De nieuwe Eerste Kamer. Oe Duifsche pers over de verkiezingen. Nieuwe Kamerleden. Uit de Provincie Kerknieuws. Verkiezings-indrukken behandeling en afdoening, zoo mogelijk van de loopende zaken, onder meer be trekking heeft op de indiening van de wetsontwerpen inzake de Grondwetsher ziening in tweede lezing. De indiening hiervan door het thans demissionair ge worden kabinet behoeft echter niet nood zakelijk de verdediging daarvan door dit kabinet te beteekenen. H. M. de Koningin heeft gisteren op het Huis ten Bosch de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal en den Vice-President van den Raad van State ter conferentie ontvangen. HET KAMERLID SERRARENS. Prof. Romme naar de Eerste Kamer. De heer P. J. S. Serrarens, die Woens dag gekozen werd tot lid der Tweede Ka mer zag gisteren zijn mandaat vernieuwd als Eerste-Kamerlid. Daar te verwach ten valt dat hij zal optreden voor de Tweede Kamer, zal zijn opvolger op de candidatenlijst voor de Eerste Kamer, prof. mr G. Romme, eerlang zijn intrede doen in den Senaat. GEEN MILITAIR ACCOORD TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIë. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: Het Vlaamsch nationalistische Kamer lid Pelgroms heeft onlangs aan den mi nister van landsverdediging een schrifte lijke vraag gesteld in verband met het ar tikel verschenen in het Handelsblad van Antwerpen op 7 Mei, waarin sprake was van een bericht als zouden Nederland sche en Belgische hoofd-officieren con tact hebben gehad in verband met een mogelijk militair accoord of afspraak tus- schen Nederland en België. De heer Pel- groms wenschte te vernemen of dit juist is en zoo ja, van welken aard de af spraak was. Óp deze vraag heeft de be trokken minister, generaal Denis in hot parlementair bulletin van 27 Mei het vol gend antwoord gegeven: I. Er is geen contact geweest tusschon Belgische en Nederlandsche hooge offi cieren; 2. België heeft geenerlei contact met vreemde landen. VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIë. Onderstand en teruuleldlng van behoeftigen. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat op 12 Mei 1937 te Brussel de uitwisseling heeft plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het op 15 Mei 1936 te 's Gravenhage tusschen Nederland en België gesioieu verdrag betreffende den onderstand en de terugjeiding van behoeftigen. Overeenkomstig artikel 8 van het ver drag zal het op 12 Juni 1937 in werking treden. DE ZETEL VAN Dr VOS. Zijn verkiezing staat neg niet volkomen vast. Het is, naar gemeld wordt, nog niet volkomen zeker, dat de liberale lijstaan voerder in Amsterdam, dr I. H. J. Vos, inderdaad zitting zal krijgen in de nieu we Tweede Kamer, Wanneer het overschot op de lijst, waarop jhr. Van Lidth de Jeude de eer ste candidaat was, bij' de officieele tel ling 150200 stemmen grooter zou blij ken te zijn dan aanvankelijk werd ge dacht, zou dr Vos plaats moeten maken voor den heer Van Kempen of voor mr Boon, tusschen welke beide heeren dan een loting plaats zal moeten vinden. De kans, dat de heer Vos op deze wijze uit de Kamer zou verdwijnen is gering, doch met de mogelijkheid wordt reke ning gehouden. De verdiensten van Dr Cclijn erkend. De Duitsche bladen, melding makend van den uitslag der verkiezingen in ons land, erkennen dat de N. S. B. sterke ver liezen heeft geleden. Zoo zegt de Deutsche Allge- meine Zeitung: „De Mussertbewe- ging is wel is waar in de nieuwe Ka mer voor het eerst met vier vertegen woordigers aanwezig, maar zij heeft tegenover de in het jaar 1935 hij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten be reikte stemmencijfers ongeveer de helft van de toenmaals behaalde stemmen ver loren." Het „Berliner T a g e b 1 a 11" zoekt naar een 'verklaring van deze ontwikke ling en schrijft „De N. 