Aspirin DONDERDAG 3 JUNI 1937' DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Ne. 204 Twee vergissingen. Buitenland. Binnenland De verruiming van de clearinggelden. •7Ü wacht ÜS£ yfoftiinujg»* Belangrijkste Nieuws Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Post.chèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. 3. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Gees en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. „De Banier", het orgaan van de St. Gerei. Partij, geelt enkele beschouwin gen over den afloop der verkiezingen, waarin, hoe kan het anders, ook de Anti revolutionairen hun deel krijgen. Wij laten dit rusten. Alleen op een paar al te groote „vergissingen" vestigen wij de aandacht. In de eerste plaats wordt de voorstel ling gewekt, als zou het verlies van een zetel door de S. G. F. een gevolg zijn van de wijziging van de Kieswet. „De verandering in de Kieswet aange bracht, deed alle hoop op een overschot zetel verloren gaan. De groote partijen hebben zich die toegekendZoo kwam de S. G. P. met twee Kamerzetels uit den strijd te voorschijn." Zoo is het echter niet. De S. G. P. had geen overschot voor een derden zetel. Zij heeft integendeel haar tweeden zetel slechts op een overschot kunnen verkre gen. Waaruit blijkt, dat de kleine party- en evengoed als de groote van de over schotten hun deel krijgen. Ook als de Kieswet niet gewijzigd was, zou de S. G. P. haar derden zetel kwijt zijn geweest. Verder wordt beweerd, dat „Dr Colijh in zijn ministerie heeft opgenomen ver tegenwoordigers van groepen, die voor heen door de antirevolutionairen onder de leiding van Dr Kuyper paganisten, d. w.z. heidenen werden genoemd." Dit nu is vierkant in strijd met de waarheid. Ds Kersten beroept zich hierbij dan ook niet op Dr Kuyper zelf, maar op een uitspraak van een zijner politieke tegen standers. Na die uitspraak te hebben aange haald vraagt hij: Is nog meer bewijs noodig? Inderdaad. Ds Kersten dient zijn beschuldiging te staven met een uitspraak van Dr Kuyper zelf. En als hem dat niet mogelijk is, dan zal hiji dienen te erkenen, dat hij zich „vergist" heeft. DE STRIJD IN SPANJE. Amorebieta door Mola bezet. De troepen van Franco hebben thans Amorebieta definitief bezet. De plaats biedt eenzelfde aanblik als Eibar en D'u- rango; alle huizen zijn in brand gestoken, nog slechts de muren staan overeind. Het schijnt, dat de regeeringstroepen ten Noorden van Madrid tot den aanval willen overgaan. De aanvallers werden evenwel door de troepen van Franco af geslagen. LONDEN EN PARIJS MEER OPTIMISTISCH. In diplomatieke kringen te Parijs en Londen ziet men de situatie in verband met Spanje meer optimistisch in en acht men een ontspanning in den toestand in getreden. Gisteravond scheen de diplomatieke po sitie van D'uitschland ten opzichte van de Spaansche kwestie als volgt te kunnen worden gepreciseerd: 1. De door de bolsjewisten van Valencia begane misdaad is geëindigd. 2. Duitsehland heeft zich uit de niet- inmengingscommissie teruggetrokken. Zijn schepen nemen niet meer aan de controle deel, doch wel onderwerpt het zich aan de controle. 3. Duitsehland zal in de niet-inmen- gingsoommissie terugkeeren, zoodra deze concrete maatregelen heeft getroffen, welke een waarborg vormen tegen een herhaling van incidenten als met de „Deutschland" en de daaraan voorafge gane. Hoewel Italië zich uit de Londensohe commissie heeft teruggetrokken, zullen de Italiaansehe schepen, die voor het toe zicht op de niet-inmenging waren aange wezen, in de hun aangeduide zone blijven. DE BELGISCHE AMNESTIEWET AANGENOMEN. De Belgische regeering heeft een amen dement ingediend, krachtens hetwelk de ter dood veroordeelden buiten de voordee- len van de amnestiewet vallen; dit amen dement heeft de Kamer met 94 tegen 65 stemmen en 26 onthoudingen aangeno men, zoodat ter dood veroordeelden niet het recht van verkiesbaarheid zullen krij gen. De Kamer nam vervolgens het ontwerp in zijn geheel aan, en wel met 