S. WIENER 8 Co. Badmantels Badmutsen [en WOENSDAG 26 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 137 De kleuren van de Nederlandsche vlag. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws A© S,G,P. all© la-at men die gs ees eerlij» waarop de ruetec., J. V. st zich. eft het nuttig ■meerd Week- tikel teschrij- ïijn geheugen, •tikel zal ik in m. Een weer- moeilijk zijn, ■gen. ichter, in ver- van vele zij- antwoord te dat door mij, Centraal Co- jgd: „Wij zijn tf". Hij maakt weten, dat hij gezegd, tus- latst. hter door mij die samen- Ook heb ik ook maar lijken. Even- ring door een ch ten eenen- sing. Uw dw., SCHOUTEN. loor de Recht- liet verklaard: Ier te Vlissin- r-commissaris curator: Mr te Middelburg. sok „dimmen" andere der Tholen- ïdertijd, rijden- iweg op Wal- van het niet blindende ver- Irijders nader enden zich op fen rijwielpad, dweg is afge- 'eg van eenige ter te Middel de rechtbank vonnis. Verd. in deze zaak overwogen delen uitgaat „tegenkomen" zin van art. -r- en Rijwiel- tijde van het a kan zijn ten t zich op de- beweegt. Deze ooge Raad in de woorden et in overeen- ig van de be devaar, ter af zijn voor het ranen bezigt, het cassatie- ib Heijboer. s, bouwl. en Batten. n en timmer- •st. Jonkers. Blaupot. ais en herberg, Verbist, inboedel, Jon- Dissel. RBERICHT. id van 26 Mei: ind, meest licht behoudens ge dag 3 uur: ig 3 u.: 765. fietsen: Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20, Losse nummers 5 cont. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Wettelijke regeling vorm, model en kleuren. Geen opschriften op de nationale vlag. Een wetsontwerp is bij1 de Tweede Ka mer ingediend, houdende bepalingen om trent de vlag van het Koninkrijk der Ne derlanden. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het Koninklijk besluit van 19 Febr. be vat alleen een voorloopige voorziening ten aanzien van de kleuren van de nationale vlag. Omtrent haar verdere kenmerken bepaalt het niets. Men kan dus ook thans nog niet volhouden, dat de Nederlandsche vlag rechtens is vast gesteld. Daarbijl komt, dat de practijk heeft uit gewezen, dat behoefte bestaat aan bepa lingen tot bescherming van de Neder landsche vlag tegen handelingen, welke met den eerbied aan 't nationale embleem verschuldigd, niet zijn te vereenigen. Uiteraard kunnen dergelijke bepalingen eerst dan worden gemaakt en toegepast, wanneer nauwkeurig is vastgesteld, wat onder de Nederlandsche vlag valt te ver staan. Al deze omstandigheden maken het wenschelijik, dat vorm, model en kleuren van de Nederlandsche vlag wettelijk wor den geregeld en wel otp zoodanige wijze, dat een systeem wordt verkregen, waarin de verdere voorzieningen, waaraan te de zen behoefte bestaat, gevoegelijk kunnen worden toegepast. Als kleuren worden genoemd r o o d, wit en blauw. De regeering heeft in de omstandigheid, dat een aantal landgenooten de voorkeur zou geven aan de kleuren oranje, wit en eventueel lich ter blauw, en van oordeel is, dat bet van juist inzicht zou getuigen, zoo men een vlag van die kleurencombinatie tol de nationale zou verklaren, allerminst aan leiding kunnen vinden tot het doeu van een voorstel van die strekking. De door de voorstanders van het o r a n j e-b 1 a n j e-b 1 e u aangevoerde argumenten acht zij1 niet steekhoudend. Trouwens, de voorkeur voor hot oranje- blanje-bleu is reeds, toen zij in dc zesti ger jaren van de vorige eeuw voor het eerst van zich deed hooren, al dadelijk van zeer gezaghebbende zijde bestreden. Hiet historisch onderzoek omtrent het ontstaan van de Nederland sche vlag heeft tot dusver nog niet in alle opzichten tot volkomen zekere resul taten geleid. Wat echter wel vaststaat, is het vol gende: De driekleur is in ieder geval als nationale vlag gebezigd sedert den op stand der Nederlanden te gen het Spaansche bewind. Aanvankelijk vertoonde zijl de kleuren oranje, wit en blauw, doch zeer waar schijnlijk al dadelijk daarnaast ook rood, wit en blauw. De oranje-blanje-bleu en de rood-wit-blauwe vlag kunnen niet be schouwd worden als twee verschillende vlaggen. Zij moeten beschouwd worden als variëteiten van een zelfde v 1 a g, die als Prinsevlag werd aangeduid. Langzamerhand is het rood het oranje meer en meer