NIEUWE OSLO OVEREENKOMST GETEEKEND. bespaart tijd en geld Jonge Moeders Een voorspelling uit October 1936. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Ingezonden Stukken. WEEK-ABONNEMENTEN KLEINE ADVERTENTIËN Telegrammen Burgerlijke Stand Marktberichten Adm. van „De Zeeuw" Goes Naar vermindering economische belemmeringen. Uitbreiding van internationaal handelsverkeer. In de De Lairessezaal te 's-Gravenhage is gistermiddag een overeenkomst getee- kend door de gedelegeerden der regeerin gen van de landen, welke deel uitmaken van de conventie <van Oslo, welke over eenkomst strekt tot 'bevordering van hun onderlinge handelsbetrekkingen. Op initiatief van Dr Colijn, voorzitter van den raad van ministers van Neder land hebben deze regeeringen de midde len onderzocht om een gezamenlijke actie te ondernemen tot uitbreiding van het handelsverkeer in het algemeen. Zij 'heb ben gemeend, dat het, ter bereiking van dat doel, nuttig was, voor de goederen, die van belang zijn voor hun ouderlingen handel, geleidelijk over te gaan tot een vermindering van de handelsbelemmerin gen, afschaffing van bijzondere verdedi gingsmaatregelen, getroffen om zich te beschermen tegen de gevolgen van de crisis, en instelling van maatregelen, in houdende uitgebreider en nauwkeuriger waarborgen voor de stabiliteit dan die op het oogenblik bestaan. In overeenstemming met dit program ma hebben de regeeringen van België, Luxemburg en Nederland zich verbonden zonder invoerbeperkingen de goederen, afkomstig van het grondgebied van de deelnemende staten, toe te laten of alle gevraagde invoervergunningen te verlee- nen wat betreft de artikelen, voor welke een voorafgaande invoervergunning noo- dig is. Een lijst, inhoudende een opsom ming van deze goederen, i3 aan de over eenkomst toegevoegd. Zij hebben zich, buitendien, verbonden om de invoerrech ten voor deze artikelen niet te verhoogen. De regeeringen van Denemarken, Fin land, Noorwegen, Zweden en de regee ring van Nederland, ditmaal in naam van Nederlandsc'h-Indië, hebben van haar zijde de verplichting op zich genomen om voor de goederen, in een tweede lijst op gesomd, geen enkel initiatief te nemen, strekkende tot een verhooging van in voerrechten, heffingen en bijzondere rechten op den invoer, noch deze nieuw in te stellen. Bovendien hebben zij zich verbonden, geen nieuwe beperkende maatregelen voor die producten te tref fen. Ter aanvulling van de conventie van Oslo bepaalt de overeenkomst, dat in principe iedere nieuwe maatregel, die een belemmering van het handelsverkeer ten gevolge zou kunnen hebben, van te voren aan de andere landen, die de over eenkomst hebben geteekend, medegedeeld zal moeten worden. De regeeringen van de deelnemende staten zijn overeengekomen, gezamenlijk iederen maatregel te onderzoeken om een einde te maken aan de practijken van abnormale mededinging in den buiten- landschen handel, die hun land betref fen. Eveneens zijn zij overeengekomen om het regime van publieke aanbestedin gen en bestellingen van den staat, de ge meenten of eenig ander openbaar lichaam in studie te nemen uit een oogpunt van de voorkeur, die aan de binnenlandsche voortbrengselen wordt gegeven. In afwachting van 'het deponeeren van de ratificatie-oorkonden zal de overeen komst voorloopig in werking treden op den lsten Juli 1937. Zij zal een looptijd hebben van één jaar. Deze overeenkomst luidt een nieuwe phase in de economische betrekkingen tusschen de Oslo-staten in. Zij staat open voor ieder land, dat zal kunnen toe treden, na daaromtrent een overeenkomst gesloten te hebben met de onderteekenen- de staten. 