Stemt morgen (26 Mei) EEN LAATSTE WOORD. Dr H. COLIJN De stembus geopend van 8-5 uur Dr H. COLIJN Vrijheid van hoopre orde. No. 1 van lijst 3 No. 1 van lijst 3. EERSTE BLAD DINSDAG 25 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, Uï eerste hokje van lijst 3 Buitenland. Trouw aan het beginsel: Voor Nederland en Oranje: Prov. Comité A.-R. Kiesvereenigingen. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat .70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiün 30 cent per regel, Ingezonden yrtetlcdceHngon 00 cent per regel, Kleine Advertcntiën Dinsdags en V^jdags 9.75, bij vooruitbetaling. Onder lette»- of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Er worden in deze dagen heel wat be schouwingen gehouden over den vermoe- delijken uitslag van den stembusstrijd. Er zijn zelfs prijsvragen uitgeschreven, waarbij voor degenen wier voorspelling het dichtst bij de werkelijkheid komt, mooie prijzen in uitzicht worden gesteld. Dit verlangen om te weten hoe de uit slag zal zijn, is zeer goed verklaarbaar. De morgen te houden stemming kan voor ons land zeer ver strekkende gevolgen hebbenI Er zijn partijen, communisten en nat.- socialisten, die bet er op toeleggen ons gebeele staatsbestel te wijzigen en niet alleen bet volk, maar ook ons Vor stenhuis van allen invloed te beroo- ven. Bij alle verschil is er bij genoemde partijen deze overeenkomst, dat bun ideaal is om ook in ons vrije Nederland de dictatuur te vestigen, om, zooals Mus- sert bet demonstreerde, te regeeren met de revolver en de karwats. Gelukkig heeft deze actie in ons land een gezonde reactie gewekt, zoodat het nu al reeds vaststaat, dat de nat.-socialisten de meer dan 20 zetels, waarop aanvanke lijk gerekend werd, niet zullen bezetten. Toch is bet zeer goed mogelijk, dat de ge dachten, die deze beweging propageert, veel mjeer vat op ons volk hebben gekre gen, dan menigeen verwacht. Zeker heid daaromtrent is er echter pas na afloop van de stemming. Elen andere vraag van niet minder groot belang is, boe de verhoudingen zullen zijn ook als de partijen die de constitutioneels volksvertegenwoordigi ng wenschen te bandhaven, een groote meer derheid behalen. In de thans eindigende parlementaire periode hebben we een gemengd kabinet gehad met een beslist Christelijk stem pel. Velen zouden gaarne zien, dat in een volgende periode dat stempel zooal niet verdween, dan toch zoo goed als werd uitgewischt. En weer anderen zijn er die hopen dat een z.g. democratisch regeer- beleid als thans b.v. in Frankrijk wordt toegepast en waarbij1 niet de staat, maar de straat regeert, ook bier mogelijk zal worden. De Antirevolutionaire partij neemt, evenals trouwens de Ghr. Hist. Unie, bij dit alles een eigen plaats in. Zij wensoht te bandhaven en te ver sterken bet constitutioneel-parlementaire stelsel. Ziji wenscht hoog te houden het door God verordende gezag, maar zij wenscht eveneens te beschermen de rech ten en vrijheden van bet volk. Gezag en Vrijheid. Maar daarbij is bet ook baar begeeren om dit te doen in overeenstemming met de beginselen die Gods Woord ons dien aangaande heeft geopenbaard. Ook in bet staatkundige leven wenscht zij! tot uitdrukking te brengen haar be lijdenis dat God beerscbt als Opperheer en dat Vorsten en volken zich voor Zijne majesteit hebben te buigen en Zijn wil te betrachten. Ook wat deze dingen betreft ontbreekt er niet de spanning. Zal het gelukken bet aantal thans door Antirevolutionaire leden bezette zetels te behouden of zal de A.R. partij' belangrijk worden verzwakt? Wij weten het niet. Dit is trouwens ook niet de hoofdzaak. Het voornaamste is, dat wij1 vandaag en morgen ook in onzen politieken strijd, God dienen naar Zijn Woord Wanneer wij' dit doen, dan