polderman Electrotechntcus Sanitair en Centrale- Verwarming DE STRIJD IN SPANJE. Wil Bilbao zich overgeven De nationalistische zender te Sala manca heeft bekend gemaakt, dat de re geering te Bilbao Franco heeft verzocht, haar mede te deelen, welke zijn voor waarden zijn 'voor de overgave van Bil bao. Franco heeft hierop geantwoord, dat Bilbao zich onvoorwaardelijk aan hem i moet overgeven. Volgens berichten, welke te Salamanca van het Bilbao-front zijn ontvangen, zijn de witte troepen tot aan de Westelijke zijde van de Baskische hoofdstad door gedrongen. De straatweg van Bilbao naar San tander is opnieuw door der opstandelin gen vliegtuigen gebombardeerd, welke den terugtocht der Baskische troepen be lemmeren. Het aantal krijgsgevangenen en de hoe veelheden buitgemaakt materiaal bij Bil bao zijn thans reeds even groot als in totaal bij de verovering van Malaga. Hedennacht werd uit Bilbao officieel gemeld, dat de Baskische regeering in overeenstemming met die van Valencia, de stad heeft verlaten voor een dorp meer in de achterhoede der militaire operaties gelegen. De voorziening met levensmiddelen wordt steeds moeilijker in Bilbao, daar geen schepen meer kunnen binnenvallen. Er beginnen verdwaalde kogels in de stad te vallen. Italiaansch schip gebombardeerd. Het Italiaansche stoomschip „Madda" is in de nabijheid van Oran door twee vliegtuigen van de regeering gebombar deerd. De vliegtuigen wierpen dertig bommen naar bet schip, waarvan de meeste niet tot ontploffing kwamen. Eén echter trof den voorsteven van het schip waardoor eenige schade werd aangericht. Het Italiaansch schip is, daar zijn voorruim vol water is geloopen, de haven van Gibraltar binnengeloopen, waar het waarschijnlijk in een droogdok zal wor den opgenomen. Ontploffing aan boord van de Jaime Primero. Gistermiddag had een ontploffing, ge volgd door brand, aan boord van den kruiser Jaime Primero, van de republi- keinsche marine plaats, welk schip zich ter reparatie in de haven van Carthagena bevond. ■Op het oogenblik telt men 18 dooden en over de honderd gewonden onder de be manning. De oorzaak van dit droevig on geval is onbekend. DE FRANSCHE LUCHTMACHT. De sterkste na Rusland. De Fransche minister van luchtvaart Pierre Got heeft medegedeeld, dat de Fransche luchtmacht l'hans de sterkste is na die van Rusland. De boihbardements-mogelijkiheid is nu met 400 pet. gestegen. Be luchtvaart-industrie is genormali seerd. De productiemogelijkheid zal in 1938 100 pot. meer zijn dan in 1936. 153 centra in het geheele land werden opgericht, voorzien van instructeurs en vliegend materiaal, waar op het oogen blik 9800 leerlingen worden opgeleid. AMERIKAANSCH INITIATIEF TOT KALIBERBEPERKING VAN SCHEEPSGESCHUT. D'e Amerikaansche ambassadeur te To kio, Grew, heeft, naar verluidt in op dracht van zijn regeering, de Japansche regeering informeel voorgesteld bespre kingen te houden over de beperking van het kaliber van scheepsgeschut tot veer tien duim. In verhand hiermede merkt men in Japansche kringen op dat de Japansche regeering in Maart j.l. heeft medegedeeld, dat zij zich niet zou aansluiten Dij' het nieuwe verdrag van Londen, dat de be perking van het kaliber van het scheeps geschut tot veertien duim voorstelt. Ja pan is van oordeel, dat een werkelijke beperking van de bewapening ter zee niet \erkiegen kan worden door een beper king van het kaliher van het geschut, zonder een beperking van het tonnage. Een later Reuter-bericht uit Washing ton meldde, dat de bovengenoemde vraag van Washington niet alleen gericht werd tot Japan, maar tot de voornaamste vlootmogendheden. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Roosevelt bemiddelt. Opnieuw is op president Roosevelt een dringend beroep gedaan, om in het staal- conflict te bemiddelen, thans door den gouverneur van den staat Ohio, D'avey, die den piesident verklaarde,, dat een en kele staat niet bij machte is een staking, welke thans reeds bijna tien staten om vat, het hoofd te bieden. D'e minister van arbeid, miss Perkins, heeft nu een aibitiage-commissie voor de staalindustrie in het leven geroepen. Hiermede is de eerste stap lot bijleg ging van de conflicten gedaan. Aanleiding tot de instelling van de commissie moet het nieuwe beroep op Roosevelt zijn geweest. Inmiddels hebben zich in Canton (Ohio) nieuwe stakingsonlusten voorge daan, waarbij twee arbeiders werden ge wond. Als vergeldingsmaatregel koppelden stakers de locomotief van een trein los en lieten haar onbeheerd wegrijden. Of dit nog tot ongelukken heeft geleid is nog niet bekend. De vijf grootste scheepswerven van New-York zijn door een staking gesloten. Negenduizend man zijn in staking ge gaan, om te verkrijgen, dat alleen leden van een vakvereeniging te werk zullen worden gesteld. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Vele arrestaties in Berlijn. „De toestand is in de afgeloopen weken veel dramatischer geworden, eigenlijk zou men moeten zeggen: in de afgeloopen uren." Aldus ds Niemöller tijdens een godsdienstoefening te Berlijn. Ds Niemöller deelde mede, dat ver scheidene leden van den broederraad werden gearresteerd. De bureaux van den Pruisischen broederraad werden ge sloten. Sprekende over de arrestaties zei ds Niemöller: „Wij' stellen ons de vraag, wiens beurt het morgen zal zijn. Wij1 zou den eigenlijk moeten zeggen: het is afge loopen. Maar wanneer ons verstand zegt, dat het met de kerk ten einde is, dan ant woordt God: neen! De kerken zijn nim mer zoo vol geweest als thans". New-York in cijfers. New-York telt op het oogenblik, op een bevolking van ruim zeven millioen zielen, niet minder dan 2.300.000 buiten landers. Wanneer men de bewoners „schift" naar de godsdienstige gezindten, komt men tot de bevinding, dat de protestan ten met 3.500.000 geloovigen aan de spits staan. Dan volgen de Israëlieten met 1.765.000 en de katholieken met 1.734.000 zielen. De Israëlieten hebben de meeste bede huizen, n.l. 1000 Synagogen; daartegen over zijn er slechts 430 Katholieke en 180 Protestantsche kerken. Wanneer men de statistiek der ver schillende beroepen en bedrijven nagaat, kan men constateeren, dat er in New- York 10.000 makelaars in effecten zijn, 18.000 tooneelspelers, 21.000 musici en 9000 letterkundigen en journalisten. PRINSES JULIANA BIJ DE PROMO TIE EENER STUDIE-VRIENDIN. Prinses Juliana is gistermiddag tegen woordig geweest bij de promotie van Haar studievriendin, mej. M. Rooseboom. In allen eenvoud, zonder eenig gevolg is Zij naar Leiden gekomen. Hoewel de komst van Prinses Juliana geheel geheim gehouden was en dit be zoek ook geen enkel officieel karakter had, was het blijkbaar op het laatste oogenblik toch nog als een loopend vuur tje door de stad gegaan, dat Zij naar het Academiegebouw zou komen. Een groote menigte menschen had zich althans langs het Rapenburg bij den ingang der uni versiteit opgesteld, toen om kwart over vier de auto aankwam. Toen H.K.H. uit de auto stapte en Zich alleen over het Academieplein naar den ingang van het universiteitsgebouw begaf, werd een lang durig gejuich aangeheven. De promotie, welke de Prinses als ge woon belangstellende bijwoonde, duurde tot vijf uur. Buiten het academiegebouw was al lengs de belangstellende menschenschare aangegroeid tot een groote menigte, die de Prinses bij Haar vertrek haar groet wilde brengen. Tal van studenten en meisjesstudenten hadden zich op het Academieplein verzameld en ook daar buiten stond men rijen dik opgesteld. Nadat eerst het rijtuig met de wit blauw bepluimde paarden van de jonge doctor was vertrokken, kwam de Prinses uit het academiegebouw, luide en lang durig toegejuicht door de vele belang stellenden. Vroolijk en opgewekt wuivend naar links en rechts, plotseling oude studie vriendinnen herkennend, ging de Prin ses over 't Academieplein, evenais Ze gekomen was, maar thans