QcatLs- i&ze+t! Belangrijkste Nieuws MAANDAG 14 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 213 Zij, die zich met Ingang van 1 Juli 1937 op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In Juni verschijnende nummers GRATIS. Gevaarlijke „democratie". Buitenland. De Kabinetsformatie. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntilin 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Op goede gronden is het fascisme bij de jongste verkiezingen als een gevaar voor de democratie bestreden. De overwinning van het fascisme be- teekent inderdaad, zooals ook in andere landen wel duidelijk is gebleken, de dood voor de democratie, voor den rechtmati- gen volksinvloed, voor de rechten en vrijheden van het volk. Er dreigen echter ook van andere kanten gevaren. Er zijn n.l. verschillende groepen, die zich bij voorkeur als „democratisch" aan dienen, terwijl ze in den grond der zaak evenals de fascisten de dictatuur voor staan. Daarom moet men ook met bewegingen als Eenheid door Democratie voorzichtig zijn en dient men eerst precies te weten wat onder democratie verstaan wordt. Bekend is dat de communisten geen bezwaar hebben om als beschermers van de democratie te worden aangeduid, ter wijl ze in werkelijkheid voor de doorwer king van de democratische gedachte niet minder gevaarlijk zijn dan de partijen, die openlijk de dictatuur aanprijzen. Ook de S.D.A.P. is wat dit betreft niet geheel onverdacht. Meermalen is geble ken, dat zij in critieke momenten zonder eenig bezwaar het democratisch beginsel losliet, of beter nog, duidelijk blijk gaf van de democratie een opvatting te koes teren, die alles behalve democratisch kan worden geacht. In verband hiermede verdient ook de aandacht een uitspraak van den leider van het Fransche Vakverbond, Jouhaux, die in een redevoering verklaarde, dat indien het Kabinet door het parlement ten val werd gebracht, het Vakverbond dat niet zal aanvaarden, maar zelf naar de regeering zal grijpen. Het politieke tijdperk, zoo zeide hij, is voorbij. Hier wordt 'dus aangekondigd, dat, als men dit noodig acht, de parlementaire weg zal worden verlaten, om door mid del van revolutie zijn wil door te zetten. Nu zijn er menschen, die met een be roep op wat .in landen als Spanje en Frankrijk gebeurt, als d e uitweg het fas cisme aanprijzen. Een geheel verkeerde voorstelling. De valsche democratie zooals die in deze landen geleerd wordt en daar niet alleen vormt met het fascisme geen tegenstelling. Zij- liggen veeleer in eikaars verlengde. Hier moet principieel stelling worden genomen. Tegen de revolutie in welken vorm dan ook. Tegen de „roode" even zeer als tegen de „zwarte" revolutie. Door de belijdenis van de souvereini- teit Gods. Door vast te houden aan gezag en vrijheid. DE VAL VAN BILBAO NABIJ? Bres in de ijzeren muur. De troepen van Franco zetten hun aan vallen op Bilbao gestadig voort. Radio Sevilla, één der posten van de rebellen, deelt mede, dat de opstandelingen er in geklaagd zijn. de „ijzeren gordel" om Bil bao op twee plaatsen te doorbreken en dat de bressen, in dezen gordel geslagen, worden verbreed. Nog twee bergtoppen scheiden de rebellen van den vrijen op- marsoh naar deize stad. Berichten uit Bil bao zelf erkennen, dat de opstandelingen 'bij den ijzeren gordel zijn aangekomen. De toestand wordt door Bilbao weliswaar niet als verloren, maar toch wel als kritiek beschouwd. Hun succes hebben de opstandelingen te danken aan een bombardement met de artillerie uit de lucht, dat vrijwel dirie da gen onafgebroken heeft geduurd. 