aPd' BismaRex Hel Duitsche Pantserschip „Deutschland" door bommen uit vliegtuigen van de Spaansche Regeering getroffen. MAANDAG 31 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 201 Twintig opvarenden gedood en 73 gewond. Duitschland kondigt maatregelen aan. Binnenland Regeling voor huurauto- bedrijven. Rexajj MAAGPOEDER Belangrijkste Nieuws Uitg.: N,V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen GO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f075, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Volgens mededeeling uit Valencia zou het Duitsche oorlogsschip de Admiraal Scheer door Spaansche regeeringsvlieg- tuigen zijn getroffen, nadat' van dit schip op de vliegtuigen het vuur was geopend. Volgens bericht uit Berlijn is echter niet de Admiraal Scheer, maar het pantser schip Deutschland geraakt, doch zonder dat van Duitsche zijde op de vliegtuigen is geschoten. De vliegtuigbommen 'hadden verschrik kelijke uitwerking, 20 dooden en 73 ge wonden waren het resultaat. De Deutsch land, die deel uitmaakt van het Duitsche eskader, dat controle voor de niet-inmen- ging uitoefent, is Zondag te Gibraltar aangekomen. Het spreekt vanzelf, dat deze gebeurtenis tot ernstige verwikkelin gen aanleiding zal geven. Reuter meldt uit Valencia Het Duitsche oorlogsschip Admiraal Scheer zou twee regeeringsvliegtuigen onder vuur hebben genomen. Het Duitsche oorlogsschip zou door vier van de twaalf bommen, welke door de regeeringsvliegtuigen werden gewor pen, getroffen zijn. Aan boord zouden zich verscheiden ontploffingen hebben voorgedaan. Het Spaansche ministerie van lands verdediging, aldus Havas, heeft het vol gende communique gepubliceerd Zaterdagmiddag om vijf uur hebben regeeringsvliegtuigen een verkenningsvlucht ge maakt naar de Balearen. Toen zij Ibiza passeerden, heeft een oorlogsschip, dat zich op 200 M. van het havenhoofd be vond, met groote hevigheid vuur gegeven op de beide vliegtuigen, zonder dat deze eenigen aanval hadden onder nomen op het schip noch op de stad. De vliegtuigen beant woordden het vuur- Zij wier pen twaalf bommen, van welke vier op het schip tot ontplof fing kwamen. Zooals m'en weet moeten buitenland- sche oorlogsschepen, die belast zijn met de controle, zich op ten minste tien mijl van de kust ophouden. De Admiraal Scheer bevond zich in de Golf van Ibiza en nog wel dicht bij de pier. Bovendien is de controle bij Ibiza, aldus het communique, opgedragen aan een Fransch smaldeel en had de Duit sche kruiser derhalve geen enkele op dracht ter plaatse waar 'hij zich bevond. De Duitsche admiraliteit publiceerde daarna een communique, volgens hetwelk het Duitsche oorlogsschip, dat door bom men van Spaansche regeeringsvliegtuigen is getroffen, niet de „Admiraal Scheer",, doe'h de „Deutschland" zou zijn. Slechts twee bommen zouden op het schip te recht gekomen zijn. Nadere bijzonder heden zijn echter nog niet bekend. De Duitsche verklaring. Gisteravond heeft de Duitsche regee ring naar aanleiding van 'het gebeurde met de Deutschland de volgende verkla ring gepubliceerd. Nadat enkele dagen geleden „roode" vliegtuigen de in de haven van Majorca liggende Engelsche, Duitsche en Italiaan- sche schepen met bommen hadden aan gevallen 'en daarbij aan boord van een Italiaansch schip zes officieren doodden, werd den Duitschen schepen het verdere verblijf in deze haven ontzegd. Zaterdag 29 Mei lag het pantserschip Deutschland ter reede van Ibiza. Het sc'hip behoort tot de voor internationale maritieme controle bestaande strijdkrach ten. Niettemin werd tusschen zes en zeven uur 's avonds het schip plotseling met bommen bestookt door twee in glij vlucht dalende vliegtuigen der „roode" regeering van Valencia. Aangezien het schip „rust" 'had, be vond de bemanning zich in de onbe schermde ruimte in het voorschip Een der „roode" bommen sloeg, zooals on langs bij het Italiaansche schip, in de zaal voor de officieren en in de cantine voor de manschappen- Twintig