Jhr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. ZATERDAG 29 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 2QÜ Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD De afgevaardigde van Goes. Buitenland. STERKER KUIKENS, IDEALE LEGSTERS BERTELS' opfokvoeder c.o. BERTELS' kunstkorre B" N RPPTPI C' oliefabrieken A'DAM v, DtK I tli afd. kunstkorrel A u AM Belangrijkste Nieuws V Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchóque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiün 30 cent per regel. Ingezonden modedeelingon 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het is vandaag honderd jaar ge leden, dat Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman werd geboren. Alleen reeds zijn uiterlij'ke staat van dienst rechtvaardigt een herden king van zijn persoon. Raadsheer, lid der Tweede Kamer, Minister, Hoog- eeraar, Minister van Staat, voorwaar een rij van functies die ieder afzon derlijk reeds voldoende zijn om de aandacht te trekken. Maar als ons Calvinistisch volk de naam Lohman hoort, dan denkt 'het allereerst aan den grooten voor trekker in den schoolstrijd, wiens naam onafgescheidenlijk ver bonden is aan het tijdperk liggende tusschen het Volkspetitionnement in 1878 en de Pacificatie 1918/20. Voor de Calvinisten uit het vroegere Kamerdistrict Goes bestaat echter nog een bijzondere reden om op dezen dag aan de groote figuur, die Lo'hman geweest is, te denken. Immers, zoo- lang hij in de Tweede Kamer heeft zitting gehad onder het oude distric tenstelsel, dus tot 1918, zal hij, daar als afgevaardigde van Goes. Hoe is die band tusschen Lohman en de a.-r, kiesvereeniging te Goes ontstaan? In de oude notulenboeken van deze kies vereeniging lezen wij' voor het eerst zijn naam in de vergadering gehouden op 15 Mei 1879 (Voorzitter was toen de heer B. Quist, Secretaris de heer M. de Jonge Jz.). We lezen daar: „Dé Voorzitter hei>nnert, dat dhr Saay- mansi Vader voor dit district op 10' Juni als lid der 2de Kamer onzer Staten-Gene- raal aftreedt en dat het Bestuur in ver band daarmede een schrijven heeft ge richt aan Z.E G. met verzoek het Bestuur te willen berigten of Z.E.G. zich voor een nieuwe candidatuur bereid verklaarde. Dé Secretaris doet voorlezing van het daarop ontvangen antwoord, waaruit tot leedwezen der gansche Vergadering blijkt, dat Z.E. zich genoodzaakt ziet die betrek king neder te leggen, onder dankbetuiging aan de Kiesvereeniging voor het in Z.E. gesteld vertrouwen Z.E.G. beval als zijn opvolger aan Jhr Mr J. J. Pompe van Meerdervoort." Het Bestuur voelde echter niet veel voor dezen adspirant-candidaat, naar uit het slot der notulen blijkt o.m. op grond van diens schrijven in de „N. G. Courant" omtrent politieke aangelegen heden. Men had eerst gepoogd den heer J. van Oord, schoonzoon van den heer Saaymans Vader, als candidaat te ver krijgen, maar deze verklaarde in de on mogelijkheid te verkeeren bij eventueele benoeming het lidmaatschap der Kamer aan te nemen D'aarna werden „van be trouwbare zijde teü zeerste aanbevolen de heeren Jhr Mr A. F. de Savornin Lob man te 's Bosch; Jhr Mr W. M. C. de Jonge te Almelo; Baron (A. Schimmelpeu- ninck van der Oye te Arnhem Graaf van Rechteren van Apeltern te Renkum." De vergadering stelde nu een drietal be staande uit 'de heeren Schimmelpenninck, Lohman en de Jonge om daaruit de vol gende week een keuze te doen. Bén Secretaris werd opgedragen deze heeren te schrijven en hun de candidatuur aan te bevelen. Blijkens de notulen der vergadering van 21 Mei 1879 was toen van Jhr de Jonge nog geen antwoord ontvangen, terwijl de beide andere heeren hadden bedankt. De Voorzitter deelde echter mede, dat de af wijzing van den heer Schimmelpenninck zoo beslissend was, dat aan dezen heer niet te denken viel, maar dat het Bestuur meende, dat de heer Lohman, indien hem de candidatuur werd aangeboden