Het gaat om de grondslagen. Wegzinkend Liberalisme. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws DINSDAG 11 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No *81* Buitenland. Werkverschaffing en steun verlening. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Do Antirevolutionaire partij] verklaart in haar Verkiezingsmanifest, dat zij meer in 't bijzonder wenscht te bevorderen het behoud van de grondslagen waarop het Nederlandsche staatsleven steunt, met name de eerbiediging van de vrijheid van Godsdienst en geweten en de bewaring van den rechtmjatigen volksinvloed op het landsbestuur. Het gaat bij deze verkiezingen, wij heb ben daarop reeds meer dan eens gewe zen, om de grondslagen. Als het met de fundamenten, de grond slagen, in orde is, dan is verdere opbouw en uitbouw mogelijk. Dan is er nog hoop voor de toekomst. Zijn echter de grond slagen verwoest, dan kan er oogenschijn- lijik nog veel goeds zijn, maar dan is toch het staatsleven rijp voor den ondergang. Evengoed als een huis waarvan de fun damenten vergaan zijn, rijp is voor af braak of ineenstorting. Dat beseffen ook terdege zijl, die een geheel ander staatsbestel wenschen. Daar om zijn zij bereid, voorloopig althans, van den bovenbouw nog wel veel intakt te laten en stellen zij], wat zij begeeren te doen als zeer onschuldig voor, in de we tenschap, dat met de vernietiging van de grondslagen, de rest wel vanzelf zal en moet volgen. Yan die grondslagen waarop het Ne derlandsche staatsleven rust, worden in het Manifest, nadat reeds in een afzon derlijk artikel de handhaving van het gezag is besproken, speciaal genoemd de eerbiediging van de vrijheid van Gods dienst en geweten en de bewaring van den rechtmatigen volksinvloed. Dat deze punten in 't bijzonder worden genoemd, vindt hierin zijn oorzaak, dat het juist deze grondslagen zijn die in dezen tijd zware aanvallen hebben te ver duren. Er is een sterke beweging, of liever er zijn sterke bewegingen, die de almacht van den staat propageeren. D'e grondslag van hun staatsbestel is dat de staat alles kan en mag, dat voor het vermeende staatsbelang alles, maar dan ook alles moet wijken. Volgens deze leer heeft de staat alleen rechten, en heeft het volk alleen te gehoorzamen. Volksinvloed in welken vorm ook, in volksvertegenwoordiging of pers of ver gadering, is uit den booze. De staat, of liever de beheerschers van den staat, de (dictatoren) heerschen naar welgevallen over alle levenskringen. Bij zulk een staatsbestel, dat is duide lijk, past geen vrijheid van vereeniging en vergadering, geen vrijheid van drukpers, geen vrijheid van onderwijs, maar ook geen vrijheid van Godsdienst. Van twee zijiden wordt een dergelijk staatsbestel voorgestaan, n. 1. door de communisten en door de fascisten of na tion aal-socialisten. Omtrent de bijlzaken is er bijl deze par tijen groot verschil van meening. Maar wat de hoofdzaak betreft, de souve- reiniteit van den staat, zijn ze het volko men eens, en beide partijlen zullen zoo lang ze vasthouden aan hun beginselen, niet rusten en niet kunnen rusten, voor de grondslagen waarop het Neder- landsche staatsleven rust, volkomen zijn verwoest. God heeft ons in den loop der historie rijke voorrechten geschonken. Volksinvloed. V r ijl he id van Godsdienst en gewe ten. Die voorrechten tracht men ons te ont- rooven. Krachtig verzet tegen dat heilloos voornemen is geboden. Daartoe roepen wijl, daartoe roept de Antirevolutionaire partij1 het kiezersvolk, mannen èn vrouwen, op. Men bedenke het wel, het gaat om de grondslagen van ons staatsbestel. Tragisch is de figuur van het eertijds oppermachtige Liberalisme, bij deize ver kiezingen. Van de vroegere kracht is niets meer overgebleven. Langzaam ma_ai_zeker boert de Liberale partij, die eenmaal het poli tieke leven volkomen beheerschte, achter uit. Het is een aftakeling, die niet meer te stuiten schijnt, omdat