zonder het groote sierlijke bouquet roode rozen, dat Zij persoonlijk voor Haar tot doctor ver heven vriendin had meegebracht. DE WEER OPGEHEVEN HEFFING OP KOFFIE. Geen restitutie van de geheven bedragen. Bij het bestuur van de vereeniging van koffiebranders is van de regeering be richt ingekomen, dat zij niet bereid is, uit de heffing op koffie ontvangen bedra gen, ofschoon deze niet meer noodig zijn voor het doel waarvoor zij oorspronkelijk zijn geheven (steun aan de koffiecultuur), te restitueeren. DE HANDEL IN VERBRUIKS- ARTIKELEN. Een vereenlgiing tof behartiging van de belangen van dezen bedrijfstak opgericht. Het Nederlandsch Weekblad voor Krui denierswaren meldt, dat dezer dagen de oprichting heeft plaats gevonden van een vereeniging ter behartiging der belangen van den handel in verbruiksartikelen. Het doel van de nieuwe organisatie zal zijn bet voeren van een maatschappelijke ac tie om te komen tot een werkwijze, die af doende prijsbescherming van merkartike len mogelijk maakt. I In deze organisatie zullen fabrikanten, grossiers en winkeliers samenwerken. Voor het voorzitterschap is het voorloo- pig bestuur in contact getreden met mr J. A. de Visser, procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem. Als vice- voorzitter fungeert de heer J. Leyds, voorzitter van de Fiva. REGLEMENT AUTOVERVOER VAN PERSONEN. Zal op 1 September in plaats van 1 Juli ingaan. Naar gemeld wordt, heeft de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten zich met een adres gewend tot den minister van waterstaat met het verzoek om de inwerkingtreding van bovengenoemd re glement, dat bepaald was op 1 Juli a.s. uit te stellen tot een lateren datum, aan gezien de invoering van het stelsel van gemeentelijke vergunningen tal van moei lijkheden meebrengt, tengevolge waarvan het zeer bezwaarlijk zou zijn wanneer deze invoering op 1 Juli a.s. moest plaats hebben. De minister heeft, naar men mededeelt, dit verzoek ingewilligd en zal bevorderen dat de datum van in werking treding der bepalingen betreffende taxi's en huur auto's van het Reglement Autovervoer Personen, nader wordt bepaald op 1 September a.s. VOOR VERLAGING VAN CRISIS HEFFINGEN. Nederlandsche koekfabrikanten adresseeren. Het bestuur der organisatie van Ne derlandsche Koekfabrikanten heeft zich opnieuw met een schrijven gewend tot den minister van Landbouw en Visscherij waai in het, naar aanleiding van de door den minister genomen afwijzende be schikking tot verlaging van de heffing op massee en glucose, aandringt om met het oog op de moeilijkheden, waarin de koekindustrie sedert jaren verkeert, als nog tot verlaging van de heffing op deze artikelen over te gaan en het geeft daar in tevens de gronden aan waarop dit ver zoek steunt. 34e NATIONAAL MIDDENSTANDS- CONGRES. H»t 34e Nationaal Middenstandscon gres wordt op 6 en 7 Juli a.s. te Zwolle gehouden. De op het congres uit te brengen prae- adviezen zijn de volgende: „De rechtsvorm van het middenstands- bedrijf", door mr C. W. A. Schürmann, advocaat te Rotterdam; „De electriciteitstarieven in Nederland en de noodzakelijkheid hunner grondige herziening ten behoeve van de welvaart van het middenstandsbedrijf", door ir K. H. Haga, raadgevend ingenieur en elek trotechnisch adviseur van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Overveen; „Organisatie en publiekrechtelijke ver tegenwoordiging van het bedrijfsleven", door den heer F. L. van der Leeuw, direc teur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Ds Van Duyl lid der Eerste Kamer. Het centraal stembureau heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het bedan ken van den heer De Marchant et d'An- sembourg, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard ds G. van Duyl. Aangehouden. Door de marechaussee te Terneuzen is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere P. A. S., koopman in ongeregelde goederen, woonachtig te Terneuzen, als