Vergadering Negende District van den Schoolraad. Lasten, drukkende op groote gezinnen. VRIJDAG 28 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. ISO Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Buitenland. Houd Uw Nieren Gezond! Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnurnmcr 11, Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cont. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingcn GO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Heden werd in bet Schuttershof te Goes de jaarlijksehe districtvergadering van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel gehouden. Wegens afwezigheid van den voorzitter, Ds Heiji, wordt de morgen vergadering ge opend door Ds V a n Voorst Va der te Middelburg. Deze opent de vergadering op de ge bruikelijke wijze en verwelkomt daarna in zijn openingswoord allen, in het bijzonder den heer Kuiper,'inspecteur van het L. O. te Go-es. Wij willen aldus -de voorzitter uiting geven aan onze vreugde en dank baarheid over -den verkiezingsuitslag van Woensdag j.l. Ons volk heeft onmisken baar getoond, dat bet den stoeren arbeid van -ons -ministerie, speciaal van onzen geliefden Minister-President, waardeert. (Spontaan wordt het eerste couplet van het Wilhelmus door de vergadering ge zongen.) Ons volk wil geen dictatuur van Mos- cou of Musslart, -die ook de vrijheid van -ons Christelijk Onderwijs sterk aan han den zou leggen en wellicht geheel zou wegnemen. Het wil een re-geerin-g, die de Oh-ristelijke grondslagen van ons volks leven eerbiedigt. D-eze uitspraak van ons vo-lk stemt ons tot ontmoedigen dank aan Go-d. Wij willen -ook dankbaar herdenken, dat in 1837, dus dit jaar 100 jaar gele den, twee mannen geboren zijn, n.l. Kuy- per en Lobman, die -beiden van ontzaglijk groote beteeke-nis zijn geweest. Het waren g-eloo-f'sbelden en zij 'hebben -met alle ga ven en krachten, hun geschonken, zich ge geven aan de zaak van hun God. Aan hun taaien arbeid is het naast G-o-d te -danken, -dat we vrijheid voor ons Chr. onderwijs hebben gekile-gen en dat de schoolstrijd een eind 'heeft geno-men. We zijn -dankbaar dat o-ns niet is op gelegd een eenheidsschool, maar dat we een eigen, vrije Chr. school hebben waar op Go-ds Woord mag worden onderwezen. Nadat de -secretaris, de beer J. C. Rui tenbeek, -de notulen -der vorige- vergade ring had gelezen en de penningmeester, de beer A. D. Littooij had meegedeeld, dat de uitgaven 'bedroegen f 125,71 en de ontvangsten f 83,60, al-zoo een te-k-ort van f 4-2,11 (dat door den Schoolraad is ge dekt), spralk -de heer P.Gornelisse te Oois-tkap-e-ll-e over: De eigen structuur der Christelijke lagere school en haar verhouding tot andere samenlevingsverbanden (gezin, kerk, staat, econ. be drijf, enz.). In de tegenwoordige tijdsomstandighe den, aldus Spr., is het zeker gewensc-ht, ons te bezinnen op wat het steunpunc moet zijn bij afweer van alle mogelijke aanslagen op de vrijheid onzer Chr. scholen. D'at steunpunt ligt in -de eigen structuur -der lagere school. l Prof. Wo-ltjer schreef al, -dal -het eigen lijk do-el der school is- het geven van on derwijs. In alle menschelijk verkeer zit echter het element van onderwijs geven en onderwijs ontvangen. Ook van Gods werken in het rijk der natuur gaat er een sprake uit. Ps 19. D'it geldt niet enkel voor een ieder - hoofd voor hoofd maar evenzeer voor de samenlevingsverbanden, waarin we ge plaatst zijn. D'e kerk kan niet zeggen: ik heb met onderwijs geven niet te maken. Ook het econ. bedrijf staat niet b-uiten de paedagogische zijde der werkelijkheid. Toch is e-r onderscheid, verschil in accent. Het gezin, de staat, de kerk, het econ. bedrijf vinden in het onderwijs geven niet hun eigen bestemming. D'at doet alleen de school. En daardoor wor den alle verbanden, waarin -de school staat, door haar paedagogische bestem ming gequalificeerd. Een moeder heeft haar kinderen lief, en onderwijst ze daarom. De onderwijzeres onderwijst haar leerlingen en heeft ze daarom lief. D'e economie der school is niet als bij onze bedrijven gericht op finan- cieele, maar op paedagogische