Christendom en Staatkunde. ZWANENBERG EERSTE BLAD Stembus-cijfers. DINSDAG 15 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 214 Buitenland. De Kabinetsformatie. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolcfoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cont, Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Voor een gezonde ontwikkeling van ons politieke leven en het zuiver stellen van de politieke verhoudingen, zal het, zoo schreven wijl de vorige week, aanbeveling verdienen dat de Vrijheidsbond zich dui delijk uitspreekt, wat hij bedoelt, wanneer hij zegt de Christelijke grondslagen van ons volksleven te willen eerbiedigen en gehoorzamen. Van liberale zijde stelt men, dat Dr Co^ lijn aan zichzelf verplicht is, te pogen een kabinet op z.g. breede basis te vOTmen. Men beroept zich daarbij! o.m. op wat Minister Colijn op 13 November van het vorige jaar in de Tweede Kamer uit sprak: „Daarom herhaal ik, wat ik gezegd heb: men mag de grenzen niet te eng trekken. Bij de hopelooze versplintering, ook onder het positief-Ghristelijke volks deel in ons land, zou dit leiden tot nega tie van eiken Ghristelijken invloed op de staatkunde. Daarom komt het mij voor, dat men allen bij de samenwerking moet betrekken, die de groote levenswaarheden van het Christendom bereid zijn te aan vaarden, ook in haar toepassing op de staatkunde. Eln dan sluit ik in dezen tijd van grenzelooze geestelijke verwarring in een gespleten en gebroken wereld zelfs hen niet uit, die slechts krachtens tradi tie aan de uiterlijke openbaring van de levenswaarden van het Christendom vasthouden, die gehandhaafd en gesterkt willen zien." En in de Eerste Kamer van 23 Fe bruari 1937: „Dit neemt intusschen niet weg, dat sa menwerking van personen in een kabinet slechts mogelijk is tusschen hen, die de Christelijke grondslagen van onze volks cultuur erkennen, die haar willen helpen handhaven en den invloed van die le vensopvatting ook op staatkundig terrein tot gelding willen helpen brengen." Eta verder: „Ik zeide, dat de 'bereidwilligheid tot erkenning en handüaving van de Chris telijke grondslagen van ons volksleven in ruimeren kring aanwezig schijnt dan voorheen wel eens gebleken is. Er is toch bij allen zichtbaren afval en ontkerste ning, ook een groeiend besef waar te ne men, dat alleen de zedelijke krachten van het Christendom in staat zijn om weer stand te bieden tegen de ontworteling van ons volksleven. Wie bereid is mede te werken aan de instandhouding en ver steviging van die krachten, mag niet wor den geweerd, maar moet bij die handha ving worden betrokken, omdat aller sa menwerking noodzakelijk is." „Geestelijke vrijheid is een onver vreemdbaar goed en die vrijheid is het, die van twee zijden wordt belaagd. Daar om behooren samen te werken allen, die bereid zijn, de groote levenswaarden van het Christendom te schragen, te handhar- ven en te versterken." Hoe staat het nu ten deze met de Liberale Staatspartij? Dat er, evenals bij' de sociaal-democra ten ten opzichte van de nationale ge dachte, bijl de liberalen een kentering is gekomen wat betreft haar houding ten opzichte van de beteekenis van het Chris tendom voor het staatkundige leven, is duidelijk. Er is ontegenzeggelijk meer waardeering voor den invloed van het Christelijk beginsel op de staatkunde. Maar hoe ver gaat dat? Is er een prin- c&pieele verandering ingetreden? Of is het juist, hier van een soort Christelijk humanisme te spreken? Vlak voor de verkiezingen heeft een deel van de liberale pers, bevreesd als zij was dat vele liberale kiezers op Colijn zouden stemmen, met veel nadruk het oude vrijzinnige standpunt naar voren gebracht. Van eenige toenadering bleek toen zeer weinig. Er was toen integen deel een krachtige waarschuwing tegen het gevaar dat de Christelijke beginselen in het