VRIJDAG 11 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND I D I N G n Vleesch- ar 1937, te GOES. dit Blad Ste JAARGANG *3o. 211 Waarom Mussert niet naar de Kamer gaat. M. Polderman 't Kan verkeeren. Buitenland. Binnenland Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. EERSTE BLAD Zorg Voor Goede Doorspoeling der Nieren Belangrijkste Nieuws zacht en e Moeder, moeder, LARS, juwer, m 72 jaar. CK- ROUWER. BUCK Kinderen, land: ROUWER. Kinderen. 1937. vanaf Zater- yerkrijgen bij VISSCHER, aldaar in te 3 Juni a.s., Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Yiissingea t 0.Z0, toss e nummers 5 cent. AdverieniiSs 30 cent per regel. lageso&dea mededeeiingen 60 cent per regel. Klaise Advertentiën Dinsdags en Vrijdags £0.75, bij vooruitbetaling. Onder lette? cf motte £0.85. Bij contract belangrijke koning. Het besluit van Ir Mussert nadat hij eerst als lijsttrekker had 'dienst ge daan, om niet in de Tweede Kamer zit ting te nemen, heeft Ihier en daar nogal bevreemding gewekt. iZelf heeft hij verklaard, dat hij in de „Beweging" waar na de verkiezingen nogal beweging schijnt te zijn beter werk had te doen, maar deze motiveeiing geeft weinig bevrediging. Een duidelijk antwoord ia echter ge geven in „Vorming", uitgave van het Hoofd van Afdeeling X der N.S.B. In het nummer van 10 Mei, dus nog voor de v-ikiezingen, kon men o.m. het volgede lezen: „Het ia een ongerijmd iets, de combi natie: N. S. B. en Tweede Kamerverkie zingen. Elven ongerijmd als een geheel onthouder, die een opening bijwoont van een „bar", of een bedrijfs-autohouder, die een krans stuurt bij het zóóveel jarig jubileum der Nederlandsche Spoor wegen. Wij hooren daar niet bij. De frissche moed waarmee de politieke partijen de vorkiezings-arena betreden, in de hoop en stellige verwachting een zeteltje meer uit bet vuur te sleepen dan haar naastbijge- legen tegenstander, is bij ons niet aan wezig. Wij vinden de Tweede Kamer heelemaal niet frischl En de vergelijking met een sportieve plaats als een arena, geeft feitelijk geen pas. Grimmig zijn we, want we zien in dit „verheven" parlement een schade en schande voor ons volk; wij weten, dat Nederland er zeker niet slechter zou heb ben uitgezien, wanneer in de laatste 4 jaar de Handelingen der Staten-Generaal enkel de simpele mededeeling hadden be vat, dat een epidemische tong-verlam ming geen der leden in staat had gesteld een woord te uiten. De nood is echter opgelegd. De lega liteit dwingt ons er toe en wij aanvaar den dezen nood als een onontwijkbaren plicht. Er is geen andere weg, als die, welke het verwarde bestel eener democra tische wetgeving met slingeringen er: bochten geplaveid heeft. Wij haasten ons geenszins, omdat het zoo „dol" is „verte genwoordigers" te hebben in het parle ment, doch enkel, omdat het ware volk van Nederland geen ander middel bezit om zich te ontdoen van een der grootste drog-beelden uit den modernen tijd, te weten het parlementaire systeem. Niemand Springt voor zijn plezier in een onreine stadsgracht; een paars groen vlies drijft er boven op, modderbiazen verraden de werking van onbehoorlijke gassen en de traagheid van het water is een beeld van den dood. Nochtans zal elk zwemmer, hos slecht getraind ook, oogenblikkelijk in het troe bele nat duiken, om een verdrinkend medeschepsel aan den ondergang te ont rukken. Deze vergelijking neme men in vollen ernst; zij verhooge onze strijdbaarheid en brenge tegelijkertijd het besef bij, waar om de Nationaal-Socialistische Bewe ging een geheel anderen kijk heeft op waarde en beteekenis der verkiezingen dan de aanhangers der zoogenaamde de mocratie." Deze verklaring is afdoende. Ons volk is aan den rand van den on dergang. Het is gelijk aan iemand die op het punt staat te verdrinken in het vieze, troebele grachtwater. Elk zwemmer, hoe slecht ook getraind, zal ondanks1 de vuilheid van het water, toch zijn leven wagen om redding te brengen. De heer Mussert echter, die zichzelf als een politieke zwemkampioen