TAMMINGA - GOES SPECIALE MIDDENSTANDERS-ADRESSEN M. WALHAVEN - MIDDELBURG HEBT U DRUKWERK NOODIG? Drukkerij GLERUM SAMPOH KOENA MELKYOGHÜRT. FABRIEK VOOS HOUTBEWERKING GOES Hebt U haast? L.A.V. O.-TAX WASSCHERIJ Uw Tailleur Timmer- en Metselbedrijf Aannemer van Bouwwerken EEN BRON TAN GEZONDHEID. Picus Triplex Fa BRAND-DEKKER - GOES Land- en Tuinbouw Telegrammen Burgerlijke Stand Marktberichten Finantiëele Berichten Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Rechtszaken. Eikenhout Triplex Boards Laddersparren OOK U kunt op Uw Kleeding besparen door RECHSTEINER'S MAATKLEEDING te dragen. Middelburg, Glststraat 15, 17, 20 Wljngaardstr. 24 - GOES - Tel. 76 S. B. v. d. LINDEN - Vlissingen Segeerssingel V 60 - Telef. 336 Hygiënisch vorpakt. 15 cent per literflesch. Depót Goes. Telefoon 271 Voor uw betimmeringen RENAULT prijzen vanaf ƒ1593.Deze ruime 45 pers. wagen heeft een ben zineverbruik van 1 LITER op 11 K.1S. met een laag gewicht van 1100 K.G. E. A. SPELIER, Garage „De Koepoort", GOES. TELEFOON 154. Vertegenwoordiger W -Z. Vlaanderen W.s BRUINOOGE, Breskens. 34»% 38--, 42.-, 46--, 48-- 52»- Telefoon 463 Neem dan een taxi. Maar dan natuurlijk een Ook auto's xonder chauffeur. Uw wasch buitenshuls Is toch voordeeliger, maar dan gewasschen bij Electr. Wasscherij, v. Dishoeckstr. 26, Tel. 528 ÏWIj leveren het U billijk In prijs en In nette uitvoering Vraagt offerte WESTSINGEL 75 - GOES - TELEFOON 207 NEDERLANDSCH FABRIKAAT VERTEGENWOORDIGER Lange Vorststraat 60 - Telef. 182 Schore, 1 maand gevangenisstraf voor- waardelijk en f 10 b. of 5 d. h. J. G., 44 jaar, molenaar te Eikerzee, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Koopen en niet betalen: M. K., 30 jaar, buisvrouw P. C. K. te 'Kloetinge, 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuldF. J. S., 1 maand hechtenis voorwaardelijk. De doodslag te Groede. Door F. J. G., 35 j., landbouwer, wonen de te Groede, gedetineerd, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg van 28 Mei 1.1., waarbij bij we gens doodslag is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De Officier van Justitie teekende even eens hooger beroep aan. Rundveekeuring te Middelburg. Op het Molenwater had onder flinke belangstelling een rundveekeuring plaats, waarvoor een mime aanvoer was. De burgemeester van Middelburg had een medaille beschikbaar gesteld en en kele andere personen of lichamen saanen voor f 20 aan geldprijzen. Van de stieren 'behaalde een eersten prijs Bertus van Gebr. Reinierse met 79.1 p. en Minne van J. Marinisse met 77.1 p.; tweede prijzen Reina van G. Janse en Nico van J. H. Janse, Arnemuiden beide 74 p.; eervolle vermelding Frans van P. Blokpoel 73 p. Eerste kalfskoeien, aangevoerd 6 stuks; prijzen: Nelly van gebr. Reijaierse, me daille burgemeester 80 p.; Kaptein van G. Janse 78,5 p.; Bontje van G. Jobse, Veere 78 p.; Lieveling van G. Maas 77 p.; Elza van L. Maas 75,5 p.; Tweede kalfskoeien: Sul van L. Maas 80 p.; Mientje van A. Hoboken 79 p.; Jans van A. Heijboer 77 p. Derde 'kalfskoeien: Oranda van L. Maas "80 p.; Nora van gebr. Reijnierse 79,8 p.; Bertha van L. Maas 79,5 p.; Maatje van gebr. Reijnierse 79 p.; Kaptein van G. Jobse 78,5 p.; Juffrouw van J. J. Geerse 76,5 p.; Dora van J. Goedbloed 76 p.; Juffrouw en Kondon van denzelfden resp. 75 