ao9' BismaRex EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 5 MEI 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No, 181 Rechtmatige volksinvloed. Buitenland. Binnenland Toenemend aantal echtscheidingen. Rexall HAAGPOEDER De Suikerconventie geheel gereed. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooT ïitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen OP DONDERDAG 6 MEI (HEMEL VAARTSDAG) ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN, DE DIRECTIE. Naast krachtige handhaving van het gezag, vraagt het Verkiezingsmanifest der A.R. partij;, bewaring van den rechtmatigen volksin vloed op het landsbestuur. Daar is in den loop der eeuwen al heel wat over te doen geweest. Aan de zijde der machthebbers is er steeds geweest een streven om den invloed van het volk op het landsbestuur tegen te gaan. Met de rechten en vrijheden van het volk werd vaak weinig rekening ge houden. Wijf behoeven slechts te herinneren aan den strijd van mannen als Groen en Kuy- per in de vorige eeuw. Geleidelijk is er wat dit betreft verbe tering gekomen. Het Nederlandsche volk wordt niet meer als onmondig beschouwd, maar het heeft gelegenheid ontvangen zijn invloed te laten gelden. Maar nog altijd zijn er de partijen die er op uit zijn dien invloed te doen ver dwijnen. Daar zijn de communisten, die begin selen propageeren, zooals die in Rusland toepassing hebben gevonden, en waarbij van eenigen invloed van het volk op het staatsbestuur geen sprake is. Ook de S.D.A.P. gaat, wat dit betreft, niet vrijiuit. Nu eens tracht zij door een „valsche democratie" te prediken voor het volk een onrechtmatigen invloed te verkrijgen en het gezag van de Overheid terzijde te stellen en dan weer wij den ken aan 1918 is er een pogen om het wettig gekozen orgaan, waardoor het volk zijn invloed kan laten gelden, op nonacti viteit te stellen. En nu is er de laatste jaren de partij' van Mussert, die niet erkent de leiding Gods in de historie van ons volk en die openlijk verklaart allen volksinvloed op het staatsbestuur te zullen vernietigen. In navolging van Duitschland begeert deze beweging een toestand waarbiji de „leider" alle macht tot zich trekt, zonder rekening te houden met de rechten van gezin en kerk en school en maatschappe lijke organisaties, en waarbij, de vrijheid van drukpers heeft plaats gemaakt voor een scherpe censuur, zelfs op wat in de kerken gepredikt wordt. Geen volksinvloed, wil deze „beweging". Alleen cadaver-discipline, blinde gehoor zaamheid. Ook voor het parlement geen recht van critiek en controle, maar alle macht in handen van één mensch, een dictator, die, zooals dat gewoonlijk gaat, omgeven is door critieklooze vleiers. Maar zeer duidelijk is dit onlangs door de Nederlander in het licht gesteld hiji heeft de volstrekte macht om ook zijn onjuiste, ook zijn on- rechtvaardige beslissingen door te zetten. Zijn omgeving prijst hem, en het volk vermag tegen zijn besluiten niets. Elke rem ontbreekt hem en dus verwordt hij tot een despoot. Vierkant hiertegenover staat het ver langen van de Antirevolutionaire partijl, die wenscht handhaving van de constitu- tioneele monarchie en het parlementaire stelsel. Voor de fouten van dit stelsel heeft zij een geopend oog. Gegronde critiek wijist zij niet af. Maar zij1 wensoht niet prijs te geven den ten koste van veel strijd en lijden vei kre gen rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur. De Antirevolutionaire partij strijdt on der leiding van Dr H. Colijn voor de handhaving van gezag en vrijheid. En wij vertrouwen dat straks op 26 Mei, velen door hun stembiljet zullen uitspreken, dat zij1 dit streven wenschen te steunen. DE TOESTAND IN SPANJE. Anarchisten trachten in Katalo- nië de macht te veroveren. Uit Katolonië komen alarmeerende be richten. De anarchisten doen een her nieuwde poging zich van de macht meester te maken. In