Gontingentsverrxumïng voor Duitschiand en Engeland. DONDERDAG 10 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Sis JAARGANG Nü, 210 Advertentiën SO cent par regel. ïngsieadea jnededeeiingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling.Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Zorg tijdig bruin te zijn! Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Yüssingea 10.20. Losse nummers 5 cent. EERSTE KAMER. Nadat gisteren de geloofsbrieven van de gekozen leden waren goedgekeurd, legden deze in handen van den voorzit ter de voorgeschreven eeden en beloften af. Vervolgens werd de loting gehouden voor het bepalen van den tijd van aftre ding der leden. De heer Van Sasse van Ysselt (R.K.), als oudste lid trok het lot, waardoor is bepaald, dat de groepen I en III het eerst aftreden, resp. de afgevaardigden van de provincie Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg (groep I) en Noord-Holland en Friesland (groep III). De leden, die tot deze groepen behoo- ren, zullen dus drie, de anderen zes ja ren zitting hebben. TWEEDE KAMER. De leden van de Tweede Kamer heb ben gisteren in handen van den voorzit ter, Mr Aalberse, de voorgeschreven eeden of beloften afgelegd. Op de nominatie voor het voorzitter schap werden geplaatst de heer Mr P. J. M. Aalberse (R.K.), J. J. G. van Dijk '(A.R.) en Drees (S.D., resp. 89, 65 en 69 stemmen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Wolkbreuken belemmeren de operaties. Dö sitrijidl aan het Baskisohe front werd gisteren ernstig belemmerd door wolk breuken en er viel dan ook slechts weinig activiteit van de Mchte cavalerie waar te nemen. Volgens betrouwbare berichten van het Alsturische front bereiden daar thans de opstandelingen een groot offensief voor, waaraan o.m. de kort geleden uit Marok ko gearriveierde troepen, een contingent van 11112.000 man, zullen deelnemen. Bovendien zullen de opstandelingen eerlang de beschikking hebben over een 100.000 nieuwe recruten. IDe luchtmacht van Franco beeft de laatste dagen de vliegvelden van de re geering aan het front van Santander ge bombardeerd; de velden van Orzalts en La Albericia werden onbruikbaar ge maakt, zoodat nog slechts de vliegvelden Los Arijales en Nestares voor do regee ring overblijven. D'eze zijn beiden hulp- velden, waar geen zware bommenwerpers kunnen opstijgen. D'e regeeringsitroepen aan het front van Guadarama zijn tot den aanval overge gaan. De opstandelingen hebben verschei dene manschappen van de internationale brigade krijgsgevangen gemaakt. De controle in de Spaansche wateren. Vandaag zullen de vertegenwoordigers van de regeeringen van Engeland, Frank rijk, Italië en Duitschiand besprekingen voeren. De terugkeer van Italië in de non-inter ventie-oommissie van Londen wordt te Rome verzekerd geacht. D'e aankondiging van een principieel accoord tusseben de vier mogendheden, welke de controle bdj Spanje uitoefenen, heeft een uitstekenden indruk gemaakt. In Duitsche kringen is men de meening toegedaan, dat Diuitsehlands terugkeer tot de non-interventie-commissie, op grond van de besprekingen, welke Hitler en Von Ribbentrop te Berchtesgaden hebben ge had, nog deize week, ja men sprak zelfs van vanavond, verwacht kan worden. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Felle aanklacht van een bisschop. In den grooten Dom van Munster heeft de bisschop in een toespraak, die meer dan twee uur duurde, een overzicht ge geven van de felle kerkvervolging, die thans in Duitschiand heerscht. Nadat de Bisschop in zijn inleiding uitvoerig heeft uiteengezet, dat 'hij1 tever geefs bij; de rijksregeering beeft geprotes teerd tegen de inbeslagname van zijn kerkelijke weekbladen en van het Offi- cieele Ambtsblad, die bedde door de ge heime staatspolitie verboden zijn, ver klaart de kerkvorst over geen ander mid del te beschikken om aan zijn geloovigen iets mede te deelen dan de kansel. Een Duitsche minister heeft een ver ordening uitgevaardigd, dat in de offi- cieele stukken en oorkonden al degenen als „godgeloovig" moeten worden gere gistreerd, die den waren God, den Schep per van Hemel en aarde, den rug toe- keeren, en die aan eenigerlei