Vergeet dit niet. Amice, Dr H. COLIJN. De Rijksfinactiën. Uit de Provincie Onjuiste voorlichting. MIDOEL.BURGSCHE BRIEYEN. Geweldige optimisten voorspellen: Colijn 18 zetels op 20 Mei a.s. Zoo'n vaart zal het niet loopen, denk ik. Ik ben al meer dan tevreden als we er 16 halen, net zoo veel als 15 jaar geleden. Waar om zou niet mogelijk zijn in 1937, wat in 1922 wel kon. Toen haalden de 3 groote rechtsche partijen 60 zetels. Na dien hebben we tijden van depressie ge had voor rechtsche politiek, maar als ik het goed zie hebben we thans de conjunc tuur mee. Bovendien is er door de tech nische wijziging der kieswet voor de groote partijen meer kans op toegift en kan het cijfer van het aantal zetels be duidend liggen boven het cijfer van het percentage der stemmen. Dat was trou wens in 1922 ook zoo. Het percentage A.R. stemmen was toen 13,5. Alleen door niet- lijstenverbinding werd het aantal Tweede Kamerzetels toen op 16 gebracht. Sommige bladen maken zich zeer be zorgd over de eventueele „overmaat", die ze de A.R. partij toedenken. Ik geloof, dat we daar niet al te bang voor moeten zijn. Voor het tegendeel zouden we meer bezorgd moeten zijn. Dat zou gebrek aan vertrouwen in de partij bij de kiezers beteekenen. Ik zie het meer zoo, dat een eventueele „overmaat" de kiesvereenigingen in het algemeen een niet geringe taak in de naaste toekomst zou bezorgen. Voorname lijk gelegen op het terrein van propa geering der beginselen aan den zelfkant, en verdieping in het centrum. De wijziging der kieswet heeft voorts voor de A.R. partij nog een voordeel ge bracht, doordat we een laag lijstnummer hebben gekregen. Drie. Voor vele eenvou dige kiezers heel wat minder aanleiding tot vergissingen dan b.v, 33, wat we 4 jaar geleden hadden. Dat cijfer hadden we nu wel niet kun nen krijgen, omdat het aantal deelnemen de partijen daar ver beneden ligt, ook al weer een gevolg van wetswijziging. Bij wijze van een grappenmakerij zal men nu niet zoo licht aan een verkiezing deelnemen, want dat kost duiten, als men tenminste den kiesdeeler niet haalt. Of evenwel de candidaatstelling daar mede reeds met voldoende waarborgen omgeven is, is ook nog de vraag. Zoolang men nog niet verhinderen kan, dat door middel van fooien en café-consumpties het vereischte aantal handteekeningen er komt, mankeert er nog iets aan. Of dat iemand na eenige dagen zijn hand- teekening publiekelijk herroept, met de verontschuldiging van gemeend te heb ben op een steunlijst voor een liefdadig doel te hebben geteekend. Zooiets ge beurt toch maar anno 1937 in onze goede stad. Dat getuigt van een groot gebrek aan ernst voor een zoo ernstige zaak, als een Tweede Kamerverkiezing is. Terwijl ik dezen brief zit te pennen, komt er een merkbare versnelling in den stroom van papieren propaganda. Het houdt niet op. Van het kleinste vodje slecht papier, tot keurig uitgevoerd druk werk in brochurevorm toe. Velen schij nen het vooral van de laatste dagen te verwachten. Men vergeet, dat een groot deel van het kiezerscorps reeds over verzadigd is en ontzettend veel drukwerk thans ongelezen den vuilnisbak ingaat. De Middelburgsche A.