politieke leven toepas sing zouden vinden. En in de beginselverklaring van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" wordt wel veel aandacht geschonken aan de scheppende kracht der persoonlijk heid, de erkenning van de waarde der in dividueels persoonlijkheid en daarnaast de bevordering van het algemeen belang, maar over de geestelijke waarden laat zij zich zeer vaag uit. Verklaard wordt, dat het ethische en ■het godsdienstige gemoedsleven voor de vorming van geest en karakter onver vangbare waarden bevatten en dat de ze delijke normen van het Christendom als vasten grondslag der Europeesche sa menleving worden aanvaard. Maar alsof men bevreesd was dat met deze vage uitdrukkingen toch nog te veel is gezegd, wordt er onmiddellijk aan toe gevoegd: Dit tenvolle erkennende komt zijl ook op dit gebied voor eerbie diging der persoonlijke vrijheid op. Zij keert zich dus tegen alle dwangziek cle ricalism® en tegen ieder stelsel dat het gebouw van den staat op kerkelijk dog- jnatischen grondslag meent te kunnen optrekken. In haar gelederen is plaats voor ieder, die met haar politiek streven instemt, onverschillig welke de bron zij waaruit hij de elementen zijner geeste lijke, zedelijke of godsdienstige wereld- en levensbeschouwing put. Vager kan het dus al niet. En dit alles krijgt nog bijzondere be teekenis in verband met wat onlangs over de burgemeestersbenoeming te Dordrecht is geschreven. Door de liberale pers werd de benoe ming van een vrijzinnigen burgemeester gevraagd, omdat, zoo heette het, Dor drecht in meerderheid links is. Nu was de uitslag van de verkiezing daar als volgt: A. R. partij 7330 stemmen C. H. Unie 1969 R. K. Staatspartij 2739 S. G. P765 12798 stemmen Vrijheidsbond 2420 stemmen V. D'. Bond 1522 3942 stemmen Verder behaalden nog de S. D. A. P. 10056, de Rev. Sac. ipartij 1056 en de N. S. B. 1026 stemmen. Men kan, dat is duidelijk, alleen van een linksche meerderheid spreken als bij de Liberalen en de Vrijz. Dem. ook de Soc.-Democraten gerekend worden. Dat doet men dan ook. Maar daarmee is dan ook bewezen, dat de Liberale Staatspartij1 zich geeste lijk nog altijd meer verwant gevoeld aan de S.D.A.P. dan aan de rechtsche partijen. De N. R. Crt., die uit den aard der zaak van een z.g. Coalitie-Kabinet niets moet hebben en een Kabinet op „breede basis" wenschelijk acht, beroept zich daarbij ook op het resultaat van de stem bus. Zij geeft toe, dat de kerkelijke partijen (bedoeld is blijkbaar de rechtsche par tijen) hun aantal zetels van 52 op 56 zagen stijgen, maar „betreffende de innerlijke waarde van dezen voortuitgang van 4 zetels zijn eenige kantteekeningen te ma ken, die niet alleen voor het heden, maar ook en vooral voor de toekomst be lang hebben. Die netto-winst van 4 zetels hébben de kerkelijke partijen uitsluitend te danken aan de wijziging van de Kies wet (waarvan 3 aan de r.k. en 1 aan de a.r. zijn toegevallen). Bovendien ech ter zijn er evenals in 1933, niet-kerke- lijke kiezers geweest, die Dr Colijn als a.r. lijstaanvoerder thans 2 zetels extra als winst hebben bezorgd en die in de A.R. Partij zelf wel eens als „stuifzand" worden betiteld. Hoeveel er dit geweest zijn, ontsnapt aan de berekening. Maar ook al zouden 'het er niet meer zijn dan belichaamd is in het voor een enkelen zetel benoodigde aantal, dan nog kan men zeggen, dat de drie kerkelijke par tijen in hun geheel genomen, zonder de wijziging van de Kieswet en zonder de extra-stemmen van niet politiek-kerke- lijk gezinden op Dr Colijn, zich niet heb ben gehandhaafd en er dus feitelijk se dert 1933 (toen er ook reeds „stuifzand" was) geen winst, doch verlies is." Wie zich nog den uitslag van de stem ming herinnert, zal toegeven dat de N. R. Crt. er hier geheel naast is. In 1933 behaalden niet de kerkelijke maar de drie rechtsche partijen in totaal 50.48 pet. van de uitgebrachte gel dige stemmen. In 1937 was dit gestegen tot 52.51 pet. Nemen wij aan, dat linksche kiezers aan de A.R.