Applaus en gezang is niet genoeg De Koningskroning in Engeland. WOENSDAG 12 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 188 Buitenland. Collectieve arbeidsovereenkomsten. Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.Y. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. AdvertentSën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Kleine Advertenüën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Elk meelevend Antirevolutionair ver heugt zich over de geweldige belangstel ling voor de vergaderingen waarin de lijstaanvoerder van de A. R. partij Dr H. Galijn nummer één van lijst drie het woord voert. Menschen, die anders met geen stok naar een politieke vergadering te krijgen zijn en die aan den politieken strijd nooit een werkzaam aandeel nemen, zien we nu, als Dr Golijn ergens optreedt, in het voor ste gelid staan. Er is gedurende deze campagne geen plaats geweest waar de heer Golijn sprak, of men kwam plaats ruimte te kort. Wij mogen daarvoor dankbaar zijn. Helt is hartverheffend de overvolle za len of tenten te zien en het applaus te hoor,en dat er opklinkt ais Dr Golijn op zijn bekende eenvoudige, meesterlijke wij ze de vraagstukken van den dag behan delt. En gezien den smaad en den hoon hem aangedaan, niet alleen van de zijde van revolutionaire partijen en bewegin gen, maar zelfs door bladen, die beweren hem als staatsman te eeren, doet het goed te zien hoe hem telkens weer den zegen des Heeren wordt toegebeden. Toch, hoe dankbaar wij voor dit alles ook zijn, wij willen niet de oogen sluiten voor een gevaar dat zich hierbij voor doet. Natuurlijk denken wij hierbij niet aan de gevaren die men van. liberale zijde ziet dreigen. Wij bedoelen dit: Zoo licht kan de gedachte post vatten, dat, nu Dr Golijn onvermoeid in de weer is de scharen toe te spreken en nu zoo vele duizenden naar hem komen luisteren, het andere, meer gewone en eenvoudige verkiezingswerk overbodig is. Dat, nu Dr Golijn nadht en dag werkt, w ij wel rustig den uitslag van de stemming op 26 Mei kunnen afwachten. Een zeer verkeerde en gevaarlijke op vatting is dat! Wie zóó denkt en dienovereenkomstig handelt, doet niet anders dan afbreken wat door Dr Golijn wordt gebouwd. 'Zal het optreden van den leider der A. R. partij werkelijk vrucht dragen, dan moet er ook verder gewerkt worden. Ge werkt, onverpoosd, met inspanning van alle krachten. Door lectuurverspreiding, huis aan huis. Eh meer nog, door systematisch huis bezoek. Er zijn nog altijd menschen die weife len, die het niet met zichzelf eens zijn, wat ze eigenlijk moeten doen. Menschen, die onder den indruk geko men zijn van de revolutionaire propagan da en die er toe neigen aan dergelijke partijen of bewegingen, die in verkie zingsdagen van de witte das volstrekt niet afkeerig zijn, him stem te geven. Zulke kiezers moeten worden opge zocht. Er moet rustig met hen worden gespro ken. Zij moeten worden voorgelicht op dat ze schijn van wezen leeren onderschei den. En dat kan alleen gebeuren als er ve len zijn,, die hun tijd en kracht voor dit werk willen geven. Het is prachtig Dr Golijn hartelijk toe te juichen. Maar wie anders niet doet, verzuimt zijn plicht, verzaakt zijn goddelijke roe ping. Het is een groot voorrecht, dat de volksinvloed hier nog bestaat.. Dat nog niet zooals Mussent d'at wenscht i de stembussen naar de vaalt zijn gebracht. Maar dan rust ook op ons de taak om van dat voorrecht een Christelijk gebruik te maken. AAN DEN VOORAVOND. Het heeft dagenlang geregend. Het was voor dei ontelbare bezoekers die in dichte 'drommen door de voor naamste versierde straten van Londen trokken, en niet minder voor de Londe- naars zelf, een ware verademing, toen tegen vijf uur gistermiddag het weer wat opklaarde en de zon zich even vertoonde en kleur en leven hergaf aan de tallooze vlaggen en wimpels. Bijna drie dagen aan één stuk had een ware zondvloed van water de metropool geteisterd, wimpels, vaandels, vlaggen en banieren doorweekend en de straatgoten