Oproep tot het Nederlandsche Volk. EERSTE BLAD A. C. v. d. ZATERDAG 22 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 184 Verkiezingsmanifest-1937 der A. R. Partij. Buitenland. Binnenland Wel wat gezocht. Belangrijkste Nieuws Ass. Apotheker Goes Naast de bétere, óók de Goedkoopere artikelen I Eerste Kamer. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent, Adve.rtentlën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Antirevolutionaire Partij richt zich met het oog op de komende stem bus bij vernieuwing tot het Nederlandsche volk. Zij roept, in overeenstemming met de door haar beleden beginselen, heel dat volk op tot gehoorzaamheid aan God en Zijn ordinantiën, en mits dien tot onderdanigheid aan de Overheid als Gods dienaresse en tot het weer vastzetten van de Christelijke grondslagen voor het Nederlandsche staats- en burgerleven. Zij doet dit in de overtuiging, dat in die gehoorzaamheid en onder danigheid a. is gegeven de eenige vaste grondslag voor de staatkunde, zoowel voor het Rijk in Europa als voor dat buiten Europa; b. is aangewezen de eenige weg ter redding uit nood en gevaren; c. is gelegen de eenige kracht, welke in staat stelt de rampspoeden, die ook het deel van ons volk zijn geworden, te dragen en de betreurens waardige gevolgen daarvan door gestagen, opbouwenden arbeid weer te overwinnen. Zij wijst op het hoogst ernstig karakter van het huidige tijdsgewricht. De gevolgen van Ongeloof en Revolutie kunnen niemand ontgaan. Het leven van de volkeren der wereld, met name van de volkeren van Europa, ligt ten deele gekluisterd in de knellende boeien van despotische machten en wordt voor een ander deel ondermijnd en vernield door de anarchie. De omwentelingszucht in velerlei zin maakt den toestand uiterst gevaarlijk. Zij verzwakt het menschelijk leven in bedenkelijke mate en bedreigt dit met ondergang. Ten gevolge daarvan wordt de strijd der geesten ontadeld en gaat de menschelijke samenleving veelszins gebukt onder de algeheele ont wrichting van het geestelijk-, zedelijk- en stoffelijk leven. Zij acht het daarom haar roeping de bijzondere aandacht en de harte lijke medewerking van het gansche Nederlandsche volk te vragen voor het behoud en de versterking van ons nationale leven in historischen zin. Zij meent, gelet op de buitengewone omstandigheden en op den toe stand, waarin staat en maatschappij te onzent verkeeren, in dezen stembus strijd op den voorgrond te moeten plaatsen als algemeene richtlijn voor den staatkundigen arbeid den plicht tot het ontplooien van een krachtige werkzaamheid ter be waring van de hoogste goederen, onder Gods voorzienig bestel en onder de leiding van het Huis van Oranje, in den loop der historie aan ons volk geschonken. Zij wenscht diensvolgens èn in den stembusstrijd èn in de eerstvolgende parlementaire periode het pleit te voeren voor een Christelijke staatkunde en daarbij meer in het bijzonder te bevorderen 1. een krachtige handhaving van het Gezag, zoowel hier te lande als in de Overzeesche Gewesten; 2. het behoud van de grondslagen, waarop het Nederlandsche staats leven steunt, met name de eerbiediging van de vrijheid van Godsdienst en geweten en de bewaring van den rechtmatigen volksinvloed op het lands bestuur; 3. de versterking van het Christelijk huwelijks- en gezinslevende handhaving van de publieke eerbaarheid? de bescherming en verbetering van de Zondagsrust 4. de toepassing van de door haar aanvaarde rechtsbeginselen in het internationale volkerenleven, in overeenstemming met de behoeften van dezen tijd 5. de versteviging