EERSTE BLAD Geen profanatie Belangrijkste Nieuws DINSDAG 8 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Opening nieuwe zitting van de Staten-Generaal. Buitenland. De Kabinetscrisis. Binnenland 518 JAARGANG flo. 288 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 41455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Gees sn yiissingan 10,20, Losse nummers sent. Advertentlön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Adverientiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter o! motte 10.85. Bij contract belangrijke korting. Hit nummer bestaat uit 2 bladen. Men herinnert zich, dat wijl de vorige week aanmerking meenden te moeten maken op de ergerlijke profanatie waar aan de „M i d d e 1 b. Gr t." zich schuldig maakte, toen zij voor een kabinet op bree- de basis het pleit voerde. Onze collega voelt zich door wat wij op merkten danig in haar wiek geschoten. Zij vliegt op>, alsof haar het grootste onrecht was aangedaan. In de eerste plaats maakt zij er aan merking op, dat wij! schreven, dat zij haar lust tot profanatie had botgevierd. „Het blad (De Zeeuw) kan gerust zijn: zoodanige lusten kennen wij niet. En zou den wiji ze kennen, we zouden er ons met kracht tegen verzetten, inplaats van ons erin te verlustigen en ze bot te' vieren." Wij hooren dit met genoegen. Maar de „Mi d de 1 b. Gr t." zal ons moeten toestemmen, dat ze, we zouden haast zeggen niets heeft nagelaten om den indruk te wekken dat we hier met opzet telijke profanatie te doen hebben. Er was toch geen enkele reden om in dit verband het hoogst ernstige woord van den Heiland aan te halen. Maar bo'- vendien: was het toevallig dat inplaats van duisternis, de oude spelling „duister- nisse" gebruikt werd? Wij kennen datl Intusschen, als bier dan niet van op zettelijke profanatie sprake is, dan bad het toch wel op den weg van de „M i d- de 1 b. Crt." gelegen, om haar diep leed wezen uit te spieken over de in dit ver band hoogst ongepaste aanhaling. Dit doet zij echter niet. Integendeel, zij geeft een breed betoog om duidelijk te rakken, dat hier ook niet van ongewilde heilig schennis kan worden gesproken. Zij doet dat op deze wijze. Na er eerst op gewezen te hebben „dat de geheele Nederlandscbe taal van vroeger en van nu, doorspekt is met woorden en uitdruk kingen, aan den bijbel der christenheid ontleend" vervolgt zijl: „Is in het algemeen het gebruik van aan den bijbel ontleende zinswending dus stellig niet als profanatie aan te merken, dan rest nog de vraag, of zulks hier wel het geval zou kunnen wezen. Ons dunkt, dat daarvan eenvoudig geen sprake is. De geïncrimineerde uitdrukking komt, bij ons weten, drie malen in het Nieuwe Tes tament voor, n.l. in Mattheüs VIII, vs. 12; XXII, vs. 13 en XXV vs. 30. In het eerste zou men nog rechtstreeks van een uitspraak van Jezus kunnen gewagen. Maar in het tweede en het derde geval reeds niet meer: daar worden de woorden in een gelijkenis eenen derde in den mond gelegd." Niet zonder verbazing hebben wij dit betoog gelezen. In Matth. 8 20 zou men nog recht streeks van een uitspraak van Jezus kun nen gewagen. Het zou kunnen. Maar in de verdere teksten niet meer. Voor de „M iddelb. Cr t." staat het volstrekt niet vast, dat de woorden uit Matth. 13 42 en 50, Matth. 25 30 en Luik. 13 28 waar soortgelijke uitspraken wot- den vermeld, door den Heere Jezus zijn gesproken. Het zou kunnen z ij n, maar het kan dan ook evengoed niet zoo zijn. En als Jezus spreekt door ge lijkenissen, dan behoeven we dus heele- maal niet aan een woord van den Hei land te denken# Het is duidelijk, dat wie zoo over „den bijbel der christenheid" spreekt, moeilijk van profanatie overtuigd kan worden. Wijl zullen dan ook geen verdere po gingen in die richting doen. Het laatste „argument" van de „M i d- d e 1 b. C r t" om haar optreden goed te praten, doet wel de deur dicht. Ziji maant ons aan de voorzichtigheid te