DE ZEEUW AKKERTJES TWEEDE BLAD LOUTERING. De Kabinetsformatie. FEUILLETON Uit de Provincie De verkeerscoördinatie. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25X zwaarder dan de meeste andere. °ve«s A Neem toch 'n "AKKERTJE" VAN 4» VRIJDAG 11 JUNI 1&37, Nr 211. Het oordeel van de „S t a n d a a r d". Naar aanleiding van gestelde vragen schrijft de Standaard over de Kabi netsformatie o.m.: „D'at aan Dr Colijn een opdracht tot vorming van een Kabinet weid gegeven, kon geen verwondering wekken. Welke beteekenia men ook toekent aan den uit slag van de stembus, dat hij de eerst- aangewezene was, om belast te worden met de vorming van een Ministerie, kan moeilijk worden ontkend. Het karakter van deze opdracht be hoeft evenmin te verbazen, en geeft, naar onze meening, geen aanleiding tot min of meer alarmeerende beschouwin gen. De aanleiding daartoe verviel zeker geheel, toen Dr Colijn aanstonds liet mededeelen, in welke richting hij aller eerst een oplossing ging zoeken. Een Kabinet, dat zoowel door zijn samenstel ling als door zijn program zou mogen rekenen op genoegzamen steun in de Volksvertegenwoordiging, is een Kabi net, dat in wezen een parlementair ka rakter draagt. Zij, die bevreesd waren voor een tekort doen aan do rechten van het parlement, konden, al was naar ons gevoelen hun vrees ongegrond, gerust zijn na deze publicatie, en op dit punt zonder bezwaar den loop van zaken afwachten. Omtrent den grondslag, waarop Dr Colijn zou pogen een Ministerie saam te stellen, kon men ook niet in twijfel ver- keeren. Hij heeft zich daarover duidelijk uitgesproken èn in de Volksvertegen woordiging èn voor de kiezers. Do tien duizenden, die hem hebben hooren spre ken, en alle overigen, die uitvoerig over het door hem gesprokene zijn ingelicht door de diverse persorganen wisten, dat hij het pleit voerde voor een Christelijk- nationale Staatkunde, voor een Regee- ringsbeleid, dat zijn fundament vindt in de erkenning van de grondwaarheden van het positieve Christendom, en dat tot doel heeft de handhaving, de bescher ming en de versterking van de Christe lijke grondslagen voor het Staats- en volksleven. Hij heeft in de vele kiezers vergaderingen hierover zoo open en rond gesproken, dat wij het niet zouden verstaan, als iemand, wie dan ook daar omtrent zou zeggen nog in het onzekere te verkeeren. 38.) fr ik zie mijn lieve vrouw, nog bijna een meisje, in al haar aanbiddelijke reinheid en bekoorlijkheid, zooals ze was, toen ik haar voor 'teerst het hof maakte met een hartstochtelijke vereering, die aan afgoderij grensde. Maar die verwijtende blik, die nu toeft in haar zachte, bruine oogen maakt me krankzinnig, want ik was het, die haar tot zonde verleidde, die haar lokte naar haar ondergang en het schoone leven bedierf, dat aan mijn hoe de was toevertrouwd. O, God gave, dat ik gestorven was voor ik haar wegtrok uit haar hooge en ideale levensopvattingen, om haar een prooi te doen worden van bittere schande! Nóg zie ik haar voor me staan als schuchtere bruid, vol liefdevolle overgave. Haast was ze nog een kind, ook wat be trof haar reinheid en onschuld. Ik zie haar voor me, zooals ze was, toen ons eerste kind geboren Werd. Onuitspreke lijk moeder-geluk straalde uit haar oogen en glansde op haar gezicht, zoodat ze er uitzag als een aanbiddelijke madonna. Eh nu is datzelfde gezicht bleek en vervallen Voor wat de kern van de zaak betreft, heeft hij hetzelfde gezegd in de rede- I voeringen, welke door hem tijdens de algemeene beschouwingen over de Rijkst begroeting voor het loopende jaar zijn gehouden in de Tweede en in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Wjj