transformeerend in groote meren, waar in de tallooze voetgangers baggerden, mopperend over de staking van het auto- buspersoneel. In Hydepark, Regentspark en Kensing ton Gardens werden gisteren de troepen die vandaag aan het défilé zullen deel nemen of die de orde moeten bewaren, geïnspecteerd, terwijl de regen in stroo- men neerviel. Onophoudelijk kwamen de bezoekers uit de provincie, uit de verwijderde deelen van het Imperium en uit het buitenland in de Londensche hotels aan. In den loop van den middag ontstond een volksoploop in de nabijheid van de Westminster Albdy, waar twee bejaarde dames, gehuld in waterdichte kleeding en gewapend met verscheidene karbiezen le vensmiddelen en een paar gummi-kussens zich om drie uur reeds installeerden, om zeker te zijn van een goede plaats. Het voorbeeld van de beide onver schrokken dames vond spoedig navolging en tegen vijf uur, juist toen het ophield met regenen en de zon doorbrak, hadden reeds meer dan honderd personen op de trottoirs voor de Westminster Abdij plaats genomen, gewapend met kussens, regen schermen en voorraden levensmiddelen en ieder uur groeide het aantal personen, dat zich gereed maakte den nacht in de open lucht door te brengen. Inmiddels was reeds een nieuwe tak van handel ontstaan, namelijk een han del in lunchpakketjes op straat. Het weerbericht voor vandaag luidt niet bijzonder gunstig. Koning George heeft gistermorgen in Buckingham Palace de eerste ministers van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Zuid-Rhodesia, den Ba- roda als vertegenwoordiger der Indische vorsten, Sir Zafrulla Khan, vertegen woordiger van Britsch-Indië en Malcolm Mao Donald als vertegenwoordiger der koloniën ontvangen, die een adres van trouw namens1 alle onderdanen van het Imperium voorlazen. De koning dankte de vertegenwoordi gers van het Imperium hartelijk voor hun aanhankelijkheidsbetuigingen en hij ver klaarde o.a.: „Ik sta thans op den drempel van een nieuw leven. Zwaar zijn de verantwoor delijkheden, die zoo plotseling en onver wacht op mij zijn komen te rusten, doch het geeft mij moed te weten, dat ik kan rekenen op uw onwankelbare hulp en toewijding. Van mijn kant zal ik alles in het werk Stellen om het werk van mijn vader voor het welzijn van ons groote rijk voort te zetten". In Queenshall heeft gisteren de bis schop van Norwich een dienst geleid, waarbij werd gebeden voor het koninklijk paar. Gisteravond laat was het aantal per sonen, dat zich langs den weg, welken de kroningsstoet vandaag zal volgen, had opgesteld, ©norm toegenomen. Voortdu rend stroomden duizenden toe. Men schatte het aantal personen, dat den nacht in de open lucht zou doorbren gen, op een millioen. Trams en ondergrondsche zullen blijven rijden. De vrees voor een totale stopzetting van het Londensche verkeer tijdens de kro ningsplechtigheid zal gelukkig niet wor den bewaarheid. Het bestuur der vakver- eenig'ing van transportarbeiders heeft, na urenlange beraadslagingen, geweigerd om de staking van het buspersoneel uit te breiden tot de trams en trolley-bussen, terwijl de drie vakvereenigingen van het spoorwegpersoneel geen staking van hun leden op de 'ondergrondsche treinen of de electrische voorstadtreinen zullen dulden. Wanneer geen „wilde stakingen" uit breken, zullen alle Londensche transport middelen, met uitzondering van de bussen vandaag in bedrijf zijn. De groote dag had geen begin. De groote dag van heden, de dag van de kroning van Koning George VI tot Koning en Keizer van het Britsche wereld rijk, heeft eigenlijk geen begin gehad, want de periode van rust, die zelfs in Londen gedurende een deel van den nacht intreedt, heeft ditmaal volmaakt ontbroken. Reeds zeer vroeg in den ochtend begaf een reusachtige stoet van menschen zich naar die plaatsen langs den weg, waar zij hoopten het best den kroningsstoet te kunnen zien. Men zag vannacht weer de bekende tafereelen van op kranten en mantels zittende mannen en vrouwen en ook kin deren met dekens beschermd. Er