wel van zijn besluit zou terugkomen daar uit Z.E. schrijven bleek, dat geen persoonlijke maar slechts bijkomende bezwaren tegen de candidatuur bestonden. Bij de stemming werd als eerste candi daat gekozen de heer Lohman, en als diens plaatsvervanger Jhr de Jonge. Den Secretaris werd opgedragen den heer Lohman hiermede in kennis te stel len en Z.E. ernstig te verzoeken de can didatuur aan te nemen Blijkens de notulen der ledenvergade ring van 20 Juni 1879 werden de Voor zitter en Secretaris afgevaardigd om na afloop der verkiezing bij gunstigen uitslag dhr Lohman namens de Vereeniging te bezoeken. In de vergadering van 26 Juni 1879 kon de Voorzitter mededeelen, dat Lohman met groote meerderheid was ge kozen en bleek van medeleven uit Rilland en Axel over deze vreugdevolle gebeurte nis. Uit Axel had men Z.E.G. zelf ook te legrafisch gelukgewenscht. Gedurende den tijd, dat Lohman Minis ter van Binnenlandsche Zaken was in het kabinet-Mackay werd het district Goes vertegenwoordigd door Mr L. W. C. Keu- chenius Blijkens de notulen der vergadering van 29 December 1893 weid door den Voorzitter het overlijden van Mr Keuche- nius herdacht, terwijl een aantal nieuwe candidaten voor de opengevallen plaats werden genoemd, bovenaan natuurlijk Lohman. Dé Voorzitter deelde nog' mede, dat met hem reeds over een eventueele candidatuur was gecorrespondeerd, Loh man zou een candidatuur weer willen aanvaarden. In de vergadering werden echter door sommigen tegen de candidatuur-Lohman bezwaren opgewor pen wegens zijn opvatting over de kies wet, welke bezwaren door anderen wer den bestreden. Het onweer van 1894 werd reeds door gerommel aangekondigd. Het slot van de vergadering was echter toch dat de heer de Savornin Lohman tot candidaat werd geproclameerd. Toen in het voorjaar van 1894 de strijd tusschen Kuyper en Lohman in al zijn hevigheid ontbrandde, voelde men zich in de A. R. kiesvereeniging niet erg op zijn gemak. De „Groene Amsterdammer" bracht toen de geestige teekening, waarop beide Ih'eenen, op de Markt te Goes wer den gewogen door een Zeeuwsohe boer, met de opmerking: „JNeen, Lohman, ik geloof niet, dat je het haalt". Men achtte zich niet opgewassen tegen de taak, om voor rechter tusisdhen deze twee reuzen te fungeeren. Drie vergade ringen werden kort op elkaar gehouden, n.l. op 27 Maart, 31 Maart en 3 April. Men wilde niet tusschen bedden kiezen en in de eerste vergadering meende men het ei van Columbus te hebben gevonden toen met drie stemmen tegen een motie werd aangenomen, waarbij de wensche- lijkheid werd uitgesproken, „dat op de volgende wijze de kwestie worde opgelost, dat Dr Kuyper met goedvinden van den heer Lohman voor drie maanden zitting neme voor Goes, om na afloop der zitting zijtn zetel aan den heer Lohman weer af te staan, op dat op deze wijze het district voor den heer Lohman en de heer Loh man voor het district behouden worde" Het zou e|en eenigszins eigenaardigen gang van zaken geworden zijn bij uitvoe ring van deze motie, maar spreekt hier uit niet de liefde voor de eenheid, die men vanuit de kleine plaatsen in het land onze voormannen toewenschte? Het was toen juist het omgekeerde van deze dagen, nu onze voormannen zoo gaarne nog grooter eenheid wenschen, maar de plaatselijke tegenstellingen vaak de grootste hinder paal vormen. In dezelfde vergadering echter, waarin de motie werd aangenomen, werd ook de afgevaardigde voor de a.s. Deputatenver- vergadering gekozen, terwijl de vergade ring zich uitsprak: voor finale kiesrecht- uitbreiding. Het stemmen van Lohman voor het amendement De Meyier, waar door deze uitbreiding werd tegengehou den, was 'zijn kiezers niet naar den zin geweest. De volgende vergadering werd door het eenig overgebleven bestuurslid belegd en geleid, de anderen hadden allen bedankt. Zij waren niet aanwezig, maar werden toch weer zooveel mogelijk