'Zij moet beschouwd worden als een eerste schrede in de richting van een vermindering der belemmeringen op economisch gebied. Als nr 1 op de voordracht voor de benoeming van hoofd eener openbare ULO-school te Zeist, staat de heer J. W. Stassen, hoofd der openb. ULO-sohool te Goes. Kweekelingen met akte pensioengerechtigd. Tot nu toe vielen alleen de kweekelingen met akte, die een schriftelijke vaste aanstel ling hadden, voor ombepaalden tijd dus, en die meer dan f 400 per jaar verdien den onder de pensioenbepalingen. Zij', die minder verdienden en die maar tijdelijk benoemd waren vielen er buiten, ook al duurde de „tijdelijkheid" twee onafgebro ken jaren; ze werden geacht belast te zijn met „afloopende diensten". Dit standpunt nu van den Pensioen raad is gewijzigd; deze meent, dat de met meer dan f 400 bezoldigde kweekeling miet akte tegenwoordig wel algemeen als „zelfstandig onderwijzer" zal werkzaam zijn, dus als gewone leerkracht deelne men aan werkzaamheden, die van „blij1- venden" aard zijn. Is dus een kweeke- linjg ^zelfstandig" werkzaam, verdient hy of zij1 meer dan f 400 per jaar en heeft zijln dienst zonder onderbreking twee jaar geduurd, dan wordt hij „amb tenaar" in den zin der Pensioenwet. Jubileum J. v. Buuren. A.s. Dinsdag viert de heer J. v. Buuren, 'hoofd van de Ohr. school te Bergen op Zoom, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris ontving zijn opleiding aan de Kweekschool met den Bijbel te Rotter dam en werd in 1912 werkzaam als on derwijzer te Vlaar dingen. Vervolgens diende hij het Ghr. onderwijs te Assen en te Zaandam, om in 1924 op te treden als hoofd te Bergen op Zoom. Onder leiding van den jubilaris groeide de school te Bergen op Zoom uit van 125 op 220 leer lingen, terwijl aan zijn school ook een cursus voor opleiding voor onderwijzer verbonden werd, waaraan tal van leer lingen hun acte haalden en waarvan ve len, zoowel in Oost-Zeeland als in West- Brabant gebruik plegen te maken. Jubileum P. van Es. A.s. Dinsdag viert de heer P. van Es, onder wijzer aan de Ghr. school te De Steeg, zijn 40-jarig ambtsjubileum. In 1897 ving de heer Van Es zijn loopbaan aan aan de Ghr. school teTerneuzen, waar hij niet minder dan 23 jaar werkzaam is geweest, om zich in 1920 aan de school te De Steeg te verbinden. Aan de Zondagsschool, de Zending, de Jeugdorganisatie, de A. R. Kiesvereeni- ging heeft de jubilaris zijn krachten ge geven en de Geref. Kerk diende hij in het ambt. Op 16 October 1936, dus 7 maanden geleden, heeft „Volk en Vaderland", het lijfblad van Mussert, een beschouwing gegeven over de komende Kamerverkie zingen. 't Zag er voor de bestaande partijen, volgens die beschouwing dan maar don ker uit. Want het zou, hoe men de zaak ook ging wenden of keeren, onmogelijk zijn weer een regeeringsmeerderheid bij el kaar te trommelen. Een Roomsch-Roode coalitie zou on mogelijk zijn, want 26 Staatspartijers (Mussert had toen nog niet geordonneerd dat de R.K. Staatspartij alleen als staats greeppartij mocht worden aangeduid) en 18 Planarbeiders is in totaal nog maar 44. En met de laatste Vrijz. Democraat er bij 45. De verwachting was dus, dat deze partijen aan de N.S.B. 11 zetels zouden verliezen. Een coalitie van de drie Christelijke partijen, zoo heette het verder, zou al