'S. B. heeft niet geheel dat be reikt dat zij hoopte, en, vergeleken met de cijfers van 1935, sterke verliezen ge leden. Dat ligt wel hoofdzakelijk daar aan, dat toenmaals in den tijd van de economische crisis en de bedreiging van den gulden de omstandigheden gunstiger waren, terwijl thans door de economi sche ontwikkeling Colijn alle troeven in handen zijn gespeeld." Hetzelfde blad noemt den uitslag der verkiezingen „een bewijs van vertrou wen voor een persoonlijkheid, die met succes in de laatste vier jaar de zaken van Nederland heeft geleid, die zich bij de bestrijding van de internationale eco nomische moeilijkheden ook buiten de grenzen ivan het land een naam heeft ver worven en voor velen door zijn nuchteren zin voor zaken, zijn weloverlegde vastbe radenheid en zijn religieuze overtuiging, als personificatie van den wa ren Nederland schen volks aard geldt. Ook de economische ontwik keling is Colijn te hulp gekomen, hetwelk blijkt uit de stemmenontwikkeling bij de oppositioneele partijen". Het is een van de vele fouten van Ir Mussert geweest, dat hij met de Neder landsche 'volksaard geen rekening heeft gehouden. De nieuwe leden der A. R. fractie. G. A. Diepenhorst (Antl-Rev. Partij) Sedert 1930 is Mr G. A. Diepenhorst lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Hij werd op 11 Juni 1889 geboren, be zocht het Marnixgymnasium te Rotter dam en studeerde aan de Vrije Universi teit, waar hij. in 1914 promoveerde op een proefschrift„Socialistische Minis ters in een niet-socialistisch Ministerie". Dit proefschrift, dat indertijd zeer de aandacht trok, wees reeds den kant her practisohe politiek op, en de heer Die penhorst heeft daarin dan ook vanaf den aanvang zijner loopbaan gearbeid. Hij vestigde zich te Rotterdam als advo caat en was daar reeds spoedig se cretaris der Centrale A. R. Kiesvereeni- ging. Van 1919 tot 1923 was hij ook lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Tevens trad hij op als bestuurslid van verschillende Christelijke organisaties op economisch en maatschappelijk gebied. J. Tjalma (Antl-Rev. Partij) De heer Tjalma is sedert 1927 burge meester van Hoogeveen en sedert 1931 lid van de Provinciale Staten van Drente. Hij werd 5 Juli 1893 te Veen geboren en werd, nadat hij het gymnasium bezocht had, opgeleid voor de gemeente-admini stratie. In 1920 werd hij. benoemd tot se cretaris van Gorinchem; twee jaar later kwam zijn benoeming tot burgemeester van Genemuiden af. Vijf jaar heeft hij dit am'bt vervuld, daarnaast nam hij korten tijd het lidmaatschap der Prov. Staten van Overijssel op zich. De heer Tjalma, die bestuürslid is van vele vereenigingen op sociaal en econo misch gebied, is o.a. bestuurslid van de Vereen, van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen „Groen van Prinsterer" en van de Bedrijfsvereen. der Ver. van Ned. Gemeenten. A. B. Roosjen (Anti Rev. Partij) Anton Bernard Roosjen werd op 13 September 1894 te Aalsmeer geboren. Aan de Kweekschool De Klok'kenberg te Nij megen werd hij opgeleid voor het onder wijs en van 19131917 was hij werkzaam bij het Ohr. M. U. L. O. te Stadskanaal. Ondertusschen studeerde hij voor ver schillende acten en behalve de hoofdacte bezit hij de onderwijisbevoegdheden voor Franscih, Engelsch, wiskunde en staat huishoudkunde, de beide laatste ook voor het M. O. In 1917 werd de heer Roosjen benoemd tot leeraar aan de 'Herv. Kweekschool te Amsterdam. Hij studeerde tevens aan de Vrije Universiteit en deed het candidaats- examen in de rechten. H. J. W. A. Meyerlnlt (Anti-Rev. Partij) De heer Meyerink te Arnhem is werk zaam geweest bij het onderwijs in Ned.