gaan verdringen. Sedert ongeveer 1630 k r ij! g t het rood bepaaldelijk de over hand; niet lang daarna is het oranje geheel verdwenen. Wat van dit verschijnsel de oorzaak is geweest, is onzieker. Waarschijnlijk is, dat het plaats had om zuiver practische redenen. Bepaaldelijk onhoudbaar is de theorie gebleken, dat de verdwijning van het oranje in de vlag een gevolg zou zijn geweest van anti-stadhouderlijke gezind heid. Hiervan is geen sprake. Daarom is het ook niet juist, dat herstel van het Oranje de beteekenis zou kunnen hebben van een bijzonder blijk van aanhankelijk heid jegens ons vorstenhuis. Van doorslaggevend belang echter acht de regeering, dat, wat er ziji van den oorsprong der vlag en haar aanvankelijk wisselvallige kleuren, het rood, wit en blauw gedurende ongeveer 300 jaren practisch de nationale vlag is geweest, en bovendien de vlag der traditie van de thans levende generatie. Bij! dezen stand van zaken ziet de re geering geenerlei aanleiding om voor te stellen de Nederlandsche vlag te veran deren. Opmerking verdient, dat het systeem van het ontwerp is, dat slechts een be paalde vlag als de algemeene natio nale vlag zal gelden. Op alle Nederland sche vlaggen van bijzonder type, waar onder dus zijn te verstaan vlaggen, welke wel vallen onder de omschrijving van het eerste lid van artikel 1, doch niet mede onder die van het tweede lid, zul len toepasselijk zijn de artikelen 3 en 4, aan de hand waarvan haar al of niet wettigheid moet worden getoetst. Buiten deze bepalingen, welke betreffen de vlag gen, die men zou kunnen aanduiden als [afwijkende nationale vlaggen", vallen echter alle vlaggen, die niet zijn rood, wit en blauw, dus ook de oranje-wit-blauwe vlag. Hieruit volgt, dat deze laatste nim mer als een onwettige zal kunnen wor den beschouwd. Buiten het wetsontwerp vallen evenzeer de vlaggen, welke w 1 de kleuren rood, wit en blauw vertoonen, doch niet bestaande uit de in artikel 1, lid 1, bedoelde drie liggende banen in de aldaar vermelde volgorde. Vlaggen, die van de nationale vlag af wijken, doch vallen onder de omschrij ving van artikel 1, eerste lid, en niet be rusten op een regeling, getroffen krach tens artikel 3, zullen niet mogen worden gevoerd of in het openbaar vertoond. Deze bepaling keert zich met name tegen nationale vlaggen, welke doortoe voegingen of opschriften worden ontsierd. De eventueele geldboete bedraagt dan ten hoogste f 150. Het lijkt althans voors hands niet noodig om op de hier bedoelde overtredingen tevens principale hechte- nisstraf te stellen. Verbeurdverklaring daarentegen kan, vooral wanneer een ge voerde verboden vlag een aanstootelijik karakter heeft, nuttig werken. De in het ontwerp geregelde materie betreft niet alleen het rijk in Europa, doch het geheele Koninkrijk der Neder landen. DE EISCHEN DER FRANSCHE ZEE LIEDEN INGEWILLIGD. Gistermiddag hebben de Fransche mi nister-president en de minister van han delsmarine vergaderd met de vertegen woordigers van de zeeliedenbonden. Na de vergadering verklaarden de afge vaardigden, dat de besprekingen met de regeering tot een resultaat hadden geleid en dat de staking geëindigd was. D'e secretaris van den bond van zee lieden heeft medegedeeld, dat op de drie voornaamste punten overeenstemming tot stand is gekomen, n.l. inzake de toepas sing van de veerligurige werkweek, va- cantie met behoud van loon en een pen sioenregeling. Heden zal in allo havens het werk worden hervat. LONDENSCHE AUTOBUSSTAKING WORDT VOORTGEZET. Naar verluidt hebben de vertegenwoor digers van het stakende autobuspersoneel besloten de staking voort te zetten; veer tig garages stemden vóór dit besluit, ne gen tegen en één onthield zich van stem ming. DE NEGUS ZENDT GEEN DELEGATIE NAAR GENEVE. D'e Negus heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een brief gezonden, waarin hij verklaart het niet noodig te oordeelen een delegatie te zenden naar de Volkenbondsvergadering. De Negus verklaarde verder dat ern stige fouten werden gemaakt bij de toe passing van de sancties, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat Europa gedesorga niseerd isi; ook de toestand in Spanje is hiervan een gevolg. Do Negus staat er op in zijn brief uit naam van