meenen, dat de discussie in ver gadering en pers over een Kabinetsfor matie onder de leiding van Dr Colijn van deze voor iedere bekende gegevens moet uitgaan, en dat men hem onrecht doet als dit geheel of grootendeels wordt nagelaten. Meer wenschen wij in de huidige situatie niet te zeggen over het persdebat naar aanleiding van eenige recente uit latingen. Ons standpunt over de zaak zelf is bekend. Wij brengen in herinnering, dat ons No. van Zaterdag 12 December 1.1. een artikel bevatte over „Het karakter van het Regeeringsbeleid na de stembus". dn dat artikel, geschreven naar aan leiding van he{ algemeen begrootings- debat in de Tweede Kamer, resumeerden wij onze opvatting als volgt: „Overzien wij de beteekenis van het geheele gevoerde debat, dan meenen wij, dat voor ons daaruit de volgende oon- clusiën kunnen worden getrokken: le. een parlementaire samenwerking tot steun van een Kabinet tusschen So ciaal-democraten en Antirevolutionairen komt niet in aanmerking; 2 e. een voortzetting van den thans bestaanden toestand, waarbij het Kabi net de principieele vraagstukken moet laten rusten, verdient, als een andeie oplossing mogelijk blijkt, in geen geval de voorkeur; 3e. een Kabinetsformatie op den grondslag van een positief Christelijke Staatkunde, met medewerking van allen, die dien grondslag werkelijk aanvaar den, ligt geheel in de lijn van het Anti revolutionaire streven." Wij schreven dit lang vóór de stem bus. Wij herhalen het vandaag, omdat het onze opinie, voor wat de hoofdzaken betreft, met voldoende nauwkeurigheid aangeeft. Alleen de tweede conclusie zouden wij thans, nu het resultaat van de stembus bekend is, positiever formu leeren, maar dit raakt het hoofdpunt niet. ZEEUWSCHE PROVINCIALE BRANDWEERBOND. De boerderij in verband met het brandgevaar. Heden vergaderde te Vlissingen de Provinciale Brandweerbond. De heer A. J. W. M a 11 h ij s s e n, onder-commandant der Brandweer te Middelburg, sprak over: „De boer derij in verband met brandgevaar". Het bleek uit den aanvang van de inleiding, dat spr. wel waardeering heeft voor alle pogingen, die men doet om de dieren zoo spoedig mogelijk los te hebben in geval van brandgevaar, maar dat hij er toch ook op meende te moeten wijzen, dat een dier als er gevaar dreigt, zijn rustplaats opzoekt waar het veilig meent te zijn, ook ai is die rustplaats een vuur zee. Vooral om de bestaande boerderijen te verbeteren en ook om bij nieuwbouw het meest gunstige ontwerp te kunnen ma ken, is het noodzakelijk om de voorko mende typen van boerderijen te kennen. Spr. noemt als typen, het Friesche, het Halle, het Zuid-Limburgsche, het Zuider zee, het Zuid-Hollandsche type en het Langgeveltype, beide laatstgenoemde ko men in Zeeland voor. Spr. liet al deze typen de revue pas- seeren en kwam dan tot de wetten en verordeningen. Deze kunnen alleen helpen bij ver bouw en bij nieuwbouw, doch bij be staande typen zijn ze niet toe te passen. Hiervoor moet de medewerking van den eigenaar of den boer worden verkregen, door hem te overtuigen van den nood toestand, waarin zijn boerderij verkeert met al de middelen, welke hiervoor kun- Minister var fJdth de Jeude over het watertransport en het vrije vracht- autobedrijf. Voo- da voreeniaing tot behartiging der stoomvaartbelaugen in Nederland heeft gistemamiddag in hotel „Witte- brug" te 's Gravenhage de minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, een causerie gehouden over de verkeersmaatregelen te land en te water. Spr. herinnerde aan de in 1935 door dr Colijn als minister van Waterstaat ad interim in de Eerste Kamer genoemde zeven grondslagen ten aanzien van de maatregelen voor het