door ben zelf gekozen product van hart of geest, Goddelijke eer toekennen. De minister voor kerkelijke aangele genheden heeft ten overstaan van vele ge tuigen verklaard, dat het geloof aan de Godheid van Christus niet meer tot het positieve Christendom behoort. Ja, hij heeft zelfs verklaard, dat hij moest lachen over den zin „dat Christendom bestaat in het geloof aan de Godheid van Christus". Het woord Christendom wordt derhalve tegenwoordig in Duitschiand ge bezigd voor een leer, waarin Christus als de Zoon Gods wordt verworpen. Een Christendom zonder Christus, als Zoon van God. Dan 'volgt een uitgebreide opsomming van het aantal gevallen, waarin het Con cordaat werd geschonden. „Onze hulp is in den naam des H.ee- ren." Wij; vragen Gods hulp, opdat Hij de verantwoordelijke mannen zal doen inzien, hoezeer het waarachtig belang van ons volk benadeeld wordt door de bestrij ding van bet gelooi en de verkrachting van recht en vrijheid. Kerken van Amerika protesteeren tegen Hitier. Hef dagelijfcsdh bestuur van den Bond van Armerikaansche kerken, waarbij 23 kerkgenootschappen zijn aangesloten, heeft een motie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat de gebeurtenissen van den laatstien tijd in Duitschiand geen twij^- fel meer overlaten omtrent de vijandige houding van de DuitsChe regeering ten opzichte van de opvoeding in Christelij- ken zin. De motie eindigt met h'et uitspreken van die hoop, dat de dag niet meer ver af zal zijn, waarop de machtige christelijke traditie in Duitschiand weer 'haar vrijheid zal herkrijgen. Tegelijkertijd heeft de eere-siecretaris van het bestuur, Mac Farland, een open brief aan Hitier gericht, Waarin hij er dezen op wijst, dat hij de beschaafde we reld van zich vervreemdt en zijn land naar den afgrond voert. „Want gij kimt geen duurzaam vaderland bouwen op 'het getweM en den haat". Stalin's moeder overleden. Op 4 Juni j.l. is in Tiflis de moeder van Stalin, Gatharina Schugaschwili, ten gevolge van longontsteking overleden. Zij Was 77 jaren oud. De Moskousche pers heeft tot dusver over dit overlijden geen enkele mededee- iing gepubliceerd. Zooals men zidh herinneren zal, werd eenigen tijd geleden gemeld, dat de oude vrouw wederom was terug gekeerd tot he't geloof barer vaderen en dat in ver band daarmede de dictator alle relaties met zijn moeder verbroken bad. Vernieuwing der Amerikaansche koopvaardijvloot. President Roosevelt heeft het Congres de uitvoering aanbevolen van een pro gramma tot aanbouw vau een nieuwe en snelle koopvaardijvloot, bestaande uit 60 vrachtschepen, 24 passagiers- en vracht schepen, 10 tankschepen, en een schip van het type Manhattan. (Dit is een in 1932 gebouwd schip van 24.289 bruto register ton, netto tonn'age 13.924.) De kosten van dit programma worden op 450 millioen dollar geraamd. Met den bouw van de helft dezer schepen zou men over drie jaar gereed zijn. Men gelooft, dat ten min ste 50 millioen dollar particulier kapitaal in bet nieuwe plan zullen worden gesto ken. Roosevelt stelt een regeeringssubsd- die voor van 160 millioen dollar. De Negus wil tegen Italië procedeeren. De „Paris Soir" bericht, dat de Negus de ItaMaansche regeering een proces wil aandoen voor - een Franscbe rechtbank. Hij verlangt, dat hij in de gelegenheid zal worden gesteld, de aandeelen van den Fransch-Ethiopischen spoorweg, ter waarde van dertig millioen francs, welke by bij zijn vlucht beeft medegenomen, te verkoopen. De Italiaansche regeering beweerde, dat deze aandeelen haar toebëhooren, nu zij geheel Abessynië in bezit heeft ge nomen en verbood den verkoop. Korta Berichten. - In Duitschiand zijn weer twee vroe gere communisten ter dood veroordeeld, wegens het in gevaar brengen v'an de vei ligheid van den staat. Het vliegen over de Duitsche Noord- zee-eilanden Borkum, Norderney, Wan geroog, Helgoland en driemijls-zone rond deze eilanden, is tot nader order verbo den, behoudens speciale toestemming van het ministerie van luchtvaart. Volgens Havas zij'n de redenen voor dit verbod ongetwijfeld van strategischen aard. De Belgische senaat heeft in zijn zitting van gisteren besloten, het wets voorstel inzake de amnestie heden in be handeling te nemen. 