winst. De chr. lagere school is dus een zelf standige levenskring, die, gefundeerd in het Chr. gemeenschapsleven, in haar pae-dag. taak haar eindbestemming heeft. D'e belijdenis van -de souvereiniteit in eigen kring stelt aan de school twee eisc-hen: le, zij were af alle- inbreuk, die door andere levenskringen wordt gepleegd o-p haar paedag. vrijheid; 2e. zij ho-ude naar haar eigen structuur r kening met alle verbanden, waarin ze naar Go-ds wereldorde in -de organische samenhang van het leven is geplaatst. Afgeweerd dient dus te worden alle on derwijs, dat gequalificeerd is do-o-r de eigen bestemming van een ander samenlevings verband. Daarom geen onderwijs- in het dogma op onze scholen, geen voorberei dend landbouw- of handelsonderwijs. Vooral dienen we voorzichtig te zijn met hervormingsplannen van de zijde -der moderne democratie. Als voorbeeld kan dienen de arbeidsschoo-1 van den Duit- schen paedagoog Kerschensteiner. D'oor het plaatsen va.u allerlei valsche tegen stellingen (antinomieën) komt hij tot een schoolorganisatie, die beantwoordt aan de verabsoluteering van de sociale zij-de der werkelijkheid, en waarin geen plaats is voor de vreeze des Heeren. Zoo- wordt onze arbeid in de school van al haar heerlijkheid beroofd. D'e organische samenhang van het le ven behoeven wij- niet te maken. Die is in Go-ds wereldorde gegeven. D'e school er- kenne die verbanden. Zoo liggen er ver banden met de verschillende samenle- ving'skringen in de vakken, die we op onze scholen onderwijzen. Onze hoofd vakken: Bijb. Gesch., lezen en schrijven houden met allo gelijkelijk verband. Re kenen houdt speciaal verband met het econ. leven Ned. Taal met het cultuur leven; Vad. Gesch. en Aardrijltsk. met ons Nederlander zijn. Op al deze verbanden dient gelet: paedagogiek en didactiek kunnen de voorlichting der Chr. wijsbe geerte niet mis-sen. Een tweede soort verbanden treffen we aan in den samenhang der leervakken onderling. Ons- geheele onderwijs concen treert zich in het onderwijs uit de Bijb. geschiedenis. Bij rekenen zijn lezen, schrijven en het gebruik der Ned. taal noodzakelijk. Bij Vad. gesch. weer rekenen, schrijven, tee kenen, Ned. taal. Een derde verband ligt in het feit, dal de onderwijzer zelf ge-plaatst is in de volle werkelijkheid van het leven. Noodig is daarom, dat we als onder wijzers ook op kerkelijk en op sociaal- politiek terrein trouw medeleven. Of -daaraan wel altijd voldoende- wordt ge dacht, kan betwijfeld worden. Als we de organische samenhang dier verbanden naar de een of andere zijde verbreken, dan tasten we de structuur der school aan, en plegen daarmee in breuk op haar paedago-gische vrijheid. De strijd voor de doo-rwerking van Gods Koninkrijk ook in onze scholen, dient permanent te zijn. Zoo- wordt de Naam van onzen Heere Jezus Christus ver heerlijkt. Op -dit referaat volgde nog een korte bespreking, waaraan een drietal perso nen deelnam'. In de middagvergadering sprak prof. dr K. Dijt over: Het kind en de Bijbel. Spr begint met een historische herin nering aan Jhr Mr A. F. de Savornin Lo-hman, wiens geboortedag voor 100 jaren wij morgen (29 Mei) hopen te ge denken, en die als afgevaardigde voor Goes in de Tweede Kamer zijn intrede deed. Deze heeft in zijn eerste openings rede van de Unie „Een School met den Bijbel" allen nadruk gelegd op het ver band tusschen de School en den Bijbel, en het is dit verhand, waaraan o-ok van middag wij' onze aandacht willen geven, al is ons onderwerp ook geformuleerd: „het Kind en de Bijbel", Want omdat het kind naar den Bijbel moet worden opge voed en o-nderwezen, hebben wij- onze scholen met den Bijbel en dit laatste voert als van-zelf tot het eerste. Over dit laatste maakt spr. eenige opmerkingen, waarbij hij allen nadruk laat vallen op de cen trale plaats, welke de Bijbel in het ge heel van het onderwijs inneemt. De school met den Bijbel draagt dien schoonen naam niet alleen omdat in haar enikele uren bijbelsche. geschiedenis wordt ge geven, maar o-mdat de Heilige Schrift het geheele onderwijs beheerscht, voor alle vakken normatief is en den regel aan