- In'ddë. In September 1917 werd Ihij be noemd aan de Ypenburgsc'hool te Solo, waar hij later directeur werd van de G'hr. Hollandsch-Indische Kweekschool. Voor eenige jaren is hij naar Nederland terug gekeerd. W. Wagenaar (Antl-Rev. Partij) Willem Wagenaar, geboren te Alphen a. d. Rijn, 28 Aug. 1895, was van 1913 tot 1924 werkzaam bij de Provinciale Griffie van Utrecht. Hij doorliep verschillende rangen en ging in 1924 als hoofdcommies naar 'het Departement van Financien. Daar werd 'hij. met ingang van 1 Jan. 1925 bevorderd tot Referendaris en met ingang van 1 Maart 1936 tot administra teur. Werd in 1930 benoemd tot secreta ris van de Rijkscommissie van Advies voor de Gemieentefinanciën. Gisteren werden tot leden van de Eer ste Kamer gekozen: R.K. S t a a t s p a r t ij: A. C. de Bruyn, W. M. van Lanschot, P. W. de Jong, A. N. Fleskens, A. F. O. van Sasse van Ys- selt, H. M. J. Blomjous, mr G. H. J. A. Janssens de Limpens, mr F. I. J. Jans sen, jhr mr G. A. H. Michiels van Kes- senich, L. F. J. M. van Voorst tot Voorst, J. A. M. Bruineman, Ant. J. Schiemaker, P. J. S. Serrarens, mr G. C. J. D. Krop man, prof. dr A. Steger, F. Nivard. S. D. A. P.: C'hr. W. J. van der Bilt, P. Hiemstra, E. Ribbius Peletier, P. Sikkes, S. de la Bella Jr., M. A. Reinalda, J. J. Vorrink, N. Vijlbrief, A. B de Zeeuw, P. Moltmaker, H. B. Wiardi Beekman, J. in 't Veld. Anti-Rev. P a r t iji: Jhr. Mr H. A. M, van Asch van Wijck, Jhr S. van Cit- ters, Prof. Dr G. A. Diepenhorst, Dr W. de Vlugt, T. Nauta, A. Anema, P. E. Briët. x C h r.-H i s t. Unie: Prof. Jhr. Mr B. G. de Savornin Lohman, Mr W. L. Baron de Vos van Steenwijk, Mr Dr G. Kolff, Dr R. Pollema, J. ter Haar, Prof, dr J. de Zwaan. Vrijheidsbond: Mr A. G. A. Rid der van Rappard, S. van den Bergh Jr., Mr P. Droogleever Fortuyn. Vrijz.-D em. Bond: Prof. Mr R. Kranenburg, Prof. Dr D. van Embden. N S. B.: Mr D. F. Pont, J. Maarsing, M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, Mr A J. van Vessem. Onderhoud met eenige fractievoorzitters. De „Maasbode" heeft met eenige frac tie- en partijleiders een onderhoud ge had, waarin hun meening werd gevraagd over den uitslag der gehouden verkie zingen. De heer J. Schouten, voorzitter van de Anti-revolutionaire Tweede Kamer fractie, zeide het als een gunstig ver schijnsel te beschouwen, dat alle één- manspartijen uit de Kamer verdwenen zijn, waardoor het aantal partijen van 14 tot 10 (waaronder dan nog één nieu we partij, de N.S.B.) is teruggebracht. Een tweede gunstig verschijnsel, aldus de heer Schouten, is: dat de N.S.B., ver geleken bij 1935 in stemmental met rond le helft is gedaald. En in de derde plaats mag als verheu gend worden aangemerkt, dat de R.K., de Ghr. Historischen en de Antirevolutio nairen gezamenlijk een meerderheid van 56 zetels in de Tweede Kamer hebben verkregen. Hieruit blijkt, dat de meer derheid van ons volk welbewust gekozen heeft voor een politiek beleid op den grondslag van de Christelijke beginselen. Voor de Anti-Revolutionaire partij is de uitslag verrassend gunstig. Maar daartegenover staat ook een schaduw kant en wel 'deze, dat dit succes gepaard is gegaan met een verlies van twee zetels door de Christelijk-Historischen. Dat is voor ons een teleurstelling. Ten slotte ben ik van meening, dat uit het resultaat door de Anti-Revolutionai ren en Vrijzinnig-Democraten bereikt, wel een en ander kan worden afgeleid ten gunste van het in de laatste jaren ge voerde regeeringsbeleid. De voorz. van de Chr.