Wat is vrijheid van godsdienst 1 Weg-zinkend of wei-varend. 0P9' BismaRex EERSTE BLAD Geeft acht! Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 13 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 18? Telefoonnummer 11, Advertenliën 80 cent per regel. Ingebonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Buitenland. Na de kroning van het Britsche Koningspaar. Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Bange Vorststraat 70, Goes, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10,20, Losse nummers 5 cent. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is noodig deze vraag te stellen. De propagandisten van de N.S.B. bij voorbeeld, verklaren telkens weer in te genstelling met wat in het program der beweging is vastgelegd dat de H.S.B. vrijheid van godsdienst voorstaat. Vraagt men dan echter wat met vrij heid van godsdienst bedoeld wordt, dan doet men een merkwaardige ontdekking. In een te Vlissingen gehouen vergade ring verklaarde de spreker, de heer Nije blijkens het verslag in de „Vliss. Crt.", dat er in Düitschland volkomen vrijheid van godsdienst ia Spr., aldus het verslag, ontkende ten sterkste dat de kerk vervolgd wordt. In tegendeel, er heerscht in Düitschland vol komen vrijheid van godsdienst en het is misdadig om te zeggen dat de kerk in Düitschland vervolgd wordt als in Rus land." Als van Düitschland verklaard wordt, dat daar volkomen vrijheid van godsdienst heerscht, dan verstaan we het, dat de N.S.B. zegt vrijheid van godsdienst voor te staan. Maar dan is het tevens duidelijk dat zulk een „vrijheid" door ons volk niet be- geerd wordt, dat wij al het mogelijke hebben te doen om te voorkomen, dat ook hier zulk een „v r ij h e i d" wordt inge voerd. Op 26 Mei a.s. bestaat daartoe de gele genheid. Door te stemmen op Dr H. COLIJN. De „Middelb. Crt" is het niet eens met ons artikeltje van j.l. Dinsdag over het wegzinkend Liberalisme. Niet van weg-zinkend, maar van wèl- varend Liberalisme kan naar zij meent worden gesproken. En dan wil zij niet in de eerste plaats gelet zien op het getal, want wat dat betreft floreert het Liberalisme niet in deze dagen, maar op de doorwerking van de liberale gedachte, op het liberale be ginsel. Maar dat was het ook juist waarop wij doelden, toen we van weg-zinkend Li beralisme meenden te mogen spreken. Het getal zegt in dit verband wet iets, maar volstrekt niet alles. Het is niet het voor naamste. Toen Groen van Prinsterer gehoond werd als een veldheer zonder leger en als de laatste vertegenwoordiger van een wegstervend geslacht, begingen de libera len een enorme fout, omdat zij geen oog toonden te hebben voor de nooit overwon nen kracht van de beginselen waaruit Groen leefde. Toen in 1905 de Antirevolutionaire partij geslagen werd, meenden de libera len dat zij reden hadden om het land van hun gejuich te doen daveren, omdat ze alleen oog hadden voor het getal. Later is wel duidelijk geworden, dat de Liberalen meer reden hadden om te treu ren, dan de A. R. partij, wier beginselen onaangetast waren gebleven, beginselen, waarvan we de gave vruchten in deze crisisjaren hebben kunnen zien. Als thans Dr Colijn met grooten ernst ons volk waarschuwt tegen het gevaar van het nationaal-socialisme, dan is dat niet vanwege het groote getal, dat thans de vaan van Mussert volgt, maar omdat achter deze beweging een heilloos 'begin sel schuilt, dat, als het vat krijgt op ons volk, niet anders dan ellende en onder gang kan brengen. Het is juist omdat wij niet in de eerste plaats letten op het getal, dat wij van weg stervend Liberalisme spraken. De Liberale partij 'heeft eertijds machts posities gekend, inderdaad, en er is nie mand die zal ontkennen dat bet liberalise me van beteekenis is geweest voor de ont wikkeling van ons staatkundige leven. Maar des te meer treft bet dan ook als in een 'belangrijk tijdsgewrichtals waarin wij nu leven, nu bet gaat om de hoogste belangen, een partij die trots