Rechtszaken Land- en Tuinbouw Telegrammen Marktberichten D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS IN HET ARCHIEF. Wij lezen in de Standaard: De leider der N. S. B. 'heeft den volke medegedeeld, dat hij geen zitting nemen zal in de Tweede Kamer. Hij was andeia voornemens dadelijk ter gelegenheid van de tweede lezing der Grondwetsherziening zijn program te ontvouwen en zijn plannen te puhliceeren, die zoowel voor Nederland als voor Ln- dië de welvaart zouden brengen, maar nu het volk: niets van hem wilde weten, straft hij het door dit program van her stel in het archief op te bergen. Wij mogen het zelfs niet zien. Nu is er gezegd: dat is toch jammer Stel, daar is een man die een heilmiddel heeft gevonden tegen een ernstige krank heid en 'die nu zegt: als gij mij niet tot geneesheer aanneemt, vertel ik ook niet wat mijn 'geneesmiddel is. Hoe teleur stellend is zulks voor de zieken. Het wil ons echter voorkomen, dat wij er toch niet zooveel bij verliezen nu het plan van de N.S.B. in het archief is op geborgen, voor het werd gepubliceerd. Immers, er is een ander plan, een an der welvaartsplan, een ander onfeilbaar middel tot herstel, dat wel te onzer ken- nisse werd gebracht. D&t is het plan der S.B.A.P. En nu treft het, dat de politiek, in dit plan onthuld, heel veel gelijkt op de gedragslijn, gevolgd door de nationaal so cialisten in Duitschland. Zelfs de reclame voor het plan scheen wel van daar geborgd. Mogen wij nu niet aannemen, dat de mannen der N.S.B. bij het opstellen van him welvaartsplan, dat onfeilbaar werken zou, ook gekeken hebben naar het Oos ten? Zoo deden zij toch telkens, als zij riepen: hou zee! Welnu, dan weten wij er toch reeds iets van. Eto dan is er ook voorts deze overeen komst, dat het plan der N.S.B. in het archief blijft, en dat het plan der S.D.A.P. nu in het archief kan worden opgebor gen, bijgezet naast het socialisatierapport van voorheen. Voor het welzijn van ons volk is 'het ongetwijfeld zoo ook het best. vervoerd, mocht doktershulp niet meer baten en is de kleine kort na aankomst overleden. Onweer boven Deven ter. Bij het zware onweer, dat gister middag boven Deventer woedde, sloeg de bliksem in de woning en het tuinbouwbe drijf van H. v. d. Wal. Alles verbrandde. Huis en inboedel waren verzekerd. Plotseling den weg overgestoken. Te Wildervank wa ren gistermiddag eenige kinderen aan het spelen. Plotseling stak een van hen, een 4-jarig jongetje, den rijweg over, zonder op het verkeer te letten. Het knaapje werd door een personen auto aangereden en met een hersenbloe ding bij onwonenden binnengedragen. Den chauffeur treft geen schuld. Kinderwagen in sloot terechtgekomen. Te Schouwerzijl had gisteren een ernstig ongeluk plaats. Een kind van den arbeider W. D., was achter de woning in een kinderwagen neergezet. Toen men na eenigen tijd naar de kleine omzag bleek de wagen aan het rijden te zijn geraakt en in de sloot te recht te zijn gekomen. Hoewel men het kind van 5 maanden spoedig op het droge nad, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Auto rijdt terras op. Een door mevrouw W. H. uit Heerlen bestuurde auto die op de Spoorlaan te Tilburg reed, wilde naar links de Sta tionsstraat inrijden. Op hetzelfde moment echter kwam uit laatstgenoemde straat een andere auto en mevrouw H. was ge noodzaakt haar stuur met een ruk naar rechts te gooien. De ruk was klaarblijke lijk evenwel te sterk geweest, met het ge volg, dat de auto het terras voor een hotel op reed. Bloembakken, tafels, stoe len mitsgaders een tochtscherm werden vernield. Een voorbijganger, die zich