De Koninklijke Familie ie de Honfdstad. BismaRex hten De opening van de zitting der Staten-Generaal. Buitenland. De Kabinetsformatie. Binnenland «mafiafc wat eenige jaren V WOENSDAG 9 JUNI 1937 DAGBLA0 V00B DE PROVINCIE ZEELAND 51 s JAARGANG No. 203 Indrukwekkende huldiging voor het paleis, gevolgd door een geestdriftig défilé. Rexaii MAAGPOEDER Belangrijkste Nieuws en, Hat vols isiin ran de l.O.-onderwijs eerlingen, die studie zullen leven en den ring biedt de gelegenheid. ;ens en meis- of H. B. S. U.L.O.-onder- Ze raken wat rakken, zoodat n overstroomd enouders, toch de Christelijke de Bevelan- len wordt: de tot hun 15e het Evangelie, iftijd toch van 4 IS'. 'oor het Mulo- g van 5387 in :7. tdeld in geheel de candidaten 54 pet. van die le Chr. U.L.O.- datzelfde jaar der B-candi- an deze onder- t, der A-candi- .ten slaagden, irs van leerlin- kosten zoo ge- ijn, besloot het ■school te Goes, "enheid te stel- toezioht van en der lesloka- en schriftelijke lekende steeds IN DONK, U.L.O.-school. voorwerpen, veldwachter St. Willemse, St. d, A. Isedoorn, e m. inh., W. sjaal, M. Pol alpino-muts, J. uissleutel, Ver- •ievogel, W. de kinderjasje, ge- ihoed, juffr. de zakje met inh., itr. 40; parkiet Hotel; zweep, .nchetten, Berg- e met inh., J. E 400; p. glacé Heerenstr. 20; Baanstr. 17; Hendrikstr. 4; Kleversk erkeweg trtense, Juliana- 11261, H. Si te j. Tange, Zus- Gravenstr. 9; Veerschesingel Priester, Sein- egedring (goud) d, gem.-secreta- ik met geld, A. kinderport. m. 56; hondenpen- ttenb.singel 18; tkamp, B. v. P.; loeien, Leliestr. tense, Rott. kaai ming, L. Reijln- K. kerkboekje, [itvlot 18; school- dameshandsch., 30; rijwieltasch, kleedje van Zusterstr. 13; luistr.; duimstok, in, Schorretje C Joppie Joosse, ip, B. v. P. ïERBERICHT. ond van 9 Juni: I. tot Z.W. wind, inig of geen re in temperatuur. ekte. 's avonds 6 tot t midden van het d critiek geweest de aardappel- Lddag 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorokening 41455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes sn Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiün 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advericntiën Dinsdags en Vrijdags iO.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De zanghulde gisteren op den Dam voot het paleis, waaraan ruim veertien duizend kinderen en eenige duizenden zangers deelnamen, is een indrukwekken de plechtigheid geworden. Zelden zal er zoo goed, zoo zuiver en met zooveel geestdrift zijn gezongen als gisteren het geval was. Jubelend klonken de frissche kinder stemmen, geestdriftig werd het rhythme van hun zang gesteund door de ouderen, nu eens gedragen dan weer blijmoedig vlot klonken de liederen en steeds na beëindiging der verzen, welkeT karakter dat toeliet, klonk een vreugdevol gejuich bij herhaling op een manifestatie, waarvoor H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard steeds vrien delijk dankten en 'die, vooral bij den in- drukwekkenden inzet met het „Wilhel mus" de Koninklijke Familie diep scheen te treffen. Het „Welkom" der kinderen, die na beëindiging van hun begroetingslied niet ophielden met hun vlaggen te zwaaien en te juichen, sprak uit wat er in de harten leefde De blijde jeugd van Amsterdam Vraagt, dat door zegen Gods 't Oranjehuis in Nederland Zoo vast sta als een rots. Oranje boven klinke alom Bij 't gul en hartelijk wellekom Uit liefde voor de Koningin En 't Koninklijk gezin. De zanghulde, zoo indrukwekkend in gezet, eindigde niet minder treffend. Het vrouwenkoor zong meerstemmig het