beschouwt, i waagt zich niet aan dat reddingswerk. Het is een vies karweitje en 't brengt allerlei gevaren mee. En daarom commandeert hij zijn on dergeschikten om zich in het politieke water te begeven. Hij zelf blijft liever gezond I Toen in 1933 ons volk in velerlei nood verkeerde, heeft Colijn en 'dat is im mers een afgeleefde grijsaard! geen oogenblik geaarzeld om hulp te bieden. Ondanks alle gevaren en bezwaren zette hij zijn schouders onder het werk. Maar Mussert is uit ander hout ge sneden. Hij bergt zijn reddingsmateriaal in het archief van de N.S.B. en terwijl zijn on dergeschikten in het politieke water ploeteren, blijft hij met zijn zweepje aan den kant staan en poseert met een soort Mussolini-gericht voor zijn fotograaf. Zoo weet ons volk nu, en zoo weten nu ook zij die voor hem het vuur nit de sloffen hebben geloopen, waarom deze man van de praat, die de daad schuwt, niet naar de Kamer gaat! Electrotechnlcos Goea Koeling Tadema-Servel Sociaal-Democratische belanflistelling voor ons Vorstelijk Huis. „Het Volk", orgaan van de S. D. A. P., wijdde deze week een artikel aan het be zoek van de Vorstelijke Familie aan Am sterdam, waaruit wel heel 'duidelijk blijkt dat er bij de S. D. A. P. een en ander is veranderd. In bedoeld artikel wordt o.m. gezegd: „Een koningin, een prinses, een prins zijn feestelijk ingehaald. De ontvangst was hartelijk. Maar vergeleken bij vorige jaren had de hartelijkheid dier ontvangst een vorm en inhoud, 'die boven plichtma tigheid en boven de beperking tot den geestdrift van „oranjeklanten" uitgingen. "Wie bij den intocht in Amsterdam der koninklijke familie zijn oor te luisteren legde en zijn oogen den kost gaf, hij ontdekte in de dit keer méér dan plicht matige hartelijkheid der begroeting een stemming van bevrijding, een stemming van vreugde om eindelijk herwonnen volkseenheid. „Stemmingen laten zioh moeilijk we tenschappelijk determineeren, wel echter laten zij zioh met meer 'dan wetenschap pelijke stelligheid aanvoelen. |Wie de stemming tijdens den eersten dag van de koninklijke aanwezigheid te Amsterdam aanvoelde, ontwaarde daarin een voort zetting van het blij besef, dat Nederland bezielde, toen, de dag na de verkiezingen, het resultaat 'dier volksuitspraak neer bleek te zijn gekomen op een beslist uit bannen van on-Ned-erlandsch dictatuur- streven. Stemming van bevrijding maakte zich toen van ieder meester., die stem ming van bevrijding herleefde thans". Het blad besluit: „Nogmaals: deze dingen laten zich niet wetenschappelijk determineeren, doch wel met meer dan wetenschappelijke zuiver heid aanvoelen. Wie gisteren dat laatste deed, hij behield zich uiteraard met be slistheid zijn politieke, sociale economi sche, en in ons geval: zijn socialistische overtuiging voor maar daarnaast en daarboven uit wist hij zich dankbaar een wijle één met een volk, dat door zijn kin deren zijn diepste zielsoiyertuiging liet uitzingen, toen over den Dam de oude woorden klonken: „O Nederland, let op u saeck De tyt en stond is daer, Opdat nu in den hoeck niet raeck, U vryheit, 'die voorwaar U ouders hebben duur gekocht"." Het behoeft geen betoog, dat wij' van dit veranderd inzicht bij de S. 'D. A. P. met blijdschap gewag maken. 't Is jammer, dat deze partij eerst nu heeft ontdekt, van hoe groote beteekenis het Oranjehuis is en altijd geweest is, voor de Verdediging en de bescherming van onze volksvrijheden. Maar 'beter laat dan niet. Als deze stemming nu maar blijlvend is. Want hlet leven bijstemmingen is ook op 'dit gebied niet zonder gevaar. Met een verandering van de omstan digheden kan ook de stemming gemak kelijk omslaan. FRANCO WIJST BEMIDDELING AF. De leider der opstandelingen in Spanje, generaal Franco, antwoordde met een be slist „neen" op 'de suggestie van een mo gelijke 'diplomatieke bemiddeling tussohen de elkaar in Spanje bestrijdende partijen. „Vóór alles moet Bilbao door ons ver overd zijn", voegde Franco hieraan toe. Naar de „Intransigeant" nog meldt, verklaarde de officier van Franco's ge nerate staf, „dat de oorlog in Spanje thans geen burgeroorlog meer is, maar een internationale oorlog tussc'hen 'het Spaansche nationalisme en het bols jewistische internationalisme. Dé oorlog moet voortduren tot één dier beide in Spanje Vernietigd is. Aan de fronten van Madrid en Bilbao ontvangen de reOhtsOhe strijdkrachten nog steeds nieuwe versterkingen. 