dooden en drie en zeventig gewonden zijn de gevol gen van dezen misdadigen aanslag. Een tweede bom, aldus vervolgt het communique der rijksregeering, trof het zijdek, doch richtte daar slechts geringe schade aan. Het schip heeft geen schoten gelost op de vliegtuigen. Nadat de „roode" regeering van Va lencia door de niet-inmengingscommissie en door de rijksregeering twee malen ge waarschuwd was geen verdere aanvallen te doen op de in dienst der internationale controle staande schepen, dwingt de ze nieuwe misdadige aanslag op een Duitsch schip de regee ring van het Duitsche rijk tot maatregelen, welke zij onver wijld zal mededeelen aan de niet-inmengingscommissie. Het bericht, dat Spaansche vliegtuigen bommen hebben geworpen op het Duit sche pantserschip Deutschland heeft na tuurlijk te Berlijn heel wat opschudding veroorzaakt. Rijkskanselier Hitler is te Munchen, toen hij de opening van de tentoonstel ling der Reichsnahrstand deed, met het gebeurde in kennis gesteld. Dit geschied de nog tijdens de plechtigheid. Hitier heeft kort daarop een lang onderhoud gehad met von Neurath, den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, die zich terstond naar Munchen had begeven. Al daar is behalve von Neurath ook admi raal Raeder, de opperbevelhebber van de Duitsche vloot, aangekomen. Hitler is daarop in gezelschap van von Neurath en Raeder per vliegtuig naar Berlijn te ruggekeerd, waarop om half 7 op de kanselarij: een bespreking heeft plaats gehad, waaraan ook generaal von Blom berg heeft deelgenomen. Goering, die te Weimar vertoefde is eveneens per vlieg tuig naar Berlijn teruggekeerd. Hij begaf zich na de landing terstonds naar de rijkskanselarij. Het ministerie van landsverdediging te Valencia deelde Zaterdag mede, dat het Zaterdagochtend van den commandant van het Duitsche eskader in de Middel- landsche Zee, het volgende telegram heeft ontvangen: „In de afgeloopen dagen 'heb ben vliegtuigen, welke in uw dienst zijn, herhaalde malen gedaan alsof zij de Duit sche schepen, welke hun taak volbrengen in de controle, wilden aanvallen. Deze wijze om een buitenlandsch oorlogsschip te naderen is tegen het internationaal gebruik Ik verzoek u dergelijke handel wijzen te doen eindigen, voor 'het geval van herhaling heb ik opdracht gegeven met de overeenkomstige maatregelen te antwoorden-" De minister van landsverdediging heeft hierop geantwoord: „Het is niet waar dat vliegtuigen van de Spaansche repu- blik op aanvallende wijze hebben gevlo gen boven oorlogsbodems, belast met de controle. Indien deze controle wordt uitgeoefend op den vast gesteld en afstand hebben deze schepen niets te vreezen van onze vloot, noch van onze luchtmacht. Deze garantie kan evenwel niet worden gegeven, indien deze schepen op onvoorzichtige wijze en zonder noodzaak voor anker gaan op de reede of in de haven van plaatsen, welks bekend staan als centra van actie van de opstandelingen, waartegen de wettige re geering van de republiek optreedt." Het feit, dat de bommen op de Deutsch land zijn geworpen vlak na deze tele- grammenwisseling toont aan, dat het toe val geen rol heeft gespeeld, dat wel dege lijk vliegtuigen met opzet op dit Duitsche schip bommen wierp. De bommen op de „Deutschland" hebben de Spaansche kwestie met al haar moeilijkheden, nog een stuk lastiger gemaakt, merkt het 'Maandagochtendblad op. Alle Britsche en buitenlandsche oor logschepen hadden de vlag halfstok han gen, toen de Duitsche kruiser „Deutsch land" de haven van Gibraltar binnenvoer. ONTZETTENDE BOSCHBRAND IN BELG IE. Welke ernstige gevolgen het achteloos wegwerpen van een cigaret kan hebben is Zondag wederom overduidelijk geble ken. Ongeveer half vier bemerkte de boschwachter van een groot dennenbosch tusschen Houthaelen en Zonhoven in België tot zijn niet geringe verbazing, dat op een plaats, waar even te voren een gezelschap vertoefd had, er brand ont staan was. Onmiddellijk liet hij in de ge- heele omgeving