Zege koor van Handel en bij de slotphrasee- ring viel het geheele koor in, zoodat de schoone maar zachte zang plotseling machtig aanzwol tot triomphalen klank. Dag vol licht en 'hemelgloed, Schoone feestdag, weest gegroet. Rijk is 't 'heil, dat gij ons biedt! Vroolijk klinkt ons zegeliedl Dag vol licht en hemelgloed, Schoone feestdag, weest gegroetl •Opnieuw steeg de jubel op en de Ko ningin, zichtbaar getroffen, en Prinses Juliana en Prins Bernhard dankten kin deren en zangers voor 'de aubade. Tijdens de aubade hadden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana plaats genomen op stoelen op het balcon. Prins Bernhard in zijn uniform der blau we huzaren hoorde de verschillende zang nummers, die werden uitgevoerd staande achter den stoel van zijn gemalin aan. Deze welgeslaagde oranjehulde werd, zooals bereids gemeld besloten met een défilé der deelnemers aan de aubade, die onder begeleiding van de muziek geest driftig met de uitgereikte papieren vlag getjes zwaaiend, en luidkeels juichend langs het paleis trokken. Toen het défilé geëindigd was, lag het middendamterrein als bestrooid met con fetti voor het paleis. De overblijfselen van de duizenden vlaggetjes lagen bont dooreen. Weldra echter gaf de politie het opdringende publiek gelegenheid het pa leis te naderen. Als een dichte en breede stroom golfde de ontzaglijke menschen- menigte voorwaarts, totdat zij op enkele tientallen meters afstand van 't paleis door de marechaussee's en de manschap pen der karabijn-brigade werd gestuit. Lachend dankten Koningin en Prinses voor bet spontane huldebetoon en Prins Bernhard wuifde almede ten dank terug. Maar bet bleef aan den kan van 't pu bliek niet bij juichen. Het „Wilhelmus" werd ingezet en spoedig was bet overal op bet nationale plein overgenomen. En opnieuw klonk het volkslied hoog op, niet minder geestdriftig en spontaan als kort te voren in zangklasse was geschied. Het hoogtepunt: het publiek toege stroomd tot voor het Paleis en op ondub belzinnige wijze zijn vreugde betuigend over de aanwezigheid van de leden van bet Oranjehuis in 's Rijks hoofdstad. Ten slotte, na ai dit onvergetelijk hul debetoon, trok de koninklijke familie zich van het balcon terug. Een waarlijk groot- scbe ontvangst had zich voltrokken en daarna verspreidden zich de men- schenmassa's door de straten van de feeststad. Het bleef heel den dag geweldig druk in Amsterdam. Maar tegen het schemer uur bewoog zich door de feestelijk ver sierde straten een ware menschenzee. Toen, omstreeks tien uur de drukte baar hoogste vorm scheen bereikt te heb ben, gloeiden de feestverlichtingen aan en daarbij kwam de feestelijke aanblik en de feestelijke gestemdheid van een opgeto gen stadsbevolking eerst tot climax. De verlichtingen, waaronder zeer fraaie de aandacht trokken, zetten de hoofdstad in een prachtigen gloed, waarvan het warme schijnsel de vreugdevolle stemming accen tueerde. dag 3 u.: 760. fietsen: De parlementaire machine weer op gang, Aan het overzicht van de opening van de zitting der Staten-Generaal in het Vaderland is het volgende ontleend: Terwijl de Koningin en het Prinselijk paar in de hoofdstad aller harten won nen, kwam de Minister van Binnenland- sche Zaken in naam der Koningin de buitengewone zitting, die slechts van 8 Juni tot 18 September zal duren, ope nen. (Eenvoudig,', 'gelijk steeds wanneer het Staatshoofd zich niet zelf naar het Parlement begeeft. Niet in de imponee- rende Ridderzaal, doch in de sobere ver gaderzaal van de Tweede Kamer, die voor deze weinige minuten 