betrachten, want zoo licht acht de een profanatie waar den ander hetzelfde zulks niet is. „Wijl b.v. hebben ons er ten zeerste aan gestooten, toen minister Golijn, te Middel burg voor 'n 3000 man in het openbaar sprekende en aan het einde der vergade ring in het gebed voorgaande, God smeekte om zegen op den stembusuitslag, dus: om zooveel mogelijk A.R. stemmen te doen uitbrengen. Dat hindert ons, die te dezen meer op het standpunt van Matth. VI vs. 56 staan." Het lust ons niet hierover verder te debatteeren. De „Mi d d e 1 b Cr t." heeft geen be zwaar uitspraken van den Heere Jezus aan te haleD op een wijze die diepe er gernis moet wekken. Maar zij1 stoot zich ten zeerste aan een gebed als van Minister Colijn. Dat hindert haar, en het doet haar denken aan de waarschuwing van Jezus om niet te zijin als de geveinsden. Nogeens wij; gaan hierover niet verder debatteeren. Maar wel spreken wij1 over dergelijke voorlichting die helaas ook vele positief Christelijke gezinnen en ook de kinderen uit die gezinnen bereikt, ons ernstig leed wezen uit. En wij1 voegen er aan toe, dat als de „Midde 1 b. Crt." hier weergeeft de opvattingen zooals die in leidende libe rale kringen heerschen, wij dan met uitingen van waardeering voor de betee- kenis van den godsdienst voor het poli tieke leven, wel uiterst voorzichtig mo gen zijn. Minister de Wilde spreekt de Openingsrede uit. Hedenmiddag om één uur is de nieuwe zitting der Staten-Generaal door den Mi nister van Binnenlandsch© Zalken, Mr J. Mr. J. A. de Wilde (Anti-Rev. Partij) A. de Wilde, namens H. M. de Koningin, geopend. De leden der Staten-Generaal waren daartoe in de vergaderzaal der Tweede Kamer in vereenigde vergadering bijeen gekomen, onder voorzitterschap van den voorzitter der Eerste Kamer, Mr W, L. baron de Vos van Steenwijfc. De Minister van Binnenlandsche Zaken die zich eerst om kwart voor één in een gala-hofrijituig met een militair escorte van het Koninklijk Paleis1 aan het Noord- einde naar 'het Binnenhof had begeven, werd ontvangen en in de vergaderzaal binnengeleid door een commissie van ont vangst. D'e Minister hield de volgende rede: „D'e Koningin beeft <mij opgedragen deze 'buitengewone zitting van de Sta- tenJGeueraal te openen. De wetsontwerpen, waarbij verklaard is, 'dat er grond bestaat de daarin ver vatte voorstellen tot verandering in de Grondwet in overweging te nemen, zijn door de ontbonden Kamers der Staten- Generaal imet groote meerderheid aan vaard. Thans rust op Regeering en Staten- Generaal de taak in gemeen overleg den aangevangen arbeid, waartoe de noo- dige wetsontwerpen U onverwijld zul len bereiken, te voltooien. Hoewel kort, zal ook deze zitting on getwijfeld belangrijk zijn. De Koningin spreekt den wensoh uit, dat UV werk, gezegend door den Aller hoogste, tot heil van land en volk moge strekken. In naam der Koningin verklaar ik de buitengewone zitting van de Staten- Generaal te zijn geopend". Dbarna werd de Minister door de com missie uitgeleide gedaan en reed bij met bet gebruikelijke militair eerbetoon naar bet Koninklijk Paleis terug. DE STRIJD IN SPANJE. Zeventien 3-motorige bombardements vliegtuigen van Franco's luchtmacht ver schenen gisteren boven de Baskisohe hoofdstad. Onmiddellijk werd alarm gemaakt in de stad en vluchtte de bevolking naar de onderaardsohe schuilplaatsen, daar men een nieuw bombardement duchtte. De vliegers spaarden echter ditmaal Bilbao en wierpen hun 'bommen bet waren er meer dan honderd in de sec toren van Galdecano en Miravalles. Gedurende het week-einde zijn 14.000 man versterkingen van Ceuta naar Alge- ciras getransporteerd, om van daar naar de fronten van Bilbao en Madrid te wor den overgebracht. Slechte 1500 man van deze troepen komen uit 'het buitenland. D'e overige zijn jonge Spanjaarden, die maanden geleden door de Fransc'hen on der de wapenen zijn geroepen en in Ma rokko zijn opgeleid. 