is op baar adel, avondjes organiseert als waarvan het „Vaderland" melding maak te en waarbij do schoolstrijd, een hero- isChe worsteling om vrijheid en recht, waarbij 'het liberalisme helaas jarenlang voor het onrecht op de bres stond, in een i bespottelijk daglicht wordt gesteld. Wij weten niet of er voor het Libera lisme nog toekomst is. Blijkens de adver tentiën in de liberale pers is men er in leidende liberale kringen niet gerust op. Verschijnselen als waarop wij de aan dacht vestigden, wijzen in elk geval meer op weg-zinken, dan op wèl-varen. Een onvergetelijk huldebetoon. Gisteren meldden wij nog, hoe de kro ningsstoet onder uitbundig gejubel en on vergetelijke geestdrift den langen weg naar het Buckingham Paleis aanvaardde Het was ongeveer kwart over twee, dat de koninklijke rijtuigen de Abdij verlie ten en om vier uur kwamen zij bij het pa leis aan. Intussohen was het steeds har der gaan regenen en om half vier stroom de 't, zoodat de rijen toeschouwers schuil gingen onder een glimmend dak van pa- rapluies en zelfs de soldaten in den op tocht de jassen moesten aantrekken. Maar dit alles vermocht in geenen deele aan het enthousiasme afbreuk te doen en onver minderd steeg het gejuich op, zoodra de Koninklijke familie in aantocht was. Nergens klonk echter het gejubel zoo sterk ais voor het Buckingham Paleis, toen de koninklijke rijtuigen daar terug keerden. Nadat even over vieren de Koning en de Koningin het paleis waren binnen ge gaan was het geroep van: „We want the King and Queen!" niet van de lucht. Inmiddels hield de regen op. De menig te hief weder het volkslied aan en einde lijk zag men, dat de hertog van Gloucester de twee groote deuren van het midden- balcon opende. Het gejuich werd over stelpend. toen de Koning en de Koningin met hun kronen op en in hun kro ningsmantels op het bal- con verschenen. Herhaaldelijk en naar alle kanten bogen de koning en de koningin. Toen kwamen ook de prin sesjes met bun gouden kroontjes op hei balcon, waarna de massa weer begon te jubelen. De koning klopte prinses Elisa beth liefkozend op het hoofd en hij en de koningin namen de kinderen tussohen zich in. Daarna verschenen ook koningin Mary en de hertogin van Kent op hei balcon. Weer werd gezongen, eerst het volks lied en daarna het familiaire: „Por the is a jolly good fel'low". Na vijf minuten ging de koninklijke familie weer naar bin nen. Ongevallen. Het aantal ongelukken met doodelijken afloop is gelukkig niet groot geweest. Een toeschouwer werd tijdens een gevecht ge dood. Op Saint James Square is een man op leeftijd in het gedrang onwel geworden en overleden. In den loop van den ochtend is een vierjarig meisje in een liftkoker gevallen en om het leven gekomen. Het meisje ver toefde bij lord Bearstead om den kro-, ningsstoet te zien, terwijl haar ouders in Westminster Abbey waren. Niettegen staande de zorgen van vijf doktoren, over leed het kind in de armen van haar ouders, die in allerijl gewaarschuwd wa ren. Gisteravond deelde de ambulance-bri gade der Britsche hoofdstad mee, dat zich op den kroningsdag 9595 ongevallen heb ben voorgedaan. 160 gewonden moesten in de hospitalen worden opgenomen. Een dienstdoende officier van de am bulance bevestigde tegenover een corres pondent van de „Un. Press", dat 160 men- sohen met gebroken beenen, armen, rib ben of enkels, veroorzaakt door een val bij bet klimmen op bekken of andere hoogten, naar de ziekenhuizen moesten worden overgebracht. 