Een blijde tijding voor ons Volk. I}coiU i&ztoiï l Buitenland. De Kabinetsformatie. Binnenland Belangrijkste Nieuws Een tunnel onder de Maas te Rotterdam. WOENSDAG 16 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 215 Radio-toespraken van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Toespraak Prinses Juliana. Toespraak Prins Bernhard. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in Juni verschijnende nummers GRATIS. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteravond opnieuw een blijk gegeven van de hartelijke verhouding, die er bestaat tusschen Vorstenhuis en volk. Zooals zij bij hare verloving persoonlijk aan ons volk mededeeling heeft gedaan van de blijdschap, die haar hart vervulde, zoo heeft zij ook gisteravond door middel van de radio in haar dankwoord tot de Amster- damsche burgerij het volk deelgenoot gemaakt van de blijde verwachting waarin zij .verkeert. Ingezetenen van Amsterdam, en gij allen, die Wij dezer dagen te Amster dam ontmoet hebben, Wij beleefden zoo juist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met Onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn, en hiervoor wil Ik u thans Mijn dank komen brengen. Wij voelden ons overstelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op Ons toe kwamen. Het was te ontroerend, om onder woorden te kunnen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, U in zoo grooten getale bijeen te zien. Hartelijk dank aan den burgemeester en het overige gemeentebestuur, zoomede aan het Algemeen Feestcomité Mr Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden hierbij, voor het tot uitvoering brengen van zulk een programma, als wat Ons in de afgeloopen week iederen dag opnieuw aan geboden werd, en dat steeds weer de feestvreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. Nooit had iets mij kunnen weerhouden alle deelen van het programma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezondheids redenen geweest, die U zeker wilt verstaan en billijken. Grootsch en diep is de indruk, dien Wij van deze dagen medenemen en het is Mij een voorrecht geweest U dit persoonlijk te hebben kunnen zeggen. Ook ik wilde gaarne Mijn persoonlijke gevoelens mondeling op deze, door de moderne techniek zoo gelukkig mogelijk geworden wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen Mijn dank, dien Ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil Ik uiting geven aan Mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de geheele bevolking, groot en klein, oud en jong, Ons iederen dag opnieuw bewezen heeft. Bij Onze aankomst sprak de burgemeester, Dr De Vlugt, over den traditioneelen band, welke bestaat tusschen het Huis van Oranje en Am sterdam. Ik moet zeggen, dat deze traditie op de schoonste en voor Mij onvergetelijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet Mij nog eens van het hart, hoe overweldigd Ik was, door het vreugdevolle medeleven der geheele bevolking en steeds zal Ik alles doen wat in Mijn macht is, om te bewijzen hoezeer Ik het vertrouwen, dat Ik daarin zie, op prijs stel. Mag Ik tenslotte nog den burgemeester, het gemeentebestuur, de huldigingscommissie en de politie Mijn buitengewoon hartelijken dank be tuigen voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost, en hen van harte gelukwenschen met het groote succes hunner bemoeiingen. DE STRIJD OM BILBAO. De stad een hel. Een te St. Jean-du-Luz uit Bilbao aan gekomen ooggetuige heeft verklaard, dat er een onbeschrijfelijk gruwelijke toestand te Bilbao heerscht. Gistermorgen hield de stad nog stand. Dten geheelen dag vlogen vliegtuigen der opstandelingen op lage hoogte en wier pen bommen in de nauwe straten, de be volking terroriseerend en talrijke slacht offers makend. Zware vliegtuigen bombardeeren gesta dig de voornaamste wegen, die naar San tander leiden. Op bepaalde plaatsen zijn ze volkomen vernield, zoo dat de event, massa-terugtocht uit Bilbao naar San tander zeer bemoeilijkt wordt. Rechtsohe vliegtuigen hebben gister middag boven Bilbao duizenden strooibil jetten uitgeworpen, waarin de bevolking van de Baskische hoofdstad wordt uitge- noodigd zdöh over te geven. Naar schatting van het nationalistisch hoofdkwartier hebben de Basken tijdens de gevechten van de laatste dagen min stens 2000 dooden en 6000 gevangenen verloren. Dlat de Basken reeds