op dat moment toevallig juist voor het ter ras bevond, werd door de auto opge schept, en kwam tusschen en onder de tafels en stoelen terecht. Wonder boven wonder echter bleek de man niet ernstig gewond te zijn. Tegen de autobestuurster heeft de po litie proces-verbaal opgemaakt. Politierechter te Middelburg. Zitting van 7 Juni. De volgende personen waren gedag vaard: I. M. K., huisvr. van G. F. J. B., 19 j. arbeidster te St. Jansteen, wegens mis handeling van Bertha de Vos. Eisch en uitspr. f 5 of 2 d. h. L. G. van L., 51 j., arbeider te Golijhs- plaat, wegens diefstal van een flesch met kauwgom, toebehoorende aan J. Kloet, omstreeks den nacht van 23 op 24 April. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. J. J. van T., 53 j., scheepsmaker te Zie- rikzee, wegens vernieling of beschadi ging van een heining, toebehoorende aan M. G. Verseput. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. Ja. B., weduwe van W. W., 51 j., te Goes, wegens beleediging van Johanna van Loenhout. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. J. H. K., 62 j., te Vlissingen, wegens het opzettelijk een plakzegel, die reeds gebruikt was, andermaal gebruiken. Eïsch f 20 of 10 d. h., uitspr. f 15 of 10 d. h. J. C. K,. 40 j., stoker te Vlissingen, we gens diefstal van hoeveelheden lood, 4 maal gepleegd, toebehoorende aan de Kon. Mij. „De Schelde". Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. en 1 mnd. gev.straf voorw. (proeftijd 2 jaar). L. M.., 35 j., opperman, te Vrouwepol der, wegens mishandeling van D. Lou- werse. Eisch en uitspr. f 10 of 5 d. h. MEER TUINBOUWPRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. Goed nieuws: onmiddellijke uitgifte van een zeer belangrijk gedeelte van het be talingscontingent voor 't derde kwartaal. Betere stemming op de veilingen. Nadat in de tweede helft van Mei de uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland ernstige belemmeringen had ondervonden door het gebrek aan z.g. Genehmigungen, is sinds het begin van de vorige week reeds aanmerkelijke ver betering ingetreden tengevolge van het afkomen van de invoervergunningen voor Juni. De prijzen van verschillende pro ducten trokken bierdoor op de veilingen iets aan. Zaterdag werd op de veilingen een zeer verheugend bericht ontvangen, n.l. dat overeenstemming was bereikt tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeerin gen over de onmiddellijke uitgifte van een zeer belangrijk gedeelte van het be talingscontingent voor het derde kwartaal. De Duitsche importeurs kunnen nu de reeds in hun bezit zijnde invoervergun ningen terstond geheel opgebruiken, aan gezien zij over eenige dagen de nieuwe vergunningen kunnen krijgen. Door dit bericht, dat gezien moet wor den in verband met den gunstigen stand van de clearing, waardoor de uitvoer naar Duitschland in het derde kwartaal een belangrijke vermeerdering zal onder gaan, is, aldus de N. R. Crt., de stem ming in den tuinbouw, die de laatste we ken door de ondervonden tegenslagen moedeloos was geworden, weer aanmer kelijk verbeterd. Men ziet de toekomst thans weer met meeT moed tegemoet. Instincten bij kippen. Vorige keer spraken we over de in stincten van kuikens en kloeken. Men beeft ook andere geestelijke eigenschap pen van hoenders onderzocht, o.a. het vermogen om iets te loeren. De tentoon- stellings-fokker» dat men een kip kan traineeren om zich in de 'kooien rustig te houden en goed voor te doen, tegen hun natuurlijke zenuwachtigheid in. Van den beroemden oud-Hollandschen schil der Melohior d'Hondecoeter wordt ver meld, dat hij een haan gedreseerd