kunnen we ook zeggen met een David en Jozafat, dat de krijg des H e e r e n is; dat het niet onze zaak is waarvoor wij1 staan en strijden, miaar de zaak van onzen ver heerlijkten Koning. Dat te weten geeft moed en bezieling. Dat te weten geeft kracht om ook te leurstellingen te dragen. Dat te weten geeft de zekerheid dat uit eindelijk toch de overwinning zal worden behaald. Maar die wetenschap prikkelt ook tot inspanning van alle krachten, tot het laatste moment. Als er zóó gewerkt wordt, biddend ge werkt en werkend gebeden, dan kunnen we op den uitslag gerust zijn. De verkiezingsactie is nu, wat ons blad betreft ten einde. Wijl besluiten met een laatste opwek king om morgen, Woensdag 26 Mei, te stemmen op Het eerste hokje van lijst 3. Het blijft altijd weer noodig er aan te herinneren, dat de stembus geopend is van 8 tot 5 uur namiddag. Tot 5 uur en geen minuut langer. Voor kiezers die wonen in plaatsen waar nog de oude tijd gehandhaafd wordt is het noodig daarmee rekening te houden, althans wanneer ze op den stem dag van huis gaan. Het verschil in plaatselijken tijd zou oorzaak kunnen zijn dat ze te laat komen. In het algemeen verdient het aanbe veling vroegtijdig te stemmen. Tenslotte herinneren wij1 nog, dat om op te stemmen niets anders gedaan moet worden, dan het rood te maken. De liberalen hebben in deze verkie zingscampagne voortdurend de naam Colijn gebruikt om hun candidaten aan te bevelen. Een merkwaardige uitstalling van ar moede en gebrek aan innerlijke kracht. Dit belet echter de M i d d e 1 b. G r t. niet, op bet laatste moment nog eens met kracht tegen de A.R. partij, waarvan Dr Colijn de voorman is te waarschuwen, met een beroep op de v r ij b e i d, die door de A.R. partij'in gevaar zou wor den gebracht. Wij willen bier niet veel meer van zeggen. Wie meeleeft weet, boe langen tijd de liberale machthebbers getracht hebben door bun schoolpolitiek te heerschen over de geesten en deze te dwingen in een door hen begeerde richting. Dit gaf Prof. Krabbe aanleiding over de liberalen het volgende vernietigende vonnis te vellen „Met de schoolwet van 1889 toen het recht van het bijzonder onderwijs in beginsel werd erkend wordt haar af god (der liberale partij) verbrijzeld en de eerste stap gezet op den weg naar de vrije school. Dit is een andere vrijheid dan 'die, welke bet liberale staatsbeleid in bet vizier bad, een vrijheid van hoogere orde voor de bemachtiging waarvan niet de liberale, maar de anti-revolutionaire par ti] een historischen strijd beeft gestre den." Een veelzeggende uitspraak. De antirevolutionairen voeren ook bet pleit voor de vrijheid. Maar, voor een vrijheid van hoogere orde. DE STRIJD IN SPANJE. In den sector van Dima wordt hevig gevochten. Te Sestao, dat eerst gebombardeerd is, is men nog steeds bezig met bet oprui- mingswerk. Tot dusver heeft men 22 doo- den en 80 gewonden gevonden. In den sector van Dima wordt bijzon der fel gestreden. Franco's troepen vallen krachtig aan. D'ima is echter nog steeds in handen der regeeringstroepen. MungUia, dat nog steeds in brand staat, zal naar men vreest, volkomen verwoest worden. NIEUWE ARBEIDSWET IN AMERIKA Boodschap van Roosevelt aan het congres. President Roosevelt beeft een bijzon dere boodschap gericht tot het congres, waarin hij de nieuwe arbeidswetten, welke een minimum-loon, een maximum arbeidstijd en een verbod van kinderar beid bevatten, aanbeveelt. Bovendien verbiedt de wet het in dienst nemen van ongeorganiseerde arbeiders. In zijn boodschap noemt president Roosevelt, wat den arbeidstijd betreft, geen maximum; evenmin geeft bij 'het loon-minimum aan. Een en ander moet door bet congres worden geregeld. Senator Black en het congreslid Con- nery bereiden een wetsontwerp