en 74,5 p. Vierde kalfskoeien: Mina van gebr. Reijinierse 85 j.; Lieveling van L. Maas 82 p.; Emma van Gebr. Reijnierse 80 p.; Juliana van L, Maas 79,8 p.; Bertha van Gebr. Reijnierse 77 p.; Roza van J. Goed bloed 76,5 p.; Oudere koeien: Mina van L. Maas 82 p.; Bles van C. Janse (prijs zuivelfabriek) 81,5 p.; Dora en Marie van gebr. Reiji nierse reap. 80,5 en 79 p.; Bertha van C. Cornelisse 78.8 p.; Mina van J. J. Geerse 77.5 p. en Trui van 'denzelden 77 p. Nog was één kalfvaars aangevoerd door L. Maas. EEN JAAR „VOLKSFRONT". Het volksfrontkabinet in Frankrijk heeft 'het nu een jaar volgehouden. Hoofdzakelijk door de vrees voor een revolutie door de sterke revolutionaire vakbonden, als men het ministerie, dat het gezag ondermijnt door het niet te handhaven, ging wegjagen. Men is thans, zegt de N. Pr. Gr. Crt., in het girondijnsche experiment dat blij kens de 'historie der Fransche revolutie, het een paar jaar kan volhouden. Vooral als den jacobijn geduld wordt bevolen eD matiging, zooals thans het geval is, nu de communisten vanuit Moskou af en toe een kalmeerend bericht ontvangen en dus hun spel van kat en muis liever nog wat voortzetten voor zij toehappen. Blum houdt het dus een jaar vol. Hij' 'heeft heel wat achterstand inzake de sociale wetgeving ingehaald, en daar voor treft hem op zich zelf geen verwijt. Frankrijk was hopeloos in veel mindere positie dan hier te lande bijv. Men kan zeggen, dat Blum wat te hard van stapel liep, maar dat heeft hij nu zelf toegegeven. Hij heeft een pauze ingevoerd, om wat op adem te komen. En die pauze geeft natuurlijk verade ming, Blum heeft dus zijn socialistisch onver stand (het zwijgen opgelegd en hij heeft niets liever dan dat men ihem nu maar rustig in de pauze laat. Het kwaad in zijn bewind is, dat hij geen fundament heeift voor het overheids gezag. Eh dat blijkt duidelijk uit de hoogmoe dige taal van den leider der socialistische valkvereenigingen: Jouhaux. Volgens dezen man regeeren in Frank rijk de valkbonden. D'eze hebben het voor het zeggen. Zij zullen Frankrijk en heel de wereld gelukkig maken. D'e vakbonden zullen niet toelaten, dat het ministerie valt. Dan maken zij revolu tie. Het volksfront moet luisteren naar de vakbonden. Zij hebben genadig toegestemd in de pauize, maar minister Blium moet wel we ten, dat, als de vakbanden roepen: voor waarts, hij moet gehoorzamen. Hij is zooveel als de zetbaas voor de revolutionaire vakorganisaties, die, zooaJs men weet, er op uit zijn om het monopo lie van den arbeid voor zich op te eischen. Zoodat de christelijke arbeiders de keuze hebben: zich aansluiten bij de roode vakbonden of geen werk en brood. Die communisten hebben zich ook eerst neergelegd bij de pauze, maar zij hebben den minister Blum gedwongen, om aan een hunner felste tegenstanders zijn ont slag als burgemeester te geven. En deze zwakke regeerder geeft altijd maar toe, en tracht zich, al balancee- rend, staande te houden. Zij heeft wat de buitenlandsohe poli tiek betreft den sterken steun van Enge land. Men schijnt daar meer op het he den dan op de toekomst te zien. Dat er echter in Frankrijk velen zijn, die met bezorgdheid die toekomst tege moet zien, spreekt van zelf. Alleen dit is zoo jammer, dat de recht- sche groepen niet dan verdeeldheid ken nen. Dat is het vooral