Land- en Tuinbouw De verkiezingstournee van Dr H. Coiijn. Gemengd Nieuws Burgerlijks Stand deze voor de vereenigiDg 'heeft gedaan. Moer dan 18 jaar heeft dhr v. d. Putte in den gemeenteraad de A. R. beginselen voorgestaan. Tot voorzitter werd gekozen dhr F. de Groot. Verder werden nog tot bestuursle den gtkozen dhrn J. Poppe en F. Huson. Dhr De Groot hield vervolgens een in leiding oiver de N. S. B., waarop eenige bespreking volgde. lerseke. Er worden weinig kreeften gevangen. Met de kreeftenvangst gaat het van jaar tot jaar minder worden. Enkele jaren geleden werden op de perceelen rondom Zuid-Beveland honderden stuks kreeft per dag gevangen in alle maten en verdienden de visschers een rijk stuk brood. Hoe is dit nu veranderd. Was de staat als verpachter niet tusschenbeide gekomen en had hij niet een aanzienlijke reductie op de pachtsommen gegeven, de pachters waren in financieele moeilijkhe den gekomen. Vrijdag 1.1. heeft een visscher zijn 325 korven gelicht. Hij had slechts 3 kreeften gevangen. Wat is nu de oorzaak van de mindere kreeftenstand? De een meent dat de felle vorst van enkele jaren geleden de kleine kreeftjes heeft gedood. De ander wijt het aan de verzanding van de steenen aan de oevers, waardoor de kreeftenwoningen worden gesloten. Het is tot heden een groot geluk, dat de prijs der kreeften goed is. Onbetrouwbare spuit. Reeds meermalen hoorden we ernstige klachten over ons brandblusohmateriaal, die we tot dusver nog niet publiceer den. Na de pogingen die 1.1. Zaterdag zijn gedaan om onze motorbrandspuit water te doen geven, zou verder stilzwijgen evenwel verkeerd zijn. Zaterdagavond 1.1. is op de weide van de Koeijer aan den Achterweg wederom een oefening gehouden. De motor werkte goed, maar na eindeloos getob moest men staken en heeft men motor met wagen en pomp maar weer in het brandspuithuisje teruggebracht. De spuit gaf geen water. Wat moet er nu gebeuren als er eens een ernstige brand uitbreekt, en als niet op de waterleiding kan worden aangeslo ten? Ons brandbluschmateriaal blijkt on betrouwbaar 1 DE OOGST. Zooals wij reeds meldden, hield de heer L. van Dijk te Schoondijke op den land bouwontwikkelingsdag te Goes een lezing over bovenstaand onderwerp'. Eerst handelde spr. over het oogstwerk en de geschiedenis der oogstwerktuigen. Door alle tijden heen heeft de mensch voor zijn dagelijksch brood moeten ar beiden. Reeds Adam moest na de verdrij ving uit het Paradijs in het zweet zijns aanschijns zijn brood eten. Het oogsten is een zwaar werk en daarom is van de vroegste tijden naar werktuigen daarbij gezocht. Het oudste werktuig is de sikkel. Bij de Egyptenaren vindt men den sikkel al vóór de dynastieën. Eerst was de sikkel van been, later van steen, weer later van hout, nog later van brons, en omstreeks 700 v. Ghr. van ijzer. Dit eenvoudige werktuig heeft zich tot op heden weten te handhaven, al neemt het gebruik er van van ook in Zeeland af, doordat ma chinale kracht ook voor het kleinbedrijf te huur is. Men mag dit betreuren, men kan de wijzers van de klok niet terug zetten. Ook de zeis is een heel oud oogstwerk- tuig. Zij; is ook eeuwen en eeuwen be kend, getuige een afbeelding uit de 11e eeuw in het Britsch museum te Londen. Nog heden ten dage wordt de lange zeis bij het graanmaaien gebruikt, b.v. in Drente bij het roggemaaien. Grootere verbreiding kreeg de zeis met korte stok, de richt of pik. Typisch is, dat de pik