'De aankomst van deze versterkingen beschouwt men als een inleiding tot een door den nationalen generalen staf der opstandelingen beraamd groot offensief, waarvan men een beslissing in den strijd verwacht. Nogmaals de incidenten met de Deutschland. Een speciale verslaggever van „Paris Soir" te Valencia geeft een bericht over het bombardement van de Deutschland, zooals hij dat ontvangen heeft van „kapi tein Arcega", 'die de beide regeerings- vliegtuigen commandeerde, toen deze bommen hebben laten vallen, welke de Deutschland troffen. Op de vraag van den verslaggever, wat bet „doel van de expeditie" was, ant woordde Arcega: „De orders, die ik van luitenant-kolonel Hidalgo Gisneros bad ontvangen, luidden te vertrekken voor een verkenningsvlucht 'boven Ibiza en vier on zer torpedojagers te helpen. Ik heb deze bevelen nog in mijn portefeuille", zeide de kapitein tegen den journalist. Hij liet deze zijn getypte instructies zien. „De bevelen had de kapitein om negen uur 's morgens ontvangen, om vijf uur 's middags was hij met zijn toestellen ver trokken. „Onze toestellen waren zeer snel le twee-motorige vliegtuigen. Wij vlogen op 4000 voet hoogte. Bij bet naderen van Ibiza bemerkten wij in de baai, op onge veer 180 m van den oever een oorlogs schip. Wij vlogen in zijn richting om bet te verkennen. T o*e n w ij het nader den gaf het schip vuur op ons. Het schieten was eerst slecht en te laag, doch het werd weldra verbeterd! en plotseling kwamen in onze omgeving granaten tot ontploffing. Het was toen ongeveer zes uur. Het was toen heel natuurlijk, aldus kapitein Arcega, dat wij direct het schip aanvie len dat ons toeschoten had. Ik beval den waarnemer vier bommen te laten vallen. Ik kon niet zien waar onze bommen te recht kwamen. De waarnemer telefoneerde mij het re sultaat". De kapitiein heeft ontkend, dat de vlieg tuigen op geringe 'hoogte boven de Deutschland zouden 'hebben, gevlogen. „Dat is dwaasheid", zeide bij. „Met toe stellen als de onze moeten wij van groote hoogte bombardeeren en met groote snel heid vliegen". HITLERJEUGD BETOOGT BIJ DE KERKEN. Priesters gearresteerd Zondag is het te München tot een uit barsting gekomen in de spanning tus- schen de R.K. kerk en de nationaal- socialisten. Tijdens de godsdienstoefeningen in den ochtend demonstreerde de Hitlerjugend voor de kerken. De R.K. jeugd protes teerde hiertegen en beide groepen zouden tenslotte handgemeen zijn geraakt. Van Duitsche zijde wordt intusschen tegengesproken, dat zich onlusten heb ben voorgedaan. Reuter meldde nog, dat tien priesters, naar aanleiding van de door de Hitler- jeugd uitgelokte relletjes, in hechtenis zijn genomen. Ook dit wordt van Duitsche zijde ontkend. Zondag is in alle R.K. kerken van München een protest tegen de arrestatie van pater Mayer voorgelezen, doch hij bevindt zich nog steeds in hechtenis. Pater Mayer is een gewezen officier, die zich in den wereldoorlog door groote dapperheid onderscheidde en zeer zware verminkingen heeft opgeloopen. Hij is een der meest populaire predikers van Mün chen. BEMIDDELING IN HET AMERI- KAANSCHE STAALCONFLICT President Roosevelt heeft het hem telegrafisch gedane verzoek van meer dan tachtig vakvereenigingen in de staalin dustrie, om interventie der regeering in ■het staalconflict, doorgezonden aan het departement van arbeid. Men verwacht, dat het departement van arbeid binnenkort stappen zal onderne men, om een formule tot bijlegging van den strijd uit te werken. VON BLOMBERG'S BEZOEK AAN ITALIË. Honderd-twintig eenheden der Itali- aansche marine namen deel aan de vloot- schonw, welke werd bijgewoond door Mussolini en den Duitschen minister Von Blomberg. In een verklaring, die von Blomberg, tegenover den president van 't agentschap Stefani heeft afgelegd, heeft hij, na zijn dank te hebben betuigd voor de ontvangst die hem in Italië ten deel was gevallen, zijn bewondering geuit over de bewape ning der Italiaansche