MAANDAG 7 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. gCS 1 De Kabinetscrisis. Contact met de Indië- vliegtuigen. Witte Pu rol Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Een zomerjurk Sluiting van de zitting der Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. £8. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Gees en Viissingen f 0,20. Lesse nummers 5 cent. Advertentiën SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per tegel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motte C.SB. Bij contract belangrijks korting. Mr Oud wil wei samenwerking, maar geen slaaf der rechtsche coalitie. Op een feestelijke vergadering van de federatie Friesland van den Vrijzinnig Detnocratischen Bond heeft o.a. Minister Oud het woord gevoerd. Sprekende over de op handen zijnde Kabinetsvorming zeide hij o.m.: „Wij staan nu aan het begin van een nieuwe periode. Wij zijn volkomen bereid tot samenwerking met anderen. Tot een samenwerking met verdoezeling van onze beginselen vindt men de vrijzinnig-demo craten in de naaste toekomst echter niet bereid. Wil men de rechtsche coalitie weer, met de V. D. goedgunstig er naast, dan zeggen wij: dank u. Nooit willen wij sla ven worden van de rechtsoho coalitie. Nimmer geven wij ons beginsel prijs. Ik stel er prijs op, aldus de heer Oud, dat geheel Nederland deze woorden zal hoe ren. D'e groote taak zal zijn het juiste evenwicht te bewaren in de vervulling van de groote politieke belangen met handhaving van den gouden standaard van ons ideeaal". Naar in parlementairen kring verluidt, aldus 'het „Hbld", zouden de 'besprekingen welke tot dusverre door Dr Golijn betref fende de kabinetsformatie gevoerd wor den, vooral een informatorisch karakter dragen. Zooals te begrijpen is, loopen de be sprekingen in dit stadium veeleer over principieele kwesties en over vraagstuk ken der practisohe politiek dan over per sonen, die van het te vormen kalbinet deel ui't zouden maken. Wat overigens het beheer der verschil lende departementen (betreft, schijnt men te overwegen of de samenhang van het geheele economische leven het niet wen- schelijfc maakt, dat de portefeuilles van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vissoherij weer teza men worden gevoegd. Ook acht men het in Haagsche politieke kringen niet zeer waarschijnlijk, dat Dr Golijn in welke combinatie ook, zichzelf met het departement van Koloniën zou Mijven belasten. Het feit, dat de formateur tot nog toe slechts de fractieleiders van rechtsche partijen heeft ontvangen, zou volgens on ze zegslieden geenszins 'beduiden, dat Dr Golijn zich niet op de hoogte stelt van hetgeen in andere groepen leeft. Het dagelijksch contact met de minis ters Oud en Van Lidth de Jeude geeft hem daartoe immers volop gelegenheid. In het algemeen huldigt men in Haag sche politieke milieu's de opvatting, dat de Kabinetsformatie niet op zeer kor ten termijn te verwachten zal zijn. Die formateur zet zijn besprekingen voort. Voortdurende draadlooze verbinding. (Door samenwerking van de P. T. T. van Nederland en Indië met de K. L. M. worden thans proeven genomen met een ultra-kortegolf-radioverbinding tusschen de K. L. M.-vliegtuigen op de route van en naar Indië en de zenders te Bandoeng en Sobeveningen. Evenals aan boord van schepen het ge val is, heeft het K. L. M.-vliegtuig Specht de D. G. 3, welke Zaterdag naar Indië is vertrokken, een ultra-korte-golfzender aan boord. De volgende D. G. 3-vliegtuigen, welke op de route komen, hebben eveneens zulk een zender. Deze zender kan worden gebruikt om telegrammen van passagiers en beman ning direct naar de beide grondstations te zenden. Tijdens de vlucht, welke de Specht dezer dagen boven Amsterdam maakte, om de Indië-uitrusting te contro- leeren, heeft de marconist de door de N. S. F. gebouwde installatie geprobeerd. Vliegende iboVen Amsterdam heeft hij een geregelde radio-telegrafische verbin ding met Bandoeng gehad. Aan beide zij den werden de beriohten goed ontvangen. Benige minuten, nadat de Specht gis termorgen van Schiphol