iedere hoop, om verder nog tegenstand te kunnen bieden hebben opgegeven, blijkt uit verklaringen van Baskische gevangenen, die bevel hadden door achterhoede-gevechten het gros der Baskische strijdkrachten gele genheid te geven op Santander terug te trekken. Generaal Franco heeft verklaard zeer tevreden te zijn over zijn troepen. Be rechtsohe troepen hebben den ouden „ijzeren gordel" gezuiverd. De verdedi gers gaven zich een voor een over, on- guveer vijfduizend man werden krijgsge vangen gemaakt en een groote hoeveel heid materiaal viel den opstandelingen in handen. De troepen van Franco rukken lang zaam op. De luchtmacht van de opstan delingen bemerkte een groote drukte op den weg van Bilbao naar Santander. D'ag en nacht begeven zich troepen en convooien naar Santander. DE FINANCIEELE CRISIS IN FRANKRIJK. De regeering vraagt machtiging tot 31 Juli a.s. De gebeurtenissen, die zich de laatste dagen op de Beurs hebben afgespeeld, de aanvallen op de Fransche fondsen onder nomen, hebben het nemen van maatrege len op korten termijn noodzakelijk ge maakt. Het wetsontwerp, strekkende om de re geering de noodige volmachten te geven, teneinde het financieel herstel en de eco nomische ontwikkeling des lands te ver zekeren, is door den minister van finan ciën, Auriol, uitvoerig toegelicht. Er is een plan opgesteld, om voor de komende jaren de uitgaven van de be grooting zooveel mogelijk aan te passen aan de inkomsten. De tekst van het eenig artikel van het ontwerp, strekkende om aan de regeering de noodige volmachten te geven, teneinde het financieel 'herstel en de economische ontwikkeling van het land te verzekeren, luidt als volgt „De regeering wordt gemachtigd tot 31 Juli 1937, bij decreten, besproken in den ministerraad, de noodzakelijke maatrege len te nemen tot herstel van de openbare financiën en tot bescherming van de spaargelden en het openbaar crediet. Deze decreten zullen binnen drie maan den na afkondiging dezer wet worden voorgelegd aan het parlement ter be krachtiging, of in ieder geval in de eerste vergadering van de buitengewone zitting van 1937." De Kamer besloot, nadat een voorstel van de oppositie om de vergadering tot Donderdag te schorsen, was verworpen, tot directe behandeling. Gisteravond half tien werd daarna begonnen en van nacht beeft de Kamer de ge vraagde volmachten aan de re geering met 346 tegen 247 stem men verleend. Ongetwijfeld vonden de communisten bet zeer ernstig, dat verhoogingen van indirecte belastingen zullen worden inge voerd, die het zwaarst drukken op hen, die het minst bezitten. Maar zij hebben zich hoogstwaarschijnlijk bij die maat regelen neergelegd, in ruil voor zekere toezeggingen, die bun gedaan worden, nl. dat de regeering slephts met groote ge matigdheid van de verkregen bevoegdhe den zal gebruik maken en daartegenover zekere compensatie zal toestaan, zooals bet pensioen van den ouden arbeider, dat een van de voorname eischen van de com munisten uitmaakt. Zwaarder zal de strijd in de Senaat zijn, waar men van de financieele plan nen van dit ministerie heel weinig heb ben moet. Dit doet sommigen onderstellen, dat Blum besloten is zich op deze kwestie te laten omverwerpen, omdat hij dan met eere kan heengaan. In financieele kringen houdt men den val van het ministerie voor zeer goed mogelijk. De opbrengst van de voorgestelde maat regelen bedraagt nauwelijks een kwart van hetgeen de schatkist dit jaar nog noodig beeft. En die omstandigheid zal vooral in den senaat wegen als de bij zondere volmachten gevraagd worden. Donderdag a.s. zaJl hier met de debat ten begonnen worden. Men boort de opvatting uitspreken, dat indien de controle op de bankoperaties mocht worden ingevoerd, de deposito's onmiddellijk in massa zullen worden op gevraagd. De regeering, die 30 milliard noodig heeft, waarvan zij er 5 uit nieu we belastingen denkt te vinden, is voor de rest op leeningen aangewezen. Maar onder de nieuwe omstandigheden, zal leenen geheel onmogelijk zijn. DE STRIJD TUSSCHEN KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Weer predikanten verhoord en gearresteerd. D's M. Niemoeler, een van de krachtig ste tegenstanders van het nationaal-socia- lisme, is in de laatste dagen eenige ma len door de Gestapo verhoord. Ook an dere leden van de confessioneele kerk zijn in verhoor genomen. Drie van hen, waar onder dominé Fritz