had i om als model onbeweeglijk te staan. Voor de z.g. „tamme" dressuur deugen de kippen niet. Bij de „tamme" dressuur tracht men een dier door belooningen tot iets te brengen (paarden klontjes suiker, honden stukjes vleesch). D'e kip heeft voor dit systeem blijkbaar geen verstand genoeg. Ook de „wilde" dressuur, waar bij met straffen, zweep, enz. gewerkt wordt en waartegen bij circusdieren de dierenbescherming optreedt, lukt niet bij kippen. D'e dieren missen blijkbaar bet vermogen de belooning of de straf met de gewenschte behandeling te oombinee- ren. Brengt men de kippen telkens voer in een gele jas dan komen ze ook toeloopen als een ander met die jas verschijnt. D'e combinatie „gele jas" en „voer krijgen" kunnen ze dus maken. Komt men ze dan met een andere jas voeren dan loopen ze weg. Ook aan hoorbare teekens in ver band met „voeren" kan men ze wennen. Het „voer te krijgen" laat zich dus wel met bepaalde teekens combineeren. Men kan een baan tot kraaien brengen door hem eerst in 'het donker te zetten en dan plotseling licht te geven of door hem een anderen haan te laten zien. Dat is echter geen geleerd kunststukje, het is een natuurlijke reactie. Zoo beweerde on langs iemand, dat hij een haan gedres seerd 'had om te kraaien. Hij stak dan zijn arm op en zijn haan in de ren ging kraaien. Andere hanen doen dat echter ook heel vaak, omdat ze er een soort be dreiging in zien voor de kippen en voor zichzelf. Ze vermoeden gevaar en gaan kraaien. D'at doen ze ook 'bij ongewone geluiden, b.v. signalen van auto's in den nac'ht en dat andere volgels dat ook doen weten we al van de beroemde ganzen, die daardoor het kapitool redden. Dit is dus een instincthandeling, een onbewuste doelmatige 'handeling. Zoo krijgt het kuiken bij de geboorte een vier tal instinctmatige handelingen mee: op pikken van voer, drinken, angstgevoel en luisteren naar de geluiden der kloek. Het kuiken pikt echter niet alleen naar eet bare deeltjes graan of meel, doch pikt aan van alles en nog wat dat opvalt, bijv. wit te steentjes in het zand, stukjes ijzer, zelfs naar zijn eigen teenen en de glinsterende oogjes der andere kuikens. Dat pikken zelf, dat zonder eenige ervaring begint is dus een echte instinctmatige handeling. Bij de combinatie „gele jas beteekent voer krijgen" komt reeds een zekere verstands werking voor den dag. Een kip schijnt ook tot drie te kunnen tellen. Zoo 'kleefden een paar onderzoe kers op een papier in lange rijen steeds drie graankorrels vast en de vierde kor rel lieten ze los liggen. Op die manier leerden de kippen alleen die vierde korrel op te pikken en lieten ze steeds drie liggen. Bil een grooter aan IX aam slechte, zak&n 't ta/ndl (PXaats uur arvnorice w dom kramt. tal vastgekleefde korrels liep de proef steeds mis. Ook probeerde men de ver- standsproef als volgt: Men kleefde op een papier een aantal rijstkorrels va§t en strooide daartusscben andere graankor rels los. De kippen eten liever rijstkor rels en pikten daar het eerst naar. Daar zij' deze niet los konden krijgen gingen ze de andere eten en na geruimen tijd op deze manier getraind te zijn kwamen ze zoo ver om ook, als de rijstkorrels los lagen, deze te laten liggen en alleen de andere graankorrels te eten. De kippen hebben wel eenig begrip van ruimte en plaats en als regel vinden ze hun hok terug als ze er niet te ver van verwijderd zijn. Komen ze er echter bijl gelegenheid te ver van af, dan vinden ze het hok niet terug, geheel anders dan duiven en eenden, die een veel beter oriëntatievermogen hebben. Veel geheugen hebben de kippen niet. Als een dier