was vertrokken, ontving de radiodienst van de K. L. M. van den marconist bericht, dat de Specht Bandoeng alweer hoorde. De proeven zullen voorloopig worden gevoerd op een golflengte van 17 m. Later zal men ook overgaan naar de golflengten 26 en 36 m, zulks in verband met de tijdsverschillen tusschen Neder land en Indië. Tijdens deze proefperiode zullen de passagiers en 'bemanning der vliegtuigen in Indië gratis telegrammen naar Nederland en Indië mogen zenden om de waarde van de verbinding te kun nen beoordeelen. Op 11 Juli gaat de eerste proefperiode na jaren van voorbereiding officieel in werking. Verwacht mag worden, dat na de tweede periode, welke binnenkort zal beginnen, een vaste telegramdienst van en naar de K. L. M.-vliegtuigen spoedig zal ingaan. Nederland zal dan het eerste land ter wereld zijn, dat een dergelijken dienst op de groote luchtlijnen zal invoe ren. Het beste en zuiverste |mlddel om zonnebrand en vervellen te voorkomen en te genezen. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) DE STRIJD IN SPANJE. Lemona-berg heroverd. De opstandelingen hebben er Zaterdag en Zondag met hun geheele luchtmacht alles op gezet om het Lemona-gebergte, dat zich op ongeveer 25 kilometer ten Zuidoosten van Bilbao bevindt, op de Basken te heroveren. Zij hebben dit ge bergte, een uitstekend strategisch punt in den opmarsch naar Bilbao, reeds eer der in hun bezit gehad, doch werden er enkele dagen geleden door de Basken van verdreven. Volgens een Reuter-bericht uit Bilbao is de luchtaanval der opstande lingen op Lemona inderdaad geslaagd. Zij hebben de berg andermaal op de Bas ken heroverd. BEVEILIGING VAN DE CONTROLE- SCHEPEN. Duitsch antwoord op Britsche voorstellen te Londen ontvangen. Het Dhitsche antwoord op de voor stellen tot herstel van de controle op de Spaansche kusten, die de Britsche re geering aan Berlijn, Parijs en Rome heeft voorgelegd, is thans te Londen overhandigd. Het is minder ongunstig, dan de toon van de D'uitsche pers deed vermoeden. Ondanks het incident met de „Deutschland", wil Berlijn de controle opnieuw in werking gesteld zien. lo. De instelling van veiligheidszones voor de schepen, die aan de controle deelnemen, wordt zonder voorbehoud door Berlijn goedgekeurd. 2o. Wat de door de beide partijen in den Spaanschen burgeroorlog te ver strekken waarborgen betreft, heeft Doitschland slechts matig vertrouwen in de garantie, die Valencia zou kunnen ge ven. Dit punt levert slechts formeele moei lijkheden op. 3o. Ten aanzien van de derde kwestie, die van de absolute veiligheid der sche pen, die aan de controle deelnemen, zijn de moeilijkheden grooter. Het schijnt, dat men te Berlijn het voor stel, dat de vier bevelhebbers der vloten onderling overleg moeten plegen, niet voldoende acht. Zulk overleg, zegt men, vergt tijd en maakt het niet mogelijk, dat onmiddellijk op eventueele agressie go- antwoord wordt. Berlijn wil verder gaan en verlangt, dat, zooals in het geval van de „D'eutsch- land" de vlootcommandanten zelf repre saillemaatregelen kunnen nemen tegen overtreders van het internationale recht. Ook Italië antwoordt. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Giano, heeft Za terdag den Britschen ambassadeur 'het Italiaansche antwoord overhandigd op de Britsche voorstellen. Italië aanvaardt ook in beginsel de beide eerste punten, n.l. de hervatting van de samenwerking in de niet-inmenging en de uitbreidig van het systeem der [veiligheidszones Un de Spaansche wa teren, maar maakt reserves ten aan zien van het derde punt betreffende de vier mogendheden in geval van een aan val op een harer en betwijfelt of dit punt ten uitvoer zou kunnen worden ge legd. Italië is ook van meening, dat de oor logsschepen het recht zouden moeten heb ben onmiddellijk handelend op te treden in geval van een aanval. Met vertrouwen verwacht men te Lon den, dat een verdere gedachtenwisseling met Berlijn en Rome de kloof tusschen de beide standpunten zal kunnen over bruggen. SAMENZWERING TEGEN SCHUSCHNIGG. Dte Oostenrijksche bladen beriohten, dal een samenzwering