geeft voor alle o-pvoeding en tucht. Met dit doel zijn o-ok onze scholen opgericht, dat zij zich richten zullen enkel en alleen naar het goddelijk getuigenis, en aan dit do-el en op dit karakter moet in dezen tijd van veel verwarring en dwaling met alle kracht worden vastgehouden, anders verliezen onze scholen haar adeldom En wel om deze hoofdreden, dat het kind den Bijbel noodig heeft en we het kind zien in dit licht: de jeugd met den Bijbel. Spr. gaat dan in het 'kort na, hoe het kind in den Bijbel een breede plaats in neemt; hoe het Oude Testament reeds uit den mond der jonge kinderen den lof zang doet hooren; hoe het Evangelie hot kind tot Jezus leidt en b.v. Timo-theus wordt herinnerd hieraan, dat hij1 van jongsaf de Schriften heeft geweten, en zooals het kind in den Bijbel een plaats Goej M. Polderman Electrotechnicus Zeelands prima reparatie-inrichting. heeft, moet de Schrift in het kinderleven z'n plaats kennen, omdat zij' het is, die - wijs maakt tot zaligheid. Daarvoor staat de Bijbel niet te hoog en het kind niet te laag en alle bezwaren, welke deswege wo-rden ingebracht komen of uit het cri- tisch standpunt voort of geven blij'k van dezelfde enghartigheid als bij Jezus' discipelen gevonden werd, die de kinde ren verhinderden tot Jezus te gaan, maar daarover door den Heiland werden be straft. Hoe dit gebeuren moet? Eerst door het gezin, waarin vader en moeder een gewichtige taak hebben, en de kinderen met den Bijbel bekend worden door het geregeld Bijbellezen in de huiselijke gods dienstoefeningen en het vertellen uit den Bijbel. Spr. staat bij deze twee punten even stil om voor het Bijbellezen met de kinderen enkele gevaren te bespreken en eenige wenken te geven, en voorts om het vraagpunt van de z.g. Kinderbijbels on der de oogen te zien; de Bijb. Gesch. van Van der Hulst en ook van Tine Bo-nne- ma e a. worden, al zijn er bezwaren, aanbevelenswaardig geacht. Daarbij legt Spr. vooral den nadruk op het vroeg ge wennen van 'het kind aan den persoonlij ken omgang met den Bijbel, waarbij het gebed met het kind een eerste plaats moet innemen. In het gezin moet -het kind leeren met dien Bijbel vertrouwd te ge raken, maar ook voor dien Bijbel als het Wo-ord Gods te beven; en het gezin geve aan het kind den Bijbel mee als d e lamp voor den voet en het licht op het pad. Het voorbeeld van de o-uders is in dezen van onschatbare levenswaarde. Tenslotte wijdt Spr. zijn aandacht nog aan den arbeid van de school om Bijbel en kind tot elkaar te brengen, door a. het onderwijs in de Bijb. Gesch., wat heel veel studie van de onderwijzers vraagt en tegelijik veel tact; b. het bezien van de andere vakken in het licht van de Schrift (men leze b.v. werken als van Prof. Van Veldhuij-zen: De vogelen des hemels, e.a.) en c. het kind eerbied te leeren voor en gehoorzaamheid aan den Bij-bel, zo-odat de Schrift ho-e langer hoe meer gekend wordt als het levend woord van God. Daarvoor is een kind niet te jong; het kinderleven opent zich het gemakkelijkst vo-or den Bijbel; niets gaat er zoo licht in als de Bijb. Gesch., en wie onze kinde ren hun Bijbel leert verstaan, geeft hun een schat mee, -die voor hun leven geeste- lijke armoede kan 'buitensluiten. Spr. wekt de ouders en onderwijzers op om zelf dicht bij en steeds uit de Schrift te leven; dan gaan wij. in de lijn der voor trekkers, die zelf zich voor Gods Woord buigende, gestreden hebben voor de School met den Bijbel. DE OORLOG IN SPANJE. Een nieuw offensief der opstandelingen. D'e opstandelingen hebben aan het Bas- kische front tussc-hen Bararn'bio en Or- duna, ten Zuiden van Bilbao, een nieuw offensief ontketend. Na tot driemaal to-e te hebben aangevallen, aldus berichten uit Bilbao-, slaagde de infanterie er in, de Basfken uit de stellingen in de bergen te verdrijven, -zoo-dat dezen zich o>p <hun twee-de verdedigingslinie terug moesten trekken. -D-e twee eerste aanvallen -der in fanterie waren na verscheidene uren van verwoeden -strijd afgeslagen. De opstandelingen 'hebben zich mees ter gemaakt van de hoogvlakte, welke be grensd w'o-rdt door de bocht in den spoor