150 leden moest herbergen. Het was ditmaal niet de klee ding der volksvertegenwoordigers, welke het oog bekoorde. De aandacht ging na de radicale vernieuwing, die het Parle ment heeft ondergaan, meer uit naar de bijna vijftig nieuwelingen. De plaatsing van de nieuwe leden zal eenig hoofdbreken gekost hebben. De rechterzijde dit begrip genomen in den zin van de voormalige coalitie kan niet meer alle rechtschen bevatten. Zoo is het nieuwe r.k. lid jhr. Ruys de Beeren- brouck ter linkerzijde op de plaats van den uitgeworpen plattelander Vervoorn, voorheen Braats zetel, beland, te midden van sociaal-democraten. Eh om dezelfde reden is de fractie Kersten, van trio tot duo ineengeschrompeld, naar de linker zijde verhuisd, vlak bijl de beide Ghr.- Demoeraten en de vier N.S.B.-ers. Dit quartet zit, naar onzen smaak, wat te dicht bij de communisten, betgeen bet contact tusscben Mussert en Moskou te- zeer bevordert; een andere plaatsing was blijkbaar niet mogelijk. Oude bekenden miste men, te veel om op te noemen. De plaats van een typische fuguur als ds Lingbeek, is door een an der bezet; de ongewone welsprekendheid van een Sneevliet zullen we niet meer hooren. De zetel van Westerman, hoe wel thans officieel N.S.B.'er, is door een partijgenoot ingenomen. Met bijzondere belangstelling werden de Ministers gadegeslagen. Het Kabinet was voltallig, doch verstrooid. In de loges hadden de ministers De Graeff, Slingen- berg en Gelissen plaats genomen, minis ter de Wilde verrichtte in groot ornaat de opening en de zes andere bewindslie den, evenals hun ambtgenoot van Bdnnen- landsche Zaken, tot lid van de Tweede Kamer gekozen, voegden zich bij hun geestverwanten, in de gewone, niet op vallende kleedij'. En natuurlijk liepen vele gesprekken over de Kabinetsformatie, waarover niet moeilijk te fantaseeren valt. Zelfs de gang van prof. Aalberse naar de Koningin ter beëediging als Kamerlid werd verkeerd geïnterpre teerd en later zag men dr Golijn met den Kamervoorzitter naar de ministerskamer verdwijlnen. Nieuwe stof voor politieke overpeinzingen! Het begin was rustig, vriendelijk, zon der eenig incident. De aankondiging, dat zekere groep in partij-uniform zou aan treden, bleek een vergissing of bluf; waarschijnlijk was op een grooter aantal gerekend dat voor de eenheidskleeding dier partij' in aanmerking zou komen en wellicht had men niet gedacht aan het verbod om zulke pakjes in het openhaar de Kamers vergaderen in het open baar te dragen. Zonder eenige demonstratie werd de jnededeeling ontvangen, dat de beeren Mussert en Van Geelkerken, door 171.000 landgenooten in de eerste plaats uitver koren om in de Kamer zitting te ne men, achteraf voor de eer hebben be dankt. En evenzoo verging het met de mededeeling, dat alleen het gekozen lid, de heer Koster, zijn geloofsbrief niet heeft ingezonden, omdat ook hij', hoewel aan de beurt, zal plaats maken voor een lager staande op dezelfde lijist, den heer Rost van Tonningen. Van de opening zelve behoeven wij niet veel te zeggen. Moeten wij' nog beschrij ven hoe minister de Wilde plechtstatig doch ietwat stijf in zijn gala-harnas links en rechts boog en hoe voorzitter de Vos van Steenwijk in de rustige vergadering schrikachtigen lieden de stuipen op het lijf joeg door geweldige hamerslagen, die bij een hevig incident te begrijpen zouden zijn? DE STRIJD IN SPANJE. Ook Valencia, Madrid en Bilbao gebombardeerd. Twee oorlogsschepen van Franco's vloot hebben gistermiddag Palamos on der vuur genomen. Het bombardement duurde ongeveer vijf-en-twin tig minuten; een zestigtal gra naten kwam in de stad neer. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en de materieele schade is gering. Toen de regeeringsvliegtuigen versche nen, verdwenen de schepen spoedig uil het gezicht. Volgens mededeeling van het Spaansohe persagentschap uit Bilbao hebben Fran co's vliegtuigen de Baskische hoofdstad intensief gebombardeerd. Het aantal slachtoffers, dooden en ge wonden onder de burgerlijke bevolking moet aanzienlijk zijn. Gistermorgen vroeg trachtten twee vliegtuigen van de opstandelingen ook Valencia te bombardeeren. Zij werden evenwel door bet luchtafweergeschut ver dreven. Men schat het aantal granaten, dat de artillerie van Franco gisternacht op Madrid heeft afgeschoten op duizend. Het aantal slachtoffers is nog niet he kend, doch men verwacht niet, dat dit hoog zal zijn, aangezien de straten vriji- wel verlaten waren tijdens het bombarde ment. Anderzijds hebben vliegtuigen der re- geeringstroepen Granada gebombardeerd. Generaal D'avila, de opvolger van Mola aan het Noordelijk front, heeft het bom bardement der Baskische stellingen rond Bilbao hervat en men verwacht, dat dit bombardement het begin zal zijn van een beslissend offensief, hetwelk te land, ter ZbO en in de lucht tegen de Baskische hoofdstad spoedig zal worden ingezet. KRITIEKE TOESTAND IN CLEVELAND. Krachtig optreden tegen de stakers? D'e autoriteiten van Cleveland hebben last gegeven, de stakingsposten voor de fabrieken der Youngstown-maatscbappij te ontwapenen, om ernstige botsingen te voorkomen. Indien de stakers weigeren, zich te la ten ontwapenen, zullen zij worden gear resteerd. De toestand is buitengewoon gespan nen. Het stakingscoimité heeft inmiddels al reeds aangekondigd, dat 'het iedere poging der staalmaatschappijien, om de fabrieken weder te openen, met alle beschikbare middelen zal verhinderen. De politie-autoriteiten bereiden er zich op voor, dat de toestand weldra uiterst •kritiek zal worden. In verband hiermede hebben zij aangekondigd, dat zij zoo noo- dig 10.000 hulpagenten in dienst zullen nemen, om de orde en rust in Cleveland te handhaven. Een politie-heambte 'heeft geconstateerd dat verscheidene arbeiders, die als pos ters optreden, met revolvers gewapend zijn. D'e stakingsleiders van 'hun kant bewe ren, dat de werkgevers machinegeweren gereed 'houden, om deze in geval van nood tegen de stakers te gebruiken. D'e levensmiddelenvoorziening van de werkwilligen in de staalfabrieken der Re public Steel Corporation door middel van postp'akketten is door de weigering der postautoriteiten om dergelijke pakketten nog verder te bezorgen, onmogelijk ge worden. VON NEURATH'S BEZOEK AAN BELGRADO. Gistermorgen heeft Von Neurath een nieuw onderhoud gehad met den Jo'ego- Slavisohen minister van huitenlandsohe zaken, Stoyadinowitsj. Later werd de Duitóche minister door den prins-regent ontvangen. In alle Joego-Slavisc'he kringen is men intusschen van meening, dat men van deze D'uitsobe visite geen sensaties ver wachten moet. Dö algemeene indruk is, dat het bezoek van Von Neurath van belang is, in zoo verre er een rechtstreeksch contact tus scben Berlijn en Belgrado door gevestigd wordt. Op verscheidene punten van de stad hebben studenten gepoogd, tegen Duits ch- land! te demonstreeren. Vermoeden voor een rechtsch ministerie wordt sterker. Gisteravond te zes uur heeft H. M. de Koningin dien Minister-President Dr H. Golijn voor een audiëntie in het paleis op den Dam te Amsterdam ontvangen. Naar ,,'De Telegraaf' nog meedeelt had