Mueller van Dalhem, zijn niet naar hun woning teruggekeerd; bun familie weet niet waar zij zich be vinden. Bovendien heeft men de passen van de leden van de confessioneele kerk, die naar het evangelisch congres te Oxford in Juli as. wilden gaan, ingetrokken. VON NEURATH NAAR LONDEN. Dë Dhitsche minister van buitenland- sehe zaken, Von Neuratb, zal zich op 23 dezer naar Londen begeven. Men kan verwachten, dat het bezoek aanleiding zal geven tot een gedachten- wisseling over de vraagstukken, welke de landen beide betreffen, in het bijzonder de Spaansche kwestie. Naar vernomen wordt, zullen de be sprekingen die Von Neurath te Londen zal voeren, voornamelijk gewijd zijn aan de mogelijkheid een nieuw Westelijk pact te sluiten. E'den en Von Neurath zullen spreken over de mogelijkheden tot verbetering van bet stelsel der controle in Spanje en over de evacuatie van de buitenlandsche vrij willigers, doch te dien aanzien wijst men er nogmaals op, dat hier alleen van ge- dachtenwisselingen gesproken kan wor den, aangezien werkelijke onderhande lingen slechts door de non-interventie commissie kunnen worden gevoerd. Caféhouders in Belgische steden staken. Dë staking der caféhouders is te Brus sel nieit algemeen. Dë restaurants zijn nog open. In de provincie schijnt daarentegen de staking in de groote steden wel algemeen te zijn. Të Gent en Antwerpen echter is de staking op een mislukking uitgeloopen. Expresstrein naar Parijs ontspoord. Dë E'xpress-trein WeenenParijs is gisteren bij het passeeren van het station Dr H. Colijn heeft een vrij langdurig onderhoud met de Koningin. H. M. de Koningin heeft gisteravond ten paleize Huis ten Bosch, waar H. M. gistermiddag te kwart over vier was aangekomen, dr H. Colijn in gehoor ont vangen. De kabinetsformateur, die te on geveer kwart voor negen aan het Huis ton Bosch aankwam, heeft een vrij lang durig onderhoud met de Koningin gehad Dës middags had H. M. den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr mr A. G. de Graeff, reeds in gehoor ontvangen. Dfeze audiëntie, eveneens in verband staande met de kabinetsvorming, heeft gistermiddag plaats gevonden, omdat het op het laatste oogenblik, anders dan de aanvankelijke bedoeling was, niet moge lijk bleek, dat minister D'e Graeff te Am sterdam zijn opwachting maakte bij de Koningin tegelijk met zijn ambtgenooten, mr P. J. Oud en jhr O. G. A. van Lidth de Jeude, die Maandagochtend achtereen volgens door de Koningin in gehoor zijn ontvangen. Daalas in Ariberg ontspoord. Negen wa gons, waaronder de restauratiewagen, liepen uit de rails. Zeven passagiers wer den licht gewond, terwijl een achtste ern stiger kwetsuren opliep. Het ongeluk schijnt te moeten worden toegeschreven aan het slechte functioneeren van een wissel. Gelukkig had de trein zijn vaart geminderd. De St. Bemardshonden blijven. Naar aanleiding van het feit, dat een der honden van het vermaarde St. Bern- hardklooster in een vlaag van dolheid een klein meisje, dat aan het skieën was, had aangevallen en dusdanig had gebeten, dat het kind spoedig overleed, heette het dat de St. Bernhardshonden allen zouden worden afgemaakt, daar zij wegens een geconstateerde ontaarding van het ras hun schoone eigenschappen zouden heb ben verloren. Dierenvrienden kwamen hiertegen op en thans lezen wij, dat het Internationaal Bureau voor Dierenbescherming tot de conclusie is gekomen, dat ruime, moder ne kennels, met veel licht en lucht en goed verwarmd in den winter, de honden viijwaren voor verdere „degeneratie". Ze zouden dan geen gevaar meer opleveren en de monniken zouden het fokken kun nen voortzetten. Het bureau heeft 15000 francs ter be schikking van het klooster gesteld voor den houw van nieuwe kennels. 