95 tegen 75 stemmen en 16 onthoudingen. Het kwam tot een incident tusschen de Vlaamsche nationalisten en de regeering. Mr Borginon, voorzitter van de Vlaam sche nationalistische fractie, verweet de regeering en speciaal minister-president van Zeeland, den laatsten tijd viermaal van houding te zijn veranderd. Dit verwijt gaf aanleiding tot een langdurig kabaal. BERLIJN EN HET VATICAAN. In D'uitsche politieke kringen wordt er op gewezen, dat de betrekkingen tusschen het Rijk en het Vaticaan niet als af gebroken moeten worden beschouwd, ofschoon zij als gevolg van de houding van het Vaticaan ernstig vertroebeld zijn. De Duitsche ambassadeur bij den Paus, von Bergen, is sedert eenigen tijd met verlof. Hoe lang het rijk bij het Vaticaan door een zaakgelastigde vertegenwoor digd zal zijn, staat nog niet vast. In verantwoordelijke kringen van het Vaticaan beschouwt men de huidige span ning tusschen Duitsehland en het Vati caan met de grootste kalmte. Men zal geen gevolg geven aan de eischen van Duitsehland inzake kardinaal Mundelein, den aartsbisschop van Chi cago. Men wijst er op, dat deze in een vrij land volgens zijn eigen geweten sprak en de Kerk heeft hem niets te verwijten. DE NON-I NTERVENTIE-MOEILIJK- HEDEN. Oplossing gezocht. Reuter verneemt uit Londen, dat de pogingen, voor D'uitschland en Italië aan vaardbare waarborgen te vinden, worden voortgezet. Men heeft op het oogenblik o.m. een voorstel tot grooter coördinatie der verschillende patrouilles in studie. Men z.et het technische onderzoek van de kwestie, hoe de leemte in het controle plan op te vullen en verzekeringen te vin den, welke de beide bij het conflict in Spanje betrokken partijen zouden moeten geven, voort. In antwoord op een vraag in het La gerhuis, verklaarde minister Eden, dat hij het om vele redenen buitengewoon on- wenschelijk achtte het plan van de niet- inmengingscontrole in Spanje te laten va ren. D'e minister heeft nooit de moeilijk heden, welke ontstaan door de vliegtui gen, ontkend, doch hij' blijft van meening, dat de controle te land en ter zeer doel treffend is geweest en derhalve acht hij het van het grootste belang deze te hand haven. Verder verklaarde minister Eden, dat hij een plan heeft uitgewerkt tot het te rugtrekken van buitenlandsche strijders. HET „HUWELIJK" VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Eigenaardige, individueele handelwijze van een Anglicaanse!) geestelijke. Vandaag wordt het „huwelijk" voltrok ken tusschen den hertog van Windsor, (den voormaligen Engelschen koning) en de gescheiden mevrouw Simpson. Een geestelijke, zekere Jardine, zal het huwelijk inzegenen. Dit is echter een strikt persoonlijke daad, zoodat van een kerkelijke inzegening geen sprake kan zijn, nog minder van een verzoening met de Anglicaansche kerk. waarvan enkele bladen reeds melding maakten. Bisschop Fulham, die verantwoordelijk is voor de Anglicaansche kerken in N.- en Gentraal-Europa, heeft de volgende mededeeling gepubliceerd: „Indien het waar is, dat Jardine op zich heeft genomen het huwelijk van den Hertog van Windsor in te zegenen, dan wenscht bisschop Fulham, onder wiens jurisdictie de geheele Anglicaansche kerk in Frankrijk valt, te verklaren, dat deze priester hiertoe overgaat zonder dat de bisschop er in heeft toegestemd, of er zelf s iets van weet". Ook de aartsbisschop van York heeft medegedeeld, niets te weten van het voor nemen van Jardine om het huwelijk van den Hertog van Windsor in te zegenen. Jardine heeft aan de pers verklaard, dat hij' den hertog uit eigen initiatief en „luisterend naar de stem van zijn gewe ten" heeft aangeboden het huwelijk ker kelijk in te zegenen. Nader wordt gemeld, dat de huwelijks voltrekking zal worden bijgewoond door vijf journalisten, n.l. de correspondent van Reuter, een Fransch journalist en drie Amerikanen. Overigens doet men het beste over de gebeurtenis te zwijgen. De hertog van Windsor trouwt een vrouw, die reeds twpe echtscheidingen achter zich heeft. Hij