-R. propagandis ten hebben een drukken tijd achter den rug. Het is een veldslag geweest met mooie momenten van geestdrift en be zieling er in. Er is op waardige wijze gewerkt. Het goede voorbeeld van den Generaal van het A.R. leger vond na volging. Met rust kan de stembusuitslag worden afgewacht. Veler arbeid zal dan bekroning vinden. Woensdagavond zal weer vele getrou wen en belangstellenden in het Mil. Te huis bijeenbrengen. Dat is de laatste ja ren zoo de gewoonte. Overdag is daar het A.R. verkiezingsbureau gevestigd. Wie op dien dag met een of ander geen raad weet, nog een wenk kan geven, moeilijk heden heeft of met vragen zit, vervoege zich daar om inlichtingen of raad. En nu, tot volgende week D.V. Als steeds je toegenegen STENTOR. 1. Het stembureau is geopend a.s. Woensdag 26 Mei, van des ochtends acht tot :des namiddags vijf uur. 2. Maakt den arbeid der propagandis ten gemakkelijk door vroegtijdig te stemmen. 3. Wie geen oproepingskaart voor de stemming ontving, ga zulk een stamkaart op het stadhuis halen, of vrage er anders een aan het stembureau. 4. Wie zonder geldige redenen zijn stemplicht niet vervult, wordt ge straft. 5. Mag men op het stembiljet slechts één wit, puntje rood malleen, en wel dat voor den naam van den candidaat. 6. Wie slechts een enkele krabbel, of naam op het stembiljet plaatst, maakt hét ongeldig. 7. Wie zich vergist heeft, kan één maal een nieuw stembiljet krijgen. 8. Na het e o n e hokje voor den ge- wenschten candidaat te hebben rood ge maakt, vouwt men het biljet dicht, toont het aan den voorziter van het stembu reau en steekt het in de bus. 9. Den naam van den eersten can didaat der A. - R. 1 ij1 s t, de heer vindt men bovenaan, op lijst 3. (naar aanleiding van een artikel van Mr A. v. Doornick In de „Economist" van April 1937.) De oud-Thesaurier-Generaal, de heer Mr A. van Doorninck, beeft in de „Eco nomist" van April 1937 een uitvoerig ar tikel geschreven onder den titel:„Reserve- vorming en kapitaalintering in den Staats dienst". De inhoud van dit artikel heeft tot strekking te betoogen, dat de Staats huishouding op dit ©ogenblik feitelijk een tekobt beeft van f 178 millioen. Op dit eenigszins alarmieerend betoog is heel Wat af te dingen, doch wij hebben dit tot nu toe niet gedaan, omdalt we aannamen, dat de heer Van Doornick zijn artikel met de beste bedoelingen had gepubli ceerd en wel in hoofdzaak om de Regee ring een ruggesteun te geven 'bij haar streven om in de naaste toekomst te ko men tot een meer reëel sluitend budget. Het was echter te verwachten, dat min der ingewijden in het vraagstuk van de Staatsfinanciën door dat artikel op een dwaalspoor zouden komen en dat ook de bestrijders van de huidige Regeerings- politiek dit artikel als een welkom wapen tegen de Regeering zouden gaan gebrui ken. Dit geschiedde dan ook reeds door „Volk en Vaderland1' vau 23 April j.l. Wij voudlen het toen nog niet de moeite waard om op deze zaak in te gaan, omdat een kritiek uit dezen hoek der samenleving door geen enkel weldenkend miensch au serieux wordt genomen. Nu blijkt echter de N. S. B. een compagnon te hebben ge kregen in de partij van Professor Dr Hugo Visscher, welke partij in haar or gaan „Gereformeerd Weekblad" van acht Mei j.l. een artikel opneemt onder den titel: ,,'s Lands finantiën". Ook in dat ar tikel wordt het betoog Van Mr v. D. met instemming aangehaald, terwijl op som mige punten een merkwaardige overeen stemming met het artikel van „Volk en Vaderland" valt te onderkennen. Alvo rens op de door Mr v. D. geleverde kri tiek zelve in te gaan moet ons de opmer king v,an het hart, dat be't artikel wel zéér is toegespitst op het negatieve. In dien Mr v. D. naast de door hem gecon stateerde astronomische tekorten ook astronomische reëele dekkingsmiddelen had aangegeven, zou zijn critiek meer waarde