alle innerlijke kracht ontbreekt. Een eigen frisch geluid wordt bij de zen verkiezingsstrijd niet gehoord. In artikelen en advertenties tracht men zich nog izoo'n beetje op te hijschen aan de figuur van D'r Golijn. Steunt Colijn, zoo heet het, door liberaal te stemmen. Verder houdt men politieke koffietafels en -diners en te Amsterdam en te 's-Gra- venhage heeft men zelfs zijn heil gezocht in het opvoeren van een politieke verkie zingsrevue. „Door het liberalisme bezield zoo vertelt het „Vaderland" hebben de da^ mes en heeren, die de bezetting der revue vormen, een schwungvolle, geestdriftige propaganda voor het liberalisme gemaakt, dat de zaal .in geestdrift zette en zij zal haar uitwerking in deze weken zeker niet missen". Och arme! Van de wijze, waarop voor het libera lisme propaganda werd gemaakt en de zaal in geestdrift gezet, vertelt bet blad dan verder: „Het begon met den filiaalhouder van De Politieke Regenboog, die door de wer kelijk nationalen op de vlucht in zijn kraam werd gejaagd en ging crescendo door het politieke tuintje, waarin Mej. R. K. wel eerst inging op de verliefderig- heid van de van rood naar oranje verscho ten meneer S. D., met wien ze evenwel kort daarna ruzie maakte om haar heil tusschen de beide protestante partijen te zoeken, die echter niet op haar gebrand waren daarna door 't niet politieke tuintje, om ons naar Eupatoria te voeren waar de moderne keukenprinses het eten voor de hooge gasten bedorven had, zelfs het gemengd slaatje, waar van alles in zat tot stukjes ordening en brokjes Plan van den Arbeid toe, maar waar de oude keukenmeid triomfeerde met haar keuri ge liberale gerechten. Natuurlijk kregen de drie zeer bijzon dere kindertjes met hun afkeer van de openbar© school een beurt met als tegen stelling de drie gewone kleutertjes, die boven op bet hek zaten en kwinkeleerden dat het een lust was". Natuurlijk sloeg dat in. Vooral de voorstelling van de „bijzon dere kindertjes" was prachtig, en hart verheffend. Maar er volgde nog meer. „Laten we aldus weer het „Vader land" 1 voor we verder vertellen den V. B.-girls alle eer geven welke haar toe komt en dat is heel wat, want ze hebben gedanst, zoo pittig en keurig en Char mant, dat 'het niet te verbeteren was. De commère deelde uitstekende lessen uit ge baseerd op de liberale beginselen. Krelis wist in zijn praatje over het crisiswegge- centraliseerde boerenbedrijf alleraardig ste zetten uit te deelen, welke de drie ge centraliseerde ambtenaren der Eieren- centrale door den „man die klopt" maar die zichzelf moest opendoen, kostelijk in het zonnetje plaatsten, waaribdj de vakver- eenigingsdictatuur de haar competente portie kreeg. Met „den held, die zotte pop" werd en passant afgerekend en zoo voeren we allerprettigst naar de veilige haven, de driekleur in top, onder het vroolijk ge zang van het heele gezelschap, welks V. B.-girls zich niet onbetuigd lieten en op de aansporende muziek van Cor Perez en zijn band". Zóó tracht bet Liberalisme, in dezen hoogst ernstigen tijd, nu het om zoo groot te goederen gaat, nu de hoogste belangen op het spel staan, „het land gezond te maken" en den Vrijheidsbond te sterken. Wel diep moet het verval zijn van een partij, die eens door groote mannen als Thorbecke geleid werd, als zij met derge lijke middelen moet pogen haar standje op te houden. DE WRIJVING TUSSCHEN ROME EN i LONDEN. D'e Britsche regeering heeft thans de officieele bevestiging ontvangen van de terugroeping der correspondenten van de Italiaansche bladen te Londen. Diplomatieke kringen weigeren zich nog steeds1 over deze zaak uit te laten. Ten aanzien van berichten, volgens welke zekere Engelsche journalisten uit Italië zouden zijn gezet verklaren zij even wel, dat de Italiaansche autoriteiten daar toe nog geen enkele aanwijzing hebben gegeven. Men vermoedt derhalve, dat de correspondenten van de Britsche pers te Rome zullen