in verschillende deelen van Zeeland 'bij den graanoogst niet wordt gebruikt, schoon deze een veel grooter effect sorteert dan de sikkel. De Braban ders en vooral de Vlamingen staan er voor bekend, dat zijl hiermee best over weg kunnen. Maar het is een zeer zwaar werk vooral bij hitte en uit sociaal en menschlievend oogpunt is het zoo ver schrikkelijk niet dat de machine dit werk steeds meer overneemt. Wat de oogstmachines betreft 'heeft Spr. gevonden, dat de Romein Plivius reeds in 2379 n. Christus en de Ro mein Palladius in de 4e eeuw hiervan gewagen. De laatste schrijft van een maaikar op lage wielen. Een dergelijk toestel schijnt in Galiië tot in de middel eeuwen in gebruik te zijn geweest. Het zijn vooral de 'Engelsehen en Amerikanen aan wie wij met betrekking tot de maai- machines veel hebben te danken. De Amerikaan Mac Cormicfc heeft wel niet de graanmaaier uitgevonden, maar heeft dezen toch veel verbeterd. Behalve tech nici, landbouwers en professoren, waren bet ook onderwijzers en predikanten, die trachtten deze machines te verbeteren. Na 1900 hebben de Dnitschers zich verdien stelijk gemaakt door 'het in den handel brengen van een machine geschikt voot het maaien van legergraan. Een waar evenement was de uitvinding van de maaidorschmaohine, waarvan Amerika de bakermat is. Een viertal landbouwers onder N. en St. Joosland schaften in 1876 voor het eerst een maaimachine aan. Een der eer ste zelfbinders in Zeeland was die bij den heer A. Batenburg te Noordwelle in 18981900. Kort voor, doch vooral na den groeten wereldoorlog breidde het Een verkiezingstccht als nu van Dr Oolijn is wel uniek in ons vaderland. Dat blijkt duidelijk uit onderstaand staatje van het aantal hoorders, waar voor deze staatsman tot nu toe is opge treden. Rotterdam 12.000 Utrecht 4.000 Provincie Groningen 12.000 Gouda 2.000 Oud-Beijerland 2.000 Leiden 2.000 Dordrecht 5.000 Aalten 4.000 Leeuwarden 8.000 Dokkum en Heerenveen 4.500 IJmuiden en Haarlem 6.000 Schiedam en Honselersdijk 12.000 Zetten 3.000 Oldebroek 4.000 Zwolle 4.000 Middelburg 3.100 Oostburg 1.600 Arnhem 3.000 Alkmaar 4.000 Amsterdam 12.000 108.200 Dr Oolijn hoopt nu nog te spreken te Assen, Hoogeveen, Hengelo, Sittard, Eindhoven, Nieuwendijk, Breda, 's-Gra- venhage, Hilversum, Ede en Amersfoort. aantal binders zich sterk uit en bij tien tallen komen ze thans in de Zeeuwsohe gemeenten voor. De kosten per H.A. zijn met den hinder ongeveer de helft van het handwerk. Wat het dorschen betreft herinnert spr. aan de dorschmethoden van Iraëlie- ten en Egyptenaren, die hij in den breede beschrijft, vooral aan de 'hand der ge gevens van de H. Schrift. Voor Neder land is de dorschvlegel het klassieke dorschgereedschap. Hij was er reeds in de 11e eeuw. Van veel jonger datum is de wanmolen om het graan van het kaf enz. te reinigen, in 1710 door een Schot uit Holland meegebracht. Het is begrijpelijk dat toen de techniek zich ging ontwikkelen naar een meer ef ficiënte machinale kracht, dan de vlegel werd uitgezien. La Zeeland kwamen de eerste dorschmachines in 1870 in ge bruik. Plm. 1900 is de tijd dat vele land bouwers zich een rosmolen hadden aan geschaft, welke een langstroodorschma- chine dreef. Na den grooten oorlog, voor al na 1920 onderging het aantal dorsch- garnituren groote uitbreiding. Het loon- dorschen met groote moderne machines is thans ovorheerschend. Ook bij het dorschen is de moderne methode de helft