heersch- te in de stad een feestelijke stemming. Om 5 uur vanmorgen waren vrijwel alle tribuneplaatsen bezet. De ontzaglijke menigte, die zich langs de 7 K.M. lange route heeft geschaard, wordt op meer dan 3 millioen geschat. Van kwart voor 9 af reden de hof- auto's van Buckingham Palace naar Westminster Abbey, om gasten der Ko ninklijke familie naar de kerk te bren gen. Wanneer de inzittenden door de me nigte werden herkend, steeg dikwijls een luid gejuich op, o.a. toen tegen 9 uur de auto passeerde waarin Prinses Juliana en Prins Bemhard waren gezeten. Onze Prinses schijnt zich in Engeland in een groote populariteit te mogen ver heugen en waar velen de Prinses bij ver schillende gelegenheden hebben gezien, trachten zij nu een glimp van Prins Bern- hard op te vangen. Nauwelijks waren de auto's met de vorstelijke gasten gepasseerd toen een kleine stoet van Ministers der Dominions het Buckingham Palace verliet. De Koninklijke stoet. Nadat de stoet der auto's met hoog- waardigheidsbekleeders naar de Abbey was vertrokken, naderde kort voor tien uur de koninklijke stoet. Voorafgegaan door een escorte van of ficieren, werd deze stoet geopend door een glazen statiekaros, waarin de beide dochters van den Koning gezeten waren, de jeugdige prinses Elisabeth en haar jonger zusje Margaret. In de volgende glazen karos hadden de hertoginnen van Gloucester en van Kent plaats genomen. Het derde rijtuig was een statielan dauer, waarin gezeten waren de Prins en Prinses van Connaught en de gravin van Athlone. Bereden officieren sloten weer den stoet. Uitbundige huldebetuigingen vielen ook ten deel aan Koningin Mary, toen deze, in gezelschap van haar schoonzuster, Koningin Maud van Noordwegen, met een glazen statiekaros naar de Westmin ster Abbey reed. Eindelijk tegen 11 uur, om ringd door hooge officieren in blinkende uniformen, de gou den koets met Koning George en Koningin Elizabeth. Acht prachtige, twee aan twee aan gespannen schimmels, waarvan de bij- dehandsche vier door postillons wer den bereden en die elk door een scharlaken met goud bekleeden lakei bij den teugel werden geleid, trokken de groote, zware gouden koets, die rijk ver sierd was met symbolisch beeldhouw werk. Door de groote glasruiten zag men den Koning en de Koningin. Ter weers zijden van de koets liepen drie lakeien en daar naast aan eiken kant twee yeo men met lange hellebaarden. Aan eiken kant van de koets reed een officier van de lijfwacht met blinkend borstkuras en getrokken zwaard, terwijl de koets ge volgd werd door acht vier aan vier voort schrijdende yeomen of the guard. Een officier te paard droeg den konink lijken standaard achter den gouden koets aan. Te paard volgden ook de beide broers des Konings, de hertog van Kent in de uniform van generaal-majoor. Toen de gouden koets in de straten verscheen barstten overal de vreugde kreten en luide toejuichingen los. De da verende toejuichingen plantten zich voort overal waar de koninklijke stoet langs reed en de menigte zwaaide uitbundig met vlaggetjes. Ongeveer 11 uur waren de Koning en de Koningin in Westminster Abbey ge arriveerd. Allen verhieven zich van hun zetels, toen de koninklijke stoet binnenkwam. De Koningin was gekleed in een crème kleurige zijden japon, welke bijna geheel schuil ging onder een zwaren goud- geborduurden purperen mantel met her melijn afgezet, waarvan de sleep bijna 4 M. lang was. Dan volgde de Koning, eveneens in een purperen mantel gehuld. Het was doodstil toen de aartshertog van Canterbury vroeg of allen, die ge komen waren om den Koning hulde te brengen, hem erkennen als hun recht- matigen Koning. Als bevestiging daarop daverde het God save the King, door de Abbey. De plechtigheid der kroning. De kroning verliep geheel naar oud ceremoniëel. Een der hoofdmomenten der plechtig heden was de erkenning. Toen de Koning en de Koningin gezeten waren op het kroningspodium, begaven de aartsbis schop, de hofmaarschalk, de lord hooge constabel en de graafmaarschalk zich