minister Colijn tevoren geruimen tijd ge confereerd met Minister Oud. In parlementaire kringen meent men, volgens de „Maasb.", dat de Kabinetsfor matie nog wel een 'dag of tien kan duren. Uit het feit, dat Dr Colijn gistermiddag de Koningin 'bezocht, kan worden afge leid, dat de formateur de besprekingen over de principieele positie van zijn kabinet heeft beëindigd en daarover aan de Ko ningin rapport heeft uitgebracht. Is 'dit zoo en hebben de besprekingen een grondslag gegeven voor formatie, dan zal de formateur nog titularissen moeten kiezen voor de verschillende departemen ten, waar ook wel eenige dagen mee ge moeid zullen zijn. Het vermoeden wordt sterker, dat Dr Colijn inderdaad de formatie van een rechtsoh kabinet 'beoogt. Sommigen leidon dit af uit de rede, welke Mr Oud hield, waarin deze blijkbaar publiek heeft willen maken, dat hij niet als vak-minister in ©en rechtsch kabinet wil zetelen, maar slechts indien de Vrijz. Dem. fractie als zoodanig om medewerking gevraagd wordt. Een groep van 2800 studenten poog de de villa te bereiken, waar Von Neu rath logeert, en uitte vijandig© kreten te gen Hitier en 'het fascisme. De politie kwam evenwel krachtig over al tussohenbeide. Vreeselijke orkanen in China. 120 dooden te betreuren. Vreeselijke orkanen woeden over een omtrek van honderden kilometers in de streek van Haiteng, ten Noord-Westen van Hongkong. Honderden huizen zijn vernield, talrijke schepen zijn gezonken. Er zijn 120 dooden te betreuren. Korta Berichten. De Gendarmerie te La Calamine heeft onlangs twee Duitsche soldaten in uniform gearresteerd. De arrestanten had den verklaard te zijn gedeserteerd uit een regiment te Aken, omdat het regime in het Duitsche leger hun niet meer beviel. In tegenwoordigheid van den opper bevelhebber der Duitsche marine, gene- raal-admiraal Raeder, is te Kiel een nieuwe 10.000 tons-kruiser te water ge laten. D© bevelvoerende admiraal van het marine-station Oostzee, admiraal Al- brecht, deelde mede, dat de zware 'kruiser .„G" den naam „Bluecher" zal dragen. De leden van de Duitsche commis sie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp van de „Hindenburg" is uit de Vereenigde Staten in Duitschland te ruggekeerd, tegelijk met vijf overlevenden van de bemanning van het luchtschip. PRINS BERNHARD EN DE JEUGDBEWEGING. Koninklijk Commissaris bij de Federatie van Christelijke Jeug.dvereenigingen. Naar de „Telegr." vernam, zal Z. K. H. Prins Bernhard binnenkort worden be noemd tot Koninklijk commissaris bij de Federatie van Christelijke jeugdvereeni gingen. D'e Prins heeft den wensoh te kennen gegeven persoonlijk de geestelijke stroomingen, die onder de Nederlandsche jeugd leven, te loeren kennen. Hij is voornemens in gezelschap van enkele leiders der jeugdbeweging 'de orga nisaties in 'de verschillend© plaatsen van ons land te bezoeken. Ten einde hem in staat te stellen geregeld contact met de jongeren te houden, zal er in het A. M. V. J.-getoouw te Amsterdam een kamer te zijner beschikking worden gesteld. HET NIEUWE BRIEFTARIEF VOOR NED.-INDIE. 