tegen bondskanse lier Schuschnigg zou zijn ontdekt. Een zekere Woitsehe is in verband hiermede gearresteèrd. Tegelijkertijd zijn 31 leden van een S.S-afdeeling in Oostenrijk ge arresteerd en de bladen leggen verband tusschen deze beide arrestaties. De kerkvervolging in Duitschland. Gisteren is in alle R. K. Kerken in Duitschland tijdens de predikatie gepro testeerd! tegen de beschuldiging door Goebbels gelanceerd, tegen de geestelijk heid der Katholieke kerk. Ds Niemoeller heeft Vrijdagavond te Berlijn gesproken over de positie der Pro- testantsche Kerk in Duitschland. Hij ver klaarde, dat volgens de statistische gege vens 80 pet. der Protestantsche kerk aan hangers van de belijdende kerk zijn, tegen 20 pc't., die zich achter de van de regee ring afhankelijke kerkbeweging scharen. Niemoeller protesteerde er tegen, dat het woord van Hitier gelijk zou zijn aan een goddelijke wet. Ten slofte noemde hij de namen van 30 gearresteerde of uit hun gemeente ver dreven predikanten en vroeg den geloo- vigen voor deze menschen te bidden. Rockefellers erfenis valt tegen. Het heeft niet nagelaten eenige ver wondering te wekken, dat John D. Rocke feller, die langen tijd bekend stond als de rijkste man ter wereld, niet meer heeft nagelaten dan 25 millioen dollar, waar van de successierechten wellicht drievijf den zullen opeischen. De inkomsten uit het overschot heeft Rockefeller in haar geheel vermaakt aan zijn kleindochter markiezin Margaret de Guevas. Dat de vroegere petroleumkoning zoo betrekkelijk weinig heeft nagelaten, vindt zijn oorzaak in de giften aan liefdadig heidsinstellingen en de overdracht van tal van zijn bezittingen aan zijn zoon John D. Jr. Korte Berichten. De geruchten omtrent ongeregeldhe den in Portugal, welke in het buitenland de ronde hebben gedaan, worden van of- ficieele zijde tegengesproken. In bet ge heele land heerscht rust. i Nabij Grainova in Roemenië is een boot, waarmede twaalf meisjes een schoolreisje maakten, omgeslagen, tenge volge waarvan alle inzittenden verdron ken. Een andere boot met 25 schoolmeis jes wordt tot nu toe vermist. i Als gevolg van een hevigen wervel storm, die de provincie Leningrad heeft geteisterd, dreigt de Newa buiten baar oevers te treden, in verband waarmede de aan de rivier wonende menschen ijlings him woningen hebben ontruimd. In bet Noorden van Zweden woedt epidemisch longontsteking. In het regi ment 'dragonders te Oestersund hebben zich reeds vijf doodelijke gevallen voor gedaan. Vijftig andere soldaten zijn door dezelfde ziekte aangetast. De Britsche filmverhuurkantoren hebben besloten, dat de films over het huwelijk van den Hertog van Windsor niet in Engeland zullen worden vertoond. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE AMSTERDAM. De radio-reportage. Dte intocht van H. M. de Koningin te Amsterdam op morgen is vervroegd van 11.30 op 9.58. In verband daarmee zal ook de radio-reportage van de komst op het Centraal Station, den tocht langs het D'amrak en de aankomst op den Dam worden vervroegd. PRINS BERNHARD WEDEROM IN DOORN. Gast aan een diner, aangeboden door industrieelen. Prins Bernhard heeft wederom Doorn bezocht, dit keer echter niet om een be zoek te brengen aan den ex-keizer, maar om aan bet diner deel te nemen, hem aangeboden door vooraanstaande indus trieelen, aan wie hij in verband met zijn werkzaamheden ten behoeve van de Jaar beurs te Utrecht te kennen had gegeven, dat de natuur in Doorn op hem zoo'n grootsohen indruk had gemaakt. Men stelde daarom aan Prins Bern hard voor, een diner te geven in Doorn, welk voorstel Prins Bernhard onmiddel lijk aannam. Een twintigtal kopstukken uit de Nederlandsche industrieele we reld nam aan dit diner deel. Prins Bernhard, die zelf zijn auto be stuurde en slechts vergezeld was van zijn chauffeur, kwam Vrijdagavond te half 7 in Doorn aan en vertrok na het diner om 9 uur naar het paleis Soestdijk. MONUMENT VOOR WIJLEN KONINGIN EMMA. Onthulling door het Prinselijk Paar in tegenwoordigheid van de Koningin. Zaterdagmiddag is de onthulling van het monument te Baarn ter nagedach tenis van wijlen de Koningin-Moeder, hooge ambachtsvrouwe van die gemeente, verricht. Om half vijf arriveerden Prinses Julia.