heeft die vrouw bet hof gemaakt, terwijl zijl getrouwd was. Hij heeft haar het hof gemaakt aanhet Hof zelf, in tegenwoordigheid van haar echtgenoot, Mr Simipson. Hij heeft, als Koning, met haar gereisd, terwijl zij ge trouwd was. Dit zegt genoeg voor ieder, die reke ning wil houden met het 7de gebod der Goddelijke wet. DUITSCHE MINISTERS OP REIS. Betreffende de reis van Von Neunath naar Belgrado, Sofia en Boedapest (die dus thans zeker is) schrijft het „Berliner Tagefoiatt": De Rijksminister zal op deze reis de hoofdsteden van drie volken 'be zoeken, waarmede hartelijke betrekkingen ons verbinden, welker uitbreiding en verdieping in het belang is van een ste- vigen grondslag van den vrede in Zuid- Oost-Europa. Mussolini heeft gisteravond te Rome den Duitschen minister van oorlog Von Blomberg ontvangen. Het onderhoud duurde langer dan een uur. Gisteravond heeft ook de koning Von Blomberg ontvangen. Von Blomberg komt de Italiaansehe strijdkrachten bezichtigen. Het program is zeer overladen. Het verblijf van den Duitschen minis ter, dat een week zal duren, heeft dus vooral ten doel, de wereld de belangrijk heid te toonen van de Italiaansehe strijd krachten die ter beschikking gesteld wor den van de as Berlijn-Rome. DE KABINETSCRISIS. Dr Colijn confereert met fractieleiders, Nadat hij, Maandag reeds, een langdu rige bespreking had gehad met den voor zitter der Katholieke Tweede-Kamerfrac tie, mr G. Goseling, is dr Colijn voortge gaan met het confereeren met fractielei ders, tot dusver alleen van rechts. Dinsdag ontving de formateur tot twee maal toe eerst des middags en daarna des avonds opnieuw den anti-revolu tionairen heer Schouten. Gistermorgen had hij in zijn woning een onderhoud met den voorzitter der Chr.-Hist. fractie, Jhr De Geer. DE STATEN-GENERAAL. De sluitingszitting op 5 Juni. D'e vereenigde vergadering van de beide aftredende Kamers der Staten-Generaal, ontbonden in verband met de grondwets herziening, zal worden gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer op Zater dag 5 Juni a.s. des namiddags te kwart voor drie uur. EERSTE KAMER. Het centrale stembureau heeft gister middag in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Serrarens, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard mr G. P. M. Romme te Amsterdam. JHR VAN KARNEBEEK BIJ MINISTER GELISSEN. Voorloopig verslag van besprekingen der handelsmissie. Minister van Staat, jhr mr dr H. A. van Karnebeek, die als Hr. Ms. embassa- deur is opgetreden als hoofd van de han delsmissie naar Zuid-Amerika en die Dinsdagavond in de Residentie is terug gekeerd heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr ir H. G. J. H. Gelissen, om hem voorloopig ver slag uit te brengen van de resultaten van de reis en de bevindingen der handels missie in de onderscheiden Zuid-Ameri- kaansche staten. BRITSCHE POST MET DE K. L. M. „Via Holland''. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag 'heeft de Britsche minister van Posterijen, G. C. T r y o n, medege deeld, dat hij schikkingen treft om luoht- brieven en postkaarten, welke bestemd zijn voor Briteeh-Indië, door bemiddeling van de K. L. M. te vervoeren, indien op deze stukken de aanteekening zal worden gemaakt ..Via Holland". Voor brieven zal een tarief van 15 d. per half ounce (Engelseh half ons 1/32 van 0.4536 kg 15.55 gram) en voor postkaarten een tarief van 6 d. 'bij voor uitbetaling moeten worden voldaan. LUCHTPOST VOOR INDIE. Voortaan geen luchtrecht meer voor brieven en briefkaarten. Gisteren zijn voor de laatste maal brie ven en briefkaarten naar Indië verzon den, gefrankeerd met extra luchtrecht. Zaterdag 5 Juni a.s. gaat de nieuwe re geling in, zoodat zij1 die nu hun post voor Indië gereed maken met de nieuwe tarie ven rekening moeten houden, n.l. brieven 12;^ cent voor elke 10 gram, briefkaar ten 10 cent. Verzending geschiedt zonder meer met den luchtdienst Amsterdam Bandoeng. Extra luchtrecht (boven de gewone por ten en rechten) blijft echter