6 cent is altijd te weinig. Bij de eerste verzending volgens de nieuwe regeling op 5 Juni j.l. is gebleken, dat het publiek zich nog geen voldoende rekenschap heeft gegeven van de wijzi ging in het tarief van brieven naar Ned- Indië. Dit bedraagt 12Vt cent voor elk© 10 gr., terwijl de verzending steeds met den lutihtdienst AmsterdamBandoeng ge schiedt. Alleen in het geval, dat de afzen der door duidelijke aanduiding op den briefomslag t© kennen geeft, dat verzen ding met de landmail moet geschieden, geldt het gewon© internationale tarief van lepeltje BISMA- REX zal onmiddellijk het beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- Ilseeren. Het bestrijdt oprisping en indigestie en beschermt den maaa- wand. Gebruik eenigen tijd Blê- "A-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U zich jarenlang heeft moe- ten ontzeggen. U kunt \het probeeren met een BH Apothekers en Drogisten. I proefflacon van 25 ct. 1 De groote flacon 4 I f. 1.25 ls voordeeliger voor regelmatig ge- 1 bruik. Verkrijgbaar o.a. te Goes: A. C. v. d. Rest, Ass'.-Apotheker, Lange Kerkstraat, Pa Gebr. Mulder, Korte Kerkstraat, Fa J. M. den Herder, Kade; en te Middelburg: Fa Schulte T'hieme, Lange D'elft, Fa F. H. J. D'amen, Korte Noordstraat, Fa P. van Sluijs, Viasmarkt. (Ingez. Med.) Binnenland. Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Vergadering Eerste en Tweede Kamer. Voedselvoorziening in oorlogstijd. Buitenland. De burgerkrijg in Spanje. Kritiek© toestand in Cleveland. 12M cent voor 20 gram en 7Vs cent voor elke volgende 20 gram. Een. brief voor Ned.-Indië isi met 6 cent dus altijd te laag gefrankeerd en wordt met strafport belast, door den geadres seerde te betalen bij de uitreiking. W e 1 is het mogelijk alleen voor verzending met de landmail een p o s t- blad van 6 cent te gebruiken. Bij de mail van 5 Juni j.l, waren nog tal van brieven welke met 6 oent ge frankeerd waren en welke dus alle met strafport worden belast. Men zorge in zijn eigen belang voor juiste frankeering. TEKORT GESCHOOLDE ARBEIDERS IN SOMMIGE INDUSTRIEëN. Nieuwe aanvullende vakcursussen noodig. De Hooge Raad van Arbeid verklaart in een rapport, uitgebracht naar aanlei ding van een voorstel van den heer E. Kupers en zes anderen, dat oprichting van nieuwe aanvullende vakcursussen met rijkssteun aanbeveling verdient, waarbij zooveel mogelijk de bestaande vakscholen zullen moeten worden inge schakeld. Uitbreiding van het leerling stelsel, verbonden met theoretische vak cursussen, is buitendien van groot be lang. Met name in combinatie met een fabrieksschool zijn zeer goede resultaten bereikt. Bijzondere belangstelling verdient ook, volgens ditzelfde rapport, het heerschen-f de tekort aan geschoolde arbeiders voor sommige takken van industrie, terwijl ook gebrek aan gereedschapsmakers, fijn bankwerkers en andere gespecialiseerde metaalbewerkers voor de Nederlandsche industrie een vraagstuk van niet te on derschatten beteekenis is geworden. DE GRONDWETSHERZIENING. Voorstellen weer ingediend. Zooals men weet, hebben de oude Sta ten-Generaal acht wetsontwerpen goed gekeurd tot het in overweging nemen van voorstellen tot Grondwetsherziening. Nu de nieuwe Staten-Generaal gekozen zijn en hun zitting is geopend, heeft de regeering de acht wetsontwerpen inge diend, waarbij de veranderingen in de Grondwet definitief worden voorgesteld. Voor de toelichting verwijst zij' naar de desbetreffende stukken tusschen haar en de vroegere Staten-Generaal gewisseld en naar de beraadslagingen, daarover in de beide vroegere Kamers gevoerd. Journalistiek. Tot parlementair redacteur van „De Standaard" is benoemd in de vacature van wijlen d'hr Jac. Hollander, dhr G. J. Laimm'ers te Amsterdam, redacteur van genoemd 'blad. De vijftienduizendste bij Philips. Nadat ihet personeel hij de Philips-fa- briefcen te Eindhoven enkele weken ge leden. tot 14.600 was gestegen, is gisteren de 15.000ste arbeider in de Fhilipsfabrie- kien tewerkgesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1