naar de Oostzijde van het podium en gingen daarna naar de andere drie zijden in deze volgorde: Zuid, West en Noord, en aan alle vier zijden sprak de aarts bisschop met luide stem tot het volk: „Heeren, ik stel u hier uw koning George voor, uw ontwijfelbaren koning; weshalve gij allen, hier heden geko men zijt om uw hulde en dienstvaardig heid te betuigen, zijt gij bereid om zulks te doen?" Het volk drukte zijn bereidwillgheid en vreugde uit door luide en herhaalde toejuichingen, terwijl allen met één stem uitriepen: „God behoede koning George!" Daarop klonken de trompetten. Verbindend en onverbindend verklaring. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet betreffende het 'algemeen verbindend en onverbindend verklaren van (bepalin gen van Collectieve Arbeidsovereenkom sten is bet volgende ontleend: Inderdaad wordt bij verbindendverkla ring een minderheid in het bedrijf ver plicht om bepaalde arbeidsvoorwaarden in acht te nemen, welke eigener beweging door die minderheid wellicht niet zouden zijn aanvaard. De zaak staat echter niet zóó, dat zon der verbindendverklaring een werkgever steeds geheel vrij is om naar eigen goed dunken de arbeidsvoorwaarden vast te stellen. In vele gevallen ziet een werkge ver zich genoopt, ter beëindiging of voor koming van een arbeidsconflict, of ook om andere moeilijkheden te ontgaan, een bepaalde arbeidsvoorwaardenregeling te aanvaarden. Vergeleken hiermede beteekent de nieu we wettelijke regeling in meer dan een opzicht een verbetering, o. a. omdat tot verbindendverklaring niet wordt overge gaan alvorens de betreffende bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst door den Minister aan het algemeen belang zijn getoetst. Wat daarvan echter zij, de Regeering ia van meening, dat regelingen betreffen de loon, arbeidsduur, leerlingenwezen, ge talsverhoudingen enz. niet kwesties zijn, die alleen den individueelen werkgever en den individueelen arbeider aangaan, doch zaken zijn, die rechtstreeks invloed hebben op het gebeele bedrijf en daarom onderwerp moeten uitmaken van onder linge beraadslaging en van gemeenschap pelijke beslissing. De Regeering betreurt het, dat sommi ge leden in de mogelijkheid tot onverbin dendverklaring, in het ontwerp vervat, aanleiding hebben gevonden om zich te gen het onderhavige wetsontwerp te ver klaren. Naar het de Regeering voorkomt, zal de onverbindendverklaring slechts zelden behoeven te worden toegepast. Afgezien daarvan biedt bet wetsontwerp zelf vol doende waarborgen, dat bepalingen .van collectieve contracten niet onno'odig zul len worden aangetast. D'e onverbindendverklaring ziet de Re geering voornamelijk als een zaak van preventieve en m oj- e e 1 e waarde. De zalving. Na de eedsaflegging had de zalving plaats. De olie werd uitgestort op de handpalmen, het hoofd en de borst van den koning. Na de zalving werd de koning omkleed met de koninklijke en priesterlijke ge waden. De koning werd dan te 12 u. 31 (Green- wichtijd) plechtig gekroond, gezeten in den stoel van koning Edward. Deze stoel werd vervaardigd voor koning Edward I (in de 14e eeuw). Daarna volgde tenslotte het opzetten van de kroon, de overhan diging van den Bijbel en de intronisatie. In zijn rechterhand droeg de koning den scepter, in zijn linkerhand den rijksappel. De kroning van koningin Elizabeth had vervolgens plaats volgens een eigen ceremoniëel. Terug naar Buckingham Palace. Te ruim 2 u. 15 verliet de stoet weer de Westminster Abbey, toegejuicht door een ontzaglijke menigte. Alle macht en rijkdom van het Britsche Rijk was in dezen stoet geconcentreerd. Het was een ongeëvenaarde schittering van exotische pracht en kleurenweelde en maakte een diepen indruk op landgenoot en buitenlander. Te ongeveer 4 uur kwam de stoet bij Buckingham Palace aan. DE RAMP VAN DE HINDENBURG. Wil Duitschland nu helium koopen? Naar verluidt is de Duitscbe ambas sadeur te Washington met de Ameri- kaansche regeering in onderhandeling getreden over de levering van heliumgas