verschuldigd voor: postwissels 10 cent, overige stukken (drukwerken, akten, pakjes, monsters) 50 cent voor elke 50 gram. Verzending met landmail of zeepost geschiedt alleen nog indien zulks duide lijk op de stukken is aangegeven en wel tegen bet volgende tarief: brieven eerste 20 gram I2V2 cent, elke volgende 20 gram 7 Yi cent; briefkaarten 5 cent; postbladen 6 cent. De overige landmailtarieven zijn niet gewijzigd. De tuinbouw nog niet optimistisch. Het bericht omtrent de verruiming der clearingbeüiagen voor het derde kwartaal 1937 is in tuinhouwkringen met de grootst mogelijke reserve ontvangen, zulks in verband met de langzame beschitoaar- stuiling van Genehmigungen voor den in voer uit Nederland. Dte minister beeft thans geantwoord op bet verzoek om in- giijpen van het Centraal Bureau voor de Veilingen, van welk verzoek wij reeds melding maakten. In het anwoord wordt o.m. medege deeld, da.t de minister zich onmiddellijk met de Duitsche autoriteiten in verbin ding beeft gesteld, en dat dezerzijds ge antwoord werd, dat men uitdrukkelijk last had gegeven, de Genehmigungen voor invoer van Nederlandsohe groenten on verwijld aan de importeurs ter hand te stellen. Desondanks is er van dit onmiddellijk ter hand stellen niets gebleken; de toe stand is sedert het laatst van de vorige week aanzienlijk verergerd. De D'uitsche importeurs verklaren geen Genehmigun- gi n te bezitten, zoodat zij volkomen als koopers op de Nederlandsche veilingen zijn uitgeschakeld. Wat dit zeggen wil moge blijken uit het feit, dat men verle den jaar om dezen tijd reeds genoodzaakt was het contingent van het derde kwar taal aan' te spreken, terwijl men nu het betalingscontingent voor het tweede kwar taal nog niet voor de helft verbruikt heeft. 1 Juni draaiden alleen op de veilingen in het Westland en Delfland niet minder dan 20.000 komkommers door, die anders naar Duitsehland gegaan waren. DE CONTROLE OP RADIO UITZENDINGEN. Antwoord van minister de Wilde op de vragen betreffende de uitzen ding van de vergadering van den Bond van J. V. op G. G. Op vragen van het Tweede Kamerlid K r ijl g e r, in verband met de radio uitzending van redevoeringen en toespra ken ter vergadering van den Nederland- schen Bond van jongelingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag op 6 Mei, heeft de minister van binnenlandsche za ken geantwoord: De controle op de gedeeltelijke uitzen ding door de N. G. R. V. van den 49sten Bondsdag van den Ned. Bond van Jong. Vereen, op Geref. grondslag werd, naar den minister uit van de radio-omroep controle-commissie verkregen inlicht) a- gen is gebleken, niet preventief uitge oefend. Gelet op de personen van de sprekers, en mede gelet op de practijk van derge lijke uitzendingen in vorige jaren, achtte de radio-omroep controle-commissie geen termen aanwezig, vóór de uitzending den tekst van de op genoemden bondsdag uit te spreken redevoeringen, voorzoover deze zouden worden uitgezonden, biji de N.G. R. V. op te vragen. Ook bij: nadere overweging is de minis ter van meening, dat van de gelegenheid om ongecontroleerd het gesprokene uit te zenden, of te doen uitzenden, geen veei ruimer gebruik is gemaakt dan met het oog op den inhoud van gedeelten van de redevoeringen en toespraken toelaatbaar is te achten. Wat betreft de redevoerin gen van de beide in de vragen bedoelde ministers: de eene was eenvoudig een toe spraak, die geheel buiten de politiek om ging, terwijl de andere handelde over de beteekenis van dr A. Kuyper voor de op leving van het gereformeerde beginsel en een historische schildering gaf van het leven en werken van dezen staatsman. Ten aanzien van één enkele passage in het dankwoord van den voorzitter kan worden toegegeven, dat deze niet beant woordde aan het bepaalde in artikel 2, 2de lid, van het Radio-reglement 1930. Hierbij zij echter aangeteekend, dat dit geïmproviseerde dankwoord werd opge nomen op een gramophoonplaat en dat de spreker wist, noch bevroeden kon, dat zijn woorden