EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 14 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 188 De dienst der Posterijen. Buitenland. Ontploffing op Britschen jager. Af. Polderman Binnenland - I I V, Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0,85. Bij contract belangrijke korting, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gunstige uitkomsten. Verdere verlaging van het briefport? Sinda lang toestaat bij het hoofdbestuur der P. T. T. het streven om de grondtarie- ven voor de verschillende diensten te ver lagen. Een streven, dat voor een deel reeds in daden is omgezet; men denke b.v. aan de verlaging van telefoon- en te legramtarieven en aan die van het locale port. De gunstige uitkomsten van den dienst over de gëheele linie maakten dit moge lijk. In 1936 heeft P. T. T. aan de schat kist een 'bedrag aan winst kunnen af dragen van ongeveer f 7.5, een winst wel ke het loopende jaar op f 8.5 millioen ge schat wordt. In enkele jaren tijds is deze bijdrage meer dan verdubbeldin 1934 bedroeg de bedrijfswinst 4 millioen. Zij werd verkregen in weerwil van extra af schrijvingen en nadat voortdurend ta riefsverlagingen waren ingevoerd. Dit winstcijfer is geenszins overdreven te noemen. Er zijin in het P. T. T.-bedrijf geweldige bedragen belegd; de voornaam ste takken van dienst paraiseeren op de balans met een totaal van f 130 millioen. Maar het is reeds een heel belangrijk ding, dat een staatsbedrijf op zulk een stevige basis is gebracht, dat het goed rendeert. Het winstcijfer krijgt nog meer reliëf als men in het oog houdt, dat er tekorten zijn geweest van ettelijke milli- oenen. Thans heeft men in principe besloten een zeer belangrijken stap verder te doen, namelijk het interloeale briefport te ver lagen van zes tot vijf cent. D© prachtige bedrijfsresultaten van het eerste kwartaal welke wij dezer dagen publiceerden heb ben den doorslag gegeven voor dit besluit. Zijin wij wel ingelicht, zegt de „Maas bode", dan kan de invoering van deze verlaging, zeker nog dezen zomer worden tegemoet gezien. (Het „Hdbl." vernam echter bij informatie ter bevoegder plaat se, dat 'deze verlaging voorloopig niet zal plaats vinden.). Hiermede zal dan de toestand van vóór den oorlog voor het interloeale briefport zijn hersteld. Voor heit postvervoer komt op 22 Mei a.s. bij 'het ingaan van den zomerdienst ■voor de spoorwegen ook nog een verbete ring. Dan zal namelijk de post, welke met de naohtposttreinen wordt verzonden, over het geheele land in de ochtendbe stelling worden opgenomen. Op het oogentolik is1 zulks reeds1 verre weg in het grootste deel des lands het geval, doch eenige kleinere plaatsen, in het bijzonder in Westelijk Noord-Brabant en Zeeland vielen daarbuiten. Over een week zal men daar nu ook van de instel- stelling der naobtposttreinen kunnen pro fiteered Acht dooden en vier-en-twintig gewonden. Aan boord van den Britschen torpedo jager „Hunter", die in verband met de uitoefening der non-interventie-controle voor Almeria buiten de territoriale wate ren patrouilleerde, heeft een ontploffing plaats gehad, ter hoogte van de waterlijn. De oorzaak van de ontploffing is niet be kend. De Britsohe torpedojagers „Hardy" en „Hyperion" haastten zich naar het Schip, dat door den torpedohootjager van de Spaansohe regeering „Lazaga" naar Almeria werd gesleept. Tengevolge van de ontploffing werden acht leden van de bemanning gedood en 24 gewond!. Bij de Britsohe ambassade zijn berich ten binnengekomen, die doen vermoeden dat de ontploffing te wijten is aan oorza ken van buiten af. Het slagschip van de Spaansohe regeering „Jaime Primero" heeft de „Hunter" naar Almeria begeleid. De officieren van de „Jaime Primero" hebben alles gedaan om de bemanning van de „Hunter" te helpen. Volgens later ontvangen berichten