'Het fraaie weer werkte er toe mede, 'dat de rebellen op groote sohaal van hunne luchtmacht gebruik konden maken. Dat het vernielingswerk door de Duitschers tot stand gebracht is blijkt a.m. uit het feit, dat één der neergeschoten bombarde mentsvliegtuigen een 'Heinkel was; ook de piloot was een Duitscher. Al is de positie voor Bilbao dus kritiek, de stad zelf 'behoeft nog niet onmiddellijk gevaar te l'oopen, daar de ijzeren gordel uit drie ringen bestaat. Alleen in de eer ste ring 'is een bres geslagen. D'e z.g. ijze ren 'gordel bestaat uit drie rijen van loop graven. D'eze loopgraven zijn 2 m diep, voorzien van ondergrondsohe schuilplaat sen, die zijn ingericht op bet vuren met automatische wapenen. Alle prikkeldraadversperringen worden door machinegeweren bestreken. Ook Zondag is de strijd geen oogenblik gestaakt. Zestig vliegtuigen van de op standelingen 1 naar Reuter er bijvoegt: Duitscbe en Italiaansdhe machines voerden boven Bilbao verscheidene de monstratievluchten uit. De sirenes ter waarschuwing van de bevolking kwamen niet minder dan 15 maal in werking. Volgens een bericht der opstandelingen zou de Basktoche regeering baar zetel naar Santander, ten westen van Bilbao hebben verplaatst. Havas heeft hiervan echter nog geen bevestiging uit Bilbao kunnen krijgen. DE VIER TE LONDEN ZIJN HET EENS. Na langdurige besprekingen tussohen den Britsoben minister van buitenland- sche zaken, Eden en de Londensche am bassadeurs van Duitschland, Frankrijk en Italië is bet accoord betreffende de veilig heid van de vloten, welke aan de inter nationale controle rond Spanje deelne men, onderteekend. Het te Londen bereikte accoordi behelst o.a. de 'bepaling, dat, indien zich een in cident bij Spanje voordoet, tussChen de vier mogendheden zal worden overlegd, of, en zoo ja, hoe, moet worden opgetre den. Het recht van onmiddellijke verdedi ging, ingeval een buitenlanctech oorlogs schip wordt aangevallen, is nimmer in twijfel getrokken. Echter zal niet tot represaillemaatrege len mogen worden overge gaan, vóórdat tussohen de vier mogendheden over.leg is gepleegd. Het overleg zou, naar men aanneemt, te Londen geschieden en een diplomatiek karakter dragen, zoodat een conferentie der vlootvoogden niet noodig is. Men verwacht niet, dat Duitschland en Italië weder hun plaats in de niet-inmen- gings-coimmisisie zullen innemen, vóórdat de antwoorden van de heide partijen in Spanje zijn binnen gekomen. DE STATIONSBRAND TE HALLE. D'e brand, die Donderdag gewoed heeft op bet station te Halle, is de grootste ge weest in de geschiedenis der Duitscbe spoorwegen. Het geheele station, 120 geladen war gons met 360 ton goederen, 45 leege wa gons, 400 ton opgeslagen goederen en vier vrachtauto's werden een prooi der vlam men. Van de 80 arbeiders, die op bet station werkten, konden 70 aan het vuur ont snappen. Vijf zijn levend verbrand, de an deren zijn nog niet terug gevonden. Men 'beschouwt hen als verloren. De gevolgen zijn, van verkeersstand- punt gezien, uitermate ernstig, want het station vormde een zeer belangrijk knoop punt in midden-Duitschland, dat voor het goederenverkeer tusschen Noord- en Oost- Duitsohland diende. DE SPELLINGSKWESTIE IN BELGIë. Geen boeken in Marchant-spelling, De Belgische minister van Openbaar Onderwijs, Hoste, heeft aan alle autori teiten van Rijk, provincie en gemeente op onderwijsgebied een schrijven gericht, waarin wordt betoogd, dat er geen sprake van kan zijn, dat op Belgische scholen Nederlandsohe boeken kunnen worden ge bruikt, waarvan de spelling afwijkt van die van D'e Vries en Te Winkel. Uitzondering wordt gemaakt voor ver eenvoudigingen als: een, geen, mijn, baar, hun, die de oude verbogen vormen ver drongen hebben. TERUGGEKEERD HEIDENDOM. Viering van het Zonnewendefeest. Voor het eerst sedert bet aan de macht komen der nationaal-socialisten zal het oude heidensche feest der zonnewende officieel in Duitschland gevierd worden. Minister Göbbels zal op 21 Juni in het olympische stadion voor de organisaties der partij het woord voeren. RUSSISCHE LEGERLEIDERS TERECHTGESTELD. Uit Moskou wordt gemeld: D'e acht ter dood veroordeelde legerleiders zijn naar officieel wordt medegedeeld Zaterdag te rechtgesteld. Bijzonderheden worden niet medege deeld. ook niet wat de wijze van executie en de plaats betreft. Eenige uren na de officieele mededee- Iing van de terechtstelling, beeft de volks commissaris van landsverdediging, Wo- rosjilof een legerorder uitgevaardigd, waarin hij het proces bespreekt. Worosjilof noemt de terechtgestelde officieren „schoften uit de bende van