Abessynië aan Egypte bij' de toetreding van dit land tot den Volken bond en de daaraan verbonden bezegeling van de volkomen internationale onafhan kelijkheid van Egypte zijn hartelijke sym pathie en de beste wenschen voor dit land uit te spreken. De Negus herinnert er aan, dat Abessynië gedurende eeuwen met Egypte enger betrekkingen onder houden heeft dan met eenig ander land DO Negus voegt aan deze mededeeling nog toe, dat hij, niettegenstaande de ver schrikkelijke toestand, waarin Abessynië zich thans bevindt, nog steeds de hoop blijft behouden dat de Volkenbond een maal overeenkomstig het Volkenbonds verdrag de bevrijding van het Abessyn- sche gebied van de buitenlandsche be zetting zal weten te verkrijgen. CHINEESCH-JAPANSCHE SPANNING. Nieuwe incidenten. Uit Dairen wordt gemeld, dat twee Ja- pansche visschersschepen op 23 Mei door een Ghineeschen douanekotter onder vuur zijn genomen, op een afstand van acht tien mijl van den vuurtoren van Dairen. Een van de schepen slaagde er in te ont komen, doch de schipper van het andere schip was aan dien arm gewond door een schot en het schip werd door de Chi- neesche douane onderzocht. D'e Japan- j sche autoriteiten hebben bij de Chinee- sche regeering geprotesteerd. Te Tokio is groote opwinding te weeg gebracht door het bericht over een be weerden aanval op een Japanschen con- sulairen politie-beambte door veertig Ghi- neesohe politie-agenten, welk incident zich Zaterdag te Swatau zou hebben voorgedaan. Er zijn krachtige protesten ingediend bij de regeering te Nanking en de provinciale regeering van Kanton. Baldwin's aftreden. Baldwin heeft thans definitief besloten Vrijdagmorgen af te treden als premier; hij zal dan door den koning in audiëntie worden ontvangen en daarbij zijn wensch te kennen geven heen te gaan. Verwacht wordt, dat Chamberlain 's middags ten Paleize zal worden ont boden dat hij de uitnoodiging om een re geering te vormen zal aanvaarden en dat de namen van het nieuwe ministerie nog denzelfden avond zullen worden meege deeld. Op deze wijze zal er geen onder breking zijn in het normale werk van het parlement. Vandaag zal Baldwin voor het laatst de kabinetszitting presideeren. Amerika staat uitvoer van helium-gas toe. President Roosevelt heeft het congres het rapport gezonden, dat een speciale inter-ministeriëele commissie heeft opge steld ten aanzien van de helium-verkoop. Dit rapport beveelt de verkoop van he lium-gas door Amerika aan het buiten land aan, inzooverre dit gas niet voor eigen gebruik is vereischt. Het gas dient voor de vulling van zeppelins. Een deug delijke waarborg moet echter bestaan, volgens het rapport, dat het niet voor militaire doeleinden wordt gebruikt. Korts Berichten. Uit officieuze bron wordt mede gedeeld, dat de Duitsohe ambassadeur bij het Vaticaan den staatssecretaris een energiek protest van zijn regeering te gen de verklaringen van kardinaal-aarts- bisschop Muendelein van Chicago heeft doen toekomen. i De stratosfeerballon van prof. Pic- card, waarin hij, tezamen met zijn as- sisten Cosijns, gistermorgen van het mi litaire vliegveld te Zeilick wilde opstij gen, is even voor den start in brand ge vlogen, doordat het omhulsel in aanra king kwam met de vlammen van het toestel, dat voor vulling met warme lucht zorgde. D'e ballon was in weinige minuten vernietigd. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. DE STEMMING VOOR DE EERSTE KAMER. De communisten zullen op soc.-dem. stemmen. Het dagelijksch bestuur van de commu nistische partij Nederland zendt de vol gende mededeeling: Het politiek bureau van de C.P.N. heeft beraadslaagd over den toestand, die na de indiening der lijsten in de provinciale staten is ontstaan, voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer. Hieruit blijkt, dat als gevolg van het in zwang zijnde kies-stelsel, de C.P.N. den zetel waarop zij recht heeft, niet zal kunnen behalen. Teneinde te voorkomen, dat de stem men der statenleden van de C.P.N. ver loren zouden gaan en eventueel ten goede zouden komen aan de N.S.B. of anti-revo lutionaire candidaten, besloot het poli- tiek-bureau de communistische statenle den te adviseeren in alle provinciale staten hun stem uit te brengen op de can didaten der S.D.A.P. GEWETENSBEZWAREN EN STEMPLICHT. Geldige reden om niet te stemmen. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de burgemeesters de vol gende circulaire gezonden: Gelijk u bekend, hebben in de laatste jaren opvolgende ministers van Binnen landsche Zaken en van Justitie bij ver schillende gelegenheden, o.a. bij de be handeling van de ïijksbegrooting in de Staten-Generaal en meer in het bijzonder (door tusschenkomst van de Commissa rissen der Koningin) aan de burgemees ters, van hun standpunt doen blijken, dat gewetensbezwaren kunnen worden aan gemerkt als een in de artikelen 149 en 150 der Kieswet bedoelde geldige reden van verhindering tot nakoming van de wettelijke verplichting tot opkomst bij de stemming. Ook door mijn ambtgenoot van Justitie en mij wordt dat standpunt gehuldigd. Ofschoon ik reden heb, aan te nemen, dat in het algemeen de burgemeesters, waar het geldt de toepassing hunnerzijds van artikel 149' der kieswet, zich bij' bo venbedoeld standpunt aansluiten, schijnen ten deze toch nog uitzonderingen te be staan, althans bij' de behandeling van de ontwerp-begrooting van mijn departe ment voor het dienstjaar 1937 werd nog eens mijn aandacht voor deze aangele genheid gevraagd, naar aanleiding waar van ik mij bereid verklaarde, het stand punt ten deze der regeering nog eens ter kennis van de burgemeesters te brengen. Ik heb de eer zulks bij deze te doen, vooral met het oog op de dit jaar te houden verkiezing voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, onder uitnoodi ging, voor zoover bedoeld standpunt ten aanzien van de kiezers uwer gemeente onverhoopt nog niet mocht worden ge volgd, u eveneens naar dat standpunt te willen gedragen. Ik moge er overigens nog op wijzen, dat het hier niet alleen gaat om de persoonlijke belangen der daarbij betrokken kiezers/1,Üoch ook om het algemeen belang, gelegen in een ge lijke rechtsbedeeling op bedoeld punt voor alle kiezers in den lande. ELECTRIFICATIE DER NEDERL. SPOORWEGEN. Binnenkort twee baanvakken gereed. Naar het „Hdbl." verneemt is men met de electrificatie der N. S. thans zoover gevorderd, dat einde Juli twee baanvak ken gereed zullen zijn om voor proefrit ten te worden gebruikt, n.l. het traject Den Haag-Gouda en Maarn-Arnhem. Toch zal het wel einde Augustus, begin September woiden, voordat met de offi- cieele proefritten kan worden begonnen omdat het nieuwe materieel dat in groote hoeveelheden in aanbouw is voor wat de twee wagentreinen betreft pas in Juni de fabriek zal verlaten, terwijl de drie weo- gentreinen niet voor begin Augustus af gewerkt zullen zijn. Intusschen heeft men de opleiding van een flink aantal wagenbestuurders, n.l. 80 in totaal, alvast ter hand genomen, zoodat bij den aanvang der nieuwe zo merdienstregeling in 1938 op volle kraebt kan worden gewerkt. TWEE NIEUWE BOOTEN VOOR VLISSINGEN—HARWICH. Regeeringssteun van f 1V2 millioen. De N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zee land" heeft besloten haar vloot te ver nieuwen en twee nieuwe schepen te doen bouwen. Hiervoor is een bedrag van on geveer zes millioen gulden noodig, dat men thans, mits de regeering een deel voor haar rekening neemt, heeft 'kunnen bijeenbrengen. De maatschappij gaat een leening aan van twee millioen en krijgt de beschikking over een half millioen door de uitgifte van inkomstobligaties. Zelf kan zij verder twee millioen beschik baar stellen. Voor de rest van het bedrag (anderhalf millioen gulden) heeft zij zich tot de regeering gewend met het verzoek den Staat nevens zijn reeds bestaande aandeelenbezit* te doen deelnemen in een te creëeren 4V2 pet. (niet cumulatief) preferent aandeelenkapitaal van twee mil lioen gulden. De regeering acht het gewenscht en gewettigd deze financieele hulp te ver- leeflen en heeft daartoe twee wetsont werpen ingediend, een strekkende tot deelneming tot een bedrag van anderhalf millioen gulden in bedoeld preferent ka pitaal en een tweede tot verhooging van de begrooting van het Verkeersfonds voor 1937. WERKLOOSHEID STERK GEDAALD. Percentage ingeschreven werkloczen lager dan in 1935 en 1936. Het werkloosheidspercentage voor ge heel werkloozen was in de eerste verslag- week van de maand Mei