zou de ontplof fing veroorzaakt zijndoor een mijn of door d e* v ij a n - delijke actie van een vlieg tuig van Franco. In de ha- Ten vaa Gibraltarheersoht Electrotechnicus Goes Koeling Tadema-Secvel groote bedrijvigheid en het is zeer waarschijnlijk, dat verscheidene oorlogs bodems in den loop van den avond Gibraltar zul len verlaten. Volgens een radiobericht van de Spaan sohe regeering is het schip door oorlogs bodems van Franco getorpedeerd, waar door het ernstige averij opliep. De „Jaime Primero" snelde na het ver nemen van het bericht der torpedeering het Britsöhe schip te hulp en nam de ge wonden aan boord, waarna hij bet schip naar Almeria begeleidde. Naar Havas uit Londen meldt heerscht in de Britsohe hoofdstad groote opwin ding over de ontploffing op de „Hunter". In officie ele kringen bewaart men echter het stilzwijgen over de oorzaken van de ontploffing. WAT DUCHT ITALIë VAN ENGELAND? „Italië en Berlijn zullen niet passief blijven". Het is een algemeen verspreide mee ning in Italië sinds eenige dagen, dat men aan den vooravond staat van een belang rijke, misschien zelfs ernstige gebeurtenis op internationaal gebied en voor het eerst gaf de „Giornale dTtalia" in een hoofd artikel aan die meening openlijk uiting. Het blad ziet dreigend gevaar van den kant van Engeland en schrijft: „Brit tan n i bereidt „iets" voor tegen Italië: De anti-Italiaansche perscampagne is hiervan een voorteeken. De Britsche pers poogt echter vergeefs de as RomeBerlijn te breken en beide partijen tegen elkaar op te hitsen, ten einde hen te isoleeren en ze des te ge makkelijker te onderwerpen." Het blad vraagt zich af, wat Engeland wil. „Deze aanvallen duiden op een nieu we Europeesche politiek en kunnen niet worden toegeschreven aan de bitterheid, welke is overgebleven na de sancties. Men moet zich evenwel niet inbeelden, dat Italië en Duitschland tegenover deze manoeuvre passief zullen blijven." KONINGSBEELD TE DUBLIN VERNIELD. Het ruiterstandbeeld van George II te Dublin is gistermorgen te kwart over acht door een bom volkomen vernield. In November 1928 werd het stand beeld ernstig beschadigd, eveneens door een bomaanslag. De ontploffing was mijlenver hoorbaar. Talrijke ruiten in de buurt werden vernield. De gebouwen in het centrum van Du blin schenen op hun grondvesten te tril len. Men denkt, dat de aanslag een uiting is van wraak over het verbod, Dinsdag door de regeering uitgevaardigd, dat het Iersche republikeinsche leger zou de- monstreeren. Er is niemand bij de ont ploffing gewond. De geschiedenis van de ontploffing is een voorbeeld van laksheid van de zijde der politie. De politie had bij bet aan breken van den dag de mijn gevonden, waaraan een langzaam opbrandende lont verbonden was. Zij liet alles zooals het was en zond een boodschap naar de ka zerne om een militairen deskundige te roepen. Deze kwam evenwel niet en de politie bleef wachten, terwijl de hekken van bet park gesloten werden. Om kwart over acht ontplofte de mijn. IS ER OP DE HINDENBURG GESCHOTEN? In verband met het onderzoek naar de ramp van den „Hindenburg" heeft de politie in New Jersey desgevraagd be vestigd, dat de laatste jaren herhaalde lijk op vliegtuigen in een uitgebreid ge bied rond Lakehurst is geschoten. Ook de bekende Oceaanvlieger Clarence Cham berlain verklaarde, dat kort geleden op twee vliegtuigen aanslagen zijn ge pleegd, de laatste op 2 Mei. Een der vliegtuigen is met een doorschoten ben zineleiding op het vliegveld Bendix aan gekomen, Het andere had een gat in den vleugel. Het vliegveld van Bendix ligt op 100 K.M. van Lakehurst, en het vlieg veld van Crifton, waar het andere aan geschoten vliegtuig was geland, op 70 K.M. Naar thans eveneens bekend geworden is, is reeds in 1930 op het luchtschip „Los Angeles" en in 1928, 1932 en 1933 op het