Een „alarmkreet". EERSTE BLAD Dr H. COLIJN. VRIJDAG 21 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 19-3 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg .40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VJissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelinger. 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract, belangrijv.e korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onder dezen titel is van Staatkundig Gereformeerde zijde een verkiezingsbiljet verspreid, ter aanbeveling van de can- didaten van die partij. Het is inderdaad een alarmkreet, die er toe mee kan werken de kiezers wak ker te roepen en het hoogstgevaar- lijke drijven van Ds Kersten c.s. in een helder licht te stellen. Wat bij de lezing van dit pamflet aller eerst opvalt is, dat er van dankbaar heid voor de zegeningen, die God ons schonk en van waardeering voor wat mannen als Dr Colijn in het belang van land en volk hebben gedaan, geen sprake is. Van de crisismaatregelen, die ondanks alle bezwaren, die ze meebrach ten van zooveel beteekenis zijn geweest voor land- en tuinbouw en voor de instandhouding van ons b e d r ij f s- leven, heet het eenvoudig, dat ze geen baat hebben gebracht. Stoutweg wordt tegen beter weten in, ontkend, dat het gezag door het Kabi- net-Colijn op krachtige wijze is gehand haafd. „Zelis de Communisten zoo heet het zitten nog steeds in de Kamer." Maar verzuimd wordt aan de kiezers mee te deelen, dat de drie Staat k. Geref. afgevaardigden bij de behandeling van de Grond wetsherziening hebben ge stemd tegen de paragraaf, die het mogelijk maakt, dat be roepsopruiers van het lid maatschap der Volksvertegen woordiging vervallen wor den verklaard. Het economisch leven, zoo heet het verder, is niet geholpen. Alweer, van eenige waardeering voor de bijna boven- menschelijke pogingen om het economisch leven uit zijn diep verval op te heffen, is geen sprake. Er is, met groote dankbaarheid mag het geconstateerd, een belangrijke op leving van ons bedrijfsleven te constateeren. Zooals men weet, denkt Dr Colijn er niet aan, de eer daarvan voor zich op te eischen. Zelft heeft hij1 er te Middel burg dit van gezegd: „Men zal zeggen, dat dit niet alles is te danken aan den arbeid der Nederland- sche regeering want de wereldconjunc tuur is verbeterd. Dit is juist. Men mocht geen enkele regeering ver antwoordelijk stellen voor maatregelen van het buitenland. En nu mag men evenmin aan de regeering de eer geven van de verbetering der wereldconjunctuur. Maar het r e g e e r i n g s b e 1 e i d in de afgeloopen vier jaar is wel zoodanig geweest, dat Ne derland thans in de positie verkeert, dat ons land van de verbetering der wereldcon junctuur kan profiteeren. In sommige andere landen, b.v. in Frankrijk, heeft men een geheel andere politiek gevoerd. Maar daar is het nu ook geheel anders dan hier." Dat is e e r 1 ij k en waar. Het is niet alles tfe danken aan het beleid van het Kabinet. Maar dat behoeft ons toch niet te ver hinderen om te waardeeren wat door dit Kabinet werd gedaan, opdat ons land van de algemeene opleving zou kunnen profiteeren. Tegen beter weten in en in strijd met de feiten wordt verder gezegd, dat ook het financiëel be leid van het Kabinet gefaald heeft en dat het er niet in geslaagd is de werk loosheid belangrijk te verminderen. Wie eenigszins meeleeft, weet hoe deze voorstelling van zaken b e z ij d e n de waarheid is. Wij gaan niet het geheele pamflet met zijn schandelijken inhoud behandelen. Slechts op één punt zij nog gewezen. Het trekt de aandacht, dat de revolu tionaire partijen die trouwens zoo on geveer dezelfde argumenten gebruiken er in deze „alarmkreet" zoo goed af komen. Van het communistische