herkozen. Er moest door de Kamerontbinding weer een candidaat gesteld worden; een nomi natie van vier personen werd opgemaakt, echter zonder Lohman; diens vurigste aanhangers ontbraken blijkbaar ter ver gadering. Blijkens de notulen van de vol gende vergadering was de candidaten- lijst nog niet gesloten. In de laatste der drie vergaderingen werd eerst verslag uitgebracht van de Deputatenvergadering, waar het conflict KuyperLohman in zijn volle felheid was ontbrand. Daarna werd lang gesproken over de vraag of Lohman weer onze can didaat kon zijn. Gewezen werd op een uitlating van Dr Kuyper: „In elk geval steunen we Lohman''. Bij de stemming haalde Lohman 33 van de 64 stemmen, en zoo werd hij weer onze candidaat. In het land werkte de splijtzwam echter door, en op vele plaatsen werden vrij- antirevolutionaire kiesvereenigingen op gericht, die zich achter Lohman stelden. Ook te Goes werd een kiesvereeniging „Groen van Prinsterer" opgericht. De toestand was echter vrij verward; in de vegadering van 16 November 1896 werd lang gepraat over de vraag of leden van „Groen van Prinsterer" als lid toegang hadden tot de vergadering van „Voor Ne derland en Oranje". En dat, terwijl in de voorafgaande vergadering het reglement was aangevuld met de bepaling, dat het lidmaatschap verloren ging door lid te worden of te zijn van een andere poli tieke kiesvereeniging. Nu stond men echter voor de vraag, welke kiesvereeniging Lohman voor de Kamerverkiezingen van 1897 zou candi- deeren, de oude „Voor Nederland en Oranje" of de jonge „Groen van Prinste rer''. In de vergadering van 11 Mei 1897 werd met 15 van de 27 stemmen besloten Lohman weer candidaat te stellen, na een breede discussie over de vraag of geen voorwaarde moest worden gesteld, dat in andere districten de officieele A. R. can didaat ook door de aanhangers van Loh man zou worden gesteund. In 1901 stond men weer voor de vraag of men Lohman candidaat zou stellen of zijn eventueele candidatuur door „Groen van Prinsterer" zou steunen. In de bestuursvergaderingen en ook in de ledenvergadering van 29 Mei 1901 werd hierover heftig gestreden; tenslotte werd in bet bestuur met 5 tegen 2 stem men en in de ledenvergadering met 12 tegen 8 stemmen besloten Lobman niet te candideeren, maar aan te bevelen. De band tussbhen. de A. R. kiesvereeni ging te Goes en Lohman was dus wel los ser geworden, maar niet geheel verbro ken. Men gevoelde nog een heimwee naar hereeniging met allen die heengingen uit de oude ongedeelde A. R. of G. H. partij Ook Lohman schreef hierover in zijn laatste levensjaren nog een brochure. Mocht het daartoe eens komen, is dan de scheuring van 1894 tevergeefs ge weest? Prof. Mr B. G. de Savornin Loh man gaf hierop bij het jubileum der C. H. Unie het antwoord, toen hij opmerkte, dat de C. H. Unie heeft bereikt (wat aan een A. R. partij onder Dr Kuyper men- schelijkerwijze nimmer gelukt zou zijn) de ontliberaliseering van de groote Her vormde kiezersimassa. Deze was vroeger steeds onder 't lokmiddel „Protestantsch" gebruikt, of liever misbruikt, voor vrij zinnige doeleinden. Dr Colijtn zeide in Dien Haag, dat de deze week gehouden verkiezingen er op wijzen, dat ons volk genoeg krijgt van nutelooze splitsing en daarom onder de vertegenwoordigers der kleine partijen een opruiming heeft gehouden. De> A. R. en G. H. partijen konden nog vijf zetels m'éér hebben als het Protestantsche volk deize'lfde saamihoorigiheid kende als het Roomsche. Daarom wekte hij op te bid den om meer eenheid en verantwoorde lijkheid. En zij zoo onze liefde, onze ijver en ons gebed onverflauwd voor de partij, die eens door hereeniging met de C. H. Unie moge uitgroeien tot de groote ongedeelde Calvinistische partij, voor de beginselen en voor het volk, dat wil voortgaan in de voetstappen van Groen van Prinsterer Kuyper, Colijn en van onze Lohman. K. DE STRIJD