verkeer. Het eerste van die zeven punten was, dat het ver keer als een geheel moest worden gezien. Een ander punt wa3 de stopzetting van den aanleg van kanalen. Dit laatste in- tusschen moet men evenals enkele an dere punten ter zake met een korreltje zout nemen. Want in aanleg zijn nog het 'AmsterdamRijnkanaal f 40 mÜ11.0, FrieslandGroningen (f 15f 20 mill.) en de afwerking van het TwenteRijn kanaal, terwijl pas het Julianakanaal is geopend. Spr. blijft van oordeel, dat de water wegen ons land zeer groote voordeelen hebben gebracht. Aan het verkeersfonds moet voorname lijk boekhoudkundige waarde worden ge hecht. Van meer belang voor de verkeerscoör dinatie is de wet van 29 November 1935, waarvan het reglement voor het autover voer van personen een uitvloeisel is. Ver der wijst spr. op de wet inzake evenre dige vrachtverdeeling voor de binnen vaart. Spr. betreurt, dat deze niet geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord en tevens, dat zij bij1 een ander departe ment dan dat van Waterstaat is onder gebracht, doch hij! heeft reden om aan te nemen, dat men meer algemeen heeft ingezien, dat de evenredige vrachtverdee ling in de binnenvaart bij! Waterstaat thuis behoort. Voorts wordt met spoed gewerkt aan de voorbereiding van het werktijdenbe sluit voor het autoverkeer. Ten opzichte van de spoorwegen zijd eveneens reeds diverse maatregelen geno men. Spr. noemt de wettelijke reorgani- nen worden gevonden, zooals de mede werking van verzekeringsmaatschappijen. Spr. gaf als middelen ter beperking van het brandgevaar en voor de veilig heid van het vee bij brand o.a. de vol gende aan: Het bouwen van aparte ge bouwen, zooals de hooischuur bij de Zuid-Hollandsche en de vrijstaande wo ning bij de Zeeuwsche boerderij: het aanbrengen van brandmuren tusschen de verschillende onderdeelen van de ge bouwen, als woning, stal en hooischuur; het waar eenigszins mogelijk gebruik maken van brandvrije materialen; het aanbrengen van een voldoend aantal deuren aan de stallen, zoo mogelijk naar buiten draaiende, of wel schuifdeuren, in ieder geval van buitenaf te openen deuren. Verder noemde spr. het wenschelijke van het zoo vlak mogelijk maken van de stallen; het aanbrengen van' touwen in niet-brandvrije, van moderne middelen tot vastzetten van vee in brandvrije stal len; het geregeld schoonhouden van de stookplaatsen; het toelaten van flink daglicht en het waar eenigszins mogelijk VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Kruschen gaf haar „Nieuw Leven". „Vijf jaar geleden was mijn moeder verstijfd door rheumatische pijnen. Soms kon zij zich in bed niet omkeeren. Zij had alle vertrouwen in medicijnen verlo ren, doch op ons aanraden probeerde zij Kruschon Salts, en kan zij ziöh nu weer even gemakkelijk bewegen als voor zij ziek werd. Zij kreeg door Kruschen (zij is nu bijna 70 jaar) werkelijk een „nieuw leven". Mevr. K. J. P. D'e oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een overmaat van urinezuur in het lichaam, dat ontstaat door opge hoopte afvalstoffen, welke in het lichaam achterblijven. Kruschen Salts spoort le ver, nieren en ingewanden aan tot krach tiger werking, waardoor de afvalstoffen geregeld worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen verdwijnt. Ge zult U een ander menseh voelen, levenslustig en energiek. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.4-0, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam, voorkomt (Adv.) satie en de naastingen. De spoorwegen hebben verder de bevoegdheid om ten aanzien van het vervoer goedkoope tarie ven vast te stellen en aldus concurree- rend te werken. Een ontwerp-overeenkomst is gemaakt tusschen spoor- en tramwegen, waarbij de spoorwegen den langen afstand en de tramwegen den korten afstand zouden verkrijgen. Spr. is steeds van oordeel ge weest, dat hij! die regeling ook het water- transport en het vrije vrachtautobedrijlf betrokken dienden te worden. Het is te hopen, dat men in dezen zin tot overeenstemming zal komen. Voor aantasting van de belangen van den con sument behoeft niet te worden gevreesd, daar er toch altijid het werkvervoer en het vrije verhuurbedrijf zijn. Aan het onder- bieden ten koste van het vervoerbedrijf dient evenwel een einde te worden ge maakt. Spr. eindigde met uiting te geven aan de hoop, dat men op deze wijtze tot een regeling zal geraken, welke aan de gemeenschap ten goede zal komen. gebruiken van electrische kunstverlich ting; het rookverbod in de stallen, waar aan ook de boer krachtig de hand moet houden; het aanbrengen van geregeld ge controleerde bliksembeveiliging; het on derling goed overzichtelijk verdeelen der ruimten; het trachten te voorkomen of spoedig onderscheiden van hooibroei. Nog prees spr. aan het rekening hou den met de meest heerschende winden; het beperken van de hoeveelheid voeder- hooi door het toepassen van andere voe ding dan van hooi; het zeer voorzichtig zijn met bedrijfsmotoren en het nimmer plaatsen van auto's in de schuur. Spr. kwam dan tot de bluschmiddelen en betoogde de groote wenschelijkheid, dat door waterleidingbrandkranen of handbluschapparaten de mogelijkheid om direct den strijd tegen het vuur aan te vatten, aanwezig dient te zijn. Daarnaast moet ook voor voldoende bluschwater voor de te hulp geroepen brandweer worden gezorgd. Een goede voorlichting van verschillen de zijden, kan tot verbetering der veilig Twee jaren daarna kregen we weer een dochtertje. Het was een allerliefst kindje en het evenbeeld van haar moe der, maar reeds na drie weken werd de bleeke bloesem weer afgesneden en mijn vrouw was troosteloos. Ik voelde in het eerst een diep medelijden met haar, maar al spoedig werd ik ongeduldig en begon het me te vervelen, dat ze nog steeds om haar kind bleef treuren en ik zocht ver strooiing in vroolijker gezelschap. Ik dwong haar om ons huis weer open te zetten, zoodat we weer heel veel gasten zouden kunnen inviteeren en ontvangen. Als voorwendsel gaf ik aan, dat zij daar door opgevroolijkt zou worden en haar verdriet zou vergeten, maar in werke lijkheid verlangde ik zelf erg naar af leiding en zag ik er tegenop weer terug te moeten keeren in dat eentonige, vre dige leven dat ik me zelf eens met zoo veel vreugde had verkoren. Mijn vrouw gehoorzaamde gedwee, hoewel ik nog de pijnlijke uitdrukking zie, die er in haar oogen kwam, toen ik de gasten opnoem de, die ik wilde uitnoodigen. Dat waren geen vrienden zooals zij ze zich wenschte en toen ze daar zoo aan het hoofd van de tafel zal in haar eenvoudig, maar toch zoo bekoorlijk japonnetje, leek ze een reine, witte lelie, die eenzaam opbloeide temidden van bonte en pralerige, maar reeds verwelkende bloemen. heid op de boerderijen leiden en zeer groote waarde moet worden gehecht aan de voorlichting van de jeugd, waarvoor het noodzakelijk geacht moet worden, dat in het leerplan voor het Landbouwonder wijs van de landbouwscholen en verschil lende cursussen, wordt opgenomen: de brandbeveiliging van onze boerderijen. MILITAIR VLIEGTUIG IN DE SLOOT. Toestel vernield Vlieger ongedeerd. Gistermiddag is tijdens oefeningen van militaire vliegtuigen uit Soesterberg een dor toestellen in een sloot nabij het vlieg veld Vlissingen terechtgekomen. Het vliegtuig werd geheel vernield, terwijl stukken van de vleugels over grooten af stand verspreid