weg tusschen Ordina en Murgia. In het noorden ligt -de berg San Pedro-, die de Ordina-vallei beheerscht. De -autoriteiten van -het Baskenland dee-len m'ed-e, dat de berichten van de zijde van Franco over een aanval van de rochtschen op de verdedigingslinies van Bilbao niet juist zijn. De regeeringstroe- pen hebben tegenaanvallen ge-daan -o-p de stellingen van den berg San Pedro, dien zij Woensdag hebben ontruimd. De troe pen wonnen op vele plaatsen terrein. Naar het 'D. N. B. uit Berlijn meldt, wordt o-fficieel medegedeeld, dat de Duit- sohe torpedoto'ot „Albatros", die op het oo-genblik op de reede van Palma de Ma jorca. ligt, -op 26 Mei bij een aanval van regeeringsvliegtuigen in ernstig gevaar werd gef vacht door -vier bommen, die in de onmiddellijke nabijheid van het schip Onderzoek naar maatregelen ter verlichting. Installatie van de Commissie-Fleskens. Gisteren heeft de Minister van Finan ciën, Mr P. J. Oud, de commissie ge ïnstalleerd, welke tot taak heeft een on derzoek in te stellen naar de maatrege len, welke getroffen kunnen worden om de op de groote gezinnen drukkende las ten zooveel mogelijk te verlichten. D'e installatierede van den minister werd -door -den voorzitter der commissie beantwoord. De commissie is als volgt samenge steld: Lid en voorzitter, -de heer A. N. Fles- kenS, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-G-eneraal, te Geldro-p. Leden de hee ren: D. van Geel, referendaris bij het de partement van binnenlands-che zaken; A. Mastenbroek, referendaris bij het depar tement van sociale zaken; mr J. J. R. Sc-hmal, referendaris bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart; dr M. J. H. Smeets, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bi,j het departement van financiën; L. Welling, hoofdinspecteur van het lager onderwijs, te Groningen; en mr J. J. Wintermans, inspecteur van den land bouw, te 's Gravenhage. Secretaris is drs. J. J. Koster van Gro-os, adjunct-accountant der directe be lastingen, te 's Gravenhace. Na de installatie heeft de commissie onmiddellijk met haar werkzaamheden een aanvang gemaakt. vielen. A'an dezen aanval moet e-en bij zondere beteekenis worden toegekend, om dat -on het oo^enblik geen oorlogsschip van Franco op de reede lag. VERGADERING VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD. Belrjië's bevrijding van de Locarno- verplichtinnen. De volkenbondsraad heeft in zijn zitting van gisteren de Locarno-kwestie bespro ken. De raadsvoorzitter deed mededeeling van de nota van Delbos en Eden over de Fransch—Engelsch—Belgische bespre kingen. Delbos voegde thans mondeling hier aan toe, dat de Fransche regeering nog steeds niet wanhoopt aan het tot stand komen van een nieuw Westelijk pact en alle krachten hiervoor zal blijven aan wenden. De Fransche regeering vergeet echter bij haar streven naar een nieuw Weste lijk pact geen oogenblik het verband tus schen de veiligheid in West-Europa en die van geheel Europa. De Westelijke vei- .ligheid mag niet ten koste van de alge- meene veiligheid worden verkregen. Eden verzekerde, dat de Britsche regee- ring hoopt, dat de met België geëindigde onderhandelingen een stap naar uitge breider onderhandelingen voor een Wes telijk pact zullen blijken te zijn en het herstel van een nauwere samenwerking tusschen alle desbetreffende staten zullen mogelijk maken. De Engelsche regeering zal haar krachten voor dit doel aanwen den. België, aldus Minister Spaak, is thans bevrijd van de verplichtingen van Lo carno, doch heeft den Fransch-Engelschen waarborg behouden. Deze waarborg is gegrond op een definitie van de buiten- landsche politiek van België, die op tweeërlei neerkomt. Ten eerste de vastbeslotenheid van België, om met al zijn strijdkrachten zijn grenzen tegen iederen aanval te verdedi gen en te beletten, dat het Belgisch grond gebied gebruikt zou worden voor een aan val te land, ter zee of door de lucht tegen welken anderen staat ook en de vast beslotenheid, om voor dit doel de lands verdediging op doeltreffende wijze te or- ganiseeren. Ten tweede de verzekering van trouw aan het volkenbondsverdrag