30.000 man, Mardkkanen en Spaansche recruten, wor den thans over de beide fronten verdeeld. Deze recmten zijn eenige maanden lang in Marokko zorgvuldig in de krijgs kunst onderwezen. ACCOORD TE LONDEN TOT STAND GEKOMEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat tusschen de vier mogendheden, die met de controle rond Spanje zijn belast, thans algeheele overeenstemming is be reikt, zoodat de terugkeer van Duitsch- land en Italië in de Londensche commis sie verzekerd is. Het accoord is gebaseerd op de door Londen gedane voorstellen, welke, zoo als men weet, inhouden de instelling van een veiligheidszone, nonagressie-waarbor- gen van de beide oorlogvoerenden in Spanje, en ten derde indien een patrouil leerend oorlogsschip andermaal mocht worden aangevallen, overleg tusschen de vier controleerende mogendheden op de plek zelf van den aanval. Vand^g zullen de vertegenwoordigers der vier mogendheden samenkomen en men verwacht, dat alsdan de overeen komst definitief zal worden. Men verwacht, dat de voorstellen ook door de strijdende Spaansche partijen zullen worden aanvaard. NOODWEER EN STORM. In heel Zweden woedden onweders van een uiterste hevigheid. Enorm is de scha de aan de te velde staande gewassen toe gebracht. Blikseminslag veroorzaakte verschei den branden. Drie menschen werden door het hemelvuur gedood. Gisteravond heeft in Zuid-Frankrijk in de streek van Bordeaux een buitenger woon zwaar onweder gewoed. In ver scheidene steden en dorpen liepen de huizen in de lager gelegen wijken onder water. Verschillende plaatsen waren geduren de geruimen tijid in duisternis gehuld. De schade in de geheele streek is aanzienlijk. Het was gistermiddag 35 graden in de schaduw in Berlijn. Drie duizend vijf honderd werkloozen zijn aan den arbeid gezet, om de straten nat te houden. Verscheidene menschen hebben een zonnesteek opgeloopen en zijh daaraan bezweken. Frankrljks schulden. Tijdens de debatten in den Franschen senaat heeft de voorzitter van de finan- cieele commissie, Caillaux, den minister van financiën, Auriol verwijten gedaan. De openbare schuld is gestegen tot een milliard zeshonderdzeventig millioen fr.; bovendien bestaat nog een tekort van twintig tot vijfentwintig milliard. Spreker geeft hiervan den minister de schuld. „Gij1 zijt bezeten door een lust om geld uit te geven, welke dit land teistert. Hier aan moet een einde worden gemaakt," zoo zeide Caillaux. Amerika bestelt 177 Douglas-bommenwerpers. Naar Reuter uit Washington verneemt heeft 't AmerikaansChe departement van oorlog bij de Douglas vliegtuigenfabriek 177 twee-motorige DouglaSbommenwer- pers besteld. De kosten zullen 11.652.000 dollar bedragen. Het is de grootste order van vliegtui gen welke ooit in vredestijd is geplaatst. Korta Berichten. De uitgifte der nieuwe volksgas maskers in Duitschland zal volgens een welomlijnd plan geschieden, waarbij eerst de steden Berlijn en Hamburg in aan merking zullen komen. Het masker wordt in drie verschillende maten verkrijgbaar gesteld, voor mannen, voor vrouwen en voor kinderen. In geheel Italië wordt zooveel mo gelijk ijzer verzameld. De officiëele par tij-instanties hebben gisteravond hiertoe opdracht gekregen. Reeds zijn de ijzeren hekken, welke rond parken stonden, ver dwenen, evenals de hekken rond het mi nisterie van financiën. HET PRINSELIJK PAAR NAAR LIMBURG? Te Heerlen wordt Zaterdag een verga dering gehouden ter voorbereiding van een bezoek dat Prinses Juliana en Prins Bernhard voornemens Zouden ziijn te brengen aan Heerlen ter gelegenheid van den Limburgsohen Roode Kruisdag en ter viering