-Hist. Unie, Z. Exc. Minister van Staat Jh r M r D. J. de Geer, antwoordde op de vraag om trent zijn indruk over den uitslag van de verkiezingen het volgende: Ik betreur dat de Chr.-Historischen hij1 deze verkiezingen een veer gelaten heb ben, waartegenover voor mij echter twee groote lichtpunten staan, namelijk dat een ernstig halt is toegeroepen aan de N.S B., en vervolgens, dat de eenmans partijen uit de Kamer verdwenen zijn. Om zich over verdere perspectieven uit te spreken, daarvoor achtte Z. Exc. het nog te vroeg. Daarvoor moeten de eerste in drukken nog wat bezinken. M r G. G o s e 1 i n g, de leider van de RK. Kamerfractie, wees er op, dat de stijging van het stemtotaal dat op de R.- Katholieke lijst is uitgebracht verhou dingsgewijs ver boven de stijging van het aantal kiezers uitrijst. De vermeerdering van het aantal kiezers bedraagt niet meer dan 8 pet., maar de RK. Staatspartij1 steeg van 1.037.343 in 1933 tot 1.169.876 stemmen, d.w.z. met ongeveer dertien pet. Hieruit valt de conclusie te trekken, dat de R. K. Staatspartij haar aantrekkings kracht op de jongeren niet heeft verlo ren, maar dat de jongeren integendeel zich in grooten getale achter de R.K. Staatspartij scharen. De tendenz, die zich openbaart in het verloop der cijfers van bepaalde partijen spreekt duidelijk. Dat het Nederlandsche \olk noch Mussert, noch Moskou wenscht is thans wel duidelijk gebleken. Aangehouden. Door de politie te Nieuwerkerk is aan gehouden en ter beschikking van de justi tie te Middelburg gesteld zekere v. P., ar beider aldaar, als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarigen. Middelburg. Groote A.R. feestver- gadering in St Joris. DrK. Huizinga heette de talrijk opgekomenen hartelijk welkom, in het bizonder dhrn Dominicus en mr P. Dieleman. Gaarne had hij ook de heer Zuidema hier gezien om van zijn groote waardeering te doen blijken voor hetgeen „De Zeeuw in deze \erkiezingsdagen is geweest. Hij hoopte dat velen in onze stad dit blad zullen gaan lezen. Verder richtte hij' zich in hartelijke dankwoorden tot allen die iets voor de partijl hebben gedaan in deze maanden. Sprekende over den verkiezingsuitslag, zegt hij, dat Mussert thans antwoord heeft op de vraag, vlak na de devaluatie gedaan, of dit volk nu alles slikt. Het antwoord van 26 Mei is duidelijk. De letters N. S. B. zou men kunnen gaan le zen als: nameloos schandelijke bombarie of brutaliteit. Ook de S.G.P. heeft zich in deze dagen ernstig misdragen en plukt daar reeds de vruchten van. De zegen, die we thans genieten maakt ons blij. We kennen evenwel ook de mo menten van heklemming bij het genieten van grooten zegen. Een telegram van gelukwensch wordt aan den leider Dr H. Colijn gezonden. (Daverend applaus.) De voorz. van het Prov. Comité, dhr Dominicus, is dankbaar en zegt: De Hee- re heeft groote dingen bij1 ons gedaan, dies zijn wij verblijd. Hij' betreurt de achteruitgang van onze vrienden, de C..