alarm slaan en van alle kanten kwam hulp op-dagen, doch bin nen weinige minuten had de brand reeds zoo'n ontstellenden omvang aangenomen, dat men besloot om de militaire autori teiten te waarschuwen. Over een afstand van ettelijke kilome ters zag men een gordel van helroode vlammen, waarboven dikke rookwolken langzaam ten hemel stegen- De brand was hedenmorgen om vier uur nog niet volledig geblusc'ht, ofschoon men op dat oogenblik voor een verdere uitbreiding toch niet meer bevreesd be hoefde te zijn. GEEN WAPENSTILSTAND IN SPANJE. In een verklaring voor de pers heeft de minister van buitenlandsche zaken te Valencia, Giral, medegedeeld, dat de re geering weigert iedere opschorting der vijandelijkheden, voorafgaande aan een volksstemming of een wapenstilstand, die -de waarschijnlijkheid van een accoord tusschen 'haar 'en de opstandelingen zou veronderstellen. Dit zou beteekenen, dat de opstandelingen als belligerenten wor den erkend. De regeering eischt slechts de onvoorwaardelijke overgave der op standelingen. Wij aanvaarden, zoo vervolgde Giral, het beginsel van terugtrekking uit den oorlog van alle buitenlandsche elemen ten en eisch'en deze zelfs. Indien de niet-inmengingscommissie ons een plan wil voorleggen, dat de mid delen aangeeft om de buitenlanders uit Spanje terug 'te trekken, zullen wij dit met de meeste aandacht bestudeeren.. HET BOMBARDEMENT VAN BARCELONA. Vele dooden en gewonden. D'e vliegtuigen van Franco, welke Za terdagmorgen vroeg boven de hoofdstad van Catalonië verschenen, waren zes in aantal. Het waren driemotorige bommen werpers. Zij lieten een vrij groot aantal bommen vallen op verscheidene stadswij ken. Terstond werd alarm gemaakt en opende het luchtdoelgeschut het vuur op de vliegtuigen, die onmiddellijk met mi- trailleurvuur beantwoordden. Het aantal slachtoffers zou 50 dooden en 100 gewon den te boven gaan. In officieele kringen te Bilbao wordt medegedeeld, dat 8 vliegtuigen van Duitsch fabrikaat een 'honderdtal bom men hebben geworpen op Santander. ONGELUKSDAG VOOR DE VLIEGERIJ. Vele vliegtuigen neergestort. Op den Britschen rijksluchtvaartdag, die Zaterdag met vliegdemonstraties op alle vliegterreinen in Engeland gevierd werd, zijn 7 militaire en particuliere vliegtuigen neergestort. D'e meeste onge lukken hadden een doodelijken afloop. Tien personen z-ijn om het leven gekomen. Bovendien is bij de internationale snel heidswedstrijden voor vliegtuigen op het eiland Man een tragisch ongeluk gebeurd. Een toestel vloog tegen den schoorsteen van een huis op. Het vliegtuig ging in vlammen op. Beide inzittende vliegers vonden den dood. Drie bewoners van het huis werden gekwetst. Slechte betalers ÖBBet Amerikaansehe departement van buitenlandsche zaken is bezig de gewone aansporing te richten tot de mogendheden, welke midden Juni den dan te vervallen termijn harer oorlogsschulden moeten betalen. Tezamen met de achterstallige schulden is het totaal tot 1/4 milliard aangegroeid Men houdt er rekening mede, dat be halve Finland geen enkele andere debi- teursstaat zal betalen. Korts Berichten. Dte Duitsche kranten, welke het ver slag van de rede van dr Goebbels tegen de R.K. geestelijken bevatten, zijn in ge heel Oostenrijk verboden. D'e Duitsche ambassadeur von Papen, heeft hiertegen geprotesteerd. DE POLITIEKE TOESTAND. Dr H. Colijn bij H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmid dag te drie uur ten Paleize Huis ten Bosch, ter conferentie ontvangen den Mi nister van Staat, dr H. Colijn. DE OFFICIEELE UITSLAG DER VERKIEZINGEN. Dr Vos herkozen als Kamerlid. Naar uit de officieele 'gegevens van de hoofdstembureaux uit de verschillende kieskringen blijkt, zijn in totaal 4.058.077 geldige stemmen uitgebracht, zoodat de kiesdeeler heeft bedragen 40.58077/ioo. Hoewel deze kiesdeeler bijna 15 lager is dan die, welke volgens de voorloopige cij fers was berekend, wordt daardoor geen wijziging gebracht in de toekenning der zetels aan de