-lijst een extra-zetel hebben bezorgd, wat gezien de teruggang van het percentage der C. H. Unie nog zéér de vraag is dan kan men nog zeggen, dat de drie rechtsche partijen in hun ge heel genomen, ook zonder de wijziging van de Kieswet, zich niet alleen hebben gehandhaafd, maar zelfs niet onbelang rijke winst hebben behaald. Waar tegenover staat dat het percen tage der beide linksche partijen is terug- geloopen van 12.03 in 1933 tot 9.85 in 1937. Over de beteekenis van deze cijfers voor de Kabinetsformatie kan verschillend worden geoordeeld. Maar vaststaat, dat er bij de drie rechtsche partijen winst was tegen ver lies bij1 de twee linksche partijen. DE STRIJD IN SPANJE. Bilbao omsingeld. Een voor stad reeds bezet 7 Ook gisteren bleven de troepen van Franco krachtig opdringen in de rich ting van Bilbao. De vliegtuigen der op standelingen vlogen bijna zonder ophou den over de stad en lieten bommen val len, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt en slachtoffers vielen. De Baskische regeering is permanent in vergadering bijeen. Onjuist zijn de ge ruchten, dat zij haar zetel naar Santan der heeft verplaatst, en zij zal dit ook niet doen, zoo wordt gemeld. 'Gisteravond heeft het persbureau van de Baskische regeering een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de regeering unaniem heeft besloten in de Baskische hoofdstad te blijven. Het offensief der opstandelingen tegen Bilbao is gisteren blijkbaar hoofdzakelijk van het Noorden uit tegen de stad ge richt, met het doel de streek tusschen Bilbao en de kust te bezetten en de stad dus ook van de zeezijde in te sluiten. Het plan is blijkbaar de stad geheel te omsingelen vóórdat zij ingenomen wordt. De weg naar Santander, welke vol is met vluchtelingen uit de stad en uit het nog onbezette gebied van Bilbao en met terugtrekkende troepen, wordt voortdu rend onder het vuur der vliegtuigen ge houden, die een groot aantal slachtoffers maken. De nationale zender van Durango meldde om 21.30 uur, dat de troepen van Franco Begona, een voorstad van Bilbao, hebben bezet. Van Spaansch-nationalistische zijde werd gisteravond bericht, dat de troepen van Davila in den loop van den middag het bombardement van Bilbao hadden gestaakt om den soldaten de gelegenheid te geven de stad binnen te rukken. Vol gens een telefonische mededeeling, die uit San Sebastian te Hendaye werd ontvan gen, zouden de voorposten van generaal Davila de eerste huizen der Baskische hoofdstad reeds hebben bereikt. De mili ties hebben volgens deze lezing Bilbao ontruimd en zouden zich terugtrekken naar Santander. Omstreeks vijf uur in den middag deel den de Britsche oorlogsschepen, die voor Bilbao gestationneerd liggen, mede, dat de stad door de rechtscben volkomen was omsingeld en dat haar positie kritiek moest worden geacht. Naar 'n Spaansche diplomaat aan Un. Press mededeelde, zijn de eerste kleine nationale patrouilles van ieder twintig man een voorstad van Bilbao 'binnenge drongen. De hoofdmacht van Franco's troepen zal eerst vandaag de stad bin nenrukken, daar men bevreesd is, dat de vijand mijnen heeft gelegd. De Baskische troepen zijn reeds terug getrokken. Van de burgerbevolking heb ben de vrouwen geweigerd, haar wonin gen te verlaten. Vluchtelingen uit Bilbap melden, dat de Baskische autoriteiten de archieven reeds in veiligheid hebben gebracht. De bankbiljetten en de goudvoorraad van de bijbank van Santander zijn met een En- gelsch schip naar Frankrijk getranspor teerd. Alle strijdbare mannen zijn gemobili seerd, om het centrum der stad te ver dedigen, dat als laatste 'bolwerk tegen den aanval der nationalisten zal dienen, FRANKRIJKS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Gistermiddag