De opbrengst der Rijksmiddelen Aspirin Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 17 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 216 De Kabinetsformatie. Buitenland. De Grondwetsherziening. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0,20. Losse nummers 5 cont, Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Conferenties met Minister Van Lith de Jeude, Mr Geseling en Mr Steenberghe. Ook gisteren zijn de 'besprekingen in verband met de Kabinetsformatie, welke thans een meer definitief stadium sohijnt te naderen, voortgezet. Nadat minister Van Lidth de Jeude 's morgens wederom door H. M. de Koningin was ontvangen, bad 'hij een onderhoud met den formateur Vervolgens 'heeft Dr Golijn een langdu rige bespreking gevoerd met Mr Go'se- ling, aan welke conferentie in parlemen taire kringen groote 'beteekenis wordt toegekend. Gistermiddag ontving de for mateur wederom Mr Steenberghe in zijn kabinet, met wien 'hij eveneens een vrij langdurig onderhoud had. 'Gistermorgen beeft de Katholieke Tweede Kamerfractie een vergadering ge houden, aan welike mededeeling de par lementaire redacteur van het „Volk'' ihet volgende toevoegt: „Ons bereiken aanwijzingen, die er op duiden, dat de vergadering, die de katho lieke Tweede Kamerfractie heden heeft gebonden, gewijd is geweest aan een be spreking van een nader door Dr Golijn geformuleerde omschrijving van het ka rakter van het door hem te vormen kabi net, met welke nadere omschrijving de vrijzinnige ministers accoord zouden kun nen gaan. Indien de katholieken instemming met de thans gekozen formuleering moerden t'e kennen geven, ware een kahinet te verwachten van gelijksoortige samenstel ling als het tegenwoordige. D'it 'belhoeft niet te heteekenen, dat in geval van een toestemmend antwoord der katholieken aan den kabinetsformateur alle leden van (het demissionaire kabinet in bet nieuwe ministerie zouden zitting nemen. Het heeft bijvoorbeeld de aandacht ge trokken, dat Minister Slotemaker de Bruine als nieuw-geko-zen Kamerlid de benoeming van ondervoorzitter eener af- deeling der Kamer heeft aanvaard. In parlementaire kringen wordt hieruit af geleid, dat hij zelf vermoedelijk niet ver wacht, minister te zullen blijven''. De maand Mei gunstigi voor de schatkist Uit het pas gepubliceerde overzicht vein den stand der Rijksmiddelen over de maand Mei blijkt, dat bet met de ont vangsten in Stijgende lijm blijft gaan. In totaal brachten de Overige Midde>- len, waarvan de meeste posten zoo'n n'auw verband 'houden met de welvaart van ons land, in Mei 193;7 ruim f 4.29 mil- Iioen meer op dan in Mei 1936. Dit acres is minder groot dan de vorige maand (April 1937 bracht f 5.784,000 meer op dan 1936), maar ook de toeneming in Mei iis toch vrij belangrijk. D'e opbrengst van de overige middelen gedurende de eerste 5 maanden van 1937 is nu gestegen tot f 168.7 millioen, dat i's bijna f 23 millioen meer dan de eerste 5 maanden van 1936 en f 13 millioen meer dan de raming. Met name de omzetbelasting heeft zich goed gehouden. In April 1937 bracht dit middel f 1.19 millioen meer op dan in 1936, voor Mei is dit cijfer f 1.421.000 Nog sprekender is de vergelijking met de raming. D'e opbrengst in April 1937 kwam f 306.000 boven de raming uit, in Mei was dit f 1.78 millioen. De eerste 5 maanden van dit jaar deden aan omzetbelasting 'bijna f 4.4 millioen meer in de staatskas vloeien dan in 1936 en de opbrengst oiver deze maanden (f 29.451.000) bedraagt bij na f 3.41 millioen meer dan de raming. In April, gaven de invoerrech te n eien belangrijk hooger bedrag (f 1.26 millioen) te zien dan de raming. Ook in Mei is deze post boven de raming uitge komen, doch aanzienlijk minder, namelijk f720.000. Daarentegen gaf Mei 1937 f 784.000 meer dan Mei 1936. Het gun stige verschil tusschen beide maanden April bedroeg f 500.000. D'e grooter'e omvang van den buiten- landscihen 'handel wordt duidelijk weer spiegeld in het statistiek recht. In het loopende jaar bracht dit tot dus ver f4i25.900 meer