I IBIS SHAG Het optreden ven Dr Colijn Dobbelmann A> DINSDAG 18 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Ne. ISO Buitenland. Binnenland lebber-ma# Belangrijkste Nieuws lorde Voetbalwed- sioht hé. „Blond- een nieuwe fiefa vaak op uit moe- tapecteur tevreden Jullie zult vast haar krijgen en hooren. Schrijven caar bijvoorbeeld? wordt nu al zoo de Meidoorn ook ijn werkje om bet te brengen. Kent t veld". Nog har- e verjaardag. Wat d bedacht. En jij ts, nu kwam de ig, de opgaaf van „Fietsertje" bet reef mijdt zingend zoo schoon zoo zacht, zachte stam. Zoo re sittemhout zoo i soms zoo sner- zwoegende, zwe- de zuiver schoone igende zaag. uadsel. it 49 letters, brengt veel vreug- 1. 23 is een feest- 8. 17. 27. 24. 33 als van vuur wer- hun eigen 7. 22. :6. 44 werd Gods van veel 21, 3. 30. tarde te richten, i berg. >t van TANTE DOLLIEl APITEIN. >erde Wout, en Pim, „is die even iijlk dat ik nog in n. bromde Frans, merken voor we I >t te dansen en te in, die nog steeds gat stond, toen de iween. uter den zich van haar neus kijken; niet meer konden wel blijlven kijken en dat ze nu maar s ze er een knecht waren ze ook nog naar buiten had g geweest; wezou- aan," plaagde Jan. laten zeker?" er maar niet naar dacht je anders?" Pout voelde ineens zijln maag. zoo'n raar gevoel 'el nee jo. Pim zdt kist, maar al ga ran den honger, je honger heb? Maar zat dus toch iets k van de bakkerij, was bakker, maar naar, dat het iets ze nu rustig voort Pim op te schep- ie hem toch lekker et had geholpen... een deel van de en, en als wij niet ven liggen... kwam ook nog wat ver als de boerin niet was blijven staan, ichen als ze je bij len had getrokken, voor zoo'n kippen- maar jullie hebt 1, smaalde Pim. maar even eer ze werd stevig in den r de boot aan vast- met zijn hand in sr om te zwemmen, licht begroeid met maar waar de jon- groote open plek. d gehaald en Frans l toen Pim nog met iepen. til, alleen hoorden de vogels en ge- •in de strakblauwe elde, was nog een >or de deining van jten vlak er boven v. t Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorst,straat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en V^idags *0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract, belangrijke korting. „Wie veel verkeert onder het volk b.v. dagelijks klanten 'bezoekt aldus schrijft men aan de „Rott." ontmoet telkens menschen, -die vroeger niet aan politiek dachten en van de „fijnen" niets moesten hebben en die nu beslist 'bun stem op Golijn uitbrengen. Waarom? Men kan er o.m. twee antwoorden op geven. Het eerste is dit, dat eigenlijk iedereen overtuigd is van de absolute o n- baatzuchtigheid van den Minis- ter-presidenc. De massa gelooft dat niet gauw. Ze denkt heel licht van iemand soms ten onrechte, vaak terecht dat hij,, die zich voor de publieke zaak geeft zich zelf en zijn beurs niet vergeet. Welnu, een blad van de vuilnisbelt, zooals „Zwart Front", of een krant zooals „Volk en Vaderland" die elke week zoekt naar een nieuw schandaalstuk, moge 'Golijn besmeuren; geen fatsoenlijk Nederlander is er, die het gelooft. En dat is zijn groote kracht. Dan komt er nog iets anders bij. Dezer dagen stond ik in de vestibule te praten met een gegoeden middenstander, van buis uit roomsch-katholiek, maar die sedert jaren „liberaal" beeft gestemd. Terwijl er een verkiezingsbiljet in de bus geworpen werd', merkte hij plotseling op: Op wie moet je nu anders stemmen dan op Golijn? Dat is een kerel, die durft voor den dag te k o m e n. Wie zal het hem na doen, wat hij gepresteerd heeft, en nu nog doet? 