- na en Prins Bernhard, luide toegejuicht door de duizenden belangstellenden, die zich langs de wegen hadden opgesteld. Eenige minuten later verscheen H.M. de Koningin met groot gevolg, eveneens on der uitbundig gejuich van het publiek. De Koningin was in het grijs gekleed, de Prinses in het wit. De onthulling van het monument, ge schiedde daarop door de Prinses en den Prins, die beiden een lint doorknipten, waarna de muziek terstond daarop het lied Dankt, dankt nu allen God, ten ge- hoore bracht. Nadat daarop de Koningin, de Prinses, Prins Bernhard, de Prinses van Erbach en de burgemeester bloemen hadden ge>- legd aan den voet van het monument en de Koninklijke familie wederom in de tent had plaats genomen, voerde de bur gemeester, jhr. dr G. G. van Reenen, het woord. Het monument bestaat uit een voetstuk van Beiersch imitatie-graniet waarop de figuur van Koningin Emma is geplaatst voluit op halve grootte. Niet als lands vrouwe, niet als regentes, doch als de Hooge Ambachtsvrouwe, van Baarn is Zij afgebeeld. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 15 Juni a.s. benoemd lot burgemees ter der gemeentö Dordrecht, de heer J. Bleeker, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Opsterland. De heer Bleeker behoort tot de Libe rale partij. TARIEFVERLAGING LUCHTPOST EEN SUCCES. Groote belangstelling bij de kantoren van de K. L. M. Het verlaagde tarief op de luchtlijn naar Indië belooft een groot succes te worden. D'e vorige week meldden zich aan de kantoren van de K. L. M. te 's Gravenhage, Rotterdam en Amsterdam, en bij de agenten in het geheele land een groote stioom van koopers voor de bij zondere luchtpost-enveloppen, waarvan de bate a 25 ets. per stuk bestemd is voor bet nationaal luchtvaartfonds. Op dit oogenblik zijn bijna 14.000 en veloppen verkocht en wanneer de voortee kenen niet bedriegen, zullen zeker nog ongeveer 3000 enveloppen hun weg vin den naar gretige koopers. Het passage kantoor te 's Gravenhage verkocht er alleen al 5000 exemplaren van. D'eze goede inzet toont het groote suc ces van de tariefsverlaging. HET BEDRIJF DER P. T. T. De opbrengsten in April en van Januari Lm. April. De opbrengst dear P. T. blijft zich in stijgende lijn bewegen. D'e totale op brengst in April bedroeg f 6.330.915. Dat is f 650.512 meer dan in 1936 en f 626.215 meer dan de begrooting. Voor afzonderlijke diensten zijn de cijfers: posterijen, werke lijke opbrengst f 3.098.254, meer 'dan 1936 f275.259, meer dan de begrooting f 293.454; telegrafie respect, f 331.065, f34.286, f42.865; telefonie f2.239.041, f312.700, f235.041; en postcheque- en girodienst f 662.555, f 48.267, f 54.855. Van Januari tot en met April 1937 was de totale opbrengst f 24.040.300, meer dan 1936 f 1.556.265 en meer 3«.n de begxoo- ting f 2.222.500. DE N. S. B. IN INDIë. Kringleider te Batavia en vele leden bedanken. Naar het „Batav. Nieuwsblad" meldt, is de heer Plagge dezer dagen af getreden als kringieider van de N.S.B. Batavia. De reden hiervan schijnt te liggen in de vreemde behandeling, welke de heer Plagge heeft ondervonden. Reeds van vroeger boterde het niet al te best tusschen hem en den heer Scheu- rer, gewestelijk leider. Toen kort geleden de heer Plagge ziek werd, trad automatisch de heer Everts zijn plaatsvervanger, als kringleider op. DC heer Plagge was reeds hersteld, toen de heer Scheurer op een kringappèl waarvan de heer P., naar later bleek, geweerd was tot groote verbazing der N.S.B.-ers mededeelde, dat hij den heer Everts definitief tot kringieider had aan gesteld. Hierna moet de heer Plagge zich tele grafisch verstaan hebben met de leiding in Nederland, met bet gevolg, dat bij in zijn functie hersteld is. De heer Scheurer deed een tegenzet en benoemde den beer Everts lot kringpro pagandist, een functie, die rechtstreeks ondergeschikt is aan die van gewestelijk leider. De heer Everts bleef in zijn nieuwe functie de kringhdjeenkooisten bezoeken en dit leidde tot dusdanige strubbelingen, dat de heer Plagge de wijste partij koos, aftrad als kringieider en bedankte als lid. Vele Bataviasche N.S.B.