luchtschip ZMC 2 geschoten. De luchtvaartautoriteiten hebben ook meermalen klachten en anonieme tele fonische waarschuwingen ontvangen, waarin aan vliegers dfen raad werd ge geven, niet laag over New Jersey te vlie gen, daar zij anders door de vertoornde bewoners met kogels doorboord zouden worden. STAKINGSONLUSTEN TE PITTSBURGH. Te Pittsburg heeft tusschen de sta kende arbeiders van de staalfabrieken van Jones Laugblin en de politie een hevig gevecht plaats gehad. De politie moest van traangas gebruik maken om de stakers te verdrijven. In de fabrieken van General Motors te Detroit, Cleveland en Saginaw (Michi gan) zijin opnieuw stakingen uitgebroken. In bet totaal hebben 16.500 arbeiders der General Motors het werk neergelegd. SCHERPE DEBATTEN IN DE BELGISCHE KAMER. De Brusselsche burgemeester scherp aangevallen. De Belgische Kamer heeft gistermid dag een debat gewijid aan de interpellatie betreffende het door burgemeester Max uitgevaardigde verbod der betooging ten gunste van de amnestie, welke de Vlaam- sche oud-strijders wilden houden. De minister van binnenlandsche zaken, in" het Nederlandsch sprekende, ver klaarde, dat het besluit van burgemeester Max wettig is, maar dat hiji hem den maatregel ontraden zou hebben, wanneer hiji door Max was geraadpleegd. Deze slappe redeneering gaf aanleiding tot kabaal. „Lafaard", werd er geroepen, en een der r.-kath. afgevaardigden beet den minister toe: „Een Waalsche mi nister van binnenlandsche zaken zou niet dulden dat zijin volk zoo door den Brus- selschen burgemeester werd behandeld!" De burgemeester, die ook Kamerlid is, zat rustig en onbewogen te luisteren naar den Vlaamsch nationalen afgevaardigde Riomsee, die bet verbod een uitdaging van bet Vlaamische volk noemde en erop aan drong, dat de heer Max op grond van art. 56 der gemeentewet onverwijld we gens grove nalatigheid zou worden ge schorst. Even geïnteresseerd volgde de beer Max het betoog van oud-minister Van Cauwelaert, die het verbod een boon en een smaad noemde, en de regeering op den man af vroeg, wat zij1 denkt te doen om het grondwettelijk recht van betoogen te vrijwaren ook als de Vlamingen er eens gebruik van willen maken. Ook later, toen de Vlaamsch r.-kath. afgevaardigde De Vleeschhouwer, ver klaarde, dat Max aan België meer kwaad berokkende dan alle separatisten teza men, bleef de heer Max onverstoorbaar. Ook toen de leider der socialisten, oud minister Van der Velde en de Vlaamscbe socialist Balthazar zijn beleid hekelden. Toen de beer Max zelf .het woord nam om het verbod te motiveeren, regende het interrupties. De verklaring, dat hij' de betooging der oud-strijders had verboden om bloedvergieten te vermijden, deed een hoongelach van alle Vlaamsche banken opgaan. Ten slotte werd er een door vertegen woordigers van alle partijen ouderteeken- de motie ingediend, waarin de Kamer verklaart, dat bet verbod van de betoo ging der Vlaamscbe oudstrijders betreurd wordt, en dat bet grondwettelijk recht van betoogen onder alle omstandigheden dient te worden gevrijwaard. PRINS BERNHARD EN DE JAARBEURS. Naar wij vernemen zal Prins Bernhard aan bet einde van de volgende week wor den geïnstalleerd als Koninklijk Commis saris bij de Koninklijke vereeniging1 tot het houden van jaarbeurzen in Neder land. COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN. Naar het „Nieuwsblad van het Noor den" meent te weten, moet de benoe ming van mr J. Linthorst Homan, bur gemeester van Vledder, tot commissaris der Koningin in Groningen wel waar schijnlijk worden geacht. DALENDE WERKLOOSHEID. Hel percentage weer lager. De diiecteur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 19 tot en met 24 April bij een gesubsi dieerde vereeniging met werkloozenkas waren aangesloten 460.500 personen (de •Jandarbeidersbonden met 74.600 