hebben gehad. Wij willen thlans overgaan tot ©en be spreking v'an de door M. v. D. gemaakte becijfering Van bet enorme tekort van f 178 millioen. Mr v. D. neemt bij deze becijfering tot uitgangspunt bet geraamde tekort op den gewonen dienst '1937, zooals dat in de Millioenennota werd opgenomen, n.l. f 47.700.000. Hij merkt dan op', dat dit tekort gunstig is 'beïnvloed door de ma'atregelen tot uitgavenverlaging, vaste gesteld in de Bezuinigingswet 1935, waar onder er verschillende zijn, waarvaln de Regeering zelve in de Memorie van toe lichting erkend heeft, d)at zij slechts als tijdelijke noodmaatregel aanvaard kunnen worden. Verder wijst Mr v. D, op de gevolgen van de totaal gewijzigde zienswijze der Regeering met betrekking tot de vraag, welke uitgaven op den kapitaaldienst mo gen voorkomen en tenslotte zijn er naar zijn oordeel bij de berekening van het te kort uitgaven buiten beschouwing gelaten welke daarin niet hadden mogen onte brefcen. Verkort kan de specificatie van bet bedrag van f178 millioen 'als volgt Worden weergegeven: I. Ger'aamd tekort op den gewonen dienst 1937 f 47.700.000. n. Posten, welke slechts t ij d e 1 ij k als dekkingsmiddel mochten worden aan vaard f 47.070.000, waarin o.m. begrepen: a. Stopzetting van de res'erveering voor de Staatsbedrijven (f 6 millioen en f 1.72 millioen) f 7.720.000; b. Te niet doening van een reserveering terzake Van de Wo- ningbouwvoorsehotten f 2.500.000; c. Ach terwege laten van stortingen in de sociale verzekeringsfondsen f 33.600.000. Hl. Overbrenging van posten naar den kapita'ald'ienst, welker overbrenging naar de meening van Mr v. D. ongeoorloofd Was f 10.300.000. TV. Te laag geraamde uitgaven f 68.070.000, waaronder te laag geraamde uitgaJven wegens gewone aflossing op de geconsolideerde Staatsschuld f 46.000.000. V. Overige onvolkomenheden in de be grooting, welke worden becijferd op f 4.200.000. Te samen f 177.340.000. Betreffende deze opstelling kunnen vele opmerikingen worden gemaakt, doch wij me enen te kunnen vols taan met drie sail lante punten. Ie. Mr V. .D heeft het tekort van den gewonen dienst 1937, waarmede hij zijn berekeningen aanvangt, bij vergissing 11.800.000 te hoog aangenomen. Door hem is n.l. uit het oog verloren, dat een viertal heffingen, aanvankelijk alleen voor 1936 toegestaan, zijn verlengd bij de wet van 28 Dlecemb'er '1930 (Staatsblad no. 407). In zijn ge'dachtengang had hij dus uit moeten g'aan van een tekort vain f35.900.000 (zie blz. 10 der Millioenenr no'ta 1937) en niet van f 47.700.000. 2o. Mr de D. heeft in zijn berekening ©en bedrag van f 10,220,000, namelijk f 7.720.000, vtermeld onder H, letter a, en f2.500.000, vermeld onder II, letter b, tweemaal verwerkt. Dit kan blijken uit het volgende: Het bedrag Vain f 10.220.000 is ten ba te van den 'gewonen dienst 1937 verwerkt door het in mindering te 'brengen van den post Gewone aflossing, opgenomen in Hoofdstuk VHa „Nationale Schuld". Hiermede is Mr V. D. het niet eens en dus telt 'hij 'dit 'bedrag Van f 10.220.000 bij het geraamd© tekort 1937. Dit is zijn goed recht, maar hij merkt later op, dat het t hedrag der gewone aflossing f 46 millioen te laag is geraamd (zie onder IV) en telt di't bedrag dan wederom bij het tekort, doch dan had het in zijn gedaohtengang gepast, dat hij van het bedrag ad f46 millioen eerst de som van f 10.220.000 had afgetrokken. Door dit te verzuimen neemt hij 'het bedrag van f-10.220.000 tweemaal op. 3o. Ook de opmerking van Mr v. D. over