1 De gouverneur van den staat Michi gan, Murphy, heeft de mobilisatie ge last van de nationale garde, opdat Zij onverwijld kan ingrijpen indien de toe stand welke is ontstaan door het in sta king gaan van de arbeiders in de elek triciteitsbedrijven te Flint, zicih mocht toespitsen. VERSTREKKING LEVENSMIDDELEN EN KLEEDING AAN WERKLOOZEN. De inschakeling van den handel. Vanwege bet departement van Sociale Zaken wordt medegedeeld, dat op Vrijdag 4 Juni j.l. ten genoemden departemente de eerste zitting is gehouden der door den minister van Sociale Zaken ingestelde contact-commissie terzake van de ver strekking van levensmiddelen en kleeding aan werkloozen en armlastigen, in welke commissie, naast de departementen van Sociale Zaken, Handel Nijverheid en Scheepvaart en Landbouw en Viöscherij, elk met één lid, zijn vertegenwoordigd de middenstandsraad met 3 leden, de Raad voor het grootwinkelbedrijf in Ne derland met 1 lid, en de Coöperatieve groothandelsvereeniging de Handelska mer „Haika" g.a. met 1 lid. De commissie is ingesteld, teneinde met betrekking tot de inschakeling van den 'handel en verschillende .andere met de -distributie van goecLkoope levensmid delen en de verstrekking van z.g. b-steun in natura aan werkloozen en e.g. armlas tigen samenhangende onderwerpen, ge zamenlijk overleg te plegen. Met betrekking tot aangelegenheden, vallende binnen den werkkring der com missie, behooren onderscheidenlijk de grootWinklbedrijven zich te wenden tot Mr G. A. J. M. Mutsaerts, Heerengracht 388, Amsterdam, de coöperaties tot den heer W. Dijkstra, Vierhavenstraat '10 te Rotterdam en het zelfstandig kleinbedrijf tot Mr F. J. H. Bach, Mauritskade 23 te 's-JGravenhage. CONTINGENTEERING VAN RIJST. Kan voorloopig nog niet gemist worden. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp waarbij de wettelijke rege ling wordt gegeven aan bet K. B. van 25 Maart 'j.l. waarbij' de beperking van den invoer van rijst met ingang van 1 April 1937 voor bet tijdvak van een jaar werd verlengd. Hoewel de gang van zaken in het rijst- pellerijbedrijf in den laatsten tijd wel eenigszins is verbeterd, is de minister van meening, dat de steun, welke wordt ondervonden door de contingenteering van den invoer, voorloopig nog niet kan worden gemist. Zulks geldt te meer, aangezien er rede nen zijn om aan te nemen, dat bij ophef fing der maatregelen terstond weder een overmatige invoer zou plaats vinden. On gewijzigde verlenging der contingentee ring voor den tijd van een jaar acht hij' gewenscht. BOND VAN GEREF. JEUGD ORGANISATIES. Het 25-jarig bestaan. De Bond van Gereformeerde Jeugd organisaties, die met Paschen zijn 25- jarig jubileum met een bondsvergadering vierde, een herdenking, welke uitteraard meer de leiders en leidsters der aange sloten vereenigingen betrof, heeft Woens dag het jubileum met de knapen en meis jes in „Artis" te Amsterdam gevierd. Baartoe waren uit alle oorden des lands in den loop van den morgen ruim 11.000 jongens en meisjes met hun leiders en leidsters aangekomen. Tegen 11 uur ver zamelden allen zich rond de mu ziektent, waar een korte openluchtsamen komst gehouden werd, die ook werd 'bij gewoond door den minister van binnen- landsche zaken, Mr J. A. de Wilde. De minister-president Dr H. Colijn, wiens plan het ook was in Artis te komen, was door de kabinetsformatie verhinderd. De voorzitter van den bond, de beer Job. C. Francken, opende deze sa menkomst op de gebruikelijke wijze en heette in zijn welkomstwoord alle aanwe zigen, in het bijzonder minister De Wilde, hartelijk welkom. Voorts sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat ruim 11.000 der 20.000 leden van de aangesloten organi saties naar Amsterdam zijn gekomen om het bondsjubileum te berdenken en wees hij op de groote beteekenis van bet bonds- werk. Minister De Wilde hield 'hierna een korte toespraak over „Het sein op veilig". In deze toespraak wees hij; de jeugd er op, dat in het leven idealisme en werkelijkheidszin band in hand moe ten gaan. Dat kan alleen, wanneer de trein van bet leven gaat over de rails der goede beginselen. Daarom verblijdt de minister er zich over, dat