een groot deel van Barce lona zouden ze hierin zijn geslaagd. D'e generaliteit zou de regeering te Valencia om hulp hebben gevraagd. Vierhonderd Carabineros en Guardia de Asalto zijn door de Generaliteit in opdracht van de regeering te Valencia naar Puigcerda gezonden om de douane posten en de grensbewaking te verzor gen. D'e anarchisten van Puigcerda en Seudurgell hebben al hun gewapende aanhangers verzameld en wachten op een teeken om de macht te veroveren. Dé Volksfronttroepen hebben alle maatrege len genomen om een verrassing te voor komen. De weg van Puigcerda naar Seudurgell is met loopgraven en prikel- draadversperring versperd en men is be zig een ring van versterkingen rond Puigcerda aan te leggen. Door middel van de officieels regee- ringsszenders deed de Catalaansche re geering om 1 uur gistermiddag een be roep op alle burgers zich aan de zijde der loyale strijdkrachten te plaatsen en de gewapende benden te verjagen, die de openbare orde bedreigen. Om 5 uur heeft daarop de anarchis- tisch-syndicalistische zender geantwoord met een beroep op de politie de wapens neer te leggen en naar de anarchisten en syndicalisten over te loopen. Saragossa gebombardeerd. Dinsdagmorgen om 10 uur 'heeft een vliegtuig der regeering Saragossa gebom bardeerd. Verscheidene bommen kwamen neer in het centrum der stad, waar het verkeer druk was. Een bom kwam tot ontploffing midden ïtn een 'groep per sonen. Tijdens het bombardement werden in het geheel 20 personen gedood en vijf tig gewond. In militaire kringen wordt medege deeld, dat de linksche troepen sedert twee dagen de kerk te Guernica, die evenals het parlementspaleis bij de verwoesting gespaard bleef, onder vuur nemen. Evacuatie van Bilbao. De administratie van de marine te Bordeaux 'heeft Dinsdagochtend drie schepen uitgekozen voor de evacuatie van Bilbao. De „Margaux" zal te midder nacht uit Bordeaux vertrekken en te Bil bao vijfhonderd vluchtelingen aan boord nemen; 24 uur later zullen de „Cari- mare" en de „Chateau Palmer" naaT Bilbao vertrekken en respectievelijk dui zend en vijfhonderd vluchtelingen aan boor nemen. Woensdagochtend twee uur zal het stoomschip „Havana" uit Bilbao naar Bordeaux vertrekken met het eerste transport kinderen. Opmarsch naar Bilbao vertraagd. De opmarsch der opstandelingen in Baskenland is gestaakt, niet wijl de vij and Mola's troepen tot staan zou hebben 'gebracht, doch omdat de rec'htsche legeTS de laatste dagen te snel zijn opgerukt, zoodat de troepen te ver van hun basis verwijderd zijn geraakt. Bovendien moeten grootere gevechts eenheden worden georganiseerd, aange zien in het gebergte de vijand achter volgd moest worden in de valleien en ra vijnen van het geaccidenteerde Basken land. GROOTE TROEPENSCHOUW TE ROME. Veertigduizend man, van wie onge veer 10.000 inlandsche troepen, zullen Zondag a.s. deelnemen aan de parade ter gelegenheid van den eersten jaardag van de proclamatie van het Keizerrijk. Er zullen 400 vaandels, 246 stuks ge schut, 2200 paarden, muilezels en kamee- len, 300 vrachtauto's en 190 pantserwa gens deel uitmaken van het défilé. Er zijn tribunes voor 100.000 toe schouwers ingericht, doch er kunnen bo vendien nog 200.000 menschen het schouwspel gadeslaan. SOMBER BEELD VAN FRANKRIJK'S TOEKOMST. Oud-minister Caillaux heeft bij de ope ning van den bestuursraad van het de partement Sart'he een somber beeld ge geven van Frankrijk's toekomst. Hij zeide o.a. het volgende: Hetgeen mij in den tegenwoordigen toestand het meest verontrust is dat er een zorgeloos kunstmatig bedrijfsleven op gebouwd wordt. Blindelings is besloten, dat vrijheid voor het sluiten van en eer bied voor contracten verouderd zijn. Subsidies en roekelooze vermeerderin gen van de uitgaven en uitkeeringen wor den toegezegd, zonder te vragen waar dat geld vandaan moet komen. Men laat toe, dat de arbeidsproductivi teit aanzienlijk