90 anderen, die, onwel geworden of flauw gevallen waren en daarom naar de hospitalen werden vervoerd, bonden spoedig weer geheel hersteld naar huis gezonden worden. Radio-rede van den Koning. Gisteravond heeft Koning George VI via de radio het woord gericht tot alle onderdanen van het Britsche Rijk. „Het is met groote ontroering aldus begon de Koning zijn radiotoespraak dat ik hedenavond het woord tot u richt. Nog nooit is het een pas gekroonden ko ning gegeven op den diag van zijn kroning te kunnen spreken tot al zijn onderdanen in hun eigen huis. Nimmer heeft de kro ningsplechtigheid zoo groote beteekenis gehad, want de dominions zijn thans vrij en gelijkwaardig met het Vereenigde Ko ninkrijk en hedenmorgen heb ik gevoeld, dat het gehetle BritsChe Rijk in waarheid vereend was binnen de muren van West minster Abbey. Ik verheug mij, dat ik thans tot u allen mag spreken, waar gij u moogt bevinden. Ik groet oude vrienden in verre landen, en, naar ik hoop, nieuwe vrienden in die deelen van het gemeenebest, die ik nog niet heb kunnen bezoeken. De Koningin en ik wensohen u allen gezondheid en voorspoed toe en wij vergeten op dit oogenhlik niet degenen, die leven in de schaduw van ziekte en ongeluk. Het voor beeld van moed en goed staatsburger schap, dat zij geven, staat ons steeds voor oogen en vooral tot hen wil ik een woord van medeleven richten. Ik kan geen woorden vinden om u allen te danken voor de aanhankelijkheid, de Koningin en mij bewezen. Ik hoop, dat ik in de komende jaren mijn erkentelijkheid zal kunnen toonen door u te dienen. Voor millioenen is de kroon het een heidssymbool bij de gratie Gods en door den wil van de vrij© volken van het ge meenebest. De uiterlijke vorm van de ceremonie der kroning is ouderwetsch, maar haar innerlijke beteekenis' en haar boodschap zijn altijd nieuw, want de hoogste onder scheiding is de dienst jegens anderen eD aan den dienst van het koningschap, met de Koningin aan mijn zijde, heb ik mij in uw tegenwoordigheid gewijd met de woorden van 'hooge plechtigheid. Met de hulp van God zullen wij ons trouw van onze plichten kwijten. Degenen onder u, die nog jong zijn, zul len, naar ik 'hoop, een aandenken behou den aan een dag van geluk en zonder zorgen. Sommigen uwer zullen in de toekomst van het een© deel van het gemeentebest naar het andere gaan. Gij zult leeren, welke groote beteekenis ons vrije bond genootschap voor ons heeft en hoe onze vriendschap voor elkaar en met andere volken de zaak van den vrede en den vooruitgang kan bevorderen Mogen wij, de Koningin en ik, steeds de welwillendheid waardig zijn, welke ik ben er trotsc'h op ons aan het begin van mijn regeering ten deel valt. Ik dank u uit den grond van mijn hart en ik hoop, dat God. u allen zegene. Italië zwijgt over de kroning van George VI. De Italiaansche pers zwijgt over de kro ningsfeesten te Londen. Alleen het agent schap Stefani geeft een bericht van elf woorden, waarin wordt medegedeeld, dat koning George VI van Engeland is ge kroond. In hoofdartikelen bespreken enkele bla den wel 'de spanning tussohen Engeland en Italië. FRANCO NADERT BILBAO. Toledo bevrijd? Uit Guernica wordt door de opstande lingen gemeld: De reohtsche troepen in het Baskenland zijn verder opgerukt bij Amorbieta; zij hebben bun omsingeling van deze plaats verbeterd. De troepen van Franco staan thans voor het laatste punt van verdediging voor Bilbao. Zij hebben zich verder meester gemaakt van het bergmassief Bizcargi, waardoor de derde verdedigingslinie van Bilbao on der het vuur van de rechtschen is komen te liggen; verscheidene knooppunten van de verdediging van Bilbao kunnen thans onder vuur worden genomen. Bij Toledo is een aanval van de regee- ringstroepen afgeslagen; de aanvallers verloren hierbij drieduizend dooden en gewonden. De nederlaag, welke 'de re- geeringstroepen hier hebben geleden, kan vergeleken worden met die, welke zij hebben geleden in het Casa del Cam- po; zij werden gedwongen zich in hun tweede loopgraaflinie terug te trekken. BOMMEN-VONDST TE PARIJS. De „Matin" meldt, dat na arrestatie van den terrorist Stephan Marusic een onderzoek in zijn kamer in een hotel en met name de ontdekking van een aantee- kenboekje met adressen heeft geleid tot de arrestatie van een tweeden Oestadsji. In zijn koffers hebben inspecteurs ne gen bommen van 5 kg ieder gevonden. Bij de ondervraging van den tweeden Oestadsji kwam 'het den inspecteur