EERSTE BLAD ZATERDAG 12 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51a JAARGANG No. 212 Christendom boven geloofsverdeeldheid Buitenland. Binnenland De Kabinetsformatie. STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTEL5 opfokvoeder c.o. BERTELS' „kunstkorrel" NRFPTCK'0LIEFABRiEKEN A'HAM v. öcKIeLj afd. kunstkorrel A Ufiul Belangrijkste Nieuws --P-. Uitg.: N.Y. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg,. G-css en VUsekigasi i 0,20, Losse summers sent. Advorionilön SO coat per regel, Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij VGoruitbetaling. Onder letter oI motte fü.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij mogen het zien als een verheu gend verschijnsel, dat den Iaatsten tijd ook van liberale zijde met nadruk op den voorgrond wordt gesteld, dat men de christelijke grondslagen van de samen leving wil eerbiedigen en gehoorzamen. Er is wat dit betreft, wel een en ander veranderd bij de liberale partij. Tusschen de linksche en de rechtsche partijen was voorheen een scherpe tegen stelling, die zeer sterk tot uiting kwam op het gebied van het onderwijs. Daar echter niet alleen. Reeds in 1869 is er b.v. door Buys op gewezen, dat het beginselverschil niet al leen betrekking had op het onderwijs, „Een moderne en anti-moderne wereld beschouwing, zoo schreef hij toen, staan hier, zoowel als elders, in den Staat niet minder dan in de Kerk, scherp gewapend tegen elkander over; de schoolwet is op dit oogenblik niets meer dan het sym bool van dien strijd. Al mocht men er in slagen dat symbool weg te nemen, de strijd zal worden voortgezet." Hoe juist deze uitspraak was is nog onlangs door Mr de Geer in zijn Unie rede aangetoond, toen hij in herinnering bracht wat in het najaar van 1925 in de Eerste Kamer gebeurde. „In het najaar van 1925 heeft zich zelfs het volgende tafereel afgespeeld in de Eerste Kamer. Onder verantwoordelijk heid van het toenmalige rechtsche Kabi- net-Colijn was in de Troonrede uitgespro ken, dat voor bestuur en wetgeving „handhaving van de christelijke grond slagen van ons volksleven" richtsnoer zou blijven. Bij de behandeling van het adres van antwoord ontstond toen een levendig debat over de vraag, hoe men op die zinsnede reageeren zou Sprekers der rechterzijde wilden de Kamer laten ver klaren, dat zij er „met instemming" van kennis genomen had. Woordvoerders der linkerzijde daarentegen wilden, inplaats van „instemming", lezen „belangstelling". Hun argument hiervoor was, dat het adres van antwoord steeds was geweest een kleurlooze terugslag op de Troon rede en dat men nu niet van die goede gewoonte moest afwijken, door het ge voelen der meerderheid in het adres neer te leggen. Mr Verkouteren poogde de linkerzijde nog uit te leggen, dat de „christelijke grondslagen" niet met het vrijzinnige be ginsel in strijd behoefden te zijn. Maar dit hielp niet. En zóó hoog liep de dis cussie, dat, toen het tenslotte tot stem ming kwam, de linkerzijde, op één lid na, wegliep, zoodat tegenover 21 vóór stemmers, slechts 1 tegenstem werd uit gebracht en de vergadering wegens on voltalligheid verdaagd moest worden. Den volgenden dag ging het voorstel er toen door met 25 tegen 2 stemmen. Zóó groot was de deining die verwekt werd door tegenzin tegen een clausule, die op dit oogenblik schijnt aanvaard te worden. Het toont, dat de staatkun dige bekeeringen van den Iaatsten tijd niet uitsluitend aan soc-dem. zijde zijn te zoeken." Hier kan inderdaad van een bekeering worden gesproken. Toch is er reden om de vraag te stel len wat deze bekeering nu eigenlijk be- teekent. Wij denken hierbij aan wat Prof. Mr J. A. Eigeman in 1925 schreef over het christelijk grondkarakter van ons volk. „Dat het grondkarakter van ons volk als geheel genomen christelijk is, dat onze volksbeschaving zonder herleiding tot den christelijken wandel eenvoudig niet te begrijpen is, meen ik als een feit te mogen noemen, zóó evident, dat het onvatbaar is voor eenige ontkenning." „Steeds vindt men, als achtergrond en ondergrond van het geheele sociale, cul- tureele en rechtsleven dit grondfeit: dat het Nederlandsche volk op het oogenblik, dat het een volk werd, dat het zich tot een natie formeerde, een c h r i s t e- 1 ij k volk was geworden." 