goedkooper dan de ouderwetsche. Oogst en oogstgebruiken. Eerbied voor het graan en voor den oogst heeft er ten allen tijde bij het boe renvolk bestaan. Het weet dat het afhan kelijk is van Gods zegen. In de grijze oudheid werden offers gebracht om de groeigeesten gunstig te stemmen. Van oogstfeesten en oogstgebruiken is in ons gewest weinig meer te bespeuren, anders dan in den Achterhoek, Twente en Lim burg. Alleen het borreltje is misschien een herinnering aan het oude plengoffer. Onder het oogstfeest verstond men wel eer een feestelijk samenzijn van boer en arbeider. Het laatste voer graan wordt in Zee land wel met een „mei", een elzentak b.v. gesierd. Het gaat echter tot de uit zonderingen behooren. Was het laatste voer binnen, dan werd de mei hoven de mendeuren gezet of aan het damhek ge plaatst. De collega's konden dan zien, dat men klaar was. Verschillende aardige dorschliedjes zijn te vermelden. In onze prozaisehen tijd is veel van dit alles verdwenen. Toch zijn er nog families waar aan de arbeiders een oogstbrood wordt meegegeven, waar koeken of wafels worden gebakken, en waar de suikerkomme met zoute holle tjes nog in eere is. Helaas zijn het uit zonderingen. Veel romantiek van het oogsten en van het zaaddorschen is ver loren gegaan. Ten slotte handelde spr. over de oogst en de kunst. Reeds hij' de oude Egypte naren vindt men afbeeldingen van oogst- werkzaamheden. Interessant was wat spr. uit de verschillende kunsttijdperken over dit onderwerp wist mee te deelen. Voor al bij Pieter Breughel stond spr. lang stil. Hij is terecht de boerenschilder ge noemd. In de eerste helft der 19e eeuw gaat men weer boeren uitbeelden niet om er den draak mee te steken, maar als uiting van gezond realisme. Spr. noemt vooral de Franschman Millet. Van de Nederlandsohe schilders noemt spr. Mauve, Vincent van Goch, Jan Toorop, die vooral veel' op Walcheren heeft geweikt. Spr. hoopt zijn gehoor iets te hebben •doen voelen van bet onuitsprekelijk schoon van het landelijk cultureel leven. Kcrtgene. Maandagavond had alhier een keuring van merriën plaats1, voor op name in het keurstamboek, uitgaande van de afd. Zeeland van het Stamboek voor het Nederlandsohe Trekpaard. Goedgekeurd werden: Elza van Ronde Putten, eig J. C. J. v. d. Velde, Kamper land; Calista, eig. J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; Quirine, eig. M. C van Nieuwenhuijzen, Kamperland; Emma, eig. M. G. v. Nieuwenhuijzen, Kamper land; Meta, eig. P. Wiskerke, Kolijns'- plaat; Lupine, eig G. Vogelaar, Kortgene, Julia, eig. Gebr. Iz. D. en J. G. v. d. Linde, Kortgene; Hella, eig. Gebr. Iz. D. en J. G. v. d. Linde, Kortgene; Kora, eig P. H. Israël, Kortgene; Vera, eig. J. M Wiskerke, Kortgene; Meta, eig. C. J, de Kam, Wissenkerke: Ada, eig. J v. d. Maas, Kate; Willy, eig. M. Noordhoek, Kats; Juliana, eig, D, Priester, Kate; Jo- zien van Klaverwijk, eig, Adr, Rartog, Kolijmsplaat. Afgekeurd werden: Sareola, eig G. Vo gelaar, Kortgene; Nelly, eig. P, Israël, Kortgene; Nelly, eig. I. v. d. Maas, Kats, Wouda, eig. M. H, Noordhoek, Kats. Dronken achter het stuur. Op den laten avond van Zaterdag is een personenauto, met drie inzittenden, op den Aalsmeerderweg in de Haarlemmer meer tegen een boom gebotst. De wagen was eerst dertig meter door het gras van den berm aan den linkerkant van den weg gereden en had langs eenige hoornen geschuurd. Hjji was na de botsing totaal vernield. Van de