vermindert, zonder een onderzoek in te stellen, of hierdoor niet een buitensporige stijging der productie kosten zal ontstaan. Men verwacht een snelle stijging van de kosten van levensonderhoud, zonder op te merken, dat de arbeiders en ambte naren zelfs na een stijging van hun loo- nen hier niets beter van worden en zon der te zien, dat fabrikanten niet langer het hoofd kunnen bieden aan de buiten- landsche concurrentie en dat de midden stand met vernietiging wordt bedreigd door de hem opgelegde nieuwe lasten. Plannen van den hertog van Windsor vóór 12 Mei geheim. Gisteravond is officieel aan Reuter me degedeeld, dat over den datum van het huwelijk van den Hertog van Windsor met Mevr. Simpson of over hun toekomst plannen niets vóór 12 Mei (den dag der kroning van Koning George) zal worden bekend gemaakt. Wolkbreuken richten geweldige schade aan. Bulgarije is door hevig noodweer ge teisterd. Overal hebben wolkbreuken ernstige schade aangericht. De spoorlijn van Sofia naar de Zwarte-Zeehaven Boer- gas is over een lengte van vele kilome ters door een wolkbreuk vernield. Bij zonder zwaar getroffen is de omgeving van Sofia, waar eenige dorpen volkomen overstroomd en vele huizen ingestort zijn. In de Donaustad Widin staan reeds meer dan 700 huizen onder water. D'e materieele schade wordt reeds op eenige honderden millioenen lewa geschat. Korta Berichten. Bijl een ontploffing in een vuur werkfabriek te Manilla (Philippijnen) werden vier arbeiders gedood en vier zwaar gewond. In 17 Zweedsche steden hebben de bouwvakarbeiders het 'werk neergelegd. Te Stockholm staken wegens een loon- conflict ongeveer 4000 man. De Amerikaansche Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de re geering gemachtigd wordt den overtocht van de Vereen. Staten naar hun geboor teland te betalen voor behoeftige vreem delingen, die hierom verzoeken. H. M. DE KONINGIN OP HET LOO. Gisterenmiddag tegen half vijf arri veerde H. M. de Koningin per auto ten paleize Het Loo waar Zij eenige dagen zal vertoeven. Aan het einde van deze week zal Zij zich weer naar Huis ten Bosch begeven. Haar komst in de zo merresidentie geschiedde vrijwel geheel onopgemerkt, daar het bezoek zeer on verwacht kwam en niet was aangekon digd. RECLAME OP ZENDINGEN AAN CENTRAAL GIROKANTOOR VERBODEN. Kans op strafport en vertraging. Aangezien het in den laatsten tijd meermalen voorkomt, dat de zendingen voor het Centraal Girokantoor te 'sGra- venhage door de afzenders worden be plakt met reclame-etiquetten, welker in houd niet op den Postchèque- en Giro dienst betrekking heeft, vestigt de direc teur van dien dienst er de aandacht van de belanghebbenden op, dat d'e portvrij dom, welke voor deze zendingen geldt, zich niet uitstrekt tot dergelijke reclame- etiquetten. Wil men deze etiquetten erop plakken, dan bestaat daartegen geen be zwaar, mits de zendingen als gewone brieven worden gefrankeerd. Bij het ontbreken van voldoende fran keeringen worden de zendingen door de postadministratie met strafport belast, doch in dat geval worden zij door het girokantoor geweigerd en ontstaat der halve vertraging in de afdoening van de opdrachten. In hun eigen belang wordt den reke ninghouders derhalve in overweging ge geven om of de etiquetten achterwege te laten of voor behoorlijke frankeering van de zendingen zoig te dragen. Sommige rekeninghouders plakken eti quetten als bovenbedoeld ook op de op drachten zelf. Zulks is in strijd met het bepaalde in artikel '21, lid 9, van den Gids voor Rekeninghouders, Om het Girokantoor geen extra-arbeid te bezorgen zal het door het bestuur ten zeerste op prijs worden gesteld, als de rekeninghouders eigener beweging het plakken van etiquetten op de biljetten achterwege laten. PROPAGANDA VOOR VRIJWILLIGE VACCINATIE. Vergadering van medische commissie. Onder voorzitterschap van arts R. N. M. Eykel, hoofdinspecteur