'Hij haast zich echter hieraan toe te voegen, dat hier de gedachte geopperd wordt van een Christendom, welke T'hor- becke bij herhaling tegenover Groen van Prinsterer naar voren heeft gebacht, de gedachte van een Christendom boven geloofsverdeeldheid, in tegenstelling van een Chris tendom, dat aan een bepaalde kerkelijke belijdenis gebon den was. Prof. Eigeman maalkt er de liberalen een verwijt van, dat de liberale staat te gen Thorbecke's bedoeling in, geworden is de modern-godsdienstige staat, waar het Christendom boven geloofsverdeeld heid zijn openbaringsvorm vond in een nieuwe religie, of in een ontkenning van religie zooals sommigen het opvatten, n.l. het modernisme. Dit is een vorm van staatsclericalisme, die 'hij verwerpelijk acht. Gebroken moet worden, zoo vervolgt hij, met de beteekenis, die bij ons aan het woord christelijk in politicis wordt gehecht en waardoor het voor velen een klank heeft gekregen, die het met dog- matisc'h-politiek eensluidend maakt. Zoo opgevat is het christelijk levensbeginsel onzer maatschappij een feit, waaraan nie mand zich vermag te onttrekken. Het karakter van den liberalen staat wordt door hem dan verder omschreven als de staatkundige vertolking van het streven in de maatschappij naar een onleerstellige levensbeschouwing. Op de vraag of dit wil zeggen, dat het Christendom dus vreemd is aan den staat, antwoordt Prof. Eigeman „N een, zoo men het Christendom niet ziet als het bijzonder Christendom eener bepaalde kerk, maar het erkent als het ééne licht, waarvan de onderscheidene geloofsbelijdenissen bijzondere stralen zijn het is bet Christendom boven kerkelijke afzondering, gelijk het menschdom is bo ven de onderscheidene volken en ze allen omvat; gelijk de wetenschap is boven alle normen en stelsels, waarin ieder, naar de mate van zijn inzicht, de wetenschap zoekt te benaderen of haar tracht uit te drukken." Als wij het wèl zien dan past deze om schrijving ook op het Christendom, waar aan thans de vrijzinnigen denken als zij zeggen te willen opkomen voor de Chris telijke grondslagen van de samenleving. Men zal moeten toestemmen een Christendom zonder den Christus, een Christendom los van den B ij' b e 1. Voor een gezonde ontwikkeling van ons politieke leven en van het zuiver stellen van de politieke verhoudingen, zal het aanbeveling verdienen, dat de Liberale Staatspartij' zich hierover duidelijk uit spreekt. DE STRIJD OM BILBAO. Hedennacht seinde Havas uit Sala manca: Het groote hoofdkwartier deelde om 11.30 uur mede, dat de nationalisten alle posities van den „IJzeren Gordel" rondom Bilbao bezet hebben. Uit San Sebastian: Verscheidene esca drilles rechtsche bommenwerpers, bege leid door een groot aantal jagers, zijn gis termorgen bij bet aanbreken van den dag boven de verdedigingswerken van Bilbao verschenen, die buitengewoon hevig ge bombardeerd werden. De vijand vluchtte in de richting van Amurrio en werd door het mitrailleurvuur der laagvliegende toe stellen sterk gedecimeerd. De actie der vliegers werd gesteund door de artillerie. Nader wordt uit Bilbao gemeld: Giste ren werden de Basken door de hevige aanvallen der opstandelingen, die onder steund werden door zware bombardemen ten van de artillerie en uit de lucht, ge dwongen de Urcula-kam prijs te geven en zich achterwaarts te concentreeren op het dal ten Noordoosten van Larrabueza, waar de gevechten tot in den avond voortduurden. WEER EEN GROOT PROCES IN MOSKOU. Acht legercommandanten staan terecht. Officiéél wordt medegedeeld, dat het vooronderzoek tegen acht legercomman danten van de Sovjet-Unie, die op ver schillende tijdstippen in hechtenis wa ren genomen, gesloten is en dat een spe ciaal college van het hooge gerechtshof deze zaak