drie inzittenden, allen onder den invloed van sterken drank verkee- rende en die reeds eerder op den avond door de politie te Amsterdam waren aan gehouden, was de bestuurder, uit Aals meer afkomstig, er bet ergst aan toe. Zijn borstkast was ingedrukt en hij bad een hoofdwonde. De twee anderen uit Haarlemmermeer, liepen eveneens hoofd wonden op. Alle drie zijn naar hun wo ning overgebracht. Jongeman onderschepte brieven. De secretaresse van de afdee- ling Haarlem van de Nederlandsche be weging voor „Eenheid door Democratie" is, naar het Hdbl. meldt, het slachtoffer geworden van een zonderlinge truc van een jongeman, die kans heeft gezien de correspondentie, die aan haar was ge richt, gedurende eenige dagen te onder scheppen. De politie heeft hem gearres teerd en de jongeman is thans in ver zekerde bewaring gesteld, mede echter wegens een ander feit, want als colpor teur van „Volk en Vaderland" had hij gelden verduisterd. De secretaresse van de afdeeling Haar lem van „E. D. D.", mej. J. A. Veltman, wonende Kenaupark 15, ontving in het begin van de vorige week eenige brieven, die voorzien waren van een N.S.B.-sluit- zegel, bovendien miste zij eenige brieven, die zij. verwachtte van het hoofdbestuur. Toen deze uitbleven, informeerde zijl in Utrecht, waar bleek, dat de stukken wel degelijk waren verzonden. Mej. Veltman vroeg toen inlichtingen bij het postkan toor, waar men haar evenwel niets an ders kon meedeelen, dan dat de brieven aan haar adres waren afgeleverd. Want eenige dagen te voren was een kennis geving van adresverandering binnenge komen, vermeldende, dat mej. Veltman verhuisd was naar Kenaustraat 15. Zij deed van het gebeurde aangifte bij de politie, die een uitgebreid onderzoek instelde, dat leidde tot de arrestatie van een der bewoners van het pension, dat in de Kenaustraat is gevestigd. Dat was een 22-jarige reiziger. Hij bekende een valsehe kennisgeving van adresverande- ring van mej. Veltman naar het post kantoor te hebben gestuurd, teneinde alle correspondentie betreffende E. D. D. in zijn handen te krijgen. Toen de politie den 22-jarigen reizi ger arresteerde, bekende 'hij: zijn „grap" en tevens deelde hij mede eenige maan den geleden geroyeerd te zijn als lid van de N.S.B., omdat bijl aJls colporteur van „Volk en Vaderland" gelden had ver duisterd. i Consternatie in Liverpool. Zondag is in den dierentuin te Liverpool een groote chimpansee uitgebroken. Hij heeft drie personen, die hem wilden van gen, gewond. Dë aap gold als bijzonder goedaardig en mocht daarom, aan een zwaren ijzeren ketting, in de hoofdlaan van den dieren tuin wandelen. Het gelukte den chim pansee evenwel zijn keten te verbreken. D'e aap drong eerst een circus binnen, waar hij den portier, die hem wilde te genhouden, verwondde. Vervolgens klom hij door een openstaand raam een kan toorgebouw binnen, waar hij, in een di rectiekamer, verschillende kasten door snuffelde. Na verder nog een bezoek te hebben ge bracht aan een kinderspeeltuin, waarbij een arbeider, die hem wilde verjagen, werd gewond, liet het beest zich rustig door een agent naar den Zoo terugbren gen. i Door een autobus overre den. Gistermiddag is te Utrecht een 214- jarig meisje door een gemeentelijke auto bus overreden. Deze bus, die een specialen dienst rijdt om zwakzinnige kinderen van de school naar de woningen te brengen, stopte in de Ruychaverstraat, waar een moeder haar zoontje afhaalde. Hot 2'V2-jarig dochtertje is de moeder achterna geloopen en voor de achterwie len terecht gekomen. Bij het optrekken is de autobus het meisje over de borst ge reden. Het kind was op slag dood. 