dan het vorige jaar op of 65 pet. en in Mei bijna f 100.000 of 77 pet. Behalve 't accijns op bier (dat f 107.000 meer opbracht dan in Mei 19'36) gaven ook de andere, óp zout na, een stijging te zien, vergeleken met Mei 1936. D'at op geslacht vertoonde een stijging met f 116.000 en kwam f 137.000 boven de raming uit. (DeMotorrijtuigenbelas- t i n g bracht in Mei 1937 f 2.212.000 op, dat is bijna f 100.000 meer dan in Mei 1936. Ook de totale opbrengst over de eer ste vijf maanden is hooger dan over de zelfde maanden in 1936, n.l. respectieve lijk f 11.527.000 en f 11.257.000. DE STRIJD AAN HET BILBAO-FRONT Bilbao onder het vuur der mitrailleurs. De bezetting van Galdacano, een be langrijke arbeidersvoorstad op een af stand van 8 K.M. van Bilbao gelegen, is gisterennacht voltooid. Men kon duizenden Baskische soldaten in wilde vlucht naar Bilbao zien terug trekken. Baskische colonnes hebben inmiddels een vertwijfelden tegenaanval tegen den Santa-Marina-berg ondernomen. Zij' wer den evenwel teruggedreven. Van de 7000 zielen tellende bevolking van Galdacona bevonden zich slechts en kele honderden nog in de stad, toen de witte troepen er binnenrukten. De opstandelingen beheerschen thans den voo-rnaamsten toegangsweg naar Bil bao. D'e geheele stad is thans blootgesteld aan het vuur van de artillerie niet alleen, doch ook van de mitrailleurs. Gesteund door gemotoriseerde eenhe den, konden de Italianen opi ukken. D'e Basken trokken zich over de geheele linie spoedig terug. Generaal Miaja heeft verklaard niet te gelooven, dat de opstandelingen Madrid zullen innemen. Niettegenstaande het bombardement door de zware artillerie acht hij de stad onneembaar. D'e generaal Heeft een plan op groote schaal opgezet, doc'h hij houdt dit geheim. Alleen zeide hij, dat de luchtmacht hierin een groote rol zal spelen. DE DUITSCHE NATIONALE KERK ERKEND. Haar gevaarlijke theorieën. D'e nationale Duitsche Kerk zal voortaan deel uitmaken van de godsdien stige gezindten, welke officieel door den staat zijn erkend. D'e D'uitsche nationale kerk 'heeft slechts zeer vage betrekkingen met het christendom. Zij stelt als xeligieuse waarden bloed en ras voorop en de openbaring van een pan-theïstischen God aan elke mensche- lijke ziel. Zij verwerpt de begrippen van verlos sing en de christelijke dogma's dat zij als een Joodsche uitvinding beschouwt. Zij erkent evenwel de onvergelijkelijke waarde van Christus en verklaart, dat Deze een Germaansche Ariër is. Volgens 'haar is de leer van Jezus vervalseht door den Joodschen schrijver der Evangeliën, met name door den rabbijn Paulus, die zich den titel van apostel toe-eigende. ROME EN BERLIJN TERUG IN DE LONDENSCHE COMMISSIE. Minister Eden heeft in 'het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat na het slui ten van het accoord inzake de controle in de Spaansche wateren, D'uitschland en Italië besloten hebben met ingang van gisteren wederom 'hun volledige mede werking te verleenen aan de werkzaam heden van de Non-interventie-commissie en aan de vlootcontrole in de Spaansche wateren. Dit besluit van D'uitschland en Italië is in officieele kringen te Londen met vreugde begroet. Men beschouwt het als een goed voorteeken voor de atmosfeer, waarin de commissie haar werkzaamhe den zal 'hervatten. DEFENSIEBELASTING IN ENGELAND Het nieuwe belastingontwerp ter dek king van de Britsche defensie-uitgaven is gepubliceerd. In 'hoofdzaak komen de nieuwe bepa lingen hierop neer, dat 5 pet. zal worden geheven van de winst van vennootschap pen en maatschappijen, voor zoover deze hooger dan 2000 pond per jaar bedraagt en 4 pet. van de winst van particuliere handelaren en firma's, eveneens voor zoo ver deze de 2000 pond overtreft. 