strijdkrachten. Hij zeide, den indruk te hebben, dat deze wa pens in banden van goede soldaten zijn, Dr Colijn zet zijn conferenties voort. Gistermorgen 9 uur heeft minister Oud een bezoek gebracht aan Dr H. Colijn te zijnen huize. Het onderhoud, dat onge twijfeld in verband heeft gestaan met de voorbereidingen tot de vorming van een nieuw kabinet, heeft vijf kwartier ge duurd, waarna de beide ministers zich ieder naar 'hun departement hebben be geven. In den namiddag heeft Mr C. M. J. F. Goseling, de voorzitter van de R. K. Kar merfractie, wederom een bezoek gebracht aan Dr H. Colijn en met den kabinetsfor mateur een onderhoud gehad, dat ruim twee uren heeft geduurd. In parlementaire kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de re sultaten van dit nader overleg wellicht van invloed zullen zijn op den verderen gang van de formatiepogingen van Dr H. Colijn. Des avonds heeft Dr H. Colijn te zijnen 'huize een langdurige bespreking gehad met minister J. A. de Wilde en den heer J. Schouten, voorzitter van de A. R. Ka merfractie. Er zijn tieekenen, zegt de „Telegr.", dat waarschijnlijk in de naaste toekomst de politieke situatie zich in groote lijnen duidelijker zal gaan afteekenen. Ik ben er van overtuigd, dat de ver steviging van de as Rome-Berlijn een uit stekend middel is, om den wereldvrede te verzekeren. Indien mijn bezoek een stap in deze richting beteekent, zal de voldoening over de aangename dagen, die ik in Italië doorgebracht heb, er te groo- ter om zijn." GöRING KONDIGT VOLKSGAS MASKERS AAN. De bekende Duitsche Generaal Göring heeft een rede gehouden op een groote bijeenkomst van den Rijksluchtbescher- mingsbond. Hij verklaarde daarbij o.a., dat er thans ook principieel luchtbe- schermingsdienstplicht is. „De tijden dat men druk kon uitoefe nen op Duitschland zijn voorbij," aldus Göring. „Wie nog steeds niet heeft be grepen, dat men Duitschland niet meer ongestraft kan beleedigen, heeft slechts aan de jongste gebeurtenis te denken, waarbij wij bliksemsnel handelden en hij zal weten, dat zijn opvatting op een dwa ling berust." Göring zeide voorts, dat hef na moei- zamen arbeid was gelukt een volksgas masker te construeeren, dat onder alle omstandigheden tegen alle tot dusver be kende gassen veiligheid biedt en dat zoo goedkoop is, dat ieder het zich kan aan schaffen. Ex zijn reeds millioenen exem plaren van dit masker vervaardigd en het zal binnenkort verkrijgbaar worden ge steld. Russische godloozen worden bewapend. Na lange beraadslagingen heeft het commissariaat van binnenlandsche zaken in Rusland besloten, dat de leden van de godloozenbonden zich op eigen kosten kunnen bewapenen, om zich „tegen de terreur van fanatieke religieuse elemen ten te verdedigen". De godloozen-organisatie heeft reeds een overeenkomst onderteekend voor het leveren van 10.000 revolvers, die in Juni en Juli aan de leden verdeeld zullen wor den. Volgens de instructie van den centra- len raad der godloozen mogen de 'leden van de wapenen gebruik maken, „als zij door geestelijken of andere elementen be dreigd worden, of als zij er van overtuigd zijn dat het gebruik van de wapenen voor de communistische dictatuur nood zakelijk is." Er staat den christenen dus een bloe dige vervolging te wachten. Protest tegen de geldigheid van geloofs brieven der Russische arbeiders- gedelegeerden. Door de vereeniging van christelijke vakvereenigingsbonden is een protest ge zonden aan den voorzitter van de inter nationale arbeidersconferentie te Genève tegen de geldigheid van de geloofsbrieven der Russische arbeidersgedelegeerden. Het protest is onderteekend door den secretaris. P. J. S. Serrarens en den pre sident H. B. Berghuys, beiden Nederlan ders. Naar de „United Press" verneemt, wordt het protest hiermede gemotiveerd, dat er in Sovjet-Rusland, evenmin als in Duitschland en Italië, vrije vakvereeni gingsbonden bestaan. Hofelstaklng in