van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Heerlen van het Roode Kruis. DE KABINETSFORMATIE. Minister van Lith de Jeude heeft gis terochtend in het Departement van Ko loniën, een bespreking gehad met den premier. Jonkheer de Graeff, de minister van buitenlandsche zaken, heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan den kabi netsformateur Dr H. Colijn. Galamaaltijd ten paleize. Gisteravond had in de Burgerzaal ten Paleize een gala-maaltijd plaats, waaraan met de Koninklijke familie en de leden der hofhouding, ruim honderd personen deelnamen. Bij dezen maaltijd was aan de rechterzijde van H. M. de Konin gin gezeten de Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland, Mr Dr A. baron Röell, terwijl links van H. M. zat de burgemeester van Amsterdam, Dr W. de Viugt. Tegenover H. M. de Koningin had het Prinselijk Paar plaats genomen en rechts van H. K. H. Prinses Juliana de voor zitter van het huldigingscomité Mr L J. A. Trip. De galamaaltijd nam ongeveer ander half uur in beslag en werd door muziek van de marinekapel opgeluisterd. Bij het dessert ontving ieder der gas ten als herinnering aan dit eerste offi ciëele bezoek van het Prinselijk Paar aan de hoofdstad een portret van H. K H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern hard. Nadat H. M. de Koningin het sein had gegeven tot het beëindigen van den maal tijd, heeft H. M. in de nog met kaarsen kronen verlichte troonzaal cercle gehou den, terwijl het Prinselijk Paar zich on gedwongen tusschen de gasten bewoog. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Mr Aalberse herbenoemd. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak van de tegenwoordige zitting benoemd: Mr P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van die Kamer. DE HAAGSCHE CONFERENTIE DER OSLO-STATEN. Korte bespreking in het economisch volkenbondscomité. Het economische volkenbondscomité heeft geen uitvoerige discussies over de Haagsche conferentie der Oslo-staten ge houden, nadat Dr Hirschfeld gisteren de resultaten van de Haagsche conferentie had uiteengezet Enkele leden van het economische vol- kenbondscomité, in het bijzonder de Èn- gelsche voorzitter, Sir Frederick Leith Ross en het Amerikaansche lid, profes sor Grady, richtten eenige vragen om nadere toelichting tot Dr Hirschfeld en uitten hun sympathie voor dit initiatief van de Oslo-staten in het belang van een uitbreiding van den internationalen han del. Nadat Dr Hirschfeld de gestelde vra gen had beantwoord, werd de discussie over dit onderwerp gesloten. Vermoedelijk zal het economische vol kenbondscomité in zijn rapport aan den volkenbondsraad in waardeerende woor- den de algemeene aandacht op de Haag sche conferentie der Oslo-staten vestigen. DE INDIE-DIENST MET DE DC 3's. Aankomst van de „Specht" In Batavia. Om 10 uur gisterochtend, dus precies op tijd, is de nieuwe DC-3, de „Specht", op het vliegveld Tjililitan aangekomen onder groote belangstelling van de zijde van het publiek. De gouverneur van West-Java alsmede het hoofd van den P.T.T.-dienst, de heer Hillen, waren bij de aankomst aanwezig. Gezagvoerder Scholte plaatste de „Specht" voor de hangars, waarna het publiek door de afsluiting heenbrak om de nieuwe Douglas te bewonderen. Piloot Scholte verklaarde, dat de vlucht geheel zonder incidenten was verloopen, slechts bij Rangoon vielen enkele regenbuien. De „Specht" bracht niet minder dan 800 kilogram post aan. In de toekomst ver wacht men nog grooter aanvoer. De kor- tegolf-installatie had uitstekend voldaan, zoodat men nog vlak voor Medan ge meenschap had met Scheveningen. Tot Jodhpur was het toestel afgehuurd door het gezelschap van den Maharadja van Jodhpur, waarna weer passagiers de vrijgekomen plaatsen innamen. Gezag voerder Scholte gaat Zaterdag en Zondag met 'het vliegtuig naar Singapore en te rug naar Batavia. INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTiE. Nederlandsche regeeringsgedelegeerde de heer Zaalberg aan het woord. Bij de