'Trapvaneenpaard. Te Neer kreeg Zaterdag de 18-jarige zoon van de wed. v. Rooy een trap van zijn paard. Hij bekwam daardoor zulke ernstige kwetsu ren, dat hij gisteren aan de gevolgen is overleden. ORGANISATIE VAN BOEREN EN TUINDERS. IV. In dit laatste artikel willen wij nog stilstaan bij de Christelijke organisatie. Schreven wij een vorige maal dat het beginsel vóór de belangen moet gaan; hiermede bedoelden wij niet belden tegen over elkander te plaatsen, Een Ghriston-boer of -tuinder is ge bonden aan zijn beginsel, ook bij' de be hartiging van zijn belangen. Toch woe kert ook onder de christenen de zonde juist op dat belangen-terrein zoo lustig voort. Op het platteland houdt men de gods dienstige gebruiken in eere, maar in han del en wandel maakt men telkens nog scheiding tusscben het terrein van den godsdienst en dat van het publieke leven. Schriftuurlijk is deze stelling in geen enkel opzicht. De Christen is schuldig zich ook in het maatschappelijk leven te stellen onder de tucht van Gods Woord. Daarom moet een Christen zich losma ken van alle formaties, waar hij1 zijn Christenplicht (juist gezien) niet onbe lemmerd kan vervullen. Dikwijls hoort men dat zij', die zich Christelijk organiseeren, meenen dat ze beter zijn dan andere nuenschen. Nimmer is echter Chr. organisatie met deze drog reden bepleit. Veel meer is de afscheiding bepleit omdat wij zondige menschen zijn, en daarom ook licht tot afdwalen verlokt kunnen worden. Neem b.v. het Landbouwonderwijs; denkt u dat eens in, gegeven door een atheïst; inplaats van schepping en on derhouding wordt de evolutie-theorie ge leerd; het werk Gods wordt aan de na tuur toegeschreven. Vele jonge levens zijto mede door dit soort onderwijs het goede spoor 'kwijt ge raakt. Doordat er geen Chr. Boeren- enTuin- dersbond was, bleef het onderwijs „neu traal"; thans zijn er 20 scholen op Chr. grondslag opgericht direct of indirect door het werk van den C.B.T.B. Onze Zeeuwen hebben wel de Openb. School in ruime mate vervangen do'or de Bijlz. School, maar voormannen van het Chr. (onderwijs' vergeten soms, dat de strijid voor Chr. organisatie dezelfde is. Niet alléén voor het onderwijs wen- schen wij' Chr. organisatie op ieder ter rein des levens. Juist in een tijd van cri- siszorgen is het bewarend karakter van Chr. organisaties bijzonder groot. Wij schetsten reeds eerder hoe er op verschil lende wijze gereageerd werd, op de door de crisis ontstane moeilijkheden. Dat volksdeel evenwel hetwelk door den nood gedreven tot God is gevloden, heeft verstaan, dat de druk der tijden ons ge- geven is om onze zonden. Noodig is ook voor den Christen, dit steeds vóórop te plaatsen, zeker ook in de massa-bijeen komsten. Vriend en vijand heeft steeds bewondering getoond voor de harmoni sche eenheid welke er uitstraalt van het gemeenschappelijk gezang en gebed. Dan is er noodig nuchtere, principieele voorlichting. Hoe licht is men geneigd eenzijdig de belangen te zien. Noodig is dan ook steeds nauwer contact tusscben 'Chr. boeren en Chr. arbeiders, tusschen Chr. Boerenorganisaties en Chr. Midden standsorganisaties. Zij moeten elkander ontmoeten samen staande op den zelfden grondslag, vasthoudend aan het Chr. be ginsel. Zóó pas zullen