zoovele duizen den jongens en meisjes reeds in hun jeugd zijn opgenomen in bet geref. ver- eenigingsleven en zoo leeren onderzoeken het woord Gods ook voor ben en hun Binnen het kader van de overeenkomst van Oslo. De Nederlandsöhe regeering heeft de Duitsche regeering meegedeeld, 'dat zij de contingentsverruimingen, 'die zij in de overeenkomst van 28 Mei den anderen onderteekenaars van de overeenkomst van Oslo heeft toegezegd, met ingang van 1 Juli voorloopig ook op Duitsche goede ren zal toepassen. Volgens Reuter zullen deze verruimin gen O'Otk op Engelsche goederen worden toegepast met ingang van denzelfdien dag. Naar aanleiding Van bovenstaand be richt schrijft de „Borsenzeitung'' het vol gende: Be mededeelinig van de Ned. regeering moet met instemming worden begroeit. Zij steunt eenerzijds op het bestaande Neder- landsch-Duitsche handelsverdrag, ander- zijldis op de overeenkomst der z.g. Oslo- staten. De contingenteeringsfaciliteiten voor de Duitsche goederen gelden slechts „voorloopig", maar hieruit 'dient geen verkeerde conclusie te worden getrokken. D'e'ze formuleering vloeit eenvoudig voort uit den tekst van de Oslo-overeenkomst van 28 Mei j.l., welke zegt, dat het ver drag „voorloopig" op 1 Juli in werking treedt daar de ratificatie als steeds nog wat tijd zal vergen. Het blad hoopt, -dat andere onderteekenaren van de Oslo-over eenkomst het voorbeeld van Nederland zullen volgen. leven. De minister wekte tenslotte de jeugd op de gereformeerde beginselen lief te hebben. Dan staat het sein op veilig! In deze openluchtsamenkomst hebben voorts mevrouw G. H. van Alkemade- Kwakkelstein en Prof. Dr J. Waterink korte toespraken gehouden. De toespraken werden afgewisseld door (..gemeenschappelijk gezang. Namens de duizenden jongens en meis jes zijn telegrammen gezonden aan de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard en aan minister Colijn. Des middags waren er voor de jongens en meisjes verschillende uitstapjes. Minister Gelissen te Weenen. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, D'r Ir H. C. J. H. Gelissen, is gisteren te Weenen aangekomen. Hij zal heden een lezing houden over de in- dustrieele politiek van Nederland. IDe prijzen der Tarwe-centrale. De Tarwe-Centrale stelde de volgende prijzen vast: voor maaldoeleinden B-kwa liteit f 9,25; idem G-kwaliteit f 8,95; voe- derdoeleindien G-kwaliteit f7.60. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER HOMOEOPATH IE IN NEDERLAND, Woensdag hield de Vereen, tot Bevor dering der Homoeopathie haar jaarver gadering te Middelburg. De voorz., dr J. N. Voorhoeve, riep allen een welkom toe en betreurde het dat de opkomst niet grooter was. Zeeland is een der oudste bolwerken der homoeopathie. Het begin in ons land is in Rotterdam te vinden, daarna volgt Zeeland. Rotterdam kreeg den eersten eigen homoeopathischen ge neesheer. Op het spreekuur van sprekers vader waren vele Zeeuwsche oostuums te zien, een bewijis, dat de Zeeuwen spoedig voor de Homoeopathie waren gewonnen. In dit verband wees spr. op den voorbe reidenden arbeid van den beer Merckens, die als leek veel voor de Homoeopathie deed. Spr. hoopte, dat het doel, voorstanders te winnen, niet alleen ouder wat men in bet algemeen bet publiek noemt, doch ook onder de artsen zal slagen. 1 De secr.-penningm., de beer A. Derck- sen, bracht verslag uit en herinnerde voornamelijk aan de herdenking van het 50-jarig bestaan der vereeniging. Een 5- tal bomoeopatbiscbe artsen vestigden zich, terwijl het Homoeopathisch onder ling ziekenhuis-ondersteuningsfonds zich in een gestadigen groei mocht verbeugen. De teruggang in ledental is tot staan ge komen en zelfs is bet aantal leden met 7 en bet aantal begunstigers met 16 toege nomen. Tot bestuurslid werd herkozen dr J. N. Voorhoeve. De volgende jaarvergadering zal te Amsterdam of te Zwolle worden gehou den. Na de gemeenschappelijke koffietafel had des middags een propagandaverga- dering plaats, welke de voorzitter der vereeniging opende met er op te wijzen, dat nog slechts 50 van de 6000 artsen in Nederland homoeopaath zij'n, doch an deren passen deze geneeswijze toch ook J wel in bepaalde gevallen