algemeene discussies in de in ternationale aibeidsconferentie over het rapport van den 'directeur Butler heeft de vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering, de heer Zaalberg, verschillende opvattingen in Butler's rapport bestre den In hoofdzaak bestreed de heer Zaalberg de opvatting van Butler, dat het tegen woordig economisch herstel voornamelijk Dit nummer bestaat uit 2 bladen* A LS GIJ DAGEN te bed moet blijven. "gij last hebt van rugpijn, hoofdpijn, i gezwollen ledematen, stijve en pijn- fex:. Iliko spieren, gij u vermoeid en zenuwachtig voelt en uw nachtrust f verstoord wordt, Ie het leven vaak een last. Zorg dat het niet zoo ver komt. Vergeet niet, dat zulke vertohljnselen van kwaad tot erger kunnen worden. GIJ kunt ze voorkomen door uw nieren gezond £S.l!2y?Gn door hGt geregeld gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, sinds Jaren bekend als het dluretlsoJi middel bij uitnemendheid. f3- Binnenland. Mr Aalberse voorzitter der Tweede Ka mer herbenoemd. Da Zeeuwsche Prov. brandweerbond ver gadert. Buitenland. Een accoord te Londen bereikt Franco weigert bemiddeling. Economische debatten te Genève. te danken zou zijn aan de doelbewuste actie van verschillende regeeiingen, om de economische wereldcrisis te overwin nen. De heei' Zaalberg schrijft daarentegen het economisch herstel grootendeels toe aan de stijging van de prijzen der land bouwproducten, waardoor de landbouw bevolking eindelijk weder in staat wordt gesteld, industrieels voortbrengselen te koopen. Dlaarentegen zijn de nieuwe re- gearingebemoeiingen juist een oorzaak van vertraging in het economisch her stel. Dé vertegenwoordiger der Nederland sche regeering sprak in het bijzonder zijn afkeuring uit over de theorie van But ler, dat hooge loonen een middel tot be strijding van de werkloosheid zouden zijn. Juist in Nederland, waar de werke lijke arbeidsloonen het hoogste waren, ia de werkloosheid het grootst geweest. Tenslotte waarschuwde de heer Zaal berg tegen een algemeene invoering in deze moeilijke .tijden van de 40-urige ar beidsweek, al gaf hij toe, dat d9 verkor ting van den arbeidstijd van 48 tot 40 uren in enkele landen het beste middel geweest is, om den socialen vrede te handhaven en al is de heer Zaalberg overtuigd, dat men op den duur tot de arbeidsweek van 40 uur en zelfs van 30 uren zal moeten komen. Dé opvattingen van den heer Zaalberg werden hierna bestreden door den Ame- rikaanschen regeeringsgedelegeerde Mac Grady en den Franschen arbeiders-ver tegenwoordiger Jouhaux, die beiden met directeur Butler van meening zijn, dat de overwinning der wereldcrisis en het economisch herstel voornamelijk een go- volg is van de gedirigeerde economie der regeeringen. SPANJAARDEN HEBBEN GEPOOGD TE ONTVLUCHTEN. Nu naar Ameland. Elnkele hier te lande geïnterneerde Spanjaarden, aanhangers van de Franco- beweging, hebben hun belofte geschon den en vluchtten naar D'uitschland. Zij hoopten daar reisgelegenheid naar Spanje te vinden, doch zijn in hun ontvluchtings poging niet volledig geslaagd. Dezer da- dagen zijn ze in het interneeringskamp te Tilburg teruggekeerd. Dé Nederland sche regeering heeft in dit feit aanlei ding gevonden, de geïnterneerden aan een scherper toezicht te onderwerpen. Genoten zij tot nu toe een groote vrijheid, thans worden op hen gewone internee- ringsmaatregelen toegepast en enkele hunner worden zelfs in strengere afzon dering gehouden. De teruggekeerde vluchtelingen en enkele anderen, van wie vermoed wordt, dat zij ontvluchtings plannen voorbereidden, zijn naar Ame land overgebracht. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is aan W. G. baron van Raaudlwijck, op zijn verzoek, met in gang Van 1 Augustus 1937, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente HeeTde. A. B. van Beers, t Gisteravond is te Amsterdam na een kortstondige riekte overleden, de heer A. B. van Beers, directeur van het Postkan toor aldaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1