de vaak tegenstrij dige belangen recht kunnen warden be sproken. Groepen als landbouwers en tuinbou wers welke voor deel dezelfde belan gen hebben, kunnen zeer zeker in een Chr. organisatie samen gaan. Wij' weten dan ook geen enkele reden te noemen waarom de Chr. Tuinders in Zeeland zich niet zouden aansluiten bij de C.B.T.B. De C.B..T.B. toch beeft een landelijke Permanente Tuinbouwcommissie een Provinciale commissie en thans, dank zij de toenemende belangstelling der tuin ders, in 't voornaamste gebied ook nog een gewestelijke comknissie. In Zeeland verkreeg de Tuindersorga nisatie, welke veel bekoring toonde voor het „Ëouzee'-geroep, geen vasten voet. Evenwel is er voor een Christen óók géén plaats in een andere neutrale or ganisatie. Wijl gaven reeds eerder aan dat er drie geestesstroomingen zijn in Ons volksleven, en er zijn ook drie organise ties, dus iedere Christen-boer, maar niet minder iedere Christen-tuinder sluite zich aan bijl den C.B.T.B. Niet alleen voor de aangesloten per sonen is een Cbr. organisatie tot zegen, maar ook is zij van groote waarde voor ons Nederlandsche volk. Nederland is een paradijs genoemd van vrede, vrijheid en welvaart, tegenover vele andere sta ten. Maar hebben daartoe niet in zeer sterke mate bijgedragen de Chr. oigani- saties? Deze toch beschermen de Chris telijke grondslagen van ons volksleven, ook tegen de aanslagen van N.S.B.'ers en Communisten. De geest dezer eeuw is ge lijkschakeling, overheersching van kerk en school en maatschappelijk leven döor den Staat. Maar waarom zijn er dan nog overal Christenen die afzijdig, soms zelfs vijan dig staan tegenover de Chr. actie? Wij kunnen hierop geen afdoend antwoord geven, maar wel willen wij ook thans een oproep richten tot allen die nog van verre staan. Laten alle Christenen zich eens ernstig afvragen of ook zijl in dezen geen taak hebben. Na waarlijk ernstige overweging zullen velen zich scharen in de Chr. or ganisatie. Inzonderheid verwachten we veel van de jongeren; deze toch hebben in de cal vinistische jeugdbeweging zulk een goede vorming ontvangen. Moge de toekomst niet teleur stellen, worden er nog velen gevonden om ook op 't maatschappelijk terrein des levens de banier van den Koning te volgen. Van 24 April1 Mei. OOSTKAPELLE. Bevallen: J. den Hol lander geb. Boogaard z.; P. Goldof geb. Wijkhuis d. Ondertrouwd; K. Luitwieler 20 J. Jm. en C. Ludikhuize 24 j. jd. Getrouwd: G. Koppejan 24 j. en A. de Kam 24 j.; A. Cornelisse 23 j. en T. Geertse 23 j. (M. G.) Van 25 April1 Mei. VROUWENPOLDER. Bevallen: C. J. Versluijs geb. Jasperse z. Ondertrouwd: J. de Nood 26 j. jm. en A. H. Joosse 22 j. jd. Getrouwd; A. Cornelisse 23 j. jm. met T. Geertse 23 j. jd.; B. v. d. Broeke 24 j. jm. met P. Roelse 21 j. jd. Van 18 Mei. IERSEKE. Gehuwd: Jan Dingenia Weststrate, 24 j. jm. en Maria Magda- lena. de Visser, 23 j. jd. Geboren: Cornelia, d. v. Jacob Wisse en Maatje Johanna Kole; Pauwlina, d. v. Petrus Johannes Schardus en Adriana van Stee. (I. Q.) Van 29 April5 Mei. KRUININGEN. Gehuwd: Willem Abra ham Dirk de Munck, 28 j. jm. en Johan na Bruijnzeel, 21 j. jd. Ondertrouwd: Cornelia van Iwaarden, 32 j. te Kloetinge en Maria Anna Wisi- kerke, £4 j. (I. C.) WEMELDÏNGE, Geboren; Marinus Cor- nelis, z. v. J. C. Walrave en T. I. Joosse; Helena Jannetje, d. v. J. Schouwenaar en J. Minnaard. Ondertrouwd: M. H. van Stel, 25 j. jm. en P. Mieras', 24 j. jd. (I. C.) Over de maand April. KATTENDIJKF, Geboren: 2, Willem Ghristiaan Dignus, z. v. Jan Willem Ge braad en Pieternella Maatje van 't Hof. 4, Antonie Jan, z. v. Giljam Lokerse en en Geertruida Lookman. 