het hedrag van f 46 millioen wegens, naar zijn meening, te weinig geraamde gewone aflossing, is niet juist. De gedaehtengang van Mr v. D. is deze. Het Rijk heeft een vaste schuld van circa f3 milliard. Het Rijk lost als regel zijn leeningen in 40 jaar af. De jaarlijksche aflossing moet dus bedragen f 75 millioen. Er is een aflossing op den gewonen dienst geraamd een bedrag van rond f29 millioen. Daar ontbreekt dus f46 millioen aan. Mr v. D. vergist zich hier. De leeningen ten laste van bet Rijk worden vrijwel allen met rente afgelost in 40 annuiteiten, dat wil dus zeggen, dat gedurende 40 jaar gelijke bedragen, wegens rente en aflossing tezamen, op den gewonen dienst moeten worden ge bracht. Een bekende eigenschap van an- nuiteitsleeningen is, dat 'bet rentebe- i standdeel van jaar tot jaar daalt, terwijl het aflossingsbestanddeel met een gelijk bedrag toeneemt. Het is dus om een af lossing in 40 jaar van de uitstaande schuld ad plm. f 3 milliard te doen plaats hebben, niet noodig het bedrag der gewone aflossing met f46 millioen te verboogen en het is dus onjuist om in de door iMr v. D. opgestelde be rekening een bedrag van f46 millioen op te nemen. Van bet gebeele betoog van Mr v. D. blijft feitelijk alleen over zijn opmerking tegen 'bet achterwege laten van stortin gen in de sociale verzekeringsfondsen f33.600.000, die onder II, letter c). Nie mand acht dezen maatregel erg fraai, maar de maatregel zelf is getroffen, in afwachting van een beslissing over de vraag, of in de toekomst zal worden ge kozen bet omslagstelsel (het stelsel, waar bij de Regeering jaarlijks het tekort van de exploitatierekening zal moeten bijpas sen i dit stelsel wordt op het oogenblik voorloopig gevolgd of wel het kapitaaldekkingstelsel het stelsel, waarbij 'het tekort van de wis kundige balans in een aantal annuiteiten wordt aangezuiverd (dit stelsel is bet oor spronkelijk systeem der desbetreffende wetten), dan wel een combinatie van beide stelsels. De Regeering zal in overleg met de Staten-Generaal los van de vraag, welk stelsel budgetair bet gemakkelijkst is moeten beslissen welken weg men in de toekomst te dezer zake wil inslaan. Het is, op zijn minst genomen, voorbarig van kir v. D. om nu het stelsel der kapitaal dekking dooT hem blijkbaar voorge staan als bet eenig ware aan te prij zen. Wij -vreezen met dit betoog reeds teveel aandacht van onze lezers te hebben ge vraagd. Intussc'ben zouden wij ter sta ving van onze meening nog vele bewijs gronden kunnen aanvoeren. Hoofdzaak is evenwel, dat- men heeft kunnen ontwa ren, dat in het betoog van Mr v. D. ver schillende onjuistheden schuilden, dat tegenover de beweringen van Mr v. D. een andere meening kan worden ge plaatst en -dat dus de schrijvers in „Volk en Vaderland" en in bet „Gereformeerd Weekblad" zonder kennis van za ken 'bet betoog van Mr v. D. als de eenig juiste opvatting aanvaarden, waar schijnlijk ook wel omdat dit bij hun po litieke actie bet beste te pas kwam. N.S.B.-MANIEREN. Uit bet verslag van een N. S. B.