500 jaar Ruhrort. Duuburg-Ruhrort, de grootste bin- nenvaarthaven ter wereld, zal dit jaar 222 jaar bestaan. Tegelijkertijd zal het stadsdeel Ruhrort zijn 500-jarig bestaan herdenken. Deze plaats heeft zich van een klein visschersdorp ontwikkeld tot een stad, welke in 1905 vereenigd met Duisburg, meer dan 200.000 inwoners telde. Ruhrort heeft zich sinds 1715, toen het haventje in een arm van de rivier nau welijks een oppervlakte van een H.A. be sloeg, ontwikkeld tot een havencomplex, dat thans een uitgestrektheid van 885 H.A. omvat. Verleden jaar hebben 45.351 schepen de haven van Duisburg-Ruhrort aange daan. Het geheele scheepvaartverkeer in 1936 betrof 17.366.000 ton, waarvan 12 millioen voor Ruhrort. LOTING DIENSTPLICHT. Dit jaar op 28 Juni. De loting ter bepaling van den inge schrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienst plichtige te worden bestemd, geschiedt in het openbaar voor de lichting 1939 op Maandag 28 Juni 1937, des namiddags 2 uur, te 's-Gravenhage, in de „Rolzaal", Binnenhof 8. DE INDISCHE REGEERING OVER DE PENSIOENKORTING. Blijkens de rede, waarmede de Gouver neur-Generaal den Volksraad heeft ge opend, acht de Indische Regeering het gewenscht de bestaande mogelijkheid om op de toegekende pensioenen een redelijke korting toe te passen, te bestendigen. In verband met de beperking van den werkingsduur van de Kortingswet tot 1 Januari 1938 dient echter, zoo verklaarde de Gouverneur-Generaal, rekening gehou den te worden met de mogelijkheid dat de korting geheel of ten deele vervalt. Met het oog op den onzekeren toestand is een algemeene reservepost van f 15 millioen op den gewonen dienst geplaatst. Binnenland. Radio-toespraken van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Prinses in blijde verwachting. Besprekingen over de kabinetsformatie. De loting voor den dienstplicht. Een tunnel onder de Maas te Rotterdam. De toestand in Indië belangrijk verbeterd. Buitenland. De strijd om Bilbao. Het Fransche kabinet vraagt volmachten. Von Neurath naar Londen. Maarschalk Peiain bij Dr Coiijn. De Fransche maarschalk Petain, die als particulier een bezoek aan ons land brengt, is gistermorgen door minister Co lijn op het departement van Koloniën ontvangen. De aanvang van het werk. Na langdurige technische voorbereiding is gisteren te Rotterdam met den eigen lijken bouw van de tunnel onder de Maas begonnen. Aan de Heuvellaan met uitzicht op de plaats waar de tunnel onder de rivier komt, heeft de burgemeester van Rotter dam, in tegenwoordigheid van den mi nister van Waterstaat, Jhr O. C. A. van Lidth de Jeude, Jhr Mr van Karnebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, en verschillende andere genoodig- den van het gemeentebestuur, een rede gehouden. In het bijzonder verheugde het den burgemeester, dat de minister van Water staat gelegenheid heeft gevonden om aan wezig te zijn. Het deed hem leed, dat op het laatste oogenblik minister Colijn ver hinderd werd om te komen. Minister Co lijn heeft als minister van Waterstaat a.i. in Maart 1935 den grondslag gelegd voor de medewerking van het Rijk, en minis ter van Lidth de Jeude heeft vervolgens met zijn ambtgenoot van financiën, mi nister Oud, die eveneens verhinderd was om tegenwoordig te zijn, de medewerking van het rijk in een definitie ven vorm weten te gieten. De namen van deze drie ministers zul len aan dit voor Rotterdam zoo hoogst belangrijke werk te allen tijde verbonden blijven. In 1934 is het onderzoek van den bodem voor de tunnelwerken aangevangen door het laboratorium voor grond-mechanica aan de Technische Hoogeschool te Delft. Uit 148 boorgaten zijn rond 1400 mon sters geclassificeerd. De tunnel zal drie kokers bevatten, waarvan twee voor auto-verkeer in dub bele files en één voor voetgangers en rijwielverkeer. Het tunnelwerk heeft van het begin tot het eind, gerekend van Westzeedijk tot Velgersdijkstraat, een lengte van 1850 meter. Deze toespraak is beantwoord door den president-commissaris van de N.V. Maas tunnel, de uitvoerster van het werk, Ir Telders, die den burgemeester uitnoo- digde op een knop te drukken. Toen de burgemeester aan dit verzoek voldeed, begon vlak bij het werkterrein een groote sirene luid te loeien. Op 'dit signaal werd de motor aangezet van een groote zandgraafmachine en op hetzelfde oogenblik kwam de eerste van een lange rij vrachtauto's voorrijden. Toen de eerste grond in de auto werd geworpen, werd er op de tribune luid geapplaudisseerd. En nog voor het ap plaus was bedaard, had de grijper al een tweeden greep gedaan. Een derde en een vierde volgden en reeds was de vrachtauto vol. Een tweede vrachtauto reed voor. Onverstoorbaar werkt de graaf machine voort. Hap na hap slokte zij gulzig den grond uit den bodem van het Heuvelveld en weldra was er een breede groeve ontstaan. Een groeve, die het be gin is van den Noordelijken afrit naar de tunnel onder de Maas. Het groote werk was aangevangen!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1