in de laatste jaren als volgt: 1934: 22.9, 1935: 27.7, 1936: 29.6, 1937: 24.6. Deze verblijdende mededeeling doet de directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling over de week 3 tot en met 8 Mei 1937. Bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren in deze week aangesloten 460.000 personen (de land- arbeidersbonden met 74.600 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 460.900 personen was in ge noemde week 24.6 pet. geheel werkloos (in de vorige verslag week, 19 tot en met 24 April 1937, was dit percentage 25.1). Blijkens mededeeling van den directeur generaal van werkverschaffing en steun verlening waren eind Maart 193.7 54.236 arbeiders geplaatst bij: een werkverschaf fing. OFFICIEREN, AMBTENAREN EN FASCISME. Vragen van den heer L. de Visser. Het Tweede Kamerlid, de 'heer L. de Visser, heeft aan den Minister van Kolo niën, voorzitter van den Raad van Minis ters, de volgende vragen gericht Heeft de regeering kennis genomen van de publicaties van den heer F. W. Wessels te Utrecht omtrent eventueele onbetrouwbaarheid van officieren en ambtenaren met betrekking tot hun ver houding tot de N.S.B. en buitenlandsche fascistische staten? Binnenland. De Eerste Kamer over de nieuwe rege ling van de pacht. Steun aan de Mij. Zeeland. Wetsontwerp inzake onze vlag ingediend. De vermindering van de werkloosheid. Buitenland. Zeeliedenstaking in Frankrijk geëindigd. De Negus zal niet te Genève vertegen woordigd zijn. Spanning tusschen Japan en China. Exclusieve modellen. Zeer mooie en aparte collectie. MIDDELBURG (Ing. Med.) Draagt de regeering met name kennis van de ontstellende mededeelingen, ge daan in verband met het openlijk lid worden van de N. S. B. van generaal Seyffardt, waarbij door bovengenoemden publicist o.a. wordt beweerd „Het is de eerste brief niet dien gene raal Seyffardt aan de N. S. B. schreef. Reeds in 1934 stond hij in voortdurende verbinding met het hoofdkwartier. In mijn bezit is een, door een oud-functio naris van het hoofdkwartier geteekende, verklaring, waarin vermeld wordt, dat verscheidene brieven van hem in het ar chief zijn opgeborgen, waarhij een, welke handelt over een buitenlandsche aange legenheid. De heer Hogewind verklaarde aan verscheidene personen, omstreeks '34 dat diverse hoofdofficieren, w.o. generaal Seyffardt, de garnizoenscommandanten van Amsterdam en Arnhem, en ook an deren, wanneer het tot een uitbarsting komt, de zijde van de N.S.B. zullen kie zen. Ja zelfs ging hij zoo ver, dat hij mij persoonlijk verklaarde, dat de N.S.B. van de zijde van het leger geen tegenstand te duchten zou hebben. Wanneer het geheim archief van de N.S.B. eens doorzocht werd, dan zullen verrassingen niet uit gesloten zijn?" Is het der regeering ook hekend, dat meergenoemde publicist beweert, dat „burgemeesters, generaals en meer soort gelijke ambtenarenondanks hun eed van trouw medewerken aan de onder mijning van het wettelijk gezag?" Is de regeering bereid, zeer snel een scherp onderzoek, zoowel in het leger als onder de ambtenaren in burgerlijken dienst te doen instellen, den heer F. W. Wessels, met getuigen door de justitie te doen hooren en het leger zoowel als het ambtenarencorps zonder aanzien des per- soons eventueel van fascistische elemen ten te zuiveren? Welke maatregelen overweegt de regee ring ten aanzien van de N.S.B. indien vorengenoemde onthullingen juist blijken te zijn WANNEER WORDT HET KABINET DEMISSiONNAIR? Ontslag nog niet aangeboden. In parlementaire kringen verluidde, dat minister-president Colijn, toen hij Vrijdag j.l. door H. M. de Koningin ten paleize Het Loo in audiëntie werd ont vangen, de portefeuilles van het kabinet ter beschikking zou hebben gesteld. Wij hebben echter reden aan te nemen, zegt de Telegraaf, dat dit niet is ge schied. Wel heeft Dr H. Colijn met H. M. de Koningin over een eventueele de missie van het kabinet gesproken, maar, naar ons wordt medegedeeld, heeft hij niet het ontslag van het kabinet aange boden. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DORDRECHT. Benoeming spoedig te verwachten. Naar het „Hdbl." van meestal welinge lichte zijde vernam is de benoeming van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1