'k Geloof niet éénl 'kLees veel ver slagen van verkiezingsredevoeringen. Hij blijft altijd netjes, is zakelijk en scheldt nooit op andere partijen en gaat altijd recht door zee. Aan zoo'n' man heeft men houvast". Afgezien van de vraag of vele niet-Ah- tirevolutionairen inderdaad hun stem op Dr Golijn zullen uitbrengen, is wat hier gezegd wordt volkomen juis't. Het optreden van Golijn wordt allerwe gen geroemd en steekt scherp af bij dat van zijn bestrijders. Hierboven wordt gewezen op wat Na- tionaal-Soeialistiscbe bladen zooal dur ven zeggen. Zoo mogelijk nog erger maakt 'het een strooibiljet van de S. G. P., vol van vuige laster over het Ka'binet-Golijn en één speculatie op de lagere hartstochten. Zóó bont maakt dit pamflet 'het, dat de opsteller blijkbaar zelf tot de conclusie is gekomen, dat wat hij doet feitelijk niet anders is dan propaganda maken voor de revolutionaire partijen. Vandaar plotseling de waarschuwing: dit alles moet ons niet doen overgaan tot de partijen der revolutie, de N. S. B., de Communisten en Socialisten. Een waarschuwing als deze was wel noodig. Want behalve een paar zinnetjes aan het slot kan 'dit biljet, zonder dat er één woord in veranderd wordt, dienst doen voor Communisten en Nationaal-S ocialis- ten. Ds Kersten die reeds vroeger een woord van buide van den leider der Cominunisi- ten in ontvangst had te nemen, zal voor dit schandelijk strooibiljet zeker een goedkeurende knik uit die richting ont vangen.. Dr Golijn heeft dergelijke strijdmiddelen niet no'odig. Hij veracht ze uit het diepst van zijn hart. Hij blijft zelfs tegenover zijn felste tegenstanders waardig en correct. En het eert ons volk, dat dit optreden in zoo breeden kring waardeering vindt. DE TOESTAND IN SPANJE. Kabinetscrisis. Largo Caballero, de voorzitter van den raad van ministers, heeft Zaterdag den president der republiek het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Onmiddellijk beeft daarop de president der republiek, Azana, de vorming van een nieuw kabinet weer in handen ge legd van Caballero, die gedurende den Pinksterdag getracht beeft tot een nieu we kabinetsformatie te komen. Wegens meeningsverschilien met de anarchisti sche en communistische vakvereenigingen is 'hij in zijn pogingen niet geslaagd. De opdracht werd daarna verstrekt aan den socialist Negrin, die er onder- tusschen in is geslaagd een nieuw kabi net te vormen. In bet kabinet hebben zitting 3 socia listen, 2 communisten, 1 links republi kein, 1 lid van de republikeinsohe unie en 1 van Baskische nationaliteit. De krijgsverrichtingen. Uit Guernica wordt gemeld: De recht- sche troepen sluiten Bilbao meer en meer in. Alle hoogten, van den berg Jata zijn thans in handen der rechtschen. In dezen sector waren de gevechten de laatste dagen zeer hevig. Onafgebro ken woedt nog de strijd voort. De regeeringstroepen hebben met groote hardnekkigheid hun stellingen verdedigd. De verliezen der regeeringstroepen wa ren bier zeer groot en er werden door de opstandelingen veel krijgsgevangenen gemaakt. De generale staf rapporteert, dat voor de eerste maal aan bet front van Bilbao de aanwezigheid van Russen in de ge lederen der volksfront-infanterie is waar genomen. Valencia zonder verlichting. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten, dat Valencia niet meer zal worden verlicht. De straatverlichting zal niet meer worden ontstoken en uit de huizen mag geen licht naar buiten schijnen. Tot nu toe gold deze maatregel slechts na negen uur 's avonds. De reden is het hevige luchtbombarde ment, dat de stad 'Zaterdag beeft onder gaan. Bij dit 'bombardement door de luchtmacht der opstandelingen zijn 30 menschen gedood en ongeveer 150 ge wond. Weer Spaansche vliegtuigen in Frankrijk. Zeventien vliegtuigen van de Spaan sche regeering, die Maandagochtend te gen vijf uur van Santander waren op gestegen om over de linies der opstande lingen bij Bilbao te vliegen, zijn in den mist verdwaald en tegen half negen op een terrein bij Pontlong nabij' Pau in Frankrijk gedaald. In overeenstemming met de voorschrif ten van het ministerie van luchtvaart, zijn de vliegtuigbestuurders uitgenoodigd naar Spanje terug te keer en. Zij' zullen onder geleide van een Fransch militair toestel opstijgen, zoodra de weersomstandigheden dat gedoogen. Toledo heroverd Een communiqué spreekt de berichten uit Valencia tegen, volgens welk de regee ringstroepen Toledo en de universiteits- wijk zouden hebben heroverd. Aan den anderen kant echter bevesti gen inlichtingen, die in den generalen staf van IMola, onder wien Toledo en de universiteitswijk ressorteeren, ontvangen zijn, evenals verslagen van 'buitenlandsche journalisten van die fronten, deze berich ten. OPSTAND IN ALBANIË. Volgens regeeringsmededeelingen reeds volledig gebroken. Het Albaneesche persagentschap meld de 'Zondag, dat in den nacht een groep revolutionairen onder leiding van oud minister Etbme Toto, een officier der gendarmerie en een oud-kapitein, de stad Argyrocastro had bezet en de telefoonver bindingen met Tepelen, Kurvelshi en Li- bohove doorgesneden had. Een officier der gendarmerie was door de opstande lingen gedood. De regeering bad dadelijk de noodige maatregelen genomen om den opstand te onderdrukken. Stefani liet hierop Zondagavond vol gen, dat de regeeringstroepen bij hun opmarsch naar Argyrocastro geen tegen stand ontmoeten en dat er verder overal in den lande rust beerscbte. Maandag deelde het Albaneesche pers bureau dan ook mede „De revolutionaire beweging is geheel en volledig gebroken. De regeeringstroe pen blijven de rebellen achtervolgen. Uit documenten, gevonden op gevangen geno men of gesneuvelde opstandelingen blijkt, dat communistische drijve- rijen de oorzaak der beweging z ij n." Naar het Albaansche Telegraaf-agent- schap meldt, hebben de regeeringstroepen de steden Pepelen en Argyrocastro zon der op tegenstand der opstandelingen te zijn gestuit, ingenomen. De troepen wer den door de bevolking geestdriftig ont vangen. DE RAMP VAN DE HINDENBURG. Nogi een der gewonden overleden. De 78-jarige Duitscher, Otto Ernst, die bij de ramp van de „Hindenburg" ge wond werd, is in bet ziekenhuis over leden. Er zijn thans in het geheel 36 perso nen bij de ramp om het leven gekomen. ONTPLOFFING OP EEN STOOM- BARKAS. Ongeveer veertig dooden. In de haven van Hongkong zijn ten gevolge van een ontploffing op een stoom- barkas 50 menschen om bet leven geko men. Dé stoombaxkas werd volkomen ver nield. Nader wordt gemeld, dat tengevolge van een ontploffing aan boord van een stoombarkas, die passagiers vervoerde, tien menschen om het leven zijn gekomen en zeven zeer ernstig gewond weiden, terwijl een veertigtal opvarenden vermist wordt. De vermisten zijn, op vier na, landver huizers naar Zuid-Amerika. Er zijn vrouwen en kinderen bij. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. De lijken werden langs den boulevard en op de da ken van gebouwen geslingerd. De slacht offers waren voor een deel eerste klas passagiers voor Sjanghai of Japan, maar het meerendeel bestond uit Japansche derde klas passagiers'. Op het moment van de ontploffing lag de barkas ge meerd. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de ontploffing 33 menschen om bet leven zijn gekomen en 8 personen zwaar ge wond zijn. Verder worden 10 opvai enden vermist. Godloozenfilm wordt vernietigd. Die eerste godlooze film die dezer da gen gereed is gekomen, is op last van een bijzondere regeeringscommissie in Rus land in beslag genomen, terwijl de ver tooning voor heel het gebied der sovjet unie is verboden. Deze film, die anderhalf millioen roe bel gekost heeft en waaraan meer dan 4000 personen bun medewerking hebben verleend, had tot strekking de meening te suggereeren, dat „Jehova, Christus, Mo hammed en Boeddha tegen den geest van bet communisme gehandeld hebben". In deze film kwamen verschillende 'ta- fereelen voor, die volgens het oordeel der commissie meer pornografisch dan god loos waren. De commissie adviseert der halve om bedoelde film te vernietigen en in haar plaats een nieuwe film te maken onder het motto: „De goden van de Chris tenen, Joden en Mohammedanen worden godloos, zoodra bet communisme zijn doel bereikt heeft". Dé film is bedoeld als een bespotting van iedere godsdienstige belijdenis. Ook Italië wil autarkie. Te Rome is de derde algemeene ver gadering van nationale corporaties be gonnen. De vergadering stond onder leiding van Mussolini. Deze opende de zitting met een rede, waarin hij o.m. verklaarde, dat het voor Italië onmogelijk zal zijn, af te zien van zijn economische autarkie, „aangezien de autarkie voor Italië één der waarborgen van den vrede beteekent". De Britsch-ltaliaansche betrekkingen. Volgens den diplomatieken redacteur van de „Morning Post" zou de Britsche regeering zich bezig houden met de spanning in de Britsch-ltaliaansche be trekkingen. Dé Ehgelsóhe gezant te Rome zou opdracht hebben gekregen stappen bij de Italiaansche regeering te doen. Korts Berichten. De vroegere E'ngelscbe minister van financiën, Snowden, is tengevolge van een aanval van hartzwakte overleden. In de provincie Junnan (China) is een epidemie van hersenvliesontsteking uitgebroken, waarvan reeds 200 personen zijh bezweken. De strafsenaat te Hamburg heeft verschillende vroegere leden der K.P.D. of der strijdorganisaties dezer partij' we gens het afluisteren van uitzendingen ra dio-Moskou tot tuchthuisstraffen van 2 tot 6 jaar veroordeeld, wegens voorberei ding van hoogverraad. Te Ebelsberg, bij Linz, is een En gels ch vliegtuig neergestort en vernield. Dé beide inzittenden waren op slag dood. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn, door dat de bestuurder boven het huis zijner ouders wilde cirkelen en daarbij de macht over bet stuur verloor. In strijd met iedere verwachting is Zondagavond op de bijeenkomst van bet personeel van de tram te Tottenham een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, 'dat de arbeid onverwijld moet worden neergelegd uit solidariteit met bet personeel van de Londensche bussen. De secretaris van bet Amerikaan- scbe departement van handel, heeft mede gedeeld, dat zijn departement geen ver gunning zal verstrekken voor de voorge nomen wedvlucht New-YorkParijs. NEDERLANDSCH-DUITSCHE ECONOMISCHE BESPREKINGEN. Een niet-officieele conferentie in Den Haag. Op 11 en 12 Juni a.s. zal, naar h'et „Vaderland'' meldt, te 's-Graveu'hage een conferentie plaats hebben over de Neder- lands'oh-D'uitsche economische betrekkin gen. Zij is georganiseerd door de Deutsch- Niederlandische Gesellschaft, of liever door de economische afdeeling van dit