en de ver plichtingen die dit verdrag medebrengt. Na de verklaringen van Delbos, Eden en Spaak werd besloten, de verdere be sprekingen van het punt-Locarno tot de volgeride raadszitting in September te verdagen. Oslo-staten bespreken ontwape- ningokwestles, De vertegenwoordigers der zes Oslo- staten hebben gis-teren de eergisteren aan gekondigde bijeenkomst gehouden. Voor het eerst heeft België aan poli tieke besprekingen te Genève in den be perkten kring van de Noordelijke staten en Nederland deelgenomen. De ministers van buitenlandsche zaken der Oslo-staten hielden een gedachten- wisseling over de gedragslijn, die zij in de aanstaande bijeenkomst van het bu- QEZONDE, krachtige nieren zijn Uw zekerste beveili ging tegen rugpijn, rheumatl- scha pijnen, dat gevoel van zwikte In den rug, stijve en pijnlijke gewrichten, duizelig heid en hoofdpijn. Immers dan worden de schadelijke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla ds urinewegen uit het lichaam verwijderd.Oe n eren bestaan uit een groote menigte teere filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en als zj verstopt raken blijven deze achter en veroorzaken kwalen als de bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gébruik van een diuretlsch middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. 1.—f 1.75 en f3 Binnenland. D-e pers over 'den verkiezingsuitslag. Vergadering ncg-ende district Schwlra-dd. De Eerste Kaïn-er over de Pachtwet. Dr -Colijn over den Stembus-uitslag. Buitenland. Vergadering van den Vol'kenbondsraad. reau der ontwapeningsconferentie zullen volgen. Een gemeenschappelijk voorstel zal echter door hen niet worden inge diend en evenmin zal een gemeenschap pelijke verklaring worden afgelegd. Met betrekking tot het gisteren ver melde Zweedsche voorstel over een te sluiten conventie inzake de openbaarheid der militaire uitgaven, welk voorstel we gens gebrek aan sympathie voorloopig blijft rusten, hebben de vertegenwoordi gers der andere Oslo-staten zich bereid verklaard, dit Zweedsche denkbeeld met het oog op de toekomst in nadere over weging te nemen. LAGERHUIS BRENGT BALDWIN EEN OVATIE. Dë Engelsche minister-president Bald win, -die vandaag aftreedt, heeft gisteren to-en hij voor het laatst in het Lagerhuis opstond om een voorstel aan te kondigen betreffende verhooging van de schade loosstelling der Lagerhuisleden van 400 tot 600, van het geheele Huis een groote ovatie ge-kregen, welke zeker een halve minuut duurde. D'it was niet zo-ozeer, omdat hij verhoo- g'ing der schadeloosstelling aankondigde, maar omdat hij voor de laatste maal in het Lagerhuis opstond. Britsche mijnwerkers staken niet. D'e conferentie van de afgevaardigden van den Engelschen mijnwerkers bond heeft de voorloopig® overeenkomst, welke Woensdag tot stand is gekomen tusschen de werkgevers in Nottinghamshire en de werknemers, aangenomen. Met groote meerderheid werd besloten, het bevelto-tstaken in alle -districten in te trek- k e-n. Korte Berichten. De regeering van Paraguay heeft 21 Italiaansche „,Caprom"-vlie",tuigen ge kocht. Een Italiaansche militaire lucht vaartmissie zal in den loop van Juni a.s. naar Paraguay vertrekken, om de lucht vaart van de Paraguaansche republiek te reorganiseeren. - D'e Belgische kamer heeft besloten, de in Januari 1933 ingestelde crisisbelas ting geheel op te heffen. Op last van de Gestapo zijn in D'uitschland 200 R.K. parochiebladen ver boden. - Tijdens een -hevig onweder, dat bo ven het Zuidelijk deel van Noorwegen woedde, is het Noo-rsche militaire vlieg- wezen door een ernstig onge-lulf getroffen, dat twee militaire vliegers het leven heeft gekost, terwijl twee andere vliegers d or delijk gewond o<p een onbekende plaats boven in -de bergen liggen, waar zij met hun toestel te pletter zijn gevallen. DE POLITIEKE TOESTAND. H. M. de Koninriin ontvangt verschillende staatslieden. Van doorgaans welingelichte zijde ver nam het „H-dbL", dat -de uitnoodiging van H. M. de Koningin aan het kabinet om zich o.a. te willen blijven belasten met de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1