IN SPANJE. Orduna in vlammen. In de omgeving van Orduna hebben zich gisteren verbitterde gevechten af gespeeld. De Baskische regeering had vijf batal jons naar Orduna gezonden met bevel, den opmarsch der opstandelingen tot stilstand te brengen. Gistermorgen ondernamen de Baskische verdedigers een vinnigen aanval op de gisteren door de opstandelingen verover de posities. Niettegenstaande het vernietigend vuur der opstandelingen, slaagden eenige groe pen aanvallers er in, door de versperrin gen der eerste loopgraven heen te breken, waar zich een hevige strijd ontwikkelde. volledig voeder voor kippen-, kal koenen- en eendenkuikens van 2-30 dagen oud, gevolgd door de voeding met uitsluitend: Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven. Eenvoudiger, voordeeli- ger en betere voeding! Betere be vruchting; lagere productiekosten van het ei. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar, geschiedt de levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Beriels' Opfokvoeder C.O. f. 1.05 1.80 7.45 Bertels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f.0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen)f. 5.20 Orduna staat op het oogenblik geheel in vlammen en kon tot dusver nog niet I door de opstandelingen worden bezet. Uit Bilbao wordt nader vernomen, dat de Baskische troepen, middels een tegen aanval, hun stellingen bij Orduna weder zouden hebben bezet. Het bombardement van Valencia door de luchtmacht der opstandelingen was heviger dan dat der vorige week. I Behalve de luchttorpedo's welke ver scheiden groote gebouwen vernielden, vielen tal van bommen op de haven en de voorsteden. Men telt 30 dooden en meer dan hon derd gewonden. DE STRIJD VAN DE KERK IN DUITSCHLAND. De arrestaties van predikanten. Wij hebben reeds gemeld, dat verschei dene leden van de belijdenisbeweging door de Gestapo zijn gearresteerd. De politie beschuldigde hen ervan 'verboden propa- ganda-materiaal te hebben verspreid. O p het o ogenblik zitten, volgens een bericht in Der Bund negen leden van d belijdenisbewe- ging in hechtenis. Dertien predikanten is het preeken verboden en twintig zijn op bevel van de politie uit hun ge meenten gewezen. Volgens een correspondent v^n de Neue Zürcher Ztg. zijn de bevelen tot in hechtenisneming tegen Niemöller en te gen Dr Dibelius ingetrokken. Dit zou zijn te danken aan een advies, dat het open baar ministerie gekregen heeft van een instantie van het rijksministerie van jus- titie, welke er 'voor waarschuwde op uiterst zwakke grondslagen een strafpro ces te beginnen. Den leden van de Duitsche belijdenis beweging, die waren gekozen om deel te nemen aan de wereldconferentie der ker ken te Oxford, is hun pas ontnomen. Men moet dus rekening houden met de moge lijkheid, dat het Duitsche protestantisme aan de wereldconferentie der kerken geen deel neemt. SCHACHT'S BEZOEK AAN PARIJS. Wat Duitschland vraagt en biedt. Het comité „FranceAllemagne" heeft ter eere van den Duitschen rijksminister van economische zaken, dr Schacht, een dejeuner gegeven. Schacht zeide o.a. dat het voornaamste doel van zijn reis naar Parijs is de oude vrienden weer te zien en nieuwe vrienden te maken. Er moet een betere verstandhouding ontstaan tusschen Duitschland en Frank rijk. De Fransche pers beweert steeds, dat Duitschland steeds maar vraagt en nieu we eischen stélt. Schacht zou hierop 'kun nen antwoorden, dat alleen armen al- tij'd vragen. Echter Duitschland boou „ok iets aan en wel den vrede, d.w.z. ue ga rantie voor den vrede in Europa. Het bood zijn terugkeer tot den volkenbond aan. Vervolgens heeft Duitschland aan geboden te spreken over de bewapening. Kan Duitschland nog meer aanbieden? Duitschland vraagt thans nog koloniale activiteit. Over den vorm, den graad en de mate van activiteit zou onderhandeld kunnen worden. Nader wordt gemeld: Als gevolg van de