-ver- gadering, te Arnhem gehouden, voorko mend in de „Arnhemsche Courant" van 14 Mei, blijkt ons, zegt de Standaard, dat door een der sprekers, den beer Ber- lage uit Amsterdam, verteld is, dat Dt Colijn het jeugdig elan, blijkend uit het groot aantal spreekbeurten, dat hij houdt, te danken beeft aan.... den beer Mus- sert. Nu is meteen verklaard, hoe de „af geleefde man" in eens zoo sterk kon worden. Het is wel wonderlijk, omdat volgens dezen spreker Dr Colijn een prachtige boeman is tegen de N.S.B. Volgens dezen redenaar behoeven de belijders van den Christus niet te vree zen voor Mussert. Zoo zouden de Roomsch Katholieken zich rustig kunnen aanslui ten bij de N.S.B., omdat zij dan „wan delen in de schaduw Gods". Na hem sprak de bekende Ds van Duyl, die verklaarde, dat legaliteit niet het hoogste is en niets beeft te maken met moraliteit als richtsnoer voor het leven.. Er kan een oogenblik komen, dat om dar wille van het Goddelijke recht de legaliteit verworpen wordt. Ook nu werd Dr Colijn weer tegen over Mussert geplaatst. Vertegenwoordi gers van tegenovergesteld beginsel. Dr Colijn zou een verstokte kanitalist en materialist zijn. Hitier geeft anderen kost aan zijn volk dan deze Gereformeerde liberaal met een nimbus van heiligheid. Dit zijn zoo enkele gTepen uit dezen verkiezingskost. De sprekers achtten het noodzakelijk den leden van hun partij op te wekken niet te versagen, als de stemlbusuitslag niet mee mocht vallen. Het kwam ook niet op het aantal gekozenen, maar op de kwaliteit aan. Begint men zelf te begrij pen, dat ons volk de wezenlijke waarde van de nationaal-socialistisohe beginse len steeds meer leert doorzien? De geloovige Christenen in Duitschland hebben leeren verstaan hoe de „kost van Hitler'' smaakt". Het is ons een raadsel, boe er hier in Nederland nog kunnen zijn, die door het geen onze naburen ondervinden, nóg niet geleerd 'hebben. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING „HET GROENE KRUIS" Gisteren had te Breskens de algemeene vergadering plaats van de Provinciale Groene Kruisvereeniging onder voorzit terschap van den heer L. G. Gelderman te Kortgene. Dé voorzitter van de afdeeling Breskens de beer J. de Groote, riep bet welkom toe aan hoofdbestuur en afgevaardigden. D;e beer A. ter Cock, vertegenwoor diger van bet hoofdbestuur der Alg. Ned. Vereeniging drukte alle afdeelingen op het hart een Groene Kruisvlag aan te schaffen en deze te ontplooien op natio nale feestdagen, van eigen gebouw of bij oen der bestuursleden. Het is goed de Groene Kruisvlag' alom te zien wapperen. Men mag niet rusten voordat 100 pet. van ben, die lid kunnen zijn, dit ook wer kelijk zijn. Aan de orde kwam nu de samenwer king op verschillend gebied met het Wit- Gele Kruis, die dikwijls goed loopt. Thans is verzocht te komen tot samenwerking op het gebied der zorg voor de geeste lijke gezondheid. Na toelichting van een en ander door den heer C. Dieleman, zette dr De Jong ran Vrederust nader uiteen, hoe men moet arbeiden inzake de zorg voor geestelijk onvolwaardigen, o.a. ten op zichte van hen, die niet in gestichten vertoeven, doch in de gewone maat schappij. Spoedig ingrijpen is ook bij geesteszieken gewensebt en daarbij kan het Groene Kruis met zijn vele afdee lingen in heel de provincie goed werk verrichten. De wijkverpleging kan op dit terrein ook heel goed werk doen. De heer Ter Cock voelde meer voor een afzonderlijke commissie voor de kwestie der geestelijke onvolwaardige kinderen, waarin bijv. de predikant en de onderwijzers zitting nemen. Spr. wees op het goede resultaat dat het onder wijs in deze kan doen bereiken, en wek te op in ieder geval ten deze iets te trachten te bereiken. Dr De Jong zeide, dat men tot een of meer consultatiebureaux zal moeten komen, en er medewerking moet zijn van de Groene Kruiszusters. Dt Vaandrager vond aanleiding te wij zen op het groote verschil tusschen stad en platteland. Op het platteland is