evenmin tot het gewenschte doel leiden. Immers: 26 staatspartijers, plus zeg 8 anti's en 8 Historici is maar 42, tel daar de 2 laatste liberalen bij en je hebt er nog maar 44. Men rekende er dus op, dat de A.R. 6, de G.H. 2 en de Vrijheidsbond 5 zetels zou verliezen, of in totaal 13. Op die manier zou de N. S. B. dan al tot 24 zetels zijn gekomen. En zoo stellig rekende men er op, dat het dien kant op zou gaan, dat er aan toegevoegd werd: „Ja, het is de dood in de pot voor ze (diverse partijen). En 't zal nog wel er ger worden ook. Want als straks die nieuwe krant verschijnt „Het Nat. Dag blad", dat Mussert heeft gesticht, dan groeit die N.S.B. nog harder." Geen wonder, dat men Dr Colijn af beeldde als een afgeleefde stakkerd, die moest bedelen om hier en daar een stem metje op te halen. Geen wonder ook, dat men op 26 Mei in verschillende plaatsen alles in gereedheid had gebracht om de overwinning feestelijk te vieren. Maar, nu is de debacle gekomen. In- plaats van de verwachtte 24 zetels heeft de N. S. B. er 4 gekregen. De man die als een Nebucadnezar pochte over het groote rijk door hem ge bouwd, die van zichzelf liet en laat uit bazuinen, dat zonder hem Nederland geen toekomst heeft, staat nu voor het oog van heel het volk, als een praalhans, die door niemand ernstig kan worden genomen. Plotseling overgesto ken. Te Hilversum heeft gistermiddag een aanrijding plaats gehad, welke aan de driejarige P. B. het leven heeft gekost. Het kind stond op het trottoir toen een vrachtauto naderde. Het stak even voor de auto zou passeeren, plotseling over en kwam onder de wielen van den zwa- ren wagen. De kleine was op slag dood. Zevenjarige jongen ge dood. Gisteravond is te Zwaag een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij' de zeven jarige G. B. om het leven is gekomen. De knaap geraakte bijl het oversteken van den weg bekneld tusschen een maaima- chine en een juist passeerende auto. Eenige oogenblikken na het ongeluk gaf de jongen den geest. 'Schril contrast. Twee berichten trekken de aandacht. Het eerste: De zaak Aalders komt na twintig maanden voorarrest op 14 Juni te Essen voor. De uit Enschedé afkom stige Nederiandsche re serve-luiten an t- vlieger G. Aalders, werd op 9 September 1935 te Keulen gearresteerd, aanvanke lijk in de Gestapo-gevangenis te Diissel- dorf-üebrendorf opgesloten en later naar het Huis van Bewaring te Essen overge bracht. Deize Nederlander zit dus in DüitscMand anderhalf jaar in voorarrest. No'g stééda is in Nederland niet bekend welke feiten hem worden ten laste gelegd. Op den aandrang der Nederiandsche re geering om een afschrift der dagvaarding te ontvangen, is niet gereageerd. Ook is hem een Nederlandsöhen verdediger ge weigerd. Van beteekenis is verder, dai deze Aalders ernstig moet zijn mishan deld; 'hijzelf deelde zijn moeder mede, dat hij met een stok met lederen riemen was geslagen en later 'heeft hij deze mede- deelingen 'herhaald. Bij het naar Neder land gezonden wasohgoed bevond zich een broekje, waarop de sporen van mis handeling duidelijk zichtbaar waren. Er kleefde, bloed aan en het was in het zit vlak ernstig beschadigd. Deskundigen, die het kleedingstuk hebben onderzocht, ver klaarden, dat deze beschadigingen zijn verooorzaakt door het voortdurend toe brengen van slagen. Nu de tegenhanger: De D'uitsche vlie ger, die Vrijdagmiddag het doodelijk ongeluk te Zijldijk (gemeente 't Zand) veroorzaakte, is op vrije voeten