van de volks gezondheid te Den Haag heeft een verga dering plaats gehad van een commissie, bestaande uit arts L. Heij'ermans (Am sterdam), dr Rijk Kramer (Amsterdam), dr L. C. Kersbergen (Haarlem), mr dr W. Söhuurmans Stekhoven (Utrecht), dr A. Schuckink Kool (Utrecht) en arts B. P. B. Plantenga (Den Haag). D'eze commissie heeft ten doel door voorlichting van de bevolking van ons land de vrijwillige inenting tegen de pokken op het juiste tijdstip en op de juiste wijze te bevorderen. Het is de be- Voor het gezag der goddelijke ordinan tiën in staat en maatschappij trekken wij op. Daarom wordt door ons geijverd voor de versterking van het Christelijk gezins- en huwelijksleven, dat door de pest van onrustbarende echtscheidingsvermeerde ring dreigt te worden ontwricht. Of die ijver van noode is, vraagt do Standaard? Van den ernst van het gevaar, dat hier dreigt, kunnen overtuigen, enkele sobere cijfers, ontleend aan de Amster- damsche bevolkingsstatistiek. Vijftig jaar geleden, in 1886, werden in Amsterdam bij een bevolking van 378.690 inwoners ontbonden door echt scheiding 90 huwelijken. Vijf en twintig jaar later, in 1911, bij een bevolking van 580.960 liep het aan tal echtscheidingen op tot 248. En in 1936, toen de bevolking 738.344 bedroeg, stegen de echtscheidingen tot 794. Terwijl de bevolking verdubbelde, wer den de echtscheidingen acht keer zoo talrijk. doeling zich daarbij te bedienen van de verspreiding van geschriften en andere propaganda-middelen, waarin en waar bij het vraagstuk van de vaccinatie in het juiste licht wordt gesteld. MINISTER GELISSEN TE WARSCHAU Minister Gelissen heeft in het onder houd, dat hij Poolschen journalisten in Warschau heeft toegestaan, uitdrukking gegeven aan zijn enthousiasme over de vorderingen, welke Polen in den laat sten tijd gemaakt heeft. Hij verklaarde, dat het doel van zijn reis, behalve het bezoek aan de Jaar beurs van Poznan is, het Poolsch-Neder- landsche handelsverkeer, het toeristen verkeer, de wetenschappelijke, artistieke en intellectueele betrekkingen uit te breiden en hechter te maken. De Nederlandsche minister heeft een grooten troepenschouw bijgewoond, wel ke ter gelegenheid van den nationalen feestdag te Warschau voor den president der Poolsche republiek is gehouden. UIT HET SLAGERSBEDRIJF. Dringend verzoek om afschaffing van de crisisheffing op rundvleesch. Nadat de organisaties van 'slagerspa troons zich reeds herhaaldelijk tot de regeeringsinstanties hebben gewend, om afschaffing van de 10 pet. crisisheffing op het rundvleesch te verkrijgen, heeft thans ook het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond zich tot de re geering gericht. De zeer groote nood, welke thans in dezen tak van middenstandsbedrijf wordt geleden, was dit hoofdbestuur aanleiding zich tot de ministers van landbouw en van handel te wenden in een adres, waar in o.a. wordt vermeld, dat: het rechtstreeksche verband tusschen deze crisisheffing en de kosten van af slachting en inblikking van vee reeds geruimen tijd is verbroken, zoodat het langer handhaven van deze heffing be- teekent, het eenzijdig leggen van een bedrijfslast op het slagersbedrijf, waaruit het landbouwcrisisfonds, dank zij de stij ging van de veeprijzen, stijgende inkom sten geniet, doch waarbij aan de andere zijde het slagersbedrijf steeds verder wordt te gronde gericht. BELANGRIJKE ORDER VAN DE KONINKLIJKE. Drie nieuwe tankschepen in Nederland besteld. Naar gemeld wordt, heeft de Ko ninklijke Shell order gegeven tot den bouw van drie nieuwe tankschepen aan Nederlandsche werven. Twee schepen voor het vervoer van olie, elk van ongeveer 4100 ton, zullen gebouwd worden bdj de werf Van der Giessen te Krimpen aan den IJssel en bij de Nederlandsche D'okmaatschappij te Amsterdam. Het derde schip, dat bestemd is voor het vervoer van verpakte producten en dat ook ongeveer 4000 ton groot zal