langer dan een week uit zijn eigen toom verwijderd is geweest, dan kennen de andere kippen haar niet terug en pikken haar als elke vreemde kip uit den koppel weg. De kleurenzin schijnt beter ontwikkeld te zijn. De kip beeft voorkeur voor gelijk kleurige kippen en zooals wij1 gezien heb ben herkent zij de kleur van den jas van den verzorger. Geeft men eerst meelvoer van een bepaalde kleur en dan opeens anders gekleurd voer, dan beginnen ze er niet direct aan doch pas langzamer hand als ze flink honger hebben en er eerst eentje bet gewaagd beeft er aan te pikken. Het gezichtsvermogen is op een af stand niet best, van dichtbij wel. De ge- hoorzin is weer veel beter ontwikkeld. Rassen die dichter bij de natuur staan hebben over bet algemeen een beter in stinct dan langer gekweekte rassen. Nadruk verboden. DR B. J. G. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. ALCOHOL-BEREIDING UIT AARDAPPELEN. lersche fabrieken door Nederlanders gebouwd. Eenige weken geleden is in Rivers- town-Cooley, graafschap Louth (lersche Vrijstaat) de eerste van de alcobolfabrie- ken in bedrijf gesteld, welke door den Ierscben Staat volgens de plannen, ont worpen door een maatschappij te Deven ter, en onder toezicht van deze firma, zijn gebouwd. Vier andere fabrieken zijn inmiddels eveneens gereed gekomen en zullen in den herfst, zoodra de nieuwe aardappeloogst ter beschikking staat, in werking gaan. De lersche regeering is tot den bouw van de fabrieken overgegaan, om aan de boeren een afzet voor hun aardappelen te verzekeren. Tot nu toe was Ierland voor zijn aardappelen vrijwel geheel op de onzekere en sterk schommelende ex portmarkt aangewezen, waarbij' bovendien de voor uitvoer niet geschikte aardappe len practiscb waardeloos waren. De korte bedrijfsperiode van de fabriek te Rivers- town-Cooley heeft reeds getoond, dat de beoogde voordeelen voor de boeren wor den bereikt. Zelfs aardappelen, die vroe ger in het voorjaar door ingetreden be derf eenvoudig in zee moesten worden gegooid, konden thans in de fabriek wor den verwerkt. Een verder voordeel voor de boeren ligt in de winning van de ook in ons land als veevoer gewaardeerde spoeling als bijproduct van de fabricatie, hoewel spoeling in Ierland tot dusverre volko men onbekend was. De alcohol wordt in absoluten (water- vrijen) vorm gewonnen en zal in een hoe veelheid van 15 pet. met benzine ge mengd, als motorbrandstof worden ver kocht, zooals dit in een groot aantal lan den reeds jaren geschiedt. Wat de fabrieken 'betreft, kan nog worden medegedeeld, dat de plannen voor de gebouwen 'in opdracht van de N.V. Noury en Van der Lande's Exploitatie maatschappij door den architect J. D. Postma, B.N.A. te Deventer, zijn ge maakt. Na gehouden, aanbesteding werd de N.V. Ned. Maatschappij voor Haven werken met den bouw belast. De lersche regeering heeft de leiding van. de fabrieken aan Nederlanders toe vertrouwd, de heeren S. A. A. Maas en Ir J. F. Rietveld. Ook in Nederland is de quaestie van alcohol-bereiding uit aardappelen en bie ten eenige malen ter sprake gekomen. Ook onze regeering heeft de zaak in studie genomen, doch verder is men nog steeds niet gekomen. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. JE—M—jBMM————— HET PRINSELIJK PAAR TE AMSTERDAM. AMSTERDAM. Ter aanvulling van het verslag van den intocht van het Prin selijk Paar diene nog, dat bij de ont vangst in het station na de begroeting door den Burgemeester, eerst door Prin ses Juliana en daarna door Prins Bern- hard een enkel woord van dank voor de hartelijke ontvangst werd gesproken. Mr Aalberse als Kamerlid beëedigd. D'EN HAAG. De Minister van Staat, Prof. Mr P. J. Aalberse, is vanmiddag door H. M. de Koningin ten paleize te Amsterdam als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal beëedigd. Door den bliksem gedood. AMBT-H ARDENBERGTijdens een hevig onweer, dat gistermiddag boven de gemeente Ambt-Hardenberg woedde is in de buurtschap Kollendoorn de 17-jarige H.B.S.