gesteld, nadat het luchtvaartministerie te Berlijn een waarborgsom had toegezegd. En dan: Het is nog niet uitgemaakt of de Vlieger voor een Nederiandsche of een Duitsöhe rechtbank zal terecht staan. «Dienstbode uit een dak goot gevallen. Gistermiddag was een 17-jarige dienstbode uit Schiedam, in betrekking bij een familie te Rotter dam, bezig met het schoonmaken van. een dakgoot. Het meisje verloor op ©en ge geven oogenblik haar evenwicht en viel van 15 m hoogte, met het hoofd naar be neden op de straat. De ongehikkige was op slag dood. De fraude bij de Bank- Schaap te Wormerveer in 1935. Het zal op 23 Juni 2 jaar geleden zijn, dat de fraude werd ontdekt bij de firma Schaap te Wormerveer, waar uit de meeste safes alle effecten waren verdwe nen. En nog steeds hebben zeven safe houders de hun rechtmatig toekomende stukken niet terug ontvangen, daar de Incasso-bank te Amsterdam bezwaar maakte de gestolen fondsen aan de eige naars terug te geven, terwijl de Amster- damsche Bank dat na het Haarlemsche vonnis in April 1936 wel deed- Thans is de procedure tusschen safe houders en Incassobank in het stadium gekomen, waarbij de rechtbank te Haar lem heeft beslist, dat de eigenaars der verduisterde stukken kunnen worden toe gelaten tot 'bet bewijs, dat zij werkelijk de eigenaars der bedoelde stukken zijn. Prijzen voar eieren naar Duitschland. De verkoopprijzen voor kippeneieren naar Duitschland zijn voor de periode van 28 Mei tot 1 Juni vastgesteld op G- klasse 52-53 kg f B-k'lasse gewicht 57 58 kg f 4; A-klasse gewicht 'boven 58 kg f 4.35; S-klasise gewicht boven 65 kg f 4.70, alles per 100. De heffing bedraagt voor B-eieren, 9'2.5 ct, voor A-eieren f I.02V2 en voor S-eieren fl.12^. Minimumprijzen voor eendeneieren zijn naar grootte f 2.05, f 2,25, f 2.45, f 2.50, f 2.Ö5, Verbetering van den rundveestapel in Zeeland. De vereeniging tot verbetering van den rundveestapel in Zeeland heeft gisteren te Terneuzen haar algemeene vergadering gehouden. Na het openingswoord van den voor zitter, den heer W. Kakebee'ke, doelde deze o.a. mede, dat in het afgeloopen jaar een 2-tal miefkerseursusisen gehouden wer den te Seroo'sfcerke, twee rundveecursus sen te Biervliet en Middelburg, twee cur sussen voor veeverlo'skunde te Goes en Zaamsdag. Bij de benoeming van leden der finan- cieele commissie, wegens periodiek af treden van den heer J. L. Goeiheer te Wolf aartsdijk, die niet herkiesbaar was, is bij acclamatie gekozen de beer I. van Cruinin'gen te Zuidzande. Dr J. 'Grashuis, Arnhem, beeft een in teressante inleiding gehouden over de on vruchtbaarheid van rundvee en paarden met 'betrekking tot de voeding. Hierna heeft Ir H. W'i'bbens een film vertoond op het gebied der veehouderij. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Blauwe week actie. Reeds verschillende jaren werden we door velen uwer gesteund in onzen strijd tegen velerlei ellende, voortkomende uit het alcoholisme. Honderden Blauwe bloempjes werden er telkens verkocht. Daardoor kon ons werk voortgang hebben. Ook dit jaar vertrouwen we weer op de bereidwilligheid der Goesche burgers en op hen, die a.s. Dinsdag onze stad ho pen te bezoeken. Immers ook t Ih a n s is onze actie nog dringend noodig: bet alcoholisme telt zijn slachtoffers nu nog bij duizenden, en bij het ingaan naar we hopen van betere tijden, is vyaakzaamheid ten op zichte van het alcoholisme geboden. Op uw offervaardigheid doen we dan ook een dringend beroep! Koopt a.s. Dinsdag het „Blauwe bloem pje". Bij voorbaat onzen hartelijken dank. HetGoesche Drankweeroomité. Goes, Mei 1987. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Neen, een echte bruut is meneer Janssen (imet twee „essen") niet. Maar hij „staat" op z'n recht Verleden week moest meneer Janssen op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door. Natuurlijk vond-iewant hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nu weer redelijk wel~~ De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bij vooruitbetaling. De staking in de petroleumnijverheid. MEXICO CITY. De staking in dé pe troleumnijverheid heeft een kalm verloop. Ongeveer 30.000 arbeiders in 'dienst bij 11 ondernemingen zijn bij de staking be trokken. In het binnenland bouden stakingspos ters er bet oog op, dat bet werk wordt neergelegd. Krachtens de afspraak tus«- schen het stakingscomité en het departe ment van toezicht op de petroleumnijver heid maken de spoorwegen gebruik van stookolie. Het departement van arbeid zet de be middelingspogingen voort, doch het schijnt, dat slechts de tussckenkomst van den president een regeling van het con- ilict tot gevolg zal kunnen hebben. VALENCIA. Het Ministerie van natio nale verdediging, herhaalt in een ant- woord op het in de Tribune verschenen artikel over een bombardement van een Italiaansch oorlogsschip: De D'uitsche en Italiaansche oorlogsschepen zijn niet be last met het uitoefenen van controle rond om Majorca, zelfs indien het wél zoo was zouden zij niet het recht hebben toezicht binnen de Spaansche territoriale wate ren uit te oefenen. Waarschuwing van Duitsche zijde. D'e commandant der Dhitscbe vloot- strijdkrachten die deelnemen aan de con trole ter zee in de Spaansche wateren hoeft een waarschuwing gericht tot de regeering te Valencia met betrek king tot het vliegen van regeeringstoestel- len boven Duitsche oorlogsschepen. De tot zinken gebrachte „Cobin". Een telegram uit Bilbao meldt, dat het Britsche stoomschip „Cobin", dat in de haven van Valencia tot zinken is ge bracht, in Cardiff thuis behoorde. Het telegram voegde hieraan toe, dat men vreest, dat nog drie gewonden zullen overlijden, waardoor het aantal dooden tot 10 zou stijgen. Wapenstilstand in Spanje? De Russische reg'eering aanvaardt in beginsel het Britsche voorstel betreffende een wapenstilstand in Spanje, maar dringt er op aan, dat eerst de opstande lingen de vijandelijkheden staken en dat zij alle buitenlandsche troepen met inbe grip van de Marokkanen zullen terugtrek ken. het huidje van haar baby gaaf en gezond blijft. Dit immers wijst op een goede ver zorging van de kleine. Het geheim van een gezond huidje is de teere plaatsen te behandelen met Purol en het huidje koel en droog te houden met Purolpoeder, dan wordt het nooit rood of branderig en gaat nimmer stuk. Purol (wit en geel) in doozen 30, .60 ct. Tube 45 ct. Purolpoeder in bussen 40, 60 ct. Bi) Apoth. en Drog. MIDDELBURG. Bevallen: L. Joosse- Passenier z.; J. F. Vergouwe-Van Aken d.; S. C. RothuizenDekker z.; J. Outer- mans-Griep, d. Overleden: W. Vellekoop 8 uren z.; L. Sturm 5 j. z. Ondertrouwd: J. J. J. Sinke 35 j. en J. Janse 35 j., K. L. J. Smit 22 j. en G. A. Simons 28 j„ H. J. Leijdekker 29 j. en M. G. van de Voorde 26 j., J. van den Beige 21 j. en J. Pieters 24 j. Getrouwd: F. Herman 23 j„ en J. Lou- werse 27 j., A. Th. Tettelaar 24 j. en L. Mulder 18 j. (M. Ct.) Van 22—29 Mei 