blijven. Sedert de terugroeping van de Italiaan sche journalisten uit Londen onthoudt de Italiaansche pers zich van inlichtingen over Engeland. DE STRIJD IN SPANJE. De opstandelingen naderen Bilbao. Mola's voorhoede heeft Bilbao reeds in 't zicht. Overrompeld door de snelheid van Mola's opmarsch, hebben de Bas- kische troepen zeven stukken zwaar ge schut van de kustverdediging in den steek moeten laten. Het was de bedoeling der Basken ge weest, deze kanonnen naar Bilbao te ver voeren en ze daar in stelling te brengen voor de verdediging der stad. Mola ver ijdelde met zijn snellen opmarsch dit plan. Het opperbevel der Baskische strijd krachten heeft bevel gegeven tot krachti ger verzet en een tegenoffensief bij den Sol'lube. Inderdaad zijn de Basken tot een, volgens berichten uit Bilbao succes vollen tegenaanval overgegaan. Franco's leger-communique meldt intusschen, dat alle aanvallen werden afgeslagen. HET BOMBARDEEREN VAN OPEN STEDEN. Schandelijke moraal. Het Militaire weekblad, het oudste Duitsche militaire tijdschrift, behandelt in zijn laatste aflevering de kwestie van het bomhardeeren van open steden naar aanleiding van het beweerde bombarde ment van Guernica. „Geen enkele staat", aldus het orgaan, „is op het oogenblik in staat af te zien van een bombarde ment van open steden, hetwelk tot nog toe in strijd was met het volkenrecht. Immers, indien men daarvan afstand zou doen, dan zou men het doel van den oor log daarmede benadeelen. Tot nog toe spaarde men het vijandelijk gebied voor zoover dit achter de frontlijn lag en men kon dit zonder bezwaar doen, omdat dit gebied practisch niet aan te vallen was. Maar de techniek heeft den volken 't wa pen der luchtvaart gegeven, waarmede men in oorlogstijd de volkshuishouding van den vijand achter het front kan aan vallen." En dan zoekt het tijdschrift een rechtvaardiging van de noodzakelijkheid van een bombardement van open steden in den aard van den totalen oorlog. „Deze wordt gevoerd tusschen volken en omvat niet alleen de militaire strijd krachten." „D'e oorlog van volk tegen volk neemt den vorm aan van een oeconomischen strijd; hij' bepertk er zich niet toe den te genstander wapens te onthouden, maar bedreigt eveneens door honger en gebrek de burgerbevolking van den vijand zon der rekening te houden met leeftijd of kunne." „Deze oorlog vindt zijn grond in het hooge niveau van onze beschaving", ein digt het weekblad dan zijn beschouwing. Het is wel ongehoord, om na zulk een goddeloos betoog, te durven spreken van het hooge niveau van onze beschaving. DE HINDENBURG-RAMP. Verhoeren te Lakehurst begonnen.' Gistermorgen is de door bet Ameri- kaanscbe ministerie van handel benoem de commissie van onderzoek naar de oor zaken van de ramp met het luchtschip „Hindenburg" voor de eerste maal bijeen gekomen. Als eerste getuige werd gehoord de commandant van het marinestation La kehurst, Rosendahl. Rosendahl beschreef de landingsma noeuvre van het luchtschip „Hinden burg", welke hij „normaal" noemde en wees erop dat de atmosferische omstan digheden tijdens de landing volkomen be vredigend waren. Hij' had tijdens de lan dingsmanoeuvre niets bijzonders opge merkt. Bij de landingspoging scheen het hem toe, dat de „Hindenburg" een weinig ge makkelijker steeg dan gewoonlijk. Overi gens vond het naderen van het vliegveld door den luchtreus op normale wijze plaats. Om 6.12 uur Oostelijken standaardtijid had hij het luchtschip per radio doen mtdedeelen, dat de landingsvoorwaarden gunstiger waren gewoiden en dat de lan- dingsmanschappen gereed stonden. „Op dat oogenblik, aldus comman dant Rosendahl, bevonden zich onweers wolken boven het vliegveld. Ik wist even wel, dat zij voorbijgedreven zouden zijn vóór de landing van de „Hindenburg" plaats had. D'e „Hindenburg" liet zijn motoren zoo- als gewoonlijk bij de landingsmanoeuvre achteruitdraaien". Vervolgens beschreef commandant