voor, dat in beide buizen van het congres zal worden ingediend. Dit ontwerp voorziet in een minimum uurloon van veertig dol larcent en 'n werkweek van 35 a 30 uur. Het opperste gerechtshof heeft met vijf tegen vier stemmen bepaald, dat de wet op de verzekeringen tegen werkloosheid grondwettig is. Ook de heffing op de loonen, teneinde deze maarregelen 'te financieren, werd goedgekeurd. Het hooggerechtshof heeft eveneens het ontwerp inzake ouderdomsrente, vervat in de wet nopens sociale voorziening, grondwettig verklaard. DE VOLKENBONDSBERAADSLAGIN GEN TE GENEVE WEER GEOPEND. De week van de Geneefsche besprekin gen is gistermiddag geopend met een eerste bijeenkomst van den Volkenbonds raad, die achter gesloten deuren de agenda voor zijn 97ste zitting had vast te stellen. Deze bevat ook de kwestie van de 'bui tenlandsche inmenging van bepaalde mo gendheden in 'Spanje, op de agenda ge plaatst onder den naam „beroep van de regeering van Spanje". Al beeft de Vol- kenbondsraad de plaatsing van dit on derwerp op de agenda zonder eenigen tegenstand goedgekeurd, toch wil dit na tuurlijk niet zeggen, dat een uitvoerige en groote discussie hierover zal plaats vinden, noch dat de Spaansche regeering eenig practiscb succes van de besprekin gen in den Volkenbondsraad zal verkrij gen. Men schijnt het er vrijwel algemeen over eens te zijn, dat de raadsleden slechts korte verklaringen zullen afleg gen, waarin zij, evenals zij in December reeds gedaan hebben, er op zullen wijzen, -dat de besprekingen over Spanje beter in de Londensche niet-inmengingscommissie kunnen plaats vinden. Gisteravond had men op het Volken bondssecretariaat nog geen zekerheid of de Negus van Abessynië al dan niet ge delegeerden zou afvaardigen. Men nam echter als zeer waarschijnlijk aan, dat geen Abessijnsche delegatie naar Genève zal komen. DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING GEOPEND. De internationale tentoonstelling voor kunst en techniek, de Parijsche tentoon stelling van 1937, is gistermiddag ge opend door den president van de Fran- sche republiek, Lebrun, die vergezeld was van minister-president Blum. Er is echter nog niets tentoongesteld. Ontzaglijke kosten zijn de laatste dagen gemaakt, om voor het oog van den presi dent de onafgebouwde paviljoens de hijschkranen en de vele hoopen materiaal te verbergen. Van de verkeersbruggen was er geen enkele klaar. Steigers waren weggebro ken, die vandaag weer opnieuw moeten geplaatst. De kosten van het verbergen van den erbarmelijken toestand, waarin de bouw van de tentoonstelling door de agitatie van de C. G. T. verkeert, zullen vele mil- lioenen bedragen. Dé president opende de tentoonstelling met den wensch, dat de groote verzame ling van volken door deze- tentoonstelling eens te meer de mensch'heid zal onder richten, dat er geen waardigheid van het leven is dan in het wederzijdsche begrijp pen van de behoeften en de verlangens van ieder volk en dat er geen welvaart is dan in steeds intenser uitwisseling van voortbrengselen en denkbeelden. 101 Kanonschoten kondigden hierop Parijs aan, dat de tentoonstelling ge opend was. ZEELIEDENSTAKING IN FRANKRIJK Te Port Vendres zijn gisteren de zee lieden in staking gegaan, omdat hun eischen in zake de toepassing van de veertuig-uren week en de herziening van de pensioenen niet zijn ingewilligd. Té Havre zijn met de zeelieden moei lijkheden gerezen over dezelfde kwesties. Ook hier zijn zij in staking 'gegaan. De havenarbeiders en zeelieden te Mar seille hebben op een vergadering van hun vakvereeniging besloten onverwijld tot staking over te gaan. Geen enkel Fransch schip kan de haven verlaten. D'e matro zen van schepen die Marseille binnen- loopen, zullen gedwongen zijn zoodra