instituut. Men wil, mede door die con ferentie, tot de vorming komen van een Nederlandsdhe groep, die eveneens de economische samenwerking tuseohen de beide landen zal bevorderen. Natuurlijk zal 'die Nederlandsehe groep even loyaal moeten zijn tegenover de Nederlandsehe regeering als de Duitsche groep staat te genover de Duitsche regeering. Dit is de onmisbare voorwaarde voor elke vrucht bare samenwerking. Van Nederlandsehe zijde is o.a. mede werking toegezegd door de heeren Fen- tener van Vlissingen en Posthuma. De conferentie is volkomen on-officieel. Men is echter van meening, dat de tijd thans rijp is voor een belangrijke verbe tering van de Duitsch-NederlancLsohe be trekkingen. Men wil de situatie zorgvul dig onderzoeken en zich dan op grond van het verworven .inzicht tot de regee ringen en tot de openbare meening der beide landen richten. MINISTER DECKERS EN VERBITTERDE VEEHOUDERS. Onderzoek gelast naar de wijze van vaststelling van den boerenprijs voor consumptiemelk. Naar men verneemt, heeft minister Léckers thans besloten een onderzoek te doen instellen naar de wijze van vast stelling van den aan de boeren uit te betalen prijs voor consumptiemelk. Van verschillende kanten is er op ge wezen dat deze prijs wordt vastgesteld met behulp eener officieele formule, welke rekening houdt met de zuivelwaarde en met den prijs, welke de Rotterdamsche industrie voor de bijgekochte melk be taalt. Dé klacht der boeren is nu, dat voor dezen laatsten factor een lagere prijs wordt aangenomen en opgegeven, dan in werkelijkheid wordt betaald. Dé verbolgenheid der veehouders hier over is zoo groot, dat te Rotterdam en Amsterdam vergaderingen zijn gehouden, waarin een hoogst verbitterde en zelfs op standige geest heersebte, voortvloeiende uit gekrenkt rechtvaardigheidsgevoel. Ook werden reeds telegrammen door de melk- veeboudersbonden gestuurd aan H. M. de Koningin en den minisiter-presiden't 'dr Golijn, terwijl in Zuid-Holland bovendien aan de regeering is verzocht om de re- geeringscontracten te onbinden, aange zien de leden-boeren er op deze wijze niet langer prijs op stellen. Minister Deckers heeft nu besloten om ter zake een onderzoek te doen instellen. WANNEER VLIEGDIENST OP WEST-INDIë? Officieele toestemming van Portugal voor twee landingsplaatsen. Dé Portugeescbe regeering heeft de K. L. M. machtiging verleend om voor baar dienst op West-Indië te Lissabon en de Kaap Verdische Eilanden te landen. Dlit bericht heeft, naar de „Tëlegr," vernam, op het hoofdkantoor der K L. M. groote voldoening gewekt. Aangezien de behandeling van deze zaak langs di plomatieken weg wordt afgewikkeld, bad men op de K.L.M. zelf nog geen mede- deeling ontvangen omtrent het toestaan van deze landingsplaatsen, omdat de Portugeesche regeering hiervan eerst of ficieel de Nederlandsehe regcering in kennis zal stellen, welke dan op haar buurt de K.L.M. kennis geeft. Dé K.L.M. zal nu met de voorberei ding van de lijn AmsterdamParama ribo kunnen voortgaan, daar verdere 'di plomatieke onderhandelingen niet noodig zijn, aangezien men voor deze luchtlijn slechts op Portugeesch grondgebied be hoeft te landen en dan met een sprong van de Kaap Verdische eilanden weet op Nederlandsch grondgebied in West-Indië komt. Het is moeilijk te zeggen, wanneer de K.L.M. deze nieuwe luchtlijn zal openen. Thans komen de technische en oommer- cieele vraagstukken aan de orde, waarbij de kwestie van het materieel een voor name rol speelt. DE NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN. Bij K. B. van 14 Mei 1937 is met in gang van 1 Juni 1937 benoemd'tot com missaris der Koningin in de provincie Groningen: mr J. Linthorst Homan, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als burgemeester der gemeente Vled- der. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE KOPENHAGEN. Naar wij vernemen ligt het in 'bet voornemen van den Nederlandschen ge zant te Kopenhagen, W. L. F. G. Ridder van Rappard, binnenkort ontslag uit den diplomatieken dienst te vragen. Ridder van Rappard, die bet vorig jaar 70 jaar werd, beeft tal van jaren ons land op vele posten in het buiten land vertegenwoordigd. In 1936 werd hij Nederlandsehe ver tegenwoordiger bij het Deenscbe hof. De heer Van Rappard is in Kopenha gen een zeer geziene figuur. Voor de Nederlandsehe belangen in Scandinavië beeft bij zeer veel gedaan. Vooral in de VOOR DEPIJPy^ Binnenland. Zes personen, te Alphen a. d. Rijn. ver dronken. De vliegdienst naar de West. Minister Deckers en de veehouders. Minister Slingenberg bij de Zeeuwsch- Vlaamsche arbeiders in Mecklenburg. Buitenland. Kabinetscrisis in Spanje. Opstand in Albanië. laatste jaren met de vele handelsbespre kingen en handelsmoeilijkheden heeft de heer Van Rappard steeds met kracht de Nederlandsehe belangen verdedigd. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN MECKLENBURG. Minister Slingenberg bij de Z.-Vlaamsche arbeiders. Minister Slingenberg is Zaterdag van zijn reis naar Duitschland terug gekeerd. Omtrent deze reis, waarbij de minister vergezeld was van eenige hoofdambtena ren, vernemen wij het volgende: Gedurende de reis en de verschillende bezoeken in Duitschland had de minister gelegenheid een bezoek te brengen aan een aantal Nederlandsehe arbeiders, die in Mecklenburg als landarbeider werk zaam zijn. Déze arbeiders, afkomstig uit Zeeuwsch-Vl a anderen, on der wie twee gehuwden, die bun vrouwen hadden meegenomen, hebben uitvoerige mededeelingen aan den minister gedaan omtrent bun ervaringen ter plaatse op gedaan. De voeding, alsmede de woning waarin deze arbeiders gehuisvest zijn, werden door allen zonder voorbehoud in orde bevonden. De loonen waren zoodanig, dat Dr Kapmia, de Nederlandsehe rijksconsulent voor de arbeidsbemiddeling in Duitsch land, een niet-onbelangrijk bedrag aan overgespaarde gelden van hen in ont vangst kon nemen. De gelden worden via de clearing naar Nederland overgemaakt en ter vrije beschikking van de arbeiders gesteld. De betrokken arbeiders hadden gelegenheid enkele wenschen te uiten. Deze wenschen heeft de minister be sproken met den bedrijfsleider van den werkgever, die op grond van de omstan digheid, dat hij over de arbeidsprestatie van de arbeiders volkomen tevreden was, terstond 'bereid was, de wenschen in te willigen. Het bleek den minister dat er in de landbouwbedrijven in Duitschland nog 'n groote behoefte bestaat, in het bijzonder aan goede melkers en paardeknechten. HET PRINSELIJK PAAR IN ENGELAND. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben de Pinksterdagen doorgebracht op An merk all in Norfolk, de bezitting van Sir John Maffey. Zon dagmiddag hebben zij een bezoek ge bracht aan de koninklijke tuinen van Sandringham in gezelschap van koningin Maud van Noorwegen. Zondagochtend woonde het prinselijk paar, eveneens met koningin Maud, den dienst bij in de West-Newtonkerk van Sandringham Estate. DE JAVA NAAR DE BRITSCHE VLOOTREVUE. Gistermiddag van Nieuwediep vertrokken. Gistermiddag om twaalf uur heeft H. 'M.s [kruiser „Java" de haven van Nieu-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1