'De totale opbrengst wordt op 25 mil lioen pond per jaar geschat. Vrijgesteld zijn particulieren en ook advocaten, geneesheeren en andere per sonen, die vrije beroepen uitoefenen; doch effectenmakelaars vallen wèl onder de nieuwe belasting. Vrijgesteld zijn verder openbare nutsbedrijven, die door de wet of hun statuten beperkt zijn bij de vast stelling 'hunner tarieven of de uitkeering van hun dividend. Coöperaties zullen daarentegen wel belasting moeten betalen DE STAKINGEN IN AMERIKA. Reeds meer dan honderdduizend man in staking. Volgens schatting zijn er thans in de Ver. Staten meer dan 100.000 arbeiders in staking. Zij derven een weekloon van meer dan twee en een half millioen dollars. Daarbij komen nog minstens 10.000 ar beiders, die tengevolge van de stakingen hun respectieve bedrijven zagen sluiten. Van deze lieden wordt het loonverlies op een half millioen dollars geschat. In zeven staten, n.l. in het meren-dis- trict, is de toestand ernstig. Hier heb ben zich 85.000 arbeiders uit de staal- en kolenindustrie verbonden, om de kleine staalfabrieken te dwingen, de collectieve onderhandelingscontracten te onderteeke nen. Verder dreigt er een staking in de kolenmijnen, die de staalgieterijen van kolen voorzien. Het „Comité voor Indu- striëele Organisatie" bedreigt tenslotte ook nog de verscheping van ertsen naar de gieterijen door een staking in het scheepvaartbedrijf op de groote meren. Opmerkelijk is het, dat, hoewel het aan tal stakers in het geheele land betrek kelijk klein is, de botsingen vaak zeer ernstig zijn. DE DUITSCHE BELIJDENDE KERK ONDER NIEUWE DWINGLANDIJ VAN DEN STAAT. Sommige collectes niet meer geoorloofd. Omtrent de arrestatie van dr Jacohi en eenige andere bekende predikanten van de belijdende kerk te Berlijn, is thans nog bekend geworden, dat zij' geschiedde tijdens een vergadering van den broeder- raad der Beilijnsche oppositioneele, evangelische kerk. O'p deze bijeenkomst werd beraadslaagd over de houding, die de belijdende kerk zou moeten aannemen tegenover 'het jongste verbod van Kerri, den rijksminister van kerkelijke aangele genheden, om van den kansel de namen voor te lezen van gemeenteleden, die uit de kerk zijn getreden. D'e vergadering had besloten, in weer wil van dit verbod met de voorlezing van deze lijsten door te gaan. In dit be sluit heeft de rijksminister voor kerke lijke aangelegenheden blijkbaar een po ging tot verzet tegen de staatsorde en een ophitsing der gemeente tot ongehoor zaamheid jegens de overheid gezien. Op grond hiervan zijn dan ook de predi kanten in hechtenis genomen. D'e „T'elegr." meldt, dat de arrestatie der drie vooraanstaande geestelijken in de kringen der evangelische kerk groote bezorgdheid heeft veroorzaakt. En er is meer. Zoo heeft minister Kerrl een verordening uitgevaardigd, waarbij het den afzonderlijken kerkelijke groepen verboden wordt, bijzon- dere collectes te houden. Het 'zal nu o.a. niet meer geoorloofd zijn, te collecteeren voor de opleiding van de jeugdige theologen der belijdende gemeen ten. In de kringen der belijdende kerk acht men dezen toestand zeer ernstig. WAT GEBEURT ER IN RUSLAND? De correspondent van een blad te Hsin- king heeft aan zijn blad bericht, dat niets met zekerheid bekend is omtrent den toe stand te Wladiwostok; de stad is geheel geïsoleerd. De correspondent heeft even wel den indruk, dat in de stad iets bui tengewoons voorvalt. De Daily Telegraph verneemt uit Pe king, dat een groot aantal Britsche en Duitsche reizigers, die kaartjes hadden genomen voor een reis met den Trans- si'berischen spoorweg, geen paspoort-visa hadden kunnen krijgen. De Poolsche bladen berichten, dat se dert gisteren geen brieven of kranten uit de Sovjet-Unie de Poolsch-Russische grens zijn gepasseerd. Het aantal Russische grenswachten is vermeerderd. Droogte richt groote schade in Polen aan. De droogte, die in een gTOot gedeelte van Polen thans reeds twee maanden duurt, berokkent den landbouw aanzien lijke schade. Het graan, het fruit en de groenten zijn te vroeg rijp, in verband waarmede men slechte oogsten vreest. De droogte werkt bovendien het uit breken van branden in de hand. D'insdag hebben alleen reeds in de provincie Po sen negen branden gewoed, die in do dorpen groote schade hebben aangericht. Von Neurath te Londen. Van Britscthe