leden hierin niet begrepen): Van deze 460.500 personen was in ge noemde week 25.1 pet. geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 510 April 1937, was dit percentage 26,6). Het werkloosheidspercentage was in de tweede verslagweek van April in de laat ste jaren als volgt: 1934: 23,6 pet.; 1935: 27,8 pet.; 1936: 30,2 pet.; 1937: 25,1 pet. Aan het cultureele werk voor werkloo- zen namen einde Januari deel hiji cur sussen; 38.870 personen; werkobjecten: 2194 personen (gemiddeld); centr. werk plaatsen: 2409 personen; kampen voor jeugdige werkloozen: 1637 personen. BEHEER FAILLIETEN BOEDEL. En hei toezicht van den rechter commissaris. De procureur-generaal bij' den Hoogen Raad beeft zich met een rondschrijven gericht tot de arrondissementsrechtban ken en de officieren van justitie, waarin gewezen wordt op bet feit, dat van het toezicht van den rechter-commissaris in bet faillissement op het beheer van den faillieten boedel (art. 64 per faillisse- mentswet) in den regel niet veel terecht komt. Het tweede lid van art. 102 der wet s c h r ij f t uitdruk kelijk voor, dat gereede gelden, die voor het beheer niet noodig zijn, door den curator ten name van den boedel worden belegd op de wij ze door den rechter-commissaris goed te keuren. Over de aldus belegde gelden mag de curator krachtens art. 103 niet anders beschikken dan door middel van door den rechter-commissaris voor ge zien geteekende stukken. Daarnaast geeft art 92 den curator de bevoegdheid de gelden aan den ontvanger voor de ge rechtelijke consignatiën in bewaring te geven. Het reeds genoemde art. 64 geeft den rechter-commissaris de gelegenheid den curator periodiek een opgave van den stand der rekening van den boedel te vragen teneinde te controleeren, of het voorschrift der wet is nageleefd en of van de bevoegdheid van den curator in de hiervoor in aanmerking komende ge vallen is gebruik gemaakt. Ik meen ech ter te weten, dat in den regel het voor schrift niet wordt nageleefd en van de bevoegdheid niet gebruik wordt ge maakt, terwijl de controle geheel achter wege blijft en de faillissementen zich voortsleepen en zelfs niet zelden bij1 wis seling van rechter-commissaris of cura tor geheel in het vergeetboek geraken. Het komt mij voor, aldus de procureur generaal, dat deze vicieuze toestand niet mag voortduren en dat de rechtbanken het in de hand en derhalve den plicht hebben daaraan een einde te maken. Ik meen, dat het oordeel, welk stelsel zal moeten worden gekozen, het best aan de rechtbanken zal kunnen worden over gelaten, evenals de vraag, of in een be paald faillisement de baten van dien aard zijn, dat zij het nemen van een maat regel wettigen. Ik noodig daarom de rechtbanken uit aan deze aangelegenheid bare bijzondere aandacht te wijden, terwijl ik den offi cieren van justitie opdraag mij over de bij bet een of ander genomen besluiten verslag uit te brengen. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Mussert noch Moskou. Er blijkt in tal van plaatsen groote be langstelling te bestaan voor de actie van „Eenheid door Democratie", welk organi satie zich stelt zoowel tegen het Commu nisme als tegen de N. S. B., die beide de demoratiscbe staatsinstellingen bedrei gen. In een gisteravond te 's-Graven!bage gehouden vergadering, waar de heeren Mr J. J. R. Schmall, Ds A. v. d. Heide, D'r I. H. J. Vos, Dr H. Faber en Ds G. Westmeyse het woord voerden, waren on geveer 3500 belangstellenden aanwezig. Het overgroote deel van ons volk blijkt op een dictatuur van Mussert of Moscou niet gesteld te zijn. Dat zal ook op 26 Mei wel blijken. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Bij de ingediende candidatenlijsten trok de aandacht, aldus „De Vrijheid", dat de heer De Marchant et d'Ansemtoourg als nummer 1 op de lijst der N. S. B. in Noord-Holland en Friesland is gebracht. Ds Van Düyl, bij „besluit" van den heer Mussert met een Eerste Kamerzetel ge lukkig gemaakt, staat alleen op deze lijst als nummer 2 en is dus tot invaller ge degradeerd. Men herinnert zich wellicht, dat de heer De Marchant door zijn dictator an dus be stemd was in de Tweede Kamer als plaatsvervangend Führer op te treden. De wijziging in de „aanwijzing" van de Nat. Socialistische senatoren beteeken t waarschijnlijk, dat de heeren in het hoofd kwartier te Utrecht te laat hebben inge zien, dat de verkiezing van den ex-Pruis tot lid van de Tweede Kamer allerminst zeker is, een nieuwe aanwijzing, dat de leiding van de N. S. B. met een sterken teruggang bij de stembus rekening houdt. 1 Binnenland. Prinses Juliana en Prins Bernhard in Engeland. Veria,ging posttarieven? Pensioenfonds voor druikersp&troons. Nietig verklaring van goud-clausules De stand der fruitteeltgewassen.. Buitenland. Ontploffing op een Engelsch oorlogsschip. De spanning tusschen Engeland en Italië. Scherpe debatten in de Belgische Kamer. Blijkbaar heeft de Führer willen voor komen, dat zijn voormalige Duitsche offi cier nocih in de Tweede Kamer zou zit ting nemen, noch zijn zetel in de Eerste Kamer zou behouden. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Pensioenfonds voor patroons. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de federatie der werkgevers-organisaties in het boekdrukkersbedrijf onder voorzit terschap van den heer S. S. K o r t h u i s. In zijn openingsrede kondigde de voor zitter aan de stichting van een organisa tie van patroonszoons. Verder besprak hij de wensehelijkheid van oprichting van een middelbare vakschool ter opleiding van grafische patroons. Tot voorzitter van het algemeen hoofd bestuur werd de heer Korthuis herkozen. Eén der zeer belangrijke punten van de agenda was een inleiding van dón heer H. D i e m e r te Rotterdam over plannen tot stichting van een pensioen fonds voor patroons. Dë heer Diemer wees op de moeilijkhe den in verband met de wet op het levens- verzekeringsbedrijf en den hoogen gemid delden leeftijd der patroons (50 jaar). Niettemin zal een pensionneering op basis van verplichte deelneming en een eenheidspremie mogelijk zijn, indien de uitkeering eerst op 70-jarigen leeftijd be gint en uit bet reservefonds der federatie een stamkapitaal kan worden verkregen. De rede van den heer Diemer maakte op de vergadering een grooten indruk en met enthousiasme werd in beginsel be sloten een pensioenfonds voor patroons op te richten. VREEMDELINGEN IN BEROEP EN BEDRIJF. Vergunning slechts noodig als het bij Kan. Besluit is bepaald. Naar aanleiding van een in enkele dag bladen verschenen bericht omtrent de in werkingtreding van de wet tot regeling van bet zelfstandig uitoefenen van be roepen en bedrijven door vreemdelingen, vestigt de Regeerings Persdienst er de aandaCbt op, dat ingevolge die wet vreem delingen slechts dan in het bezit eener vergunning zullen moeten zijn, indien het beroep of bedrijf, dat zij uitoefenen of wensohen uit te oefenen, bij Kon. Besluit zal zijn aangewezen. Voor het oogentolik wordt derhalve in den feitelijken toestand geen wijziging ge bracht. Aan eventueele aanwijzing van beroepen of bedrijven, waarvoor een ver gunning noodig zal zijn, zal uiteraard de noodige bekendheid worden gegeven. EEN VERDRAG MET DUITSCHLAND INZAKE BELASTINGKWESTIES. Donderdag is, naar de regeeringspors- dienst meldt, te Berlijn een verdrag tus schen het Koninkrijk der Nederlanden en het Duitsche rijk tot voorkoming van dubbele belasting naar het inkomen en vermogen en tot regeling van eenige an dere punten op belastinggebied ondertee kend. Alvorens1 in werking te kunnen treden, zal dit verdrag moeten worden geratifi ceerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1