van de weermacht tot verdediging van de onafhan kelijkheid en de rechten van het Koninkrijk der Nederlanden; 6. de voortzetting van den arbeid tot financieel en economisch herstel, met inachtneming^ van de sociale rechtvaardigheid, en voorts gepaard gaande met a. geleidelijke verdère erkenning van de bedrijfsorganisatie? b. voortgaande bestrijding van de werkloosheid? c. inperking en, waar mogelijk, opheffing van de bijzondere crisismaat regelen, teneinde aan het bedrijfsleven meer vrijheid te hergeven; 7. voor wat de Overzeesche gebiedsdeelen aangaat een beleid, dat ten doel heeft de behartiging der geestelijke en stoffelijke belang van alle bevol kingsgroepen; 8. de verdere uitvoering, voor zooveel deze doenlijk blijkt, van haar program van actie van 1929 (1933). DE OPMARSCH DER OPSTANDE LINGEN IN SPANJE. Een verslaggever van Havas meldt, dat de opstandelingen gisteren den opmarsch hebben hervat en zich meester hebben gemaakt van enkele dorpen. Voorts heb ben zij de heuvels van Mendigami bezet. Zij maakten taliijke krijgsgevangenen, terwijl hun een aanzienlijke oorlogsbuit in handen viel. Door dezen opmarsch zijn de opstandelingen thans meester van alle verbindingswegen, welke de ravitail leering van de troepen, die in het noor den opereerden, vergemakkelijken. EINDE DER BUSSTAKING TE LONDEN IN HET ZICHT? Gisteren heeft het centrale comité der busconducteurs en chauffeurs met den secretaris van den bond van transport arbeiders, besprekingen gevoerd over het uitbreiden der staking, zonder echter tot een resultaat te komen. Vandaag zal waar schijnlijk het geheele hoofdbestuur sa menkomen met het centrale comité en het is waarschijnlijk, dat besloten zal worden de staking op te heffen. HET VOORSTEL INZAKE WAPEN STILSTAND IN SPANJE. De technici en de deskundigen van de commissie voor de niet-inmenging zijn te Londen bijeengekomen, om het vraagstuk van de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje te bespreken. i De Britsohe ambassadeurs in eenige hoofdsteden zijn uitgenoodigd, hun mee ning kenbaar te maken omtrent de mo gelijkheid van een tijdelijke onderbreking der vijandelijkheden, gedurende welken tijd men de vrijwilligers zou kunnen te rugtrekken. Voor het oogenblik weigert men in verantwoordelijke kringen te Rome hier over eenig'erlei verklaring af te leggen. In bepaalde andere politieke kringen is men evenwel van oordeel, dat een be sluit inzake een wapenstilstand slechts kan uitgaan van de beide partijen in Spanje, die alleen in staat zijn om te be- oordeelen, of een opschorting der vijan delijkheden met haar belangen in over eenstemming is te brengen. DUITSCHLAND EN DE VER. STATEN. Vijandigheid in Amerika. Na zijn terugkeer van een reis door de Vereenigde Staten beeft professor Sehoe- neman te Berlijn een conferentie gehou den voor de school van politieke weten schappen. „Men voelt zich ontmoedigd," aldus verklaarde prof. Schoenemann, tegenover de vijandigheid welke men in Amerika ontmoet ten opzichte van alles wat Duitsch is en men vraagt zich af, of er in de toekomst aan deze vijandschap wel ooit een einde zal komen." Spr. constateerde, dat een deel der Duitsche pers de Amerikaansche cultuur beschimpt. Hij1 herinnerde vervolgens aan het resultaat van een soort plebis ciet, georganiseerd door een Ameri- kaansch dagblad om te weten, welk vreemd land zich in de grootste sympa thie der Amerikanen verheugde. Enge land ontving 55 pet. der stemmen, Frank rijk 11 pet., Duitsohland 8 en Finland 4 pet., omdat dit het eenige land ter wereld is, dat zijn ooilogsschulden betaalt. HONGERSNOOD