verdacht van heling van rijwielen, die door dief stal waren verkregen. ALS DB NIEREN nl.t b.hooflljk w.rktn, kun. non voraohljnsclan optraden ala rugpijn, spit, atljve an pijnlijke gewrlohten, veratoorda naohtruat en verliet van kracht. En wal, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var dr erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Ie beter dan genezen. Gebruik tijdig Foeter'e Rugpijn Nieren Pillen, eindt Jaren bekend ale het dluretleoh middel bij uitnemendheid. Zorg, (lat uw bloed eteede zuiver, kraohtlgen leven* gevend blijft. Binnenland. Geen kabinet op breede basis? De noodtoestand voor de slagers. Reglement autovervoer van personen treedt 1 Sept. in werking. Het internationaal landbouwcongres. Buitenland. Wil Bilbao zich overgeven? Roosevelt wil bemiddelen in de stakings conflicten. Middelburg, V oorschriften ter voorkoming vantorand- gevaar. De Raadscommissie voor de strafverordeningen beeft zic'h met een ontwerp tot den Raad gericht betreffende het vaststellen van een „Verordening, houdende voorschriften ter voorkoming van brandgevaar''. Het nu samengestelde ontwerp behelst een aantal bepalingen, welke reed^ in de vigeerende Alg. Politie-verordening voor komen; bepalingen ter zake van garages, die aanvankelijk in een afzonderlijk ont werp waren samengevat; verschillende nieuwe bepalingen, zoowel ter voorkoming van brandgevaar in het algemeen als van ontploffingen (die in de practijk hebben plaats ge'had) als gevolg van onvoorzich tig omgaan met benzine en dergelijke vloeistoffen, alsook met flesschen of cy linders, gebruikt voor samengeperste, vloeibaar gemaakte of onder druk in op lossing verkeerende gassen, terwijl ook een aantal bepalingen nopens de eisöhen, aan welke gebouwen, gebruikt voor open bare bijeenkomsten, moeten voldoen nood zakelijk waren. Voor wat dit laatste betreft, merkt de commissie nog op, dat slechts weinig ge bouwen aan die eischen 'beantwoorden. Zij moeten evenwel geleidelijk tot den ge- wens'chten brandveiligen toestand leiden. Art. 3 van het ontwerp vergemakkelijkt dien overgang en zal voorloopig gehan teerd moeten worden voor vele gebouwen, alwaar openbare 'bijeenkomsten worden gehouden. De aan de te verleenen onthef fingen te verbinden voorwaarden zullen maatregelen kunnen 'behelzen, die zooveel doenlijk in gebreken voorzien, zoolang de lokalen niet worden verbouwd of gewij zigd. A'ls voorbeeld noemt de commissie het niet aan den vloer vaststaan van stoe len in desbetreffende zalen. Voorshands zou als voorwaarde kunnen worden ge steld, dat de stoelen in rijen aan elkan der moeten worden vastgemaakt door lat ten, welke onder de stoelen doorloopen. De gestelde eischen moeten dus als nor men gezien worden. In een aantal af zonderlijke artikelen is voorts de moge lijkheid van ontheffing gesteld. Dinsdagavond vergaderde de On derlinge Veeverzekering Walcheren, on der voorzitterschap van den heer L. J. Lorier. Uit het verslag van den secr.- penningmeester, dhr J. Marinissen, bleek dat het afgeloopen jaar zeer gunstig is geweest. Er is dit jaar maar 2 pet. pre mie betaald en er is een batig saldo in kas van ruim f 600. Elf ongevallen zijn voorgekomen. De maximum-prijs voor kalfvee werd vastgesteld op f240 en voor zeer goede exemplaren f280. Besloten werd weer 1 pet. premie te hebben voor kalfvee en Vb pet. voor jong vee in het eerste half jaar. De uit te be talen prijs voor vette kalveren werd vast gesteld op 45 cent per kilo schoon ge wicht. Ongekeurde paarden. De politie maakte gisteren op het Molenwa ter proces-verbaal op tegen een hande laar van buiten de provincie, die twee paarden op de markt bracht, die niet vooraf door den veearts waren gekeurd, hetgeen bij de Junipaardenmarktverorde- ning is bepaald. Rijwieldief geknipt. Gis teren kreeg de politie aangifte van ver missing van een rijwiel. Het gelukte haar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1