daarvoor in aanmerking ko mende partijen, zooals deze toekenning is bekend gemaakt. Eenig voorbehoud was gemaakt ten aanzien van de verkiezing van den Vrij- heidsbonder dr I. Hl. J. Vos, aanraden het overschot van diensi lijst slechts een zeer gering verschil aanwees met dat van een der andere lijsten van den Vrijheids bond. Thans is gebleken, dat het overschot van de lijst-Vos inderdaad het grootste Bevoegdheid der gemeentebesturen uitgebreid. De wijziging in artikel 18 van het Regle ment Autovervoer Personen, welke de mi nister van. Waterstaat in zijn schrijven aan Ged. Staten tegen 1 Juli a.s. heeft aan gekondigd, hetee'kent een niet onbelang rijke uitbreiding van de bevoegdheid der gemeentebesturen. Volgens de aanvankelijk in het regle ment opgenomen regeling, waarvan de in werkingtreding naderhand is uitgesteld tot 1 Juli, zouden de gemeentebesturen op iedere aanvraag een vergunning voor het vervoer van personen met huurauto's hebben moeten verleenen. Thans zal de regeling dusdanig wor den, dat B. en W. in vol'le vrijheid op iedere vergunningsaanvrage kunnen be schikken, dat wil dus zeggen verleenien of afwijzen, behoudens beroep op den Raad B. en W. zullen dus na 1 Juli op grond van de bepalingen der wet van 1936 voor waarden kunnen stellen, niet alleen ten aanzien van het taxivervoer, doch ook voor de huurautobedrijven in het alge meen. D'e gemeentebesturen hebben nu nog ruim een maand gelegenheid om de uit werking van deze materie in een plaat selijke verordening in overeenstemming te brengen met de in hoofdlijnen voor het geheele land geldende regeling. was:, zoodat behalve de heeren Bierema, Van Lidth de Jeude en Wendelaar de heer Vos voor den Vrijheidsbond tot lid der Kamer benoemd zal worden ver klaard. Tijdelijke salarisverhooging. In verband met den beteren gang van zaken in de Oranje Nassaumijnen is den beambten een tijdelijke salarisverhooging van 5 pet. toegekend. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Een vaste propagandist aangesteld. Het hoofdbestuur van den Gbr. Nat. Werkmansbond beeft in zijn jongste ver gadering als propagandist van den bond benoemd de heer J. Strating. te Gronin gen als opvolger van den heer A. Broen te Enschedé. De heer Strating is een jaar op proef werkzaam geweest en heeft in die periode 16 nieuwe afdeelingen mogen oprichten. Hij heeft zich nu metterwoon te Utrecht gevestigd. DE LOON ACT IE BK WERKSPOOR. Overeenstemming bereikt. D'e onderhandelingen te 'sGravenhage tusschen het bestuur van den Metaalbond en de besturen van den Alg. Ned., den R.K. en den Christelijken Metaalbewer- kersbond, gevoerd over de looneiscben van het personeel der Ned. Fabr. van werktuigen-spoor wegmaterieel W erk- spoor) en over betgeen de 'directie hierte genover aanbood, hebben tot overeen stemming geleid. Van werkgeverszijde is toegestemd in een loonsverhooging en een verbooging der tarieven, waarmede de werknemers genoegen hebben genomen, zoodat een arbeidsconflict vermeden is. VERMEERDERING VAN WERK NEMERS IN NED.-INDIë. Aantal werkloozen blijft echter stationnair Gedurende het laatste halfjaar is', naar de Java-Bode meldt, een duidelijke vermeerdering van het aantal mannelijke werknemers, die uit het buitenland naar Nederlandscb-Indië komen, en voorname lijk te Tandjong-Priok debarkeeren, te constateeren. D'eze werknemers zijn vrij wel allen van Nederlandsehen of Ghinee- schen landaard. Verschillende g'roote handels>- en cul tuurmaatschappijen laten de laatste maanden weder werkkrachten uit het moe derland komen. Uiteraard is zulke vermeerdering van het aantal werknemers een gunstig ver schijnsel te noemen, doch indien men hoort, dat het aantal werkloozen prac- tisch stationnair is gebleven, is aan een ■dergelijken import ook een nadeelige kant. DUURTETOESLAG AAN INDISCHE AMBTENAREN. Met een inkomen lager dan f 300 per maand. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 Juni a.s. in geheel Indië uitgezonderd die streken, waar in reeds een gelijke of een hoogere toe slag was verieend aan ambtenaren met een maandelijksch inkomen van minder dan f 300, een duurtetoeslag van 5 pet. is toegekend op de normale en overgangs- bezoflidiging, met een minimum, van f 1; hierdoor mag het gezamenlijk inkomen het bedrag van f 300 per maand niet overschrijden. (Aneta.) lepeltje BISMA- REX zal onmiddellijk het beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- s. llseeren. Het bestrijdt oprisping en indigestie en beschermt den maag- A. wand. Gebruik eenigen tijd BIS- ^MA-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U x zich jarenlang heeft moe iten ontzeggen. U kunt het probeeren met een i proefflacon van 25 ct. De groote flacon f. 1.25 is voordeeliger voor regelmatig ge- k bruik. Bij Apothekers en Drogisten. Verkrijgbaar o.a. te Goes: A. G. v. d. Rest, Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat, Pa Gebr. Mulder, Korte Kerkstraat, Fa J. M. den Herder, Kade; en te Middelburg: Fa Schulte Thieme, Lange Delft, Fa F. H. J. D'amen, Korte Noordstraat, Fa P. van Sluijs, Vlasmarkt. (Ingez. Med.) Binnenland. Dr Colijn met de kabinetsformatie belast. Duurtetoeslag voor Indische ambtenaren. De vrije benoeming 'bij het Lager Onder wijs. Regeling voor huur-autohedrijven. Buitenland. Spaansch regeeringsvliegtuig werpt bom men op een Duitschen kruiser. Duitsche oorlogsschepen bombardeeren Alaneria. Ernstige vliegongelukken in Engeland. ZWAARDERE MOTOREN VOOR ELECTRISCHE TREINEN? Met het oog op grootere snelheid De proeven der Ned. Spoorwegen, ge nomen met het oog op de verhooging der rijsnelheid van ölectriisohe treinen tot 120 'km per uur, duren nog voort. Het is n.l. een belangrijk punt van studie hoe het zware electrische materieel dat den dienst tusschen Amsterdam en Rotterdam on derhoudt, geschikt gemaakt kan worden voor de nieuwe topsnelheid. Overwogen wordt door wijziging der versnelling en verzwaring der motoren de hoogere snel heid te bereiken. Het ligt in de bedoeling om de snel- heidsverhooging met ingang van den zo merdienst 1938 in te voeren. Deze lange tijd van Voorbereiding is noodzakelijk ten einde storingen, als destijds met de te overhaaste invoering der Dieseltractie zijn voorgekomen, te vermijden. ZWSTSERSCHE LOF VOOR DR COLIJN. Voldoening over den stembusuitslag. Meer dan ooit te voren heeft de Zwit- sersche openbare meening zich 'ditmaal met de verkiezingen in Nederland bezig gehouden. Alle groote bladen hebben voorbeschouwingen en statistieken gege ven, waarbij vooral de conservatieve pers er den nadruk op legde, dat het hier een strijd tusschen gezonden politie'ken in vloed en nationaals'ocialisme was. De groote Nederlaag van de N. S. B. heeft hier grooten indruk gemaakt en sinds Dinsdag hebben alle groote bladen hoofd artikelen aan de Neder'landsche verkie zingen gewijd. De voldoening over de be haalde zege van Dr Colijn is zeer groot. D'e „Neue Zürcher Zeitung" schrijft: „Wel zelden zal een verkiezing duidelij ker den volkswil naar voren hebben ge bracht. Het is meer dan klaar voor ieder een, dat het volk Colijn en Oud terug wil." Ook de overige pers uit zich in soort gelijke 'bewoordingen, waarbij' „Der Bund" (Bern) nog opmerkt, dat de Hollanders een nuchter denkend volk zijn, dat eerst vier jaren het Nation-socialistisch stre ven heeft aangezien. Naar de behaalde resultaten heeft men geoordeeld en de uitspraak dezer verkiezingen zal wel nie mand onduidelijk voorkomen, meent het blad. i Jhr A. F. DE SAVOKNIN LOHMAN HERDACHT. Plechtigheid op „Oud Eik en Duinen". Ter gelegenheid van de herdenking van zij'n lOOsten geboortedag hebben bet hoofdbestuur van de Ghr.-Historische Unie, commissarissen, directie en hoofd redactie van bet dagblad „De Nederlan der" en de Chr. Hist, kieskringen te 's Gravenhage, Scheveningen en Loosdui nen Zaterdagmiddag op bet graf van den grooten staatsman, jhr. Mr A. F. de Sa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1