IN CHINA. Volgens een radio-uitzending van het buitenlandsch comité tot verlichting vaD den hongersnood in China hebben mil- lioenen menschen van hongersnood te lijden en zijn reeds duizenden van hon ger omgekomen, als gevolg van de droog te. Velen zouden gras, boomschors en zelfs klei eten. WAT MEN VAN ROOSEVELT'S BOODSCHAP VERWACHT. Naar wordt verwacht zal de boodschap, die Roosevelt binnenkort aan het Congres zal richten, voorstellen inhouden betref fende een veertigurige werkweek, mini mum loonen op een basis van 40 dollar cents per uur en verbod van kinderarbeid. Verboden voornamen in Duitsohland. Volgens een verordening van het Duit sche rylkstministerie van binneniandsche zaken mogen de Duitsctie kinaeren voort aan alleen Duitsone voornamen aragen. Noorsdhe voornamen zooais Jorns, Knut, Bjorns enz. vallen dus onder de verboden namen. Daarentegen zijn namen van bui- tenlandsc'hen oorsprong, die door bet ge bruik ingeburgerd zijn, toegestaan, zooals Hans, Jothainn, Peter, Julius, Elisabeth en Maria. Roodachtige modderregen in Italië. In verschillende streken, onder meer te Rome, Genua en Milaan, is een mod derregen gevallen, 'die te Milaan een rood achtig© kleur had. In de volkswijken maakte deze „bloed regen" veel indruk. Het verschijnsel wordt veroorzaakt door de groote hoeveelheid zand, die uit het Zuiden wordt meegevoerd door de hevige winden, welke sedert twee dagen waaien. Stafchef van het Leger des Heils ontslagen. Officieel wordt medegedeeld, dat com missaris Henry W. Mapp, chef van den generalen staf van het Leger des Heils, door generaal Eiva Booth uit het leger is ontslagen. Mapp had o>m een onderzoeik verzocht nalar aanleiding van een tegen hem inge brachte beschuldiging, naar aanleiding waarvan een onderzoekingsreahtbank ge vormd was, die met algemeene stemmen een uitspraak heeft gedaan. Mapp, die 67 jaar oud is, was reeds 50 j'aar in het Leger des Heils. Stafchef Mapp van het Leger des Heils heeft verklaard, dat de onderzoekings- ooinmissie op met-regelmatig© wijze ge vormd werd, n.l. niet, zooals de reglemen ten van het Leger des Heils voorschrij ven; dat hij de zitting der commissie- niet heeft bijgewoond en dat zijn verzoek om zelkero getuigen te haoren werd afgewe zen. Korte Berichten. Volgens berichten uit Manilla woedt de brand in de goudgraversstad Para- cale nog met onverminderde hevigheid voort. De helft van de stad is reeds ver woest. Verscheidene duizenden gezinnen zijh dakloos geworden. Voor zoover be kend, zijh bij' den brand slechts twee per sonen om het leven gekomen. Het stoomschip „Hamburg" is te Cuxhaven aangekomen met het stoffe lijk overschot van passagiers en leden der bemanning van het luchtschip „Hinden burg". De lijkkisten werden met eenige plech tigheid overgebracht naar één der lood sen van de Hapag, waar een rouwdienst werd gehouden. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE NAAR DE BUITENGEWONE VOLKENBONDSVERGADERING. Op de buitengewone Volkenbondsver- gaJdering, welke op 26 Mei zal bijeenko men, zal Nederland vertegenwoordigd zijn door Jhr Mr A. G. 