besprekingen, die de laatste dagen tusschen den rijksbank pre sident 'dr Schacht en den Franschen mi nister van handel, Bastid, zijn gevoerd, Binnenland. De nieuwe conventie van de Oslo-staten. De Eerste Kamer en de Pachtwet. Wijziging van de wegenverkeerswet. De evenredige vrachtverdeeling en Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. Het nieuwe Engelsche kabinet. De strijd in Spanje laait weer op. Schacht te Parijs. konden de belangrijkste moeilijkheden, die het sluiten van een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Duitschland nog in den weg stonden, op bevredigende wijbe worden opgelost. Ook zal het verdrag inzake het reizen tusschen beide landen, waarvan de bepa lingen twee maanden geleden in principe werden aangenomen, 1 Juni a.s. in wer king treden. GROOTE MIJNRAMP IN MEXICO. Reeds 40 lijken geborgen. Naar gemeld wordt, zouden 500 per sonen om het leven zijn gekomen in het mijnwerkersdorp Tlalpujahua in den staat Mexico. Tengevolge 'van zware regens, was een opslagplaats van zand, dat werd gebruikt voor 't reinigen van metaal uit de mijn, in beweging gekomen. De huizen van het dorp, dat beneden de opslagplaats lag, werden bedolven, met 't vermelde tragische gevolg. Het aantal lijken, dat geborgen is, be draagt reeds veertig. Men neemt echter aan, dat zich nog eenige honderden lijken onder de modder en het puin bevinden. Op het gevaar, dat het mijnwerkers plaatsje tengevolge van den zwaren re genval der laatste dagen bedreigde, was reeds den dag tevoren gewezen. Deson danks wilde niemand zijn huis verlaten. BALDWIN AFGETREDEN, NEVILLE CHAMBERLAIN PREMIER. Wij meldden reeds, dat Baldwin is af getreden als minister-president van En geland en dat Neville Chamberlain is belast met de vorming van een nieuw kabinet. Onmiddellijk na zijn benoeming tot kabinetsformateur, heeft Neville Cham berlain zijn regeering samengesteld en eenige uren later kon de nieuwe premier zijn kabinet reeds aan den koning voor stellen. De portefeuilles van het nieuwe minis terie zijn als volgt verdeeld Neville Chamberland: minister-presi dent; Sir John Simon: kanselier van de schatkist; Sir Samuel Hoare: binnen landsche zaken; Sir Anthony Eden: bui- tenlandsc'he zaken, enz. Het kabinet Chamberlain bevat vijftien conservatieven, en, zooals ook het kabi net Baldwin, vier nationaal-libsralen en twee nationale labours. De koning heeft Baldwin tot ridder in de orde van den Kouseband benoemd. Groot is de verdienste van Baldwin voor Engeland. Wij denken o.a. aan Dec. 1936, .toen de monarchie in gevaar ver keerde. Mr Baldwin toonde toen de eigen schappen van een man, die in tijd van nood handelt, zonder bedenken en zon der compromis. Van Dtecember 1936 af is men het gaan betreuren, dat Mr Baldwin de leiding zou neerleggen. Hij had een verbazing wekkende krachttoer verricht een krachttoer 'van karakter en plichtsbesef. Men zag hem van dat oogenblik af als wat hij werkelijk is een groot man, en een zeer groot patriot. Gedurende de kroningsweek is hij toe gejuicht alsof hij de koning zelf was. Hij gaat heen, terwijl zijn prestige, vaak diep gezonken, 'hooger staat dan ooit. Hij heeft zijn eigen tijd gekozen. Mr Neville Chamberlain is tot het hoogste regeeringsambt geroepen op hoo- geren leeftijd dan waarop één zijner voor gangers het voor de eerste maal aan vaardde. Hij is 68 en slechts een maand jonger dan zijn halfbroeder, sir Austen was, toen deze in November 1931 een zetel in het nationale kabinet weigerde, omdat 'hij meende, dat hij den leeftijd had waarop men plaats moet maken voor jongeren. Korta Berichten. Op een spoorwegovergang bij Bra- siau, is een trein op een geheel met pas sagiers bezette autobus ingereden. Geen der 31 inzittenden bleef ongedeerd. Zes passagiers werden gedood, zeven liggen op sterven, en 18 werden ernstig gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1