later per ïadio zouden wor den uitgezonden. Gebleken is, dat door een omissie na de op een gramophoonplaat opgenomen re devoering van dr Colijn abusievelijk ook het dankwoord van den voorzitter, dat op dezelfde plaat was opgenomen, is uitge zonden. Alle omstandigheden in aanmer king genomen, worden geen termen aan wezig geacht om de N. G. R. V. te dezer zake ter verantwoording te roepen. In een en ander heeft de minister geen aanleiding kunnen vinden, om bevesti gend te beantwoorden de vraag, of hij be reid is, te bevorderen, dat het rechtsge voel worde bevredigd door andere poli tieke partijen vóór 26 Mei gelegenheid te geven voor de microfoon te spreken over de beteekenis voor ons volk van de begin- Die 10 minuten op een tochtigen hoek, in re gen of mist...ze zijn vaak meer dan vol doende, om verkouden te worden, tenminste, wanneer U niet bij de eerste verschijnselen rill 1 Aspirin neemt, het beproefde middel 'tegen verkoudheid, rheumatiek en griep. HETPRODUCT VAN VERTROUWEN! Uitsluitend verkrijgbaar ln buisjes met oranje-band van 20 tabl. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. 25 Binnenland. Dt Colijn confereert met de reclhtsche fractieleiders. Verlaging luohtposttarieven voor Indië. Buitenland. De Belgische amnestiewet aangenomen. Het huwelijk van den voormaligen En- gelsc'hen koning. Londen en Parijs meer optimistisch. Berlijn en 'het Vaticaan. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". selen, die zij voorstaan en desgewensebt over de beteekenis van hun overleden of nog in leven zijnde leiders en van hun lijstaanvoerders. NEDERL. CHRISTEN-VROUWENBOND De algemeene bondsvergadering. De N.C.V.B. hield deze week te Utrecht onder leiding van mevr. Knoppers- Valkenier zijn algemeene vergade ring. Als gewoonlijk werd aan den vooravond een huishoudelijke vergadering gehouden waarin de secretaresse, freule Mr G. W. I. Wttewaalvan Stoetwegen het jaarverslag uitbracht. Uit dit verslag bleek, dat het ledental in 1936 steeg met 1128 leden tot 13.144. Er werden 15 nieu we afdeelingen opgericht. Blijkens het verslag van de penning- meesteresse mevr. C. A. W. K a m m e- r a a tB ekker, bedroegen de ontvang sten f 17.053.79; het saldo f4.389.96. Door mevr. J. M. Breedvel dv. d. Brink werd verslag over den propa- ganda-arbeid gedaan. Het Magdalena- fonds verrichtte in stilte veel barmhartig werk. De verslaggeefster, mevr. P. J. M i- 1 oM a 11 a, drong in haar verslag op meerdere belangstelling voor dit fonds aan. De verslagen werden goedgekeurd. Aangaande de verkiezing van een nieu we presidente waren enkele voorstellen tot uitstel van de verkiezing ingeko men. Het hoofdbestuur deelde mede, dat ingevolge art. 6 der statuten de tijd te kort was, om de voordracht van het hoofdbestuur voor een presidente tijdig in te dienen en waar ook uit verschillen de afdeelingen het voorstel kwam de ver kiezing nog op te schorten zal mevr. Rin geling het voorzitterschap waarnemen tot de volgende verkiezing. Mevr. Knop pers is bereid gevonden het vice-voor- zitsterschap waar te nemen. Door de afdeeling Doorn werd verzocht om een lagere afdracht aan de bondskas. Dit voorstel werd niet aangenomen. In de "Woensdag gehouden algemeene vergadering herdacht de voorzitster met groote waardeering wat de afgetreden presidente, vevr. H a v e 1 a a r, voor den bond had gedaan, gedurende vele jaren. Na langen tijd het centrale middelpunt te zijn geweest van den Bond, had zij' ge meend, dat thans het oogenblik van haar aftreden gekomen was, om aan een jon gere kracht de leiding over te geven. Verder werd verslag uitgebracht van de huishoudelijke vergadering. Aan de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard werden hulde-telegram- men gezonden. In de middagvergadering refereerde Prof. Dr Berkelbach van der Sprenkel over: Huwelijk en gezin. Door mevr. van AlkemadeKwakkelstein werd een slot woord gesproken. De vergaderingen waren zeer druk be zocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1