'D. de Graeff, minister van buitenlandsche zaken, Dr A. Loudon, 'buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, permanent vertegen woordiger van Nederland bij den Volken bond en Prof. Mr Dr J. P. A. Frangois, administrateur, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het departement van 'buitenlandsch© zak©n, buitengewoon 'h'oögleerajar 'aan die Han'deisboogesöhool te Rotterdam. CHR. METAALBEWERKERSBOND. Voortzettingi van de vergadering te Apeldoorn. In de voortgezette tweedaagsche jaar- üjksc'he vergadering in de Poort van In een te Ginneken gehouden landdag van de Qhr. Hist. Unie, zeide de heer H. W. Tilanus, blijkens het verslag in „De Nederlander" van 19 Mei o.m. het vol gende: „En vraagt ge naar het verschil tus- schen A. R. en G. H., dan wil spr. wijzen op hetgeen hij gelezen heeft op de aan bevelingen van beide partijen, die hij zag ais volgt: „Stemt Colijn, voor vrijheid en gezag'', „Stemt de Geer, voor gezag en vrijheid". Die goed verstaat ziet hierin het ver schil". De bedoeling schijnt geweest te zijn dui delijk te maken, dat bij de G. *H. Unie het gezag en bij de A. R. partij de vrijheid op den voorgrond wordt gesteld. Dit antwoord is echter wel wat al te gezocht. In het Verkiezingsmanifest 1937 van de A. R. partij heeft de 'heer Tilanus toch kunnen lezen, dat de A. R. partij wenscht te bevorderen: le ©en krachtige handhaving van het Gezag 2e eerbiediging van de vrijheid van Godsdienst en geweten en de bewa ring van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur. Dus: gezag en vrijheid. Precies als bij de G. H. Unie. Kleef te Apeldoorn van den Christelijken Metaalbewerkersbond in .Nederland zijn 22 voorstellen van bet hooidöestuur en de af deelingen behandeld. Op voorstel vein het hoofdnestuur is de heer A. Kooy, te Amsterdam, van zijn gesalarieerde func tie als beambte van den bond ontheven en tot hoofdbestuurslid benoemd. De overige voorstellen werden alle overeenkomstig de zienswijze van bet hoofdbestuur vastge steld. De heer G. Wallyn sprak de vergade ring toe als voorzitter van den Interna tionalen metaalbewerkersbond; de beer J. Vet, te Antwerpen, namens de Belgische Christelijke metaalbewerkersorganisatie, en de heer J. Schipper namens het Ghr. Niat. Vakverhond. Aan het einde der ver gadering voerde de heer J. Eikerbout als eere-voorzitter van den Bond nog het woord. DE VERNIETIGING VAN GOUD CLAUSULES. Wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer beeft gisteren het wetsontwerp tot nietigverklaring van de goudclausules behandeld. Nadat de hee- ren Gelderman (Lib.) en Michiels van Kessenich hun bezwaren tegen de rege ling hadden ontvouwd en de heer Fles- kens er zijn instemming mede had betuigd heeft Minister Van Sehaik het voorstel verdedigd. Het wetsontwerp isiaangenomen met 23 tegen 6 stemmen (tegen de heeren Michiels van Kessenich (R. K.), Gelder- man en Van Rappard (Lib.), De Gijse- la'an en de Voorzitter (G. H.) en Van Asch van Wijk (A. R.) NED. LANDARBEIDERS DIE IN DUITSCHLAND WERKEN. Op nadere vragen van het Tweede Ka merlid Hieanstra, naar aanleiding van de door de regeering aan de gemeentebesturen gerichte circulaire over het plaatsen in DuitsChland van arbeiders voor het ver richten Van landbouw'werkzaamheden, heeft minister Slingenberg geantwoord, dat de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland wei'ken, zich daar moeten gedrag'en naar de in dat land geldende re gelen, zooais wederkeerig vreemdelingen hier 't)e lande zich moeten gedragen naar de hier geldende regelen. Nederlanders in Duitsohland kunnen hun verbindingen met hun vakbond in Nederland blijven onderhouden en alle bladen en geschriften ontvangen, waarvan de invoer en de ver spreiding niet verboden zijn. Indien arbeiders hun aangeboden ar beid weigeren te aanvaarden, wordt in elk afzonderlijk 'geval nagegaan, of des ondanks plaatsing bij een werkverschaf fing of uitkeering van steungelden kan worden voortgezet. De 'beoordeeling daar van is in de eerste plaats bij burgemees ter en wethouders en in laatste instantie bij den minister. WIJZIGING DIENSTPLICHTWET 1 JUNI IN WERKING. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat de wijziging van de Dienstplichtwet met ingang van 1 Juni a.s. in werking treedt. Wij herinneren er aan, dat krachtens deze wijziging de duur der eerste oefe ning van dienstplichtigen bij de zee macht met zes maanden wordt verlengd (voor kustwachters twee maanden). Verder worden drie herhalingsoefenin gen van 13 dagen ingevoerd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Wijziging van de dienstplichtwet in wer king getreden. Wetsontwerp tot verbindend en onver bindend verklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten door de Eerste Kamer aangenomen. Buitenland. Einde dqr busstaking te Londen in 't zicht? Successen der opstandelingen in Spanje. Naar een wapenstilstand in Spanje? SKvSrt Telefoon 168 Aspirin „Bayer" (de echte) 75 ct. per buisje. Acetopyrin of Rheumin 30 ct. per buisje. Adjudant van Prins Bernhard. Bij Kon. besluit van 15 Mei 1937, is be noemd bij1 den grooten staf, tot tijdelijk adjudant van Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bernhard der Nederlanden, de reserve eerste-luitenant jhr ir W. G. Röell, van het le regiment huzaren. Dieze benoeming zal gelden tot 1 Sep tember 1937. BINDEND- EN ONVERBINDEND- VERKLARING VAN ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. Hat wetsontwerp aangenomen met 19 tegen 12 stemmen. De Eerste Kamer heeft gisteren be handeld het wetsontwerp inzake het algemeen verhinderd en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten. De heer D a n z (S.D.) betoogt, dat nie mand het nut van collectieve contracten meer zal ontkennen. Het vraagstuk der verbindendverklaring er van maakt al lang een onderwerp van studie en discus sie uit. De kwestie der onverbin- dendverklaring echter behoort in dit wetsontwerp niet thuis, deze raakt een andere materie, welke in een afzon derlijke wet behoorde te worden geregeld. Spr. zet uiteen, dat verschillende vak bonden tegen de onverbindend-verklarig zijn in dit wetsontwerp. Men kan zeggen, dat het met de toepassing der wet niet zoo een vaart zal loopen, maar we heb ben te doen met den inhoud der wet, niet met vermoedens. De heer Andriessen (R.K.) zegt te behooren tot de leden, die blijkens het Voorloopig Verslag hun instemming heb ben te kennen gegeven. Het verdient z.i. toejuiching, dat door middel van dit wetsontwerp aan het instituut der collec tieve 'arbeidsovereenkomsten meer betee- kenis wordt toegekend. Vrees voor onderdrukking van minder heden in het bedrijfsleven behoeft z.i. niet te bestaan. Indien de overheid meent, dat in het algemeen belang een collectieve ar beidsovereenkomst behoort te worden verbindend verklaard, dan dienen de minderheden zich daarin te schikken. Tegen onverbindendverklaring heeft spr. wel bezwaren, maar hij! vertrouwt, dat bij' de toepassing in de practijk van die bevoegdheid slechts in uiterste nood zaak gebruik zal worden gemaakt. De heer Gelderman (Lib.) noemt als grootste van zijn bezwaren tegen dit wetsontwerp de opneming van den loon- factor. Hiji wijkt erop, dat in diverse ge vallen loonverstarring den opbloei van het bedrijfsleven heeft tegengehouden. Vaststelling van economisch mogelijke loonen dient op zooveel mogelijk vrijte wijze te geschieden. Vooralsnog kan spr. zijn stem aan dit wetsontwerp niet geven. D' e Minister van Sociale Zaken, de heer Mr Slingenberg, antwoordt den heer Gelderman, dat hij als minister inderdaad anderhalf jaar geleden nog van meening was, dat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1