is het Fransohe kabinet bijeengekomen om financieel© wetsont werpen te toespreken. De maatregelen welke de minister van financien wil dooj - zetten, hetolben ten doel de schatkist in staat t/a stellen het hoofd te bieden aan de buitengewoon groote uitgaven, welke in het tweede trimester moeten worden gedaan. Zij hebben betrekking op ver schillende rechten en op 'directe en indi recte 'belastingen. Gistermiddag nam men aan, dart de directe belastingen alleen ver hoogd zullen worden voor de inkomens, grooter dan 60.000 francs. De totale op brengst van de nieuwe maatregelen werd op 45 milliard geraamd. SPLITSING VAN PALESTINA IN ARABISCH EN JOODSCH DEEL? D© verdeeling van Palestina in twee af zonderlijke staten, een Joodsche en een Arabische, zal volgens den correspondent van de „Daily Herald" te Jeruzalem zoo goed als zeker tot stand komen. Men ge looft te Jeruzalem, dat de Eingelsche re geering dit voorstel van de staatscommis sie zal aanvaarden. D'e uitvoering van bet plan zal echter niet aanstonds kunnen beginnen. Eb zal een termijn van vijf jaren worden gesteld, gedurende welke Joden zoowel als Ara bieren een laatste kans zullen krijgen een andere oplossing te vinden. Komen zij Drie Ministers bij de Koningin. Gisterenmorgen heeft de Koningin de ministers Jhr ir O. G. A. van Lidth de Jeude, Mr P. J. Oud en Jhr Mr A. C. D. de Graeff in het paleis op den Dam ont vangen. De heer Ch. J. J, M. Welter, die minis ter van koloniën is geweest in het mi- nisterie-Colijn, dat van 1925 tot 1926 het bewind heeft gevoerd, heeft gisteren een bezoek aan minister Colijn gebracht. Ge lijk men weet, is de heer Weiter een der nieuw gekozen R.K. Kamerleden. Gistermiddag heeft Dr Colijn in zijn kabinet aan het departement van Kolo niën een langdurig gesprek gehad met Mr M. P. L. Steenberghe, oud-minister van Economische Zaken, eveneens pas gekozen R.K. Tweede-Kamerlid. niet tot overeenstemming, dan kan deze periode worden gebruikt voor uitwisse ling van bevolking en eigendommen naai de Joodscbe en Arabische gebiedsdeelen. Men verwacht, dat de meerderheid der Arabieren met een verdeeling zal instem men, hoewel extremistische leiders wel licht zullen trachten weer ongeregeldhe den te verwekken. Van Joodsche zijde is tegen de verdeeling van Palestina scherp protest te verwachten. DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND. Een kloek woord. De aaitsbisschop van München, kardi naal Faulhaber, heeft den rijksminister van eeredienst een krachtig protest doen toekomen tegen de arrestatie van Pater Rupert Mayer, die sedert 5 Juni door de geheime politie in hechtenis wordt ge houden naar aanleiding van een piedica- tie in de St. Michaelskerk te München. Zondagochtend is dit protest in de ker ken van Münohen voorgelezen. Met klem protesteert de kardinaal te gen de arrestatie van pater Mayer en eischt hij waarborgen, dat een dergelijk ingrijpen van geheime politie-agenten voortaan achterwege blijve. Naar de „Times" meldt is pater Mayer in bet Wittelbach-paleis, het hoofdkwar tier van de geheime politie in München, opgesloten. In dat gebouw bevinden zich n.l. sinds geruimen tijd ook gevangenis cellen. De opwinding onder de katholieken in München is nog steeds zeer groot en kar dinaal Faulhaber heeft reeds de geloovi- gen moeten vermanen, zich van alle de monstraties te onthouden. Voor 5000 ouders van Münchensehe schoolkinderen voerde de kardinaal ver der het woord. Bij die gelegenheid zei hij o.a. Er wordt gezegd, dat de kin deren in de eerste plaats den staat toe behooren. Neen, dal is niet waar, de kinderen be hooren in de eerste plaats aan de ouders. De schoolkwestie is een kwestie van het geweten der ouders en óók van Duit- sche trouw. 