20, Cornelis, z.v. Job Benjamin van de Plasse en Anthoi- netta Maria Hoek van Dijke. Overleden: 22, Cornelis, 2 dagen, z. v. Job Benjamin van de Plasse en Anthoi- netta Hoek van Dijke. Gehuwd: Jan Proost, 25 j. te 'sHeer Arendskerke en Catharina Maria Loker se, 26 j. WAARDE. Geboren; 16, Marina, d. v. Jasper Bom en Magdalena Verbrugge. Gehuwd: 8, Francois Pieter van Houte, 26 j. en Tannetje Maria Koster, 26 j.; 29, Marinus Bom, 25 j. en Maatje Adriana van Weele, 24 j, SCHORE, Geboren: 22, Hubrecht, z. v. Hendrik Slabbekoorn en Jacoba Maria Schop. Gehuwd: 8, Jacob Polderman, 36 j. jm. te Sas van Gent en Pieternella den Dek ker, 35 j. jd.8, Pieter Kloosterman, 23 j. jm. te Kapelle en Adriana Meijer, 21 j. jd.; 29, Jacobus Frans Meulenbcrg, 27 j. jm. te Wolphaartsdijk en Pieternella Adriana Rottier, 25 j. jd. DRIEWEGEN. Overleden: 20, Willem Bliek, 71 j. Gehuwd: 16, Wouter Cornelis van Bur gerier, 35 j. te Ovezand en Jannetje Mar- garitha Steketee, 24 j. jd.; 29, Paulus Cornelis Poelman, 27 j. jm. te Oudelan- de en Lena Adriana van Weele, 24 j. jd. RILLANDt-BATH. Geboren: 17, Mathijs Marinus, z. v. J. Weststrate en D'ina Kos ter; 22, D'ina Elisabeth, d. v. J. P. Saman en A. M. de Bokx; 25, Pieter Gerard, z.v. P. M. Damme en Marina Quist. Gehuwd: 1, W. J. Vermerris, 41 j. en G. L. Moerman, 35 j.; 8, Willem Jacob Roogstrate, 24 j. en Foeletina Maria Pol derman, 25 j.; 22, Anthonij Jan Dianson, 26 j. en Johanna Elizabeth Zandee, 26 j. 29, Cornelius Inderwij, 23' j. en Maria Catharina Sinke, 24 j. Overleden: 7, Marinus de Goffau, 63 j., echtg. van Wilhelmina Blok; 22, Marij- nus Johannes Heijboer, 71 j., eohtg. van Machalina de Hamer, (I. C.) KRABBENDIJKE. Geboren: 2, Gilles, z.v. Jan Overbeeke en Neeltje Wagenaar; 2, Adriaan, z. v. Marinus van Iwaarden en Hendrika Schrier; 14, Adriaan, z. v. Marinus Smit en Jannetje Kok; 20, Jo hanna Jakoba, d. v. Adriaan Engelse en Janna Pieternella Wolse; 20, Katharina Frederika, d. v. Johannes van Velzen en Elizabeth van Luyk, Gehuwd: 1, Adriaan van Iwaarden, 31 j. en Janna Blazina Paardekooper, 25 j.j 29, Adriaan Sinke, 23 j, en Lena Adriana Zandee, 23 j.; 29, Pieter Lous, 24 j. en Cornelia Elena Krijger 25 j.; 29, Adriaan Maas, 29 j. en Janna Neeltje Lobbezoo, 26 j. Overleden: 2, Jeras Sent, 83 j., weduw naar van Cornelia Harthoorn; 16, Mari nus, 3 mnd., z. v. A. J. Hoogstrate en A. J. Goeree; 30, Maatje, d. v. A. V. d. Berge en J. v. Baren. BELNKENSZAND. Geboren: 14, Cor nelia, z. v. Marinus Zuidweg en Klazina Remeijnse. Overleden: 1, Cornelis Nijsse, 53 j.; 4, Martinus Smits, 65 j., echtgenoot van Cor nelia van den Dries; 9, Foort D'ominicus, 73 j., echtgenoot van Elizabeth Jozina Versluijs; 13, Paulina van 't Hof, echtge- noote van Adriaan van de Guchte, 63 j.; 30, Bastiaan Simonse, echtgenoot van Cornelia van den Dries, 75 j. Gehuwd: 1, Framjois Abraham Diele- man, 23 j. en Machelina Martina Koe man, 23 j. te Wolphaartsdijk; 1, Job Ben jamin van de Plasse, 21 j. te 's Heer Arendskerke en Anthoinetta Maria Hoek van Dijke, 19 j.; 8, Marinus Raas, 30 j. en Anna Elisabeth van Garsel, 31 j.; 28, Jo annes Jozef us Schrieks, 22 j. te 'sHee- renhoek enElizabeth Maria Westdorp 25 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6