met gesloten deuren zal be handelen. De gearresteerden worden beschuldigd van schending van hun militairen plicht- (eed), verraad van het vaderland, van de volken der Sovjet-Unie, van de Sovjet arbeiders en van het roode leger. In de aanklacht wordt gezegd, dat zij een buitenlandsche mogendheid systema tisch spionnage-berichten over den stand van het roode leger hebben verstrekt en daden van sabotage hebben gepleegd ter verzwakking van de roode armee. Zij zouden klaar gestaan hebben, om een gewelddadigen aanval op de Sovjet-Unie te steunen met het vooruitzicht op een herstel van het kapitalistische systeem in Sovjet-Rusland. Zij streefden naar het herstel van de macht der grondbezitters. Hedennacht meldde Reuter uit Moskou: In het proces tegen Toechatsjefski en de zeven andere hoofdofficieren van het Roode Leger is reeds vonnis geveld; de acht beklaagden werden allen veroordeeld tot den dood door den kogel. Nader meldde het Russische persagent schap Tass, dat bovendien man alle be schuldigden hun militaire rangen ont nomen werden terwijl aan Maarschalk Toechatsjefski den titel ontnomen werd van „Maarschalk van de Unie der Sow- j et-republieken". VAN ZEELAND NAAR AMERIKA. De Belgische Minister-president Van Zeeland vertrok gisteren met zijn echt- genoote, zijn secretaris en een vriend naar Parijs, als eerste étappe van zijn reis naar de Vereenigde Staten. Vandaag scheept de minister zich te Cherbourg in. Het feit, dat hij door geen ambtenaar van buitenlandsche zaken vergezeld wordt, bevestigt het particuliere karakter van de reis. Niettemin zal Van Zeeland gedurende eenige dagen de gast van Roosevelt in het Witte Huis zijn en men kan aan nemen, dat beide staatslieden economi sche besprekingen zullen hebben. WORDT HET ANARCHIE IN AMERIKA? Vakvereenigingsleiders verliezen hun invloed op de arbeiders. Naast de staalindustrie wordt de Ame- rikaansohe automobielindustrie momen teel het zwaarste door de stakingsgolf ge troffen. Op bet oogenblik ligt het werk volko men stil in de autofakrieken van Detroit, Flint, Saganow, Pontiac en Baltimore. Geen van deze stakingen is door de bij hef comité voor industrieele organisatie aangesloten vakvereeniging van automo- bielarbeidera gesanctionneerd, waaruit men concludeeren kan, dat de vakvereeni- gingsleiders bun invloed op de arbeiders grootendeels hebben verloren. Uit een overzicht over den toestand in de automobielindustrie blijkt, dat bijna 50.000 arbeiders werkloos zijn, van wie alleen bij de General Motors 43.450 ofwel in staking zijn, ofwel tot bet neerleggen van het werk gedwongen zijn. Het bestuur der organisatie van arbei ders in de staalindustrie beeft tegen 11 uur, plaatselijke tijd, een staking gepro clameerd in de fabrieken der „Bethlehem Steel Corporation" te Cambria, waar on geveer 15.000 arbeiders in dienst zijn. Zondagsontheiliging voor Mars. Bij( wijze van uitzondering zal morgen in geheel Griekenland gewerkt worden. Fabrieken, winkels en kantoren zullen geopend zijn. De arbeiders en employé's zullen de verdienste van dien dag offeren voor de versterking van de luchtmacht. Von Neurath te Boedapest aangekomen. Von Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft de Bulgaar- s'ohe hoofdstad verlaten en zich naar Boe dapest begeven. De premier, alle minis ters, de gezanten van Italië, Joegoslavië, Oostenrijk en Hongarije en vele andere autoriteiten deden hem uitgeleide. Uit Boedapest meldt het D. N. B., dat Von Neurath 'daar is aangekomen. Hoofdredacteur van Rexistisch blad neemt ontslag. De hoofdredacteur van het Rexistische dagblad „Le Pays RéeT', de heer Hubert d'Ydewalle, één der eerste aanhangers van Leon Degrelle, heeft ontslag genomen als lid van den politieken raad van de Rexbeweging en als hoofdredacteur van het Rexistisobe dagblad. In zijn ontslagbrief betoogt hij, 'dat de Rexbeweging sedert 'de verkiezingsdéba- cle geheel onder den invloed is gekomen van zekere personen, die noch in moreel, nodh. in politiek opzicht te vertrouwen