gevaar wordt niet gerept. Sociaal-democraten en liberalen worden zelfs niet genoemd. Het groote gevaar, dat ook ons volk, ons kerkelijk en maatschappelijk en staatkundig leven van den kant van het nationaal-socialisme bedreigd, wordt ver waarloosd. Er is voor de leiders der S.G.P. eigen lijk slechts één vijand: D r C o 1 ij n. Goes J. M. Polderman Electrotechnicus Sanitair en Centrale- Verwarming Misschien is het goed, dat deze alarm kreet verschenen is en op zoo ruime schaal verspreid. De kiezers zijn nu voor het lands- gevaarlijk drijven van Ba Kersten c.s. gewaarschuwd. Allen, die op afbraak bedacht zijn Communisten en nationaal-socialisten zullen dit optreden van harte toe juichen. Maar wie het wel meent met de be langen van land en volk, ook al behoort hij dan tot de S.G.P., zal beseffen hoe gevaarlijk het is, dat op deze wijze in de kaart van de revolutionaire partijen wordt gespeeld. Zij deze alarmkreet voor een ieder een dringende aansporing om a.s. Woensdag te stemmen op IMPOSANTE VLOOTSCHOUW TE SPITHEAD. 300 oorlogsbodems bijeen. Na een ietwat mistigen ochtend brak gisteren al spoedig de zon door en 't werd mooi, helder weer, ideaal weer voor de majestueuze vlootrevue te Spithead. Onafzienbare drommen menscben be wogen zich, reeds vroeg in den ochtend naar het strand. Duizenden hunner had den den nacht in Portsmouths straten doorgebracht meldt Un. Press. Alle hotels, restaurants en de schepen langs de kust waren overvol. Het was voor de eerste maal, dat In- dië, Canada, Nieuw Zeeland en Australië door schepen van hun eigen marine ver tegenwoordigd waren. D'e vloot van het Britsche rijk was ver tegenwoordigd door 145 oorlogsschepen van de verschillende klassen, waarbij nog gevoegd moeten worden de 17 fcuiten- landscbe oorlogsschepen, die gekomen waren, om het Britsche koningspaar de huldebetuigingen van de vlootmogendhe- den van alle deelen der aarde te brengen In totaal namen 300 schepen aan de revue deel. Een der oorlogsbodems, die volgens Havas zeer de aandacht trok was de nieuwe Fransche kruiser „Dunkerque", vanwege zijn machtige verdedigingsmid delen en zijn buitengewone snelheid. D'e Duitsche „Admiral Graf von Spee", een gespecialiseerd model-oorlogsschip, trok eveneens zeer de aandacht. Dit schip heeft zijn equivalent niet in de Britsche oorlogsvloot. Met zijn zes elf- duimskanonnen bezit het een absolute su perioriteit over eiken anderen kruiser van 10.000 tons. Met de „Admiral Graf von Spee" en twee andere oorlogsbodems van nagenoeg gelijke constructie, de „Deutschland" en „Admiral Scheer", bracht Duitschland een nieuwen factor in de vlootstrategie. De schepen hebben een snelheid van 27 knoopen en hun actieradius is buitenge meen groot. D'e pantsering dezer oorlogs bodems zou echter, naar men zegt, te zwak zijn, om met succes een linieschip te kunnen weerstaan. D'e aloude leuze „Britannia rules the waves" is gistermiddag weer gedemon streerd. Onder het gedonder van het ge schut der Britsche oorlogsbodems, bijna 200 in getal-, beg'on Koning George VI te 3 uur 20 op het koninklijke jacht „Victoria and Albert" de vaart langs zijn vloot. Het duurde meer dan ander half uur, voordat de revue afgeloopen was. Des avonds werd op de versierde oor logsschepen een prachtig vuurwerk ont stoken. Een menigte van naar schatting een millioen toeschouwers was hiervan getuige. Diep onder den indruk van een vlootschouw, zooals Portsmouth die nog nooit heeft medegemaakt aanvaardde de menigte den terugtoent naar Londen. DREIGENDE STAKINGEN IN ENGELAND. De vertegenwoordigers van het Londen- söhe trampersoneel hebben eenstemmig een resolutie aangenomen, waarbij wordt verklaard, d'at 'het trampersoneel niet in wilde staking zal gaan, doch