Si- nofjef-Kamenef-Trotsky". Hij beschuldigt hen tot eiken prijs en met alle middelen het sovjet-regiem te hebben willen om verwerpen en de regeering der arbeiders en boeren te hebben willen vernietigen om het land weer te plaatsen onder het juk van de grootgrondbezitters". Hiertoe wilden ziji de leiders van de partij1 ver moorden. Ziji wachtten biervoor op de hulp van hun meesters, d.w.z. de fascis tische militairen van een buitenlandsche mogendheid. Het roode leger beeft echter snel de zweer, welke zich aan zijn gezond li chaam had gehecht, afgesneden. Ondertusschen vraagt men zich nog steeds af, wat er eigenlijk in Rusland gaande is. Tal van berichten s pi reken van groote op winding te Moskou en vrees voor een opstand. In sommige kringen wordt aangeno men, dat Stalin bevreesd is voor een aan slag op zij'n leven en zelfs voor een revo lutie. De slechte gezondheid van den sovjet- dictator Stalin, wordt, naar de Weensche correspondent van de „Daily Express" meldt, in de medische kringen der Oos- tenrijksche hoofdstad beschouwd als een der oorzaken van Stalin's meedoogen- loos optreden. Stalin's gezondheidstoestand moet er barmelijk slecht zijn. De normale bloed druk bedraagt 120. Stalin's bloeddruk was tot 200 gestegen. Stalin lijdt aan angina pectoris. Hij leeft in voortdurende doodsangst voor een herhaling van de uiterst pijnlijke aanval len waarmede deze ziekte gepaard gaat Eén Weensche specialist heeft ver klaard: „Het psychologisch gevolg van angina is, dat de lijders wantrouwend en vreesachtig worden. Zij' zijn geneigd, de menschen in bun omgeving ervan te ver denken, dat zij hen bedriegen of vervol gen. Het is in werkelijkheid een soort vervolgingswaanzin." DE STAKINGEN IN AMERIKA. Vrees voor botsingen. Het toenemend aantal arbeidsconflic ten in alle deelen der Vereenigde Staten begint bet economisch herstel, dat viel waar te nemen, ernstig in gevaar te bren gen. Bovendien neemt de angst toe, dat de stakingen tot ernstige botsingen zullen leiden. D'oor de militaire autoriteiten zijn omvangrijke voorzorgsmaatregelen geno men. In Michigan zijn ruim 43.000 arbeiders in de auto-industrie werkloos wegens het gebrek aan staal of doordat zij staken uit sympathie met de arbeiders in de staalnijver'heid. In Flint zijn 14.000 arbeiders zonder werk, te D'etroit 85.000, te Pontiac 9700, te Sagninaw 5500. In Youngstown zijn de arbeiders in de fabrieken der Bethlehem Steel Corpora tion met de staking begonnen. De fabrie ken zijn omringd door een gordel sta- king'sposten. Bij deze staking zijn in totaal 15.000 man betrokken. TEGEN HET COMMUNISME IN ZWITSERLAND. Bij de volksstemming in het Zwitser- sche kanton Genève over het constitutio neel wetsontwerp, Waarhij de communis tische organisaties verboden worden en waarbij machtiging wordt gegeven tot het verbieden van andere vereenigingen, aan gesloten bij een internationale of buiten landsche organisatie, welker optreden ge vaarlijk zou zijn voor 'den staat, en over de nieuw© bepaling in het wetboek van strafrecht betreffende bet opnieuw vor men van verboden organisaties, to hier voor een meerderheid verkregen van min stens 3000 stemmen. Alle gemeenten in bet kanton hebben zich uitgesproken ten gunst© van de 'beide wetsontwerpen be treffende verbod van organisaties, die ge vaarlijk zijn voor den staat. DE HANDEL MET TURKIJE. Reeds eenige verruiming. Naar men verneemt, is er juist dezer dagen tot eenige verruiming van de com- pensatiemogelij'kheden op bet gebied van den Nederlandsch-Turkschen handel be sloten en wel wat betreft zekere Ned.