-er A. H. door den bliksem getrof fen en vrijwel op slag gedood. Branden. VOORiST. Tijdens bet hevig onweer, dat gistermiddag boven Voorst woedde is de bliksem geslagen in de dubbele wo ning, bewoond door de families W. en V., midden in het dorp. Het huis stond spoedig in lichter laaie en brandde ge heel af. Kort na dezen brand, toen bet onweer op zijn hevigst was, brak brand uit in een tuinderiswoning in de buurt schap De Steenen Kamer, onder deze gemeente. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. LEEUW ARDENTijdens het kort maar hevig onweer dat gisteravond bo ven het N.O. van Friesland woedde is de bliksem geslagen in de boerderij bewoond door den beer B. H. te Kuikhorne. De boerderij ging geheel in vlammen op, ook een groot gedeelte van den hooioogst ging verloren. Bijl den veehouder O. W. te Wit veen werd van eenige op stal staande koeien een 5-tal door den bliksem ge dood. Verdronken. WAALWIJK. Hier is vanmorgen het lijk gevonden van den 65-jarigen de Bie. Hij is gisteravond door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Bommen omgewaaid. ARNHEM. Tijdens het hevig onweer van gister zijin enkele boomen tie Hevea dorp omgewaaid, waardoor de heuvelrand is afgebrokkeld, met bet gevolg, dat de rioleering en waterleiding der rubiberfa- (birieken defect geraakten. Het werk moest vandaag worden stopgezet. De strijd in> Spanje. SALAMANCA. Volgens een legerbericht van bet Groote Hoofdkwartier van Gene raal Franco heeft de vijand gistermor gen Granada gebombardeerd. 2 vrouwen 2 kinderen en 2 mannen kwamen om bet leven, 20 vrouwen, 21 mannen en 15 kin deren werden gewond. ANDULAR. De opstandelingen hebben een aanval gedaan oveT het geheele front bij Pozoblanco, na heftige gevechten wer den de aanvallers met zware verliezen teruggeslagen. Graanoogst wordt opgeëischt. VALENCIA. De President der Repu bliek heeft een decreet geteekend, waarbij de Minister van Landbouw wordt ge machtigd den geheelen graanoogst van bet loopende jaar op te edschen. i DE NIEUWE TRANSFEROVEREEN KOMST MET DUITSCHLAND. Omtrent de nieuwe tranaferovereen- komst met Duitechland voor het jaar, loopende van 1 Juli 1937 tot 1 Juli 1938, welke op 1 Juni ij.l. in den Haag werd onderteekend, wordt van officieele zijde het volgende medegedeeld Het in guldens uit te betalen gedeelte blijft ongewijzigd. Om deze uitbetalingen te kunnen voortzetten, zal bet wederom noodzakelijk zijn, evenals zulks bij vo rige regelingen het geval is geweest, be paalde vorderingen geheel of gedeeltelijk van de regeling uit te sluiten. Indien de beschikbare gelden niet toe reikend zullen blijken, zal voorts op divi denden, welke voor het eerst sinds den aanvang van het Duitsch transfermora torium (1 Juli 1933) gedeclareerd wor den, de uitbetaling in guldens vermin derd worden of achterwege blijven. De eventueel dientengevolge niet overge maakte bedragen zullen de rechthebben den evenwel in dat geval binnen Duitsch land voor daarvoor in aanmerking ko mende doeleinden kunnen gebruiken. Ook ten opzichte van het gedeelte, dat boven het in guldens te betalen gedeelte tot dusverre in Hollandmark A en/of on- derchèques B werd uitgekeerd, is de rege ling niet gewijzigd. De gebruiksmogelijkheden