'In het bisdom Berlijn is een vermaning van den Bisschop van Berlijn voorgele zen, waarin andermaal gewezen wordt op de vervolgingen, waaraan de kerk in Düitsohland bloot staat. Het Walenland sterft uit. Vele jaren geleden waarschuwde pater Lemaire: „Wallonië sterft uit". De feiten stélden hem in het gelijk. Dezer dagen publiceerde bet Belgische staatsblad de officieele geboorte- en sterfte-cijfers over het jaar 1936. In Vlaanderen overtreft het aantal geboor ten de sterfgevallen met 28.127; in Wal lonië daarentegen blijft het aantal ge boorten met 5.449 'beneden dat der sterf gevallen. Met andere woorden: in Vlaan deren neemt de bevolking jaarlijks met bijna dertigduizend zielen toe: in Wal lonië daalt 't bevolkingstotaal per jaar met ruim vijf duizend. Reeds telt België bijna één millioen Vlamingen meer dan Walen. Jaar na jaar wordt dit Vlaamsche overwicht grooter. Civiele bevolking moet Madrid verlaten. Generaal Miaja heeft bevel gegeven tot onverwijlde evacuatie der civiele bevolking uit Madrid. In de eerste plaats zullen zij, die uit door den vijand bezette streken afkomstig zijn de stad moeten verlaten. Vervolgens de vluchtelingen uit de pro vincie Madrid en tenslotte allen, die in de onmiddellijke omgeving van Madrid thuis hooren. Hongersnood in Zuid-Marokko. Zuid-Marokko wordt op het oogenblik geteisterd door een verscbrikkelijken hon gersnood. Ondanks de krachtige maatre- maakt ival smaakt! 29 Binnenland. De dalende werkloosheid. De Koninklijke Familie uit Amsterdam vertrokken. Vanavond radio-toespraak van Prinses en Prins. Werkverschaffing en steun verleening in de zomermaanden. Buitenland. Bilbao omsingeld en gedeeltelijk bezet. Hongersnood in Marokko. De financieele moeilijkheden in Frankrijk gelen van de Fransche regeering en van de Marokkaansohe autoriteiten leven daardoor een half millioen inboorlingen op den rand van het graf. Bezoekers, die uit het betrokken onder-district terugkee- ren, deelen mede, dat de toestand der in boorlingen erbarmelijk is. Zooals onvermijdelijk is bij hongersnood, zijn ook ziekten uitgebroken. Tot zelfs bij Casablanca zijn typhusgevallen geconsta toerd. Het bezoek dat de Fransche Middel- landsche Zee-vloot in Juni aan Marokko zou brengen, is afgelast. Korte Berichten. De geheime staatspolitie heeft Don derdag het bureau van den aartsbisschop van Keulen, Kard. Schulte, bezocht en er den ganschen dag vertoefd voor onder zoek. Er werden echter geen arrestaties verricht. Ook is niet bekend of er docu menten in beslag zijn genomen. Rev. Anderson Jardine, die het hu welijk van den Hertog van Windsor heeft ingezegend, heeft gisteravond medege deeld, dat Hij zijn functie neerlegde. Hij voegde hieraan toe, dart dit besluit niets heeft uit te staan met de recente gebeur tenissen in verband met het huwelijk van den hertog. RADIO-TOESPRAAK VAN PRINSES EN PRINS. Een dankwoord voor de Amsterdamsche huide. Bij hun afscheid gistermiddag op iiet Centraal-station te Amsterdam, hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. II. Prins Bernhard aan burgemeester D'e Vlugt medegedeeld, dat zij' zich voor-- stellen, hedenavond per radio een woord van dank te spreken tot het Nederland- sche volk en in het bijzonder tot de burgerij van Amsterdam, voor de ont vangst, welke hun in de hoofdstad is ten deel gevallen. D'eze toespraak zal hedenavond om half negen plaats hebben en over de beide Nederlandsche zenders worden uit gezonden. l,|, DE WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den beer Drees iD verband met een bericht, hetwelk aan een aantal gemeenten zou gezonden zijn, om van een bepaalden datum in Juni af tot nader bericht aan die gemeenten geen subsidie uit het Werkioosheidssubsidie- fonds uit te keeren, heeft de minister van sociale zaken geantwoord De ondergeteekende wenscht in verband met de gestelde vragen het navolgende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1