voor, dat verband bestond tussohen de ontdekte helsohe machines en de geheimzinnige ontploffing, welke zich op 5 Mei heeft voorgedaan in den sneltrein Bordeaux- Marseille in de buurt van Ales. Het blad voegt er aan toe, dat de in specteurs goede reden hebben te denken, dat de ontploffing het gevolg is geweest van een ongeluk tijdens het transport. Het onderzoek heeft nog niet aan het licht gebracht, welke plannen de terro risten koesterden. DE LES DER HINDENBURGRAMP. Zal Düitschland, zoo lang het niet over voldoende helium beschikt den lucht- schependlenst staken Van welingelichte zijd© wordt verno men, dat Düitschland, indien wordt vast- Vlugschriften. Verkiezingsplaten. Wij vestigen de aandacht van onze kies- vereenigingen op de aanbieding van het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereeui- gingen, van vlugschriften en verkiezings platen. Naar wij vernemen zijn er nog ver schillende plaatsen, waar geen onkel vlug schrift is verspreid en waar geen enkele plaat of biljet de aandacht vestigt op de A.-R. candidaten. Dat is onverantwoordelijk Vooral nu vlugschriften en platen zoo goedkoop ter beschikking worden gesteld. Het wordt kort dag. Maar het is nog niet te laat. Wij doen daarom een dringend beroep op onze kiesvereenigingen om van het aanbod van het G. G. gebruik te maken. gesteld, dat het gebruik van waterstofgas uitsluitend de oorzaak of de voornaamste oorzaak is geweest van de ramp met het luchtschip „Hindenburg", waarschijnlijk de luchtvaart met Zeppelins, wat com mercieels doeleinden betreft, zaJl laten va ren, zoo lang men niet in staat is, over helium in voldoende hoeveelheden te be schikken. Er zouden dan nog slechts een paar luchtschepen met waterstofgas voor mili taire doeleinden worden gebruikt. Na een onderbreking van één dag, in verband met de rouwplecbtigheid van Dinsdag voor de slachtoffers van de „Hindenburg", heeft de commissie van onderzoek gisteren haar werkzaamheden hervat. Als eerste getuige verklaarde luite nant Tyler, de commandant van de lan- dingsploeg o.a., dat de brand naar zijn meening te wijten is aan een ontploffing Aangezien hij de steekvlam vlak voor het hoogteroer heeft waargenomen, houdt hij het reeds hierom voor uitgesloten, dat de explosie een gevolg zou kunnen zijn van na-ontsteking in de uitlaatbuizen der mo toren, die reeds stilstonden. De landingstouwen zijn beslist droog geweest. Zij konden dus niet in aanmer king komen als geleiders van eventueel opgehoopte statische electriciteit. SPANNING IN DIPLOMATIEKE KRINGEN. In gezaghebbende kringen te Weenen verluidt, dat een officieele Duitsche trein, be staande uit vijf wagens, Zater dag 15 Mei a.s. Innsbruck zal passeeren op weg naar Vene tië. Van daar zal deze trein 17 Mei te 15 uur naar Berchtes- gaden vertrekken. Blijkens d© berichten, welke in offi cieele Oostenrijksche kringen zijn ontvan gen, schijnt een wijziging te zijn gekomen in de plannen, betreffende een onderhoud tusschen Hitler en Mussolini. Berichten uit Rome bevestigen, dat se dert eenige dagen sprake is van een be zoek van den duce aan Hitier, doch niets wijst er op, dat dit bezoek reeds de eerst volgende dagen zou worden gebracht. Verder betwisten de inlichtingen, wel ke door Oostenrijksche officieele kringen uit Berlijn zijn ontvangen, dat de spe ciale trein, wel'ke Zaterdag a.s. Inns bruck zal passeeren een officieel karakter heeft. Naar aanleiding van dat bericht uit Weenen over een ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier gedurende de Pink sterdagen wordt van bevoegde Italiaan sche zijde 'verklaard, „dat de door ge noemd agentschap gemelde toebereidse len der Oostenrijksche spoorwegen wel licht verband houden met het tegen Pinksteren verwachte vreemdelingenver keer. Zeker hebben deze toebereidselen niets te maken met een ontmoeting tus schen Mussolini en Hitler, want dien aangaande staat nog niets vast." De kwestie van den specialen trein is echter nog