officieele zijde wordt me degedeeld, dat de D'uitsche minister van buitenland'sche zaken Von Neurath, die op 23 Juni te Londen wordt verwacht, de gast der Britsche regeering zal zijn. De twee voornaamste punten van be spreking van 'het onderhoud, dat de mi nisters Eden en Von Neurath zuilen heb ben, zijn het terugtrekken van de buiten- landsctoe vrijwilligers uit Spanje en de Veiligheid van de controleerende oorlogs bodems, Dit 'wil evenwel niet zeggen, dal de overige vraagstukken, zooals het Wes telijk verdrag of de toestand van de D'o- naulanden niet zullen worden besproken. Zonder twijfel verwacht men, dat de Britsoh-Duits'che besprekingen er toe kunnen bijdragen om Italië te bewegen zijn vrijwilligers terug te roepen. Men hoopt in Britsche 'kringen, dat door deze besprekingen zoowel de Locar- Behandeling In de afdeelingen. D'e Tweede Kamer heeft gistermiddag in de afdeelingen onderzocht de aoht wetsontwerpen tot wijziging van de Grondwet gelijk deze luiden na de behan deling in eersten termijn door de vorige Staten-Generaal. Gelijk veelal bij de be handeling in tweeden termijn van een grondwetsherziening het geval is, bestond er ook thans voor de meeste leden geen aanleiding voor nieuwe uitvoerige be schouwingen. Aangenomen wordt, dat de memorie van antwoord door 'het nieuwe kabinet zal worden samengesteld, waarna de openbare behandeling in September zal geschieden. De afdeelingen hebben benoemd tot rap porteurs over de wetsontwerpen tot ver andering in de Grondwet, de heeren Kor- ten'horst, Joekes, Drees, Schouten en De Geer. no-ikwestie als de Spaansche kwestie als nog in de goede richting zullen worden gestuwd. Men is in Italië niet bevreesd, dat de reis van Von Neurath de as Rome-Berlijn zal 'breken. Deze is sterker dan ooit. Naast de eigenlijke politieke punten, alduis m'eldt Havas uit Berlijn, zullen wel licht economisdhe kwesties op het tapijt gebracht worden, met name die van de grondstoffenivoorziening en de koloniën. Korts Berichten. D'e „D'eutschland" is gistermiddag met het stoffelijk overschot van de 31 slachtoffers van het bombardement van Ibiza aan boord te Wilhelmshafen aan gekomen. Alle gebouwen in de stad vlag den hafstok. D'e opening van de groote landbouw tentoonstelling te Moskou, die dit jaar gehouden zou worden, is verschoven naar 1 Augustus 1938. Op voorstel van het Duitsche Ar beidsfront zullen in alle mijnen gangen voor hoogtezonbestraling worden inge richt. D'e mijnwerkers zullen dan, terwijl zij van de waschgelegen'heid naar de kleedkamer gaan, in deze gangen, die een lengte van dertig meter hebben, be straald worden. DE CONTROLE OP RADIO UITZENDINGEN. De uitzending van een gedeelte van den 49sten bondsdag van den Ned. Bond van J. V. op G. G. te Middelburg. De beer Krijger heeft aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken de volgen de 'vragen gesteld 1. Is de minister bereid, in aansluiting aan het door hem op 2 Juni 1937 inge zonden antwoord alsnog mede te deelen: a. de redenen, waarom óók niet repres sieve controle werd uitgeoefend op de ge deeltelijke uitzending door de N. C. R. V. van den 49sten Bondsdag van den Neder- landschen Bond van Jongelingsvereeni- gingen op 'Gereformeerden grondslag; b. naar welke normen de Radio-Om roep controle-commissie de personen be oordeelt bij de beantwoording van de vraag of op de door hen uit te spreken en uit te zenden redevoeringen al dan niet controle zal worden uitgeoefend, en c. of den sprekers, die het in dit geval aangaat, bekend was of wel bekend kon zijn, dat hun redevoeringen en toespra ken waren gesteld zoowel buiten preven tieve als buiten repressieve controle, en, zoo' ja, of de minister dan niet van oor deel is dat de vertrouwenspositie, waarin de sprekers aldus waren gesteld, hun aanleiding behoorde te geven tot bijzon dere nauwgezetheid en uiterste voorzich tigheid, zulks mede met het oog op de, ten tijde van de uitzending in vollen gang zijnde, stembusactie en op het besluit van de regeering om den Radio-Omroep dit maal