zijn. A'lsi goed katholiek kan de 'heer d'Yde- wialle het niet miet zijn geweten overeen brengen langer deel van Rex te blijven uitmaken. Duitschlands gebrek aan deviezen. De verkoop van 770 kunstwerken van bet staatsmuseum van Berlijn, waarmee gisteren te Münc'hen een aanvang is ge maakt, beeft een aantal particuliere ver zamelaars, kunsthandelaars en museum directeuren uit Groot-Brittannië, Neder land en verschillende andere landen aangelokt. Den eersten dag werden beeldhouwwer ken uit brons, hout en ivoor van Duit- sche, Nederlandsche en Franscbe kunste naars uit de 14de en 15de eeuw ver kocht. Verschillende werken gingen ver be neden den catalogusprijs van de hand. De totale opbrengst van den eersten dag bedroeg ongeveer 4.800 pond sterling. Geheimzinnige moord op Italiaansche journalisten. Gisterochtend is in een bosch bij Bag- noles de Lorne het stoffelijk overschot gevonden van twee personen, die waren vermoord. Uit het onderzoek bleek, dat Jbr Mr A. VAN SASSE VAN YSSELT. Jihr mr A. F. O. van Sasse van Ysselt, lid van de Eerste Kamer te 's Hertogen bosch, is opgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo aldaar. Hij heeft er Vrijdag een operatie ondergaan. DE P.T.T. EN DE ZONDAG. Waarom dien dag gekozen? Elr is een tijd geweest, zegt de Rot terdammer, dat de P.T.T. zich wei nig van de Zondag aantrok. Van lie verlede is dat beter geworden. Bestelling op Zondag is zoo goed als vervallen. Al leen belangrijke kantoren zijn slechts ge durende korte tijd open voor het afhalen van poststukken. En het leven gaat er even goed, indien niet beter, om. Met bevreemding ontvingen we dan ook het bericht, dat het vernieuwde post kantoor te Apeldoorn op Zondag 13 Juni'a.s. in gebruik zal worden ge nomen. Ons ontgaat ten eeneiimale waarom voor deze, blijkbaar ietwat plechtige her opening juist de Zondag gekozen is. Kan men op werkdagen daarvoor geen tijd en gelegenheid vinden, dan ware het be ter op den eersten morgen 5 minuten vroe ger te komen en met een kort woord, doch zonder plichtplegingen, het ge bouw in gebruik te nemen. MINISTER GELISSEN's WEENSCHE REIS. Het bezoek van minister Gelissen aan Weenen heeft, naar de Tele gr. meldt, ondanks het volkomen inofficieele ka rakter, geleid tot een intensief contact, niet alleen met de vooraanstaande figu ren onder de Oostenrijksche industriee- len, maar ook met de leden der regeering. Reeds onmiddellijk na zijn aankomst bracht de minister van Buitenlandsche Zaken, dr Guido Schmidt, een langdurig begroetingsbezoek aan den eersten Ne- derlandschen minister, die sinds zeer vele jaren voet binnen de muren van "Wee nen gezet heeft. Bij het diner in de In- dustrielle Klub, waar prof. Gelissen een voordracht heeft gehouden over de indus trieele politiek van Nederland, onderhield de minister zich geruimen tijd met de Oostenrijksche ministers van Handel en van Financiën en tevens met dr Kien- böck, die als president van de Nationale bank een zoo overwegend aandeel 'heeft gehad in de redding van het land uit de Dr Colijn confereert opnieuw met mr Goseling. Dë kabinetsformateur, dr H. Colij'n, minister van Staat, 'had gistermiddag een langdurig onderhoud met mr Goseling, voorzitter van de R.-Kath. Kamerfractie. Beweerd wordt, volgens de Maasb., dat dr Colijn, alsnog jhr. Van Lidth de Jeude wilde handhaven als minister van Waterstaat, zij het dan als vakminister. Men verzekert echter, dat de heer Van Lidth weigerde. Volgens sommigen om dat h ij niet wenscht terug te keeren als dit niet geschiedt op een basis, die ook mr Oud's aanblijven mogelijk maakt. Vol gens anderen omdat de heer Van Lidth zich niet met het ontworpen program vereenigen kan. Dit zijn geruchten; degenen, die in de formatie betrokken zijn, bewaren een vol hardend zwijgen. 