het vertrouwen in den dokter zeker grooter dan in de stad. Spr. voelt zeer veel voor onderwijs aan de bier bedoelde kinderen. Dr Dé Jong zeide, dat de grootste ge vallen van verwaarloozing juist op het platteland en niet in de stad voorkomen. Besloten werd in principe de kwestie der geestelijke volksgezondheid ter hand te nemen. Naar aanleiding van een schrijven over de positie der wijkverpleegsters, be pleitte de heer Ter Cock een goede sa- larieering en pensionneering dezer zus ters. Bij de kwestie van bet jaarverslag deelde de secretaris mede, dat hij het plan heeft dit uit te breiden met allerlei gegevens, o.a. betreffende de wijkverple ging en het leven in de verschillende af deelingen en subcommissies. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het aantal afdeelingen thans 59 be draagt. Het verslag werd goedgekeurd. Biezelinge. De tuinders wil len mee-r vrijheid. 'De tuinbouw- vereeniging besloot pogingen aan te wen den, om meer vrijheid te krijgen in bet veilen der producten. Door verschillende leden werd aangetoond, dat de eisöhen, welke gesteld worden 'bij den verkoop der producten veel te zwaar zijn. De eisoh, dat alle producten over de veiling moeten gaan werd geacht als een nadeel voor het bedrijf te zijn. De voor waarden van aanvoer en bemonstering werden geacht als een groote belemmering om op de voordeeligste wijze groenten en fruit te verkoopen. Van veel belang wordt geacht, om ook administratief over de veiling te kunnen verkoopen. Opgemerkt werd o.m., dat het beslist met de waarheid in strijd is, dat de ver koop op de veiling de beste prijzen zou opleveren. Algemeen hadden de leden ondervon den, dat de wisselvallige pijzen der vei ling en de vele moeilijkheden daarbij', 'be nevens de grootere onkosten, niet altijd de beste resultaten brachten. Van mleoning waren 'deze le'den, dat de vrije handel, ook al wilde men de veilin gen niet uitschakelen, de beste uitkom sten zouden 'geven. Besloten werd dan ook met algemeene stemmen stappen te doen bij de be voegde autoriteiten, om meer vrijheid te krijgen, en het streven van de koop lieden in dezen te steunen. Waarom 1912 en 1936? Vanwege de S. D. A. P. is een strooi biljet verspreid, waarin ook cijfers ge- gaven worden omtrent 'dien stand van de werkloosheid. „In 1932, zoo heet het daarin, bedroeg bet gemiddeld aantal werkloozen 270.000. In 1936 Was het gestegen tot gemiddeld 415.000". De vraag zal misschien bij deze en gene zijn opgekomen, waarom 'bier de cijfers van 1932 en 1936 zijn gegeven. "Waarom niet die van 1933, toen bet Kabinet Colijn optrad, en 1937? Het antwoord is niet moeilijk te geven. Als men de cijfers van 1933 had ge geven, dan zou gebleken zijn, dat tóén bet aantal werkloozen een kleine 100.000 hóóger was, dan bet roode staatje aan geeft. En wanneer men de cijfers van 1937 gegeven had dan zou gebleken zijn, dat de laatste maanden een zeer sterke da ling is ingetreden. Maar dat kwam niet in de roode kraam te pas. De bedoeling, met de verspreiding van dit pamflet is blijkbaar niet, goede voorlic'htingte geven, maar een onjuist beeld te geven van de werkelijkheid. Daarom verstrekte men cijfers uit de jaren 1932 en 1930. En daarom kan aan dleize wijze van voorlichting niet de minste waarde wor- 'dien toegekend. Het Kabinet heeft zeer veel gedaan ter bestrijding van de werkloosheid. En niet zonder resultaat. Wij blijven daarom ons vertrouwen schenken aan G o 1 ij n.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6