voor die actie niet ter beschikking te stellen 2. Is de minister niet van oordeel, dat het, waar velen in den lande overtuigd zijn, dat de grenzen van het toelaatbare zeer zeker, zelfs 'beteékenend veT zijn overschreden, ter bevrediging van het rechtsgevoel, zéér gewenscht is, dat wor de verzocht en gepubliceerd antwoord van de Radio-Omroep controle-commissie op de beide volgende vragen a. of door bedoelde sprekers van de gelegenheid om ongecontroleerd het ge sprokene te doen uitzenden een ruimer, zelfs véél ruimer, gebruik is gemaakt dan door die commissie „mede gelet op de praktijk van dergelijke uitzendingen in vorige jaren", werd verwacht en kon worden verwacht, en b. of, indien controle zou zijn toege past, al dan niet wijzigingen en (of) schrappingen zouden zijn voorgeschre ven Zeker, dat moet gauw nog even verleid worden, ook al regent en stormt het. En als U dan verkouden wordt, vraag niet, hoe dat komt, maar neem direct HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band van 20 tabl. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. 25 Binnenland. Weer besprekingen over de Kabinets formatie. De rijksmiddelen in Mei. Buitenland. Defensiebelasting in Engeland. De stakingen in Amerika. Gebeurt er iets in Rusland Weer nieuwe staatsdwang voor de Duit sche belijdende kerk. Italië en Duitschland terug in de niet- inmengingscommissie. TOEZICHT OP DEN BOUW VAN VEESTALLEN? Doel: beperking van brandgevaar en hygiënische huisvesting. Bij beschikking van de ministers van Binnenlandsche Zaken, van Landnouw en van Sociale Zaken is een commissie inge steld, aan welke 'is opgedragen: 1. te onderzoeken, of het wensohelijk en mogelijk is, dat van overheidswege voor bouw of verbouw van gebouwen, be stemd voor het onderbrengen van vee, voorschriften worden gegeven, welke be oogen: a. beperking van brandgevaar; 'b. beperking van gevaar van verbran ding der daarin gehuisveste dieren; c. waarborgen te geven voor een hy giënische huisvesting der dieren; d. bevordering van een hygiënische melkwinning, een en ander met inacht neming van 'het economisch mogelijke. 2. Te onderzoeken, in .hoever het wen- sdhelijk en mogelijk is, dat ook bij reeds bestaande gebouwen, die voor de eerste maai voor onderbrenging van vee in ge bruik worden genomen, aan de overheid de bevoegdheid wordt gegeven, die ge bouwen aan een keuring te onderwerpen en eventueel ongeschikt te verklaren, of dö ingebruikneming afhankelijk te stellen van aan te brengen verbeteringen. 3. De noodige voorstellen te doen en voorschriften te ontwerpen, indien en voor zoover de wenschelijfcheid en moge lijkheid bij het onder 1 en 2 bedoelde on derzoek is gebleken. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: Mr D'r L. H. N. Bosch rid der van Rosenthal, commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Tot lid o.a. de heer A. J. W. Matthijssen te M i d- d e 1 b u r g, als vertegenwoordiger der Kon. Ned. Brandweervereeniging. AUSTRALISCHE PREMIER ZAL Dr COLIJN ONTMOETEN. Bespreking van wederzijdsche belangen. De Australische premier, J. A. Lyons, zal a.s. Maandag een bezoek aan ons land brengen. Het is bedoeld als een gebaar van hoffelijkheid jegens de regeering van een nabuurvolk, waarmede Australië zulke hartelijke betrekkingen van vriendschap onderhoudt. De heer Lyons zal Maandag verschil lende leden der regeering ontmoeten en gelegenheid 'hebben met den minister president, dr Golijn, te confereeren over de vraagstukken, waarmede de belangen van Australië en Nedeiland en Neder- landseh-Indië ten nauwste betrokken zijn. O.m. zal de kwestie der luchtverbdn- ding tusschen Austialië en Nederlandsch- Indië vermoedelijk op het tapijt worden gebracht. Zooals men weet, heeft de Australische regeering er zich kort gele den mede vereenigd, dat de K.N.I.L.M. een luchtdienst JavaAustralië zal ope nen. Eenige punten betreffende de practi- sche regeling zijn evenwel nog 'hangende en vereischen een nadere oplossing.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1