toe. Door het Binnenland. Gontingenteeringsverruiiaing voor Enge land en Duitschiand. Vergaderingen van Eerste en Tweede Ka mer. Buitenland. Weer gevechten in Spanje. Een nieuw offensief? De kerkstrijd in Duitschiand. Gaat de Negus procedeeren? Want een Manke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILD A-zonn ebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonne brand en U tevens' snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) houden van propagandavergaderingen wil men eerst de patiënten er mede be kend maken en daarna door hen ook de doktoren er voor winnen. Dr O. Bakker uit Arnhem sprak daar na over: „Voordeelen der Homoeopathie". Spr. noemde als eerste voordeel de sterk individualiseerende behandeling door het specifieke gebruik der homoeopathische geneesmiddelen. In de betrekking tus- schen geneesmiddel en ziektebeeld ligt de kern van homoeopathie, die een specifie ke geneeswijze is en zoo nauwkeurig mo gelijk hij' het individueele kan aansluiten. Als tweede voordeel werd de gewoon lijk kleine geneesmiddeldosis besproken en als derde: dat minder dikwijls opname in het ziekenhuis noodig is. Dit geldt zoowel voor observatie als voor operatie, omdat de homoeopathische behandeling deze beiden dikwijls overbo dig maakt. Op deze inleiding volgde een gedach- tenwisseling. Na afloop had op het Stadhuis in de Raadzaal een ontvangst plaats door het volledige college van B. en W., waarbij zich de raadsleden de heeren Heems kerk en mr Baron van der Feltz hadden aangesloten. De burgemeester, de heer M. Fernhout, wees er in zijn welkomstwoord op, dat hij wel in in zijn jeugd vertrouwd is geraakt met de homoeopathische huisapotheek, maar daarom niet in staat noch bevoegd is in de beoordeeling te treden van het „similia similihus curentur" van Hahne mann, dan wel van het „oontraria per contraria" der allopathen. De lust tot lief hebberen van de Nederlanders op het ter rein van theologie en geneeskunde, maakt, dat dokters en dominees zelden tot de „onbesproken" en dikwijls tot de onbarmhartig becritiseerde menscben be boeren. Maar toch ligt er en dit terecht nog een aureool om de slapen van den toegewijiden, vertrouwden en bekwamen Nederlandscben huisdokter. Spr. wees er dan op, dat de Vereen, met zichtbaar succes nu reeds ruim 50 jaar werkt en en bet aantal homoeopa- thische artsen sedert 1886 van 3 tot ruim 50 is aangegroeid, terwijl op 19 Maart 1914 het voortreffelijk ingericht Hamoeo- pathisch ziekenhuis te Oudenrijn in ge bruik is genomen. Nóg is niet het vierde programpunt, „de instelling van een leerstoel" bereikt en daarmede in verband wijst spr. op het groote verschil ter zake tusschen Neder land en groote en belangrijke deelen van bet buitenland. Dit positie-verschil met betrekking tot de studie en opleidings gelegenheid, wordt door de aanhangers der homoeopathie gewraakt als rechtsi- ongelijkheid en gevoeld als een onMliijlke rem op hare ontwikkeling. Het is zeker aan te nemen, dat de vereeniging vooral daardoor den steun heeft niet alleen van medici,) maar ook van zoovele andere ernstige mannen en vrouwen. In de om standigheid, dat er ook zonder leerstoel zooveel meer (geneesheeren sympathiek tegenover de homoeopathische genees wijze staan dan vroeger het geval was, ligt de erkenning van den zegen, stellig ook door de homoeopathie aan velen in Nederland gebracht. Na gewezen te heb ben op de historische handen der vereeni ging met Zeeland en het feit, dat Middel burg nu al tientallen van jaren een ho moeopaath onder hare geneesheeren telt en al bijna 30 jaar een homoeopathisch ziekenfonds kent, dat thans ongeveer 1500 leden telt, besloot spr. met de hoop, dat allen aan de vergadering en aan het bezoek aan Middelburg en Walcheren prettige herinneringen zullen hebben. De voorzitter bracht dank voor de ont vangst in bet mooie stadhuis en voor de woorden van den burgemeester, die ge tuigden van belangstelling en waardee ring voor bet streven der vereeniging. Na de ontvangst werd met auto's een rit door een deel van Zeeland's tuin ge maakt, waarna de samenkomst met een maaltij'd werd besloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1