zij voet aan wal zetten, zich bij de staking aan te sluiten. Toeneming van kinderarbeid In Japan. Het aantal kinderen, dat werkaam is in de Japansche fabrieken, is met 250 procent toegenomen, alleen reeds voor zoover dat kinderen tusschen 12 en 16 jaren betreft. In twintig fabrieken heeft de politie geconstateerd, dat de kinderen in plaats van 11 uur per dag 13 of 14 uur moesten werken. De directeuren dezer fabrieken hebben zich daarover moeten verantwoorden. Zij zijn tot straffen veroordeeld. Belgrado door noodweer geteisterd. Gisternacht heeft een buitengewoon he vig onweder de Joegoslavische hoofdstad en haar onmstreken geteisterd. Verschei dene uren waren de straten bedekt met een laag hagel. Dé schade is aanzienlijk en wordt op verscheidene millioenen di nars geraamd. Verscheidene personen liepen verwondingen op. Uit Loznitza wordt gemeld, dat de wa Dr. H. Colijn terhoos, die Belgrado en omstreken beeft geteisterd, de rivieren sterk heeft doen zwellen en dat in dit plaatsje verschei den menscben zijn omgekomen. Korta Berichten. Bij Wustrow (Duitschland) is gis- teimiddag een militair vliegtuig tijdens een oefenvlucbt neergestort. D'e beide in zittenden, adjudanten van den Fübrer, zijn hierbij om het leven gekomen. Dé Duitsche rijksminister van eco nomische zaken, Schacht, vertrekt Dins dagmiddag per vliegtuig' naar Parijs voor de opening van de D'uitsche afdeeling op de internationale tentoonstelling. D'r Schacht zal waarschijnlijk drie dagen in de Franscbe hoofdstad blijven. HET 40-JARIG REGEERINGS- JUBILEUM VAN DE KONINGIN. DEN HAAG. In verband met het voor nemen van verschillende zijden om aan H. M. de Koningin geschenken aan te bieden ter gelegenheid van baar 40-jarig regeeringsjubileum in bet komende jaar, wordt ter algemeene kennis gebracht dat aangezien in de laatste jaren bij gelegen heid van bijzondere dagen in het Konink lijk Huis reeds meermalen gelden zijn ingezameld, H. M. met veel waardeering voor de gevoelens waaraan de bestaande voornemens zijn ontsproten den wensch te kennen beeft gegeven bij' deze gelegen heid daarvan af te zien, en dat het re geeringsjubileum geen aanleiding zal ge ven tot een oproep aan de ingezetenen tot storting van een bijdrage ter aanbie ding van een huldeblijk. DE TEWATERLATING VAN „DE TROMP". Door H. M. de Koningin in tegenwoordigheid van Prins Bernhard. In tegenwoordigheid van H. M. dé Ko ningin en Prins Bernhard is gisteren van de werf van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam te water gelaten de flottieljeleider „Tromp", bestemd om te worden toege voegd aan de vloot der Koninklijke Ma rine. Voor de Nederlandsche zeemacht zal dit geheel nieuwe type scbiip, dat grooter en zwaarder is dan een torpedo jager, doch kleiner en lichter dan een kruiser, een belangrijke aanwinst betee- kenen. H. M. de Koningin is gisterochtend om 10.55 u. van het Loo op bet paleis Soest- dijk aangekomen. Op het paleis Soestdijk werd zij ver welkomd door bet prinselijk paar. Om één uur is de Koningin met Prins Bernhard per auto naar Amsterdam ver trokken. Er bestond groote belangstelling voor de plechtigheid; oip de werf waren tribu nes gebouwd voor vierduizend toeschou wers. Reeds om kwart over één vertrok de eerste salonboot met ongeveer zeshon derd gasten van de De Ruyterkade naar den overkant En zoo geschiedde bet om bet kwartier tot kwart over twee. Omstreeks half drie werd een gedeelte van het IJ afgezet; vele booten en boot jes van particulieren lagen buiten de af zetting, bezet met belangstellenden. Het feit, dat H.M. de Koningin met de prachtige blinkend-witte kroningssloep het IJ zou oversteken, bad de belangstel ling natuurlijk sterk vergroot. Deze galei, die door twintig roeiers moet worden