België? Nadat de vereeniging van Belgische caféhouders in beginsel was overeenge komen, vanaf 15 Juni a.s. de café's te sluiten, indien de regeering niet tegemoet komt aan verschillende door de caféhou ders gestelde eischen, onder meer in ver- Binnenland. Het bezoek der Koninklijke Familie aan Amsterdam. Meer tuinbouwproducten naar Duitsch land. Een nieuw plan Deterding? Nog steeds besprekingen over de kabi netsformatie. Buitenland. Nogmals het incident met de Deutsch land. Von Blombergs bezoek aan Italië. band met de wet op het alcoholgebruik, hebben thans ook de hotel- en de restau ranthouders te kennen gegeven, bereid te zijn, zich hij deze stakingsbeweging aan te sluiten. Van overheidswege en ook. door de hotelhouders zelf, zal intusschen de eerst komende dagen nog druk worden onder handeld, met het doel wederzijdsche toe zeggingen te bekomen, waardoor deze sta kingen in het belang van het toerisme in België alsnog worden voorkomen. Nieuwe arrestaties in Rusland? Sedert ongeveer 14 dagen gaan geruch ten, dat de vroegere ambassadeur van de Sovjet-Unie te Ankara, Karakhan en Ro senberg, de vroegere ambassadeur van do Unie in Spanje, gearresteerd zouden zijn, de één wegens Trotskistische sympathie- en, de ander wegens het mislukken van zijn opdracht in Spanje. Tot nu toe zijn deze geruchten nog niet bevestigd. Havas merkt op, dat in de Sovjet-Unie verscheidene vormen van arrest bestaan, varieerend tusscihen gevangen nemen en bewaking thuis. Oolk is sprake van een arrestatie van den vice-volhscommissaris van justitie en oud-vioe-vo'lkscommissaris van buiten- landsobe zaken, Krestinsky, alsmede van Stern, chef van de Duitsche sectie van het volkscommissariaat van buitenland- sche zaken. Hoewel het niet mogelijk is, deze ge ruchten te controleeren, is het toch een feit, dat met den dag de leiders in de Sovjet-Unie worden verwisseld. De ongehuwde moeder in Duitschland. Vanwege minister Frick is een decreet uitgegaan, waarin wordt bepaald, dat on gehuwde moeders in Duitschland zich in de toekomst „Frau" mogen noemen. Daartoe behoeven zij- geen andere stap pen te doen dan aan het plaatselijk po litiebureau op te geven, dat zij; op deze wijze wenschen te worden toegesproken en dan zal in alle officieele correspon dentie „Fraulein" worden vervangen door „Frau". Wel moeten zij' op officieele papieren, als zij zich „Frau" noemen, daarbij' aangeven, dat zij ongehuwd zijn. Alle automobielfabrieken te Lansing gesloten. Alle belangrijke automobielfabrieken en fabrieken van onderdeelen te Lansing (Michigan) werden gisteren door de Uni ted Automobile workers union gesloten. Deze kondigden een staking uit protest aan tegen de arrestatie van zeven sta- kingsposten. Inmiddels hebben de posterijen op nieuw geweigerd levensmiddelen, dagbla den en andere zendingen bij' de werk willigen in de Republic Steelfabrieken te bestellen. De staking in Lansing leidde er toe, 'dat ook alle warenhuizen en dagbladen moes ten sluiten. Korta Berichten. 'Bij het referendum over de wet op de openbare orde, waarbij de comrnunis- tische partij verboden zou worden, heb ben 54 pet. der kiezers in Luxemburg zich tegen deze wet uitgesproken en 46 pet. er voor. Minister Eden 'heeft medegedeeld, dat hij1 hoopt over enkele dagen een ver klaring te kunnen afleggen omtrent de onderhandelingen betreffende de veilig heid van de schepen, welke de niet-in- mengings-controle uitoefenen. BEZOEK AAN NEDERLAND VAN DEN KRUISER „CUBA". De Cubaansche kruiser „Cuba", die een officieel bezoek aan Nederland brengt, is gisterochtend te Amsterdam aangekomen. 'Gistermiddag half een heeft de com mandant van den kruiser, overste Pedro A. Brito Silva, zijn opwachting gemaakt bij 'den minister-president, minister van defensie a.i„ op het departement van ko loniën. De commandant was vergezeld van den Cuhaanschen zaakgelastigde, den heer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1