1937. IERSEKE. Geboren: Pieter, zv. Pieter Minaard en Johanna Minnaard; Willem Roelof, 'zv. Johannes Jacobus Bogaards en Jantina Jacoba Loen; Jan, zv. Lam- breöht Nieuwenhuize en Forra Jaooba Sanderse. Overleden: Catharina Laurina Pols, 52 j„ ongehuwd. (I. C.) Van 20—27 Mei 1937. KRUININGEN. Géboren: Adriaan Pie ter, zv. Adriaan Boone en Anthonia Pe- tronella Kwaak. (I. C.) Van 20—27 Mei 1937. WEMELDINGE. Gehuwd: J. N. de Leeuw, 23 j. jm. en M. Traas, 21 j. jd. Geboren: Willemina, dv A. Hoogeste- ger en J. Wallrave. (I. G.) WISSENKERKE. Gehuwd: Adriaan Cornelis de Pree 32 j. jm. en Lena Maria Begthel 27 j. jd.; Iman Jacobus van der Moere 31 j. jm. en Catharina Jasperina de Mol, 26 j. jd.; Hendrik Pieter Ver- sluijs 24 j. jm. en Maatje Sara Jasperse 26 j. jd. Ondertrouwd: Hendrik Boot 25 j. jm. te Kortgene en Pieternella Tannetje de Lange 21 j. jd.; Hendrik Versluijs 24 j. jm. en Tannetje Kleppe 22 j. jd. te Kort gene; Leendert Flipse '25 j. jm. en Ja coba Leendertse 21 j. jd. Overleden: 24, Jan de Looff 77 j. (N. B.) MIDDELBURG, 28 Mei. Groentenveiling: Spinazie 2—8, Postelein 410, Zuring 29, Doperwten 35, Sla 26, Andijvie 910, Peulen 66, Witlof 3, Uien 3% ct., allea per K.G. Peën 2,510, Selderie 2—5, Ra barber 2,57, Radijs 13, Rammenas 2,5 3,5 ct., alles per bos. Witte kool 215, Kropsla 1,52, Komkommers 11—15 ct., alles per stuk. Bloemen: Lupines 413, Iris 78, Pa paver 5 ct., alles per bos. Geranium 79 ct. per pot, Pioenen 712 ct. per 10 stuks. MIDDELBURG, 28 Mei. Aardappelvei ling: Late aardappelen 4471 ct. per 25 K.G. Nieuwe aardappelen 619 ct. per Kilogram. MIDDELBURG 28 Mei. Fruitveiling: Perziken 812 ct. per stuk. Tomaten 32— 35, Aardbeien 52—134, Blauwe Druiven 82, Roode bessen 8288, Aardbeien 21 ct., alles per doos. GOES. Veilings vereeniging Zuid-Beve land. Veiling van Vrijdag 28 Mei 1937. Groote veiling. Kruisbessen 12 per 100 kg. Kleine veiling. Fruit: Aardbeien 0.40 1.16, Blauwe Druiven 1.34, beide per kg; Perziken 48 per 100 stuks. Groenten: Bloemkool 211, Kropsla 1.308.80, Komkommers 713, Toma tenplanten 1.101.40, alles per 100 stuks Tomaten 3537, Peultjes 4248, Poste lein 8'-13, Spinazie 6«11, Stoof sla 47, Uien 3.40, Blauwe Aardappels 2.203.30, Boontjes voor de zaai 13, alles per 100 kg.; Wortelen 78, Rabarber 47, Radijs 1.602.60, Rammenas 33.20, Selderij 0.601.50 alles per 100 bos. Bloemen: Geraniums 8, Cyneraria's 20 «21, Spirea's 1720, Calscolaria's> 10, Hortensia's 1935, alles per 100 pot, B'Olbtgonia's 8, Salvia's 11, Lobelia 2 2.10, alles per 100 stuks; Narcissen 14, Irissen 4—5 per 100 bos. KAPELLE, 28 Mei 1937. Groote veiling van 27 Mei, 10.30 u. v.m.: Kruisbessen 11.9013.«40 per 100 kg. Groote veiling van 28 Mei, 10.30 u. v.m.: Kruisbessen 11.9012.60 per 100 kg. Kleine veiling 1 u. n.m.: Groenten: Spi nazie 68, Postelein 14, Tomaten 35, Stoofsla 5.5, alles per kg.; Aaidappelen 1.40, Aardbeien 81—86 per kg.; Kropsla I.90—3, Bloemkool 39, Knolselderij1- planten 0.04, alles per 100 stuks. Bloemen en planten: Bolbeg'onia's 11 12 per pot; Aceleien 5.5, Rozen 4.5, Iris sen 5, Pioenrozen 8, alles per bos. KRABBEND'IJKE. Veiling van 28 Mei. Kruisbessen f 12 p. 100 kg. Aanvoer II.500 kg. THOLEN. Roomboter per pond f 0,80, Boereboter per pond f 0,75. Eieren per 100 stuks f2,70. Stand van hedenmorgen 10 u. Stand van gistermiddag 3 u.: 775. Licht op voor fietsen: Zondag 9 u. 33 min. Maandag 9 u. 35 min. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3