voor het nieuwe luchtschip dat in aan bouw is, .alsmede voor het luchtschip Zeppelin, dat in den dienst op Zuid-Ame- rika voorziet. Dat de Ver. Staten waarborgen verlan gen opdat het gas uitsluitend voor de civiele luchtvaart wordt gebruikt, zal voor bet welslagen van de onderhandelin gen geen bezwaar opleveren, daar Duitschland bereid is dienaangaande af doende verzekeringen te geven. DE BURGERKRIJG IN SPANJE. Vruchtelooze strijd om den berg Sollube. Den geheelen dag is Bilbao en omge- Binnenland. De tewaterlating van „De Tromp". De controle op Spanje. De bijdrage van Nederland. De memorie van antwoord inzake ver bindend en onverbindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. De reorganisatie van ons leger. Buitenland. De koningskroning in Engeland. Madrid en Bilbao weer gebombardeerd. Malversaties in Westfalen. Hongarije en de kleine Entente. ving door de luchtmacht van de opstan delingen gebombardeerd. De bevolking werd twaalf maal opgeschrikt door sire nes, welke luchtalarm aankondigen. Te Valencia wordt vernomen, dat de pogingen van de troepen van Franco om zich meester te maken van den berg Sol lube nu reeds 98 uur duren. Volgens berichten uit Madrid zijn de regeeringstroepen Toledo in het zuiden tot op een kilometer genaderd. Bij het bombardement van Madrid zijn gisteren een veertigtal personen om het leven gekomen; meer dan 159 werden gewond. Het bombardement dat de stad giste ren heeft ondergaan, was een van de he vigste sedert het begin van het beleg, overal in de stad vielen de projectielen neer. In den middag waren alle straten verlaten. D'e regeeringstroepen zijn er in ge slaagd de brug op te blazen, welke de troepen van Franco in de universiteits- wijk verbond met de meer achterwaarts gelegen troepen. Dén geheelen dag door woedde een hevig artilleriegevecht. OPZIENBARENDE REDE VAN BETHLEN. Een felle aanklacht tegen de kleine entente In het huis van afgevaardigden heeft de voormalige Hongaarsche minister president, graaf Bethlen, bijl de begroo- tings-debatten, een groote .politieke rede gehouden, die in breede kringen zeer de aandacht heeft getrokken. „Ik ben het niet eens," aldus spreker, „met degenen die in de buitenlandsche politiek van ons land, een oriënteering wensehen, die ons samen zou brengen met de mogendheden, die in staat heeten te zijn, ons te verdedigen tegen het Duit- sohe gevaar." Er bestaat voor 't oogen- blik geen Duitsch gevaar voor Hongarije. Wat er wèl bestaat, is een poli- tiekesituatie, waarin wij niet leven kunnen; het is de politiek der kleine en tente, die iedere herle- vingspoging van ons land tracht te ver ij dele n." Bethlen deed een hero'ep op de regee ring, zoo veel mogelijk credieten beschik baar te stellen voor de herbewapening van Hongarije. D'e rede van Bethlen heeft een gewel dige sensatie teweeggebracht in politieke kringen te Boedapest. MALVERSATIES IN WESTFALEN? Alle functionarissen van nat.-soc. boeren bond ontslagen. Op bevel van den Duitschen minister van landbouw, Walter Darré zijn alle functionarissen van den nationaal-eocia- listischen boerenbond in Westfalen uit hun functies jfezet. B'e reden voor deze ontslagen wordt geheim gehouden, doch het gerucht is in omloop, dat malversaties zouden zijn ge pleegd ten bedrage van millioenen rijks mark. Natuurlijk mag het Deutsche volk niet weten, wat er precies aan het handje is. „Het is thans overbodig" schrijft de „Rote Erde", „dat het publiek zelf het scherprechterszwaard ter hand neemt, wanneer het op een gegeven oogenblik meent, dat er iets niet in orde is. Dergelijke aangelegenheden dienen uit sluitend door de verantwoordelijke autori teiten geregeld te worden. Het blad verklaart vervolgens, dat de afzetting van de leidende functionarissen 'dor Westfaalsche boerenorganisatie uit sluitend bet gevolg is van „meeningsi- verschillen over de wijze, waarop de boe- renbeweging geleid dient te worden". Dé opwinding, welke zich van de be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1