- Indische producten. Er zal daaromtrent binnenkort een mededeeling verschijnen. Een van de grieven van den handel, waarover wij hebben geschreven, was dus reeds opgeruimd; men was althans reeds begonnen ze gedeeltelijk uit de wereld te helpen. Korte Berichten. Een postvliegtuig van de lijn Keu lenBerlijn is tijdens een onweder tegen een hoogspanningskabel gevlogen en neer gestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. De hitte welke Polen gedurende eenige dagen teistert heeft Zaterdag een hoogtepunt bereikt. Het was toen op ver- Geen oplossing te wachten voor het einde van de volgende week. Het A.N.P. heeft getracht van dr Golijn inlichtingen te verkrijgen omtrent den stand van de kabinetsformatie. Deze was niet bereid, bij den huidigen stand van zaken, eenige zakelijke mededeeling te verstrekken. Wel uitte hij de verzuchting, hierbij blijkbaar op de Pers doelende, dat er zoo veel mede-formateurs waren, die slechts tot vertroebeling van de zaak aan leiding gaven, door allerlei controversen naar voren te brengen. De eenige concrete mededeeling, die wij van den formateur konden los krijgen, had betrekking op den tijdsduur. Voor het einde der volgende week was geen oplost sing te verwachten. De Maasbode voegt hieraan nog toe: Er to reeds uiting gegeven aan het ver moeden, dat dr Golijn na het tot stand ko men van de grondwetsherziening „minis ter zonder portefeuille" zal worden. Het wordt echter ook niet uitgesloten geacht, dat de formateur, bij eventueel slagen, uitvoering zou geven aan een denkbeeld, dat 'hij reeds vroeger moet hebben gehad, n.l. de instelling van een departement voor„Algemeene Zaken", waaronder en kel en alleen de hoofdstukken I en II van de Rijksbegrooting (I. Huis der Konin gin; 0. Hooge colleges van Staat en Ka- bine der Koningin) zouden vallen. Dit zou veel lijken op de positie van den Bngelschen eerste-minister, die een departement beeft zonder practiscbe be- teekenis. Tot een ministerschap zonder porte feuille behoeft het dan niet te komen. scheidene plaatsen 36 graden Celsius in de schaduw. Uit alle deelen van het land komen berichten binnen over branden en boschbranden, waardoor veel schade is ontstaan. WERKVERSCHAFFING EN STEUN REGELING. Maatregelen inzake vermindering of stopzetting. In antwoord op het telegrafisch ver zoek van de drie vak-centralen, het N.V.V., het R.K.W.V. en het C.N.V., aan den minister van Sociale Zaken om een audiëntie over de maatregelen inzake ver mindering van plaatsing bij, resp. stop zetting van de werkverschaffing en steun regeling in verschillende gemeenten, heeft de minister medegedeeld, dat binnen en kele dagen het antwoord op de te dezer zake door het Tweede-Kamerlid Drees ge stelde vragen wordt bekend gemaakt, In verband daarmede verzoekt de mi nister de vakcentralen na kennisneming van dit antwoord te beoordeelen, of een audiëntie alsnog noodzakelijk wordt ge acht. BESPREKINGEN NEDERLANDSCH- DUITSCH ZAKENLEVEN. Op uitnoodiging van dr Fentener van Vlissingen, voorz. van de internationale kamer van koophandel, heeft op 11 en 12 dezer in Dten Haag een bijeenkomst plaats gehad van leidende figuren uit hetNeder- landsche en Duitsehe zakenleven. Dé bedoeling van deze bijeenkomst was, na persoonlijke kennismaking, eenige we- derzijdsche oeconomische vraagstukken te behandelen. Men is in de betreffende kringen voor nemens, dit eerste contact in de toekomst te vervolgen. BRIEFKAARTEN VAN 10 CENT VOOR HET VERKEER MET NED.-INDIë. In verband met de tariefswijziging in het verkeer met Ned.-Indië worden brief kaarten aangemaakt, voorzien van een ze- gelafdruk van 10 cent en van de gedrukte aanwijzing: Luchtdienst Amsterdam Bandoeng. D'e datum van verkrijgbaar- stelling zal nader worden bekend ge maakt. De briefkaarten met een zegelafdruk van 10 cent van een vroegere uitgifte (vóór 1 November 1928) kunnen voor dit doel slechts met aanvulling van de frankeering worden gebezigd, omdat deze voor de frankeering en inwisseling slechts een waarde van 7Vs cent hebben. De bij het publiek voorhanden gave en ongeschonden postzegels van 36 ets. kun nen tot een gelijk geldswaardig bedrag worden ingeruild tegen postzegels van an dere waarde van de tegenwoordige uit gifte. GEEN VERLAGING VAN CRISIS HEFFINGEN OP VLEESCH. De minister overtuigd van moeilijken toestand fn slagersbedrijf. Dé minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft zich thang gericht tot Binnenland. Geen verlaging van crisisheffingen op vleesch. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Buitenland. Terechtstelling van officieren in Rusland. Overeenstemming inzake de controle in de Spaansche wateren. De positie van Bilbao critiek. alle belanghebbende organisaties en par ticulieren, die gedurende den laatsten tijd aan Zijne Excellentie verzocht hebben, de ciisisheffing op rund- en kalfsvleesch af te schaffen of te verlagen. De minister geeft in zijn antwoord te kennenen, dat uitvoerig overleg met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visscherij tot zijn leedwezen tot de conclusie voerde, dat het althans voorshands niet mogelijk is tot afschaffing of verlaging van crisis heffing op rundvleesch over te gaan. Waar ik overtuigd ben, zoo vervolgt de minister, van den moeilijken toestand waarin het slagersbedrijf verkeert, geef ik u de verzekering, dat ik de ontwikkeling der situatie met aandacht zal blijven vol gen en dat, zoodra de omstandigheden dit toelaten, ik opnieuw met voornoemden ambtgenoot overleg zal plegen, ten einde na te gaan in hoeverre aan uw verzoek voldaan zal kunnen worden. DE OMZETBELASTING. Een verzoek om het percentage te verlagen. 'De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Groningen heeft zich tot den Mi nister van financien gericht met het ver zoek een vermindering van 'het percentage van de omzetbelasting te willen bevorde ren. De Kamer wijst er op, dat de wet tot invoering van een omzetbelasting en van een bijzonder invoerrecht volgens het be paalde van art. 40 met ingang van 1 Ja nuari 1939 zal vervallen. Handel en nij verheid zien reikhalzend naar dat tijd stip uit, omdat deze wet heel wat admi nistratief werk meebrengt en geldelijke lasten voor verschillende bedrijven ten ge volge heeft. Hoewel de wet uitgaat van het begin sel, dat in het algemeen de belasting door den fabrikant op den kooper behoort te worden verhaald, heeft de ervaring ge leerd, dat dit beginsel in de practijk lang niet altijd opgaat. Deze belasting is een crisis-maatregel en het to rationeel, dat zij na een zekeren tijd weer verdwijnt. Hoewel de Kamer gaarne zou zien, dat het tijdstip daardoor werd vervroegd, be grijpt zij ten volle, dat de regeering thans het volle bedrag, dat door deze heffing wordt verkregen, niet kan missen. Toch bestaat er, naar de meening der Kamer, aanleiding om reeds thans te ko men tot vermindering van het percentage, desgewenscht geleidelijk, tot op 1 Januari 1939 de belasting geheel vervalt. Sedert de invoering van deze belasting zijn de prij zen der grondstoffen niet onbelangrijk ge stegen, zoodat verlaging van 'het percen tage niet gepaard behoeft te gaan met een belangrijke verminderiing van de oor spronkelijke opbrengst, die over 1934 f 54.416.000 en over 1936 f 62.274.000 be dragen heeft. Samenwerking der drie Prot. Christelijke Patroonscentrales. Op de dezer dagen gehouden vergade ring van het Comité van samenwerking der drie Protestantsch Christelijke Pa troons oentrales werd breedvoerig van gedachten gewisseld over de betrekking tusschen landbouw, handel en industrie, naar aanleiding van een door Mr W. Rip, secretaris van den G. B. T. B., uitgebracht prae-advies. In deze bespreking werd te vens betrokken het onlangs gepubliceerde voorontwerp Landbonw-ordeningswet '37. De prae-adviseur stelde zich op- het standpunt,dat, ook al heeft men critiek op onderdeelen van het voorontwerp, de gedachte welke aan het voorontwerp ten grondslag ligt, ons sympathiek moet zijn. Bij de discussie werd om. de vraag ge steld of de voortzetting van de hulp aan landbouwbedrijven een afdoende regeling van het pachtwezen niet dringend nood zakelijk maakt. Ook werd betwijfeld of hef reeds thans het juiste moment is om de tijdelijke crisismaatregelen te veran deren in een wettelijke regeling van per manent karakter en of de belangen van handel en industrie bij de voorgenomen regeling wel voldoende gewaarborgd zijn. In een volgende vergadering zal worden getracht tot het formuleeren van een ge meenschappelijk standpunt te komen. Voorts werd besloten om met het chris telijk nationaal vakverbond in nader over-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1