zijn, wordt 'gebouwd bij de werf Gusto te Schie dam. Met deze order zijn eenige millioenen guldens gemoeid. OPBRENGSTEN VAN HET STAATS BEDRIJF DER P. T. T. De diensten der posterijen, telegrafie, telefonie en postchèque- en girodienst hebben in Maart opgebracht respectieve lijk: f3.061.421, f342.155, f2.231.246 en f 664.483, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar f 226.646, f44.829, f274.234 en f44.641. To taal f 6.299.305, vergeleken met dezelfde maand vorige jaar f590,350. Eén thee lepeltje BISMA- REX zal onmiddellijk het beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- Ilseeren. Het bestrijdt oprisping en indigestie en beschermt den maag- \wand. Gebruik eenigen tijd BIS- MA-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U zich jarenlang heeft moe iten ontzeggen. U kunt het probeeren met een proefflacon van 25 ct. De groote flacon h 1 f. 1.25 is voordeeliger voor regelmatig ge bruik. Bh Apothekers en Drogisten. Verkrijgbaar o.a. te Goes: A. G. v. d. Rest, Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat, Fa Gebr. Mulder, Korte Kerkstraat, Fa J. M. den Herder, Kade; en te Middelburg: Fa Söhulte Thieme, Lange Delft, Fa F. H. J. D'amen, Korte Noordstraat, Fa P. van Sluijs, Vlasmarkt. (Ingez. Med.) Binnenland. D'e Eerste Kamer over de wijziging der L.O.-wet. De Rechtbank te Middelburg behandelt de malversaties te Borssele. Buitenland. De toestand in Spanje. Anarchistische opstand in Gatalonië. De suikerconventie gereed. In de eerste drie maanden bedroeg de totale opbrengst f 17.704.032, vergeleken met verleden jaar f881.300. Bij deze vergelijking moet rekening 'ge houden worden met de tariefsverlagingen, welke de opbrengsten in 1937 beïnvloe den!, maar die op de opbrengsten in 1936 nog geen invloed uitoefenen. GEMEENTELIJKE STEUN AAN TUINDERS. Bedrijfssteun geen beletsel. Dé minister van Binnenlandsche Za ken heeft op verzoek van zijn ambtgenoot voor Landbouw en Visscherij aan de Ge deputeerde Staten der verschillende pro vinciën verzocht de gemeentebesturen van hun gewest ervan in kennis te stellen, dat het niet juist is de aanvrage om hulp van den tuinder, die voor zijn gezin behoefte heeft aan steun in geld of na- tura, in beginsel te weigeren, op grond van het feit, dat hij een steuntoeslag op zijn producten heeft of alsnog zal ontvan gen. Dteze steuntoeslag immers dient als een deel der bedrijfsinkomsten te worden beschouwd, die op de grootte der gezins- inkomsten slechts indirecten invloed hebben. „Java" 7 Mei terug. Naar wij vernemen, zal Hr Ms „Java" op den voormiddag van 7 Mei a.s. te Den Helder aankomen, om zich gereed te maken voor de vlootrevue te Spithead. Nu echter een diplomatiek geschil. Canada wil zich niet „voor de toekomst binden". Uit Londen wordt aan de „Maasbode" gemeld: De Internationale Suikerconferentie be ëindigde Dinsdag haar besprekingen be treffende den tekst van de conventie, en kondigde aan, dat a.s-, Donderag de ple- naire-slotvergadering zal plaats vinden. Alsdan zal de overeenkomst worden on derteekend en aan de delegaties voorge legd. Er werden nog eenige wijzigingen in het ontwerp aangebracht, terwijl nog lan gen tijd beraadslaagd werd over de samenstelling van de uitvoerende com missie van het Permanent Orgaan, waar in vertegenwoordigers van .de rietsuiker- exporteerende landen, de bietsuikerexpor- teerende landen en van de suikerimpor- teerende landen zitting zullen hebben. Practisch werd overeenstemming be reikt inzake alle punten, vervat in de overeenstemming. De Canadeesche dele gatie verklaarde echter, zich niet te kun nen binden aan deze overeenkomst. Ge hoopt wordt echter, dat ook dit land de conventie zal accepteeren. Niet-acceptatie zou echter voor de overige landen geen reden zijn, om de overeenkomst niet te teekenen. De delegatie van Yougo-Siavië heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1