Ro'- sendahl de catastrofe: „Uit het bovendek STOPZETTING GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN? Mogelijkheid voor sommige gemeenten niet uitgesloten. Op de vragen van den heer D r e e s betreffende het tijdelijk stopzetten van werkverschaffing en steunverleening heeft minister Slingenberg geantwoord: Een circulaire, waarin aan gemeente besturen in overweging wordt gegeven oin de werkverschaffingen en de steunverlee ning van 5 Juli tot 25 September geheel stop te zetten is niet verzonden. De minister wenscht, in verband met de gestelde vragen, het volgende mede te deelen: Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar door de rijksinspecteurs voor de werkver schaffing worden nagegaan, of en in 'hoe verre in bepaalde gemeenten de werkver schaffing en/of de steunverleening gedu rende eenigen tijd in de zomermaanden geheel of gedeeltelijk zouden kunnen wor den stopgezet. Waar dit jaar voor het eerst na een aantal jaren van voortdurende stijging de werkloosheid niet onbelangrijk daalt, is de minister van meening, dat er dezen zomer in een aantal gemeenten inderdaad aanleiding zal kunnen zijn om de werk verschaffing en/of steunverleening gedu rende eenigen tijd te beperken of stop te zetten. Bij de zich in vele streken des land's vertoonende opleving en de daarmede ge paard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid, is het streven van den minister er op gericht te bevorderen, dat de arbeiders zooveel mogelijk werk in het vrije bedrijf zullen vinden; in sommige gevallen vormt, vooral gedurende de zo>- mermaanden, werkverschaffing een belet sel, althans een rem voor de arbeiders om vrij werk te zoeken. D'e minister heeft aan de rijksinspec teurs opdracht gegeven, de hierboven vermelde mogelijkheden zorgvuldig en met groote voorzichtigheid na te gaan en tel kens overleg te plegen met de betro'kken gemeentebesturen. Aangezien het hier geen voorziening van algemeenen aard betreft, noch een wijziging in het algemeen beleid, is er geen aanleiding om met contactcommis sies overleg te plegen. van het luchtschip aan het bek sloeg een kleine steekvlam omoog. Ik had terstond de zekerheid, dat dit het einde van het luchtschip beteekende. Het vuur verspreidde zich snel over het geheele hek van het schip, hulde wel dra het middenschip in vlammen en vrat langzaam naar den boeg. Ik was verbaasd, dat er geen geweldige explosie ontstond, doch slechts een aan tal kleine onptloffingen, welke waar schijnlijk door het verbranden van ver scheidene Waterstofgascellen werden ver oorzaakt". Tijdens de middagzitting werd Frede rick von Meister, vice-president van de American Zeppelin Go. als getuige ge hoord, die de volgende verklaring af legde: Plotseling zag ik een licht, dat op een der staartvinnen van het luchtschip weer kaatste. D'it werd gevolgd door een zeer sterk licht op de bovenste vin van bet luchtschip en bijna tegelijkertijd sprong een vlam omhoog. Het luchtschip zonk langzaam naar den grond en het geheele geraamte zakte in elkaar. BRAND IN DE HAVEN VAN SAN FRANCISCO. Reeds 2C0.000 dollars schade. In het havencomplex van San Fran cisco woedt een reusachtige brand. Ondanks de wanhopige pogingen van meer dan vierhonderd brandweerlieden, vreet het vuur langzaam verder. Twee kaden zijn volkomen door de vlammen verwoest en thans reeds wordt de materieele schade op ruim 200.000 dollars geschat. Bij het b'lusschingswerk liepen ver scheidene brandweerlieden rookvergifti ging op, terwijl velen hunner min of meer ernstige brandwonden kregen. BUSSTAKING TE LONDEN DUURT VOORT. Na de conferentie van de gedelegeer den van het autobuspersoneel verklaarde Bevin, de secretaris van den Transport- arbeidersbond, dat de autobusehauffeurs en conducteurs mededeeling hebben ge daan van het besluit, dat op de bijeenkom sten van hun afdeelingen is genomen. Het voorstel van den Transport Board werd met 47 tegen 3 stemmen verworpen. Het voorstel, de staking tot de andere dien sten uit te breiden, is voorgelegd aan den uitvoerenden raad van den Transportar beidersbond. De stakers willen hun eisch inzake een werkdag van 71/» uur niet Binnenland. Memorie van Antwoord over de nieuwe regeling van de pacht. Gunstiger Indische begrooting voor 1938. Stopzetting werkverschaffing en steun regeling in den zomer Buitenland. Het onderzoek naar de oorzaak van de Hindenburg-ramp. Brand te San Francisco. De busstaking te Londen duurt voort. De wrijving tusschen Engeland en Italië. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. prijsgeven. D'e staking van het c.'Aobus- personeel duurt dus voort. Het is thans vrijwel zeker, dat Londen het op den dag der kroning zonder auto bussen zal moeten stellen. Intusschen is de kans van een uitbreiding van de sta king tot andere vervoermiddelen grooter geworden. WEER EEN OCEAANVLUCHT. D'e Oceaanvliegers Merrill en Lambie zijn gisteren om 17 uur 58 Amsterdam- schen tijd op Groydon geland. Tevoren hadden zij een landing gemaakt te Northwald, in Essex, en het oponthoud van enkele minuten aldaar medegerekend, hebben zij de vlucht New-York naar Groy don volbracht in 21 uur en 33 minuten. D'e vliegers verklaarden, dat de weers omstandigheden zeer ongunstig waren en dat zij met een gemiddelde uursnelheid van 256 K.M. hadden gevlogen. Spionnage ontdekt in Tsjecho-Slowakije. D'e Tsjecho Slowaaksehe politie heeft twee spionnage-affaires ontdekt. Het onderzoek wordt met groote dis cretie voortgezet. Het zal, naar men ver zekert, tot zeer sensationeele arrestaties leiden. Bij talrijke personen zijn huiszoekingen verricht. D'e leiders van het zwarte front zijn bij de politie ontboden. Hun organisatie is ontbonden. Volgens de „Prager Mittag" zouden de leiders der „D'uitsohe sociaal-democratie" in verband met de houding der Tsjecho- Slowaaksehe autoriteiten er over denken, te verhuizen naar een der Noorsche lan den, waar zich reeds een deel der archie ven bevindt. STALIN'S MOEDER NAAR DE KERK. De moeder van den Sovjet-Russischen dictator, Stalin, die te Tbilisi '(vroeger Tiflis) woont, verscheen op het Russi sche Paaschfeest in de orthodoxe kerk om er de godsdienstoefening bij te wo nen. De thans 78-jarige vrouw was sinds twintig jaar niet meer in de kerk gezien. Haar verschijnen veroorzaakte een hevige paniek in de kerk, aangezien vele geloo- vigen in haar een handlangster van de Gepoe zagen en daarom de kerk in allerijl verlieten. De oude vrouw had met haar bezoek evenwel in het geheel geen kwade bedoe^ lingen, hetgeen zij bewees door een gift van duizend roehei tot verfraaiing van het kerkgebouw. De terugkeer van Stalin's moeder tot de kerk heeft geweldig opzien gehaard. De Gepoe heeft haar zoon, den dictator, terstond er van op de hoogte gesteld en Stalin heeft bevel gegeven, dat zijn moe der Tbilisi moet verlaten en zich vesti gen in een plaats, waar haar kerkbezoek geen sensatie wekt. Korte Berichten. In de Zuid-Braziliaansche staten zijn militaire voorzorgsmaatregelen, ter handhaving van de orde, genomen. Prins Karei van Zweden, een neef van den Zweedschen koning en broeder van wijlen koningin Astrid van België, beeft zich verloofd met de Zweedsche gravin Elsa von Rosen. Het huwelijk zal dezen zomer te Brussel worden voltrok ken. 1 Volgens inlichtingen uit zeer goede bron zou Hongarije besloten hebben, eer lang den verplichten militairen dienst weder in te stellen. Hongarije heeft den staten der kleine entente zijn voornemen, om binnenkort tot dezen maatregel over te gaan, nog niet officieel kenbaar gemaakt. i De Belgische spoorwegen melden over 1936 een verlies van 151 millioen francs, waardoor het verlies stijgt tot 370 millioen francs. De netto bedrijfswinst van de Deut sche Reichshahn bedroeg over 1936 R.M. 472 (v. j. 152) millioen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1