werden. De romp en ook de cockpit, waarin de sergeant Van Over- sist was gezeten, werden geheel vernield. De bestuurder kwam er, als door een wonder, met den schrik af. Slechts een blauw oog zal hem nog eenigen tijd aan het ongeval herinneren. Nader vernemen wij, dat het ongeluk te wijten is aan een storing van den mo tor. Het toestel was een Fokker C. 1. Door den bliksem gedood. Te Waterlandkerkje is Woensdag tij dens een kort maar hevig onweer het hemelvuur geslagen in de woning van den arbeider M. Diens 48-jarige echtge- noote, die alleen met haar bejaarde moeder in de woning was, is door den bliksem getroffen en was op slag dood. Zij laat behalve haar man twee dochters van 20 en 13 ja.ar achter, Fabrieksj'ubileum te Sas van Gent. Op 19 dezer wordt 'het 25-jarig bestaan gevierd van het (bedrijf der N. V. Stijfsel en Glucoeefabriek „Sas van Gent", één der voornaamste industrieele onderne mingen te SaJs van Gent. De fabriek werd in 1912 opgericht en is sindsdien voortdurend uitgebreid, zoo dat zij onder zetmeel produceerende en verwerkende bedrijven hier te lande een zeer vooraanstaande plaats inneemt. De weg: MiddelburgVlissingen. In antwoord op een verzoek van de K. N. A. G. aan het gemeentebestuur van Vlissingen om verbetering te willen be vorderen van het langs het vliegveld ge legen gedeelte van den weg Vlissingen Middelburg werd bericht ontvangen, dat het plan voor het vernieuwen van bedoel den weg gereed is en dat thans in ver band met de financiering de noodige stappen worden gedaan. Het uitvaardigen van een stopverbod voor bedoeld wegvak, hetgeen mede door de K.N.A.C. werd ver zocht, zal nader worden overwogen. Middelburg:. Rekening reini- gings- en ontsmettings die n s t. B. en W. hebben aan den Raad overgelegd de rekening van den Reinigings- en ontsmettingsdienst over 1936 en stellen voor de geraamde bijdrage ad f45.084, voorkomende op de begroo ting 1936 en strekkende ter aanzuivering van het tekort op de verlies- en winstre kening definitief te bepalen op f 44.292, zijde het tekort der overgelegde rekening en deze voor het overige vast te stellen gelijk zij zijn overgelegd. Kloetinge. In de Woensdagavond ge houden vergadering van het Groene Kruis bleek, dat over het afgeloopen jaar een j nadeelig saldo is te boeken van ruim f 7, hoof dzakelijk in verband met de verstrek king van versterkende middelen. Do'or periodieke aftreding van dhr J. Fokker, welke zich niet meer 'herkiesbaar had gesteld was een vacature ontstaan, waarin werd voorzien door de benoeming van S. J. van de Vreede. De voorzitter zegde d'hr J. Fokker dank voor het werk in het belang van de ver- eeniging gedaan. •Zuster Milhaus deed daarna verslag van 'het gebruik van verplegingsmateriaal en hoogtezon. De laatste was veelvuldig gebruikt. Van de ruim 350 leden waren maar weinigen aanwezig. Het weer lokt niet meer tot vergaderen uit. Gisteravond vergaderde de Kloeting- che Oranjevereen. Het programma voor het te houden Oranjefeest op 29 Juni werd vastgesteld. Het feest zal beginnen des morgens om 7.30 uur met Reveille. Daarna klokluiden en muziek op de tent, vervolgens optocht der schoolkinderen Gedurende de daarop volgende jaren leefden we elk ons eigen leven, totdat mij tenslotte eensklaps de oogen open gingen voor het onheil, dat ik gesticht had. Deze bittere ontdekking schrikte me op als een plotselinge donderslag, die rolt langs een onbewolkt firmament, maar te laat ver vloekte ik mijn dwaasheid. Met misnoegen had ik al eens bemerkt, dat mijn vrouw meer en meer haar zelf- beheersching verloor en had ik me ver wonderd over de herhaaldelijk zenuw achtige buien en vlagen, die ze had en