-ers hebben dit voorbeeld gevolgd. Het schijnt dat hierna telegrafisch het royement van den heer Plagge en ver- Binnenland. Sterk stijgende opbrengst der landsimid- delen in Indië. De kabinetsformatie. Uitlating van Minis ter Oud. De bemanning van de Andra in Neder land terug. Monument voor wijlen Koningin Emma te Baarn. Sluiting van de zitting der Staten-Gene- raal Buitenland. Duitschland en Italië over de controle in de Spaansche wateren. Complot tegen Schuschnigg. schillende anderen uit Nederland is af gekomen. DE LANDSMIDDELEN IN INDIE. Sterk stijgende inkomsten. In April hebben de landsmiddelen in totaal opgebracht f44.2 millioen (v. j. f29.1 millioen). Over de maanden Janu ari tot en met April j.l. bedroegen de landsmiddelen in totaal f 147.8 millioen (v. j. f 116.8 millioen), verdeeld als volgt: belastingen f 86 mill. (v. j. f 64.9 mill.), monopolies f 10.8 mill. (v. j. f 11.1 mill.), producten f17.1 mill. (v. j. f10.9 mill.), bedrijven f23.7 mill. (v. j. f21.4 mill.), diverse middelen f 10.2 mill. (v. j. f 8,5 millioen). De hoogere opbrengst van de landsmid- middeien is in de eerste plaats toe te schrijven aan de verhoogde opbrengst van de vennootschapsbelasting en bet uitvoer recht, terwijl ook aan invoerrechten f 1 millioen meer werd ontvangen. Hierbij voegt zich nog de min of meer toevallige vermeerdering in de opbrengst van ac cijns op petroleum en benzine, die even eens f 1 millioen 'hooger was. (Aneta.) een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincrême doet Uw huiskleur spoedig wijken. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) Door den minister van Binnenl. Zaken. Korte, sobere plechtigheid. De minister van Binnenlandsche Za ken, mr J. A. de Wilde, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, heeft Zater dagmiddag te drie uur de zitting der Staten-Generaal namens H. M. gesloten verklaard. Te kwart voor drie werd de vereenig- de vergadering van beide Kamers in de vergaderzaal der Tweede Kamer door den voorzitter der Eerste Kamer, mr W. L. baron de Vos van Steenwijk, geopend. De griffier der Eerste Kamer las het K. B. voor, waarbij de minister van Binnen landsche Zaken gemachtigd wordt. De voorzitter benoemde vervolgens een com missie welke den minister in het gebouw zou ontvangen en hem weder uitgele.de doen. Deze commssie bestond uit de leden der Eerste Kamer prof. Anema en den heer Ter Haar en de leden der Tweede Kamer mevr. BakkerNort en de heeren Van Dijk, Tilanus en mr Goseling. Even later kwam minister De Wilde, die met het gebruikelijk ceremonieel in een hofrijtuig van het paleis naar het Binnenhof was gereden, de vergaderzaal binnen, begroet door de leden van ge noemde commissie. De minister sprak vervolgens, staande achter de ministers tafel, de volgende korte rede uit: De Koningin heeft mij' opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te sluiten. Het tot stand komen van de wetten, waarbij verklaard is, dat er grond bestaat de daarin vervatte voorstellen tot veran dering in de Grondwet in overweging te nemen, had de ontbinding van de Sta ten-Generaal en de sluiting van de zit ting ten gevolge. Naast deze wetten kon, dank zij uw8 gestage werkzaamheid, een aantal an dere maatregelen, gericht op het welzijln van land en volk, tot stand komen. De wet houdende goedkeuring van het huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlan den, Prins van Lippe-Biesterfeld, neemt daaronder een voor ons vorstenhuis en ons volk voorname plaats in. De Koningin heeft mij opgedragen u dank te zeggen voor den ijver en de toe wijding door u betoond. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten. Daarna verliet de minister, door de commissie uitgeleide gedaan, weder de zaal. Nadat de commissie in de zaal was teruggekeerd heeft de voorzitter vervol gens deze korte vergadering gesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1