onopgelost. In gezaghebbende kringen te Weenen bevestigde men, dat de trein in ieder geval is aangekondigd en dat zij bericht hebben ontvangen, dat deze trein moet dienen voor bet vervoer van een vooraanstaande Duitsche per soonlijkheid, zoodat speciale veiligheids maatregelen noodig zijn. Men heeft evenwel geen nadere mede deelingen ontvangen. Officieele regeeringspersonen te Rome weigerden de berichten, volgens welke Hitier en de duce elkaar Maandag a.s. te Venetië zouden ontmoeten, te bevesti gen of te ontkennen. Koning Christian's zilveren jubileum. Nauwelijks is het feestgedruisch van de kroning van koning George VI ver stomd of een nieuwe feestelijkeid in een lepeltje BISMA- zal onmfc REX zal onmiddellijk het beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- Useeren. Het bestrijdt oprisping en Indigestie en beschermt den maag- wand. Gebruik eenigen tijd BIS- .-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U ;ich jarenlang heeft moe ten ontzeggen. U kunt I ...v het probeeren met een proef flacon van 25 ct. .'.Ss^si De groote flacon k |i] li fel 1.25 ls voordeeliger voor regelmatig ge bruik. BH Apothekers en Drogisten. Rexan MAAGPOEDER Verkrijgbaar o.a. te Goes: A. G. v. d. Rest, Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat, Fa Gehr. Mulder, Korte Kerkstraat, Fa J. M. den Herder, Kade; en te Middelburg: Fa Sohulte T'hieme, Lange Delft, i's. F. H. J. D'amen, Korte Noordstraat, ia P. van Sluijs, Vlasmarkt. (Ingez. Med.) Binnenland. Het Prinselijk paar in Engeland. Reorganisatie Spoorwegbedrijf. Relletjes op de Bossche veemarkt. Buitenland. De kroning van het Biitsche koningspaar. Spanning in diplomatieke kringen? L>e les van de Hindenburgramp. Die burgerstrijd in Spanje. Europeesch koningshuis komt de aan dacht vragen: Zaterdag 15 Mei kan ko ning Christiaan X van Denemarken op een regeeringsperiode van een kwarteeuw terugzien. Het wordt een nationaal feest voor Denemarken, dit zilveren jubileum van zijn populairen koning. Korte Berichten. 1 Op een zijrivier van de Dwina is een veerboot, waarop zich 17 personen be vonden, tengevolge van bet onstuimige water, omgeslagen, waardoor 10 perso nen om bet leven kwamen. Tengevolge van de opleving in de industrie en door meer werkgelegenheid in de bouwnijverheid en den landbouw is de werkloosheid in Zwitserland sterk afge nomen. Het aantal werkzoekenden bedroeg eind April 70.793 tegen 89.346 eind Maart van dit jaar en 89.370 eind April 1936, zoodat het aantal van eind April van dit jaar 21 pet. gunstiger is dan één jaar geleden. HET PRINSELIJK ECHTPAAR IN ENGELAND. Gedurende de Pinksterdagen de gasten van Sir John Maffey. Naar uit Londen gemeld wordt, zullen na afloop van de kroningsplechtigheden Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, met de hen vergezellende leden der hofhouding, de Pinksterdagen in Norfolk doorbrengen op het landgoed van den onlangs afgetre den onderstaatssecretaris van koloniën, sir John Maffey, oud-gouverneur van Soedan. D'aarna zullen Hunne Koninklijke Hoogheden nog eenige dagen de gasten zijn van Hr. M.'s gezant te Londen, Jhr de Marees van Swinderen. DE EERSTE KAMER. Tegen Woensdag bijeengeroepen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Woensdag 19 Mei 's middags half 2. Aan de orde zijn dan o.m. de wetsont werpen tot wijziging van de Lager On derwijswet, wijziging van de Crisispacht wet, betreffende de collectieve arbeids overeenkomsten, betere verdeeling van den beschikbaren arbeid, reorganisatie van den rijksstudiedienst voor de lucht vaart, reorganisatie van bet spoorwegbe drijf. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het dagelijks bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nood en herdacht Dinsdag in zijn 53ste vergadering het feit, dat juist voor een jaar dit fonds werd ge- stidht. In dit jaar werden reeds in meer dan 250 gemeenten commissies van samenwer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1