wel bereid is deel te nemen aan iedere actie, waar toe het bestuur van den bond van tranar pórt-arbeiders zal besluiten. De besprekingen tot 't bezweren van de dreigende staking in de steenkoolindustrie worden voortgezet en mien bad gisteren den indruk, dat de toestand reden tot op timisme geeft. Tegen morgen zijn weer eenige bespre kingen aangekondigd, die doen vermoe den, dat de pogingen van den minister van Mijnbouw om in het steenkolencon- flict te 'bemiddelen ten slotte toch succes zullen hebben. AMNESTIE-VERLEENING IN BELGIE. Bij de voortzetting in de Belgische Ka mer van het debat over de amnestie- kwestie heeft de minister-president Van Zeeland een' rede gehouden ter verdedi ging van het regeeringsvoorstel, welke in de anti-Vlaamsohe kringen groote beroe ring verwekte. De heer Van Zeeland verklaarde o.a. na aanvankelijke aarzeling ingezien te hebben, dat de amnestie-ver- leenin.g een kwestie van nationaal belang is. Men hoopt spoedig tot stemming te kunnen komen, aangezien men het debat ten einde wil hebben voor de Vlaamsehe manifestaties van a.s. Zondag te Brussel DE REDE VAN KARDINAAL MUNDELEIN. Het Duitsche protest te Washington. Het Duitsche protest, bij het Ameri- kaansche staatsdepartement naar aanlei ding van de te Chicago gehouden rede van kardinaal Mundelein ingediend, is niet door den Duitschen ambassadeur Dieckhoff tot uiting gebracht, maar door den Duitschen gezantschapsraad, Hans Thomsen. Deze wees er op, dat de door een hoog staande persoonlijkheid op het hoofd der Duitsche regeering geoefende critiek nood zakelijkerwijze ontstemming moet ver wekken. Kardinaal Mundelein is van Duitsche origine. De kardinaal weigerde een verklaring af te leggen, naar aanleiding van het Duitsche protest bij het Amerikaansche staatsdepartement. In Amerikaansche kerkelijke kringen vindt de houding van den kerkvorst al len steun. In politieke kringen te Berlijn wordt vernomen, dat Duitschland vast besloten is, bij het Vaticaan krachtige stappen te ondernemen en den Paus te verzoe ken, den aartsbisschop van Chicago, kar dinaal Mundelein, in het openbaar tot de orde te roepen. LUDENDORFF'S „GODSDIENST" OFFICIEEL ERKEND. Volgens een verschenen ministertëele verordening is de „Duitsche Gods"-bewe ging van generaal Ludendorff tlbans ge lijkgesteld met de andere kerkelijke ge meenschappen en moet deze officieel als een wijsgeerige gemeenschap worden in geschreven. In zijn tijdschrift „Aan de heilige 'bron nen der D'üitsdhe kracht" kondigt Luden dorff thans aan, op zijn landgoed Tutzen sprekerscursussen voor zendelingen te zullen organiseeren. Bovendien wekt hij zijn aanhangers op, officieel him inschrij ving als 'lid van den nieuwen „godsdienst'' te vragen. VAN ZEELAND NAAR AMERIKA. Minister-president van Zeeland zal zich 12 Juni a.s. vergezeld van zijn echtge- noote en particulieren secretaris te Cher bourg inschepen voor zijn voorgenomen studiereis naar de Vereenigde Staten van Amerika. Zooals bekend, heeft president Roosevelt den heer van Zeeland gevraagd, om met hem de voornaamste economi sche en politieke vraagstukken van het oogenblik te bespreken. Hoewel de reis van den Belgischen pre mier, die twaalf dagen in Amerika zal verblijven, geen strikt officieel karakter zal hebben, is men van oordeel, dat de conferenties, die hij aldaar met de meest vooraanstaande persoonlijkheden hebben zal, het beginpunt kunnen vormen van een nieuwe oriëntatie van de economi sche wereldpolitiek. Overstroomingen in Palestina. Hevige regens, welke de laatste dagen gevallen zijn, hebben in de Bika-vlakte tussehen den Libanon en den Anti-Liba- non groote overstroomingen veroorzaakt, waardoor verscheidene dorpen worden bedreigd. Talrijke huizen zijn