wat den socialis- tischen revolutionair sterk maakt. Het volksfront houdt zich staande door zijn zwakheid. Maar het leunt op de vak bonden, die, ondanks de grootspraak van Jouhaux, al meer onder den invloed ko men van Moskou. Het Fransche volk mag wel toezien. Het vorstelijk bezoek. AMSTERDAM. Nadat Prins Bernhard gisteravond een bezoek aan Hr. Ms. Gel derland had gebracht, bezocht Z. K. H. vanmorgen de cavaleriekazerae. Later ■heeft de Prins op het bureel der ver- 'keerainspectie zich doen inlichten over verschillende bijzonderheden, o.m. over de automatische verkeerssignalen. Vier boerderijen verbrand. SCHIIiLERSHEIDE. Gistermiddag is te Schillensheide (L.) een felle brand uit gebroken, waardoor vier boerenwoningen in de asoh werden gelegd. Het vuur is ontstaan in de boerenwoning van het ge zin Gors tan je en nam spoedig een grooten omvang aan. Aan redden van den inboe del viel niet meer te denken. De brand weer moest zich 'beperken tot het nathou den van de belendende woningen, doch kon niet verhinderen, dat nog drie wonin gen door het vuur werden aangetast, zij waren met riet bedekt. Twee woningen waren niet verzekerd. Verdronken. VLIJMEN. Gistermiddag is het 7-jarig zoontje van den landbouwer G. J. te Vlij men verdronken bij het zwemmen. Telefoonstoring. SASSENUEXM. Vanmorgen vroeg is een staring opgetreden in de telefoonkabel Rotterdam-Den Haag. 'De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in 'het doorhakken van een kabel bij de werkzaamheden nabij Sassenheim. Ook de verbindingen met het Gooi ondervin den oponthoud, terwijl het verkeer met het buitenland vertraging ondervindt. De verbinding met Parijs is moeilijk tot stand te 'brengen. Het is niet uitgeslo ten, dat de storing niet voor morgen is opgeheven. Kapitale boerderij afgebrand. DEN HELDER. Vannacht is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de boerderij van de fam. V. Een voorraad hooi van 30.000 kg ging verloren. In kor ten tijd waren slechts enkele puinhoopen meer over. Alles was verzekerd. Commentaar van de Völkische Beobachter op een rede van den Paus. BERLIJN. Naar aanleiding van een rede, die de Paus tot Duitsche bedevaart gangers hield, stelt de Völkisobe Beobach ter vast, dat de Paus blijkbaar verkeerde en leugenachtige berichten heeft ontvan gen. Wij willen den Paus verzekeren, sohrijft het blad verder, dat in DuitsCh- land iedere Katholiek ongestoord zijn re ligie kan belijden en de religieuze leer stellingen der kerk verspreiden. Wanneer een individueel katholiek zich functies aanmatigt die tot het ressort van den Staat behooren, moet hij zich een te rechtwijzing laten welgevallen. Deze terechtwijzingen gelden ophitsers en bedevaartgangers voor wien de Paus geen tranen 'behoeft te storten. S poor wegon gel uk. BRESLAU. Vanochtend heeft een trein botsing plaats gehad tusseben een goe deren- en een passagierstrein in de 'buurt van Breslau. Er zijn 4 personen om het leven gekomen en 10 gewond. GOEIS. Overleden: Alida Boer, 80 j., wed. van Jan Melse. Van 710 Juni. VLISStENGEN. Ondertrouwd: P. Rooso, 31 j. en G. F. E. van Orshaegen, 21 j., L. Spaanderman, 21 j. en J. Hilbert, 20 j.; J. Izeboud, 27 j. en J. M. van Eek, 25 j.; W. de Lange, 25 j. en P. Hen- drikse, 22 j. Getrouwd: A. van der Wilt, 33 j. en S. Schuit, 29 j,; J. van