-H. Mr P. Dieleman is verblijd om wat gis teren is geschied. Het is een treffende, verheffende daad van ons volk geweest, dat niets voelt voor de uiterste partijen. De kalmte en rust en evenwichtigheid van Dr Colijn, put hiji uit zijn ootmoed en Godsvertrouwen. Beziele ons dat tot getrouwen arbeid en beginselstudie. (Applaus.) Na de pauze, waarin de volks- en va- derlandsche liederen krachtig opklonken, sprak Mr L. van Andel. Op humoristi sche wijze bespreekt hij de verschillende partijen en wijst op onze tegenstanders, de N.S.B.S.G.P. en Comm., die zulke rake klappen kregen. Voorts wordt nog het woord gevoerd door de heeren J. F. Heemskerk, J. W. van 't Hoff, burgemeester Bosselaar, J. S. Hoek, secr. der kiesvereen,, I. van Noppen, de secr. der Centrale, I. de Wolff en eenige anderen. Telkens wordt luide instemming be tuigd met het gesprokene. Tegen middernacht wordt deze feest- vergadering beëindigd door dankgebed van Ds Bremmer en het jubellied: Halle luja, eeuwig dank en eere. Goes. Gisteiavond hield de A.-R Kiesvereenigin'g, naar aanlei ding van den verblijdenden uitslag der Kamerverkiezingen een bijeenkomst in de Prins van Oranje, waarvoor groote be langstelling bleek te bestaan. Er heersch- te een prettige, dankbare stemming. De voorzitter, de heer R. Z u i d e m a, vertolkte in zijn inleidend woord aller blijdschap over de uitspraak der kiezers. Het is Gode zij dank gebleken, dat ons volk in overgroute meerderheid af- keerig is van een dictatuur van Mussert of Moiscou en dat 'het beleid onzer regee- ring in de achterliggende moeilijke jaren waardeert. Spr. wekte echter reeds nu op tot regelmatigen propaganda-arbeid. Ons volk moet geregeld voorgelicht worden. Spr. dankte allen, die voor en op den ver kiezingsdag allerlei arbeid hadden ver richt, speciaal de jongelui, die gedurende enkele maanden „Nederland Waaikzaam'' hadden verspreid. Nadat een tweetal coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, verkreeg Ds v. d. Vegt het woord, die mede zijn blijd schap over het behaalde resultaat uit sprak en tot ernstige beginselstudie aan spoorde. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heeren Laport, Dekker, Dr v. d. Berg, Davidse, Rothuizen, Vinger ling, Krans, Elorusse, Pieberse, Eckihandt, Van Donk en Mej. J. Donner. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van vaderlandsche en gelegen heidsliederen, begeleid door den heer Wolzak, die welwillend een orgel be schikbaar had gesteld. Ververschingen, geschonken door leden der vereeniging, werden aangeboden. Het was een opgewekt en opwekkend samen zijn. Driewegen. De kolenvereeniging „On derlinge Hulp" hield Woensdagavond on der voorzitterschap van den heer G. Rijk haar jaarvergadering. Uit de rekening van den secretaris-penningmeester, dhr G. A, v. Noort, bleek, dat er een batig saldo was van ruim f 24, De tarieven van vervoer en uitlossen werden ongewijzigd gehandhaafd. De aftredende bestuursle den werden herkozen. Rilland. In de op 26 Mei gehouden vergadering van stemhebbende ingelan den van den Eersten Bathpolder, is de rekening over het dienstjaar 1936-'37 in ontvang vastgesteld op f 5588.22 en in uitgaaf op f4693.11, met een goed slot ad f895.11. De begrooting voor het dienstjaar 1937 -1938 is in ontvang en uitgaaf vastge steld op f 6672.51, met een post onvoor zien ad f 895.83, terwijl het dijkgeschot bepaald is op f 12 per ha. (vorig jaar f7 per ha.). In de op 26 Mei j.l. gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den Tweeden Bathpolder is de reke ning over het dienstjaar 1936-'37 vastge steld in ontvang op f 4523.74 en in uit gaaf op f3266.13, met een goed slot ad f 1257.61. De begroeting voor het dienstjaar 1937 -1938 is in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 4626.97, met een post onvoor zien ad f926.16, terwijl het dijkgeschot, evenals over 1936-'37 bepaald is op f7 per ha. 