ingestort en vijf duizend personen in het overstroomde gebied zijn dakloos geworden. Het aantal personen dat verdronken is, is nog niet bekend. Korts Berichten. De caféhouders van Luik en otnge- ving hebben besloten, tot algemeene sta- Een Europeesche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatlek, tand- en kiespijn, bq Apotheken en Drogisten - Voor Nederland: v Dutlm Oegstgeeit Hoofdagentschap voor Zeeland: Firma GEBRS MULDER, TeL 415, Goes. king met ingang van 15 Juni a.s. naar aanleiding van de houding van de regee ring inzake de kwestie van het alcohol verbod. 1 Naar uit Manilla wordt gemeld, staat heel de stad Paracal, op bet eiland Luzon (Philippijnen), in brand. Het aantal gewonden moet zeer groot zijn. —o- D'e krijgsraad van 'het hooggerechts hof der Sovjet-Unie te Svobodny in Sibe rië heeft 44 personen, waaronder een vrouw, onder beschuldiging van spionna- ge en vernieling van spoorwegen voor rekening van de Duitsche en Japansche spionnagediensten ter dood veroordeeld. De veroordeelden zijn onmiddellijk te rechtgesteld. PRINS BERNHARD BIJ DE JAARBEURS. Dinsdag a.s. installatie. Zooals reeds eerder bericht, zou Prins Bernhard kort na zijn terugkomst hier te lande worden geïnstalleerd als Konink lijke Commissaris van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. Thans vernemen wij, dat deze installa tie zal geschieden op Dinsdagmiddag drie uur in het Secretariaatsgebouw, waar de voorzitter van den raad van beheer, Dr F. H. Fentener van Vlissingen, den Prins zal toespreken in een buitengewone zit ting van dien raad. Het moet in de be doeling liggen, dat Z.K.H. zich daarna eenigen tijd in de werkzaamheden van het instituut zal inwerken. Hoogstwaar schijnlijk zal dit eveneens gebeuren op het secretariaat. NIEUWE TRANSFER-ONDERHANDE LINGEN MET DUITSCHLAND. In verband met bet feit, dat de be staande transfer-overeenkomst tussehen Nederland en Duitschland op 1 Juli af loopt, zijn dezer dagen te 's Gravenhage besprekingen aangevangen tussehen re- geeringsvertegenwoordigers van beide landen over een nieuwe overeenkomst. Van Nederlandsche zijde worden de on derhandelingen gevoerd door dr Hirsch- feld, directeur-generaal van handel en nijverheid, de thesaurier-generaal van het departement van financiën, den heer De Leeuw, mr Schaepman, van het de partement van buitenlandsche zaken en baron Bentinck van bet departement van financiën. DRIEMAAL PER WEEK NAAR INDIE? Het „A. I. D. de Preanger'bode" ver neemt, dat, indien voldoende ervaring mot de „D. G. 3's" zal zijn verkregen, met ingang van 1 November de K. L. M. een driemaal-weekschen dienst op Indië zal onderhouden. Bepaalde vertrekdagen zijn nog niel vastgesteld. Bij informatie deelde de K. L. M. mee, dat omtrent een drie maal weeksehen dieüst naar Indië nog niets is-vastgesteld. DE REGEERING EN HET VREEMDELINGENVERKEER Subsidie van 5060 mille toegezegd. "Woensdagavond! zijn de onderhande lingen welke reeds geruimen tijd tussehen de regeering en de algemeene Ned. Ver een. voor Vreemdelingenverkeer gevoerd werden, tot een einde gekomen. Door de regeering zal een jaarlijksch subsidie van f 5060.000 worden verleend. Over 'het bereikte acooord valt in d!e eerste plaats te melden, dat de regeering baar jaarlijksch subsidie op f 5060.000 heeft gesteld. Het vorig jaar 'bedroeg deze subsidie f28.000. Ook 'hechtte de regeering haar goedkeu ring aan de statutenwijziging van de A. N. V. V. Deze wijziging betreft voorname lijk de samenwerking tussehen deze orga nisatie en de plaatselijke vereenigingen voor vreemdelingenverkeer. Van deze wij ziging wordt een bétere samenwerking verwacht. Binnenland. Wijziging L.O.