Boven, 21 j. en G. Roélse, 19 j.; J. J. Stenrrijs, 27 j. en M. Meijer, 25 j. Bevallen: H. W1. M. ten Brink geb. Voorduin, z.; G. M. A. Neijenhof geb. Dogge, d.; W. S. Brackx geb. Claussen, z.; J. de Vlieger geb. Zuidweg, z.; G. Wi. T. Fagel geb. Sonner, z.; L. G. Vier hout geb. Hemelaar, z.; A. ten Bruggen- cate geb. Leeuwenburg, z. Overleden: M. A. de SWart, 87 j., wed. van L. Vuijk; T. de Jonge, 86 j., wedn. van El. Ie Bleu; A. Leijnse, 58 j., wed. van P. J. van de Glercq. (V. G.) Van 98 Juni. O.- EN W.-SOUBURG, Getrouwd: M. van Gellekom, 18 j. en T. v. d. Weele, 18 j. Bevallen: E. de Punder geb. de Kra ker, d. (Nbld.) Over de maand Mei. ELLEWOUTSDIJK. Bevallen: L. Ver- heijke geb. Maat d.; L. M. G. Dieleman geb. Schrijver, d. Gehuwd: L. Bosselaar, 27 j. jm. en J. M. Meulenberg, 20 j. jd.; J. C. Maat, 29 j. jm. en G. L. van Oudenaarde, 24 j.jd.; J. Otte, 34 j. jm. en G. G. v. d. Sohraaf, 33 j. jd.; G. de Meester, 28 j. jm. enW. E. van Doorn, 20 j. jd.; P. Looij, 28 j.jm. en A. G. Platschorre, 24 j. jd.; J. van de Plasse, 35 j. jm. en J. Maat, 28 j. jd. MIDDELBURG. Veilingen van 11 Juni. Ochtendfruitveiling: Aardbeien 1844 ct. per kg.; Perziken 29 ct. per stuk; Ho ning 35 ct. per pot. Aardappelveiling: oude aardappelen 14 66 ct.; poters 1825, beide per 25 kg. Nieuwe aardappelen: aanvoer 12.250 kg. Groote aardappelen 2.392.68; Drielin gen 2.212.53; 'kriel 1.502.20, alles per 25 kg. GOES, 10 Juni 1937. Groote veiling. Kruisbessen f 7 60-8.50 per 100 kg. Kleine veiling: Roode bessen 63, aard beien 15-27, id. uitschot 7-12, Stook-to- maten 27-30, alles per 100 kg. Irissen f 2 per 100 bos. KRABBENDtJKE. Veiling van 10 Juni 1937. Kruisbessen 7.608 per 100 kg. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H;. V. A. 514 518 Ned. Ind. Hdbtk. 171 170 Philips 321 325% Unilever 162% 1621/» A. K. U. 67 67 Amsterd. Rubber 280l/» 282% Koninkl. Petroleum 417% 421 VÏ Deli Mij. 321 315 Ned. Scheepv. Unie 129% 129Vs 4 pet. Nederland lOlVe lOlVi. 4 pet. Ned.-Indië 1007/b 1007/s 3 pet. Nederland 100% 100% 3 pet. Ned. Indië 96% 96% U. S. Steel 725/s 72Va Anaconda 305/a 39% U. S. Leather 7 6a/s Bethlehem Steel 62P/s 62% Adj. Chic. Milwaukee 66/s 6% Cities Service 2VÏ 2% Intern. Nickel 43 Vs 43% Shell Union 207/s 206/s Kennecott Copper 43,1/2 42Vs Radio Gorp. 6% 65/s Car Foundry 39% 40 Tidewater 13% 13% Midcont. Petrol 20% 20 Gen. Motors 40% 40 American Enka 45 44Vï Republic Steel 26 26Vs De (beurs was weer zeer stil. Een tele fonische storing met Londen werkte er ook toe mede, dat de zaken beperkt ble ven. Toch was de ondertoon niet ongun stig. Kon. Olie, Philips en Unilever wa ren gevraagd. Tabakken waren enkele punten lager. De Rubbeimarkt was niet veel veranderd, eerder wat lager. Fran sche obligaties waren flauw. De beleg- gingsmarkt was stil. De Amerikaansc'he aandeelen konden onder beurs iets op- loopen. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Juni, 2.30 n. Berlijn 72.75—72,85. Londen 8.97—8.971/». Parijs 8.08—8.10. Brussel 30.67—30.70. New-York 1.81 1.82. N. V. Cultuurmaatschappij Salatrl Plantations te Middelburg. De verlies en winstrekening wijst een batig saldo aan van f 4029, na aftrek van het nadeelig saldo der renterekening ad f545'5. De directie stelt voor hiermede het nadeelig slot der verlies- en winstre kening van vorige jaren, bedragende f38.442 te verlagen, waardoor een saldo overblijft van f34.412. Voor 1937 en 1938 schijnen, bevredigen de dividenden verzekerd. Dank zij de hui dige rubberp rijzen en voorverkoopen, schijnt de toekomst, althans de onmiddel lijke, alleszins rooskleurig. N. V. Cultuurmaatschappij Soember Moedjoer te Middelburg. Deze N. V. en haar dochtermaatschap pijen maakten samen een winst van f44.688. De vooruitzichten voor 1937 zijn gunstig, in het 'bijzonder die der rubber- belangen. Er is reeds veel voorverkocht en uit dten oogst 1938 zooveel, dat het provenu ervan voldoend zal zijn ter bestrij ding van alle op de bedde rublberlanden der groep in 1938 te verwachten uitgaven. De gecombineerde (balans geeft een saldo- verlies aan van f 194.493, een tweede ba lans, waarin opgenomen de herziening van hét kapitaal van Soemher Moedjoer, alsmede de nitgifte van f 250.000 aandee len ad 110 pot. een onverdeelde winst van f26.797. Tholen. Door Burgemeester en Wet houders werd Dbnderdag j.l. aanbesteed bet verven der Thoolsohe brug over de Eendracht met aluminiumverf. Insehrij-, vers waren: de firma Sakko voor f2585; de firma G. W„ Geluk voor f2760; en de firma Engelvaart voor f 21625. De oppervlakte is 6000 M2. De ge meente levert zelf de aluminiumverf. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Juni 1937. Een oude zaak. Valschheid in geschrifte en verduistering. Voor de Rechtbank te Middelburg had zich te verantwoorden zekere V. L. M. H., 68 'jaar, van beroep zaakwaarnemer, wo nende te IJzendijke, thans in voorarrest in het Huis van Bewaring te Middelburg, die zich wegens diverse feiten van valsch heid in geschrifte en 'verduistering ten nadeele van polders en particulieren had te verantwoorden. Toen destijds de feiten aan het licht kwamen, n.l. in 1931, is verdachte gevlucht naar België, alwaar hij gedurende drie jaren is verbleven, tot dat hij: onlangs kon worden gearresteerd en aan de Nederlandsche regeering is uitgeleverd. Aan verdachte waren een achttal fei ten tenlaste gelegd, zoodat de dagvaar ding zeer uitvoerig was. Als eerste getuige werd gehoord de cu rator in het faillissement van verdachte Mr. J. F. van Deinse, advocaat te Middelburg. Getuige zeide dat verschil lende polderbesturen hun vorderingen bij hem indienden wegens kastekorten, die door get. zijn erkend. Sommige posten konden op borgen worden verhaald, de restanten werden geverifieerd. Het to tale bedrag van concurrente vorderingen was ongeveer f 208.000, de betwiste vor deringen bedroegen ongeveer f 80.000). Er vond een eerste uitkeering plaats van 10 pet. aan de schuldeischers. Getuige vond bij verdachte geen boeken, slechts een aantal kantooragenda's. Alles liep door elkaar. De activa bestonden uit on roerende goederen, vorderingen en eenige effecten. 