's-Heerenhoek. In de op 27 Mei j.l. gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden ivan den West-Kraaiertpolder is de rekening over het dienstjaar 1936- 1937 vastgesteld in ontvang op f 8356.93 en in uitgaaf op f 6039.23, met een goed slot ad f2337.70. De begrooting voor het dienstjaar 1937 -1938 is in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 8066.42, met een post onvoor zien ad f 908,52, terwijl het dijkgeschot evenals over het vorig dienstjaar bepaald is op f 10 per ha. schotbaar en f 7.50 per ha. vroon en den aanslag 'voor de ongebouwde eigendommen vastgesteld is op 3 pet. volgens de grondbelasting van de gebouwde eigendommen. In de op 27 Mei j.l. gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den Noord-Kraaiertpolder is de re kening over het dienstjaar 1936-'37 vast gesteld in ontvang op f4186.86 en in uitgaaf op f 2591.07, met een goed slot van f 1595.79. De begrooting ivoor het dienstjaar 1937 -1938 is in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f4031.43, met een post on voorzien ad f 995.39, terwijl het dijkge schot, evenals voor 1936-'37 bepaald is op f 9 per ha. schotbaar en op f6 per ha. vroon. In de op 27 Mei j.l. gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den Zuid-Kraaiertpolder is de reke ning over het dienstjaar 1936-'37 vastge steld in ontvang op f 5012.63Va en in uitgaaf op f 3193.47, met een goed slot ad f 1819.16V2. De begrooting voor het dienstjaar 1937 -1938 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f4836.14V2, terwijl het dijkge schot voor het dienstjaar 1937-'38 evenals over het dienstjaar 1936-'37 bepaald is op f 3 per ha. schotbaar en f 3 per ha. vroon. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf ter voorzie ning in de vacature wegens het bereiken van de leeftijdsgrens door den heer N. A. Remijn, zijn geplaatst de heeren G. A. van Nieuwenhuyzen, M. Bierens en Jacob van 't Westeinde, allen wonende te 's-Heer Arendskerke. Aagtekerke. Onder voorzitterschap van den heer S. Kodde vergaderde alhier de afd. van de Vereen. „Ziekenhuisverple- ging op Walcheren". Met het bestuur wa ren slechts 9 leden aanwezig. Medege deeld werd, dat het ledental der afd. op 1 Jan. 1937, bedroeg 189, dat is 25.3 van de bevolking. Opnamen in het ziekenhuis hadden voor deze gemeente in 1936 niet plaats. Het aftredend bestuurslid de heer G. Janse werd herkozen, en in plaats van de heer J. Bosselaar, die zich niet meer beschikbaar stelde werd gekozen de heer D. Hugense. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer H. Peper. Domburg. Gisteivoormiddag overleed de oudste inwoonster dezer gemeente, me juffrouw Adriana Cornelia Leijnse, in den ouderdom van ruim 97 jaren. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Nieuwe Tonge E. L. de Looze te Den Ham. Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam-Centrum vac.- Ds Lindeboom): Dr G. C. Berkouwer te Watergraafsmeer en Dr P. G. Kunst te Deventer. Aangenomen naar Den Haag-West, Joh. Meynen te Den Helder. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aagtekerke—Oostkapelle, M. Heikoop te Utrecht. Arnemuiden. Wegens het bedanken van heer B. v. d. Ketterij als kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, is in diens vacature als zoodanig gekozen de heer J. de Nooijer Jz. BENOEMING KERKELIJK HOOGLEERAAR. Nieuw drietal goformeerd. De commissie van voordracht tot de be noeming van kerkelijke hoogleeraren van-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2