die zoo geheel in strijd waren met haar karakter. Niet in 't minst vermoedde ik de oorzaak daarvan, totdat ik eens plot seling haar ellende en schande ontdekte. Een giftige pijl drong toen in mijn hart en ik overlaadde haar met de meest bit tere verwijten. Bittere tranen schreiend beloofde ze mij, dat het nooit weer zou gebeuren. Maar ze scheen onmachtig om te vechten tegen den vloek, die zijn net om haar heen had getrokken en steeds weer faalden haar pogingen om daaruit te geraken. Dat alles maakte me zoo boos en ik schaamde me zoo voor haar, dat ik dezen toestand niet langer zoo kon ver dragen en als laatste redmiddel nam ik mijn toevlucht tot zeer drastische maat regelen. (WoTdt vervolgd.) geworden door 'het wreede lijden, dat ze heeft moeten doormaken. O, ik zie haar als ideale vrouw en moeder in die eerste, gezegende jaren van ons huwelijksleven, toen ze als koningin in haar huis regeer de en het hart van haar man haar heele- maal vertrouwde. Was er wel één man ter wereld, wiens keuze zóó gezegend was als de mijne en die zóó rijkelijk bedeeld was met de heer lijkste levensgaven als ik? Waar was er een tweede tehuis te vinden, dat zóó ge zegend was als bet mijne en waar zóó rijkelijk harmonie heerschte zonder ééni- gen wanklank? Toch, ook zelfs in dit pa radijs wist de slang binnen te sluipen en ik moet het bekennen tot mijn altijd du rende schande: ik was de verleider. In den nacht komen steeds deze herin neringen zoo levendig en duidelijk terug, en steeds weer doorleef ik opnieuw het begin van dien noodlottigen tijd. Nadat ons tweede kind geboren was, was de gezondheid van mijn lieveling zoodanig geschokt, dat ze zich daardoor een tijdlang aan huis en bed gebonden zag. Daar ik meende nu ergens anders afleiding en gezelligheid te moeten zoe ken, raakte ik zoodoende verzeild in het gezelschap van losbandige vrienden. Dik wijls was ik nu van huis en wanneer ik dan daar weer terugkeerde, miste ik het vroolijike en luchtige gedoe van die man BIJ 2 PAKKEN HZ A 17'|,CTS.PER PAK nen en vrouwen van de wea-eld en dat maakte me eenigszins humeurig. De strenge en zedige levensgewoonten van mijd vrouw en haar afkeer van twijfel achtige genoegens hinderden me dan zeer en voor de eerste maal in mijtn leven wondde ik haar, die me zoo geheel en al verbouwde, met spottende woorden en verweet ik haar heur preutschheid. Ze bleef lang sukkelen na de geboorte van ons dochtertje en ze kon maar niet weer opi krachten komen. Dit feit bracht mij er toe om te probeeren haar vooroor deel tegen wijn en alle alcoholische dran ken te overwinnen. Dikwijls had ik haar al gesmeekt om toch ook spiritualiën te gebruiken, al was het dan ook terwille van mij of uit beleefdheid tegenover de gasten, maar steeds had ze geweigerd en den blik vol afschuw, die ik zag in haar smeekende oogen, had me steeds weer aan haar weigering doen toegeven. Maar nu was ik vast besloten om mijn gezag als man te doen gelden. En ik heb overwonnen door het argument dat ik aanvoerde, dat ze zoodoende weer gezand zou worden en ze dat ook terwille van mij moest willen doen. Nooit meer kan ik vergeten die smartelijke uitdrukking, die I op haar gezicht lag en die rilling van afschuw, die haar doorhuiverde, toen ze 1 eindelijk voor mijn aandringen bezweek. Nooit, neen nooit! en al die klachten en bezwaren zullen verdwl|nen, dank zij de buitengewone samenstelling van Apoth. Dumont, waarmede de "AKKERTJES" ziln gevuld. En.._ Ze zijn onschadelijk. Ge proeft niets, Uw maag raakt niet van streek, ze glijden naar binnen. Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etul met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5