voortbewogen, is gedurende langer dan een kwarteeuw niet gebruikt. Nadat de beer D. Goedko-op H. M. de Koningin welkom had gebeeten verklaar de H. M., het schip den naam te willen geven van de admiraals Tromp, waarna Zij met een zilveren hamer het mecaniek in beweging bracht waardoor de laatste beletselen werden weggenomen. Onder het geloei van de sirenes en het gejuich van de menigte gleed daarop de Tromp langzaam en statig te water. Diplomatieke dienst. Bij Kon. besluit van 8 Mei is aan W. L. F. C. ridder van Rappard, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De „Tromp" te water gelaten. De Eerste Kamer over de Pachtwet. Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. Dr Golijn's laatste appel, üoodelijke vechtpartij te Arnemuiden. Buitenland. De Parijsche tentoonstelling geopend. De Volkenbondsraad vergadert. De sociale wetgeving in Amerika. bij het Deensche Hof, alsmede bij de repu blieken Lithauen, Letland en Estland, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli, eer vol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in den diplomatie.ken dienst aan de Koningin en aan den Lande bewezen belangrijke en langdurige diensten. Vertegenwoordigers ter buitengewone zitting van de Volkenbondsvergadering. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ver tegenwoordigers van Nederland ter bui tengewone zitting van de vergadering van den Volkenbond, welke is bijeengeroepen op 26 Mei te Genève; jhr mr A. G. D. de Graeff, minister van buitenlandsche za ken; dr A. Loudon, buitengewoon gezant en 'gevolmachtigd minister te Bern, per manent vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond; prof. mr dr J. P. A. Frangois, administrateur, chef van de af deeling Volkenbondszaken van het de partement van buitenlandsche zaken, bui tengewoon hoogleeraar aan de Handels- boogesöhool te Rotterdam. DOODELIJKE VECHTPARTIJ TE ARNEMUIDEN. Dader beweert uit zelfverdediging te hebben .gehandeld. Twee ongehuwde ingezetenen van Ar nemuiden, G. de H. en J. F. hadden Zondag oneenigheid gekregen. Gistermid dag ontmoetten de twee elkaar weer even buiten de kom der gemeente, waarbij' op nieuw ruzie ontstond. Hierbij ging de H. den ander met een mes te lijf, en ver wondde hem levensgevaarlijk aan den bals. Een geneesheer heeft F. ter plaatse voorloopig verbonden, waarna het slacht offer naar het gasthuis te Middelburg werd overgebracht, waar hij omstreeks 4 uur 's middags is overleden. De officier van justitie te Middelburg beeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De dader heeft zich ter beschikking van de politie gesteld. Hij beweert geheel uit zelfverdediging te hebben gehandeld, daar F. hem met een hamer te lijf wilde gaan. Voorts vernemen wij nog, dat de H. het slachtoffer verzocht zou hebben bui ten de kom der gemeente te komen om bemf te spreken. Betreffende deze mishandeling verne men we nog bet navolgende De timmerman 'G. de H., was Zondag jl. naar Middelburg gegaan en bad aldaar een taxi genomen ten einde in Souburg eenige café's te bezoeken. Terugkomende is hij na te Middelburg nog een café te hebben bezocht geloopen naar Arnemui den, alwaar bij' eenige personen aantrof, en vervolgens met een hunner (den ver- slagene) ruzie kreeg. De H. liep bij deze ruzie een blauwe neus op en is huis waarts gekeerd. Den daarop volgenden voormiddag (Maandag j.l.) is de H. naar de woning van F. (verslagene) te Arne muiden gegaan en verzocht deze mede te gaan teneinde „eens af te rekenen". F. gaf aan bet verzoek gevolg en nam, ter eventueele verdediging een hamer mede, welke hij in een zijner binnenzak ken van de jas borg. Buiten Arnemuiden gekomen zijnde gingen beide personen el-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1