'Getuige Dobbelaere, dijkgraaf te Biervliet, gehoord in de eerste tenlaste legging, zegt dat het hier betrof een post van de strop wegens geleverde macadam. Verdachte teekende het bevelschrift tot betaling voor voldaan. Dat kwam meer voor, doch dat was natuurlijk niet in orde. Het bestuur van de Angelinapolder beeft daarop ook wel eens aanmerkingen gemaakt, doch verdachte trok zich daar van niets aan en ging gewoon zijn gang. Voor denzelfden post maakte verdachte later een tweede mandaat en getuige tee kende dan weer. Hij kan zich dat evenwel niet zeker meer herinneren. Verdachte, door den president onder vraagd, ontkende dat het polderbestuur „onder de plak" van hein, verdachte, bad gezeten. Er bestond evenwel een anti pathie tegen hem. Getuige J. Simons, procuratiehou der te Ter Neuzen had een vordering op den Angelinapolder. Hij deed die her haaldelijk aanbieden, doch de reiziger van getuige die daarmede belast was, kwam steeds tevergeefs terug. Tenslotte schreef getuige daarover aan den dijk graaf, omdat hij een postcheque had ont vangen, die evenwel niet werd uitbetaald omdat er geen advies bij was. Verdachte heeft tenslotte op 2 Juni 1931 de vorde ring van getuige voldaan, terwijl bleek dat er reeds in 1929 een mandaat zou zijn verzonden. De getuige de Bock, handelsreiziger te Terneuzen, bevestigde de verklaring van den voorgaanden getuige. In diens opdracht ging hij met een geteekend mandaat naar verdachte, ten einde de vordering van zijn patroon te innen. Hij was genoodzaakt dat herhaalde malen te doen, omdat hij telkens nul op request kreeg. Verdachte zeide dan „er is geen geld". Tenslotte is getuige met den dijk graaf gaan spreken, die over de handel wijze van verdachte zeer verbaasd was, omdat de betaling reeds lang was gelast. De getuige J. B. Sturm te IJzendijke, was in het bezit van een obligatie van den Angelinapolder groot f 1000,Ver dachte verzocht hem het stuk in te leve ren, waaraan getuige voldeed en waar voor hij een nieuw stuk ontving. Ver dachte zeide hem nog: het is een mooie geldbelegging. Getuige ontving per maand. Aanvankelijk werd getuige die rente trouw uitbetaald. Op het desbetref fende stuk stond „voor afschrift (get.) V. Hendrikse". Tenslotte ontving getuige geen rente meer. Hij ging naar den dijk graaf om daarover te spreken en toen kwam aan het licht, dat verdachte met het stuk had geknoeid. Getuige heeft geen schade geleden, omdat hij later de f 1000 heeft terugontvangen. Verdachte ondervraagd, zegt er zeker geen gewoonte van te hebben gemaakt de mandaten zelf voor voldaan te teeke nen. Op een vraag van den president of daarop geen aanmerkingen werden ge maakt als dergelijke mandaten bij de rekening werden overgelegd, antwoordt woonte slechte één rekening te maken, woonte slechts een rekening te maken, dus niet in duplo. Wat betreft de postcheque; er was voor de uitbetaling daarvan genoeg dek king, maar verdachte verzuimde advies te geven. Het was een slordigheid, dat hij den schuldeischer zoolang op voldoening daarvan liet wachten. Wat betreft de schuldbekentenis van Sturm, antwoordt verdachte, dat van deze stukken geen origineele exemplaren bestonden. Onder het begrip kasgeld- leeningen, trachtte hij de permanente leeningen te schuiven. Verdachte erkende te hebben gefingeerd, dat het bestuur van den polder tot een leening had besloten. Eisch: 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak van 11 Juni 1937. Valschheid in geschrifte: J. H. S., 40 jaar, vroeger wonende te Vlissingen, thans te VGravenhage, 6 maanden ge vangenisstraf. DiefstalJ. v. E., 46 jaar, expediteur, wonende te Bergen op Zoom, f40 b. of 10 d. h. en 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Oplichting: P. F., 26 jaar, werkman, te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3