-wet door de Eerste Kamer aangenomen. De Regeering en het vreemdelingen verkeer. D!e behandeling van de Pachtwet. Die stand van het lager onderwijs. Buitenland. Dl eigende stakingen in Engeland. Imposante Britsche vlootschouw. VERBAND VAN A. R. PROP. CLUBS. De algemeene vergadering. De jaarlijifcsche algemeene vergadering van het Verband van A. R. Prop. olubs, die daags na de opening der Staten-Gene- raal pleegt gehouden te worden, zal dit maal plaats hebben op Woensdag 22 Sep tember a.s. te H o o g e v e o n, Ier leiding van Mr G. A. Diepenhorst van Zeist, lid van Ged. Staten van Utrecht. De jaarvergadering zal het karakter van een grooten toogdag hebben CHR. METAALBEWERKERSBOND. Jaarlijksche vergadering te Apeldoorn. Te Apeldoorn is de jaarlijksche verga dering van den Christdlijken Meitaalbe- wer'kersbond in Nederland gehouden. Bij de behandeling van de verslagen van den secretaris en den penningmeester welke goedgekeurd werden, deelde de voorzitter mede, dat tot spijt van 't hoofd bestuur de jeugdbeweging van den bond tot heden teleur stelt. Het hoofdbestuur ziet ook geen enkele mogelijkheid om deze beweging gezond en krachtig te maken. Bij de 'bespreking van de redactie van het bondsorgaan vestigde de voorzitter er de aandacht op, dat het hoofdbestuur op het standpunt staat nooit scherp ge noeg tegen het beoefenen van wilde sta kingen te kunnen optreden. Het onder zoek van het hoofdbestuur van alle mo gelijkheden van actie daartegen is nog gaande. De begrooting voor 1937 werd vastge steld in ontvangst sluitend met f 341.175 en in uitgaaf met f290.540. Aan het jaarverslag is ontleend, dat in 1936 toen de opleving in de industrie kwam, het ledental na eenige jaren van teruggang weer gestegen is. Het bond's- vermogen ging in 19351936 met ruim f 84.000 vooruit, waardoor het ultimo 1936 op f 402.501,99 vastgesteld kon wor den. DE BEHANDELING VAN DE PACHTWET. In de Eerste Kamer kwam gisteren aan de orde een voorstel van den heer Van Sasse van Ysselt, strekkende om aan de agenda toe te voegen en zoo mogelijk in openbare behandeling te nemen op Don derdag 27 Mei a.s. te één uur, de Pacht wet en daarna de andere ontwerpen van wet, welke voor behandeling gereed zijn. Na eenige discussie heeft de Kamer het op voorstel van Mr Mendels (S. D. A. P.) geamendeerde voorstel met 32 te gen 7 stemmen aangenomen. Hier door zal de behandeling van de Pacht wet en eenige andere ontwerpen Maan dag 24 Mei en zoo noodig Dinsdag 25 Mei plaats hebben. Tegen het voorstel hebben gestemd de beeren Gelderman (lib.), Van Rappard (lib.), Van Citters (A. R.), Briët (A. R.), v. d. Hoeven (G. H.), Dé Gijse- laar (G. H.) en de voorzitter, de heer De Vo's van Steenwijk (C. H.). DE NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. Verzoek om afschaffing van de crisisheffing. Het bestuur van de R.K. middenstands- vereenig'ing „D'e Hanze" heeft gisteren een telegram verzonden aan het ministe rie van economische zaken, waarin opge merkt wordt, dat in het slagersbedrijf, tengevolge van de stijging der marktprijs zen, een noodtoesand heerscht. Het be stuur ondersteunt dam ook het verzoek van haar vakafdoeling „Sint Petrus" om tot afschaffing van de crisisheffing te besluiten. Door het Hanzegilde der slagers te Til burg, is aan de ministers van Sociale Zaken, van Landbouw en Visscherij en van Economische Zaken een schrijven verzonden, waarin wordt verzocht: af schaffing van de crisisheffing en verdere ongelijk drukkende lasten, waardoor de slagersstand geheel is opgeofferd aan de belangen van andere groepen en stan den. Burgemeesters. D'e burgemeester van Heerde, de beer W. G. baron van Randwijck, heeft in de vergadering van den gemeenteraad me degedeeld, dat hij per 1 Augustus aan de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1