'het de gebroeders Roselli waren, Italiaan sche anti-fascistische journalisten. Zij waren in 1929 naar Frankrijk gekomen en hadden te Parijs het blad „Justizia e Liberia" opgericht. Zij verlieten de Ita liaansche socialistische partij en vormden een nieuwe socialistische partij, welke bij geen internationale was aangesloten. Korts Berichten. De Belgische senaat heeft met 90 tegen 64 stemmen en 5 onthoudingen de amnestiewet goedgekeurd in de door de Kamer overgemaakte lezing. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat er geen sprake van is, dat de hotels in België op 15 Juni a.s. zullen sluiten. In de Duitsche hoofdstad werd gis teren een temperatuur van 97 graden F. gemeten. De temperatuur van den heet- sten Junidag sedert 80 jaar '(95 graden F.) werd derhalve niet onaanzienlijk overschreden. Boven geheel Zuid-Engeland heeft een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met zware regens. Op sommige plaatsen heeft de wind een snelheid van 70 mijl per uur bereikt. Nergens echter hebben zich persoonlijke ongelukken voorgedaan en over het al gemeen is ook de materieele schade ge ring. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend) Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeell- ger en betere voeding 1 Betere be vruchting? lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KO Beitels' Oplokvosdtr CO. f. l.OS 1.80 7.45 Betels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f.0.90 1,50 5.75 Ratio Superstandoard Karssikoirei (loslscpsnd® ktppsfl)ff. 5.20 Binnenland. Conferenties over de kabinetsformatie. Installatierede van den voorzitter der Tweede Kamer. Meer boter en kaas naar Dhitschland. Dë landbouwordeningswet. Buitenland. Weer een groot proces te Moscou. Van Zeeland naai' Amerika. De stakings-anarchie in Amerika. crisis na 1929' en ook in de opleving van den Iaatsten tijd. Gistermorgen bracht minister Gelissen op verzoek van den bondskanselier Schuschnigg een bezoek op de Ballhaus- platz, waar hij met den Oostenrijksehen regeeringsleider een ruim an dei half uur durend onderhoud bad. RAADSLID, DAT DEN MINISTER CRITISEERDE, THANS CONTROLEUR. Vragen in den raad van Velsen. Naar aanleiding van de door B. en W. van Velsen gedane benoeming van mevr. B.-S. tot controleur 'bij den dienst van Maatschappelijk hulpbetoon, heeft de heer Vermeulen (A.R.) enkele vragen ge richt. Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting n.l. heeft mevr. B.-S. (S.D.A.P.), thans belast irnet de controle op de onder steunden en verplicht tot- hooghouden van het gezag, zich in het openbaar kren kend uitgelaten over den minister van Soc. Zaken en zich zoodanige uitdrukkin gen veroorloofd, dat tusschen den burge meester en haar een breuk is ontstaan. Thans is dit raadslid tot controleur be noemd en moet zij de goede verstandhou ding tusschen regeering, gemeente en ge- steunden trachten te bevorderen. De burgemeester verklaarde dezen merkwaardigen toestand en zeide, dat aan mevr. B.-S. geen eischen werden ge steld tot terugneming van haar uitlatin gen. Wel ie over deze zaak medio Mei met de regeering gecorrespondeerd, doch hierover wenschte de burgemeester geen mededeelingen te doen. De heer Vermeulen zei-de, met de be noeming in uitzicht, aan de terugneming van de krenkende uitlatingen aan den minister die overigens in het openbaar had moeten plaats hebben geen zede lijke waarde toe te kennen. DE LANDBOUW-ORDENINGSWET. Kamers van Koophandel brengen haar bezwaren- naar voren. De Kamers van Koophandel voor Am sterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht hebben dezer dagen een adres gezonden aan den minister van Land bouw en Visscherij, waarin zij haar be zwaren uiteenzetten over het voorontwerp voor een Landbouw-ordeningswet. In dit adres betoogen de Kamers, dat bet voor ontwerp in groote lijnen een vrijwel on veranderde voortzetting is van de agrari sche crisispolitiek, zooals deze is opge bouwd op de landbouw-crisiswet 1933. De Kamers zijn van meening, dat de voort zetting van deze politiek in strijd is met de algemeene economische belangen van Nederland en dat het beroep van de me morie van toelichting op de ordenings-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1