van aan rechtspersonen toebehoorende Holland- mark A zijn eenigszins uitgebreid, in dien zin, dat zij ook voor andere dan zaken reizen Ikunnen worden gebruikt en wel door de firmanten, bestuurderen en com missarissen dezer rechtspersonen en hun ne familieleden. Maatregelen zijn genomen teneinde het tijdsverloop te verkorten, gelegen tusschen den dag van storting van de onder 'de regeling vallende kapitaalopbrengsten en de uitbetaling van het guldensgedeelte. Bovendien is een regeling getroffen, waardoor de beschikbaarstelling van Hol landmark A en toonderchèques B voor zoover bet betreft vorderingen uit effec ten, in bet algemeen op of althans zeer kort na den vervaldag, zal kunnen ge schieden. Het voor alle vorderingen met een no minale waarde vastgestelde maximum van 5Vs pet. 's jaars zal voortaan even eens voor de Dawes-obligatiën gelden. Ten overvloede zij' nog opgemerkt, dat evenals onder de vroegere transferover eenkomsten geen enkele Nederlandsche schuldeischer verplicht is van de voor hem in die overeenkomst bedongen voor deelen gebruik te maken, indien hij de ■daaraan eveneens verbonden nadoelen te groot acht. In dat geval blijven zijn rech ten tegenover zijn Duitsche schuldenaren geheel onverkort en valt hij onder de Duitsche wettelijke bepalingen, waarop het transfermoratorium berust. SUIKER - RUBBER - KOFFIE - CACAO 1 per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUIKER. RUBBER. KOFFIE, CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ. TER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. INZ. DAM 2m Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C Beur* Ni» 2. Telef. 30012 Telegremedreu CARLOS-AMSTERDAM AgentL. SANDEE Nleuwdorp Tel. 24 Goes, 8 Juni 1937. Eieren per 10O stuks 2.20, per 25 stuks 0.55, winkelprijs 3.20, Eendeneieren 2.20, Poeleieren 2, Ganseieren groote 7 ct., kleine 5 ct. Boter per kg. 1.50,per halve kg. 0.75, winkelprijs 0.85, 2e sooTt Boerenboter 0.70 per pond, Fabrieksboter 0.871/». V. P. Z. Aanvoer 7709 eieren. Prijs 2.30, kleine 1.80 per 100 stuks. Noteering van Boter- en E'ierhande- laren: Boter 70 ct. pef pond, Eieren 2.10 per 100 stuks; Ganseieren 4 ct. per stuk. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Maandag, 7 Juni 1937. Groote veiling. Kruisbessen 8—8.90 per 100 kg. Kleine veiling Aardbeien 2546 per 100 kg. Groenten: Doperwten 2327, Peulen 1534, Postelein 410, Spinazie 13, Stoofsla 910, Tomaten 3033, Rabar ber 7, Snijboonen voor de zaai 8, Nieuwe Aardappels 1113, Oude Aardappels Zeeuwsche Blauwe 1.401.70, id. Bonte 2.303.10, id. Bevelanders 2.302.50, alles per 100 kg.; Bloemkool 2110, Krop sla 23.40, Komkommers 27, alles per 100 stuks; Rabarber 67, Wortelen 7, Sjalotten 4, Radijs 1.101.40, Ramme nas 2, alles per 100 bosi. Bloemen: Irissen 2, Korenbloemen 4, Pioenen 23, Anjelieren 2, alles per 100 bos. MIDDELBURG, 7 Juni. Aardappelvei ling'. Late Aardappelen 3775, Poters 24—26 ct., beide per 25 kg.; Groote Nieu we 1114, Drielingen 10'12, Krul 6 11 ct., alles per kg. i Groenen veiling van 7 Juni: Tuin- boonen 2630, Spinazie 716, Postelein 37, Mos'krul 56, Zuring 3'5, Stok- snijboonen 4547, Doppers 2533, Peu len 2447 ct., alles per kg.; Peen 713, Kroten 4.5'7, Seldeiie 37, Rammenas 1.53, Sjalotten 26, alles per bos; Bloemkool 215, Andijvie 1.54, Krop sla 1.55, Komkommers 49 ct., alles per stuk. Bloemen: Pioenen 2'10, Anjers 13, Iris 13, Lelie's 10 ct., Piretirum 13 ct., alles per bos; Geranium 8 ct. per pot. 1 Fruitveiling van 7 Juni. Perziken 2>10 ot. per stuk; Tomaten 29—41,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3